PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלות גינה - מע' השקיה וסוג עצים

polar bear
29-07-14, 10:59
לרגל המצב שתלנו כמה וכמה עצים. ועדניות. חשבתי שאחזיק מעמד בהשקיה "ידנית" אבל כרגע יש שבעה עצים וזה מתחיל להיות יותר מדי . אני לא רוצה להשתגע עם מחשב השקיה של יותר מקו אחד. השאלה היא - איך בונים מע' טפטפות לסוגי עצים שונים ולעדניות - שהכל יעבוד ביחד? למיטב הבנתי צריך לבדוק כמה כל עץ צריך ולפי זה להתאים את מספר וגודל הטפטפות. האם יש משמעות ל"אורך" המערכת { מרחק ממקור המים } ? בשני מקומות שונים - 1 בקצה הגינה והשני באמצע בקצה יש נק' חשמל ליד הברז באמצע אין. השאלה היא האם יש לזה משמעות. כל מידע נוסף יתקבל בשמחה.

גואיבה ומנגו - האם יש מישהו שמגדל כאלה בגינתו הפרטית בגובה של מעל 500 מטר { חורף קר } ? איך הולך?

תודה.

Pageup
29-07-14, 11:25
החישוב הוא פשוט. יודעים כמה כל עץ צריך.
לכל סוג טפטפת יש ספיקה למטר או שלוקחים
ספיקה גבוהה יותר או שעושים יותר "עיגולים"
מסביב לעץ. אפשר גם להשתמש בטפטפות נעץ
על צינור רגיל.
לכל עץ בונים מערכת עם יחס זהה בין הצריכה לספיקה.
קובעים את זמן ההשקיה לפי זה.
לדוגמא: עץ שצורך 30 ליטר בשבוע וטפטפת של 6 ליטר לשעה.
אפשר להפעיל 5 שעות בשבוע. אפשר לשים 2 טפטפות
ולהפעיל שעתיים וחצי וכו.
עדיף לרווח את ההשקיות בכדי לתת לעץ להעמיק שורשים.

shachar
29-07-14, 13:21
אדניות ועצים על אותו קו נראה בעיתי משהו
זה נכון שאפשר באופן תיאורטי לשים טפטפת אחת באדנים ו70 ליד העץ

אבל באדנית ההשקיה היא שטוחה מבחינת עומק ולפרקי זמן קצרים ותכופים
בעוד עץ צריך השקיה עמוקה שתגיע לשורשים. ובמרווחים גדולים יותר

אם אתה הולך על מחשב,
זה נכון שמחשב קו יחיד יותר זול
אבל ההפרש הוא לא גדול במיוחד

amit1
29-07-14, 13:53
אתה חייב לפחות 2 קווי השקיה. עדנית מחייבת השקיה יומית לעומת עץ פעמיים/פעם בשבוע.

חנן-ג'יפולוג
29-07-14, 16:13
כמו בנושאים רבים אחרים גם בזה הדעות חלוקות. אבי, אגרונום, יגיד לך שכמה שיותר השקיות ביום, לכל סוג צמח, יותר טוב. גם ברמה של 24 השקיות ביום ויותר.
יש אגרונומים שחולקים עליו.

בגינה הקודמת שלי השקיתי את כולם ביחד, עצים, אדניות ושיחים. חלק קיבלו טפטפת אחת של 1 ל/ש וחלק עשר טפטפות של 8 ל/ש. כל אחד לפי צרכיו.
תכיפות ההשקייה היתה לפי המקסימום שהיה אפשרי במחשב. נדמה לי שזה היה 12 השקיות ביום.

shachar
29-07-14, 16:21
במדינה חמה כמו שלנו יש נושא של אידוי
באותה כמות
השקיה תכופה תשאיר את פני הקרקע לחים ותגביר פחת של אידוי
בעוד השקיה ארוכה עם מרווחים תחלחל עמוק יותר עם פחות אדוי.
כמובן שהקרקע צריכה יכולת לספוג

באדנית עם תערובת שתילה החלחול הוא מהיר והיא לא מחזיקה הרבה מיים לכן משקים קצר ותכוף.

גלוי נאות
גם אני מחפף לפעמים בהשקיה של שיחים עצים ופרחים על אותו קו כאשר הפרמטר הוא כמות הטפטפות.
למרות שיש לי שבעה קוים פעילים בנפרד.

חנן-ג'יפולוג
29-07-14, 16:54
אני לא יכול להתווכח על זה. אין לי שום ידע בנושא. אני מניח שמי שסובר שהשקייה תכופה לעצים היא הדבר הנכון עושה סוג של טרייד אוף בין האידוי המוגבר, אם זה אכן נכון, ובין השפעות חיוביות אחרות.
אני כן יכול לומר שהגינה שגשגה. בזמנו היה ניתן לראות שם כתם ירוק עז בתצ"אות של גוגל ארת' ביחס לירוק הדהוי של הבתים האחרים ליד.

itaysa
29-07-14, 19:26
בכל מקרה עדיף לדעתי להשתמש בצינור "עיוור" ולנקב טפטפות לפי הצורך ולא בצינור עם טפטפות מובנות.

polar bear
30-07-14, 07:25
חנן - כמה זמן היה כל מחזור השקיה? נשמע קצת הרבה עשר של 8 ל/ש....

באדניות יש לי צמחים שדורשים השקיה פעם ביומיים. ואת המעטים שדורשים פעם ביום אפשר להשקות ידנית . למרות שהחלחול באדמת שתילה מהיר - גם יום למחרת האדמה לחה.
חנן - נראה לי השקיה תכופה גורמת לעץ לא לחזק שורשים { כמו שכתב עמודלמעלה }. לא שמעתי שממליצים להשקות כל הזמן, גם לא בעדניות. זה מענין.
ראיתי שיש טפטפות שנכנסות לתוך האדמה של האדנית - משנה משהו?

לגבי צינור- זה הכוון - רגיל עם טפטפות לבחירה.

מה לגבי מנגו גואיבה? אין? נאלץ לוותר?

תודה.

חנן-ג'יפולוג
30-07-14, 07:40
לא זוכר, אבל זה חישוב פשוט שבסופו אתה רוצה לקבל את כמה שהעץ אמור לקבל. אם למשל עץ לימון בוגר צריך מאה ליטר ביום, אז עשר טפטפות של 8 לש כפול שעה ורבע יתנו את זה. אם יש 12 השקיות אז זה יוצא שש דקות להשקייה.
אם אתם מעוניינים להיכנס לנושא בצורה מעמיקה יותר אני אבקש מאבי להיכנס לכאן.

אם יותר לי להתרברב קצת בשבילו: הבחור יודע על מה הוא מדבר. למדתי את זה מהעובדה שחקלאים מכל היבשות שילמו לו כדי שיטוס אליהם וידריך אותם, והא העלה להם את היבול ברמות של פי 4-8 טון לדונם, ביחס למה שהיה להם קודם.

polar bear
30-07-14, 14:59
תשמע, אני מחפש פתרון טוב ולא יקר מדי - אם זה לא סיפור - זה יכול להעלות את כל הדיון לרמה אחרת. במיוחד מענין אותי איך הוא יענה על שאלת חוזק השורשים שכל מי שדיברתי איתו טוען שהשקיה מרובה פעמיים-שלוש בשבוע { אחד אפילו הציע פעם בשבוע שבועיים } מחזקת את העץ ואילו השקיה תכופה מחלישה אותו.

אולי תעשה איזה תת פורום גינון בהנהלת ג'יפולוג סבא.

אשמח לשמוע דעתו גם לגבי גידול של עצים טרופים כמו מה שציינתי לעיל וגם אבוקדו ודומים להם בגובה 500 מ'.

תודה.

נ.ב. מישהו מכיר צמח מטפס שנותן פרי חוץ מפסיפלורה?

amit1
30-07-14, 15:09
בעצי פרי ביתיים רצוי להגיע בהדרגה לתדירות השקיה של פעם בשבוע כדי שהעץ יפתח מערכת שורשים עמוקה ויהיה עמיד יותר.
במקרה כזה אתה יכול לפתוח ולסגור את הקו ידנית.

amit1
30-07-14, 15:27
לא זוכר, אבל זה חישוב פשוט שבסופו אתה רוצה לקבל את כמה שהעץ אמור לקבל. אם למשל עץ לימון בוגר צריך מאה ליטר ביום, אז עשר טפטפות של 8 לש כפול שעה ורבע יתנו את זה. אם יש 12 השקיות אז זה יוצא שש דקות להשקייה.
אם אתם מעוניינים להיכנס לנושא בצורה מעמיקה יותר אני אבקש מאבי להיכנס לכאן.

אם יותר לי להתרברב קצת בשבילו: הבחור יודע על מה הוא מדבר. למדתי את זה מהעובדה שחקלאים מכל היבשות שילמו לו כדי שיטוס אליהם וידריך אותם, והא העלה להם את היבול ברמות של פי 4-8 טון לדונם, ביחס למה שהיה להם קודם.

יש הבדל בין גידול מסחרי לגידול ביתי. הרציונאל בהגדלת תדירות ההשקיה בגידול מסחרי הוא לאפשר לעץ להשקיע יותר כוח בגידול הפרי ע"ח שינוע המים וזאת ע"י פיתוח מערכת שורשים קרובה לפני האדמה. בגידול ביתי הדבר מהווה חיסרון כי כל שינוי במשטר ההשקיה יכול לפגוע בעץ. העלאה של פי 4-8 בתפוקת העץ להערכתי לא קשורה רק למשטר ההשקיה אלא לשינוי גורמים נוספים או שמלכתחילה מדובר בחקלאות מפגרת במיוחד.

boaz avrahami
30-07-14, 15:31
פיטנגו כצמח מטפס.
בהנחה שלא מאוד קר או רוחות חזקות.

בגובה הזה לא צפוי הצלחה למנגו ואבוקדו.
לך יותר לכיוון נשירים לדעתי ואם מספיק קר אפילו דובדבן שבמקרה הטוב יתן פעם בכמה שנים פרי

polar bear
08-08-14, 13:59
המשך

מאחר ודעת אביו של חנן הינה דעת יחיד { מומחה , אבל יחיד } , וכל מי שדיברתי { חובבנים, גננים, עובדי משתלות } דוגל בשיטה של חלוקת כמות הליטרים השבועית על פני פעם-פעמיים בשבוע - תלוי בקרקע. הסיבות כמו שצוין לעיל האחזות העץ בקרקע. וגם משהו על מלחים. השערה שהעלתי - אולי למי שגינתו קצרת מועד כמו מטע מניב שלכל עץ יש תאריך תפוגה - טוב להשקות בצורה שתיתן הכי הרבה פירות כי גם ככה אחרי X שנים מעיפים את כל העצים.

לכן יהיו לי לפחות שני קווים - אחד לעצים ושני לעדניות. המחשב הוא ל 4 . חיבור חשמל . המחשב לא חסין למים וימוקם בתוך הבית כאשר רק כבלי הפקודה לברזים יצאו החוצה.

תודה ושבת שלום.

ד ו ר ו ן
08-08-14, 14:10
במדינה חמה כמו שלנו יש נושא של אידוי
באותה כמות
השקיה תכופה תשאיר את פני הקרקע לחים ותגביר פחת של אידוי
בעוד השקיה ארוכה עם מרווחים תחלחל עמוק יותר עם פחות אדוי.
הסיבה היא שלכל סוג קרקע יש ערכי חידור, תכולת לחות וקיבול שדה (כמה מים הקרקע מסוגלת להכיל), שונה.
ערך החידור נמדד במ״מ ליחידת זמן, כמו הטפטפות..

כל השקייה מעבר לערכים האלו תגרום להצפה, שתיראה כמו הרטבה בפני השטח, ולא תהייה יעילה.

כלל האצבע הוא שהקרקע מגיעה לאיזון חלוקת המים אחרי כ-48 שעות, ובחלק מהמקרים פחות מכך.

-->