PDA

צפייה בגרסה מלאה : בניית תא קירור לציוד ברכב

ya1979
24-04-14, 23:06
שלום לכולם.
בג'יפ שלי קיים ציוד אשר צריך להשאר בטפמפרטוה סבירה (עד 30 מעלות ), גם בימות הקיץ החמים, כאשר הרכב עומד בשמש במשך שעות.
הציוד נמצא בארון שנבנה לכך במיוחד, הוא לא גדול וניתן גם לבודדו, אך אני לא בטוח שזה יספיק, בטח לא בטמפרטורות השוררות ברחבי הארץ בקיץ.
בדקתי כל מיני מאווררים המותקנים על החלון ומיועדים לשמור על טמפרטורת הרכב ברמה סבירה גם בימות הקיץ החמים, אך זה לא זה.
מישהו מכיר דרך מקורית לקרר נפח קטן ( 50 ליטר ) ביעילות?
שמעתי משהו על יחידה שנקראת פלטייה.
אשמח לרעיונות.

תודה,
יניב

dice2
25-04-14, 06:08
קישור לאביזר טרמו אלקטרי עם כל האביזרים הדרושיםצ לך - לקנות להתקין
מבחינת הספק קירור אינני יודע אם זה יספיק
מבחינת צריכת חשמל שים לב שזה לוקח כ5A כך שלהשאיר את המתקן דולק להרבה שעות כשהרכב כבוי לא רצוי

בועז

dice2
25-04-14, 07:23
http://www.ebay.com/itm/Thermoelectric-Peltier-Refrigeration-Cooling-System-Kit-Cooler-fan-TEC1-12705-/390712486725?pt=UK_BOI_Electrical_Compon ents_Supplies_ET&hash=item5af8476b45

אמיר ב.א
25-04-14, 10:43
התקן טרמו אלקטרי יכול להוריד טמפ במשהו כמו 20 מעלות , וזה בתנאים אופטימליים.

טמפ בתוך רכב יכולה להגיע גם ל70 מעלות בקיץ.

הפתרון היחיד שאני יכול לחשוב עליו זה מקרר , ואחד כזה יהיה יותר קל לקנות מוכן.

יש מקררים מקצועיים , שניתן לקבוע להם בדיוק את הטמפ - למשל 30 מעלות , ואז גם לחסוך בחשמל לגבי הקירור.

איזה ציוד יש לך ברכב שצריך קירור ?

opl
25-04-14, 13:39
אני דווקא חושב LOW TECH... את התא לרפד בפלציב או מבודד חום כלשהו. להוסיף מקום לקרחום גדול של צידניות, מאורר פשוט של 12V שמבוקר על ידי בקר פשוט יבצע סרקולצייה.
אני מכיר מישהו שבעזרת גוש קרח ומאורר מחשב שומר על מיכל תסיסה ב-14 מעלות בתא של 120 ליטר, את גוש הקרח הוא מחליף אחת ליומיים.

להפעיל מקרר באופן קבוע או Thermoelectric Peltier ייקצר את חיי המצבר ( אלא אם כן יש אפשרות לחבר למטען מצברים בחנייה)

גל מגל
25-04-14, 15:22
אם אתה לא קונה מקרר. קנה צידנית טובה ושכח מהתעסקות עם חיבורים מאולתרים של מאוורים.
לי יש צידנית כזאת:
http://www.evakool.co.il
החזיקה לי 5 ימים עם בקבוקים קפואים בפנים.

או אצל "איש שטח" יש לו גם צידניות אוסטרליות.

ya1979
26-04-14, 21:01
שבוע טוב ותודה לכולם.

בארון הציוד יש מקום יעודי בו ישבו מצברי 12V.
בתא הציוד יש ציוד אלקטרוני וסוללות, ושם הכל החל.
בתא נוסף יש מטענים שיוכלו לטעון את הסוללות, כך שהמקום גם הוא פולט חום.
כיוון שמצד אחד הציוד עדין ומצד שני הרכב נוסע בשטחים לא קלים ועובר טלטלות רבות, אינני יכול לזרוק אותו בתוך צידנית. לכן בניתי עבורו ארון איחסון יעודי.
סוללת LIPO של 250 ש"ח נהרסה כבר בארון ולכן הגעתי להחלטה כי צריך לקרר ברמה מסויימת את התאים. צריך להבין שלא מדובר בטמפרטורה של מקרר. צריך לשמור על טמפרטורה סבירה של 30 מעלות, כדי שהציוד לא ייפגם בחום.
בנושא הפלציב- כיוון שיש לי קשר ישיר לקיבוץ, חלקו מבודד כבר בפלציב. זה אכן עוזר ונראה לי, כי מאוורר קטן עם יחידה טרמו אלקטרית יעשה את העבודה.
ראיתי בינתיים שיש לוחות סולאריים שיכולים להפעיל יחידה כזאת בקלות ואני חושב שהמשוואה, יש שמש= חום= מאוורר עובד/ אין שמש= אין טמפ' גבוהה= מאוורר ללא עובד, יכולה לעבוד כאן.

תנין
29-04-14, 20:45
יש עוד כיוון ,השיטה הישנה לקירור מים בגיפים הייתה גריקנים מקדימה עטופים בבד יוטה הגריקנים שהיו נוזלים מהנסיעה היו מרטיבים את היוטה ובעזרת הרוח מקררים את המים בגריקנים . לעניינינו אם אתה משאיר את תיבת הציוד מחוץ לרכב ואיך שהוא מכסה אותה בבידוד לך אתה מקבל קירור ללא השקעת אנרגיה ..

חנן-ג'יפולוג
29-04-14, 20:59
הטרמו אלקטרי מאוד בזבזני בחשמל. הוא יפרק לך את המצבר בכלום זמן.

תאים סולאריים? אולי אם תכסה את כל הגג של הרכב הם יצליחו להפעיל יחידה כזו, ואז הם יעלו יותר ממקרר.

ההצעה שלי: קנה מקרר, ואם לא מתאים לך המבנה שלו העבר את יחידת הקירור לארון שלך.

shahav
29-04-14, 21:06
טרמו לא בא בחשבון, אלא אם כן אתה מחובר למקור מתח חיצוני. יש גם אפשרות למאוורר סולארי. זה לא ישפר מספיק, אבל זה יכול להוריד מעט.
אני מציע מצבר פריקה עמוקה, יחד עם מקרר קומפרסור.

רבין

-->