PDA

צפייה בגרסה מלאה : התלבטות לגבי מגורים במושב\קיבוץ

Berk0
07-06-14, 18:20
הי, נראה שהרבה מחברי הפורום פה גרים בישובים\מושבים או קיבוצים שונים ברחבי הארץ.
נכון לעכשיו אני וזוגתי מתגוררים בחו"ל, אבל הכיון הוא בסיום הלימודים, לחזור לישראל, בשאיפה לבנות בית צמוד קרקע באיזה מושב או קיבוץ.

רציתי לשמוע ממכם המלצות מהי דעתכם, משום מה המשפחה שלי שמעה שאחד הכיונים הוא ללכת לקיבוץ והם התנגדו, טוענים שבסופו של דבר הבית אף פעם לא יהיה שלך וגם אם איכשהו כן, זה יש פרוצדרות מסובכות ומיסים שהופכים את כול העסק לא כדאי.

מה דעתכם מה עדיף קיבוץ\מושב? מהם החסרונות שאתם מרגישים? (לגבי שניהם)

כמו כן אני אשמח לקבל המלצות שלכם, למושבים\קיבוצים אשר ניתן לקנות בהם חלקה ולבנות.
הפרמטרים היחידים שחשובים שזה יהיה באזור הצפון גליל\גולן וקרוב יחסית לבית חולים, אין בעיה עם ישובים בקו עימות, או קרבה לגבול, להפך, אפילו רצוי בעקבות ההטבות השונות.

לגבי עניין הקבלה לקיבוץ והקליטה, אני מאמין שכול קיבוץ ירצה לקלוט אליו זוג רופאים צעיר, או שלא כך?
האם קיבוץ שנמצא בסטטוס של "לא קולט" באמת לא יקלוט אף אחד?

שבוע טוב
אייל.

zerez
07-06-14, 19:17
לא נראה לי שתוכלו לממן בית צמוד קרקע ממשכורות של רופאים צעירים,
ואני לא כותב את זה בציניות.

בהרחבות במושבים הקרקע חכורה מהמנהל ל 49 או 99 שנה, מאחר ורוב הקרקעות בארץ הן כאלו אני לא חושב שתהיה בעיה.
אין לי מושג לגבי קיבוצים.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Berk0
07-06-14, 19:31
הי תודה על התשובה,
לגבי העלויות, לא מדובר בבעיה ולכן לא הצבתי את זה בתור גורם מגביל.

boaz avrahami
07-06-14, 19:46
במושב בדרך כלל העסק פשוט.
בקיבוץ יש כל מיני אפשרויות שחלקם פשוטות וחלקם קצת קומבינה עם סיכון.

יש קיבוצים שעדיין מתפקדים בפורמט הישן וקולטים חברים.
אלו הקיבוצים העשירים ולרוב תצטרך לשלם דמי חברות שמנים ולקבל עליך את כללי הקיבוץ לרבות מחיה מתקציב.

יש קיבוצים שעשו או עושים חלוקה של הבתים והמגרשים וזה לרוב לחברים קיימים.
במצב הזה יש שיוך וזכויות מקרקעין.

יש הרחבות קהילתיות.
יש כאלו עם שיוך וזכויות מקרקעין ויש שלא.

מה שלא יהיה אל תזוז בלי עורך דין - במיוחד בקיבוצים.

JEEP GC V8 98 IR 3.5
Honda 300ex

נדב ש.
07-06-14, 19:55
http://www.golan.org.il/391/2978.htm

טל חסיד
07-06-14, 20:42
כל הבעיות גם הקשות ביותר ניתנות לפתרון בתחום רישום הבעלות וכו במקומות כמו קיבוץ, וגם במושבים. אבל מה שאני מציע לך מניסיון בקניית בית בתוך קיבוץ. תמצא קיבוץ שאתה מתחבר אליו או אחד מומלץ ע"י משהו שאתה מכיר תישכור בית שנה שנתים ותראה אם צורת חיים זו מתאימה לך ולזוגתך ולילדך בהווה ובעתיד אם יש. במידה ויתאים לך אני מאמין שבמהלך תקופת ההשכרה תמצא מישהו שמוכר בית באותו קיבוץ או מושב.

במידה ותרצה לשכור בית בקיבוץ בגליל המערבי שבצפון + כל ההטבות במיסים במשכורות אתה מוזמן לפנות אלי בה.פ.

טל

nirs
07-06-14, 20:58
היות והיום נדיר למצוא מושב שיתופי אמיתי, אז מושב עבורך משול לכפר בחו"ל (אין ממש הבדל). אם אתה מחפש בהרחבה של מושב, אז זו שכונת וילות לכל דבר ועיניין.
מרבית הקיבוצים היום בסחרור וכל קיבוץ לגופו של עיניין...

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

omri_t
07-06-14, 22:14
אם כסף הוא לא הבעיה,
תמצא לך איזה משק באחד המושבים.
לטעמי זה הכי טוב שניתן לבקש.

אמיר ב.א
07-06-14, 23:05
גם ממליץ על מושב , מניסיון של כמה שנים עם כמה מושבים.

אתה מקבל את רוב היתרונות של קיבוץ , אבל בלי הרבה בעיות בירוקרטיות של קיבוץ.

כמו שנאמר , בחלק מהמושבים - קנייה של בתים בהרחבה עם חוזה מתאים ,מסכנת אותך במינימום , עם איכות חיים גבוהה.

כדאי לך להתייעץ גם עם עו"ד שמבין בתחום.

עודד זנטון
08-06-14, 10:32
ראשית, ישנה אפשרות נוספת והיא "ישוב קהילתי".
ישוב כזה מורכב מבתים צמודי קרקע. הוא אינו חקלאי ואינו משותף בשום אספקט.
אני גר באחד כזה.
לדעתי, לאחר שהחלטתם כי אינכם מעוניינים לגור בעיר, ההחלטה הבאה היא אופיו של מקום המגורים כאשר לאופי זה מספר פנים.

ביקשת יתרונות וחסרונות:
קיבוץ - אופי קהילתי מובהק! לטוב ולרע (סוג של משפחה), לקהילה יש מה לומר על התנהלותכם כמשפחה. היכן תגורו בקיבוץ, כמה תשתכרו (בקיבוצים שעודם שיתופיים)
היכן ילמדו ילדכם ואיזה רכב יהיה לכם אם בכלל. - חשוב מאוד, לכל קיבוץ ישנו סטטוס שיתופי אחר, כך שיש לבדוק לגופו של קיבוץ מהן התחומים השיתופיים ומה השפעתם הישירה עליכם. כמובן שישנם יתרונות גדולים בחיים אלו, החברה ברובה הגדול, איכותית מאוד אך עם שונות נמוכה מאוד. הילדים יגדלו בחממה נהדרת בשעת משבר חלילה, תמיד יהיה מי שידאג לכם , אגב, מצופה כי תנהגו בצורה דומה כלפי אחרים.
מושב - אופי קהילתי חלש (אם כי עדיין חזק מאוד בהשוואה לעיר...), אוכלוסיה עצמאית באופיה, לעובדה זו השלכות על היכולת להתאגד, לדוגמה, ברוב המושבים שראיתי, בניהם מאוד מבוססים, מצב הכבישים זוועתי. למרות האופי הקהילתי החלש יחסית, עדיין צפויים אירועים משותפים (תרבות, ספורט, חגים וכיו'ב). מגרשי המגורים גדולים מאוד (במונחי מדינת ישראל - כ1.5 - 3 דונם). האוכלוסיה בעלת שונות גבוהה (שוב, ביחס לחלופות, לא כולל עיר!!) אך לרוב איכותית ביחס לממוצע בישראל.
חינוך - לרוב סביר עד איכותי. ישנה אפשרות גדולה לבנות תוספות לבית המגורים כמעט ללא פיקוח (אם תרצו קליניקה, שם, ככל הנראה, יהיה הכי נוח לבנות אותה)
ישוב קהילתי - אוכלוסיה בעלת אופי יותר "עירוני". לרוב, קהילה חזקה יחסית למושבים עם יותר פעילויות ואירועים משותפים, מגרשים בגודל מקסימלי של 0.5 דונם (אם כי ישנם חריגים נדירים), פיקוח הדוק על חוקי בניה (יש הרואים בכך יתרון...)

מובן כי לכל אחת מהאפשרויות ישנה הגדרה מגדרית (דתי ושאינו דתי), שים לב לפני רכישה.....

עצתי, אל תעז להחליט היכן להתיישב לפני ששכרת דירה לפחות שנתיים באחת האופציות, רכשת חברים מקומיים בעלי היכרות ישירה עם צורות המגורים ולמדת לעומק מה מתאים לכם.
עם זאת, לא הייתי מחכה הרבה עם רכישת אדמה כאשר כלל האצבע הוא - קרוב לגוש דן=השקעה טובה. יש מחסור אדיר באדמות והמחירים רק עולים.

בהצלחה וישוב טוב

עריכה:
נ.ב. כדאי תמיד לבדוק כמה כביש 6 קרוב, תופתע לגלות כי מי שגר ליד קרית גת מגיע לעבודה בת"א באותו זמן כמו מי שגר בפתח תקווה... (שעה +-) אך שומר על יתרונות סביבת המגורים הכפרית.

Roggie
12-07-19, 14:06
פעם שכרתי דירה בקיבוץ. המקום היה יפה מאד ומאד אהבתי את המראה הירוק, את המדשאות מסביב ואת צמרת העץ שנכנסה לי אל החלון.

אחד הדברים שאני אוהב לעשות הוא הליכות בשעות לילה מאוחרות, דבר שכעת בעיר אינו בעיתי כלל. הרחובות תמיד מוארים וגם בלילה ישנם אנשים פה ושם.

כאשר הייתי בקיבוץ אני זוכר שהליכה בלילה נחשבה לדבר הזוי. הסביבה היתה חשוכה ולא היתה ממש פרטיות לאדם כיוון שכולם ידעו שאתה הולך בלילה, או שנראה להם כזה עושה דברים מוזרים, "מה זה להיסתובב בלילה?".

ברצוני לשאול אנשים שגרים בקיבוצים או ישובים כפריים, אם הם ניתקלו בסיטואציות כאלו ואיך זה אצלהם.

תודה.

ש01
14-07-19, 10:42
אני רואה לא מעט חסרונות בקיבוצים אבל יש יתרון גדול, שלפעמים מנצח (והוא לא נכון לכל הקיבוצים) - הטיפול והשקט עם הילדים.
הכוונה לשעות שאחרי ביה"ס ועד שאחד ההורים חוזר או בחופשים.
דבר שבמושבים פחות עובד...

טל שהתייחס כאן למעלה חי באחד מאלה, דקות נסיעה מביה"ח בנהריה ונוף לחו"ל.
למיטב ידיעתי, בהרחבה שלהם עומד גם בית אחד או שניים למכירה.

קח בחשבון שאמנם גרים שם כבר אי אלו רופאים, אבל איך שתגיעו ישר יגייסו אותכם לצוות החירום הישובי...

erezgur
14-07-19, 11:34
קח בחשבון שאמנם גרים שם כבר אי אלו רופאים, אבל איך שתגיעו ישר יגייסו אותכם לצוות החירום הישובי...

קח בחשבון מתי נכתבה השאלה וכמה שנים חלפו מאז...

נשלח מהנייד שמתעקש "לתקן" את האיות...

ש01
14-07-19, 21:56
חחח
תודה,
מעניין איך פתאום "קפץ"..

-->