PDA

צפייה בגרסה מלאה : לקראת הטיול שלכם בפסח - קצת על צילומי דיוקנאות (STEVE McCurry)

אבנר ברוך
10-04-14, 14:18
פסח בפתח וכולנו עסוקים בהכנות אחרונות לטיול הכי שווה והכי מהנה בשנה...

אז כחלק מההכנות, אני משתף אתכם כאן ועכשיו ניתוח עבודות של צלם מפורסם וידוע - Steve McCurry.

בהפסקת הצילומים הבאה שלכם, תחשבו עליו שאתם מצלמים בשטח...

רובכם מכירים את הצילום המפורסם של הילדה האפגנית מ 1985. 18 שנה לאחר מכן, חזר הצלם STEVE McCurry לצלם את אותה נערה, מצולקת מסימני הזמן והחיים הקשים.
86289

במסגרת סדנאות הצילום שאני מעביר, אני מקיים עם המשתתפים ניתוח צילומים מפורסמים ודיון פתוח בנוגע לתהליך קבלת ההחלטות של הצלם.

כשם שבציור מורגשת תנועת מכחולו של הצייר, גם בצילום טביעת האצבע של הצלם תורמת לסגנון אישי וייחודי.

כיצד הצליח סטיב לצלם תמונה כל כך חזקה? התשובה טמונה בטכניקה האופיינית לו ואותה אנסה לתמצת כדלקמן:

שימוש באור טבעי ורך – לעולם לא תמצאו שילובים של אור קשה ורך בפני המצולמים של סטיב. סטיב ממקם את עצמו בצורה כזו שפני המצולם תמיד יהיו חשופים לאור רך ולא ישיר. הדבר מתבטא בתווי פנים מדוייקים, צבעים רוויים ויצירת אינטימיות בתמונה.

תזמון – צילומיו אמנם נראים אקראיים אך ברוב המקרים סטיב ישוטט וילמד את האזור והנפשות הפועלות בו בטרם יחל בצילומים. בחינה מקדימה של אזור הצילום מאפשרת לצלם חשיפת מוקדי עניין (קירות צבעוניים, הרגלים מקומיים, ארועים שעומדים להתרחש, יצירת קשר עם אנשי מפתח וכדומה).

שימוש ברקע להדגשת הנושא – כל הפרטים ברקע צילומיו של סטיב נבחרים בקפידה. לרוב הכלל המנחה את סטיב יהיה ניגודיות (CONTRAST), זהו סוד צילומיו. בתמונה המצורפת, סטיב רצה שנתמקד במגזין שמחזיקה האישה בידיה, לכן רוב התמונה כהה, כולל צבע הקיר. אני ממליץ בחום לנתח את היחס בין גוון הפנים לגוון הרקע בצילומיו הנבחרים בקישור המצורף למטה.

צמצם פתוח – זהו "נשק יום הדין" של כל צלם דיוקנאות. בעזרת פתיחת הצמצם מטשט סטיב את הרקע וכך הוא מבודד את הנושא. מפתח הצמצם הגדול של העדשות המקצועיות של סטיב מאפשר לו לצלם בתנאי תאורה חלשים המאפיינים את רוב צילומיו.

עדשה מקרבת (טלפוטו) – לא מדובר בעדשת 200 מ"מ כמו שהרוב חושבים אלא בעדשה יותר קומפקטית ונוחה לתפעול. רוב צילומיו של סטיב נעשות בעזרת עדשת 105מ"מ ו 50 מ"מ. עדשות אלו מספקות את הפרופורציה המושלמת, ללא עיוותים, מיקום קרוב יחסית למצולם ובו זמנית יכולת בידוד הנושא מהרקע.

מיקוד בעינים – זהו כלל מספר אחד בצילומי דיוקנאות וסטיב מיישמו בצורה מושלמת. כדי להדגיש את צבע העיניים, סטיב מתמקם בזווית אל המצולם וכך הוא מאלצו לסובב את גלגלי העינים. פעולה זו, בתוספת צבע הרקע ופרטי הלבוש מדגישים את עיני המצולם.

תת-חשיפה קלה להדגשת הצבעים – צילום בתת חשיפה מדגיש את הצבע אך חשוב לזכור כי נדרש חיישן אור באיכות גבוהה בצילום בטכניקה זו. ברוב צילומיו המפורסמים נעזר סטיב בסרט שקופיות המגיב טוב יותר לתת-חשיפה.

מבזק – ישנם צלמים שמחזיקים בסוג של אמונה תפלה כי אור המבזק פוגע באמינות הרגע...בטיפים קודמים הדגשתי את חשיבות המבזק בחשיפת פרטי לבוש וצבע. למרות שסטיב מרבה לצלם באור טבעי ורך, לעיתים הוא לא נרתע לשלוף מבזק על מנת להרוות את הצבעים.

אני ממליץ בחום להיכנס לאתר המצורף ולבחון את עבודותיו המדהימות של סטיב מקארי.
הנאה בטוחה ומהנה!

http://stevemccurry.com/galleries/portraits

ניפגש בפסח,
אבנר

Gilad
06-09-14, 18:00
הי אבנר

לאחרונה קניתי עדשת 50ממ עם צמצם 1.8 לצילומי דיוקן והפוסט הזה בא לי "בול"

שמתי לב שבצילום עם צמצם פתוח מעבר ל2.8 הרבה פעמים אני מקבל פיקוס יותר מדי נקודתי, כמובן שבדכ לא על הנקודה שאני רוצה. ..

יש לך איזה כלל אצבע לנושא בייחוד כשמדובר בצילום ילדים שנוטים לזוז ולא להיות סטטיים?

אבנר ברוך
08-09-14, 07:30
הי אבנר

לאחרונה קניתי עדשת 50ממ עם צמצם 1.8 לצילומי דיוקן והפוסט הזה בא לי "בול"

שמתי לב שבצילום עם צמצם פתוח מעבר ל2.8 הרבה פעמים אני מקבל פיקוס יותר מדי נקודתי, כמובן שבדכ לא על הנקודה שאני רוצה. ..

יש לך איזה כלל אצבע לנושא בייחוד כשמדובר בצילום ילדים שנוטים לזוז ולא להיות סטטיים?

היי גלעד,

תוכל לומר אם איזו מצלמה אתה מצלם?
למה אתה מתכוון "מיקוד יותר מידי נקודתי"?
באופן כללי, המיקוד האוטומטי כולל מצבים שונים הניתנים לתכנות. המצלמה מחלקת את המסך/תמונה לאזורי מיקוד (מטריצה).
המצב הפשוט ביותר הוא מיקוד קבוע על מרכז התמונה ואילו המצב המתקדם ביותר הוא לפי זיהוי אוטומטי של אזור מסויים במסך.
בנוסף לכל זה, המצלמה יודעת לעקוב אחר עצם הנע בין אזורי המיקוד השונים במטריצה (מתאים לצילום בעלי חיים או ספורט מוטורי).

אני בד"כ מצלם במהירות תריס יחסית גבוהה (1/250) או מהיר יותר. כדאי להתאים את רגישות המצלמה לכמות האור הקיים כדי להימנע מתת-חשיפה.
אני גם מבטל את מצבי המיקוד המורכבים ומתמקד תמיד בעזרת מרכז המסך/תמונה.
הכלל הבסיסי ביותר הוא התמקדות על העינים. אם הילד זז ולא מאפשר לך להתמקד, תגדיל את הצמצם ל f4.5 (או פתוח יותר) ותנסה להתמקד על הראש.
יש שיטה נוספת למשוך את תשומת ליבו של הילד - נסה לתפעל את המצלמה ביד אחת בלבד וביד השניה "לתפעל" את מבט הילד בעזרת צעצוע או משהו דומה.

Gilad
10-09-14, 00:17
תודה

מצלם בניקון 7000 עם נק פוקוס בודדת באמצע שבדכ מכוונת לעין של הילד (בכל זאת למדתי משהו בסדנה)

הכוונה בפוקוס נקודתי היא שיכול להיות מצב שהעין בפוקוס ושאר הפנים והגוף מטושטשים

אבנר ברוך
10-09-14, 11:00
הבנתי....בסדר, העניין די פשוט:

הטשטוש הזה הוא בעצם עומק שדה.
שהצמצם שלך מראה מספרים קטנים, לא יהיה לך עומק שדה (רקע מטושטש).
שהצמצם שלך מראה מספרים גדולים, יהיה לך עומק שדה.

בוא ננסה את העניין הבא (אני מניח שאתה מצלם בחדר ללא מבזק):

1. תסובב את החוגה של המצבים למצב Av.
2. תקבע צמצם 8
3. תשנה את רגישות המצלמה (ISO) ל 400.
4. צלם מספר תמונות ובמקביל שים לב למהירות התריס (צריכה להיות 1/125 לפחות).
5. אם מהירות התריס איטית (1/60 לדוגמא), שנה את רגישות המצלמה ל 640 ונסה שוב.

אם אתה מצלם באור יום בחצר - נסה את הכתוב לעייל אבל התחל עם רגישות 200.

-->