PDA

צפייה בגרסה מלאה : האם דרוע רדיוס אורכה יותר של קפיץ העלה תתרום למהלך מיתלה?

polar bear
09-07-03, 22:28
נניח שיש לי קפיץ נתון, ממורכז במרכז, וקפיץ נוסף שאינו ממורכז במרכב , והזרוע הארוכה יותר מיתחברת לתושבת הניחת, והזרוע השניה שווה באורכה לזו של הקפיץ הסימטרי.

האם הקפיץ הא-סימטרי יתן יותר מהלך מיתלה? {על אותם שאקלים }

לדעתי - ככול שזרוע הרדיוס ארוכה יותר, אז הסרן ינוע פחות בציר ה X על כל תזוזה בציר ה Y. ולכן ה"סרן" יפיק יותר מהלך ירידה מאותו מהלך שאקל.
מה גם שהקפיץ יותר ארוך.

השאלה מתעוררת עקב חוסר היכולת/רצון שלי להזיז תושבת קפיץ אחורית, והרצון להרכיב קפיץ ארוך יותר.

נמרוד
10-07-03, 09:25
האורך של חצי הקפיץ בין התושבת הקבועה לסרן (מה שאתה מכנה זרוע רדיוס) צריך להשמר פחות או יותר אותו דבר אם אתה לא מזיז את התושבת הקבועה, כדי שהסרן ישאר במקום שלו - מבחינת אורך דריבשפט, מערכות היגוי, נגיעה בכנפיים, וכולי. אם אתה הולך להזיז את השאקלים רחוק יותר, אז הגיוני שחצי הקפיץ שבצד שלהם הוא שיהיה הארוך יותר. בכל מקרה, האורך של הקפיץ יאפשר מהלך מתלה גדול יותר.

בג'יפ שלי הקפיצים ארוכים מאד, התושבות הקבועות מקוריות ותושבות השאקלים מורחקות. המחיר הוא בזוית הגישה - לך אין בעייה כזאת מקדימה. אשריך!

http://www.jeepolog.com/ext_images/am40.jpg

חנן-ג'יפולוג
10-07-03, 09:56
שאלה מעניינת. היתה באחד המגזינים האמריקאים לפני כשנה כתבה על קיט קפיצים כזה לCJ2 שבו באמת חצי הקפיץ שבצד התושבת הקבועה ארוך יותר, וזה על מנת לקבל קפיץ גמיש יותר בלי להרחיק את התושבות של השאקלים מחוץ לשילדה. זה כמובן מחייב הזזת התושבות הקבועות.
על פניו נראה נחמד, רק שעם קפיץ א-סימטרי כזה זווית הפיניון תשתנה בצורה דראסטית בעומסים שונים על הקפיץ וזה עלול לגרום בעיות שונות ומשונות.

polar bear
10-07-03, 23:55
אמנם שככתי לצין שהמטרה הראשונה היא הקפיץ האחורי, אבל גם הקדמי על הכוונת.

המטרה היא "להזיז" את התושבות הקבועות, כי מאחור אין לי מקום להזיז, ומלפנים יהיה הרבה יותר קל להזיז את הניחת.
וכך גם יגדל מעט בסיס הגלגלים שיאפשר לי דרישפט ארוך יותר מאחור.

לגבי זויות - קלינים למינהם לא יפתרו את זה?

נמרוד - למה הגיוני שהחלק הארוך יהיה בצד הניד? אצל אריק זה ככה מאחורה.

נמרוד
11-07-03, 00:00
אל תוציא את דברי מהקשרם. אמרתי רק, שאם אתה מאריך את הקפיץ, ומשנה את מיקום אחת התושבות בלבד, הגיוני שהחלק הארוך יהיה בצד של התושבת המוזזת - כדי לשמור את הסרן במקום המקורי. אם אתה מעוניין במודע להזיז את הסרן - בכבוד.

חנן-ג'יפולוג
12-07-03, 00:33
לגבי זויות - קלינים למינהם לא יפתרו את זה?

לא, כי מדובר על שינוי זויות בעומסי מתלה שונים. קלינים יפתרו בעיית זווית רק במצב הסטטי. זוית הפיניון תהיה שונה מאוד כשהקפיץ מכווץ וכשהוא פתוח בגלל הא-סימטריות וזה עלול לגרום לבעיות חמורות, כמו לדוגמא הגעה לזוית העבודה המקס' של הצלב בסרן ושבירתו.

Bulldog
12-07-03, 00:35
עודד, יצא לך למדוד את המרחק בין התושבות ואת המיקום המדוייק שלהן בטנדר שתרם לך את הקפיצים האלה?

polar bear
12-07-03, 22:49
טוב, אז מלפנים נאלץ לשים קפיץ סימטרי.ולמצוא פיתרון לתושבת הנידת { אבל זה כבר לפורום אחר } . לא נורא.

עומר - במקור החצי הארוך מחובר לתושבת הנידת. אצלי אין מקום להזיז אותה לאחור, מדובר על הפרש של בערך 10 ס"מ באורך הכולל של הקפיץ, אני יכול "להזיז" את הניחת { לא פשוט כמו שזה נישמע } , ואולי לשנות את מיקום הסרן בס"מ או שניים לאחור .

וכן - מדדתי, לפני שפרקתי מדדתי {נכון להיום כבר אי אפשר לימדוד את הטנדר הזה עקב מיפגש עם מסור דיסק } , כי ראיתי שמשהו מוזר, ושמחתי מאד לגלות שאני לא צריך להזיז את שתי התושבות בשביל להכניס את הקפיץ.

-->