PDA

צפייה בגרסה מלאה : כמות שמן גיר?הגיוני?

moriseven
26-07-05, 17:22
על פי הספר של צ'ילטון כמות שמן גיר אוטומט שכתוב שם היא 17PT בדקתי באתר של מידות ולפי מה שהבנתי PT זה אומר pints מישהו יודע אם זה נכון?
שם כתוב שליטר= PT X 0.4732
כלמר לפי החישוב 17*0.4732=8 ליטר אצלי בפעם האחרונה מילאתי לפי המדיד והכמות הייתה הרבה פחות מ 8 ליטר אז האם הגיוני שצריך למלא 8 ליטר?אולי המדיד שלי לא מקורי ולא מספיק ארוך או שבעצם לפי ההיגיון הוא בעצם ארוך מידי ולכן מראה לי שיש מספיק שמן.

האם חוסר שמן בגיר משפיע על לחץ השמן בממסרה?
והאם כדאי ללכת לפי הספר?

השאלה באה בגלל שכבר שאלתי פעם על מכות בהחלפת ההילוך, לפעמים כשאני עוזב את הגז לפני פס האטה לדוגמא אז הגיר ממשיך להעביר את ההילוך אבל עם מכה,אם אני זוכר נכון איציק אמר שיש בעייה בלחץ בממסרה,אז אולי זה נובע בגלל מחסור בשמן גיר?

תודה מראש,

מוריס

נמרוד
26-07-05, 20:13
תקרא בספר שלך, מתחת לטבלה שבה יש את הכמויות, את האותיות הקטנות. כתוב שם בפרוש ש17 פינט זה הכמות המלאה, ובהחלפה ממלאים חצי מהכמות, מריצים עד שהגיר חם ואז משלימים לפי המדיד.

moriseven
26-07-05, 21:06
מזל שיש את האתר הזה,למה אצלי בספר אין את החלק הזה(ספר משומש וקרוע) ובאינטרנט לא הצלחתי למצוא משהו על כך.

ניר ל
26-07-05, 22:23
השאלה באה בגלל שכבר שאלתי פעם על מכות בהחלפת ההילוך, לפעמים כשאני עוזב את הגז לפני פס האטה לדוגמא אז הגיר ממשיך להעביר את ההילוך אבל עם מכה,אם אני זוכר נכון איציק אמר שיש בעייה בלחץ בממסרה,אז אולי זה נובע בגלל מחסור בשמן גיר?

במילים פשוטות - גיר עם פיקוד הידראולי מקבל שתי אינדיקציות לצורך החלפת הילוך, אחת מאלמנט שנמצא על ציר היציאה (קרוי גוברנור), הגוברנור מווסת את זרימת הנוזל דרכו ומעלה את הלחץ ככל שמהירות הציר עולה. עכשיו תחשוב על בוכנה שבצד אחד שלה קפיץ ובצד השני נוזל הידראולי ובאמצע פתח (שסגור ע"י הבוכנה), ככל שעולה הלחץ - הבוכנה נדחקת כנגד הקפיץ עד שהפתח מתגלה והנוזל זורם דרכו - זה השלב של העלאת ההילוך. כשמהירות הציר יורדת, יורד גם לחץ השמן, הבוכנה חוזרת וסוגרת את המעבר, ההילוך יורד.
עכשיו שים במקום הקפיץ נוזל הידראולי שהלחץ שלו מווסת ע"י אלמט אחר- תנועת הבוכנה תושפע מהפרש הלחצים בין שני צדדיה - כשהלחץ מצד שמאל גבוה מהלחץ בצד ימין היא תנוע ימינה ולהיפך. האלמנט האחר הוא העומס על המנוע. ככל שהעומס גבוה יותר (המנוע מתאמץ יותר) עולה הלחץ והחלפת ההילוך מתעכבת (מתבצעת בסל"ד גבוה יותר), אם הלחץ עולה בפתאומיות - הבוכנה נדחקת וההילוך יורד (קיק דאון), איך האלמט הזה מזהה את העומס על המנוע ? - או עפ"י וואקום או עפ"י מצב המצערת.
תתחיל מזה שתכוון את כבל מצב המצערת אם קיים (אני כיוונתי בעקבות המלצה של איציק וזה עשה נפלאות להתנהגות הרכב), תבין שכאשר אתה עוזב את הגז - הלחץ מצד "העומס" יורד בפתאומיות וההילוך עולה - זו התנהגות נורמאלית. לחץ השמן בממסרה מפעיל כמובן גם את המצמדים והמעצורים שמתפעלים את הגיר הפלנטרי, אחרי שתוודא שכל ה"מסביב" (כיוונים חיצוניים ומפלס שמן) תקין והבעיה תמשיך, זה יהיה די ברור שיש לך דליפות בתוך הגיר, משאבה לא תקינה וכו', יש פרוצדורות מאד מפורטות כיצד לבדוק את הגיר ולאתר איפה הבעיה, אבל אין שום טעם שתנסה לבצע אותן כיוון שבכל מקרה הפתרון יהיה אצל בעל מקצוע.

טיפ מליון הדולר שלי - עזוב אותו לנפשו ! זה לא רכב חדש ולא גיר חדש, זה ג'יפ קשוח, אז אל תהיה רכרוכי.

llivnat
26-07-05, 22:59
ניר, אחלה הסבר :!: :wink:
החכמתי.

תודה.

ליאור.

moriseven
26-07-05, 22:59
תאמין לי אני יודע שהוא ג'יפ קשוח כי לא משנה מה יהיה הוא תמיד ייסע עדיין לא היה לי מצב "טפו טפו" שהוא נתקע.
פשוט המכות האלה לא צריכות להיו תאז אני בוחן את כל האפשרויות לפני שאני אגש אולי יום אחד לשיפוץ גיר אצל בעל מקצוע.

moriseven
27-07-05, 20:47
טוב אז ככה אחרי בדיקות נראה לי שכמות השמן היא בסדר.
בנתיים ירד מהפרק החלפת הגיר כי היום אחרי שעות של משחקים עם הקבל של הדוושה ושל ה TORUQE נראה לי שהגעתי לנוסחה מנצחת הרכב סוחב נוסע יפה וכבר אין את המכות בגיר (בנתיים).

עכשיו השאלה היא האם יכול להגרם נזק לגיר אם העברות ההילוכים הן ממושכות, בנסיעה ממש רגועה מחליף הילוכים ב - 2000 סל"ד בנהיגה קצת אבל ממש קצת עם יותר רגל על הדוושה מעביר הילוכים 2800 סל"ד כמעט 3000 זה תקין נכון? עד עכשיו הוא היה מחליף הילוכים הרבה יותר מוקדם.
עוד דבר שאני לא יודע אם עליתי פה על בעייה אבל כשאני מאיט את המהירות ואז רוצה לתת שוב גז אז אם אני בשני לדוגמא ובדיוק אחרי סיבוב אני נותן גז ואז הוא מוריד לראשון אבל לדוגמא אם האטתי בזמן נסיעה מהירה בכביש מהיר ואז אני נותן שוב גז אז הוא לא מוריד הילוך רק אם אני אתן ממש לחיצה חזקה,בקיצור זאת כרגע אולי הבעייה היחידה למרות שמהילוך שני לראשון הוא מוריד יפה אז אולי אני סתם מחפש צרות. דעתכם בקשה?

תודה מראש,

מוריס

moriseven
12-08-05, 12:45
אתמול החלפתי את כבל הקיקדאון בחדש וכיוונתי שוב,הפעם הג'יפ סוחב עוד יותר טוב.
עכשיו שאלה נוספת :
לי יש מנוע של סופה ולפי מה שהבנתי המומנט במנוע של סופה מתקבל בסל"ד גבוה 2800 -3000 ואילו של CJ ב - 1800 - 2000 (בערך) עכשיו הגיר מכוון אצלי שהוא מעביר הילוכים ב - 2800 בערך העניין הוא האם יכול להגרם נזק לגיר שעד עכשיו היה מעביר את ההלוכים הרבה יותר מוקדם וגם בגלל שבמנוע של CJ (המנוע המקורי שהיה) ההחלפה של ההילוכים בסל"ד יותר נמוך בגלל שהמומנט מתקבל בסל"ד נמוך ?(לפי מה שהבנתי אותו גיר יש גם בסופה ואני מניח ששם הוא מעביר את ההילוכים בסל"ד גבוה יותר)

דרך אגב מנגיעה במצנן שמן של הגיר,הוא לא רותח אם זה עוזר במשהו.

בקיצור עיזרו לי לשקט הנפשי שלי :wink:

בתודה מראש,

מוריס

חנן-ג'יפולוג
12-08-05, 17:30
אותי לא היה מדאיג המומנט, כי הוא מאוד דומה, גם אם מגיע בנקודות שונות, אלא ההספק המוגבר מאוד של מנוע הסופה. השאלה היא אם אותו גיר ישב ברכב כלשהו מאחורי מנוע של 180 כ"ס. אם מצאת שכן, אז אתה יכול להירגע.

moriseven
12-08-05, 19:04
חנן,עדיין לא יצא לי להתקל בסופה אוטומטית ולראות אם הגיר שם הוא כמו שלי אבל אנשים כמו בן מיאנוביץ' (שאני מעריך מאוד את הידע שלו) וחימושניק פה באתר אמרו לי שזה אותו גיר.
עכשיו כדי בכל זאת לוודא שזה אותו גיר אני אמצטרך לראות במו עיני.

אז למישהו פה יש אולי סופה אוטומטית שאני יכול לשכב תחתיה? :?

תודה מראש,

מוריס

moriseven
12-08-05, 19:07
שכחתי עוד דבר, חנן, נגיד והגיר הוא כמו של סופה ואין מה לדאוג אבל אולי צריך לדאוג בקשר לטרנספר שהוא לא כמו של סופה אלא דנה 300? אולי הוא לא יעמוד בהספק של מנוע הסופה?

חימושניק
12-08-05, 19:42
שכחתי עוד דבר, חנן, נגיד והגיר הוא כמו של סופה ואין מה לדאוג אבל אולי צריך לדאוג בקשר לטרנספר שהוא לא כמו של סופה אלא דנה 300? אולי הוא לא יעמוד בהספק של מנוע הסופה?

הטרנספר של CJ (דנה 300) נחשב לחזק יותר מהטרנספר של סופה (NP231) בגלל שהוא מבוסס על גלגלי שיניים בניגוד לשרשרת שיש בטרנספר של הסופה.

בכל מקרה האיום על חייו של טרנספר כלשהו נובע מהמומנט שעובר דרכו, ולכן לכל טרנפר מוגדר המומנט המקסימלי שהוא יכול לעמוד בו.
היות והמומנט של מנוע ה-CJ ומנו הסופה דומים עד כדי זהות - אין לך מה לדאוג בעניין זה.

-->