PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיון מעשי - גרירה של רכב כבד בהרבה מהרכב הגורר

Alon
24-07-05, 11:01
ביום שישי בערב שני חברה מאיזה שהיא יחידת גיפים פינו את כביש ירושלים תל אביב מאוטובוס תקוע.
המקום - כביש ירושלים תא בערך 2 קמ לפני צומת שורש, במקום שאין שולים, הפקק משער הגיא עד לנקודה פקק אימים.
הגיפים פגרו דור קודם לא קינג ויונדי טראקן לדעתי רתמו עצמם אחד לשני ולאוטובוס וגררו אותו בעליה כמה מאות מטרים לקטע עם שוליים.
עזבו את כן פרירים לא פרירים לא מענין.
השאלה איזה נזקים ניגרמו לגיפים אם בכלל ומתי הם יבואו לידי ביטוי.
אלון

איציק - 4X6ZH
24-07-05, 11:44
הסיכוי שנגרם נזק קטן ביותר .
במידה ונהג מקצועי שמבין איך המערכות עובדות יגרור גם עד ירושליים .
במידה והנהג לא מבין ולא חי את הרכב ניתן לגרום לנזק בקלות .
אז איזה נהגים היו שם ?
איציק

איציק - 4X6ZH
24-07-05, 12:09
בגרירת רכב כבד \ משאית \ רכב שיש לו מערכות אויר .
יש לדעת ולהבין את מבנה מערכות הבלימה ומערכות ההגוי .
מערכות הבלימה העובדות על לחץ אויר ננעלות ברגע שאין אויר במערכת . האויר למערכת הבלמים מגיעה ממדחס אויר המובנה על מנוע הרכב . במיקרה של תקלת מנוע גם מדחס האויר
לא עובד . ואז יש כמות אויר מוגבלת ביותר לצורך המשך הפעלת הבלמים .
מערכות ההגוי בדרך כלל הם הדראוליות \ הדרוסטטיות שגם קשורות לעבודת המנוע .
כל כלי הרכב הכבדים יש מערכות עזר וגבוי המאפשרים חילוץ אבל צריך לדעת להפעיל אותם .
לכן סביר שבמקום היה איש טכני שיודע איך לעשות מה .
זה בכלל לא פשוט לשחרר מערכות בלימה העובדות על לחץ אויר לצורך גרירה .
במערכות מסוימות זאת סכנה !!
איציק

ניר ל
24-07-05, 12:44
הגרירה מפעילה עומס על נק' הריתום ומשם על כל מערכות ההינע והמתלה, אני יכול לחשוב על אין ספור נזקים מצטברים גם אם הגרירה נוהלה כשורה, מתי זה יבוא לידי ביטוי - לא ניתן לקבוע.
אני לא מוצא את הקשר לנעילת הבלמים של האוטובוס, אם הם היו נעולים לא ניתן היה לגרור, שני הג'יפים גררו בעליה משקל שגבוה פי כמה ממשקלם העצמי, עם מערכות הינע שלא מתוכננות לעמוד בעומסים כאלה, לא הייתי קונה מהם את הרכב...

איציק - 4X6ZH
24-07-05, 13:03
אז אכשיו כך את הרכב שלך
ותגרור מיכל מים \ עגלה עם ציוד \ לא חשוב מה העיקר שיהיה משקל
ותכניס את הרכב להצלבה במהירות לא גבוה .(זאת רק אחת האפשריות )
ותחשוב על העומס הנקודתי לצלבים \ או לציריות \ או לתושבות מנוע .....
עומס פתאומי לא מתוכנן מסוכן וקטלני !
עומס מתוכנן גם כשהוא מעל העומס המורשה המערכות יכולות להתמודד ולעמוד בו .
יש הבדל גדל בין כח לגזירה לבין כח לפיתול . ועוד הרבה גורמים שהמהנדסים יסבירו .
אני רק היועץ :wink:
איציק

ניר ל
24-07-05, 13:30
אז אכשיו כך את הרכב שלך
ותגרור מיכל מים \ עגלה עם ציוד \ לא חשוב מה העיקר שיהיה משקל
ותכניס את הרכב להצלבה במהירות לא גבוה .(זאת רק אחת האפשריות )
ותחשוב על העומס הנקודתי לצלבים \ או לציריות \ או לתושבות מנוע .....
עומס פתאומי לא מתוכנן מסוכן וקטלני !
עומס מתוכנן גם כשהוא מעל העומס המורשה המערכות יכולות להתמודד ולעמוד בו .

אני לא גורר עם הרכב שלי בשטח בדיוק מהסיבה הזאת, הצלבה היא דווקא לא בעייתית כי שם דווקא משתחרר העומס, הבעייה היא יותר בבעיטות שמקבלים מהנגרר עם כל שינוי בתאוצה.
בעוונותיי הצלחתי לקרוע שלדה של רכב הרבה יותר חזק מאלו שאלון ציין, כתוצאה מנסיון למשוך נגרר כבד בעלייה חלקה ע"י מכות קטנות. כל מי שגרר או חילץ בגרירה רכב אחר במשקל שאינו עולה על שלו הרגיש הייטב את המכות והזעזועים הנלווים לגרירה,אגב, דווקא בעלייה יהיו פחות מכות אבל עדיין כל שינוי בתאוצה יוצר עומס גבוה מאד וגם העומס במהירות קבועה הוא גדול הרבה יותר בעליה. אני די משוכנע שאם זה היה לנדרובר, הוא היה טוחן את הסטליטים ו/או מפתל את הציריות...

מאיר רוטברג
24-07-05, 13:58
ה"אדיוטים" שגררו את האוטובוס ושיחררו פקק של חצי מדינה הם האידיוטים שהח"מ שייך להם
יחידת החילוץ של מתנ"א
הגרירות מתבצעות על פי נוהלים קפדניים עם אין ספור תירגולות וחזרות,
כנ"ל עם יעוץ צמוד של חברות האוטובוסים ,
עד היום טפו טפו טפו שלוש וחצי שנים בלי נזקים

חמסה חמסה
איני בטוח כי אין נזקים מצטברים, הגיוני שיש

ניר ל
24-07-05, 14:08
הגרירות מתבצעות על פי נוהלים קפדניים עם אין ספור תירגולות וחזרות,

אללה יסתור !
צריך לוודא שלא קונים רכב מאחד מכם, זאת צריכה להיות השאלה הראשונה בצ'ק-ליסט !

"אידיוטים" אתה אמרת,
שאלה קטנה - אם אני תובע נזק מהביטוח עקב גרירה של אוטובוס, איזו תשובה אני אקבל ?
מי יפצה אותי על תושבות מנוע וגיר קרועות ועל נזקים חמורים מזה, אלפי הנהגים ששחררתי מהפקק או משטרת ישראל ? לפחות תגבו שקל מכל נהג אסיר תודה ...

חנן-ג'יפולוג
24-07-05, 14:23
בלי קשר למשקל שהרכב גורר, גם אם מנסים לגרור מעבורת חלל, הכוח המקסימלי שיתפתח בכבל/רצועת הגרירה, בהנחה שהמנוע בשילוב יחס ההעברה הנמוך מסוגל לסחרר את הגלגלים, הוא משקל הרכב כפול מקדם החיכוך בין הגלגלים לקרקע. אנחנו מדברים על כוח של פחות משני טון, יותר קרוב לטון, על רכב שטח ממוצע.

אז נקודתית, לסחרר גלגלים על האספלט, יודע כל ילד בעל 205 והוא גם יודע שהציריה (או רכיב אחר במערכת הכוח) לא נשברת מזה. היא גם לא תישבר ברכב שטח.
לטווח הארוך יותר, עד כמה גיר האוט' מתחמם באירוע ממושך כזה, קשה יותר לדעת. לא הייתי חותם על זה שיש נזק, מה גם שכמעט בכל הרכבים האוט' יש חיווי על חום יתר של הגיר.

לגבי השילדה, אם החילוץ לא נעשה במכות, גם לא הייתי מתרגש יותר מדי. כבר ראיתי כננות של 4 טון נעצרות מעומס יתר לפני שהשילדה של הרכב ניזוקה, וכאן אנחנו מדברים על כטון אחד.

הכול בהנחה שהריתומים נעשו כמו שצריך, אל קורות האורך, ולא אל ווי הגרירה. יצא לי לעקם פעם קורת רוחב של משאית שחילצתי. הנהג קשר את הרצועה למרכז קורת הרוחב האחורית. BIG MISTAKE .

אגב, כמה שוקל אוטובוס? אם הוא שוקל 5 טון, אז בשביל לגרור אותו בעליה בזווית של 5 מעלות צריך בסה"כ 436 ק"ג כוח.

ניר ל
24-07-05, 14:40
חנן, אוטובוס שוקל מעל 10 טון והחישובים שלך הם סטטיים. אנחנו יודעים טוב מאד לא רק בתאוריה שבמערכת דינאמית החישובים שונים והכוחות גדולים בהרבה, אחרת לא היינו שוברים וגוזרים מדי פעם רכיבי הינע.

חנן-ג'יפולוג
24-07-05, 14:46
אנחנו שוברים, כי אנחנו קופצים, מעיפים סל"ד לשמיים ונוחתים. תוקעים גלגל בודד בתוך כמה סלעים ומנסים לסובב אותו כשכל שאר הגלגלים חסרי אחיזה ועוד סיטואציות שרחוקות מאוד ממצב של גרירה מבוקרת בכביש.

ניר ל
24-07-05, 15:07
קשור רצועה באורך 10 מ' לקיר בטון ורתום את הג'יפ אליה בצורה הכי נכונה שאפשר, מתח את הרצועה באיטיות ונסה למשוך - תגיע לסחרור של הגלגלים ולא יגרם כנראה נזק, זה תואם את התאוריה שציינת.
עכשיו תיצמד עם הג'יפ לקיר ותתחיל לנסוע במהירות 15 קמ"ש עד שתשמע בום, תתקשר אלי ואני אבוא לעזור לך לאסוף את חלקי הג'יפ מהאדמה.
גרירה של מסה כמו זו של אוטובוס ע"י ג'יפ היא משהו בין מקרה א' למקרה ב', קרוב יותר למקרה א' אם זה נעשה באופן מקצועי, אבל עדיין זה אבסורד לטעון שזה לא מזיק.
איש הישר בעיניו יעשה.

מאיר רוטברג
25-07-05, 20:36
ראשית על מנת שנבין בצוות,אין מכות.יש חיבור מסיבית בשתי נקודות עיגון,אוטומטית מבוצע משולש ריתום להפחתת עומסים,חיבור 2 רכבים בטור ומשיכה איטית מבוקרת.
לא מגיעים להתחממןת גיר ,או להחלקת גלגלים על הריצפה. ןניר ידידי אני מבטיח לך כי גרירת משאית 18 על הכביש אינה שקולה לחילוץ חבר בוץ עם טון וחצי,שם הנזקים הרבה יותר גדולים

Alon
26-07-05, 08:58
מאיר
אני מתקשה להאמין לשני החברים היו לכל אחד שתי נקודות ריתום מקדימה ושתי נקודות ריתום מאחור.
הם נראו שני רכבים סטנדרטיים לחלוטין.
מה שכן הם פינו את הכביש ואת הפקק מהר יחסית.
אלון

מאיר רוטברג
26-07-05, 09:04
אלון ידידי,
רכב אשר אין לו 2 נקודות ריתום מאחור מעוות את השילדה לאלתר,
חס איסור מוחלט לחלץ רכב אצלינו דרך הוו גרירה ,
חילוץ רכב מתבצע אך ורק דרך משולש גרירה,
דהיינו , רצועת ריסון מעוגנת ל 2 נקודות ממנה סגיר במרכז ורק משם רצועות ,קצרות או ארוכות בהתאם למצב

שמרלינג הזכרתי?

Alon
26-07-05, 18:46
מאיר
[/quote]שמרלינג הזכרתי?[quote]

לדעתי לא ואם הזכרת לא הבנתי.
ואם לא הייתי צריך להבין שכח מזה.
בהערכה על פועלם
אלון

מאיר רוטברג
26-07-05, 18:50
שמרלינג
זו הגומיה שמחברים לרצועה ולרכב על מנת שהרצועה לא תיגרר על הריצפה

kimron
06-08-05, 15:40
לדעתי צריך להבחין במקרה המתואר בין הרכב הנמצא במרכז ה"שיירה" ובין שאר הרכבים.
הגוף שנמצא במרכז חווה את מירב הכוחות הפועלים במערכת וגם פה יש להבחין בין שני מיקרים ,האם מערכת הריתמות בין הרכב הראשון לשני בעלת "משולש" אחד בירכתי הרכב הראשון או שישנם שני משולשים - בקדמת השני ובירכתי הראשון.
בכל מקרה לדעתי לא ניתן לעשות "הערכות גסות" במערכת שכזו צריך לבחון את הנתונים כולם ואז להסיק מסקנה.(נתונים-מקדמי חיכוך,שיפוע הדרך, אלסטיות הרצועות, ציון מדוייק של כל נקודות הריתום בכל גוף ועוד...) :shock:

ליאור.

-->