PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה למישהו עם רקע מדעי / מחקרי / אולי אפילו עו"ד?

אמיר ב.א
17-02-14, 13:46
קצת יריה באפילה ... אבל בכל זאת - גיפולוג זה מקום מאוד פורה לעיצות מכל התחומים:

נניח שיש לי חבר ,
שגילה תגלית מדעית/רפואית חשובה ,
אבל יקח לו הרבה זמן כדי לפרסם מאמר מדעי בנושא בעיתון מכובד - אם בכלל יתאפשר פירסום כזה,
והחבר מעוניין להוציא את התגלית לאור בזמן כלשהו,
האם יש דרך לשלוח לאיזשהו ארכיב או סיפריה אינטרנטית כללית חומר כתוב ,
כדי שהחומר ישמר מצד אחד , וגם יהיה תיעוד מתי ניכתב ?
משהו אחר בסיגנון ?

תודה!

GodsFather
17-02-14, 15:09
שיוציא רישום פטנט.

asafk
17-02-14, 15:28
בתור צעד ראשוני ומקדים שישלח לעצמו מייל.

אסף.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

nirs
17-02-14, 17:40
שלא יעיז לפרסם בשום מקום אם יש פוטנציאל כלכלי.
עלות פטנט גבוהה ומצריכה עו״ד.
הנכון הוא לאתר משקיעים שיממנו את הוצאת פטנט והקמת startup

joedavni
18-02-14, 08:00
אני עוסק בתחום. אשמח ליעץ. בכל אופן, קודם כל צריך לבדוק שהגילוי המדעי רפואי לא התגלה בעבר ולשם כך צריך להשקיע זמן ולפעמים קצת כסף. 0544899545

shmil
18-02-14, 08:07
אני (שלא עוסק בתחום) הייתי מוצא מישהו שאני סומך עליו, עו"ד או נוטריון, ומשאיר אצלו עותק מהחומר עם תארוך מדוייק.
אני לא יודע אם יש פוטנציאל לפטנט או לא, זה כבר תלוי במה התגלה, ואם יש פוטנציאל כלכלי או רק מחקרי, אבל זה כבר נושא לבדיקה אחרת.

עמי
18-02-14, 10:47
אין פתרון "נכון". סוגיית הקניין הרוחני, בוודאי בתחום מדעי החיים, היא עולם ומלואו.

הצעד הראשון עליו הייתי ממליץ לכל מי שחושב שיש בידו תגלית משמעותית, הוא: 1. לשתוק. 2. לפנות לעו"ד המתמחה בתחום או, ואפילו עדיף, לעורך פטנטים.

יש לכך עלות. לעתים אפילו לא קטנה, אולם היא בטלה בששים מול הפרוספקט הכלכלי של תגלית אמיתית.

אם החבר שלך רציני בכוונותיו וצריך המלצות על עו"ד/עו"פ בתחום מדעי החיים, תעביר אלי ה"פ ואוכל להמליץ על כמה כאלה.

עמי

mugi8675
18-02-14, 12:37
שישלח את הכתוב במעטפה חתומה בדואר רשום, שישמור את הקבלה ולא יפתח את המעטפה.

נמרוד
18-02-14, 13:41
שום דבר מהנזכר לעיל לא מקנה הגנה. אבל לא צריך להמציא - משרד הפטנטים האמריקאי פתר את הבעייה לפני 20 שנה עם מה שנקרא provisional patent application. צריך לקרוא ולהבין היטב את כל הדקויות שלהם כי אמריקאים זה אמריקאים... אבל בגדול זה עקרון המעטפה החתומה - רק אלקטרוני וישר למקור, לUSPTO. תמורת 180$ זוכים לשנה שבה אפשר לעבוד ולהגיש בקשת פטנט מלאה שמבוססת על החומר שהוגש בprovisional ויכולים לקבל את התאריך של הprovisional, להשתמש במילה patent pending ולמעשה לחשוף ולשתף את כל החומר שאותו הכנסת ל"מעטפה". מקובל לגמרי ונעשה הן על ידי אנשים פרטיים בדיוק במקרים כמו המתואר, והן על ידי חברות כדרך לרשום דברים בצורה שוטפת ולהגיש בקשה מסודרת דרך עורך פטנטים רק כשבאמת צריך. הגשתי provisional גם באופן אישי ויותר מפעם אחת.

http://www.uspto.gov/patents/resources/types/provapp.jsp

אבל אפילו לפני ששמים 180$... שהחבר יוריד רגע את מפלס ההתלהבות, יבין שבסבירות של 99% ההמצאה שלו כבר הומצאה, התגלית התגלתה, מישהו רשם עליה פטנט או פרסם אותה או בכלל מייצר אותה כבר כדבר מובן מאליו בצד השני של העולם, או לחלופין שהיא שגויה לחלוטין, אידיוטית, חסרת הגיון כלכלי או ישומי... מה לעשות זו המציאות. שישקיע מאמץ כנה בלהפריך את ההמצאה שלו, בעזרת המוצרים של גוגל לחיפוש פטנטים, לחיפוש אקדמי, או סתם גוגל... עדיף לרדת מהעץ כמה שיותר מוקדם ולעבור הלאה לדבר הבא.

נמרוד
18-02-14, 13:51
ואם לחזור לשאלה המקורית. אם החבר מפרסם את החומר ברבים, לא משנה איפה, הוא הופך את החומר לרשות הכלל. כל אחד יוכל לעשות בו שימוש, אף אחד כולל החבר לא יוכל לרשום עליו פטנט. אם זה מה שהוא באמת רוצה לעשות, הוא יכול לצורך העניין לפרסם פוסט או בלוג בכל אתר אינטרנט, אפילו פה בפורום ג'יפולוג :) יש על זה תאריך, תוך יום גוגל כבר מאנדקס את החומר בשרתים שלו באיסלנד או על הירח ומכאן והלאה זה באמת נחלת הכלל עד מלחמת העולם השלישית אפילו אם איזה מנהל פורום ריאקציונר יחליט למחוק את זה כי לא צוין מחיר מבוקש :p

אמיר ב.א
19-02-14, 20:55
תודה לכולם על העזרה , גם כאן וגם בפרטי ,
בנתיים יש כמה כיוונים ,
צריך רק להחליט על מה הולכים...

-->