PDA

צפייה בגרסה מלאה : להפוך רעיון פרוע למוצר מסחרי

mightyaad
26-07-14, 19:51
שלום,

כבר הרבה זמן אני מחפש ליצור מכשיר/מערכת שבסוף יהפוך למוצר מסחרי שיהיה אפשר למכור.

הכל סובב סביב שני תחומים עיקריים שאני אוהב:
אלקטרוניקה
רכב (בדגש על רכבי שטח)

לכן המוצר קשור לשניהם, מה שנקרא: מערכות אלקטרוניות לרכב.
יש לי ידע יחסית נרחב בנושאים אך לא על בסיס מקצוע.

רעיון ראשון - מחשב מולטימדיה לרכב (מוצר קיים)
מחשב עם ווינדוס שבתכלס יש בו הכל (רדיו, טלויזיה, אינטרנט, תוכנות, GPS וכו' וכו')
המוצר הקיים: כאן (https://www.youtube.com/watch?v=3cExu_Ieg6c)
הוא עולה 4000-6000 ש"ח
אני עובד על להכין אחד בסביבות 1000 ש"ח (כבר בשלבי הכנה)

רעיון שני - מערכת בקרת אחיזה (גם רעיון קיים)
אמנם הרעיון כבר קיים אך הכוונה לייצר קיט שיוכל להיות מורכב על כל רכב
ולייצר את אפקט נעילת הדיפרנציאל בעזרת ברקסים (כמו שיש בפאג'רו למשל)

חשבתי על מוצרים נוספים כדוגמת מערכות אלקטרוניות לרכבי שטח והציוד הלנווה שלהם:
קיט למיכל מים הכולל (בקר לטובת ניטור גובה המים והפעלת משאבה בעת פתיחת הברז)
קיט למיכל אוויר (בקר שנותן חיווי על לחץ האוויר ומפעיל את הקומפרסור כאשר יורד הלחץ - יש קומפרסורים שלא עושים את זה לבד)
מערכת ניטור לחץ אוויר אלחוטית בצמיגים
מערכת התראה מפני התהפכות

אני יודע שהרוב אם לא הכל כבר קיים אך יש לא מעט רעיונות.

ולהלן השאלות:
-מה התהליך שכרוך בהפיכת מוצר למסחרי.
-האם הרעיונות האלה ימכרו לדעתכם?
-האם הם בכלל חוקיים? אם לא, איך הופכים אותם לחוקיים?
-איך אני יודע אם המוצר הוא כבר פטנט רשום או מוגן בזכויות יוצרים? איך אני נמנע מלהפר את הזכויות האלה ועדיין לייצר מוצר דומה?
-אשמח לקבל כל רעיון פרוע נוסף שיש לכם בנוגע למוצר בתחום הזה.

תודה.

Redoren
26-07-14, 21:08
היה פה איזה שרשור על מישהו שרצה לעשות מערכת כזו.
הוא כתב דווקא מנומק וזה היה נשמע מקצועי, אבל המסקנה הסופית פה היתה ש: לא מתעסקים עם בלמים.

נשלח מה iPhone שלי ע"י Tapatalk

opl
26-07-14, 21:28
כשמוצר עולה 4000-6000 שקל זה לא בהכרח כי הBOM- bill of material שלו הוא יקר. מה גורם לך לחשוב שאתה להבדיל מחברות ענקיות יכול לייצר ביותר זול?

mightyaad
26-07-14, 21:29
Redoren, למרות שאני משוכנע שאפשר לבנות מערכת כזו, מבין מה אתה אומר...

השאלה שלי יותר מתרכזת בהפיכת רעיון כלשהו למשהו מסחרי וחוקי (פחות במערכת ספציפית).

opl, לשאלתך,
אני יכול למכור את המוצר בזול משתי סיבות:
אני מכוון לבנות מוצר דומה אך עם חומרה פחות יקרה (מהסיבה שלא צריך מחשב כל כך חזק לטעמי)
אני לא מחפש לעשות רווח כמו חברה מסחרית

opl
26-07-14, 21:38
ומאיפה יבוא המימון להקמת העסק + הסדרת כל האישורים לרבות מכון תקנים וכו וכו?

הדף הזה מלא במוצרים שמחירם מתחיל ב-400 שקל. מה אתה מציע שהם לא?

http://www.ebay.com/sch/Vehicle-Electronics-GPS-/3270/i.html?_from=R40&_nkw=2+din+car+dvd+gps&_sop=15

mightyaad
26-07-14, 21:56
לגבי כל האישורים וכמות הכסף הנדרשת אין לי מושג. ובגלל זה שאלתי.

המוצר מבוסס על מחשב אמין עם אפשרויות כמעט בלתי מוגבלות (כל מה שמחשב בייתי יכול להציע)
מה שאתה רואה ב400 שקל אלו מערכות סיניות זולות עם מערכות הפעלה סגורות וממשק משתמש לא נוח (והרשימה עוד ארוכה)

תחפש מערכות מבוססות אנדרואיד או ווינדוס ותראה איך המחיר קופץ ל1000++ (ועדיין מדובר במוצר סיני באיכות נמוכה)

כל מוצר והמחיר שלו בהתאם למה שהוא מציע.

שולץ האיום
26-07-14, 22:07
שיווק עולה כסף
שירות ואחריות עולה כסף
מופ עולה כסף

בגדול קוראים לזה סטארט אפ (רעיון למוצר) והדרך רצופה מכשולים, אבל לפני הכל אתה צריך מימון.

zivo
29-07-14, 01:21
שאלה עקרונית, ודווקא אחרי שאתה מציין שיש לך ידע כללי בלבד,,,,,,
מה אתה חושב, שמי שכבר מייצר את זה, פרייאר?
במקרה הראשון, אתה בא עם רעיון קיים, אבל חושב שתצליח לייצר יותר בזול, ובשני, פשוט אין לך מושג של הבעיות (אתה באמת חושב שניתן למכור מוצר שנוגע במערכת הבלמים של רכב???).
שאתה מתחיל לגלגל רעיון כזה, תמיד תשאל "למה אני" ? "למה לא הם?" "מה היתרון היחסי שלי?", אתה לא יודע לענות? אל תמשיך, חבל על הזמן.

boaz avrahami
29-07-14, 08:31
מה המטרה שלך, להרוויח כסף או להנות מהעשיה?
אם להנות מהעשיה אז תבנה ותמכור לחבריך רק אל תתעסק במערכות בטיחות ברכב. זה אופרה אחרת כבר...

אם אתה רוצה להרוויח כסף אתה צריך תוכנית עיסקית ראשונית שתראה שמה שאתה עושה יש לו שוק במחיר מטרה ושאתה יכול לפתח, ליצר ולשווק אותו במחיר המטרה. בגדול, המטרה לייצר הכי בזול ולמכור הכי ביוקר.
אחרי שיש לך תוכנית עיסקית כזו ( אתה יכול לפנות למשל למרכז טיפוח יזמות (מט״י) על מנת שיעזרו לך לבנות תוכנית עסקית כזו במחיר סמלי ולהדריך אותך בשלבים).
לאחר מכן בשביל לעבור לביצוע אתה צריך כסף.
בהתחלה לפיתוח ובהמשך לייצור ושיווק.
אם הסכום נמוך אז יכול להיות שתקבל ליווי בנקאי.
אם הסכום גבוה תצטרך להשיג משקיע שיהיה מוכן לסכן את כספו תמורת אחוזים מהרווח העתידי שאולי יהיה.
יש משקיעים פרטיים ויש קרנות / חממות שעוסקות בכך.
בשביל להוציא מהם כסף תצטרך רעיון חזק עם פוטנציאל רווח טוב ויכולת לשכנע אותם שאתה האיש בשבילם.
הרבה יזמים נופלים בחלק הזה ולכן מגייסים איש מקצוע שינהל את העסק הזה מבחינה כלכלית ושיתן להם לפתח בשקט את המוצר.
ככל שתערב עוד אנשים חלקך במיזם ידולל.

זהו על רגל אחת הרעיון

ukiuki
29-07-14, 10:42
קודם כל שאפו על עצם המחשבה ליזום ולהמציא.
הרבה מאוד מאילו שהצליחו קיבלו עצות בסיגנון של "מי אתה בכלל" ו"למה אתה חושב ש..."
מצד שני (ותמיד יש כזה) קח בחשבון שכנגד כל מיזם שהצליח יש 1000 שלא, רק שלא שומעים עליהם בחדשות.
עסק או מוצר מסחרי, מטרתו רווח. כך שלהכריז שמטרתך אינה רווח מבטיחה לך כישלון. אם אתה רוצה לשחק, תשחק רק אל תחלום על מוצר מסחרי.
הייצור בישראל אינו זול ואינו יכול להתמודד מול ייצור מהמזרח. הדרך שלך להצליח עם מוצר או רעיון היא לגבש אחד כזה שניתן לעגון אותו בזכויות יוצרים / פטנטים. בדרך זו אתה מקבל לתקופה קצובה (17 שנה אם אינני טועה) הגנה מיצרנים מעתיקים /סינים בה תוכל למכור את המוצר שלך בלעדית או למכור את הרעיון לגוף אחר שיעשה את זה.
ייצור מוצר או רעיון שכבר קיים אינו נותן לך את ההגנה הזאת וכאן אתה חשוף לייצור מתחרה ממקומות בהם עלויות הייצור זולות יותר או אף לתביעות ממי שיש לו פטנט מגן על המוצר ואתה הוא המעתיק.
אם אתה מתכוון ברצינות לצלול לעניין הייתי מציע לך להתגבש קודם כל על רעיון אחד מרכזי וליישם את העצות שבועז נתן לך.

בהצלחה

lizard
29-07-14, 10:53
פטנט זה פר מדינב ואין שום טעם להשקיע בפטנט בסין. רק באמריקה ואולי אירופה. אם כי בתכלס מי שירצה להעתיק יעתיק ואתה לא אפל או סמסונג שיכולים להעסיק מחלקות שלמות של עורכי דין.

אמיר ב.א
29-07-14, 14:23
בנוסף למה שנאמר עד כאן,

שאלת איך ניתן לדעת האם כבר בנו מערכות כמו שאתה מציע , או שיש פטנט בנושא

שתי דרכים מרכזיות לדעת :

1.יש משרדי עורכי דין שמתמחים בתחום של פטנטים , עם תשלום מתאים הם יבררו בשבילך(יקר).

2.יש הרבה מאוד אתרים שבהם ניתן לחפש לגבי פטנטים בארצות שונות , האם כבר יש פטנט או הצעה לפטנט בתחום ,
אם אתה בכיוון של עשייה עצמית , ורוצה לחסוך תשלום למשרד עו"ד - אני יכול לשלוח לך כמה הפניות בתחום.

zivo
30-07-14, 00:16
1- פטנט הוא לא בהכרח פר-מדינה. יש "התאגדויות גדולות כמו השוק האירופאי המשותף, ואז רישום אחד מכסה כמה מדינות, ויש גם הסכמים פרטניים בין מדינות.
2- לא צריך עו"ד, תכתוב בגוגל פטנט + כמה מילות מפתח של הכיוון שלך, ותדע הכי מהר והכי זול.
3- יש אתרים רישמיים של משרדי הפטנטים החשובים כמו - http://www.epo.org/searching.html (http://www.epo.org/searching.html)

-->