PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעיות התחממות בג'ימני

tmal1
07-07-14, 19:13
אז ככה יש לי אותו כשנה, כשקניתי אותו היו בו מי ברז במערכת קירור, עד כמה שאני יודע ועד כמה שהמליצו בפורום זה להשאיר את המי ברז כל עוד אין בעיה עד שעושים שטיפה יסודית.
פה ושם היו איבודי מים של חצי ליטר בחודש עקבתי, מילאתי והוא מעולם לא התחמם.
באיזור מאי האוטו התחיל להתחמם לי מדי פעם אבל עדיין בגדר הסביר, הייתי עוצר ממלא מים והכל היה חוזר להיות בסדר.
לאחר החלפת מכסה רדיאטור איבוד המים הפך לכ-30 מ"ל בשבועיים שלוש והמים שהיו נעלמים מהחלק העליון של הרדיאטור (אם מסתכלים דרך הפקק) הולכים למיכל עודפים.
בחודש האחרון הוא מתחמם ממש מהר אפילו בנסיעות בשעות הלילה כשנעים בחוץ, שמתי לב שזה קורה במיוחד כשאני מדליק מזגן.
דבר ראשון שבדקתי זה אם המאוורר של המזגן פועל וכן הוא פועל כשמפעילים מזגן.
יצא לי לבדוק היום עם הTORQUE את הטמפרטות במעלות.
אחרי הנעה וכניסה של הטרמוסטט לפעולה (צינור הרדיאטור העליון חם) הטמפ מתייצבת על איזור ה96-100 צלזיוס וכאשר אני מעלה סלד בסרק לאיזור ה1800 המעלות צונחות חזרה לאיזור ה96-7.
כשאני מתחיל לסוע עם או בלי מזגן המעלות שוב עולות והפעם לאיזור ה110 וחוזרות ל96-100 רק כשאני עומד בצד בסרק עם גז עדין (שוב 1800 סל"ד).
כמה מעלות צריכות להיות במצב עבודה תקין ?
מאיפה צריך להתחיל לבדוק ?
שטיפת מערכת קירור ? החלפה של טרמוסטט ו/או משאבת מים ? משהו נוסף ?

tamir128
07-07-14, 19:38
אני רחוק מלהיות מומחה אבל רכב שמתחמם זה מעצבן ומזיק.

לדעתי אין סיבה מוצדקת יותר להשקעה ברכב מאשר שיפוץ מערכת הקרור.
לנקז מים, לשטוף היטב, לקבל חוות דעת מומחה על מצב הרדיאטור ולטפל בהתאם, להחליף טרמוסטט, להחליף צנרת אם יש צורך, לבדוק פאן קלאצ', למלא עם נוזל קירור איכותי ולישון בשקט.
אולי כואב בכיס אבל יכול לכאוב בכיס פי כמה אם לא מטפלים.

זו דעתי הלא מקצועית.

opl
07-07-14, 20:10
במקרה של נזילות במערכת מים אני בדרך כלל נותן את הרכב למכון שמבצע בדיקת לחץ במשך הלילה, הם מכניסים לחץ למערכת ובאים בבוקר לראות מאיפה נוזל. במקרה שלך נראה שהנוזל אולי רותח ועובר למיכל עודפים.

אוטו שצריך לעצור בצד הדרך ולמלא לו מים זה לא "בגדר הסביר"

אני מנחש שהרדיאטור שלך לא במצב טוב. אתה מטפל לבד?

tmal1
07-07-14, 20:32
תודה תמיר!
Opl
כן אני מטפל לבד, חיצונית הרדיאטור נראה במצב טוב מאוד כולל החיבורים והצינורות גומי, עד כמה שאני הצלחתי להבין איבוד המים כרגע הוא באמת לכיוון מיכל הנוזלים.
יש המלצה לבעל מקצוע שיבדוק את הרדיאטור באיזור חיפה?
אפשר לבדוק בדיקה עצמאית ע''י הזרמת מים עם צינור או שזה לא נותן אינדיקציה?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

opl
07-07-14, 20:40
אני מהמרכז כך שאין לי המלצה.
גם הרדיאטור שלי נראה בזמנו טוב מאוד כשקניתי את הרכב והמכון המליץ דווקא לנקות, אחרי שהחל לנקות ראינו כמה היה הבדל בין חיצוני לפנימי.

אני לא חושב שיש לך בעיה של נזילה כמו שיש לך בעיה של התחממות. הזרמת מים בצינור לא דומה להכנסת לחץ למערכת ולא תעזור במציאת הנזילה (אם יש כזו)

אם אתה רוצה לנסות לבד, תתחיל בטרמוסטט יתכן והוא תקוע במצב מסויים או לא נפתח לכל המהלך שלו. לדעתי והמהנסיון המועט שלי אין מנוס מבדיקת מומחה. אני מניח שהרדיאטור (באם הוא מקורי) משאבת המים -אם באמת המערכת רצה תקופה כל כך ארוכה עם מי ברז והטרמוסטט זקוקים להחלפה והמערכת זקוקה לניקוי -פעולה שכל מכון מבצע.

asael_10
07-07-14, 21:32
בס"ד

אני הייתי בודק קודם את הצינור ברוץ(הצינור מהרדיאטור למיכל עיבוי)

lior_b.s
07-07-14, 21:44
תופעה די נפוצה כשהרדיאטור סתום או סתום חלקית... חייב לטפל כי השלב הבא זה אטם ראש/ראש מנוע שהולך...

ליאור

tmal1
07-07-14, 22:18
תודה חברים על העזרה!
asael הצינור בסדר ולא דולף לכל אורכו ולא בקצוות.
נראה לי שמה שאני הולך לעשות זה שטיפה טובה עם צינור בלחץ לכל מערכת הקירור ולהשקיע גם על הרדיאטור בנפרד, אם יצא ממנו הרבה לכלוך אז כבר נפתח אותו וננקה את המעברים עם חוטר ולחץ אוויר.
על הדרך גם נחליף טרמוסטט וכנראה גם משאבת מים.
הצינורות במצב ממש טוב עדיין גמישים ובריאים ללא סימני סדקים/יובש ככה שאני לא רואה סיבה להחלפתם כרגע.
ואחרי הכל גם נשים סוף סוף מים ירוקים כמו שצריך.
יש למישהו הערכה כמה אמורה לעלות משאבת מים ? לקנות במכשילי תנועה או שאפשר גם למצוא חלק מקורי בחנויות חלפים ?

asypeer
08-07-14, 01:37
כלל אצבע: ג׳ימני רגיש להתחממויות, מספיקה פעם אחת בשביל לגרום לפריצת האטם.. העובדה ש: א) מים עוברים מהרדיאטור למיכל העיבוי לאחר החלפת פקק יכולה לנבוע מאטם ראש מנוע שנפרץ או ב) פאן קלאץ׳ שאינו תקין ואינו מקרר את הרדיאטור . יכול להיות גם שב׳ גרם לא׳.
מציע לך לבדוק את הפאן קלאץ׳ (אם ישנה התנגדות לסיבוב ידני שלו כשהרכב כבוי לאחר מאמץ). אם מסתובב חופשי - הלך.
לגבי אטם ראש - כשהמנוע קר והרדיאטור מלא עד לפקק, תן מכת גז. אם ישנן בועות או גלישה של הנוזל החוצה - סיכוי טוב שהאטם נפרץ בגלל ההתחממות. ואז כנראה שצריך לעשות ראש מנוע.

Sent from my iPhone using Tapatalk

tmal1
08-07-14, 19:53
עשיתי את הבדיקה היום- מנוע קר רדיאטור פתוח מלא עד הסוף ומכת גז ואכן יש בועות מים אבל לפעם פעמיים ובדוושה לחוצה עד הסוף בלבד.
אחרי הפעמיים שגלש עם גז הפסיק לגלוש גם עם דוושה עד הסוף לכמה שניות...
ד''א זה גם יכול להיות טרמוסטט לא תקין שנשאר טיפה פתוח לא?
עוד משהו מוזר שבשום מצב היום הרכב לא התחמם מעבר למותר ולא עבר את ה100 מעלות...
עשיתי סיבוב ''לחיצות'' בעיר אחרי שהמנוע הגיע לטמפ' עבודה עם ובלי מזגן ואפילו נתתי לו 10 דקות בערך להיות מונע בעמידה וכלום...
מה שכן הוספתי לו היום כחצי ליטר מים והוצאתי אוויר...
יכול להיות שבאמת החוסר של חצי ליטר וקצת אוויר שהיה במערכת גרם להתחממויות לאחרונה?
בקשר לבדיקה של הפאן קלאץ', מה הכוונה לאחר מאמץ?

MMR
08-07-14, 21:30
יכול להיות, בכל מקרה יש לך בעיה באטם ראש או בראש עצמו, וכדאי שתדאג לתקן במיידי לפני שתגרום לנזק נוסף.

asypeer
09-07-14, 15:54
עשיתי את הבדיקה היום- מנוע קר רדיאטור פתוח מלא עד הסוף ומכת גז ואכן יש בועות מים אבל לפעם פעמיים ובדוושה לחוצה עד הסוף בלבד.
אחרי הפעמיים שגלש עם גז הפסיק לגלוש גם עם דוושה עד הסוף לכמה שניות...
ד''א זה גם יכול להיות טרמוסטט לא תקין שנשאר טיפה פתוח לא?
עוד משהו מוזר שבשום מצב היום הרכב לא התחמם מעבר למותר ולא עבר את ה100 מעלות...
עשיתי סיבוב ''לחיצות'' בעיר אחרי שהמנוע הגיע לטמפ' עבודה עם ובלי מזגן ואפילו נתתי לו 10 דקות בערך להיות מונע בעמידה וכלום...
מה שכן הוספתי לו היום כחצי ליטר מים והוצאתי אוויר...
יכול להיות שבאמת החוסר של חצי ליטר וקצת אוויר שהיה במערכת גרם להתחממויות לאחרונה?
בקשר לבדיקה של הפאן קלאץ', מה הכוונה לאחר מאמץ?

הכוונה היא לאחר נסיעה איטית עם מזגן, אפילו לשלב להנעה כפולה ולרדת קצת לחולות. לנסוע קצת כדי לתת למנוע להתאמץ. לכבות מנוע ולבדוק התנגדות של הפאן קלאץ׳ כמה שיותר קרוב לכיבוי.
מה לגבי טחינה בשמן, יש ?

tmal1
09-07-14, 18:58
אוקיי מקווה שהסופש יהיה לי זמן לבדוק את עניין המאוורר.
אין טחינה וגם לא מים - לא בפקק ולא במדיד.
למה במצב תקין המאוורר אמור להיות קשה לאחר מאמץ?

asypeer
09-07-14, 20:00
יש בתוכו סיליקון שנעשה סמיך יותר עם עליית הטמפרטורה ודליל יותר עם ירידתה (מאוורר ויסקוזי). להבדיל ממאוורר חשמלי שעובד כל הזמן באותה מהירות. לאחר שהמאורר מגיע למצב עבודה ההתנגדות שלו גבוהה. אם מסתובב בקלות כשהמנוע חם - הלך. סיפור של 750₪ למקורי.

מוני אורבך
10-07-14, 06:24
ידידי אתה לוקה בתסמונת ה "אבל זה עדין בסדר !!!"
יודע איך מרגיש סרטן כאשר מכניסים אותו חי לסיר מים ומחממים.
בהתחלה הכול בסדר אחר כך זה קצת מתחמם אבל עדין סביר.
עד שמוצאים אותו שלוק ומוכן לאכילה מהסיר...
עד כאן שעור בפסיכולוגיה.
כמה הערות טכניות מעשיות:
1.לעולם אל תיסע עם מי ברז. זה רעל למנוע.
2. נסעת חצי שנה עם מי מברז, הלך לך משאבת מים, רדיאטור, וגם צינורות כדאי להחליף
3. כל הסימפטומים מעידים אל אטם ראש מנוע דפוק.

אם אתה רוצה להיות בטוח במאה אחוז תעשה בדיקת גזים במוסך.
מיותר לחלוטין, אבל אתה צריך פסיכולוגית להשתכנע שזה המצב.
לא נורא, ראש מנוע בגימיני שוקל כמה קילו, וקל מאוד להוריד אותו.
תעשה את זה וגמור ענין.
אל תשכח לעשות שיפוץ כולל למערכת הקירור, אחרת זה יחזור על עצמו.

tmal1
11-07-14, 15:05
מקבל את ההערה שלך מוני, אני אחד כזה שלא רץ למוסך על כל דבר ומנסה ללמוד ולהבין ואם אפשר גם לתקן בעצמי לכן אני מנסה להבין לפני שאני רץ למוסך.
ASYPEER, היום בצעתי את הבדיקה למאורר, מנוע קר ומנוע בטמפרטורת עבודה המאורר מסתובב בקלות, עשיתי סיבוב קליל בשטח עם 4X4 במהירות נמוכה והחום לא עבר את המצב הרגיל, המאוורר עדיין היה חופשי.
עליתי את פרוייד בחיפה (למי שלא מכיר עליה יחסית קשה ומפותלת) וניסיתי לגרום לאוטו להתחמם, בסוף העליה הטמפ עלתה ממש מעט לפי השעון חום(לא חיברתי מחשב אז אין לי טמפ' מדוייקת) כיביתי מהר מנוע וראיתי שיש התנגדות בסיבוב המאוורר.
בקיצור ממה שאני רואה כרגע כנראה יצאתי טירון בקטע של מילוי הרדיאטור והוצאת אוויר.
בלי שום קשר אני ממשיך לעקוב ומתכנן בקרוב החלפה של טרמוסטט ומשאבת מים יחד עם שטיפה למערכת הקירור ומעבר למים ירוקים סוף סוף.
תודה רבה לכולם על העזרה!

מוני אורבך
11-07-14, 16:27
תמלא נוזל קירור איכותי ולא זבל עלום שם.
פרסטון צהוב זה המינימום.
עדיפות לנוזל קירור מקורי.
אם אתה מחיפה, יש לי מכשיק לבדיקת דליפות במערכת הקירור

asypeer
11-07-14, 21:11
תפתח גם את החימום כדי להוציא את המים והג׳יפה שבתוך הרדיאטור חימום כשאתה מנקה או מחליף מי קירור.

-->