PDA

צפייה בגרסה מלאה : z-4,מה הסיפור שלה?

kobiarava
22-02-14, 18:18
שלום לכולם
אני מרתך המון בשוטף, כחלק מהעבודה, לפעמים בפרוייקטים גדולים מחסל גם 5-10 ק"ג בשבוע של אלקטרודות, בעבודות אחזקה, מסגרות כללית, קונסטרוציות וריתוך צנרת. כמעט את כל העבודות תמיד עשיתי עם אלקטרודות z-11, למעט במקרים מיוחדים שדורשים משהו אחר.
לפני זמן מה שוחחתי באקראי עם מישהו, איש מקצוע מתחום הקונסטרוקציות, שהיה מופתע מכך שאני מרתך ברזל מגולוון באלקטרודה הזו, כולל השחזה מקדימה והכנת המשטח לריתוך, והסביר לי בעקשנות שהאלקטרודה הנכונה לעבודה שכזו היא z-4,בלי צורך להשחזה וחדירה קלה דרך השכבה המצופה בצורה אחידה ומלאה. אחרי השיחה החלטתי לנסות את הטיפ שקיבלתי מאדם שנטיתי לכבד את דעתו. חיכיתי להזדמנות שתהיה עבודה בחומר מגולוון כדי לנסות, ולפני כמה ימים הגיעה ההזדמנות.
למרבה ההפתעה, האלקטרודה עשתה המון בעיות. הצלחתי להגיע לריתוך אחיד וטוב, אבל ההצתה של האלקטרודה קשה מאוד, היא לא נוחה לעבודה, מתיזה המון ונדבקת בכל הזדמנות, החזירה אותי לתחושות המבוכה של התנסויות ראשונות בריתוך, מאז גיל 15 לא היו לי רצף הידבקויות כמו שהיה לי השבוע...
על פניו, נראה שאני עושה טעות כלשהי, ובדקתי שוב ושוב, הזרם נכון, קוטביות נכונה, וכל דבר אחר שיצא לי לחשוב עליו... מה הקטע? מי יכול לשפוך קצת אור על הסיפור?

תודה, ושבוע טוב-קובי

אוקטבה
23-02-14, 08:27
שלום קובי,

חומר מגוולון מרתכים שורש עם 6010 Z-11)

Z-4 משמשת לחיבור מבני פלדה.

לאחר ריתוך שורש עם 6010 תרתך עם 7018 .

בכל מיקרה תשתמש בנשמיה כשאתה מרתך חומר מגלוון.

יום טוב

צחי

kobiarava
23-02-14, 17:58
null

תודה, צחי, אבל התשובה לא פתרה לי את השאלה, למה האלקטרודה עשתה לי בעיות. היא פשוט לא מתאימה לעבודה שעשיתי?
דא"ג, לא היה שם צורך בריתוך בשלבים, שורש וכיסוי, מדובר על פרופילים בעובי 3 מ"מ שתפר אחד אמור לעשות איתם את העבודה

קובי

עידו לוריה
23-02-14, 18:11
התשובה בכלל במקום אחר לגמרי שנקרא חימום מקדים של האלקטרודה ויבוש שלה , את התהליך עושים בתנור מיוחד או בתנור/ טוסטר אוון רגיל ב - 250 מעלות ואז עובדים כאשר היא חמה ויבשה גם Z-3 צריכה את אותו תהליך .

עידו

רון נחמן
23-02-14, 20:43
התשובה בכלל במקום אחר לגמרי שנקרא חימום מקדים של האלקטרודה ויבוש שלה , את התהליך עושים בתנור מיוחד או בתנור/ טוסטר אוון רגיל ב - 250 מעלות ואז עובדים כאשר היא חמה ויבשה גם Z-3 צריכה את אותו תהליך .

עידו

בדיוק ראיתי בל.כ תנורים לייבוש אלקטרודות ותהיתי מתי הייבוש קריטי... עכשיו נסה להיכנס לשם ולצאת בלי שקנית "על הדרך" גם כבאית וחוקן הידראולי.

sus
23-02-14, 21:41
שלום לכולם
אני מרתך המון בשוטף, כחלק מהעבודה, לפעמים בפרוייקטים גדולים מחסל גם 5-10 ק"ג בשבוע של אלקטרודות, בעבודות אחזקה, מסגרות כללית, קונסטרוציות וריתוך צנרת. כמעט את כל העבודות תמיד עשיתי עם אלקטרודות z-11, למעט במקרים מיוחדים שדורשים משהו אחר.
לפני זמן מה שוחחתי באקראי עם מישהו, איש מקצוע מתחום הקונסטרוקציות, שהיה מופתע מכך שאני מרתך ברזל מגולוון באלקטרודה הזו, כולל השחזה מקדימה והכנת המשטח לריתוך, והסביר לי בעקשנות שהאלקטרודה הנכונה לעבודה שכזו היא z-4,בלי צורך להשחזה וחדירה קלה דרך השכבה המצופה בצורה אחידה ומלאה. אחרי השיחה החלטתי לנסות את הטיפ שקיבלתי מאדם שנטיתי לכבד את דעתו. חיכיתי להזדמנות שתהיה עבודה בחומר מגולוון כדי לנסות, ולפני כמה ימים הגיעה ההזדמנות.
למרבה ההפתעה, האלקטרודה עשתה המון בעיות. הצלחתי להגיע לריתוך אחיד וטוב, אבל ההצתה של האלקטרודה קשה מאוד, היא לא נוחה לעבודה, מתיזה המון ונדבקת בכל הזדמנות, החזירה אותי לתחושות המבוכה של התנסויות ראשונות בריתוך, מאז גיל 15 לא היו לי רצף הידבקויות כמו שהיה לי השבוע...
על פניו, נראה שאני עושה טעות כלשהי, ובדקתי שוב ושוב, הזרם נכון, קוטביות נכונה, וכל דבר אחר שיצא לי לחשוב עליו... מה הקטע? מי יכול לשפוך קצת אור על הסיפור?

תודה, ושבוע טוב-קובי

ההבדל הוא בציפוי..

נתחיל מסיווג האלקטרודות:
שמות האלקטרודות בתצורה הבאה E-ABCD מגיע מתקן אמריקאי שנקרא AWS 5.1.
כאשר-
E= אלקטרודה.
AB= חוזק לקריעה של חומר הרתך (באלפי KSI).
C= כל מס' מסמן את תנוחות הריתוך המותרות.
D= סוג ציפוי האלקטרודה.

התשובה לשאלתך נמצאת ב-D.
שמות האלקטרודות המסתיימות ב-1 או 0= ציפוי צלולוזה (תאית- חומר אורגאני עשיר בחמצן ומימן).
שמות האלקטרודות המסתיימות ב-3- ציפוי רוטילי, מכיל בעיקרו תחמוצת טיטניום.
שמות האלקטרודות המסתיימות ב-6 או 8- ציפוי בסיסי, מכיל בעיקרו קלציום פלוריד.

סוג ציפוי האלקטרודה הוא המשפיע העיקרי על תכותות הריתוך, גם באופן הריתוך וגם על תכונות חומר הרתך. באופן כללי קשה יותר לרתך עם אלקטרודות בסיסיות מאלקטרודות רוטיליות (מניסיוני, לא ברמה שמחזירה אותך לימי ההתלמדות העליזים).

לא ניסיתי אף פעם לרתך 7018 על חומר מגלוון, אבל לפחות באופן תיאורטי, אין שום יתרון לנושא, מלבד השגת ריתוכים חזקים יותר (לצורך העניין עדיף לרתך עם 7013).

באלקטרודות בסיסיות משתמשים כאשר צריכים להשיג ריתוך בעל תכולת מימן נמוכה (בעיקר לשימושים קריטיים, מימן גורם להווצרות סדקים ולפריכות מימנית בפלדות).

אם תיקח בחשבון שהאלקטרודות הנפוצות (לשימושים כללים) בארץ הן 6013, 6010 ו-7018. לייצור קונסטרוקציה פשוטה, הסיבה היחידה שאני רואה לשימוש ב-7018 היא חוזק גבוה יותר. אם אין צורך בתכולת מימן נמוכה בחומר הרתך- אין סיבה להשתמש באלקטרודות בעלות ציפוי בסיסי.

לגבי ייבוש האלקטרודות (מה שעידו הגדיר בטעות כחימום מוקדם), יש אולי השפעה קלה (לטובה) על ההצתה כאשר האלקטרודה חמה אבל זה ממש לא הייעוד של הייבוש. חימום האלקטרודה נעשה לצורך ייבוש (אין לחות= אין מימן)

דוד

עידו לוריה
24-02-14, 14:19
דוד אתה לא יודע לקרא ? ;)

עידו

סוזי המשתוללת
24-02-14, 15:34
דוד אתה לא יודע לקרא ? ;)

עידו

לא יודע לגבי לקרוא ... אבל לכתוב הבחור כותב נהדר
בהיר ונהיר
הנה למדנו עוד משהו
תודה

kobiarava
24-02-14, 15:47
תודה רבה לכל המגיבים, אני כנראה אכניס את החבילה הזו למגירה, ואחזור ל-6013 Z11 הישנה והטובה...

קובי

yossi tzafrir
24-03-14, 18:55
קובי במקרה נתקלתי במכתב, בעבר ריתכתי צנרת לחץ והאלקטרודה Z-4 משמשת לכיסוי.
מאוד קל לעבוד אתה והיא משאירה תפר יפיפה, יכול להיות שהבעיה הייתה בקוטביות של הרתכת, שים לב מה כתוב על האריזה.
בכל מקרה האלקטרודה הזו היא OVER KILL לריתוך פרופילים
יוסי

איל מ
02-11-20, 14:32
אני מצטער על ההקפצה, הגעתי לשרשור הזה בטעות, דרך שרשור שמתנהל במקביל. על הדרך נוסיף כאן, כי אם הוא קפץ לי אולי יקפוץ לעוד מישהו שמחפש.
אחת הסיבות לכשלים שחווים עם 6010 היא שרבה רתכות לא יודעות לתת מתח מספיק גבוה כדי להצית אותן כמו שצריך.

-->