PDA

צפייה בגרסה מלאה : קפיצים ספיראליים - אפשר למתוח ?

עמי
13-07-03, 15:37
כפי שחלקכם יודע, הקפיצים הספיראליים בלנדרוברים אינם מחוברים בשני קצותיהם. רוצה לומר, הקפיצים האחוריים מקובעים לשלדה וגוף הרכב פשוט מונח עליהם, ובמצב רגיל מה שמונע מהם ליפול הוא הבולם שמונע פתיחה גדולה מידי. הקפיצים הקדמיים אפילו לא מקובעים לשלדה. הם פשוט מונחים עליה וגוף הרכב מונח עליהם. ושוב, מה שמונע את נפילתם מהרכב הוא הבולם.

במצב עניינים זה, תחום העבודה של הקפיצים הוא בין מצב מנוחה לבין כיווץ ברמה זו או אחרת, ולמעשה הקפיץ לעולם לא נמתח אל מעבר מצב המנוחה שלו.

ועכשיו השאלה: כמה, אם בכלל, ניתן למתוח את הקפיץ מבלי שהוא יעבור לתחום הפלסטי שלו (או במילים אחרות, יאבד את תכונת הקפיציות שלו, או חלקה.

נמרוד
13-07-03, 15:46
אפשר למתוח קפיץ ספירלי. בהחלט. כמה? אפשר לחשב. קבוע הקפיץ דרך אגב זהה עבור מתיחה ולחיצה. כמו כן, צריך לעגן את קצה הקפיץ בצורה מתאימה.

עמי
13-07-03, 15:50
יש לי את קבוע הקפיץ ואת כל המידות הפיזיות, צריך עוד נתונים ?

נמרוד
13-07-03, 16:01
שדר נתונים:
קוטר חיצוני של הקפיץ.
קוטר החוט (אני מקווה שהוא לא משתנה לאורך הקפיץ).
מספר הכריכות.
אורך חופשי של הקפיץ (ללא עומס בכלל)
תמונה של הקפיץ כדי שאני אראה איך הסיומות.

אני אחשב לך.

איציק - 4X6ZH
14-07-03, 11:40
לפי מה שאני מבין את השאלה וסליחה על הבנתי הלקויה
אני לא ממליץ לך לקשור את הקפיץ לשילדה כך שבפתיחת מיתלה הקפיץ יפתח יותר
במיקרה כזה אתה עשוי למתוח את הקפיץ יותר מהמקסימום שלו ולגרום לו נזק .
אבל שוב סילחה על הניחוש שלי
איציק

עמי
14-07-03, 12:22
איציק,
הבנתך אינה לקוייה כלל ועיקר.
רק שים לב שהשאלה שלי נשאלה בדיוק כדי למנוע את המצב שאתה מתאר.
נמצא את יכולת הקפיץ להימתח מבלי להיהרס (אחרי שאמצא זמן ללכת למדוד את המידות), נוריד מרווח בטיחות יפה, ואז אם התוצאות יראו שבכלל שווה לנסות, אולי ננסה.
לא נראה לי שצריכה להיות בעיה עקרונית להגביל את המתיחה למידה הרצוייה בעזרת רצועת הגבלה או בולם באורך מתאים.

Alon
14-07-03, 13:10
לא הבנתי מה מטרת המאמץ שאתה רוצה להשקיע, או בעברית מה הבעיה שאותה רוצה לפתור.

כתבת:

במצב עניינים זה, תחום העבודה של הקפיצים הוא בין מצב מנוחה לבין כיווץ ברמה זו או אחרת, ולמעשה הקפיץ לעולם לא נמתח אל מעבר מצב המנוחה שלו.

זה לדעתי זה לא נכון והקפיץ יושב תחת עומס כל הזמן. העומס משתנה בין עומס של הרכב לעומס יותר גדול.

למיטב זיכרוני במטרולוגיה (תורת החומרים) אם תמתח קפיץ הקפיציות תגדל והרכב יהפוך יותר קופצני דבר שלא בטוח שאתה רוצה.
אלון

עמי
14-07-03, 15:53
במטאלורגיה איני מבין דבר, אבל הקפיצים בהחלט נמצאים לעיתים במצב שאין עליהם עומס (לפחות על אחד מהם), או לפחות, כמעט ואין עליהם עומס - למשל כאשר הרכב נמצא בהצלבה.
לגבי הבעיה שאני מנסה לפתור - ממתי מישהו פה צריך שתהיה בעיה כדי לעשות נסיונות ?

Alon
14-07-03, 16:32
נכון שבהצלבה אין ביכלל עומס על הקפיץ שהגלגל תחתיו ירד לאיזה בור.

ולכן הגיע מי שהגיע והמציא את ה DROP KIT .

וכל זה מביא חזרה לשאלה מה הבעיה שרוצים לפתור?

אם מגדירים את הבעיה יש סיכוי יותר גדול להגיע לפיתרון נכון. אתה הגדרת את הפתרון "הארכת הקפיצים"
אם יש לך זמן פנוי יש לי כמה עבודות תחזוקה על הסופה שאני דוחה בתמורה קפה תה חופשי ואפילו על האש.
אלון

שחר
18-07-03, 20:34
עמי, אל תשכח שאם תקבע את הקפיץ לרכב ולשרן תהייה התנגות לפתיחת המתלה מעבר למצב בו הקפיץ רפוי ובעצם תאבד מהלך מתלה (אם מצב כזה בכלל מתקיים).

-->