PDA

צפייה בגרסה מלאה : חידה: לאן מסתלק נוזל הקירור שלי?

regev
22-07-05, 18:48
שמי רגב ואני מתגורר בטורקיה כרגע. בבעלותי ג'יפ צ'רוקי לימיטד גיר אוטו' שנת 97' ויש לו רק בעיה אחת.
בכל חודש אני מוצא את עצמי נאלץ להוסיף לו נוזל קירור למיכל העודפים של הרדיאטור כי הנ"ל מתרוקן.
מה זה ולמה זה?
אין עדויות לנזילות ממערכת הקירור, לא בכתמים ולא בטפטופים מתחת לרכב.

מודה מאוד על הכוונה בעניין.
רגב

חגי
22-07-05, 21:55
ממש לא מומחה אבל תנסה לפתוח את הפקק דרכו ממלאים שמן למנוע ותבדוק אם יש בחלקו התחתון מן קצף לבן.

יכול להיות שהמים נכנסים למנוע .

grand
22-07-05, 23:11
דבר ראשון להחליף את הפקק של הרדיאטור.
סבירות גבוהה שהוא לא עומד בלחץ ואז בחום המים עולים למיכל עיבוי ומשם החוצה.
דבר שני - לבדוק משאבת מים, נזילות באיזור החיבור לפולי של המאוורר די שכיחות שם.

regev
23-07-05, 10:35
שתיים מתוך שלושת הבדיקות שהצעתם מעוררות אצלי חשש כבד.
פקק הרדיאטור שלי נראה חדש מאוד, ללא סימני קורוזיה כלל וגומי במצב מצוין. מצד שני לקפיץ שלו יש פחות התנגדות לכיווץ מזה של הסופה (הכלי שלי בארץ הקודש).

בדקתי כמות נוזל קירור ברדיאטור, על ידי הנעה כשהפקק פתוח, המתנה לפתיחת הטרמוסטט, פתיחת מערכת החימום למקסימום (בתא הנוסעים), והמתנתי לראות האם מפלס הנוזל ברדיאטור יורד לאחר פתיחת הטרמוסטט. הוא ירד במעט. הוספתי נוזל עד למילוי מלא של הרדיאטור עצמו, פחות מחצי ליטר, סגרתי את הפקק שלו, ואז מילאתי את מיכל העודפים עד ל FULL. לאחר נסיעות בודדות בתוך העיר התרוקן מיכל העודפים כמעט לחלוטין, ונדלקה לי נורית כתומה בלוח השעונים שנראית כמו מיכל מים ומזרקה שעולה ממנו. בצד שמאלי עליון. ברדיאטור עצמו מפלס הנוזל מגיע עד הפקק כמעט.

לא ראיתי קצף בתוף מכסה השסתומים מתחת לפקק מילוי השמן.

יכול להיות שהנוזל מתאדה כתוצאה מהחום בתא המנוע דרך פתח שקיים אצלי במיכל העיבוי מתחת לפקק שלו?

gmb
23-07-05, 11:13
שתי כיוונים נוספים...
באם הפקק של הרדיאטור לא שומר לחץ, יכול להיות שאדי מים אט אט בורחים משם, אתה גם לא תוכל ממש לראות זאת כיוון שאדי מים יצאו משם ולא טיפות ממשיות... תנסה לבדוק רטיבות לאחר נסיעה על מכסה המנוע ממש מעל פקק הרדיאטור (אבל גם זה לא ממש אינדיקציה).
באם לא. יכול להיות שיש לך בעיה דומה של בריחת אדי מים מהרדיאטור חימום הפנימי.
המים ברדיאטור משמשים גם לחימום המזגן שברכב, כך שיכול להיות שיש שם סדק שמשם בורחים אדים.. אם אתה שם לב לפעמים לאדים סתם ככה באמצע הקיץ זה מאוד יתכן שמשם... גם אם אתה לא שם לב, גם יכול להיות בריחה משם...
אני לא יודע אם הצ'ירוקי ומבנהו דומה לסופה, אבל תוכל לבדוק גם רטיבות באזור רגלי הנוסע הקדמי.

באם כל זה לא עזר, יכול להיות שאחד הצינורות לא מחובר היטב במערכת הקירור וגם משם יכולה להיות בריחה של אדים...
בכל מקרה, את כל הנ"ל אפשר לבדוק במוסך ע"י חיבור לחץ לרדיאטור... אולי עדיף שתלך בכיוון הזה. יכול לחסוך הרבה זמן וכאב ראש

רמי

AvigdorAharon
23-07-05, 11:27
הוספתי נוזל עד למילוי מלא של הרדיאטור עצמו, פחות מחצי ליטר, סגרתי את הפקק שלו, ואז מילאתי את מיכל העודפים עד ל FULL.

חסר לי פרט חשוב אחד:
האם יש אצלך מיכל עודפים או מיכל עיבוי? במילים אחרות, האם הפקק במיכל הנוסף (מפלסטיק) הוא פקק לחץ או סתם פקק?
בכל מקרה, במיכל הפלסטיק המים צריכים להיות בין הקו התחתון לקו העליון, אף פעם לא בקו העליון - FULL!!!
ברדיאטור גם כן מפלס המים לא אמור להגיע לקצה, צריך להשאיר בין 1-1.5 ס"מ.

תנסה להבהיר איזו מערכת קירור יש אצלך, סגורה או עם מיכל עודפים.

אביגדור

regev
23-07-05, 16:12
למיכל אצלי יש פקק פלסטיק פשוט, ובנוסף מתחתיו יוצאת פיה קצרה פתוחה בקצה שמתעקלת כלפי מטה. נראה כאילו משמשת לפליטת אדים או אפילו נוזל במידה שמגיע עד לגובה הפקק במיכל. קוטר הפתח בקצה הפיה כ-1 ס"מ.

עד כמה שאני מכיר במערכות עם מיכל בעל פקק לחץ, לרדיאטור עצמו אין פקק לחץ כזה.אבל עיקר הנסיון שלי הוא עם סופה, הצ'רוקי חדש לי.

עמיקם
23-07-05, 20:18
הנורית שנדלקת עם סימן כמו מיזרקה היא הנורית של נוזל ניקוי השמשה.

regev
23-07-05, 21:33
איזה צחוק, נוזל ניקוי שמשה!

אני כבר התחלתי לראות את חשבון הבנק שלי עובר לי מול העינים...

חבר'ה, תודה לכולכם על ההתיחסויות, אני בהחלט מרחיב את ידיעותי בזכותכם. תודה שתרמתם מזמנכם לטובתי.
קראתי באחת התכתובות כאן באתר שמישהו המליץ להחליף לטרמוסטט 84 מעלות, כדרך התמודדות עם אקלים חם מאוד. מאחר שאצלי קיץ זה 30+, אני אשמח לשמוע חוות דעת.בצ'רוקי כבר מותקן מאוורר חשמלי נוסף לרדיאטור, חוץ מזה המכאני (שאחראי לרעש האופייני...).

הארות?

talw
24-07-05, 00:01
אז מה עם מיכל העודפים ?
הוא ממשיך להתרוקן ?
או שזה המיכל של הוישרים ואתה אוהב לסוע עם חלונות נקיים כל הזמן?????.

regev
24-07-05, 00:35
מיכל העודפים ממשיך להתרוקן, הרדיאטור לא. תמיד שומר כמות טוב.
האמת היא ששכחתי היום להוסיף מים במיכל נוזל שמשות... מחר אמלא ואחכים קצת :wink:

אה, כן, אני א ו ה ב חלונות נקיים... מבזבז מים חפשי פה על השמשה... :D

talw
25-07-05, 01:14
אם אתה לא מתבלבל בין שני המיכלים
ואתה יודע להבדיל בין נזילת לחות מזגן או נזילת מיים ממערכת הקירור
ובאמת הרדיאטור לא מאבד מים
כנראה יש לך סדק במיכל המיים(הוא נוזל כשחם לו)
קח לחץ אויר ותנסה בזהירות "לנפח" את המיכל דרך הצינורית שבאה מהרדיאטור
אם כל האבחנה שלך היתה נכונה עד כה והבנתי נכון,אני מקווה שמצפה לך הפתעה.

בהצלחה

grand
25-07-05, 11:14
במקום להתברבר כל כך הרבה, תחליף כבר את פקק הרדיאטור!
שים מקורי בלבד, זול משהו סביב ה70 ש"ח בארץ בחברה.

regev
27-07-05, 20:55
תקלה אותרה, שפריץ דקיק מאזור חיבור של צינור לרדיאטור בפינה מתחת למשאבת הגה כח.קורה רק אחרי שהרכב חם, מתייבש מהר בגלל שהרכב חם.
כעת מתלבט אם לפרק בעצמי ולהמשיך לפי הממצאים או לתת למוסכניק (טורקי- להזכירכם) לחבל לי ברק"מ.

Saar
27-07-05, 22:30
הפירוק קל מאוד,
מפרקים את החלק שנמצא מעל הרדיאטור (משהו כמו 7-9 ברגים)
מפרקים את המאוורר החשמלי (2 ברגים) ואת מגן/כונס מאוורר המנוע (2 ברגים)
ואז ניתן לשלוף את הרדיאטור.
מהיכן הנזילה? מהרדיאטור או מהצינור?
אם מהצינור - פרק את הצינור והחלף,
אם מהרדיאטור והגיר אוטומטי שים לב לחיבור הרדיאטור לשמן הגיר,
זהו "חיבור מהיר" הניתוק שלו ללא חלק יעודי מעט קשה יותר, אבל אפשרי.
אם זו הבעיה, עדכן ואנסה להסביר.

בהצלחה,
סער

tsvikac
27-07-05, 22:41
הפירוק קל אבל ההרכבה קשה קשה :wink: :lol:

talw
27-07-05, 22:48
צינור אחד הלך- כל האחרים בדרך
שווה בדיקה
למה?
כי ראש מנוע קשה לפרק וגם להרכיב

regev
27-07-05, 23:00
סער תודה קיבלתי.
אני עובד עם ספר של HAYNES לצ'רוקי רנגלר ו-ווגוניר שמכסה שנים 84 עד 2001, אמנם לחובבים אבל בינתיים מספק. בכוונתי בסופ"ש לבצע הטיפול.

הנזילה נראית מצינור מתכת קוטר 1.5 ס"מ בערך עטוף בשרוול בידוד. הצינור הזה לא מוכר לי מהסופה כך שאני מתכוון לקרוא על האיזור הזה ועל הרדיאטור של הגיר בספר כדי לאסוף מודיעין על איזור היעד.

שוב מודה לכם על הידע.

Saar
28-07-05, 08:45
הפירוק קל אבל ההרכבה קשה קשה :wink: :lol:

צביקה,
ניסית לפרק את החיבור הזה פעם?
החיבור הוא המהיר, הפירוק אם אין לך את החלק היעודי - לא תענוג גדול (כולל אילתור של בנד חתוך....)
הכלי היעודי נמכר כסט של 4 גלילי פלסטיק קטנים (כ"א בקוטר אחר, כחול, אדום שחור וירוק)
עולה כ 350 ש"ח לפני מע"מ...
השימוש היחיד שלו ברכבים שלנו זה צינורות המאייד במזגן וצינור שמן הגיר והרדיאטור.
כך שלא ממש שווה לרכוש אותו.

סער.

Saar
28-07-05, 08:56
ד"א, רגב,
אולי ב 97 זה אחרת, אבל ב 2001 אני לא זוכר צינור מתכת שמתחבר לרדיאטור מלבד זה של שמן הגיר,
צינורות המים הינם צינורות גומי.
גם צנרת המזגן עוברת בסמוך (ולדעתי, עטופה בבידוד כמו שציינת)
לפני שאתה מתחיל לפרק את הרדיאטור, וודא במה בדיוק מדובר.

סער.

tsvikac
28-07-05, 12:07
סער מה אתה כזה רציני
אני היתכוונתי שכל דבר כמעט קל לפרק
להרכיב בחזרה זה כבר סיפור אחר
לפחות כך זה אצלי
אני מפרק הכול ואם צריך גם בפטיש

Saar
28-07-05, 12:32
:D
OK, זה נכון.