PDA

צפייה בגרסה מלאה : נעילות בהמר צבאי

איציק - 4X6ZH
23-07-05, 14:33
איזה נעילות יש בגיפ המר צבאי ?
איך מופעלות הנעילות ?
איציק

חימושניק
23-07-05, 14:48
בהמר צבאי יש נעילת דיפרנציאל מרכזי (טרנספר 242HD), כלומר ההנעה היא 4X4 קבוע.

הדיפרנציאלים הקדמי והאחורי הם AMC20 מוגבלי החלקה מסוג TORSEN.

כדי להגיע לנעילה יש לבצע מודולציה עם דוושת הבלמים כדי לגרום לנעילה של הדיפרנציאל שאליו מחובר הגלגל שאיבד אחיזה. שיטה זו יעילה למדי אם מבצעים אותה כמו שצריך. אם מבצעים לא כמו שצריך (כמו שקורה בד"כ בצה"ל) הדרך לשבירה של ציריה/הינע סופי קצרה. זו הסיבה שבצה"ל הפסיקו לפני כמה שנים ללמד את השיטה הזו.

את הגירסה האחרונה של הדגם האזרחי (H1 ALPHA) ניתן להזמין עם נעילות דיפרנציאלים נשלטות חשמלית מתוצרת EATON. דגם זה גם מצוייד במנוע DURAMAX החדש בעל הספק של 310 כ"ס וקרוב ל-100 קג"מ של מומנט המועברים לגלגלים דרך תה"ל אוטומטית 5 הילוכים מתוצרת ALISSON.

סולי
23-07-05, 14:55
מקווה שזה יעזור:
http://auto.howstuffworks.com/differential10.htm
http://auto.howstuffworks.com/four-wheel-drive9.htm
http://www.sonic.net/garyg/zonc/TechnicalInformation/TorsenDifferential.html

איציק - 4X6ZH
23-07-05, 15:43
יתכן ויש כמה מודלים גם בצה"ל ?
יתכן ולא מלמדים על הנעילות כדי לא לגרום לנזק ?
אז מה הקשר להסבר על נעילת דפרנציאל מרכזי . יש בכלל אופציה כזאת בגרסה הצהלית ?
איציק

חימושניק
23-07-05, 15:59
אז מה הקשר להסבר על נעילת דפרנציאל מרכזי . יש בכלל אופציה כזאת בגרסה הצהלית ?

בכל ההמרים הצבאיים יש נעילת דיפרנציאל מרכזי ודיפרנציאלים מוגבלי החלקה ב"סרנים" (למעשה מדובר ב-IFS ו-IRS)

יתכן ויש כמה מודלים גם בצה"ל ?

לא קיים דגם צבאי עם נעילות דיפרנציאל אוטומטיות או מופעלות ידנית - רק מוגבל החלקה.
יש מספר רב של דיגומים ודגמים שונים של האמרים צבאיים, אבל המשותף לכולם הוא מערכת העברת הכוח - שזהה בכל הדגמים.

יתכן ולא מלמדים על הנעילות כדי לא לגרום לנזק ?

לא מלמדים את שיטת המודולציה בדיוק מהסיבה הזאת.

איציק - 4X6ZH
23-07-05, 16:09
ואז החברה נפגשים וכל אחד מספר ומתפאר
וביום ראשון הולכים לבדוק יש נעילות או אין נעילות .
ומה כמות הנזקים קטנה ?
איכות הנהגים השתפרה !
כנ"ל לגבי אנשי התחזוקה הם בכלל ראו דפרנציאל מפורק .
אבל זה נושא אחר העיקר שיש נעילה .
איציק

נמרוד
24-07-05, 12:42
ואז החברה נפגשים וכל אחד מספר ומתפאר
וביום ראשון הולכים לבדוק יש נעילות או אין נעילות .
ומה כמות הנזקים קטנה ?
איכות הנהגים השתפרה !
כנ"ל לגבי אנשי התחזוקה הם בכלל ראו דפרנציאל מפורק .
אבל זה נושא אחר העיקר שיש נעילה .
איציק

חזרת ממילואים איציק?

איציק - 4X6ZH
24-07-05, 12:54
לא לצערי אני כבר אחרי המילואים ....35 שנה זה מספיק .
אבל הנושא עלה לדיון בפורום צבאי אחר ואני יודע שיש נעילות מכאן השאלה .
איציק

חימושניק
24-07-05, 19:45
לא בדיוק נעילות...יותר נכון כאילו נעילות :wink:

איציק - 4X6ZH
24-07-05, 21:04
למה לא בדיוק נעילות
בתנאי שטח קשים בעלי שיפוע צד והצלבה לדעתי רק נעילה כזאת עובדת טוב.
בתנאי שטח קשים צריך להשתדל לשמור על תנועה של הכלי להבטיח את הפעלת הנעילה .
לפי מה שקראתי באחד הקישורים המערכת משולבת במערכת הבלמים של הרכב
כך זה גם בכלים המקומיים או שהיה מי שחשב שזה מיותר . :cry: :cry:
איציק

נמרוד
24-07-05, 21:11
איציק, זה לא בדיוק מערכת, והיא לא משולבת בכלום.

שני הדיפרנציאלים הם יחידות טורסן, שזה סוג של דיפרנציאל מוגבל החלקה - אבל אחד הסוגים המוצלחים ביותר. על ידי הוספה של התנגדות חיצונית דרך הבלמים, אפשר להביא אותם למצב של נעילה מלאה, או כמעט נעילה מלאה.

אבל... מומנט ההתנגדות שאפשר לייצר עם הבלמים הוא גדול יותר ממה שאי פעם תקבל מהשטח לפני שגלגל מחליק, גם במצבים הקיצוניים ביותר. לכן הפעלה לא שקולה, תשבור משהו. אני חושב, ויתקן אותי מי שיודע, שלא הציריות החיצוניות הן אלו שנשברות, כי הבלמים נמצאים בפנים, לפנין.

ארז
24-07-05, 21:13
בצבא לא מלמדים לנהוג עם הנעילות הללו מכיוון ששימוש לא נכון או אגרסיבי מידי מביא מיד לנזקים כבדים(הכל מדרייבשפט וציריות עד לטרנספר שבור), בכל מקרה הנעילות האלו הרבה פחות יעילות מאלו שאנו מכירים על הרכבים שלנו....
היחידות שצריכות נעילות ,להם יש....(ARB/דטרויט)

asafk
24-07-05, 21:14
המערכת לא משולבת בכלום, איציק.
נעילת טורסן מורכבת מגלגלי שיניים חלזוניים כפולים במקום סטליטים.
בתנאי איבוד אחיזה חלקי, היא מעבירה יותר כוח לגלגל עם יותר אחיזה- יופי, אבל עד כאן זה כמו כל לימיטד סליפ. השילוב במערכת הבלמים מתבצע על ידי הנהג- מודולציה של גז וברקס. זה כמו הרבה לימיטד סליפ אחרים- אבל הרבה יותר יעיל- לוחצים עם גל שמאל על הברקס, עד הסוף, ועל הגז (בערך חצי גז- מרימים את הטורים בערך לאמצע הסקאלה), ואז מתחילים לעזוב את הברקס לאט לאט, עד שהאוטו מתחיל לזוז. מהנקודה הזו משחקים בעדינות עם הברקס, שלמעזה מוסיף התנגדות לגלגל שאין לו התנגדות, וזה מחזיר אותנו לכמה משפטים למעלה (בתנאי איבוד וגו'). הבעיה היא שאם הנהג פתאום מתחיל לסחרר גלגלים נבהל, הוא לוחץ חזק על הברקס, ו... בום!

אסף.

אלכס ר
24-07-05, 21:23
עד שנת 99 החוליה הכי חלשה במערכת העברת כוח היו גלגלי שיניים של תיבת העברה, בזמן ביצוע מודולציה היו נשברים.
האמריקאים ביצעו מספר שינויים, שינוי חומר של הגלגלי שיניים וגם במקביל הוספת קוצץ לחץ למערכת בלמים (בלחיצה על דוושת בלם ולחיצה חזקה על גז הרכב מתחיל לנסוע ולא שובר מכללים, טוב שוחק רפידות בלם ואת הדיסקים :? , רק ברכבים חדשים משנת 2000).

ארז
24-07-05, 21:34
אלכס הרכב שובר...תאמין לי, בלשבור דברים שלא שלי אני מהטובים שיש :twisted:

אלכס ר
24-07-05, 21:39
יש לי אימון מלא שאתה יכול לשבור דברים 8)
אבל ברכבים חדשים עם מערכת בלמים חדשה אפילו אתה לא תצליח (אין מה לעשות, הרכב מתחיל לנסוע מבלי לשבור מכללים של העברת כוח).

חימושניק
24-07-05, 21:53
רוב ההאמרים בצה"ל הם ממודל 2000 ומעלה והם שוברים מכלולים (דיפרנציאלים ותיבות העברה) בדיוק כמו הדגמים הקודמים.
יתכן שאת השינוי שהאמריקאים עשו לא יישמו ברכבים שנמכרו לצה"ל...

אלכס ר
24-07-05, 21:59
:) לשבור דברים ניתן גם ללא ביצוע מודולציה (קפיצה באוויר וסגירת מהלך מתלה, שולף את הציריה ממקום. הרכבת דיפ' של ECV בהאמר A2 ונסיעה ב - HL שובר את הציריה, הורס את הדיפ' ועוד מיליון דוגמאות).
מתי פעם אחרונה נתקלתה בתיבת העברה שבורה ??? עד שנת 99 היו הרבה :?

-->