PDA

צפייה בגרסה מלאה : העובדות האמיתיות על צריכת דלק במנועי בנזין.

קיד
23-07-05, 10:27
בעוונותיי הרבים, הוכרחתי לבצע בשבוע שעבר הרצה לרכב חדש מסוג יונדאי טרקאן.
להלן העובדות היבשות בנושא צריכת הדלק.
לכל בעלי הסופות: כנראה שזה מה שיש! תפסיקו לחפש חיסכון.
מנוע: V6 בנפח 3.5 ליטר עתיר טכנולוגיה, בעל גלי זיזים עיליים וכפולים.
תמסורת: ידנית.
מצב תיבת העברה: 4X2.
מטען ברכב: כלוב בטיחות תקני, 3 גלגלים רזרווים, 2 מושבי מרוץ. אין ציוד נוסף (פורקו כל המושבים מקוריים). נהג בלבד.
תוואי: כבישים פתוחים.
מהירות: 100-115 קמ"ש.
אופי נהיגה: רגוע!

צריכת דלק ממוצעת על 1000 ק"מ 1:5.1 .

צריך להפנים. זוהי הצריכה למנועים בנזין בנפח זה, על מרכבים בעלי פרופיל גבוה.

בברכת חסכון.
קיד.

חנן-ג'יפולוג
23-07-05, 11:11
יש אפשרות לחסוך, אבל הפתרון דורש סבלנות:

לנסוע לאט. ההבדל עם כל עשרה קמ"ש פחות הוא עצום. אני בד"כ נוסע באיזי לטיולים, בעיקר בגלל הרעש העצום בג'יפ פתוח במהירות גבוהה, אבל השכר מיידי: 1:8 בכמה מדידות שעשיתי, בדרך לטיול, מהירות של 85-90 קמ"ש.

מן הסתם זה לא מתאים לרכב יומיומי שאז נוסעים פחות באיזי, אבל זה נתון שכדאי להפנים.

KOOKE
24-07-05, 16:13
חנן

דרור ברלי כבר אמר זאת - עלות הטיפול אצל פסיכלוג אחרי נסיעה בדרך קבע במהירות 80-90 קמ"ש תהיה גבוהה יותר מהחיסכון בדלק :roll: :lol: :lol:

שלמה

חנן-ג'יפולוג
24-07-05, 16:37
וכמה עולה מיתקן שמיעה?

דרור ברלי
25-07-05, 18:08
חנן, חוץ מהעובדה שאני חותם בשתי ידיים על כל מה שכתבת בעניין מהירויות נסיעה והשפעתן על צריכת הדלק, ב-80 קמ"ש ה-CJ לא מרעיש עולמות? המנוע הוא החלק הכי חלק ושקט בעסק - הקקופוניה מהרוח, מהברזנט ומהצמיגים מחרישה אותו לגמרי...
אולי תיסע 60 קמ"ש, גם תהנה מהשקט, וגם ה-CJ שלך ידגדג עשירייה לליטר. באחריות. עם הסופה עברתי 11.5 לליטר ככה... והשתגעתי.

נתוני צריכת הדלק החסכוניים ביותר (כ-10 ק"מ לליטר) במהירות נורמלית פחות או יותר (90-80 קמ"ש) שהצלחתי לסחוט מהסופה, מותנים ביכולת לנהוג בלי להאיץ בכלל, לתת לרכב "להתגלגל" למהירות הזו, ואז לשמור על מצערת קבועה.
את המעות שתחסכו תשמרו באמת לפסיכיאטר טוב, ובינינו, לא בשביל זה אנחנו מחזיקים סופה.

לי זה נמאס. ויתרתי. אני משייט בסופה על 100-110, (לפעמים, ברגע של חולשה על כביש 6 אני מוצא את עצמי על 120-130) ושורף ליטר בכל 7 ק"מ.

סוזי המשתוללת
28-07-05, 18:17
אפשר גם אחרת
120-110 + עיר בנהיגה לא חסכונית בעליל על בסיס יום יומי 1:9.5 ועוד אני מתלונן

משמשון
31-07-05, 22:13
סוזי אל תשכח שאצלך הרכב קל מיום ליום וזאת עקב "התכלות" טבעית,האם לא חשבת למחזר את סוזי?

LAREDO
15-06-06, 06:36
רק הערה קטנה,
הטראקן ממש לא "עתיר טכנולוגיה"

מכוניות עתירות טכנולוגיה הן לכל הפחות בעלות הזרקה ישירה.
במכוניות הזרקת בנזין ישירה, ניתן לצפות שבשיוט כזה הצריכה תרד בכ-20%.

נמרוד
15-06-06, 08:55
הזרקה ישירה או מכל סוג שהוא לא משנה מהותית את הנצילות של המנוע. וכדי לדחוף רכב בגודל מסויים, במשקל מסויים, עם שטח פנים והתנגדות נתונה לאויר, צריך את אותו ההספק, ולא משנה מה מקורו, ולכן צריכת הדלק היא משהו שמשתפר עם השנים באמת בקטנה.

אם מחפשים מתאם אז הוא בין משקל הרכב לבין צריכת הדלק. אנחנו מדברים רק על רכבי שטח, שיש להם שטח פנים גדול יחסית:

רכב ששוקל טון - סמוראי - 1:10
רכב ששוקל טון שש-מאות-פלוס מינוס - סופה - 1:6-6.5
רכב ששוקל 2 טון - בלייזר ישן, או דיסקברי, או פאג'רו בנזין ארוך, או פורד אקספלורר דנדש - 1:5

אתם יודעים מה? אם יש כאן סטודנט משועמם שרוצה לעשות עבודה מדעית קטנה - קח רק שני נתונים - משקל עצמי וצריכת דלק ממוצעת, על פי נתוני הייצרן הרשמיים, של כמה שיותר כלים, ותעלה אותם לקובץ אקסל, ונראה איזה קו מתקבל. אני מנחש שהוא יהיה די ישר.

סוזי המשתוללת
15-06-06, 08:57
אמיר
העלית את השרשרור מהאוב
אגב
המילה יונדאי וחסכון בדלק הם כמו יום ולילה בערך :mrgreen:
אני נוסע ביום יום על גטס באותו מסלול קבוע באותו סגנון נהיגה ובאותן המהירויות כמו עם הפונטו זצ"ל
ההבדל בצריכת הדלק פשוט מטורף
1:11 בגטס מול 1:15 בפונטו באותם תנאים והפונטו היה זקן ב8 שנים מהגטס :mrgreen: ועדיין נתן לו בראש בכל תחום

LAREDO
15-06-06, 11:25
נמרוד תבדוק את עצמך.
הזרקה ישירה במנועי בנזין משנה מהותית את הנצילות של המנוע.
למעשה מנוע מוזרק ישיר מגיע כמעט לנצילות נפחית של דיזל מוגדש.

אירית1
15-06-06, 12:03
חסכון בצריכת דלק כמו שמישהו כתב כאן נובע מנסיעה איטית.
אני ממליץ לכל אחד לעשות ניסוי ולסנסוע על 80-90 קמ"ש באיזי בליה עצירות ותאוצות
פתאומיות. אז תראו שמספיק"ללתף" אתהדוושה בכדי להגיע למהירויות הנ"ל והדבר
מבטא בצריכת דלק נמוכה משמעותית.

**** כאן היה משהו לא קשור שאיננו מקובל בפורום הזה, ואם "אירית"(?) רוצה לתקן את הרושם, היא מוזמנת ליצור קשר מסודר עם ההנהלה ****

נמרוד
15-06-06, 13:21
נמרוד תבדוק את עצמך.
הזרקה ישירה במנועי בנזין משנה מהותית את הנצילות של המנוע.
למעשה מנוע מוזרק ישיר מגיע כמעט לנצילות נפחית של דיזל מוגדש.

אם אתה אומר, אז אתה יודע, ואני אשמח מאד אם תמצא את הזמן להרחיב ולהסביר יותר. אנחנו די תקועים מאחור אתה יודע, מבחינתי המנוע של הצ'רוקי זה פלא הנדסי.

חנן-ג'יפולוג
15-06-06, 13:55
המעט שאני יודע על זה, נמרוד, זה שהצליחו בעזרת השיטה הזו לעבוד בתערובת ענייה בלי לשרוף את המנוע. אם היית מצליח לעשות את זה בג'יפ שלך, גם אתה היית חוסך בדלק.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gasoline_direct_injection

ערן המסוקס
16-06-06, 05:07
לפי מיטב ידיעתי (שאולי אינה טובה מספיק) ידוע לי שעבודת מנוע (נניח מוזן קרבורטור לצורך העניין) בתערובת ענייה עלולה לגרום לשריפת השסתומים, ובכלליות עבודה בתערובת ענייה מעלה את טמפרטורת תא השריפה. האם נכון הדבר? ואם כן, למה?

LAREDO
16-06-06, 10:02
קצת בקצרה על השלב הנוכחי של מערכות הזרקה ישירה (מחר מחרתים זה ישתנה....)

מדובר על מערכות הזרקה בלחץ גבוה, במנועי בנזין בעלי יחסי דחיסה אופיינים של מנועי דיזל, ששורפים תערובת הטרוגנית, ויש להם 9 מצבי הזרקה שונים. במצב שיוט המערכת עובדת על 40:1.
וזה, חסכוני מאוד.

Gilad
16-06-06, 12:55
הרכב הכי חסכוני שיצא לי לסוע עליו עד היום הוא פורד פוקוס דיזל 1.9 באיטליה. אמנם רב הנסיעות היו בינעירוניות, אבל הוא היה עושה בערך 19 ק"מ לליטר. כל פעם מילאתי דלק ולא האמנתי ! כאילו אני נוסע בקטנוע :D

kd2
16-06-06, 16:20
היה דיון לא מזמן על היתרונות של הזרקה ישירה.
לרדו , לא הבנתי מה אתה מנסה להגיד, אתה יכול לחזור על זה בצורה מובנת יותר?
מנועי הזרקה ישירה מקררים את עצמם יותר טוב זה ברור אבל לא ידוע לי שהם נוסעים על תערובת ענייה מהרגיל בצורה משמעותית.

LAREDO
16-06-06, 17:19
בואו נעשה ברבקיו של פרות קדושות:

1. דלק מקרר את המנוע. לא נכון.
חוסר דלק גורם לחימום המנוע. במנועי הזרקה ישירה, בהם שורפים תערובת הטרוגנית ניתן לשרוף תערובת ביחס של 1:40 ללא עלייה בחום המנוע מכיוון שיש מבנה שונה של הבוכנה ועיתו ההזרקה שונה.

2. תערובת נכונה (קרי 1:14.7) היא התערובת הכי טובה למנוע. לא נכון.
הכי טוב זה תערובת של 1:12.85, אבל היא לא הכי חסכונית והיא מזהמת יותר.

3. לא ניתן לשנות משמעותית נצילות הפחית של מנוע (לא הספק). לא נכון.
לא ניתן אם משתמשים באותם עקרונות. מחזור אוטטו לא רלוונטי במנועי הזרקה ישירה.

kd2
16-06-06, 18:42
איך מהירות הלהבה נשארת מהירה כאשר התערובת 1:40 , מצטער אבל לא נשמע לי הגיוני.
זה הרבה מתחת לגבול שריפה תחתון בכל מנוע.
זה ברור לי שהנתון 1:40 לא יכול להיות במהירות מנוע נמוכה אבל בכל זאת.

מי אי פעם חשב שלא ניתן לשפר את הנצילות הנפחית של המנוע?

שבת שלום ומבורך

LAREDO
16-06-06, 19:58
חזית הלהבה מהיה מכיוון שהתערובת היא לא אחידה. הטרוגנית. קרוב למצת היא היא מאוד מרוכזת. בשאר הצילינדר היא יכולה להיות אפילו 1:200. הממוצע בצילינדר הוא 1:40.
תוציא לך מהראש כל מה שאתה חושב שנכון - מדובר על מנועים מסוג אחר לגמרי.

נמרוד
17-06-06, 23:14
אם זה בכלל לא אותו מחזור תרמודינמי, אז אני באמת סקרן, הולך לקרוא קצת באדיבות גוגל, אבל אז זה אומר אמיר שאני צודק... מבחינתי מנוע בנזין זה מנוע שעובד במחזור התרמודינמי שנקרא על שם אוטו.

אלון_ק
17-06-06, 23:24
אממהה... מה זה מחזור תרמודינמי? :oops:

kd2
17-06-06, 23:28
OK אני חושב שאני מבין על מה מדובר פה...
אתה יכול לפרט עוד?

asafk
17-06-06, 23:29
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/thermo/otto.html

הנה ההסבר הכי פשוט שמצאתי...
תתחיל ללמוד, אלון.

אסף.

אלון_ק
17-06-06, 23:36
אוי לפאדיחה, את זה אני יודע אבל לא היה לי מושג שזה נקרא מחזור תרמודינמי... הנחתי שאתם מדברים על איזושהי תופעה שקשורה לתרמו שהיא תוצאה של התהליך הזה.
(יש לי עוד זמן עד טרמו, ברוך השם).

LAREDO
18-06-06, 00:03
יש כמה סוגים של מנועי בזרקה ישירה.
עקרון אחד שמשותף לכולם הוא שהדלק מוזרק לתוך הצילינדר.

למעשה המנוע שואף להתנהג כמו דיזל, וכולם יודעים שדיזל יעיל יותר.

kd2
18-06-06, 17:30
את זה כולם יודעים , אבל איך מגיעים לתערובת של 1:40 לא ברור לי.... אלה אם ההזרקה כל כך מושלמת לאזור המצת אבל ממש מושלמת.

חנן-ג'יפולוג
18-06-06, 17:38
אתה קראת את כל הקישורים שאנשים שמו בשרשור הזה?

אם לא, אז אין טעם שאנשים יחזרו על דברים שכבר כתובים בקישורים האלה.

ערן המסוקס
18-06-06, 21:31
עכשיו, האם מישהו מוכן להסביר לי למה עבודה בתערובת ענייה מחממת מנוע/יכולה לגרום לשריפת שסתומים וכו'?

kd2
18-06-06, 22:56
לא לא קראתי עד עכשיו.

עכשיו עברתי על זה והכל מובן.

ערן, הדלק סופג חום וגם בבעירה ענייה זמן הבעירה ביחס למהירות הבוכנה גדול ולכן יש יותר מגע עם דפנות הצילינדר וראש המנוע.

coas
19-06-06, 09:17
עכשיו, האם מישהו מוכן להסביר לי למה עבודה בתערובת ענייה מחממת מנוע/יכולה לגרום לשריפת שסתומים וכו'?

עודף חום נוצר מאלה:
-תהליך שריפה לא יעיל.
-אפקט קירור דלק.
-צילצולים.

זו הנוסחה לבערה מושלמת, combustion. מעשית לא ניתן להגיע לבעירה מושלמת עם דלק מינרלי מכיוון שאינו הומוגני ומכיל מולקולות שונות ולא רק רק N heptan וso octan -כלומר test fuel.

http://img62.imageshack.us/img62/2636/fa323b053648d8e46c255838c75b63.png

כאשר ישנו עודף אוויר בתערובת התוצרים הם מולקולות קטנות כמו co, c, no וכיו"ב.
מכך פחות אנרגיה מושקעת ביצירת מולקולות גדולות יחסית כמו CO2 ו H2O ועודף האנרגיה הבתהליך הבעירה נפלט כחום.

בנוסף, הדלק עצמו מקרר את דפנות תא השריפה. יחס סטויכו הוא 14.7 חלקים של אוויר ל1 של דלק. היחס יכול לרדת עד ל14.1 ועדיין להיחשב לסטויכו. בפועל רוב המנועים עובדים ביחס של12.5-13.5 ע"מ להשיג מקס כוח. יותר מיחס זה ואפקט הקרור של הדלק לא מספק.- עוד מקור חום.

תערובת עניה גם עלולה לגרום לצלצולים,pinging, detonation, knock. כלומר הצתה עצמית של הדלק כתוצאה מהלחץ בתא השריפה ולא מהניצוץ של הפלאג. ההצתה העצמית היא רב מוקדית ולא מתוזמנת. כאשר ה"להבות" של מוקדים אלה מתנגשות נוצר, שוב, עודף חום ולחץ מאלה שהמנוע תוכנן לעבוד איתם.

תאורטית ככל שהטמפ עולה בתא השריפה המנוע יספק יותר כח, תאורטית. בפועל ישנן מגבלות של חיכוך ובלאי שבמקביל מורידים את הכח הנוצר.
בגלל הנ"ל אני מעדיף להרכיב דיזות מעט גדולות יותר בקרבורטור מהאופטימלי.

LAREDO
19-06-06, 19:51
כמו שכבר אמרתי - הדלק אינו מקרר את הצילינדר.
חוסר דלק גורם למרחק גדול בין פרודות הדלק ומכאן לתהליך בעירה איטי.
זה מה שגורם לעליית החום.

אם הדלק היה גורם לקירור אזי עודף דלק היה גורם למנוע קר מידי, וזה כאמור לא נכון.
אם אני לא טועה, יחס סטויכומטרי הוא רק 1:14.7.

coas
19-06-06, 20:24
דלק, כמו כל חומר מורכב, הוא מדיה שמסוגלת לאצור אנרגיה בתוכה עד להתפרקות. האנרגיה נאגרת בקשרים שבין מולקולות הענק המרכיבות את הדלק. חלקן מתפרק למולקולות קטנות יותר וחלקן הופכות לשבירות יותר.

יחס סטויכומטרי מציין יחס מושלם בו הבעירה (לדוגמא) אינה מותירה שיירים למשל:
2H2+O2=2H2O זאת משוואה מאוזנת, כלומר סטויכומטרית.
דלק מינרלי מכיל מספר עצום של מולקולות מסוגים שונים ולכן אינו ניתן להערכה מדויקת של תכולת מרכיבים.
ולכן, לתערובת ולא תרכובת, כמו דלק אין משוואה סופית, נקודתית אלה טווח.
תערובת סטויכומטרית אופטימלית לבעירה מכילה רק iso octan וN heptan. זו תערובת סינטטית ורק שם היחס הוא 14.7 ל1.

תהליך זיקוק דלק הוא לא בניה מחדש של מולקולות אלה הוצאה של מולקולות מגודל X ועד גודל Y.

kd2
19-06-06, 22:30
לארדו זה נכון וכבר כתבתי למטה שבעירה איטית מחממת את המנוע אבל דלק כן סופג חום וע"י כך מקרר את המנוע.

יש טריק ישן לעזרה בקירור ע"י כיוון קרבורטור לתערובת טיפה יותר עשירה.
מערכות הזרקת המים למנועי ביצועים של אקווה מיסט וכו....אותו עיקרון.

LAREDO
20-06-06, 00:03
למה להתפס לשטויות?
כמה דלק יש בצילינדר?
כמה חום?
כמה הדלק משמעותי?

אם אתה לא מכיר את אקווה מיסט, חבל שתזכיר אותה בכלל. המטרה שלה שונה לגמרי.

coas
20-06-06, 10:34
כמה אנרגיה נדרשת כדיי להפוך דלק נוזלי לגז?

חום לטנטי לאידוי מציין את כמות האנרגיה הנדרשת לאייד חומר ממצב נוזלי לגזי. ככל שהחומר מורכב יותר נדרשת יותר אנרגיה לאיידו.
במצב סטויכו, כל הדלק שאודה נשרף והופך לתוצריו. והמשוואה מאזנת עצמה מבחינת אנרגטית וכמותית. אין יש מאיין.
כאשר ישנו עודף דלק, נניח 12.7 ל1, אידוי הדלק העודף אינו מאוזן ע"י החום הנוצר בפליטה. החום הנדרש לאידוי החלק העודף לא מתורגם לאנרגיה אלה נספג בדלק ו"אובד" עד ליציאה מתא השריפה, מהמפלט, ושם הופך שוב לנוזל. מחזיר את אנרגית החום.

החום הלטנטי של דלק הוא 306 KJ/KG. זה לא בשמיים אבל זה לא מעט.
אחת הדרכים להוריד טמפ בתא השריפה ולמנוע צלצולים במנועים מוגדשים היא הזרקה ישירה של אתנול. מהסיבה שהחום הלטנטי של אתנול היא 855 KJ/KG. כמות האתנול המוזרקת היא בערך 1:20. ביחס לדלק ועדיין ההשפעה משמעותית
באופן דומה, העלאה של כמות הדלק מעבר ליחס סטויכו, נניח ב15%, תשיג אפקט דומה על חשבון זיהום אוויר.

coas
20-06-06, 12:14
אם אתה לא מכיר את אקווה מיסט, חבל שתזכיר אותה בכלל. המטרה שלה שונה לגמרי.

מה בדיוק המטרה? להוסיף יותר חמצן?
הוספת חמצן היא אכן אחת המטרות, המטרה הלא פחות חשובה היא הורדת טמפ' בתא השריפה.
החום הלטנטי של מיים הוא כ2200KJ/KG,הרבה מעבר לזה של דלק, של אתנול ומתנול.

קצת חומר קריאה:
water ethanol boost cooler (http://www.musclemustangfastfords.com/tech/0407mm_snow/)
Knock suppression-PDF (http://lfee.mit.edu/public/LFEE%202006-01%20RP.pdf)

הפוסל במומו פוסל.

kd2
20-06-06, 15:09
ככל הנראה אני לא רחוק מהאמת.

-->