PDA

צפייה בגרסה מלאה : חידה ארכיאולוגית:

PW
07-07-14, 15:43
בנוהל:
היכן?
מה?
מי?
מתי?
למה?
כמה?
איזה חלק בתמונה?
מה מתחת לאדמה?
ולמה דווקא עכשיו?

בין הפותרים נכונה יוגרל לדרמן

89312

boaz avrahami
07-07-14, 16:38
פצאל?

JEEP GC ZJ V8 98 IR 3.5
HONDA TRX300ex

PW
08-07-14, 11:42
יקירי:
זה מה שנמצא בראש הגבעה, מדרום מזרח.

89354

רמזים נוספים יתנתנו לפי רמת (חוסר) העניין.....

נמרוד
08-07-14, 12:32
אל תדאג, עניין יש...

הרקע נראה נגב. לא מעט צמחייה - צפון הנגב, חולות הנגב.

המבנה בתמונה הראשונה בבנייה שונה ועתיקה משמעותית מהתמונה השנייה. בתמונה השנייה זה אולי אפילו מתקופת הטורקים.

מהחידה הקודמת שלך אנחנו יודעים איפה היית בשבת האחרונה. נצא מנקודת הנחה שמדובר על אותו הסיור. זה נותן איזה רדיוס חיפוש סביר...

PW
08-07-14, 13:50
אל תדאג, עניין יש...

הרקע נראה נגב. לא מעט צמחייה - צפון הנגב, חולות הנגב.

המבנה בתמונה הראשונה בבנייה שונה ועתיקה משמעותית מהתמונה השנייה. בתמונה השנייה זה אולי אפילו מתקופת הטורקים.

מהחידה הקודמת שלך אנחנו יודעים איפה היית בשבת האחרונה. נצא מנקודת הנחה שמדובר על אותו הסיור. זה נותן איזה רדיוס חיפוש סביר...

נ. יקירי,
התשובה לכל אחת ואחת מההנחות שלך שלילית. במיוחד להנחה של הידיעה היכן הייתי....
מצורף רמז נוסף, לשימושך.

89355

נמרוד
08-07-14, 14:09
לפחות הוצאנו ממך עוד רמז :)

boaz avrahami
08-07-14, 14:09
אתה רואה P יקירי....
בהמשך לשיחתנו, לא רק אני לא רואה אדמה שחורה בתמונה.
תחליף את המצלמה במסוק :-)

החידה מתחילה להיות מסקרנת....

PW
08-07-14, 14:26
אתה רואה P יקירי....
בהמשך לשיחתנו, לא רק אני לא רואה אדמה שחורה בתמונה.
תחליף את המצלמה במסוק :-)

החידה מתחילה להיות מסקרנת....

ב. יקירי,
הסקרנות היא ערך. אני שמח שיש התעניינות, היה עוד אחת מהחלק הדרום מערבי.

89356

נמרוד
08-07-14, 14:40
תל בית שמש.
אני מניח שהתשובה ללמה עכשיו קשורה לתקופה הפלישתית בהיסטוריה של האתר הזה.
תודה על הלדרמן :D

PW
08-08-14, 20:09
ראשית, סליחה ומחילה על כי התעכבתי זמן ארוך כל כך, הייתי עסוק במעשה אחר...
ולגופו של עניין:
אכן תל בית שמש. העיתוי איננו מקרי, יען כי עונת החפירה האחרונה התקיימה בשלהי הזמן הנוכחי.
בתל היו שלוש משלחות חפירה: מקנזי 1911-12, גרנט 1929-1932 והחפירה הנוכחית של בונימוביץ ולדרמן 1990 - היום.
בראש התל נמצא מבנה גדול מאוד שכונה מנזר (כנראה מדובר בבית חווה) ביזנטי ע"י מקנזי.
בחלק הדרומי נמצא שער העיר וקטע חומה של העיר מהברונזה התיכונה, מרשים ומסיבי, בעל שלושה תאים מצד אחד, ושני תאי אורך מצד שני.
במפנה המערבי, סמוך למרגלות התל מצויים מספר מתקנים להפקת שמן ומספר רב של מערות קבורה חצובות מתקופת הברזל, עם ספסלים / סרקופגים ומאספות לעצמות ("שכב עם אבותיו").
במפנה הצפוני מתמקדת עונת החפירות הנוכחית. חפרו בשכבה מתחילת תקופת הברזל 1 שאין בה הרבה מאוד ארכיטקטורה. (מדובר בכפר קטן באותה התקופה).
בריבוע המערבי יש בור להפקת שמן זית. צמוד לריבועי החפירה מדרום ניתן לראות מקדש מתק' הברזל 1 הכולל במה, שולחן עבודה ושני מזבחות אבן קטנים (בעלי שיוך אתני לא ברור) עם תעלות ניקוז שסביבם נמצאו הרבה מאוד גביעים וספלים.
במדרגה שמתחת לריבועים ומצפון ניתן לראות מחצית מהארמון מתקופת הברונזה המאוחרת שחרב כנראה בחורבן אלים באמצע הב"מ ונשרף. באחד החדרים בארמון נמצאו שני ספלים מינואים מכרתים, (הדוגמא השלמה היחידה בעולם) ולידם חרפושית של פרעה אמנחוטפ ה – III.
ככל הנראה בארמון ישבה מלכה / שליטה ששמה נון – הור – מח - מש שהוראתה: "גבירת הלביאות". הארמון, כמו רוב המבנים במזרח הקדום נבנה עם בסיס אבן וקירות מלבני בוץ שיובשו בשמש. למזלנו בארמון הזה הלבנים הללו נצרפו בשריפה גדולה ועל כן נשמרו היטב. חלק מהלבנים הללו ניתן לראות מזרחית לגדר של ריבועי החפירה, הצבע האדום / ורוד שלהן נוצר מהשריפה. הארמון עצמו נשען בקצה הצפוני על אותה חומה מהברונזה התיכונה.
מזרחה להחלק הצפוני של הארמון נמצא קיר גדול מאוד (בין הקוצים). זוהי החומה של תקופת הברזל 2, בה הפך הכפר הקטן למרכז מנהלי גדול ומבוצר של ממלכת יהודה.
מול הכניסה לריבועים, לכיוון מזרח נמצאת מערכת פיגומים ממתכת. זו הירידה למפעל המים של העיר, כחלק מהפיכתה לעיר מנהל והכנה למקרה של מצור על העיר, המערכת בעלת צורת צלב עם מספר אומות בכדי למנוע את השימוש בעמודים ומטויחת בעובי של כ30 ס"מ. העיר עצמה נחרבה במסע סנחריב ב - 701 לפנה"ס. בלוחות שלו מספר סנחריב כי נתן את השפלה לפלשתים.
בית שמש ניטשה.
מאוחר יותר בסוף תקופת הברזל הייתה חזרה של התיישבות יהודאית בבקתות קטנות סביב מאגר המים. הוא טויח מחדש, הפעם בטיח דק וגרוע, וניתן לראות את סימני האצבעות של המטייחים. זמן קצר לאחר תחילת ההתיישבות הישוב נהרס (ע"י האשורים או הפלשתים) ומפעל המים נסתם באופן מלאכותי. ניתן לאמר כי בית שמש הייתה עיר גבול, ולכן היא עברה מיד ליד מעת לעת על בסיס קבוע בין יהודה, הכנענים והפלשתים.

תמונות נוספות כמו גם ממצאים "חמים מהתנור" ינתנו ע"פ בקשה.

שבת שקטה לכולנו
PW

אמיר ב.א
08-08-14, 20:23
מעניין לקרוא!

"
תמונות נוספות כמו גם ממצאים "חמים מהתנור" ינתנו ע"פ בקשה."

בקשה רישמית הוגשה בנושא !

PW
08-08-14, 23:06
90055 מכתש לכתישת זיתים להכנת שמן זית
90063 שבר של צלמית פר עשויה חרס
90062 שבר של צלמית פר עשויה חרס 2
90061 שבר אוסטרקון עם האות "ק" בעברית עתיקה
90060 חרפושית מפיניאס שעליה הכיתוב "אמון רע שלי" מתק' הברזל, השושלת הי"ט
90059 טביעת פלסטלינה מחותם גלילי, בסגנון אשורי עם לוחם הנאבק באריה
90058 מכלול כלים מתק' הברזל 1: שני שברי גביע ושבר של טס אפייה
90057 ראש חץ מברונזה
90056 שפה של קנקן שפת צווארון שנעשה בה שימוש משני כבסיס לקנקן אחסון כדורי
90064 שבר רעשן מתק' הברזל 1

ולבסוף: חותמת מתק' הברזל 1: אדם אוחז חנית, עם דמות חיה מלמטה (אריה?) אולי שליט או אלוהות או שמשון הגבור

-->