PDA

צפייה בגרסה מלאה : סייבר אצלנו ברכב?

חנן-ג'יפולוג
23-02-14, 12:24
http://www.youtube.com/watch?v=CVmklf4NRsA#t=20

http://www.israeldefense.co.il/?CategoryID=760&ArticleID=5824 (http://www.israeldefense.co.il/?CategoryID=760&ArticleID=5824)

http://www.galgalim.co.il/?CategoryID=372&ArticleID=4615

תגובתי מדיון באתר אחר:

חלק מהתרחישים שהוצגו בכנס הזה נראים אמנם רלוונטיים לרכבים עתידיים בלבד, יותר מקושרים. זה לא אומר שזה לא צריך להדאיג.
עם זאת, זיו מחברת ארילו טען שהוא יכל לשלוט על הפוקוס הנ"ל או רכבים קיימים אחרים גם דרך רדיו שמחובר לקאנבאס ולא דרך דונגל אובידי ולשלוט על מחשבים קריטיים כגון אייביאס מנוע או כריות אוויר, אבל לא אושר לו לעשות את זה ברכב התצוגה.
אני לא יודע לומר אם זה נכון.
צריך גם לזכור שמדובר בנציג חברה שמנסה למכור פתרון לבעיה שרובנו עדיין לא דואגים ממנה. תפקידו הוא להדאיג אותנו.
מה שכן, תרחיש אחר שהוצג שם נראה על פניו אפשרי גם ברכבים הקיימים: מחבל מדביק את מחשבי הרכב שלו בעדכון תוכנה שיגרום, נגיד בשמונה בבוקר, ניין אלאבן 2020 לסל"ד מנוע מקסימלי, נטרול בלמים והפעלת כריות אוויר (לסבר את האוזן: כבר היום יכול כל מאבחן בכל מוסך, לפחות בחלק מהמותגים, לבצע את שתי הפעולות הראשונות, כך שברמת הפקודה בקאנבאס, מדובר ביישום קיים) . כשיש ברשת היבואן קמפיין לעדכון תוכנה הוא מגיע עם הרכב למרכז השירות, מדביק את מחשב האבחון של מרכז השירות בוירוס הנ"ל שמדביק בתורו את כל מחשבי הדגם הנ"ל בכל ישראל. כמוהו עושים מחבלים בכל ארצות העולם החופשי.

עכשיו תפעילו את הדמיון...

ולמי שדיבר על ילדים האקרים, למה לחשוב בקטן? יש גם מדינות עם אינטרסים זדוניים.

צריך לזכור שפעם וירוס במחשב נשמע דמיוני והיום מדובר בנושא שפוגע מאוד בכולנו כולל חברות ענק עם משאבי אבטחה גדולים. צריך לזכור גם שהוירוסים הנוכחיים מהווים "רק" מטרד ונזק. כאן מדובר על סיכון חיי אדם, אולי בקנה מידה שעוד לא נראה כמוהו. לכן, זה נושא שראוי לעניות דעתי לדיונים כבדי ראש ולא לנפנוף קל דעת.

אז מה אתם אומרים?

האמת? אותי זה הדאיג במידה מסוימת. לפחות בהיילקס אני משוחרר מדאגות כאלה...

six 4 life
23-02-14, 12:56
בסופו של דבר כולם יחזרו לרכבי אספנות.

boaz avrahami
23-02-14, 13:24
אינשטיין כנראה צדק כשאמר שבמלחמת העולם הרביעית ילחמו במקלות ואבנים....

למכירה פייר וול לפורד פוקוס.

דרור ברלי
23-02-14, 13:45
הלוואי ותרחיש אימה שכזה ינער את תעשית הרכב ויחזיר אותה למכוניות פשוטות, נטולות וירוסים, מחשבים, סייבר ואלקטרוניקה. מצידי אפילו עם קרבורטור. אוטו נטו. כמו פעם.

מי ראה את הכתבה ביום שישי בערב בערוץ 2 על המתורגמנית משדרות שהפילה את טויוטה?
עזבו רגע את כל השקרים של הנהלת החברה, המניפולציות, הנסיונות להסתיר את הפאשלות ולקנות בכסף את סגירת התיקים וכו'. הבעיה לא רק בטויוטה אלא בכל התעשיה.

השיא של הכתבה היה כשהתברר שאף אחד באמת לא יודע מה הבעיה האמיתית שגרמה לכמה טויוטות לדהור קדימה ללא שליטה ולהרוג את נוסעיהן, והיה צריך לבדוק חלקים מהמכוניות במעבדות של נאס"א! לא פחות! רק כדי לגלות שיש שם איזה חלק קטן מפח שנפרדו ממנו שבבי מתכת זעירים בעובי של פחות משערת אדם (!!!) והם גורמים לקצרים ולטרפת/שגעת במצערות אלקטרוניות, כולל האצות פתאומיות וכו'.
רבאק, אנשים נהרגו בגלל זה, בשביל מה צריך מצערת אלקטרונית? מה רע במנוע מודרני עם מצערת שמחוברת בכבל ישן וטוב? כי לאורך 100,000 ק"מ הוא יאכל עוד 2 ליטר דלק? מה באמת עוד צריך בשביל לעצור ולחשוב שוב, לאיזה כיוונים הזויים התעשיה הזו הולכת?

אינפיניטי לדוגמא, הציגה מכונית עם היגוי Fly By Wire... אתם מבינים את הטירוף? אם מישהו יצליח לשכנע אותי בשביל מה זה טוב ומי בדיוק צריך את זה, אני מזמין אותו לבירה.
מה יהיה כאשר באמת איזה האקר ישבית מרחוק מערכות היגוי, מצערת, בלמים וניהול מנוע בכמה מיליוני מכוניות בעולם בו זמנית?... כמה חפים מכל פשע ימותו ביום שכזה ברחבי העולם בתאונות?...

זה בסה"כ אוטו לעזאזל! למה מכונית משפחתית קטנה צריכה כוח מיחשוב גדול יותר מחללית שטסה לירח? בשביל לחסוך 100 גרם דלק? פאק, פאק ושוב פאק. למה לעזאזל אתם מוכרחים פייסבוק באוטו? למה חלונות חשמליים צריכים מחשב? למה מערכת תאורה צריכה מחשב? אני יודע את התשובות ותאמינו לי שהן מטופשות ממש כמו הרעיון של לתקוע מחשב למאפרה ומחשב למצית ומחשב למראה ומחשב לבלם היד. השאלה שלי היא רטורית.
אני מבין את הלחץ הירוק להפחית זיהום אוויר וכו' ושרק ניהול אלקטרוני חכם יכול לעשות את זה טוב. אבל לעזאזל, כאן כבר מדובר בחיי אדם.

אמיר ב.א
23-02-14, 13:53
חנן - אפשרי לחלוטין ,
קראתי כמה מאמרים בתחום הנ"ל בזמן האחרון ,
אבל לעומת זאת , זה לא אמור להטריד אף אחד מאיתנו ,
אלא אם אתה אישיות חשובה / ראש אירגון פשע ,
או מישהו שרוצים לחסל אותו ...

יש תחום שלם של פריצה למערכות אלקטרוניות / דיגיטליות EMBEDED, שמאוד מתפתח לאחרונה ,
לפני זמן מה אמור להתפרסם מחקר של חוקר/האקר שחקר את התחום הפרוץ של אבטחה
של קוצבי לב ומכשירים רפואיים אחרים , והצליח לגרום לקוצב לב להפסיק את פעולתו מרחוק (בעזרת RF בלבד), ללא שום קודים מהיצרן,

ההרצאה והמחקר לא פורסמו כי ההאקר נירצח יום לפני ההרצאה משום מה.

boaz avrahami
23-02-14, 14:04
ומה הולך בעולם התעופה?

חנן-ג'יפולוג
23-02-14, 14:06
דרור, המצערת האלקטרונית נמצאת שם לא רק בגלל הירוקים אלא גם בגלל הבטיחות והתפעול. מחשב האיאספי משתמש בה כדי להפחית ולהגביר מומנט באופן בלתי תלוי בפקודת הנהג. כנ"ל לגבי מחשב הגיר והמנוע. אגב, יצא לי לנהוג מספר פעמים ברכב שמחשב האיאספי בו פתח מצערת בכל פעם שהגעתי לסיבוב בכיכר מסוימת וגרם להאצה בלתי נשלטת. אפילו בלמי הרכב לא הצליחו להתגבר על משיכת המנוע. חויה מענינת.

tamir128
23-02-14, 16:19
דרור, אתה לא בכיוון.
הכיוון הוא שבעתיד הלא רחוק לא יורשה לנהג אנושי לנהוג ברכב.
אתה תקליד יעד וזהו.
בעצם לא זהו, אתה תקליד גם טמפ' רצויה, מוזיקה והאם להפעיל שעון מעורר מתישהו.
אז נראה אותך שואל למה צריך אלקטרוניקה.
ירידה בתאונות דרכים ועליה במחירי קסטומיזציה של סטארט אפ ישראלי שיכתוב תוכנה שתדע להכניס את הרכב למצב של ערסמוביל (מהבהבת בנאונים למטה, חלונות פתוחים עם באס בשמיים וקללות בזמן עקיפה).

GodsFather
23-02-14, 16:36
בקרב אנשי תעשיה אווירית רצה בדיחה -

בעתיד, לקוקפיט יכנסו אדם אחד וכלב.

האדם יכנס על מנת שיהיה מי שיאכיל את הכלב.

הכל יכנס כדי לשמור שהאדם לא יגע במכשירים ויפריע למטוס.

--------------------------------------------------------------------------------------

פנטזיות סייבר ושליטה מרחוק הופיעו בעבר גם ב"מת לחיות 2" וגם בסרט של ואן-דאם.

קחו אויר, צאו לטבע ותנשמו כל עוד אפשר.

דרור ברלי
23-02-14, 16:36
"חוויה מעניינת" לך או לי. אבל מעניין מה יקרה לנהג/ת ממוצע שיאבד שליטה בתוך הכיכר... איזה עניינים ירוצו אחר כך בתקשורת וכו'.

כנראה שבגלל מערכות בטיחות אין מנוס מאלקטרוניקה, במיוחד בעידן הנוכחי שבו כדי לתפעל מכונית נדרשת מיומנות פחותה יותר ויותר וכל טמבל זב-חוטם עם קואורדינציה של כרוב יכול לנהוג מהר ולהרגיש אלוף העולם.
כל יתר הצעצועים האלקטרוניים מפחידים אותי. מיותרים בעיני. אבל מה אני מבין... עוד שנתיים-שלוש לא יהיו מכוניות חדשות ללא קישור לאינטרנט, ותוך עשרים שנה כל המכוניות כבר ינהגו את עצמן. יהיה שמח. באחריות.

GodsFather
23-02-14, 16:38
חכה שצוקרברג יחליט להכנס לתחום :)

בנתיים הוא נוסע בגולף.

דרור ברלי
23-02-14, 16:38
דרור, אתה לא בכיוון.
הכיוון הוא שבעתיד הלא רחוק לא יורשה לנהג אנושי לנהוג ברכב.
אתה תקליד יעד וזהו.
בעצם לא זהו, אתה תקליד גם טמפ' רצויה, מוזיקה והאם להפעיל שעון מעורר מתישהו.
אז נראה אותך שואל למה צריך אלקטרוניקה.
ירידה בתאונות דרכים ועליה במחירי קסטומיזציה של סטארט אפ ישראלי שיכתוב תוכנה שתדע להכניס את הרכב למצב של ערסמוביל (מהבהבת בנאונים למטה, חלונות פתוחים עם באס בשמיים וקללות בזמן עקיפה).

זה בדיוק ככה וזה מפחיד. אתה תרצה אוטו כזה? כי אני לא.
מקווה שעד שזה יגיע, כבר ממילא לא ירשו לי לנהוג בגלל הזיקנה.

חנן-ג'יפולוג
23-02-14, 17:01
דרור, עם כל הכבוד לכישורי הנהיגה המעולים שלך, שלי ושל שאר נהגי העולם, כשמכוניות ינהגו פה בעצמן, פחחי הרכב כמו גם רופאי הטראומה, לפחות אלו שאחראים על נפגעי ת.ד., יהיו מובטלים, או יחליפו מקצוע.אנחנו כבר בדרך לשם ותאונות הדרכים הקטלניות במגמת ירידה, ולא בגלל שיפור מיומניות נהגים.יהיו פאלטות? ברור, אבל הסטטיסטיקה הכוללת תהיה מצוינת, יחסית, כמו גם המהירות שבה תגיע ממקום למקום.

tamir128
23-02-14, 17:05
אני ארצה גם אוטו כזה, כי אוכל להחזיק רק אחד למשפחה: הוא יקח את האישה לעבודה, ואז יחזור ויקח אותי לעבודה ואז יסע להרוויח קצת כסף בתור מונית עד שאקרא לו לקחת אותי הביתה, וכשארצה להגיע לאילת, אוכל להרדם ולהתעורר באילת (הסיבה שאני לא נוסע לאילת היום היא כי למי יש כח לנהוג שש שעות).

אבל כשאגיע לאילת וארד לשטח, אני רוצה שתהיה לי שליטה מלאה ברכב ואוכל לטייל.

בקיצור, אני רוצה רובוטריק :cool:.

או שנברח כולנו לאוסטרליה ונקים שם מדינה ללא אספלט ומותר להכניס בגבול רק רכבים ללא אלקטרוניקה (לא כולל סמארטפון :cool:).

דרור ברלי
23-02-14, 17:23
דרור, עם כל הכבוד לכישורי הנהיגה המעולים שלך, שלי ושל שאר נהגי העולם, כשמכוניות ינהגו פה בעצמן, פחחי הרכב כמו גם רופאי הטראומה, לפחות אלו שאחראים על נפגעי ת.ד., יהיו מובטלים, או יחליפו מקצוע.אנחנו כבר בדרך לשם ותאונות הדרכים הקטלניות במגמת ירידה, ולא בגלל שיפור מיומניות נהגים.יהיו פאלטות? ברור, אבל הסטטיסטיקה הכוללת תהיה מצוינת, יחסית, כמו גם המהירות שבה תגיע ממקום למקום.

ואני דווקא מאוד מפחד מהיום שבו יאסרו עלינו לנהוג רק כי איזה שבב עושה את זה טוב יותר מאיתנו.
התאונות ממש לא במגמת ירידה (תבדוק). מה שבמגמת ירידה זו חומרת הפגיעות - פשוט כי מכוניות מודרניות בטוחות יותר.
שיפור מיומנויות אין ולא יהיה. נהפוך הוא. פאלטות? יהיו גם יהיו. אולי יהיו פחות תאונות, אבל כשיהיו כשלים, הבומבות יבואו בגדול.

וברור שרוב האנשים מין הסתם, מייחלים לרגע שבו מטלת הנהיגה תיחסך מהם.

חנן-ג'יפולוג
23-02-14, 17:37
לא כתבתי שהתאונות במגמת ירידה אלא שהתאונות הקטלניות במגמת ירידה.
הesp עושה עבודה מסוימת, כמו גם הabs ולהערכתי כשהfcm יהיה המוני תהיה ירידה מהותית בכמות התאונות בכלל.
אני יכול לחשוב על לפחות שתי פגיעות פח שאני הייתי חוסך עם מודולים כנ"ל.

asafk
23-02-14, 18:41
ובינתיים... בארה"ב... הרשות לבטיחות בדרכים ביקשה מיצרני המכוניות וחברות הטכנולוגיה לפתח תקשורת בין מכוניות להעברת מידע ומניעת התנגשויות...

אסף.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

tzagi
24-02-14, 09:52
אתם לא בכיוון,
ליצרני הרכב יש מטרה אחת ויחידה, לייצר ולמכור רכבים וכמה שיותר, הם עושים מה שצריך לוודא שהרכב יהיה מושלם בזמן האחריות ושלא יהיה משתלם לתקן אותו אחרי זמן האחריות.
דוגמה בפועל מס 1: לשכן יש יגואר X TYPE 2008 עם 110000 מייל, הפסיק לעבוד, ביקש שאבדוק, אחרי 3 דקות היה ברור שמשאבת הדלק הלכה, כדי להחליף את המשאבה צריך להוריד דיפרנציאל אחורי ואז להוריד מיכל דלק להגיע למשאבה, עלות ממוצעת-$2500, כמעט עלות העגלה.
דוגמה 2: הגיע אלי מרוקאי עם ב.מ.וו 550 2007 123000 מייל, הגיר שבק חיים, עשיתי חיפוש, לשפץ את הגיר עולה $12000, גיר משומש במצב טוב עולה $10000
בערך עלות העגלה- אחד במצב טוב נמכר ב$10000

ולכן, חברים יקרים, אין יותר מפסק לאורות-חלונות-מזגן, יש מחשב שיתקלקל ויעלה כמה אלפי דולרים ובפועל יכריח את אדון ברלי לשלוח את העגלה לפרוקיה ולקנות עגלה חדשה מהניילונים

לזיכרוני כול זה לא חדש והדיונים על המפלצת המוצצת עברו פה לפני שנים רבות, רק שמאז זה רק נהייה יותר ויותר גרוע.

moriseven
24-02-14, 10:45
זה אולי לנכון למחירים בארה"ב, לא למחירים בארץ הקודש

tzagi
24-02-14, 19:52
זה אולי לנכון למחירים בארה"ב, לא למחירים בארץ הקודש

ואיך העובדה הזאת משנה את הוויכוח?

נמרוד
24-02-14, 20:26
ובינתיים... בארה"ב... הרשות לבטיחות בדרכים ביקשה מיצרני המכוניות וחברות הטכנולוגיה לפתח תקשורת בין מכוניות להעברת מידע ומניעת התנגשויות...

עכשיו היא שמה סטמפה רשמית על הבקשה... בפועל זה ממש מעבר לדלת, תקשורת רכב-רכב.
לפחות אחת מהחברות המתקדמות ביותר בתחום היא ישראלית - שיהיה בהצלחה!
http://www.auto-talks.com/

אומי5
24-02-14, 23:27
העניין הוא ממש לא רק אורך החיים של הרכב, אנשים רוצים להתפרנס היטב, וכדי לעשות מליונים צריך לחדש.
חבר עובד בחברת סטארט אפ שמפתחת אמצעים לזיהוי פנים וקול ברמה שעברה מזמן את הטלסקרין של האח הגדול (הספר, לא הזבל הטלוויזיוני).
לכולם ברור שזה נורא והיום, אבל גם לכולם ברור שאם לא הם אז מישהו אחר יפתח וירוויח את הכסף. אז מפתחים.
טויוטה, בוש ונוקיה הן חברות לייצור כסף, האמצעי הוא מכירת רכבים, רכיבי חשמל או פלאפונים. הדרך למכור היא תמיד להיות החדשניים, נוקיה שכחו את זה ועדיין מנסים להתאושש.
דבר אחד בטוח מי שיצליח לשמור על הרכב הטיפש שלו עד שהכל יקרוס, יהיה מהבודדים שיוכלו לנוע ברכב. בתנאי שימצא בנזין כמובן....
אני מקווה לא לראות את הימים האלו.

-->