PDA

צפייה בגרסה מלאה : סיפורו של הג'ימוראי (או: סיפור בנייתו של הרכב הקודם שלי)

רון נחמן
23-02-14, 20:03
חייב לומר שאני מתרגש לפתוח את השרשור הזה...
לפני הכל, תודות:
תודה ל"גתוס" – עודד והצוות, על המקום והפאסיליטיז.
לחברים שהזיעו לצדי (בחינם!): שי מנור, ארי רטן, אוהד חיא, רעי רמות, אופיר זנדני, אודי רימון, בועז שורץ (ובטוח שיש עוד...)
תודה לבירה על ההשראה,
לד"ר מורי על התמיכה הטכנית (גם בשעות לא הגיוניות),
ולחבורת המטיילים בהובלתו שעזרו בהחלטות רבות בדרך.
ותודה לחברי פורום, ג'יפולוג כמובן...
בלעדיכם שום דבר מזה לא היה קורה.

- - - Updated - - -

סיפורו של הג'ימוראי זצ"ל הוא סיפור על רעיון, דיי אידיוטי סה"כ, שהפיק הרבה מאוד חיוכים ממני ומהסביבה.
מכיוון שזה ג'יפולוג, וחלק מהעניין כאן הוא הדיון הטכני, אני "מטפטף" את השתלשלות העניינים ואת הדילמות הטכניות ולא שופך הכל בבת אחת. חשוב לי להעביר את תהליך העבודה ולא רק את התוצאות. עם זאת, חשוב להדגיש – הרכב כבר נבנה ופורק... הדיון הטכני הוא תיאורטי ומטרתו לימודית: אני מקווה לשתף כאן במסקנות שלי מהתהליך, וללמוד בדיעבד מכם מה עשיתי לא נכון. הכל תלוי בעניין שהשרשור יעורר, אבל אני אשמח לחלוק ולהעמיק בכל מה שתראו לנכון (כמעט..)
84635

במהלך הבנייה ניגש אלי חבר. "תגיד, את הדפנות אתה עושה בחיתוך לייזר?"
-"לא. ידנית. פלזמה והשחזות".
-"אה. קצת חבל, לא? אני – בג'יפ שאני מתכנן – בניתי ב'סוליד' את הכל, ככה שאני יכול לחתוך בלייזר בלחיצת כפתור!".
מיותר לציין שלאותו חבר יש, גם היום, את הרכב המושלם. במחשב.
הג'ימוראי, שאת שמו תבינו בהמשך, הוא רכב מלא בפשרות. חלקן אסטטיות, חלקן טכניות, כולן ממניעים של כסף וזמן. אבל אני נהגתי בפנטזיה שלי. גם אם מקרוב היו בה פגמים וא-סימטריה.
84636

רון נחמן
23-02-14, 20:25
מי שכבר קרא את "המדריך לסמוראי זחלן סלעים" שלי, מכיר את הקווים הכלליים של הסיפור:
התחלתי בויטארה קצרה. כמה חודשים אחר כך, הבנתי שהרכב קצת קטן (ונמוך) על הדרישות שלי, ועברתי לסמוראי.
סמוראי קצר, חמוד וקופצני. מאוד קופצני (http://www.youtube.com/watch?v=lJqDo-yIqAE).
כמה חודשים אחרי רכישת הסמוראי, התחלתי לעבוד ב"גתוס". כמעט מיד צללתי לברזלים שם, ונזכרתי עד כמה אני אוהב את הריח, המגע, והאתגר הגיאומטרי בחומר ובעולם הזה.
שגרה.
משרה מלאה בבוקר. קמים בשבע, יוצאים ב16:00 להתקלח ומשם ללימודי הנדסת מכונות. בכל פעם שאני יוצא, מישהו צריך לשאול "מה קרה, חצי יום?!" בקריצה.
מסיים ללמוד מתישהו בין שמונה ל23:00.
מגיע הביתה, מתרסק במיטה.

פעם בכמה שבועות, מורי (הלוא הוא ד"ר מורי) שולח הודעה. "חמישי בערב זוחלים. מי בעניין?". מדי פעם, כשזו לא תקופת מבחנים או בחנים, כשהמערכת מאפשרת לי להבריז ביום חמישי, יכולתי להיענות.
למי שלא מכיר את חבורת הפסיכופטים הזו, אני ממליץ להציץ בסרטונים של זרקו.
מעלות, מדרגות. שבילי-אש. מדבר. הסמוראים, גדולים ומשופרים ככל שיהיו, נבנו לתפארת (לרוב ע"י מורי), ולמטרה ברורה: סלעים.
בכל פעם שהגעתי, רק רציתי עוד: עוד זמן לטייל, עוד קפה, עוד אוטו. כלומר, יותר אוטו.
זה לא לגמרי הוגן לומר שהגעתי לקצה האוטו – כלומר שמיציתי את מה שהוא יכול לתת לי. לפחות, יכול לתת לי בלי נזקים. אולי הזדקנתי, אולי הארנק התחיל ללחוץ, אבל בשורה התחתונה: טיילתי פחות, ולקחתי פחות סיכונים.
לאט לאט, התחיל לדגדג לי.
הזהירות שלי השתלמה, והצלחתי לחסוך קצת כסף.
84638

יומולדת לדקל, מאותה חבורת פסיכופטים. הרחוב נראה כמו גרסת בונסאי של מפגש ג'יפולוג.
אחרי לא מעט בירה ובשר, אני ואביעד פארן נכנסנו לעוד שיחה שגרתית, שאנחנו הג'יפאים המדוכאים תקציבית נכנסים אליה בכל פעם מחדש. יצוין שאביעד הוא בעליו של ג'ימני סטנדרטי יחסית, אבל לא פראייר בכלל בשטח.
שיתפתי אותו בתחושה שלי, שהאוטו לא נותן לי "מה שאני רוצה". כמובן שההגדרה מאוד רופפת. בתור 2 מהנדסי מכונות לעתיד, ניסינו לאפיין מבחינה טכנית את החסרונות של הסמוראי הקצר שלי, לעומת הג'ימני שלו:
· קופצני
· בסיס גלגלים קצר בצורה מסוכנת עבור השימוש שלי
· ישן – למרות שהוא מתוחזק טוב, מדי פעם רכיב "מתעייף" וכושל

הג'ימני נח משמעותית. מהכסאות, דרך המזגן ועד לקפיצים המסולסלים – אין ספק שמדובר על רכב הרבה יותר מתורבת.
אבל... הוא לא פתוח. והרכב הבא שלי – כך החלטתי – יהיה פתוח. אני רוצה הזדמנות לרוח בשיער, כל זמן שעוד יש שיער.

מישהו מהנוכחים זרק לחלל האוויר משהו על מכלולי ג'ימני למכירה. רכב שלם, לפירוק.
"נו, קלאסי! אני אקנה את מכלולי הג'ימני, ושלדה ובודי של סמוראי פתוח. ככה ארוויח רכב פתוח, מסולסל, עם מכלולים חדשים!"
אביעד מחייך, מנסה להבין אם אני צוחק. "ונשמה של פרנקנשטיין, כמובן".
הוא מבין שאני לא צוחק, ולדעתי לוחש לעצמו בראש שזו הבירה מדברת.

84637

רון נחמן
23-02-14, 21:13
כמה ימים אחר כך, החלטתי לבדוק ברצינות את האפשרות להוציא את התכנית לפועל, מבחינה טכנית ותקציבית.
לבקשתי הועברה גוויית הג'ימני למורי, לבדיקת המכלולים.
המכלולים נקיים, כמעט חדשים, ומוכנים להשתלה.
במקביל, נמצא סמוראי שבעליו מכר את כל המכלולים שלו, אחרי שהחליט לא לשפץ מנוע – אבל לא הוריד אותו מהכביש (מבחינת רישוי). בינגו. "כל המציל נפש סמוראי..."

84640
הגעתי למדידות. הראש התחיל לעבוד, לזמום. לזמזם.
חבר ואיש טכני מנוסה עבר אתי על הנתונים. להערכתו "טכנית אי אפשר לבצע את זה".
שיט. עכשיו אני חייב להצליח כדי להוכיח לו שהוא טעה.

84639

התחלתי לחשב עלויות.
ב"גתוס" נתנו לי שבוע – מערב ראש השנה דרך הסופ"ש שהיה צמוד אליו עד סוכות הסדנה סגורה. אם אני מכין את עצמי מספיק טוב מראש, בסוף השבוע הזה יהיה לי משהו שיכול להניע ולזוז, כדי לפנות את הליפט לעבודה.
אני אוכל להמשיך בלילות ושבתות, ושיעורי הבית יחכו.

snirjeepdreamer
24-02-14, 01:16
תשפוך חביבי תשפוך... אל תמתח אותנו.
עם כתיבה כזו עשית לי חשק לשבת לקרוא עד הבוקר :)

GuyZapPa
24-02-14, 01:42
תמיד חיכיתי לסיפור מאחורי הג'ימוראי, רון אל תוותר על פרטים, עד כה ממש מעניין :)

עדיאל
24-02-14, 08:33
עוד ....
אני במתח אוכל צפרניים..

asypeer
24-02-14, 08:47
יופי של כתיבה!

Sent from my iPhone using Tapatalk

אביעד פ.
24-02-14, 09:41
אני גם לא מכיר את כל חלקי הסיפור, אבל מבטיח לכם שזה הולך להיות אחד השרשורים היותר כיפיים שהיו פה בזמן האחרון.

רון אני שמח שבחרת לשתף. אתם לא מבינים איך הבחור מתרגש :-)

רון נחמן
24-02-14, 10:04
זה כמו הטיטאניק... כולם יודעים את הסוף אבל בכל זאת מתעקשים לצפות בסרט.

תודה על הפרגון חברים. מחמיא ועושה חשק לשבת לכתוב את ההמשך... מבטיח תוך כמה ימים.
לאט לאט יהיה פחות סיפור ויותר כניסה לפרטים טכניים (אלא אם יהיה ביקוש לעלילה... ואז נתמקד בחוויית הטיולים בו :cool: )

savyon
24-02-14, 11:04
לאט לאט יהיה פחות סיפור ויותר כניסה לפרטים טכניים (אלא אם יהיה ביקוש לעלילה... ואז נתמקד בחוויית הטיולים בו :cool: )

גם וגם וגם וגם.

נהנה לקרא ממתין להמשך...

נימי
24-02-14, 12:34
מחכים להמשך הסיפור + לצד הטכני שלו

אני אישית נהנה מאוד מהסיגנון כתיבה שלך

yoav21
24-02-14, 14:18
קבל לייק גדול

Aviram
24-02-14, 14:29
הייתי תמיד רואה אותו בת"א ליד חברה שלי, ולא הבנתי לאיפה הוא נעלם.

מחכה לקרוא את ההמשך...

סוזי המשתוללת
24-02-14, 16:26
הלוווווו
מה קורה ?
איפה עוד???
נו נו !!!

liontamer84
24-02-14, 16:52
עוד עוד עוד עוד

shmil
24-02-14, 17:17
סוףסוף מגיע צבע....
אתה באמת צריך שנתחנן?
חשבתי שגם אתה רוצה...

רון נחמן
24-02-14, 18:24
הנה הנה... ממשיך!

רון נחמן
24-02-14, 18:31
תחילת תכנון:

כשהמספרים התחילו לרוץ, הבנתי שאשכרה אפשר לבצע את זה. צילמתי את הסמוראי שלי (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/47766-%D7%99%D7%95%D7%9D-%D7%90%D7%97%D7%93-%D7%AA%D7%94%D7%99%D7%94-%D7%A4%D7%94-%D7%9E%D7%A4%D7%9C%D7%A6%D7%AA%21-%D7%90%D7%91%D7%9C-%D7%94%D7%99%D7%95%D7%9D-%D7%96%D7%94-%D7%A1%D7%9E%D7%95%D7%A8%D7%90%D7%99-90), כדי להתחיל לקשקש עליו תכניות:

8466584664

הגדלתי בסיס גלגלים, 'חתכתי' את הבודי והגבהתי, כמובן.
זה התחיל להיראות כרעיון יותר ויותר טוב. או לפחות, יותר ויותר כיף. וישים.
פניתי לגוגל למעט השראה:

84666

דברים מאוד מעניינים אפשר לעשות לסמוראי, ברגע שאין לך מגבלות תקציב וחוק. לצערי, היו לי את שניהם –
הסמוראי היה כבר רשום עם צמיגי 235, והתקציב אפשר בעיקר לשחק עם מה שיש, לא יותר מזה.

בשלב הזה נפלו כמה החלטות:
1. הרכב יהיה מקורי, יחסית. מה זה מקורי? מכלולים מקוריים כמעט לגמרי של ג'ימני, פלוס קיט הגבהה של 4byFourArt. הבודי יהיה כמעט כולו של סמוראי.
2. מטעמי רישוי, השלדה נשארת סמוראי. זה גורר הרבה עבודת נמלים משעממת, שלא מובאת פה. כל התושבות עוברות. אל תשאלו שאלות טיפשיות.
בנוסף, הזמן המוגבל גורר החלטה דרמטית:
3. מחליטים "תוך תנועה". אין זמן לתכנונים קפדניים. יש דיסק, פלזמה, רתכת וראש טוב לעניינים גיאומטריים – אני כבר אתמודד עם כל קרב בנפרד. צל"ש או טר"ש.

nir.samo
24-02-14, 21:48
נרשמתי!

amitaikl
24-02-14, 23:10
עברו חמש שעות מאז הפוסט האחרון. יאללה חביבי, תן גז עם ההמשך :rolleyes:

endurocks
24-02-14, 23:50
כתיבה יפה מאוד.. אבל למה כלכך איטית :p

אומי5
25-02-14, 00:10
זחילת כתבים :)
נרשמתי....

הכוכב הכחול
25-02-14, 01:07
מעולה!
נווווווווווווווו...........
מה עם ההמשך?
ככה בלי סיפור לילה טוב?

אביעד פ.
25-02-14, 12:47
יש פה ריח של שרשורי בניה מפעם.... איזה כיף!!! :cool:

GodsFather
25-02-14, 13:32
מה שיפה זה שהזוקאים הם החיה הבועטת במגה-פורום הזה :)

רון נחמן
25-02-14, 15:44
גרר מגיע. זו גם הפעם הראשונה שרואים את הגורם שבלעדיו אין סיכוי שהייתי מצליח:
חברים.

רשימת התודות הארוכה מבהירה – לא פחדתי לבקש עזרה, וחברים רבים זרמו עם השטויות שלי ובאו לעזור. בעבודה קשה, בייעוץ טלפוני, בשליחויות, בכוס קפה רגועה כשאני עומד חסר אונים מול עוד בעיה.

8467284673

פורקים את הרכבים, ומעמיסים על הליפטים. בשלב הזה אני נשאר לבד.

חשוב לי להדגיש – מרגע תחילת העבודה, כל החלטה נשענת קודם כל על קריטריון הזמן, ורק אחריה: עבירות, אסתטיקה, עלויות ועוד.
אם אני לא מספיק להגיע ל"רולינג שאסי" – שלדה נוסעת – בתום שבוע, לא תהיה ברירה אלא להזיז את הרכב החוצה עם מלגזה ולקוות לטוב...

84674

אז קודם כל, צריך להתחיל לחתוך. כשאני עומד מול שני הרכבים, אני עומד מול דילמה טכנית ראשונה:
האם הבסיס של הבודי יהיה הג'ימני? (או פשוט הסמוראי המקורי?)
החסרונות:
צריך לעשות המון התאמות, ויש סיכוי סביר שכל מיני דברים לעולם לא יתחברו כמו שצריך – כמו דלתות שלא נסגרות, או קורת רוחב צרה מדי, לדוגמא.
המשמעות היא הרבה פאבריקציה, כלומר: יצירה מאפס של אלמנטים רבים. אין שום יכולת להעריך את כמות ההשקעה הנדרשת.

היתרונות:
בודי נקי מחלודות, שעבר ציפוי מודרני נגד חלודות עתידיות (ולא סתם זפת), ונחסכת ממני עבודת החשמל – כל הצמות נשארות על הבודי. בנוסף, הדבר מצמצם משמעותית את הנדרש ל"רולינג שאסי" – ומעביר את רוב משקל העבודה לשלב הבא.

מהיכרותי איתי – תחום החשמל ייצור אצלי סיטואציות רבות של בהייה מיואשת על ערימות חוטים. צריך להודות: אני מפחד מחשמל. יותר מדיי דברים שיכולים להשתבש, ובכלל – חשמל זה תחום ל"גרמנים", שיודעים לעבוד מסודר לפי הספר. לא אני. בבנייה כמו בנהיגה, אני... מעדיף ללמוד מטעויות :rolleyes:

לעומת החשמל, בתחום הפאבריקציה אני נהנה, אולי נהנה מדיי. לא מפחד ליצור חלק ולזרוק לברזל אם הוא לא הצליח (מה שקרה יותר מפעם אחת במהלך הבנייה). לכן בחרתי בבודי של הג'ימני, אבל עם אזהרת מסע: קודם עושים מה שצריך כדי שהרכב יתגלגל, ורק אח"כ מתחילים לשחק.

חשוב לי להתעכב ולהדגיש-
למי שלא הבין: המשמעות היא שהבודי עצמו יהיה בן-כלאיים. חיבור של רצפת ג'ימני, חלקים שונים של סמוראי, וכל מיני חתיכות פח שאני אעשה במיוחד.

zagi
25-02-14, 18:27
תשמע רון , אתה ממש מחזיר את הפורום לימי קדם !!!
אז בנימה אופטימית זו - נו דיי ... תמשיך ....

ishc
25-02-14, 21:10
עוד עוד עוד עוד עוד...

מורי
25-02-14, 22:32
רון,סחטיין על הכתיבה האיכותית !
שפוך.שפוך הכל. כולל המפגש הראשון עם המעלה הנסתר...:rolleyes:

אכן אחד הפרויקטים המגניבים שפגשתי...

kruvi
25-02-14, 22:52
משאיר טעם לעוד....
אחלה כתיבה

רון נחמן
25-02-14, 23:46
רון,סחטיין על הכתיבה האיכותית !
שפוך.שפוך הכל. כולל המפגש הראשון עם המעלה הנסתר...:rolleyes:

אכן אחד הפרויקטים המגניבים שפגשתי...

בדיוק הדברים שאני צריך תזכורת לגביהם!
מבטיח לשפוך הכל...
כולל 'המוקש' + לקח על בטחון עצמי מופרז...

תודה לכולם על הפרגון. אני מבלה את רוב השיעורים בכתיבה במקום הקשבה...

רון נחמן
26-02-14, 19:41
ההחלטה מכתיבה את תחילת העבודה – לפרק כל מה שאפשר מהג'ימני, לחתוך גג, ולהתחיל התאמות.

84695

חילופי משמרות – שי הלך לא מזמן, אופיר מגיע. מתלבשים על הסמוראי.

84694

ההתאמה של החלקים היא עניין מורכב. לחלק שמנסים להתאים וגם לרכב המקבל יש שלל בליטות ושקעים, שנוטים לא להתאים זה לזה...
אז מה עושים?
מניחים, מסמנים, חותכים. וחוזר חלילה.

84696

מניחים את החלק המותאם, ועוצרים לאכול. מזל שיש לנו שולחן!

84693

גיל בר
01-03-14, 15:51
" מניחים את החלק המותאם, ועוצרים לאכול. מזל שיש לנו שולחן!"

חתיכת עצירה לאוכל...
ואנחנו נשארנו עם טעם של עוד...:-)

YosSima
01-03-14, 19:53
אמרתי כבר ? אגדה!
מעבר לזה שזה אחד הפרוייקטים המעניינים , סגנון הכתיבה שלך פשוט מדהים
זה כמו להציא את הגלגל מחדש רק בכתיבה ...
ברלי , כדאי לך להזהר ;)

דרור ברלי
01-03-14, 20:59
ברלי , כדאי לך להזהר ;)

ההשוואה הזו מחמיאה לי...
אבל מה קרה לג'ימוראי שהוא "לשעבר"?....

שגיא S
01-03-14, 21:22
ההשוואה הזו מחמיאה לי...
אבל מה קרה לג'ימוראי שהוא "לשעבר"?....

פורק לחלקים...

דרור ברלי
01-03-14, 21:45
למה?....

IlanG
01-03-14, 22:01
כי אולי ... לא עבר טסט/ בוחן ?

savyon
01-03-14, 22:07

נראה לך לא עבר?
עבר בקלות, רכב סטנדרטי לחלוטין!!!
:rolleyes:

asafk
01-03-14, 22:36
כמו שעומר היה אומר... רק כל חלק מסטנדרט אחר...

אסף.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

שגיא S
01-03-14, 22:41

זה לא הסיבה...בוא נגיד שבטסט לא היו עושים לו בעיות ...

אני לא רוצה לדבר בשמו...אבל בשיחה שלי איתו לפני שמכר הוא היה צריך למכור אבל פחד מהמשמעות של מכירת רכב כזה למישהו אחר ולכן העדיף לפרק.

talw
01-03-14, 22:53
אז הוא לא רק חכם אלא גם פיקח.
אבל למה קופצים לסוף.

שגיא S
01-03-14, 23:05
אז הוא לא רק חכם אלא גם פיקח..

אני אוהב להגדיר אותו כאידיוט אבל לא טיפש ;) מהסוג הטוב....

ואני בטוח שיש לו גם פרק בכתבה על ההחלטה למכור/לפרק וכו'.
רק שימשיך לכתוב פה - נמאס כבר ללמוד.

YoavR
01-03-14, 23:20
נרשמתי.
יופי של כתיבה. מזכיר למה פעם נרשמתי לאתר. כבר כמעט שכחתי.
מחכה להמשך
יואב

Tourist
02-03-14, 01:43
חתמתי מנוי
אפשר להמשיך...

savyon
02-03-14, 12:45
לכל החבר'ה ששכחו למה פעם הם נרשמו לאתר או שהודות לאשכול הזה נזכרו בימי עבר של הפורום ועוד כל מיני חברים שהאשכול הזה הפיח בהם רוח חיים (גם בי)
זה לא פייר, אף פעם לא אמרו לאף אחד לא לכתוב על פרוייקטים שלו, פשוט משום מה, אנשים כותבים פחות (אני מקווה שהאשכול הזה יעשה שינוי קטן...)
תמיד הגולשים פירגנו על פרוייקטים מעניינים/שונים/איכותיים, זה פשוט שהגולשים האחרים הפסיקו לכתוב :confused:
בקיצור, זה אתם (הגולשים שעושים) אשמים שפרוייקטים לא נכתבים בפורום, כי אתם אחראיים על הנכתב בפורום :cool:

אז כל אחד שעשה משהו בזמן האחרון מוזמן להעלות אותו לאתר, להזכירכם כי יש דיסק נוסף לחלוקה (למי שלא זוכר שילחץ כאן!) (http://www.jeepolog.com/forums/content.php/3090-%D7%97%D7%93%D7%A9-%D7%91%D7%A9%D7%95%D7%A7-%D7%9B%D7%9C%D7%99-%D7%A2%D7%91%D7%95%D7%93%D7%94-%D7%97%D7%A9%D7%9E%D7%9C%D7%99%D7%99%D7% 9D-Stanley)

(נכתב ע"י גולש מתוסכל ששמח לראות שיש כאלו שגם עושים וגם כותבים בעוד לו עצמו אין יכולת/כח/חשק/מוטיבציה לבדוק אפילו שמן...)

ההודעה נערכה אחרי שנמרוד צעק עלי :(

YoavR
02-03-14, 12:51
סביון יקירי,
למה הטון המתגונן? הנהלת האתר לא מספקת את תוכן הפורומים.
על זה אנחנו אחראים. אני חושב שזה ברור לכל.
אם עלה ניחוח של קיטורים מהתגובות, זה רק כלפי עצמינו.
אנשים, ואני בכללם, נהנים להיות נוסטלגים זה הכל...

יואב

savyon
02-03-14, 16:39
המתגונן זה בגלל שנמרוד צעק עלי ומחק לי הודעה...
(כן, כן אפילו למנהלים מוחקים הודעות כשהם, בעיני השליטים, מגזימים)

רון נחמן
02-03-14, 18:20
חברים יקרים,
אין לי מלים לתאר לכם כמה אני מתרגש לקרוא את התגובות המפרגנות.
בכתבה "מיומנו של סוזוקאי (http://www.jeepolog.com/forums/content.php/2736-%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%A0%D7%95-%D7%A9%D7%9C-%D7%A1%D7%95%D7%96%D7%95%D7%A7%D7%90%D7% 99-%D7%97%D7%9C%D7%A7-%D7%93-%D7%A8%D7%92%D7%9C-%D7%A8%D7%95%D7%A2%D7%93%D7%AA-%D7%A6%D7%A4%D7%99%D7%A8%D7%94-%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%A0%D7%98%D7%A0%D7% 99%D7%AA-%D7%96%D7%97%D7%99%D7%9C%D7%AA-%D7%A1%D7%9C%D7%A2%D7%99%D7%9D)" ישבתי לראשנה בחיי לכתוב טקסט ארוך, והבנתי כמה אני נהנה מזה. הפעם אני מבין גם שיש אנשים שנהנים לקרוא...
מודה שהזרקור הזה קצת מאיים אפילו עבור ייצור קולני שכמותי.
לא יודע אם הפרויקט הבא יהיה כי בא לי לבנות או כי בא לי תירוץ לכתוב :cool:

יש קצת עיכוב בכתיבה, זה לא באשמתכם -
לקחתי הפסקה קטנה מהכתיבה כדי להתארס ולצאת לסופ"ש בדרום...
;):cool:

מבטיח לחזור בקרוב.

עידו לוריה
02-03-14, 18:52
שהיה במזל טוב , תלמד אותה את רזי הדיסק/פלזמה/רתכת ואתם זוג מאושר והיה לך גם על מה לכתוב :)
ולנו מה לקרא :p
תאמת זה באמת מזכיר מה היה פה פעם :rolleyes: טוב צריך להתחיל לכתוב שוב .

עידו

IlanG
02-03-14, 20:42
חברים יקרים,
אין לי מלים לתאר לכם כמה אני מתרגש לקרוא את התגובות המפרגנות.
בכתבה "מיומנו של סוזוקאי (http://www.jeepolog.com/forums/content.php/2736-%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%A0%D7%95-%D7%A9%D7%9C-%D7%A1%D7%95%D7%96%D7%95%D7%A7%D7%90%D7% 99-%D7%97%D7%9C%D7%A7-%D7%93-%D7%A8%D7%92%D7%9C-%D7%A8%D7%95%D7%A2%D7%93%D7%AA-%D7%A6%D7%A4%D7%99%D7%A8%D7%94-%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%A0%D7%98%D7%A0%D7% 99%D7%AA-%D7%96%D7%97%D7%99%D7%9C%D7%AA-%D7%A1%D7%9C%D7%A2%D7%99%D7%9D)" ישבתי לראשנה בחיי לכתוב טקסט ארוך, והבנתי כמה אני נהנה מזה. הפעם אני מבין גם שיש אנשים שנהנים לקרוא...
מודה שהזרקור הזה קצת מאיים אפילו עבור ייצור קולני שכמותי.
לא יודע אם הפרויקט הבא יהיה כי בא לי לבנות או כי בא לי תירוץ לכתוב :cool:

יש קצת עיכוב בכתיבה, זה לא באשמתכם -
לקחתי הפסקה קטנה מהכתיבה כדי להתארס ולצאת לסופ"ש בדרום...
;):cool:

מבטיח לחזור בקרוב.

חחחחח יפה רק שהכלה לא תיכנס להודעה ואז הלך לך גורם ההפתעה .

zagi
02-03-14, 21:06
שיהיה במזל טוב , ושדעו רק אושר .

savyon
02-03-14, 22:01
מזל טוב איש יקר

ishc
02-03-14, 23:43
מזל טוב וזה לא תירוץ ;)

אביעד פ.
03-03-14, 00:23
חחחחח יפה רק שהכלה לא תיכנס להודעה ואז הלך לך גורם ההפתעה .

היא כבר אמרה כן ביום שישי. אל תדאג, הוא אידיוט גדול, אבל לא עד כדי כך. :-)

מזל טוב רון!

זרקו
03-03-14, 00:55
מזל טוב ענק !
רק אושר ואושר מאיתנו (דנה נועם ועלמה)

אביעד- אני מבין שאתה כבר סגור על מי זה רון נחמן ושהוא הגיע לטיול.... (מתי נראה אותך, מתי?)

GuyZapPa
03-03-14, 01:01
מרגיש כבוד שיצא לי לטייל יחד עם הג'ימוראי בכמה פעמים, כל הכבוד על הכתיבה רון!

אתה לא יכול להשאיר אותנו ככה באוויר, גם אירוסים זו לא סיבה מספיק טובה :)
המון מזל טוב איש יקר!

קח את הזמן, אנחנו פה מחכים...

סוזי המשתוללת
03-03-14, 10:26
זהו.... נגמר..... עידן הסוזוקי
עכשיו אתה תהפוך לבורגני כמונו ומהסמוראי יישארו לך בעיקר זכרונות
אצלי יש לי תזכורת כואבת כשאני רואה אותו נרקב בחנייה כל בוקר - מחכה לפרוייקט כזה שיחזיר לו את נעוריו ולידו חונה suv בורגני 7 מקומות (6 כבר תפוסים :cool:)

בכל מיקרה דרך צלחה ומזל טוב ..... רק חבל שפירקת אות האוטו לפני החתונה
זה שוס להגיע בגימוראי לחופה :D
לא נורא מורי התחייב שהוא ישאיל לך כולל הבלונים......

שלומי
03-03-14, 18:55
מזל טוב !!

עדיאל
04-03-14, 03:30
[קולולולולו

מזל טוב ..דרך צלחה
האוטו שלך לחופה .. אפילו אני אשטוף אותו

רון נחמן
04-03-14, 09:04
תודה לכולם.. עדיאל וסוזי (ומורי), אתם באמת חושבים שאני אסע לחופה עם רכב שלא שברתי בו כלום בעצמי?!
אני אבוא לאסוף אותו שבוע לפני...
:cool:

וחזרה לעניינינו!

84844

אז... מה יש לנו בינתיים?
רוב החלקים של הסמוראי כבר נבזזו ע"י חברים או נזרקו לברזל (מי מזהה את הבוזז שבתמונה?):
84843

בשלב הזה, כמו הרבה דברים בחיים, הסיפור מתחלק לשני סוגים:
או שהכל הלך חלק, ואז יש דיווח יבש ומשעמם עם תמונות, או שמשהו השתבש – ואז יש סיפור. עם תמונות.
לשמחתכם, איפה שאין תכנון קפדני – יש הרבה הפתעות...

מבט ראשון על ה"רכב" מעלה תחושה מעורבת. מצד אחד, לא נתפס כמה הדבר הזה מגניב. הראש עובד ללא הפסקה: ספק מדמיין, ספק מתכנן ספק הוזה – ומולי עדות ראשונה לזה שהדבר הזה באמת קורה.
אצלי בראש החלקים מתחילים להתאים. הדברים שהכי הפחידו אותי – הדלתות, הפרשי הרוחב בין הכלים, התאמת תא המנוע – נראים כרגע כישימים. אפילו עכשיו, במבט חטוף על התמונות, אני לאט לאט מיישר את הכנף ומושיב אותה במקום, ומכסה המנוע מתיישב לו.

84841
פגוש מתכת בחיתוך לייזר, החלק הכי מתוכנן שיתחבר לרכב הזה, ייתן לו חזית מרשימה – לא אגרסיבית מדיי, אבל שתאפשר זוית גישה ראויה.

מצד שני... על מי אני עובד? האוטו נראה כרגע כאילו שמתי מגנט חזק על עגלת סופר ודחפתי לאורך מגרש גרוטאות.
84842

כלום לא מתאים. הדופן התחתונה של הדלתות יושבת כ-20 ס"מ מעל הדופן של הג'ימני. תא המנוע של הג'ימני ארוך בכ-10 ס"מ מזה של הסמוראי.
לאט לאט אני מתחיל לחשב כמה מההשקעה אני מחזיר אם אני מוכר את החלקים...

לא סתם אני מתעכב על התחושה הזאת. פרויקט בכזה סדר גודל דורש המון כוחות נפש, ובכל כמה רגעים צריך לשנות את נקודת המבט – רגע אחד אתה ב"זום אין" מטורף, מנסה להכריע בפתרון להברגה פגומה, ורגע אחריו אתה נזכר בלוחות הזמנים, לוקח כמה צעדים אחורה (מילולית), ומחליט האם הקרב הזה ראוי לזמן שהוא לוקח כרגע.
חלק מהשיקולים "קשיחים" – התקציב מוגבל, הזמן קצוב. זה אומר, למשל, שמיקומי הסרנים ומכלולי ההנעה לא משתנים (ביחס לג'ימני). פשוט אין זמן וכסף לשינויים האלה, שגוררים מיד דרייבשאפטים חדשים ותכנון קפדני.
את הבניה ניסיתי לחלק ככל האפשר ל"קרבות" קטנים, שאפשר לנצח או לסגת מכל אחד מהם.
והקרב הנוכחי? להפוך את ערימת הברזלים הזו למשהו שנדמה יותר כרכב.

מוני אורבך
04-03-14, 09:19
מה להגיד לך ??
פסיכוטי, אבל ראוי להערכה.
מסוג הדברים שעושים רק פעם בחיים, ורק כאשר צערים וללא שמץ נסיון.
כי למי שיש נסיון, לא נכנס לכאלו פרויקטים...
גם לי היו מספר פרויקטים מהסוג הזה לפני כ 15 שנה.
במבט לאחור זו היתה טעות, אבל מסוג הטעויות שכיף לעשות (רק פעם אחת כמובן).
הדרך הנכונה והפשוטה (יחסית)היתה כמובן לפרק את הבודי של הגימיני ולהרכיב את הסמו על השילדה.
אבל הדרך שבחרת היא ללא ספק שונה מקורית (וכן, גם פסיכוטית).
עלה והגשם !

היות ועכשיו אתה מתחתן כדאי להתיחס לסוג זה של פרויקטים כ "שירת הברבור"
מצד שני אין לי ספק שמיוזמתך לא תכנס יותר לסוג כזה של פרויקטים.
כך שלמעשה הבעיה פתרה את עצמה (-:

רון נחמן
04-03-14, 09:49
מה להגיד לך ??
פסיכוטי, אבל ראוי להערכה.
מסוג הדברים שעושים רק פעם בחיים, ורק כאשר צערים וללא שמץ נסיון.
כי למי שיש נסיון, לא נכנס לכאלו פרויקטים...
גם לי היו מספר פרויקטים מהסוג הזה לפני כ 15 שנה.
במבט לאחור זו היתה טעות, אבל מסוג הטעויות שכיף לעשות (רק פעם אחת כמובן).
הדרך הנכונה והפשוטה (יחסית)היתה כמובן לפרק את הבודי של הגימיני ולהרכיב את הסמו על השילדה.
אבל הדרך שבחרת היא ללא ספק שונה מקורית (וכן, גם פסיכוטית).
עלה והגשם !

היות ועכשיו אתה מתחתן כדאי להתיחס לסוג זה של פרויקטים כ "שירת הברבור"
מצד שני אין לי ספק שמיוזמתך לא תכנס יותר לסוג כזה של פרויקטים.
כך שלמעשה הבעיה פתרה את עצמה (-:

לגבי החלק המודגש-
אני לגמרי לא בטוח שזה היה הנכון והפשוט - הכל תלוי במה שאתה יודע לעשות...
מבחינתי זו לא הייתה טעות, ולא הייתי נוהג אחרת היום בנושא הזה. יותר קל לי להתמודד עם "פחחות אקסטרים" מאשר עם כל החיווטים וההתאמות... אתה צריך לזכור שבעצם ההחלטה הזו למעשה גם זכיתי לקבל את כל מערכת החשמל, מיזוג אוויר, תושבות מנוע ועוד... לדעתי חסכתי לא מעט שעות עבודה, ובתחום שאני חלש יותר בו.

לגבי "שירת הברבור" - ההפך הוא הנכון!!
אשתי לעתיד מודעת ומעריכה את התשוקה שלי ליצור ולבנות, ומבחינתי - ברגע שתהיה גינה, תהיה עליה נבלה חדשה שמחכה לעבודה.

זה לא בשביל הכיס ולא בשביל הטיולים. זה לנפש. אם הייתי מתחרט על הבניה - לא הייתי יושב וכותב, מלא בגאווה על הצעצוע שלי.
אגב, אחת הסיבות לפירוק הרכב הייתה גם ההבנה ששום טיול לא ישתווה להנאה שהייתה לי בבנייה...

יש ג'יפאי שביל, ג'יפאי מדבר, ג'יפאי מקלדת, חשבתי שאני ג'יפאי סלעים -
אבל כנראה שיותר מהכל, אני ג'יפאי ברזלים.

מוני אורבך
04-03-14, 11:24
רון, אני מתנצל, כנראה שהפכתי להיות זקן פסימי )-:
מצד שני אומרים שפסימי הוא אופטימי עם נסיון..
הסטטיסטיקה אומרת שמי שמתחתן מפסיק לעשות פרויקטים פסיכיים מהסוג שאתה עשית.
ואיך שהוא נשים וכל מה שנובע מלהיות בקשר לא מסיעים (בלשון המעטה) לתהליך היצירה.
כדי שיהיה לך בית עם גינה ומוסך אתה צריך כסף.
אלא אם כן ירשת את הכסף אתה צריך לעבוד בשבילו (וקשה)
ואז אתה מגיע בסוף היום עם הלשון בחוץ וממש אבל ממש אין לך חשק להתחיל לחתוך ולרתך ברזלים ב 10:00 בלילה.
שישי שבת + חגים אתה חיב להיות עם המשפחה (ילדים הם הרבה יותר תובעניים ממה שאתה חושב)

אבל שוב, בהחלט יתכן שאתה היוצא מהכלל שתעיד על הכלל.
סך הכול לעקומת גאוס אין רק שיא אלא גם שולים שמתפרסים בתאוריה עד אין סוף.
ואפשרי שאתה מקרה הקצה שימשיך לעשות פרויקטים פסכיים.
והיו מקרים כאלו, אפילו בפורום הזה.
מאחל לך את כל ההצלחה שבעולם !

אשר להחלפה הגוף של גימי בגוף של הסמו, לעניות דעתי זה הרבה יותר פשוט מלעשות פחחות מחדש לכל הרכב.
נכון צריך לדעת קצת חשמל והנדסה, ולא רק לחבר ברזלים אחד לאחד.
אבל התוצאה הסופית הרבה יותר אמינה ושלמה.
עושים את זה המון בארצות הברית, שם זה אפילו חוקי למהדרין.
אבל הי, מי אני שאתערבב בפרויקטים שלך.

רון נחמן
04-03-14, 11:40
מקווה שימים יגידו שטעית הפעם,
וגם שהפרויקט הבא ישותף בזמן אמת ולא רק בדיעבד, כדי שאוכל לנצל בזמן אמת את הניסיון...

(אתה אולי לא זוכר, אבל אתה מתויק אצלי בראש בצד של הטובים, כשלפני כ-4-5 שנים ארגנו במקביל מפגשי הדרכה טכנית לחברי הפורום ואני חשתי בצל הכבד שהוטל עליי לאור ניסיונך)

- - - Updated - - -

אגב, בפרקים הבאים -
הרבה מאוד לקחים של דברים שדווקא כן היה צריך לעשות אחרת...

רון נחמן
06-03-14, 13:30
רובנו מכירים את המונח "רכבת כח" (מנוע->קלאץ'->גיר->טרנספר->גלי הינע->דיפרנציאלים->ציריות->צמיגים->קרקע)
ואפקט השרשרת הנלווה לו:
מובן לנו מאליו שאם נגדיל צמיגים, הדבר ישפיע על כל התנהגות הרכב (ויגדיל, לדוגמא, את הסיכוי לכשל של הציריות).

מה שהיה לי פחות מובן מאליו, הוא אפקט השרשרת שנוצר גם בתחום הפחחות...

התחלתי מהדופן התחתונה של פתח הדלת. המיקום מוכתב ע"י הדשבורד כגבול עליון, ואני מבין שהאפשרות הכי טובה שלי היא קורת חיזוק מתחת לפתח הדלת (כדי שהמבנה לא יקרוס כשעומדים עליו). בהמשך אצור טלאי שיטפל במרווח הפתוח בין דפנות הסמוראי ודפנות הג'ימני.

84882
(למי שתוהה, בתמונה האמצעית חיברתי פלאח זמני שיקבע את הרוחב הנכון)

והנה מתחיל אפקט השרשרת, שאותותיו ימשיכו ממש עד השלבים האחרונים בבנייה.
כשהחלקים בערך במקום, מובן שהגריל הקטן המיועד לנקז מים מהשמשה (ובפועל לרוב נסתם ויוצר בעיות) "נופל" מעל הדשבורד, ולכן ריתכתי אליו חתיכת פח מגלוון.

84881

אחרי הגשמים הראשונים, אגב, התברר שהחיבור לא אטום מספיק, והחללים הקטנים מולאו בסיליקון (לצערי).

השלב הבא הוא חיבור הדלתות. ניסיתי לבצע מקסימום עבודה כשהדלתות מורכבות, כדי שהמיקומים של התופסנים, הצירים וכו' יהיו ממוקמים נכון – ומחוזקים נכון.
היכולת לחבר ולפרק את הדלתות הייתה חשובה לי, ולכן הפעולה הראשונה הייתה החלפת ההברגות הישנות והחלודות בחדשות (למעשה, החלפתי אותן באומים מיוחדים שעובדים בדומה לניטים (https://www.google.co.il/search?q=BLIND%20RIVET%20NUT&espv=210&es_sm=93&um=1&ie=UTF-8&hl=iw&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=cskVU8u1A-OP7AbZrIHQDQ), אבל בעלי הברגה פנימית).

84880

השלב הבא – הנחת הדלתות במקומן וניצול ההברגות המקוריות של הג'ימני לעיגון ה"קליפה" החדשה:

84883

בפוסט הבא אני אתמקד בעיקר בשגיאת פבריקציה שפגעה אסתטית הרכב עד יומו האחרון (מהדברים האלה שבכל פעם שאתה רואה אתה מתבאס...)
אבל עד שאשב לכתוב אותו, אני אשמח לעורר פה דיון קצר בנושא בטיחותי: כלובי וקשתות התהפכות.

מצד אחד, מדובר על רכב גבוה, עם מרכז מסה גבוה, שנועד לעבוד בזויות קיצוניות – ואנחנו רוצים להעלות את מרכז המסה שלו כמה שפחות, תוך התחשבות בעובדה שבסיס הרכב קל למדיי.
מצד שני, בדיוק מהסיבות האלה (ומהכירי את הנהג), הסבירות להתהפכות היא גבוהה, וכדאי להיות מוגנים ככל האפשר.

אז... מה אתם הייתם עושים? ועד כמה ההשפעה על יציבות הרכב משמעותית?
(בתקווה שישותפו פה גם חוויות התהפכות ומסקנותיכם מהן)

GodsFather
06-03-14, 14:55
מה השאלה בכלל? מרכיב כלוב התהפכות בלי לחשוב פעמיים ולומד לנהוג עם הרכב בהתאם. את הכלוב מעצב בצורה כזו שתגרום לכמה שפחות הפסד מקום בתוך הרכב שבמקרה כמו הג'ימני/סמוראי, היא בו הרבה גם ככה.

בתור אחד שסיים עם הרכב שלו על הצד פעם אחת, היה לי המזל שהרכב היה עם מרכב סגור ושהחצי גלגול היה איטי מאד, אחרת כנראה שהייתי זקוק לשיפוץ פרצוף לפחות, מעבר לשיפוץ שאני צריך BY DEFAULT.

אגב, במהלך אותה חצי התגלגלות, כננת שהייתה לי בתוך הרכב, רתומה היטב מאחורה ומתחת ללא מעט ציוד אחר שגם כן היה רתום היטב, עשתה פעמיה עד למשענת הראש שלי ונעצרה רק בגלל שהמושב היה BUCKET שעטף לא רק את הראש שלי אלא גם היקף רחב סביבו ומנע ממני להרגיש את החומרים שלה בגולגולת שלי וממנה להגיע לקדמת הרכב. גם פה אני מניח שמהירות הגלגול הייתה לטובתי, אחרת היה לי גם פרצוף בצד השני של הראש או כננת בתוך השמשה הקדמית.

המסקנה הנוספת פה היא ש"רתום היטב" הוא אף פעם לא כמו "מאוכסן בתוך מערכת זיווד" כשאר הציוד שהיה לי ברכב.

savyon
21-03-14, 11:26
מה נהייה?

צריך להכין לך קפה כדי תשב לכתוב?????

עידו לוריה
21-03-14, 15:36
הבחור מאורס כך שכנראה לא נראה אותו פה יותר :)

עידו

יריב קלר ברוך
21-03-14, 16:47
מזל טוב
הפרוייקט מגניב ממש לא לבעלי לב חלש
ממתין כמו כולם להמשך

עדיאל
28-03-14, 16:10
רון
מה קרה אנשים במתח ..
תמשיך...

אתה זוכר שדיברנו אז במוקש הייתה נו שיחה ארוכה , על שיקולי נעילות בין זיקה לאי אר בי ... ועל יחסי העברה טנספר / סרנים
כדאיות מן איכות וכו, ...

זה היה אז שיחה ששינתה את הקו מחשבה של וגרמה לי להרבה נדנודי שינה

תחלוק גם כאן עם כולם .. למה שרק אני סבול ?? :)

איש
29-03-14, 01:44
איזה רעיון מגניב !
חבל שלא יצא לי לראות אותו בפעולה .

רון נחמן
29-03-14, 13:12
חברים אני ממש מצטער,
שלל תירוצים אבל בפועל אני פשוט לא יושב לכתוב בזמן האחרון.

מבטיח להמשיך ממש עד לסוף הסיפור.

עדיאל - ממש כמו מורי שהזכיר לי את הדיפרציאל המחורב ב"נסתר" - תודה על התזכורת!
בלי ההערות האלה אני באמת שוכח את הדרך הארוכה שעברתי עם הג'ימוראי. וככה הולך לו הדחף לכתוב...

(כן כן... רוב הזמן אני חושב לעצמי: כולה בניתי ג'יפ, טיילתי אתו ופירקתי... מה יש לספר כבר?!)

uri_bu
12-04-14, 10:40
רון כשסיפרת לי על הרכב וראיתי שתי תמונות (באחת ההפסקות בלימודים)
לא הבנתי כמה עמוק הסיפר.
אני הבנתי ממך שעשית שילוב בין הג'מיני וסמוראי, בודי של הסמוראי ושילוב של מכלולים של הג'ימיני כמו שעושים בהרבה רכבים.
מצטער, אבל טעות בידך!! אתה יצרת בודי ואני מאמין שגם חלק גדול מהמכלולים עשית התאמות לרכב.
פעם הבאה שאתה רוצה לספר של פרויקט מעניין אני מבקש שתשלח קישור!!

עידו לוריה
12-04-14, 14:07
על איזה סיפור אתה מדבר ... בינתיים זה בקושי פתיח לסיפור :p

עידו

amit6009
12-04-14, 15:14
נו מה עם ההמשך?

נשלח מה iPhone שלי ע"י Tapatalk

אביעד פ.
12-04-14, 19:41
רון אתה נקניק. יש דברים שלא עושים.

אלדר
12-04-14, 20:46
אחלה סיפור, אחלה כתיבה.
רון בהצלחה בהמשך.. ומזל טוב!!

nir.samo
18-06-14, 20:39
נו...

amit6009
03-08-14, 17:24
זהו?

עידו לוריה
03-08-14, 20:56
כמו כל סיפור טוב יש לו התחלה המצע וס......:rolleyes:

עידו

אביעד פ.
04-08-14, 09:37
אל תטרחו, הוא ימציא תירוצים, שהוא מתחתן, שהוא בתקופת מבחנים, שכואב לו בזרת.
בתכלס, הוא פשוט עצלן.

ishc
04-08-14, 14:26
אל תטרחו, הוא ימציא תירוצים, שהוא מתחתן, שהוא בתקופת מבחנים, שכואב לו בזרת.
בתכלס, הוא פשוט עצלן.

+1 ;)

Bernard
05-08-14, 01:58
כמו כל סיפור טוב יש לו התחלה המצע וס......:rolleyes:

עידו

כנראה שאני פיספסתי את האמצע..

עידו לוריה
05-08-14, 20:00
כנראה שאני פיספסתי את האמצע..

ששש אל תספר שחסר גם אמצע .

עידו

נימי
05-08-14, 23:22
רגע, אז אני לא מבין, תחילת הסיפור זה בעצם הסוף, האמצע זה היה ההתחלה ובסוף אין סוף שזה בעצם האמצע?

עידו לוריה
07-08-14, 21:45
בערך ... בהתחלה חשב ... בהמשך חתך עם דיסק ... בסוף אנחנו מזי... את השכל , והשפן מזמן ברח .

עידו

רון נחמן
09-09-14, 20:06
(אני פשוט אמשיך כאילו לא נעלמתי לחצי שנה. חזרתי לכתוב.)
בהתלבטות בין קורת רוחב לכלוב מלא, למרות הטענות הברורות בעד כלוב, אני בחרתי בקורת רוחב.
למה?
כי כלוב מלא יצר יותר מדיי בעיות אסטטיות ופרקטיות, והיה עולה ביותר מדי זמן (שכאמור, הוא המשאב הכי יקר בבניה הזו). בנוסף, משקל הרכב והעובדה שבמקורי לא היה כלוב עזרו לי לשכנע את עצמי שזה הדבר הנכון לעשות, למרות שאתם– ממרום הכסא המשרדי שלכם – מבינים שזו טעות חמורה בשיקול דעת.
91020

כדי לפצות על כך שהקשת תהיה נושאת המשקל היחידה, עשיתי אותה חזקה. מאוד חזקה. אני כבר לא זוכר את המידות המדויקות, אבל לקחתי פרופיל מלבני של משהו כמו 100*50*5 מ"מ (כלומר: 5 על 10 ס"מ, ועובי דופן של 5 מ"מ).
חדי העין והמסך שביניכם יבחינו בעוד פרט קטן. הקורה אינה ישרה. יש בה קשת מסוימת, גם בחלק האנכי וגם בחלק האופקי. הסיבה היא אסטטית – ולדעתי עושה את כל ההבדל בין חלק שנראה לגמרי "תוצרת בית" לבין חלק שנראה מקצועי. אלוהים נמצא בכיפופים הקטנים.
בתמונה השמאלית מסומנת נקודת העיגון לבודי, כאשר גם על רצפת הרכב הייתה נקודת עיגון מאסיבית.

רון נחמן
09-09-14, 20:19
מה עכשיו?
עכשיו בונים את "האמבטיה". כמו שרואים בתמונות הקודמות, הדופן התחתונה של הדלת נגמרת כ-10 ס"מ מעל הדופן המקורית של הסמוראי. זה נגרם, כמובן, כתוצאה מנקודת העיגון שלנו: הדשבורד.
אז מה עושים? כמו שכבר הבנתם, הרכב הזה בנוי מ-3 מקורות: ג'ימני, סמוראי, ומחסן ברזל. הגיע הזמן למחסן הברזל.
לקחתי קרטון ביצוע, הכנתי "דגם" שם החתיכה הגדולה שאני צריך לחתוך.
החומר הנבחר היה פח ברזל מגלוון 1.5 מ"מ, אם אני לא טועה. נשמע מעט – אבל במונחים של פח – זה עבה. ממש עבה.
יותר מכפול מהעובי המקורי, וזה אומר יותר מכפול המשקל.
הבעיה היא, שאני – ובכן, לא ידעתי לרתך פח. אז העדפתי ללכת על עובי מעט יותר סלחני, גם במחיר של עוד כמה גרמים לרכב.

וכמובן, הרבה מאוד ניסיונות עם חתיכות פח.

כדי שלא תירדמו, אני אשחרר לכם תמונה של הפח לאחר חיתוך פלזמה, ואחרי הריתוך לרכב – ואז אחזור לעניינים הטכניים:

91021

לצערי, לא צילמתי את תהליך ה"מדידה" – שזה בעצם אומר: לקחת קרטון ביצוע, לחתוך בערך, להדביק במקום, לתקן חיתוך, להצמיד לפח, לסמן עם טוש על הפח (טיפ: יש טושים מיועדים לציור על מתכת. ממש נוח. גם טושים רגילים בצבע זהב וכסף עושים את העבודה, אבל נהרסים מהר יותר). ולחתוך.

91022

אתנחתא-
פסקה קטנה, על גבול הפואמה, על פלזמה:

פלזמה זה קסם.
זה הדבר הכי פרימיטיבי והכי עתידני שקיים.
לא אכפת לי כמה מכונות CNC,
מדפסות תלת-מימד
סארטפונים ששולטים במסוקים
ויירוטי 'כיפת ברזל'
אני אראה,
זה תמיד יעלה חיוך על שפתיי.
זה כמו סרטי מד"ב ישנים –
זה העתיד כפי שדמיינו אותו פעם.
אתה מחזיק חתיכת ידית,
שמחוברת לחשמל ולאוויר,
ולוחץ על הכפתור לחיצה קצרה (שהאוויר יתחיל לזרום).
מצמיד אותה לפח,
לוחץ שוב,
ומעלים ברזל.

פוף!

ושאף אחד לא יגיד לי "נחתך כמו חמאה".
בחיים לא ראיתי משהו
שמעלים ככה
חמאה.

(ר. נחמן, 2014)

אגב, בתמונה למעלה – זה לא אני, זה לא פלסמה, וזה לא קשור לג'ימוראי. זה ארי מתאמן בריתוך אלומיניום. פשוט רציתי שגם האנשים שרק מסתכלים בתמונות ייהנו, וארי בחור יפה. וגם כי לא צילמתי את החיתוך.

Tomer Gal
09-09-14, 20:30
לא רואים את התמונות

עידו לוריה
09-09-14, 22:35
לא רואים את התמונות

+100

עידו

רון נחמן
10-09-14, 01:18
אבל בתצוגה מקדימה ראיתי אותן!!!
מצורפות... (מנהלים, אפשר להכניס להודעה הקודמת..?)

91033

91032

91031

רון נחמן
10-09-14, 08:56
(עוד צ'אנס לתגובה הקודמת לעלות עם התמונות)

מה עכשיו?
עכשיו בונים את "האמבטיה". כמו שרואים בתמונות הקודמות, הדופן התחתונה של הדלת נגמרת כ-10 ס"מ מעל הדופן המקורית של הסמוראי. זה נגרם, כמובן, כתוצאה מנקודת העיגון שלנו: הדשבורד.
אז מה עושים? כמו שכבר הבנתם, הרכב הזה בנוי מ-3 מקורות: ג'ימני, סמוראי, ומחסן ברזל. הגיע הזמן למחסן הברזל.
לקחתי קרטון ביצוע, הכנתי "דגם" שם החתיכה הגדולה שאני צריך לחתוך.
החומר הנבחר היה פח ברזל מגלוון 1.5 מ"מ, אם אני לא טועה. נשמע מעט – אבל במונחים של פח – זה עבה. ממש עבה.
יותר מכפול מהעובי המקורי, וזה אומר יותר מכפול המשקל.
הבעיה היא, שאני – ובכן, לא ידעתי לרתך פח. אז העדפתי ללכת על עובי מעט יותר סלחני, גם במחיר של עוד כמה גרמים לרכב.

וכמובן, הרבה מאוד ניסיונות עם חתיכות פח.

כדי שלא תירדמו, אני אשחרר לכם תמונה של הפח לאחר חיתוך פלזמה, ואחרי הריתוך לרכב – ואז אחזור לעניינים הטכניים:

91035

לצערי, לא צילמתי את תהליך ה"מדידה" – שזה בעצם אומר: לקחת קרטון ביצוע, לחתוך בערך, להדביק במקום, לתקן חיתוך, להצמיד לפח, לסמן עם טוש על הפח (טיפ: יש טושים מיועדים לציור על מתכת. ממש נוח. גם טושים רגילים בצבע זהב וכסף עושים את העבודה, אבל נהרסים מהר יותר). ולחתוך.

91034

אתנחתא-
פסקה קטנה, על גבול הפואמה, על פלזמה:

זה קסם.
זה הדבר הכי פרימיטיבי
והכי עתידני שקיים.
לא אכפת לי כמה מכונות CNC,
מדפסות תלת-מימד
סארטפונים
ויירוטי כיפת-ברזל
אני אראה,
זה תמיד יעלה חיוך על שפתיי.
זה כמו סרטי מד"ב ישנים –

זה העתיד כפי שדמיינו אותו פעם.

אתה מחזיק חתיכת ידית,
שמחוברת לחשמל ולאוויר,
מצמיד אותה לפח, לוחץ על ההדק,
ומעלים ברזל.

פוף!

ושאף אחד לא יגיד לי "נחתך כמו חמאה".
בחיים לא ראיתי משהו
שמעלים ככה
חמאה.
(ר. נחמן, 2014)

אגב, בתמונה למעלה – זה לא אני, זה לא פלסמה, וזה לא קשור לג'ימוראי. זה ארי מתאמן בריתוך אלומיניום. פשוט רציתי שגם האנשים שרק מסתכלים בתמונות ייהנו, וארי בחור יפה. וגם כי לא צילמתי את החיתוך.

רון נחמן
17-09-14, 00:29
ועכשיו, שתי עובדות בסיסיות על חום (לא הצבע. ותורידו את החיוך הזה, גם לא החום הזה. חום במובן Heat):
1. מתכות, כמו רוב החומרים, מתרחבות כתלות בטמפרטורה. זה אומר שככל שהטמפ' שלהם עולה, הם מתרחבים.
2. הולכת חום תלויה בחומר, ועובדת ממש כמו זרימה של נוזל: אם יש לחום לאן "לברוח", הוא יתפזר באופן שווה על החלק. אם יש חומר שמוליך טוב יותר ("צינור מים" גדול יותר) – יותר חום יזרום אליו.

אלומיניום, לדוגמא, מוליך חום ממש טוב. אוויר – ממש גרוע. זאת הסיבה שעל מעבדים של מחשב שמים צלעות קירור מאלומיניום, ועליהם מאוורר כדי להוליך מהם את החום הלאה. הסבר חלקי אבל ברור, אני מקווה).

המשמעות היא פשוטה:
פח הוא דק. אם הוא דק, אין לחום לאן לזרום – כי כאמור האוויר, שגובל בפח, מוליך חום גרוע. המשמעות היא שטמפרטורת הפח עולה מאוד (חום הריתוך לא מתפזר) – מה שאומר שהוא מתרחב מאוד. ההתרחבות מספיק משמעותית כדי ליצור עיוותים בפח – כאלה שיגרמו לחלק שלכם לא להתאים למקום שלו, ומספיק חזקה כדי לפרק פיקים של ריתוך.
אז מה עושים? (בודקים בג'יפולוג ובYouTube כמובן...)

נותנים לחום מקום להתנקז אליו, או בלעז: Heat sink, כיור חום. בכל מקום שזה מתאפשר – מצמידים מהחלק הפנימי חתיכת אלומיניום, שתשאב אליה את רוב החום.
האפקט פשוט לא ייאמן, ועושה את ההבדל בין ריתוך יפה לבין חורים מבאסים בפח.
בנוסף, עובדים עם סמרטוט רטוב ומצננים כל 'פיק'.

91176

מה זה, ילדים?
מה אמרתם?
הכפפה שלי רטובה, כי אני מחזיק ביד שמאל סמרטוט מלא מים כדי לצנן את הריתוכים?
ואז שם יד על הפח שאני מרתך?
ומים מוליכים חשמל?
וריתוך זה... מלא חשמל?

יופי. כל הכבוד לכם. אתם הרבה יותר חכמים ממני, ואני בעל ניסיון.
גם ניצחתם אותי, וגם הפרכתם את הפתגם.

אבל איזו תסרוקת הרווחתי!

ועכשיו אפשר לחזור אחורה (אי שם להודעה #66):

בפוסט הבא אני אתמקד בעיקר בשגיאת פבריקציה שפגעה אסתטית הרכב עד יומו האחרון (מהדברים האלה שבכל פעם שאתה רואה אתה מתבאס...)

חדי העין שבניכם כבר יכולים להבחין בפאדיחה בתמונה הקודמת. המשך בקרוב.

(כמה בקרוב? דיי, אבל לא ממש. מחר החתונה. אמשיך אחרי. מבטיח. יהיו גם חפירות טכניות וגם חוויות ולקחים מטופשים. אני ממש מצטער על מריחת הזמן הזאת - באמת שלא חשבתי שלמישהו יהיה אכפת אם אני אפסיק לכתוב לכמה חודשים. ריגשתם.)

zagi
17-09-14, 09:11
מזל טוב בן-אדם :D

im_ri
17-09-14, 11:33
מזל טוב!

ספר קצת על הטכניקה של עבודה עם חתיכת אלומניום.
בלי קשר להתחשמלות אני חושב שקרור מים מהיר מידי ולכשעצמו גורם לעיוותים.
אני משתמש במעט לחץ אויר ותכנון נכון של העבודה. כלומר אני מוצא עוד דברים לעשות כל כמה פיקים (להכין טלאים אחרים, לצבוע משהו, לשייף בנקודה אחרת, או עובד על כמה טלאים במקביל).

אני לא נקי מעיוותים, אבל זה בהחלט עוזר. ;)

עידו לוריה
17-09-14, 20:25
מזל טוב .

העבודה עם מוליך אלומיניום פשוטה מצמידים בלוק אלומיניום לפח ע"י קליבות / ברגים / ברגים קודחים או כל שיטה אחרת ומרתכים ככול שהבלוק קרוב יותר לאזור הריתוך כך יעזור יותר ,בהרבה מקרים משתמשים בנחושת או פליז .
זו טכניקה עתיקה משתמשים בטכניקה זו גם במילוי חלקים שבורים למשל יש לי בלוק מנוע שחור של בורג נשבר בו , אני מכין איינסרט מפליז או גרפיט שמדמה את קוטר הבורג , מכניס אותו למה שנשאר מהחור השבור בבלוק ואז מתחיל לרתך את הבלוק ולבנות את החומר החסר מסביב לאיינסרט בסוף המילוי כאשר החלק קר מוצאים את הפליז / גרפיט ( לפעמים ברזל או נירוסטה ) ויש חור מושלם בלי צורך כמעט לעיבוד , בשיטה זו הבחירה בחומר לאינסרט לא קשורה למוליכות שלו אלה בגלל בחירה בחומר שלא נתפס במהלך הריתוך ושבסופו של העליך היה ניתן לשחרר אותו בקלות .

עידו

shmil
17-09-14, 20:30
מזל טוב.

שגיא S
26-02-15, 16:42
רון אני יודע שהאיום של ההתחמשות הגרעינית של איראן קצת מטריד אותך...אבל בכל זאת אם תוכל לתת פה עוד איזה סשן...

im_ri
26-02-15, 21:01
96283

asafk
28-02-15, 20:33
קחו מכאן שיעור חיובי.
שיעור בדברים שהבטחת לעצמך (ולאחרים) שלא ישתנו אחרי החתונה.
כן, בטח.

אסף.

רון נחמן
01-10-15, 23:11
חברים יקרים, עם כל הרצון לצחוקים על חשבוני (וחשבון אשתי) -
המקרה הוא כזה:
המשכתי לכתוב. נשבע לכם. כבר התקרבתי לסוף הסיפור, והחלטתי לחכות ולשחרר את הכל בבת אחת (נשמע כמו בעיית מעיים, ולא במקרה).
אבל אז - בטפשות אין קץ, שאני באמת מתבייש לחלוק, מחשב המדיה שלי נדבק בוירוס. כמובן שיש לי גיבוי של הכל - תמונות, מסמכים, מוזיקה. הכל - חוץ מהמסמך הזה, שבאופן נדיר לא נכתב על הלפטופ המגובה תמידית.... וחלק מתמונות התהליך.... באמת טמטום מזוקק.

אז בעודי מחפש בהארדיסקי הגיבוי תמונות, קול קורא - מי שיש לו תמונות (חברים שעזרו וסתם סקרנים) - אשמח אם תשלחו לי למייל או תעלו לכאן.

ובנימה אחרת - בין שלל התירוצים להיעלמות שלי היה שיפוץ בית. באותו בית יש לי מקום גם לסדנה ביתית קטנה... מקווה לחזור להטריד את חכמי השבט בשאלות בקרוב.
כי אתם יודעים משהו? אם אני לא בונה כלום ולא מטייל, המוטיבציה שלי לכתוב יורדת פלאים... כזה אני, אינטרסנט.

מצורפת תמונה של בונה גולש להמחשה.
101959

im_ri
01-10-15, 23:19
עכשיו הכל בסדר ;)

עידו לוריה
01-10-15, 23:25
אני יושב בשקט בחושך ומחכה [emoji51]

עידו

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

-->