PDA

צפייה בגרסה מלאה : שימוש חזק בכננת גורם למנוע הג'יפ להכבות - מה הסיבה?

gmb
10-07-05, 11:55
שלום רב ובוקר טוב..
לאחר טיול מהנה ביותר של שבת שזה הצטרכתי לעזור לחלץ חבר שנתקע על דיונה בעזרת הכננת... מה שלבסוף לא צלח, ולבסוף בעזרת מאמצים רבים חולץ בעזרת רצועות חילוץ...
הסימפונים של אי יכולת הכננת למשוך את הרכב התקוע די מפתיעים אותי ויכול להיות שהכננת לא תקינה או שמא אני לא יודע להפעיל את המערכת נכונה...
אז ככה...
דיונה גדולה.. רכב תקוע ככה באמצע הדרך, חצי מטר מאחוריו עץ ענק.. כל ניסיונותיו לעלות/לחלץ את עצמו למטה גרמו לו לשקוע בחול ולהתדרדר למטה לכיוון העץ עד שכמעט נגע בו... פה עצרנו וניסינו עם הכננת לחלצו למעלה... הרכב היה CJ6 או אחד מאלה שדומים לסופה פתוחה... קצרה..
אני עם הסופה מתמקם למעלה... משחרר כבל קלאץ' משהו כמו 15-20 מטר (טוב שסידרתי את הידית שיחרור הידני של הכננת :) ) ומחברים לרכב... מותחים את הכבל, מהדקים את ההנד-ברק של הסופה, ומנסים למשוך... מצליחים קצת, ואזי בזמן שימוש הכננת במאמץ המנוע מתחיל להשתנק, עזיבה של הכננת והמנוע חוזר לעפולה רגילה... ממשיכים למשוך, עובד טוב שניה בערך ואז המנוע משתנק, באם ממשיכים ללחוץ את הכננת אזי המנוע כבה... קרה מספר פעמים... חשבתי אולי בעיה של מתח, חשמל, אלטרנטור... והרכב כמובן מותנע ועומד ככה מספר דקות ככה שהמצבר כבר אמור להיות די טעון... נכנס בנאדם לרכב (אני יודע שמסוכן אבל כבר היינו תקועים שם מעל שעה בחום של הצהריים) ולחץ על הגז ככה לסביבות 3000 טורים על מנת לאפשר לאלטרנטור לעבוד בשיא היעילות שלו... לא עזר, בזמן מאמץ המנוע מתחיל להשתנק ונכבה...

מה יכולה להיות הבעיה? אני לא פועל כשורה או משהו ברכב לא תקין?

רמי

gmb
10-07-05, 11:56
הבנתי שאם מכפילים את הכבל לשתיים אזי המאמץ של המנוע של הכננת יורד, אז כך שניסינו לחבוק את הרכב ואזי לעגון לרכב אחר שעמד בצד, ככה שהמעמסה תרד ואולי יהיה לכננת יותר קל... גם לא עזר עם אותם הסימפטומים...

דרך אגב, האם בשיטת פעולה זו ה"קושי" של המשיכה יורד בחצי??
זה בעצם מה שנקרא מכפיל כוח?

רמי

ניר ל
10-07-05, 14:36
אין קשר בין שימוש נכון בכננת לבין התופעות שתיארת.
הכננת היא צרכן זרם גדול מאד, ככל שעולה העומס צריכת הזרם שלה גבוהה יותר, מאות אמפרים, ללא טעינה היא תפרוק את המצבר תוך זמן קצר ביותר וגם האלטרנטור לא מסוגל לטעון בקצב הפריקה.
על כן אתה צריך לעבוד בזמנים קצובים, לשים לב שהכננת לא מתחממת יתר על המידה(ע"י מגע יד במנוע הכננת), להוריד עומס ככל האפשר ע"י - פתיחה מלאה של הכבל ושימוש במכפילי כוח כתלות בתנאים.
הכננת יוצרת כמובן מפל מתח וזה מה שגרם להפסקת פעולת המנוע שלך, זה לא מצב תקין, המנוע אמור לעבוד סדיר גם בתנאים שתיארת. צריך לבדוק בשלב הראשון את תקינות מע' החשמל ברכב. (מה גיל המצבר ומה הנתונים שלו אגב ?) ואם הכל תקין אז לבדוק תקינות הכננת.

נמרוד
10-07-05, 16:04
אני לא הבנתי, ותסלחו לי על השאלה הלא חכמה - המנוע של הג'יפ נכבה לך כתוצאה משימוש בכננת? או המנוע של הכננת פשוט מפסיק למשוך?

gmb
10-07-05, 16:22
אני לא הבנתי, ותסלחו לי על השאלה הלא חכמה - המנוע של הג'יפ נכבה לך כתוצאה משימוש בכננת? או המנוע של הכננת פשוט מפסיק למשוך?

הכננת מתאמצת... מאיטה את קצב העבודה למאוד איטי (בטח בגלל המאמץ של לגרור ג'יפ סיקס מתוך ים של חול ואז המנוע של הרכב כבה...

לניר:
המצבר בן שנה וחצי ואם אני לא טועה הוא של שנפ ומשהו כמו 60-80 אמפר (אולי יפתח ידע, כי זה נראה לי עוד מזמנו :) )

רמי

gmb
10-07-05, 16:30
תסתכלו בתמונה, אולי באמת ניסיתי לגרור משהו שהוא מעל היכולת של הכננת הנ"ל?

http://www.jeeptrip.com/upload/l2yqsg4g.jpg

http://www.jeeptrip.com/upload/l2yqsg4g.jpg

רמי

ניר ל
10-07-05, 16:47
תמונה יפה,
לא היית מסוגל למשוך אותו החוצה בלי שום קשר.
עם כננת תקינה ושימוש במכפיל כוח היית נמשך אליו ולא להיפך.
להבא תורידו הרבה אוויר (10 PSI נניח), ותפנו את החול מתחת לרכב ולפניו לפני שתנסו למשוך עם הכננת. לדעתי הכננת שלך גורמת לקצר.

gmb
10-07-05, 16:50
תמונה יפה,
לא היית מסוגל למשוך אותו החוצה בלי שום קשר.
עם כננת תקינה ושימוש במכפיל כוח היית נמשך אליו ולא להיפך.
להבא תורידו הרבה אוויר (10 PSI נניח), ותפנו את החול מתחת לרכב ולפניו לפני שתנסו למשוך עם הכננת. לדעתי הכננת שלך גורמת לקצר.

באמת היה יותר גרירה שלי אליו מאשר הוא אלי...
יש עוד כמה תמונות יפות... גם של החילוץ הזה... לא רק לטייל אנחנו יודעים :)

בשימוש רגיל או נורמלי (חילצתי איזה סובארו אימפרזה שנתקעה בחולות הכננת עובדת בסדר
אבל עכשיו היא עבדה עד למאמץ, ברגע המאמץ היא מתאמצת ואז המנוע מתחיל להשתנק עד שנכבה (אם מפסיקים את הפעולה של הכננת הכל בסדר)
זה גם יכול להיות קצר?

רמי

ניר ל
10-07-05, 16:59
אבל עכשיו היא עבדה עד למאמץ, ברגע המאמץ היא מתאמצת ואז המנוע מתחיל להשתנק עד שנכבה (אם מפסיקים את הפעולה של הכננת הכל בסדר)
זה גם יכול להיות קצר?

רמי

הגעת למצב שצריכת הזרם של הכננת הייתה גבוהה עד כי כך שצרכני הזרם האחרים לא עבדו (מערכת ההצתה/מחשב). אני לא הצלחתי להגיע למצב שרכב לא קשור לעוגן יעצור כננת, לכן אני חושב שזו לא תופעה נורמאלית.

חנן-ג'יפולוג
10-07-05, 17:14
לדעתי, או שהמצבר בעל התנגדות פנימית גבוהה עקב בלאי, או שיש לך מפל מתח על הקטבים או הכבלים שלו, אולי עקב קורוזיה.
במצב כזה, הכננת מנסה לשאוב את הזרם שלה מהאלטרנטור במקום מהמצבר ומהאלטרנטור. כמובן שהאלטרנטור לא עומד בזה ואז המתח בכל הרכב נופל לרמה כזו שמע' ניהול המנוע (מחשב, משאבת דלק, מזרקים וכו' ) לא יכולה לתפקד.

קיד
11-07-05, 00:36
שלום רמי,
ראשית מצטרף לחנן בהמלצה לבדיקה נעלי הקטבים של המצבר.

1) מצבר 60A בין שנה וחצי ממש לא מספיק להפעלת הכננת. אתה צריך מצבר של 400 CCA ומעלה.
2) חילוץ כזה חייב להעשות על הכריכה הראשונה של תוף הכננת.
3) גם בשימוש במכפיל כוח כמו שביצעתם אתה על מגבלת המשיכה. הרכב במתמונה דוחף חול עם הסרן הקדמי. זה ג'יפ לא D9.
4) את כבל הכננת ממכפיל הכוח קשור אליך לרכב, והשתמש ברכב השלישי כעוגן עבורך, כך שהוא יעמוד רחוק ככל האפשר.
5) הכננת אינה קסם, יש להרים את הרכב מהחול ע"י ג'ק, ולסתום את הבורות לפני שמתחילים למשוך.

בברכה,
קיד.

אלון_ק
11-07-05, 00:37
קיד, לגבי 2 - זו לא אמורה להיות הכריכה החמישית כמינימום?

אלון_ק
11-07-05, 00:38
לא חשוב, הבנתי. אתה מתכוון שהכבל יהיה כרוך לכל היותר כשכבה אחת על התוף כשמתחילים, עם עודף כך שהוא ימשיך להגלל על השכבה הראשונה.

קיד
11-07-05, 00:40
תיקון - התכוונתי שיכבה ראשונה.
בכל מקרה לא לרדת מחמש כריכות בשיכבה הראשונה.
קיד.

יפתח
11-07-05, 09:25
אני לא זוכר איזה מצבר יש ברכב, אך את המצבר קניתי מעט לפני שהרכב נמכר כך שהוא אמור להיות עדיין באחריות.
לגבי הבעיה ענו לך בפירוט.
לגבי החילוץ, גם עם כננת גדולה יותר לא היית מצליח למשוך רכב שקוע בדיונה בעליה.
תמיד עדיף לחלץ לכיוון הירידה אפילו מעט, ורק לאחר שהרכב יצא מהשקיעה ניתן לנסות לגרור אותו כלפי מעלה.
מעניין אותי אם הרכב התקועה עזר לך בנסיעה או לא.
כמובן שללא עזרתו סיכוייך לחלצו קרובים לאפס.

gmb
11-07-05, 11:33
אני לא זוכר איזה מצבר יש ברכב, אך את המצבר קניתי מעט לפני שהרכב נמכר כך שהוא אמור להיות עדיין באחריות.
לגבי הבעיה ענו לך בפירוט.
לגבי החילוץ, גם עם כננת גדולה יותר לא היית מצליח למשוך רכב שקוע בדיונה בעליה.
תמיד עדיף לחלץ לכיוון הירידה אפילו מעט, ורק לאחר שהרכב יצא מהשקיעה ניתן לנסות לגרור אותו כלפי מעלה.
מעניין אותי אם הרכב התקועה עזר לך בנסיעה או לא.
כמובן שללא עזרתו סיכוייך לחלצו קרובים לאפס.

יפתח: הרכב ניסה לעזור, הוא נסע, אך ככל שניסה יותר כך שקע יותר...
לבסוף באמת חילצנו מלמטה... איך לא חשבנו על זה קודם :) אבל עשינו זאת באמצעות רצועות חילוץ..

בכל מקרה, באם המצבר עדיין באחריות, הוא כבר נפרק לי פעם או פעמיים אז ככה שכדאי להחליפו... השאלה המתבקשת איך ואיפה? כיוון שאין לי חשבונית קנייה... האם אפשר לפנות לכל מקום אחר שמתעסק במצברים או שמא לחברה עצמה? (אם אני לא טועה זה מצבר ישראלי של שנפ או וולטה, לא?)

לקיד:
אני אבדוק את נתוני המצבר... מה בדיוק האמפר שלו וכמה CCA הוא בדיוק... בכל מקרה, כפי שציינתי, הוא כבר נפרק אצלי לגמרי פעם או פעמיים אז ככה שבמצב מעולה הוא כבר בטח לא... מספק להנעה, זה כן...
את כבל הכננת לאחר המכפיל כוח לא עדיף לקשור למישהו אחר ולא אלי? כיוון שבמקום לגרור את הרכב אלי הרכב שלי נגרר גם כן אליו, ולעגון למישהו אחר בטח יעזור...

לחנן וניר:
איך בדיוק אני יכול לבדוק באם יש באמת מפל מתחים במצבר עצמו, בנעליים של הכבלים או בכבלים עצמם? האם יעזור פלוק (מולטימטר סטנדרטי?)

ותודה כמובן לכל העוזרים...
רמי

חנן-ג'יפולוג
11-07-05, 11:35
שים מד מתח על קוטב המצבר ועל הנעל ותן סטרטר. אתה אמור לראות מתח אפס בזמן ההתנעה.

gmb
11-07-05, 11:37
שים מד מתח על קוטב המצבר ועל הנעל ותן סטרטר. אתה אמור לראות מתח אפס בזמן ההתנעה.

על אותו הקוטב והנעל לשים את הפלוס ואת המינוס בהתאם?
באם אפס אזי תקין, באם יש התנגדות כלשהי אני אראה את ההתנגדות? לדוגמא אני אראה 0.5V אזי יש יריד של 0.5V בין הקוטב לכבל?

אזי בטח כבר עדיף לבדוק על הכבל בכניסה לכננת כך אדע את הירידה הכללית של המתח שבין המצבר לכננת...

רמי

חנן-ג'יפולוג
11-07-05, 11:41
על אותו הקוטב והנעל לשים את הפלוס ואת המינוס בהתאם?
באם אפס אזי תקין, באם יש התנגדות כלשהי אני אראה את ההתנגדות? לדוגמא אני אראה 0.5V אזי יש יריד של 0.5V בין הקוטב לכבל?

אזי בטח כבר עדיף לבדוק על הכבל בכניסה לכננת כך אדע את הירידה הכללית של המתח שבין המצבר לכננת...

נראה שהבנת את הרעיון.

gmb
12-07-05, 08:16
חנן, בדקתי את שכתבת
עם המולטימטר בדקתי נפילת מתח בין הנעל לקוטב גם בפלוס וגם במינוס
בשניהם היה ירידה של פחות מ-0.1 אמפר...
אבל אכן הנעליים והקטבים לא נראים נקיים כל כך, הייתי צריך לגרד קצת קורוזיה/לכלוך על מנת לגעת בהם עם המולטימטר (כדי שיהיה מגע טוב)
בכל מקרה אני אנסה לנקות את הנעליים ואת הקטבים... יש למישהו המלצה איך לעשות את זה טוב? איך להוריד את הקורוזיה, את הלכלוך ואת שאר השאריות?

בדקתי כמו כן את המצבר ומצבו, להלן:
130 RC שאין לי מושג מה זה
450 AH אני מניח שזה ה CCA
וכמו כן רשום מתאים ל 80אמפר אבל מצויין למטה המספר 67 בגדול, אז כך שאני מניח שזה של 67 אמפר.
וחתום על המצבר שני חריטות האחת רשום 3603 (אולי השבוע ה 36 של שנת 2003?) וחריטה השניה מציינת 03 09/10
וזה חשבתי אולי החודש ה-9 או ה-10 לשנת 2003 או שמא אולי קוד למשהו אחר?

בדקתי כמו כן מתח של מצבר לפני ההנעה ואחרי ההנעה... המצבר נראה די בסדר... מספק מספיק זרם לפני, והאלטרנטור מייצר משהו כמו 14.5 או 15 וולט לאחר ההנעה..

מה הלאה?

רמי

זאביק
12-07-05, 11:34

אמפר או וולט ?
וולט מציין מתח (כולל נפילת מתח).
אמפר מציין זרם (ששווה לכל אורכו של טור חשמלי).

קיד
12-07-05, 14:10
אבל אכן הנעליים והקטבים לא נראים נקיים כל כך, הייתי צריך לגרד קצת קורוזיה/לכלוך על מנת לגעת בהם עם המולטימטר (כדי שיהיה מגע טוב)
בכל מקרה אני אנסה לנקות את הנעליים ואת הקטבים... יש למישהו המלצה איך לעשות את זה טוב? איך להוריד את הקורוזיה, את הלכלוך ואת שאר השאריות?

מים רותחים ולאחר מכן מברשת פלדה יעודית (בעלת זכר עבור הנעל ונקבה עבור הקוטב).

בדקתי כמו כן את המצבר ומצבו, להלן:
130 RC שאין לי מושג מה זה
450 AH אני מניח שזה ה CCA
וכמו כן רשום מתאים ל 80אמפר אבל מצויין למטה המספר 67 בגדול, אז כך שאני מניח שזה של 67 אמפר.רמי
450CCA אמור, כאשר המצבר תקין, להפעיל את הכננת לפחות 5 דקות ראשונות בעומס מלא. ואני מתכוון עומס מלא.
לאחר מכן יש להמתין למילוי המצבר.

וחתום על המצבר שני חריטות ,האחת רשום 3603 (אולי השבוע ה 36 של שנת 2003?) וחריטה השניה מציינת 03 09/10
וזה חשבתי אולי החודש ה-9 או ה-10 לשנת 2003 או שמא אולי קוד למשהו אחר?
השבוע ה-36 מתאים לחודש 9,10.

מה הלאה?
רמי
לנקות את הקטבים,
ולבקש מבעל נסיון שיעשה לך קורס חילוץ.
בברכה,
קיד.

gmb
12-07-05, 14:11

אמפר או וולט ?
וולט מציין מתח (כולל נפילת מתח).
אמפר מציין זרם (ששווה לכל אורכו של טור חשמלי).

כן, כמובן שוולט. טעות שלי...

-->