PDA

צפייה בגרסה מלאה : בניית סרן אחורי לקארטינג

nirzi3
01-07-05, 15:16
אני רוצה לבנות סרן אחורי לקארט ללא דיפרנציאל, פשוט מוט בין הגלגלים שעליו מחוברים גג"ש בלם דיסק ושני מייסבים והשאלה היא איך אני מחבר את הדברים האלו למוט, ע"י ריתוך או ע"י ריתוך תושבת וחיבורה אל הרכיב עם ברגים?

נמרוד
02-07-05, 02:25
הדרך הנכונה היא התאמת לחץ של הקטרים הפנימיים של האביזרים השונים אל המוט שמהווה את הציר. הדרכים הפשוטות ביותר לעשות את זה, שבכל מקרה מחייבות חריטה, מתוארות בצורה מצויינת בספר:
http://images.amazon.com/images/P/1859606423.01._AA240_SCLZZZZZZZ_.jpg

שבטח כבר נתקלת בהמלצה לקנות אותו.

אם אתה רציני בשאלות שלך, תזמין את הספר מאמאזון עכשיו. תוך שבועיים הוא אצלך.

lizard
02-07-05, 10:10
האפשרות הפשוטה, אבל יחסית יקרה, היא ללכת לחרט שיחרוט לך ציר אחורי, תושבות לגלגלים (נאבות) ותושבות לגג"ש ולדיסק של הבלם.

לי כל זה+2 מיסבים גדולים+ציריה לגלגלים הקדמיים (לא בדיוק ציריה, יותר תושבת נאבה) עלה 1700 שקל.

אם אתה רוצה, אני אמכור לך את כל מה שיש לי עכשיו תמורת 6000 שקל. זה כולל את המכלולים שכתבתי ממקודם, השלדה שכבר בניתי (צריכה שיפורים), מנוע 250CC GN, 4 גלגלי טרקטורון+4 צמיגים.

nirzi3
02-07-05, 12:49
תודה על ההצעה אבל אין לי 6000 שקל בתקציב כרגע בכל מקרה אני חשבתי על לקחת פלאח די עבה לחתוך אותו לעיגול לעשות חור באמצע להלביש אותו על הציר לרתך אותו אל הציר ואז לחבר אותו עם ברגים אל הגג"ש נגיד או אל הברקס

lizard
02-07-05, 15:00
יש עם זה בעיה.
1. אתה לא בטוח שהפלאח ב90 מעלות בדיוק לציר. בשביל זה הולכים לחרט שמתאים את זה כמו שצריך.
2. אוקי, אז יש לך 2 פלאחים, איך אתה מתכונן להרכיב את זה על הקרטינג? למרות שזה לא כל כך קריטי, אבל יתכנו בעיות.
3. איך אתה מחבר את הגלגלים?

הציר שלי בנוי עם שגם לכל אורכו, אני יכול להזיז את הגג"ש והבלם לאן שאני רוצה.

בכל מקרה, תקנה את הספר שהוצע לך.

nirzi3
02-07-05, 18:10
מה זאת אומרת אתה יכול להזיז אותם לכל אורכו מה הם מחליקים עליו אז איך נגיד הגג"ש מסתובב יחד עם הציר למה הוא לא מסתובב בנפרד ממנו מה הוא מולבש על הציר בלחץ ואיך עושים את זה עם זה אפשרי לעשות בבית?

nirzi3
02-07-05, 18:13
אה ודרך אגב עם אני רוצה לרתך אותו זה לא בעיה להשאיר אותו ב90 מעלות פשוט לוקחים איזה קובייה או איזו שהיא פינה שאתה יודע שהיא ב90 מעלות מניחים אותה על הציר צמוד לגג"ש או בלם ואז מרתכים

lizard
02-07-05, 21:18
יש שגם לכל אורך הציר ועל הנאבות.
לא משנה כמה שתנסה, זה רוב הסיכויים יצא עקום, בין היתר בגלל החום של הריתוך.
אצלי זה לא מחובר בלחץ אלא עם שגם.
המיסבים מחוברים ע"י ברגי לחץ.

nirzi3
03-07-05, 03:10
מה זה שגם?

lizard
03-07-05, 10:16
בליטה (או חריץ) שמשמשת לחיבור בין 2 גופים עגולים. לפחות זה מה שאני חושב שזה.
זה מונע מהגג"ש (למשל) להסתובב סתם על הציר.
יש לך 2 תנועות על הציר. תנועה סיבובית ותנועה לצדדים.
התנועה הסיבובית החופשית (כלומר ללא הסתובבות הציר) נמנעת ע"י השגם. התנועה לצדדים נמנעת ע"י ברגי לחץ או איך שלא קוראים לזה.

כמובן שאם אתה מרתך את התושבת גג"ש לציר אז זה לא רלוונטי.

נמרוד
04-07-05, 16:53
נירצי,

לא מקובל לרתך כאלו דברים. ריתוך של חובב הוא לא אחיד ולא נשלט, וכתוצאה ממנו הגל יתעוות. הריתוך ההיקפי גם לא מעביר הרבה מומנט והוא בסכנת שבירה. מקובל לשגם אותם - באנגלית Key - ליצור חריץ (או חריצים) בחלק אחד, ובליטה (או בליטות) מתאימות בחלק השני. כשצריכים להעביר מומנטים גדולים, משתמשים בהרבה חריצים ובליטות, ואז בעצם קוראים לזה שיניים - Splines, וככה מחוברים גלי הינע לנאבות כמעט תמיד.

דרך נוספת לחבר חלקים כאלו היא בהתאמת לחץ - חורטים את הקוטר החיצוני של הגל והקוטר הפנימי של מה שאמור להתחבר אליו ללא חופש - למעשה עם מידה מסוימת של חפיפה - הקוטר החיצוני של הגל גדול במעט (מעט מאד!) מהקוטר הפנימי של האביזר. ואז, כשמרכיבים אותם נדרש כוח רב אמנם, ומשתמשים בפרס ו/או בחימום, אבל הם כבר לא יפרדו.

הדרך הנכונה ביותר, שמוסברת בספר הנ"ל, היא ללמצוא ולהשתמש בחלקים מוכנים! הוא מסביר שם בדיוק אלו חלקי רכב סטננדרטיים מתאימים ואיך לחפש אותם במגרשי גרוטאות. הוא ממליץ על נאבות של פורד אסקורט/קורטינה וכולי, חלקים שבהחלט אפשר למצוא גם בארץ.

אני חוזר על ההמלצה - תזמין את הספר!

lizard
04-07-05, 17:04
נמרוד, רק לידע כללי.
בניגוד לספר הראשון שלו שקראתי עליו ביקורות טובות, הספר הזה מאוד לוקה בחסר.
שימוש בנאבות של רכב מאוד לא רצוי לפרוייקט מסד"ג כזה. נכון שאפשר לקנות מוכן, אבל לך תביא עכשיו ציר מתאים. חריטת שיניים עולה יותר מחריטת שגם פשוט אחד ו4 נאבות (לגלגלים, גג"ש ובלם). תאמין לי שבררתי.
חשבתי בכלל להשתמש בחלקי טרקטורון, נאבות וציר, אבל זה היה יקר נורא ולא כל כך מתאים.

ההמלצה שלי היא ללכת לחרט ולחרוט ציר ונאבות.
עקרונית אני השתמשתי בנאבות וציר שתכננתי בSW, בדיעבד התברר לי שהחלקים שתכננתי עבים ומסיביים מאוד, יותר מהנדרש לדעתי.

זו כמובן דעתי בלבד ואני מסתמך על חיפושי, אולי מישהו אחר ימצא חלקים שאני לא מצאתי.

nirzi3
17-08-05, 11:41
חשבתי על זה ואולי אפשר לחבר את הנאבות לציר עם בורג במקום שגם, פשוט לקחת בורג קודח אחד או כמה ולקדוח דרך הנאבה לתוך הציר, השאלה האם זה יהיה מספיק חזק, במקרה שלי לא מדובר במומנטים כל כך גדולים אלה במנוע קטן 150 250 סמ"ק בערך.

lizard
17-08-05, 11:45
בדר"כ שגם הרבה יותר חזק.

חנן-ג'יפולוג
17-08-05, 11:46
חשבתי על זה ואולי אפשר לחבר את הנאבות לציר עם בורג במקום שגם, פשוט לקחת בורג קודח אחד או כמה ולקדוח דרך הנאבה לתוך הציר

תוסיף קצת רוק. To be on the safe side

:wink:

lizard
17-08-05, 11:51
קצת תמונות של הקראט שלי. עדיין לא גמור.

ציר אחורי.
http://www.lizard.co.il/buggy/rear_axle.jpg

מורכב:
http://www.lizard.co.il/buggy/1.jpg

nirzi3
17-08-05, 13:57
בדר"כ שגם הרבה יותר חזק.

ברור ששגם הרבה יותר חזק אבל אם אתה שם איזה שלוש ברגים זה אמור להספיק למומנטים קטנים לא?

lizard
17-08-05, 14:59
לדעתי לא.
השגם אצלי הוא בגודל 10X10X50 מ"מ.
תחשוב כמה נפח פלדה זה ותראה אם הברגים יכולים להספיק.

asafk
17-08-05, 15:45
חישוב של בורג הוא לגזירה, על שני שטחים. תעשה חישוב פשוט- מה מומנט הפיתול המקסימלי שכל גלגל מפעיל על הציר (משקל על הגלגל X מקדם חיכוך- תגזים ותיקח מקדם חיכוך=1 X רדיוס הגלגל), תתרגם אותו לכוחות גזירה בהיקף שבו הבורג יישבר (המומנט שקיבלת מקודם לחלק לרדיוס)- ותמצא את קוטר הבורג המתאים. לא סיפור מסובך מדי- ולדעתי אם הבורג בקוטר מתאים ובעל חוזק מתאים- אין סיבה שהוא ייכשל. מה שכן- אל תשתמש בבורג קודח, אלא בבורג "רגיל" עם הברגה עדינה (יותר חזק מהברגה גסה, לכל קוטר), ואת הקדח תקדח דרך שני החלקים יחד, בקוטר כזה שיהיה קשה להכניס את הבורג דרך הקדח (בורג אפוץ). ככה לא יהיה חופש, ולא יהיו אימפקטים בתחילת תנועה- שאותם אתה לא יודע (עדיין) לחשב, ולכן הכל סטטי.

אסף.

nirzi3
17-08-05, 16:39
מה, לא הבנתי כלום, נגיד שיש לי קארט במשקל 250 ק"ג ורדיוס גלגל של 10".
אז אתה אומר שצריך להכפיל 250 ק"ג כפול 1 כפול 10" לחלק ל10" וככה אני ימצא את קוטר הבורג.
תקן אותי אם לא הבנתי וזה די ברור שלא הבנתי.

asafk
17-08-05, 16:55
וואללה... עשית סלט.

הקארט שוקל 250. מה המשקל על שני הגלגלים האחוריים? נגיד.. 150 ק"ג. זה אומר שעל כל גלגל יש 75 ק"ג. אם הגלגל בקוטר 300 מ"מ, הרדיוס שלו 150 מ"מ, שהם 0.15 מטר, ולכן המומנט המקסימלי בציר יהיה קצת יותר מ11 קג"מ.
נגיד שקוטר הציר שעליו אתה מלביש את הטבור הוא 30 מ"מ, והרדיוס שלו 15 מ"מ, שהם 0.015 מטר. זה אומר שיש כוח קוי של 750 ק"ג בהיקף הציר, היכן שהבורג ייגזר.
עכשיו- אני נותן לך שיעורי בית- תמצא איך מחשבים בורג לגזירה. (אני יכול לספר לך, אבל מה זה שווה??) קח נתונים אמיתיים (לא הניחושים שלי), ותמצא את כוח הגזירה כמו שהוא באמת. רמזים- הבורג ייגזר בשני שטחים. המאמץ המותר תלוי בדרגת החוזק של הבורג, ובסוג ההברגה. מאמץ = כוח חלקי שטח.

בהצלחה.

אסף.

nirzi3
17-08-05, 17:11
הבנתי הכל עד הקטע של כח קוי מה זה אומר, הבנתי איך אתה מחשב את זה אבל לא מה זה אומר.
ומה זה לחשב בורג לגזירה

asafk
17-08-05, 17:15
ומה זה לחשב בורג לגזירה

זה בדיוק מה שאתה צריך ללמוד לבד. חוזק חומרים של כיתה י'- אלמנטרי למי שרוצה לתכנן ולבנות משהו לבד.

אסף.[/quote]

nirzi3
17-08-05, 19:14
איך סיבכת אותי, רק עכשיו הבנתי מה זה בורג גזירה, אתה גם רוצה שאני יחשב את הקוטר שלו, אני לא ידעתי איך מחשבים את המומנט שהגלגל מפעיל על הציר אז אתה רוצה שאני יחזשב לך בורג גזירה.

nirzi3
17-08-05, 22:23
יש מצב שזה 25 מ"מ כי חיפשתי את הנוסחא ולא מצאתי אז ניסיתי לגלות לבד וחישבתי 750 ק"ג חלקי 30 מ"מ שזה קוטר הציר.

asafk
17-08-05, 23:41
לא. חישוב בסיסי של חוזק חומרים-
יש שטח שעליו פועל המאמץ. במקרה הזה- שטח החתך של הבורג (זה יכול להיות גם פין לצורך החישוב), שהוא פאי X קוטר הבורג בריבוע, לחלק ל4. יש כוח שהוא זה שגורם למאמץ- במקרה זה- חצי מהכוח שחישבתי לך קודם (ואתה צריך לחשב מחדש- עם הנתונים האמיתיים). רק חצי כי הוא פועל על שני צידי הגל= על שני שטחים של הבורג.
כוח חלקי שטח = מאמץ.
אתה משווה את המאמץ המותר בחומר (פלדה. איזו פלדה? לפי סיווג החוזק של הבורג) למאמץ שמתקבל. אם המאמץ המותר גדול מהמאמץ בפועל- החומר לא ייגזר. קח בחשבון שמאמץ מותר לגזירה הוא בערך חצי מהמאמץ המותר למתיחה של החומר (זה הנתון שאפשר למצוא בד"כ בטבלאות). קח בחשבון שאתה צריך גם מקדם בטחון- נגיד, שהמאמץ המותר לגזירה יהיה פי שניים יותר גדול ממאמץ הגזירה בפועל. אם המאמץ המותר קטן ממה שקיבלת- אתה צריך או להגדיל את קוטר הבורג, או להשתמש בבורג מפלדה חזקה יותר, או להגדיל את קוטר הציר (וככה, על אותו מומנט יהיה לך כוח יותר קטן).

יכול להיות שזה נשמע לך כמו סינית, ואני מבין את זה. אבל שב, קח נשימה עמוקה, תקרא (לא את מה שאני כתבתי- קצת ספרות טובה), תלמד קצת חוזק חומרים ברמה בסיסית (וזה לא יותר מרמה בסיסית)- והכל יהיה מובן יותר.

אסף.

nirzi3
18-08-05, 00:04
תודה דווקא הבנתי הכל לקח לי קצת זמן אבל הבנתי את זה .
כרגע אין לי את הנתונים המדוייקים של רדיוס גלגל למשל וכל זה,
ואני אצטרך למצוא את חוזק החומר שממנו עשוי הבורג אבל בסדר זה אני כבר ימצא,
אה ודרך אגב איך אני יודע איזה משקל יש על שני הגלגלים האחוריים בלבד?

asafk
18-08-05, 00:12
את זה אתה קובע כשאתה מתכנן את הרכב. אתה זה שממקם את המכללים השונים, אתה זה שממקם את כיסא הנהג... אתה יכול לקבוע מה שבא לך, בגבולות ההגיון הפיסיקלי.

אסף.

asafk
18-08-05, 00:16
אה, כן.... קבל:
http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=7626

אסף.

nirzi3
18-08-05, 01:48
ברור שאני ממקם את המכלולים אבל אני עושה הכל בערך, איך אני תכלס יודע כמה משקל יש רק על הגלגלים האחוריים, אני יודע הרי שיש עליהם הרבה יותר מאשר על הקדמיים לפחות לפי התכנון שלי, כי המנוע מאחור והכיסא באמצע ואין שום דבר ממש כבד מקדימה.

nirzi3
18-08-05, 19:50
דרך אגב מיכה עדיין לא הבנתי איך אתה שומר שהלאגרים לא יזוזו לצדדים?

impreza_turbo
18-08-05, 22:20
לפי מיטב ידיעתי יש לו חורים בטבעת הפנימית של הלאגר, ודרכם עובר בורג לחץ אל הציר .
תקנו אותי אם אני טועה .

lizard
19-08-05, 09:10
לא טועה.
על כל רכיב על הציר למעט הנאבות שלהן יש בורג יש 2 הברגות ב90 מעלות לברגי לחץ.
על המיסבים, תושבת גג"ש ותושבת בלם.

אני מקווה שבעוד שבוע אני אשיג את רתכת ואז אמשיך בפרוייקט.
אם למישהו יש גלגל הגה בקוטר של 11-15 אינץ' אני אשמח לקנות את זה ממנו. מדובר על גלגל הגה לטרקטורון דשא וכדומה.
באינטרנט חדש עולה 50 דולר.

nirzi3
16-10-05, 19:41
לא. חישוב בסיסי של חוזק חומרים-
יש שטח שעליו פועל המאמץ. במקרה הזה- שטח החתך של הבורג (זה יכול להיות גם פין לצורך החישוב), שהוא פאי * קוטר הבורג בריבוע, לחלק ל4. יש כוח שהוא זה שגורם למאמץ- במקרה זה- חצי מהכוח שחישבתי לך קודם (ואתה צריך לחשב מחדש- עם הנתונים האמיתיים). רק חצי כי הוא פועל על שני צידי הגל= על שני שטחים של הבורג.
כוח חלקי שטח = מאמץ.
אתה משווה את המאמץ המותר בחומר (פלדה. איזו פלדה? לפי סיווג החוזק של הבורג) למאמץ שמתקבל. אם המאמץ המותר גדול מהמאמץ בפועל- החומר לא ייגזר. קח בחשבון שמאמץ מותר לגזירה הוא בערך חצי מהמאמץ המותר למתיחה של החומר (זה הנתון שאפשר למצוא בד"כ בטבלאות). קח בחשבון שאתה צריך גם מקדם בטחון- נגיד, שהמאמץ המותר לגזירה יהיה פי שניים יותר גדול ממאמץ הגזירה בפועל. אם המאמץ המותר קטן ממה שקיבלת- אתה צריך או להגדיל את קוטר הבורג, או להשתמש בבורג מפלדה חזקה יותר, או להגדיל את קוטר הציר (וככה, על אותו מומנט יהיה לך כוח יותר קטן).

יכול להיות שזה נשמע לך כמו סינית, ואני מבין את זה. אבל שב, קח נשימה עמוקה, תקרא (לא את מה שאני כתבתי- קצת ספרות טובה), תלמד קצת חוזק חומרים ברמה בסיסית (וזה לא יותר מרמה בסיסית)- והכל יהיה מובן יותר.

אסף.

את הנתון של קוטר הבורג אני מחשב לפי מטר או מילימטר, נגיד אם הבורג בקוטר 6 מילימטר אז לחשב את זה כ0.006 או כ6

-->