PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה משפטית בנושא דיני עבודה

asafk
28-06-14, 20:47
חבר התפטר מעבודתו בחברה ממשלתית לפני כמה חודשים.
בתלוש המשכורת הסופי שקיבל מצא ניכויים גדולים מאוד, ולמעשה נטו שלילי. למעשה, הופיעו סעיפי "ביגוד", "הבראה" ו"משכורת י"ג" בערך שלילי.
טלפון למחלקת השכר, ושם התברר לו שהם מחשבים את החלק היחסי של אותם סעיפים לפי מה שנותר מהשנה לאחר סיום עבודתו בחברה, ומבקשים יחזיר להם את אותו חלק יחסי.
בחוזה ההעסקה שלו אין שום איזכור לכך. אפילו לא ברמז. הוא אומר שאם זה היה כתוב, היה מתפטר בסוף השנה...

פנה אליהם במייל עם הטענה שמדובר בהטבה, ומששולמה, אין לדרוש אותה בחזרה, אלא אם כן הדבר מעוגן בחוזה ההעסקה והוא לא.
זכה להתעלמות, וכעת אחרי מספר חודשים פניה נוספת לתשלום של "הנטו השלילי" עם איום בפניה לערכאות משפטיות.

דיברנו על זה, אמרתי שאשאל כאן, אולי לכל הפחות תהיה עצה טובה.

וכאן השאלה המשפטית, הכפולה-
א. עם מי הצדק? האם מעביד יכול לבקש החזר של הטבה שכבר שולמה?
ב. כשהם אומרים נקיטה באמצעים משפטיים - איפה מבררים כאלו סוגיות? בית דין לעבודה או בית משפט "רגיל" ?

אסף.

(אמרו לי להוסיף
מבלי לפגוע בזכויות)

KOOKE
28-06-14, 22:14
לא בקיא בדיני עבודה ולא יכול להשיב על השאלה הראשונה.

לגבי השנייה התשובה היא בית דין לעבודה.

boaz avrahami
28-06-14, 23:30
שאלה:
דמי הבראה ומשכורת 13 זה לא משהו שמשולם רטרואקטיבית?
נשמע לי מוזר שזה משולם כמקדמה ולא למפרע.
שיחזור לתלושי השנה הראשונה ויחשב משם.
דמי הבראה מחושבים גם לפי וותק במקום העבודה.

JEEP GC V8 98 IR 3.5
Honda 300ex

amitaikl
29-06-14, 00:45
עד כמה שאני מכיר, אין "ניקוי במקור" בתלוש שכר.
לדוגמא: אתה עובד כשליח, עשית תאונה עם הרכב ובעל העסק דורש ממך כי תשלום לו את ההשתתפות העצמית של הביטוח.
אסור לו לנקות את התשלום מהשכר, שכן מדובר בהלנת שכר. או יכול לדרוש ממך את התשלום, ואם תסרב לתבוע אותך.
מציע לפנות להסתדרות

Micha
29-06-14, 08:18
עד כמה שאני מכיר, אין "ניקוי במקור" בתלוש שכר.
לדוגמא: אתה עובד כשליח, עשית תאונה עם הרכב ובעל העסק דורש ממך כי תשלום לו את ההשתתפות העצמית של הביטוח.
אסור לו לנקות את התשלום מהשכר, שכן מדובר בהלנת שכר. או יכול לדרוש ממך את התשלום, ואם תסרב לתבוע אותך.
מציע לפנות להסתדרות
אין קשר לדוגמה הנ"ל - שהיא בהחלט אסורה.
כפי שנכתב למעלה, הבראה ומשכורת 13 זה משהו שבד"כ משולם כשמגיעים לזכאות (הבראה אחרי שנה ומשכורת 13 בהתאם למוסכם) - ולא כמקדמה.
אם שולם מראש, מותר לנכות.

בכל מקרה , מה שהוא צריך לראות זה מה נכון ומה הגיע לו. אם קיבל מראש והמעביד מנכה לו - מה הוא יתבע? משהו שלא מגיע לו?

shmil
29-06-14, 09:10
וכאן השאלה המשפטית, הכפולה-
א. עם מי הצדק? האם מעביד יכול לבקש החזר של הטבה שכבר שולמה? איפה ברנרד כשצריכים אותו? אם אני זוכר נכון, הוא מתעסק /התעסק בדיני עבודה.

ב. כשהם אומרים נקיטה באמצעים משפטיים - איפה מבררים כאלו סוגיות? בית דין לעבודה או בית משפט "רגיל" ? כמו ששלמה אמר - בית דין לעבודה.

...

-->