PDA

צפייה בגרסה מלאה : צריך יעוץ בעניין דשא

עודד זנטון
08-06-14, 20:06
שלום.
אני מתעתד לשתול דשה בחצר.
אזור קרית גת, שמש מלאה בחמש שנים הקרובות, לאחר מכן צל (כשהעצים יגדלו...)
איזה דשה כדאי?

בנוסף, חשבתי להשקות עם מערכת טפטוף שתיפרס מתחת לדשה טרם השתילה (במקום מתזים). האם יש טפטפות יעודיות לנושא?
(אני חושש מסתימת הטפטוף על ידי שורשי הדשה)

עצות יתקבלו בברכה

boaz avrahami
08-06-14, 20:12
דשא, דשא....
לקח לי שתי דקות להבין מה אתה שותל.

מה סוג הקרקע וכמה סמוך לקרית גת?
אם אתה בגובה ויש קרה זה עשוי להשפיע.

בגדול כנראה אלטורו או דרבן אמורים להיות מתאימים לך.
השקיה עם מתזים או ממטרות הכי נוחה. טפטפות אם שמים זה מתחת למצע הדשא לפני השתילה וזה מועד לצרות.
עדיף מהסוג הקופץ אחרי הכנת תשתית מתאימה לפני השתילה.
חשוב להכין את הקרקע היטב לפני.
לעקר אותה מהשבים, לישר לטייב ולהדק במידה.

JEEP GC V8 98 IR 3.5
Honda 300ex

AvinoamNa
08-06-14, 20:26
מנסיון של הקמת מספר גינות- טפטפות מתחת למצע הדשא- נסתמות מאד מהר, חסר טעם, כפי שכתב בועז- ממטרות מהסוג שיוצא מהאדמה הכי יעיל. חשוב לתכנן את מערכת ההשקיה כראוי- יש הרבה סוגי ממטרות על פי הרדיוס שהן אמורות להשקות. כדאי להתייעץ עם מקצוען בעניין על מנת שיתכנן לך את מערכת ההשקיה בצורה האולטימטיבית. חשוב להקפיד על וסת לחץ ופילטר לפני קו הממטרות.
בנוגע לתשתית- היום ניתן לפזר לפני הדשא תערובת עם טוף גרוס או פחם ביחד עם תערובת שתילה, היתרון בכך הוא שהמצע נשאר תמיד אוורירי ולא מתהדק.
בשלב ההנחה של הדשא לפלס את המצע ולרצף את המרבדים ממש כמו ריצוף.

boaz avrahami
08-06-14, 20:37
ווסת לחץ לממטרות זה חדש לי.
נהוג לשים רק לטפטפות ככול שאני יודע.
בכל מקרה וסת לחץ מיצר צפצוף מציק ולכן כדאי להרחיק מעט מהבית.

ממטרות פופאפ הם בעלות דיזה מתחלפת וניתן להחליף דיזה על מנת לקבל רדיוס השקיה בין 3 לכ 10 מטר.
תכנון מוקדם חשוב על מנת ליצור חפיפות השקיה נכונות וגם גזרות השקיה.
למקומות צרים אפשר בקלות ללכת על מתזי פופאפ. גם להם יש דיזות לפי קוטר ויכולת לקבוע גזרה.

חברות מומלצות הם האנטר ונען.

JEEP GC ZJ V8 98 IR 3.5
HONDA TRX300ex

יואב פולס
08-06-14, 20:42
חמש שנים שאני עם דשא, ואני מבין שיצאתי אידיוט שלא שמתי דשא סינטטי איכותי.

asafpeleg
08-06-14, 22:13
אהלן.
לטפטוף טמון (טפטוף המכוסה באדמה\דשא\כל מצע אחר) יתרונות רבים, ואם נעשה כראוי היתרונות עולים על החסרונות.
טפטוף טמון מצטיין באידוי אפסי ומים המגיעים ישירות לשורשים וכמובן כמובן- החיסכון במים.
למערכת כזו נדרשת עבודת הכנה, כמובן אם עדיין אין דשא קל יותר "לבנות" אותה.
אכן יש טפטפות המיועדות להטמנה, כאלו שאינן "יונקות" אוויר עם סגירת הברז והתרוקנות הצינור.
הנחת הצינורות תהיה במרווחים צפופים (40 ס"מ -/+ בין כל צינור) יחסית, וחובה עליך לדאוג להשאיר את קצה הצינור גלוי לצורך טיפול. לשם כך יש מס' אביזרים ("שמינייה", או שוטף שלוחות, או חתכ'ת חוט ברזל). מדי מס' חודשים יש צורך לפתוח הקו, להזרים מים ולשטוף החוצה את כל הג'יפה, ויש ג'יפה.
בנוסף, יש להרחיק את השורשים מחור הטפטפת- קיים חומר (טרפלן) שעושה זאת. החומר אכן עובד (ויש להחליפו אחת לשנה וחצי-שנתיים), אך רעיל ולכן יש להפריד את מע' ההשקייה ממע' המים הביתית ע"י מונע זרימה חוזרת (מז"ח).
בדשא אני לא מבין ולא אוכל להמליץ לך, אך בהחלט כדאי לפנות לגנן מנוסה, גם לשם התיעצות על סוג הדשא (אחזקה, כמויות מים) וגם לשמוע על השקייה בטפטוף. (אני לא גנן).
במידה ותרצה לשאול עוד על השקייה, בכיף.

עודד זנטון
08-06-14, 22:46
טוב, אז הצלחתי לשרטט סקיצה בסקאצ'אפ.
אין מה להתייחס לשיפועים, אין לי סבלנות לתוכנה הזו ואני מתגעגע לסוליד שלי..

אשמח לקבל עצה על פריסה וסוג מתזים, אני מבין שטפטוף מוטמן דורש התעסקות ואין לי חשק.

88082
לגבי דשה סינטטי, הוא איך נאמר, סינטטי לטעמי...
(חוץ מזה, לא ניתן לשבת עליו בשמש, הוא רותח עד כדי כוויה, ראיתי את זה קורה לתינוק של שכנים!!)

tomer s
09-06-14, 12:24
מבלי להלאות בפרטים וחישובים. היום כבר לא עושים דשא רגיל. לא כלכלי לא יותר יפה ובטח שלא יותר זול.
היתרון היחידי של הדשא חי על הסנטטי זה הריח שלו אחרי הכיסוח! (אבל לך תכסח פעם/יים בחודש, לכל החיים.)
בדשא מאיכות פחות טובה (שלא נמדדת רק בגובה הסיב מספר גוונים וחשיפת המותג.....) יש לדשא פחות "אגירה" של חום.

חמש שנים שאני עם דשא, ואני מבין שיצאתי אידיוט שלא שמתי דשא סינטטי איכותי.
יואב, זה עניין של זמן עד שתחליף..
שנו חכמנו "אין חכם כבעל נסיון".

איל מ
09-06-14, 13:14
ממש אבל ממש לא נכון.
דשא סינטטי שונה בדבר מהותי אחד מרגיל וזה הטמפרטורות אליו הוא מגיע.

בצהריים וגם אחרי הצהריים הדבר המחורבן הזה פשוט רותח. כמעט כמו אספלט. עכשיו בואו נגיד שבמילא בשעות החמות אף אחד לא יהיה בשמש על הדשא אבל גם לשבת לידו (איפה שכן יש צל) זה סיוט, שלא לדבר על כך שבמקום בו החצר סגורה יחסית זה מעלה את כל הטמפרטורה מסביב לבית..

אני לא מומחה בדשא פשוט עברתי חוויה מתקנת עם אחד (שהיה מהיקרים בשוק). אם יש לכם תובנה לגבי זה או איך אפשר למנוע (חוץ מלחכות כמה שנים עד שהעצים יעשו צל...) אשמח לקבלה כי עוד שנה גם אני אעמוד מול הדילמה.

nitzan
09-06-14, 14:16
אני לא גנן,מתוך נסיון אצלי דשא מסוג דרבן לא מתאים לארץ,לא אוהב שמש מלאה,מאד רגיש למחלות דשא כמו פטריות עלים.
מצריך הרבה טיפול ביחס לסופר אל טורו. היתרון שהוא בריא אז ירוק כל השנה,שאר הסוגים מצהיבים בחורף.
השקיה ממטרות קופצות. בהצלחה.

-->