PDA

צפייה בגרסה מלאה : בניית מיכל מים

חנן-ג'יפולוג
30-07-05, 02:21
במסגרת ארגון מחדש של פנים הג'יפ שלי, הוספת כסאות עד למספר הנקוב ברשיון, חגורות בטיחות, ווים לקשירה וכו' , החלטתי להוריד את מיכל המים אל תוך הבאגאז' .

הבאגאז' בנוי מפח 3 מ"מ מכופף בצורת ח וסוגר מלמעלה את החלל שנוצר בין שני בתי הגלגל האחוריים. הדלת האחורית סוגרת אותו מאחור, וכן יש פח שסוגר אותו מלפנים.

הרעיון בגדול הוא לבנות מיכל מים ברוחב של כ90 ס"מ , עומק של כ20 ס"מ וגובה של 40 ס"מ, סה"כ כ70 ליטר.

ההתלבטות היא ממה ואיך לבנות את המיכל?

אלומיניום: כמה חומר הגלם יקר? מי ירתך לי אותו? לא רעיל?
נירוסטה : כמה חומר הגלם יקר? כמה קשה לרתך נירוסטה עם רתכת קשת פשוטה (עם ריתוך ברזל רגיל אני מסתדר לא רע) ?
ברזל : איך מצפים מבפנים כך שלא נשתה חלודה?

הרעיון הוא לא להוציא יותר מכמה מאות ש"חים על המיכל.

כמובן שניתן לזרוק פנימה כמה ג'ריקנים סטנדרטיים מפלסטיק או מפח אבל הכוונה שלי היא למיכלים קבועים, עם פייה חיצונית לבאגאז' כדי למלא מים, ויציאה לברז שנמצא מחוץ לרכב. אני לא רואה דרך פשוטה ואמינה לממש את הסידור הזה עם ג'ריקנים . או שכן, אשמח לקבל הצעות.
מיכל ייעודי יסתדר בצורה הכי טובה מול החלל הפנימי בבאגאז' ויתן את התכולה הכי גבוהה ביחס לתפוסת הבאגאז' (אני מתכוון גם לזרוק לתוך הבאגאז' את הגלגל הספייר) .

http://img111.imageshack.us/img111/5620/offsidejeep4jd.jpg

רכס חיים
30-07-05, 04:04
חנן ,התיאור שלך מתאים לחלוטין לפתרון שנתנו למיכלי מים מקצועיים. המידות הטובות ביותר עבורך הן כאלה. 890 מ'מ אורך 300 מ'מ גובה 300 מ'מ בסיס תחתון ו220 מ'מ בסיס עליון. השיפוע שנוצר בין הבסיסים נועד לקבלת שיפוע הכסאות האחוריים. סה'כ קרוב ל-70 ליטר וזה מיכל ענק לג'יפ וכדאי לשקול בסיסים יותר קטנים ב-50 מ'מ.משקל המיכל באלומיניום הינו 5 ק'ג כך שעלות חומר חתוך ומכופף הינו בערך 250 שקל אם העובי 1.50 מ'מ.זה כולל מחיצה פנימית. פתח מילוי 2" דורש ייצור של שרוול שעלותו כ-150 שקל ומכסה פלסטי שתוכל לקבל ממני. צינורית יניקה בקוטר 10 מ'מ ובאורך 400 מ'מ אוכל לארגן לך גם כן משארית במפעל.ריתוך כל החלקים יעלה בטח 300 שקל והמיכל גמור.המחיר בנירוסטה מאוד דומה בעבודה עצמית.אתה מוזמן לבוא ולראות מיכלים מוכנים שיש בהם כבר את הפתרון למיקום משאבה שגם היא ענין של כ-400 שקל. בהצלחה.

שחר 9
30-07-05, 12:44
חנן תנסה לחשוב על כיוון של מיכל פלסטיק גדול שאותו תכניס לתוך מיכל מפח בעובי 1.5 מ"מ לצורך הגנה , נראה לי שתגיע לתוצאה הכי זולה ויעילה , למצוא מיכלי פלסטיק אולי קצת בעייתי אבל אני הייתי הולך לכיון של אספקה חקלאית .

רכס כתבת 400 ש"ח למשאבה ? נראה לי טעות או מחיר מופקע אלא אם מדובר על משהו באמת מיוחד שלדעתי הוא מיותר .משאבת ב150 ש"ח גם תעשה את העבודה , אחרי הכל היעוד להבנתי הוא מיכל למי שתיה ולא לכיבוי שריפות.

ב הצלחה

עמיקם
30-07-05, 15:13
שחר אני לא יודע על איזה משאבה אתה מדבר אבל לדוגמא המשאבה שלי למשל יודעת לשמור לחץ בצינור,עובדת רק כשאני פותח ברז,יכולה לעבוד על יבש ללא נזק במיקרה שאין מים.
איזה משאבה אפשר לקנות ב150 שח ,אתה יכול לתת לינק.

lior_b.s
30-07-05, 18:22
עד כמה שאני יודע , אלומיניום לא הכי בריא למיכל שמיועד למי שתייה גם.
נרוסטה נראה לי עדיף, ויש אלקטרודות מיוחדות שניתן לרתך נרוסטה ברתכת רגילה.
ואם כבר חנן, כמות כזו של מים (בנוסף על כמות דומה של דלק) לא מסוכן קצת הטלטול של המים בנסיעה?
אולי עדיף לייצר שני מכלים יותר קטנים ע"מ לשמור על איזון , במיוחד בשפצי"ם...
או אולי לעשות מחיצה בתוך המיכל...
אתה יכול לשרטט פריסה של המיכל ולהזמין את הכל חתוך ומכופף וכל מה שישאר זה לרתך בפינות, תשלח לי שרטוט (פריסה) של המיכל ואני אברר לך כמה יעלה חיתוך וכיפוף.+ריתוך(אופציה).

lior5
30-07-05, 19:22
ואם כבר חנן, כמות כזו של מים (בנוסף על כמות דומה של דלק) לא מסוכן קצת הטלטול של המים בנסיעה?

אם מרתכים מיכל ייעודי מנירוסטה, תמיד אפשר להכניס מחיצות אנכיות עם רווח קטן למטה בשביל מעבר המים.

lior_b.s
30-07-05, 20:03

אם מרתכים מיכל ייעודי מנירוסטה, תמיד אפשר להכניס מחיצות אנכיות עם רווח קטן למטה בשביל מעבר המים.

ואם היית קורא עוד שתי שורות קדימה היית רואה שזה בדיוק מה שכתבתי :x

חנן-ג'יפולוג
30-07-05, 20:42
אני נוסע בשנתיים האחרונות עם מיכל פלסטיק של 70 ליטר. לא הרגשתי בשום השפעה של הטלטולים של המים בכלי. בכל זאת, אם אני כבר אבנה מיכל, אז כנראה שאני אשים מחיצה- שיהיה.

http://img252.imageshack.us/img252/4316/img06022fg.jpg

אז אני מבין שאם אני קונה אלק' לנירוסטה אז הריתוך הוא קל כמו בברזל?

כמה עולה ק"ג נירוסטה?

ואם אני מחליט ללכת על ברזל, שזה הכי זמין וזול לי, אני מניח שלא צריכה להיות בעייה למצוא צבע שיתאים ליישום הזה. מן הסתם עוקבי המים של הצבא לא בנויים מנירוסטה או אלומיניום. אז מה מתאים?

שחר 9
30-07-05, 22:39
עמיקם , אני לא מדבר על הקונספט שאתה מציג מאחר ולטעמי הוא מיותר ואפילו לא נכון ,
אני מסתפק במשאבה שלפני צריכת המים אני מפעיל מתג חשמלי ומפעיל משאבה.
לא יודע למה אני צריך לשמור על לחץ בצינור כשהברז סגור .
משאבה שמתחילה לפעול עם פתיחת הברז זה נחמד , אבל לדעתי לא נכון מסיבה פשוטה פתיחה לא רצונית של הברז ע"י מישהו או משהו (אבן שעפה,משהו שזז ברכב וכו') ואתה נשאר מיובש ללא טיפת מים.
כרגע אין לי קישור אבל אני מבטיח לך שאפשר למצוא משאבות במחרים שציינתי.

אלון_ק
30-07-05, 23:36
מנסיוני המועט עם נירוסטה קל לרתך אותה הרבה יותר מפלדה רגילה. אני לא יודע לומר למה, זו סתם תחושה שלי. מה שכן, השלאקה לא רק מתקלפת מעצמה כמו בברזל רגיל אלא ממש קופצת עליך, אז זהירות.

אם אתה בסביבה, יש לי כמה חתיכות נירוסטה ואלק' מתאימות, בוא תשחק.

רכס חיים
31-07-05, 01:50
שחר - אני שמח ללמוד היכן ניתן להשיג משאבות זולות יותר אך עם תכונות של פתיחה וסגירה עם הפעלת הברז. המשאבה שיש לך - שדורשת הפעלת וסגירת כפתור אינה מענינת ג'יפאי שצריך לשטוף ירקות או לרחוץ כלים במרחק של שניים שלושה מטר מהג'יפ ובכל פתיחת ברז צריך לגשת לרכב.ועוד לא דיברנו על אמינות של משאבה , שלאחר שבוע או שבועיים שלא הופעלה היא לא ניתפסת ועובדת כמו שאתה מצפה ממנה.אז ב-150 שקל אפשר לקנות גם שני משפריצי חלונות שגם הם משאבות אבל זה לא מקצועי למרות שזה לא 'מופקע.'ממתין בסבלנות לכתובת של משאבה 12V ו-24V עם ספיקה של 3 או 4 ליטר לדקה.

רכס חיים
31-07-05, 02:09
ריתוך מיכלי מים מנירוסטה ומאלו' דורש מקצועיות מיוחדת בכדי למנוע נזילות וסדקים. לאחר ייצור מקצועי של עשרות מיכלי מים מקצועיים - גם להם יש פישולים וזה לא נעים למצוא את עצמך באמצע טיול עם בריכה מאחור ובלי מי שתיה.עובדה שרבים מהרתכים נימנעים מלייצר מיכלים.לכן הצעתי שרתך מומחה יעשה את העבודה ובוודאי לא חובב שזו עבודתו הראשונה.אני מעדיף אלו' ולא נירוסטה עקב גמישות המיכל ברכב שטח, לעומת מיכל נירוסטה שהרתוך מקשה את החומר בסביבתו ועקב אורך המיכל, משקל המים ודפורמציות של משטח הרכב גורמים פעמים רבות להיסדקות הריתוך ולנזילות. הטענה שאלומיניום לא טוב למוצרי מזון הינה אסון לחובבי השטח,שיאלצו לקחת בירה בבקבוקים ולא בפחיות,אך היא טענה שלפחות מבחינתי לאחר שנים של נסיעה עם מיכלי נירוסטה אינה ממין הענין.

שחר 9
31-07-05, 02:10
עמיקם ורכס , גם זה יכול לעשות את העבודה , אם רוצים משהו יותר יעודי אפשר לחפש ולמצוא אבל סדרי גודל מחיר עד 200 ש"ח זה סביר ביותר.
וכן 400 ש"ח זה אכן מחיר מופקע.

אם לא טעיתי בדוגמא שמצאתי מדובר ב20 ליטר לדקה.
שוב אני מציין שנושא המתג למשאבה הוא יתרון בעיני ולא חיסרון ולכן הכיוון הוא משאבה שתופעל עם מפסק, ואם באמת כמו שאמר רכס רוצים לשטוף ירקות במרחק מהג'יפ אז שמים ברז בקצה הצינור .

לגבי אמינות המשאבות זאת הסיבה שהלכתי לכיוון הימי שם המשאבות בדר"כ מאד אמינות מעצם היותם אביזר בטיחות.

http://www.jeepsea.co.il/scripts/prodView.asp?idproduct=190

רכס חיים
31-07-05, 02:25
שחר שלום. בכדי לגבות את עמדתך ולתת אמינות לכתיבתך - אתה צריך לתת כתובת עם שם ספק ודגם משאבה - זה הכל.אני מקווה שתשלח אותנו לכתובת בתל-אביב ולא בטאיוואן. משאבה עם ספיקה של 20 ליטר מענינת את הכבאים ,ופה מדובר בג'יפאים.אגב - חיבור ברז לקצה צינור מבלי שהמשאבה מיועדת להיעצר עקב הלחץ יגרום לשריפת המנוע החשמלי תוך שתי דקות בערך. כדאי לבדוק דברים ביסודיות.

רכס חיים
31-07-05, 02:55
בדקתי את המשאבה שבקישור . זו משאבה טבולה לתחתית סירות ולא משאבה חיצונית עבור מיכלי מים.היא דורשת פתח עליון גדול במיוחד לצורך הכנסתה והוצאתה ממיכל מים, שרק ייצורו יעלה כמו שתי משאבות.הספיקה שלה 6 ליטר בדקה -כפול מהדרוש לצורך שימוש שטח, עם פתח פליטה של 19 מ'מ במקום 10 מ'מ מקסימום -שמאפשר שימוש בצינור לא מסורבל.ולבסוף אין לה בלימת עבודה תחת לחץ. זו משאבה אלטרנטיבית למי שמוכן להרבה מאוד פשרות. אם אתה משתמש בה ,מאוד אשמח אם תציג כאן גם את המיכל שהיא עובדת עליו. ממתין לכתובת בארץ למשאבת ג'יפאים במחיר שציינת.

נמרוד
31-07-05, 11:03
חנן - מחירי נירוסטה עדכניים:

בערך 15 שקל לק"ג, עבור פח נירוסטה 304 בעובי 1.5 מ"מ - בערך 180 שקל למטר רבוע.
נירוסטה 316 עולה כמעט כפול במחיר.

nir.samo
31-07-05, 14:03
משאבה שמתחילה לפעול עם פתיחת הברז זה נחמד , אבל לדעתי לא נכון מסיבה פשוטה פתיחה לא רצונית של הברז ע"י מישהו או משהו (אבן שעפה,משהו שזז ברכב וכו') ואתה נשאר מיובש ללא טיפת מים.

צודק, אבל תמיד ניתן להוסיף מפסק חשמלי שסגור בזמן הנסיעה ואז מקבלים הגנה כפולה מהפעלה לא רצונית.

AvigdorAharon
01-08-05, 06:52
רעיון אחר הקשור למיכל מים:
בעלי הרכבים הארוכים מכירים את התופעה - 4 אנשים לשלושה ימים והג'יפ מתחיל לקבל צורה של מטוס ממריא, החלק האחורי נמוך, והקדמי גבוה. נכון, צריך להגדיל את לחץ האויר מאחורה ולטפל בקפיצים, אך לדעתי יש פתרון נוסף:
לבנות מיכל מים מצינור שחור בקוטר "4 ובאורך הפגוש (עד 1500 מ"מ). למיכל מוסיפים משאבה ופתח מילוי, והרי מקלחת של מים רותכים לצפונבונים ביננו.
את המיכל מחברים לפגוש עם שלות או פלחים ממתכת.

כעת לשאלות:
איפה קונים את הצינור השחור? איפה מרתכים את הקצוות \ פקקים? איך פותחים פתח מילוי?

אביגדור

shachar
01-08-05, 08:59
משאבה מופעלת בלחץ (כן אפשר להוסיף מפסק ביטחון) עולה בארה"ב כ 60$ כולל משלוח מקומי.
לצערי המחיר שנקב חיים הוא ריאלי, המשאבות הנ"ל לא זולות.

חיים
יש סוגי אלומניום אשר יש להם "תקן לשתיה" ?

שחר

שחר 9
01-08-05, 22:41
רכס , אני לא מתכוון להתנצח איתך אולי קצת הקפצתי אותך שאמרתי ש400 ש"ח הם מחיר מופקע למשאבה עבור מיכל מים, מה לעשות ככה אני חושב , אני לא מתכוון לחפש עבורך או עבור מישהו אחר משאבה שתתאים בדיוק לדרישות מיכל מים לג'יפ.

אני עובד לא מעט עם משאבות והתגובה הראשונה שלי היתה כפי שהייתה מאחר ואני מכיר קצת מחירי משאבות.
אתה בעצמך ציינת כי הנתונים של המשאבה שהבאתי לך כדוגמא גבוהים מהדרוש ואתה לא זקוק לספיקה כ"כ גבוהה, אזי משאבה עם נתונים נמוכים יותר תהיה זולה יותר (לרוב).

אני מסכים איתך לחלוטין שהדוגמה של המשאבה שנתתי קישור אליה היא פשרה אבל מי שיחפש ימצא משהו יותר מתאים(את הפשרות האלה אתה כיצרן מסחרי לא יכול לעשות ולהבנתי לא עושה ועל כך אני רק יכול לשמוח כן ירבו) , אבל ואבל גדול הג'יפים שלנו ואני מדבר על הסיקסים ,ובפרט של חנן אינם כליל השלמות והיופי, כך שפשרות הם חלק בלתי נפרד מחיינו .

רכס חיים
01-08-05, 23:10
אמינות היא ערך עליון ביחסים עם חברים. והמילה 'מופקע' שהופיעה בתגובה שלך מערערת את אמינותי. לזה איני יכול להסכים ולכן נדרשת להוכיח את ההפקעה 'ברחל ביתך הקטנה'.אם היית בוחר נכון את תגובתך לא הייתי עומד על הצורך בהוכחת דבריך.לאחר רכישת עשרות משאבות בשנה האחרונה ובדיקה מקצועית של השוק , אין לי אלא לומר שזה מחירן של משאבות לצרכינו המדויקים.

AvigdorAharon
02-08-05, 06:09
רעיון אחר הקשור למיכל מים:
בעלי הרכבים הארוכים מכירים את התופעה - 4 אנשים לשלושה ימים והג'יפ מתחיל לקבל צורה של מטוס ממריא, החלק האחורי נמוך, והקדמי גבוה. נכון, צריך להגדיל את לחץ האויר מאחורה ולטפל בקפיצים, אך לדעתי יש פתרון נוסף:
לבנות מיכל מים מצינור שחור בקוטר "4 ובאורך הפגוש (עד 1500 מ"מ). למיכל מוסיפים משאבה ופתח מילוי, והרי מקלחת של מים רותכים לצפונבונים ביננו.
את המיכל מחברים לפגוש עם שלות או פלחים ממתכת.

כעת לשאלות:
איפה קונים את הצינור השחור? איפה מרתכים את הקצוות \ פקקים? איך פותחים פתח מילוי?

אביגדור

???

חנן-ג'יפולוג
02-08-05, 09:26
אביגדור, הייתי מעדיף שתפתח שרשור נפרד.

במחסן ברזל.

בעצמך, או אצל מסגר.

פותחים חור בצינור, ומרתכים עליו ניפל צינור עבה עם הברגה חיצונית. על ההברגה החיצונית מבריגים פקק פלסטיק ייעודי שניתן לקנות בחנויות לציוד חקלאי.

אני לא ממש בטוח שהבנתי למה אתה מתכוון כי התשובות מאוד מתבקשות מאליהן.

רכס חיים
02-08-05, 12:02
אביגדור - במיכל שלך יהיו 12 ליטר מים בלבד במקרה הטוב. זה לא מספיק להרבה ובוודאי לא למקלחות או לאיזון הרכב. תמשיך לחשוב.

AvigdorAharon
02-08-05, 13:02
אביגדור - במיכל שלך יהיו 12 ליטר מים בלבד במקרה הטוב. זה לא מספיק להרבה ובוודאי לא למקלחות או לאיזון הרכב. תמשיך לחשוב.

אם אמצא משהו חדש, אז
הייתי מעדיף שתפתח שרשור נפרד

אביגדור

asi
02-08-05, 20:04
מה לגבי בניית מיכלי מים מתחת למרכב? כ"א יכול להיות לפחות 40 ליטר..

לחבר את שניהם עם צינור ככה יווצר איזון כל הזמן ויש המון מים ..

אסי

שחר 9
02-08-05, 23:02
רכס , נראה לי שלקחת את הסיפור קשה , איש לא מפקפק באמינותך ובאיכות מוצריך נהפוכו. תאמין לי שאם היה לי יתרת מצלצלין הייתי שמח לפרנס אותך ולהנות ממוצר טוב ,אבל החיים הם לא פיקניק ואנחנו סיקסאים תפרנים .

משפט המפתח שפיספסת הוא :
חנן כתב:

הרעיון הוא לא להוציא יותר מכמה מאות ש"חים על המיכל.

והחשבון שלך הגיע לכאלף ש"ח!!!

ואני כתבתי :

נראה לי טעות או מחיר מופקע אלא אם מדובר על משהו באמת מיוחד שלדעתי הוא מיותר

אז נכון אתה כנראה באמת שם את הטוב ביותר לדעתך וכמו שכבר אמרתי טוב שכך וכן ירבו.
לדעתי זה מיותר ומשאבה פשוטה תעשה את אותה העבודה בקונספט קצת שונה.

לענין הוכחת דברי נראה לי שקיבלת סדר גודל של משאבה שכן יכולה לתת מענה טוב וזול לדרישה שחנן הציג ומהיכרותי השטחית עם הג'יפ המדובר כנראה שגם המשאבה הפשוטה הזאת תיחשב כהיי-טק פראי ברכב .

-------------------------------------------------------------------------------
בכל מקרה וכאן אני מציין שזו ביקורת בונה כדי שלא :evil: המוצרים שלך נראים באמת מוצלחים אבל יקרים , תנסה ליצור ליין פחות יוקרתי ויותר פשוט שיתאים גם לפלח השוק התפרן יותר, זה מקובל במיוחד בענף הרכב (ראה מוצרים תחליפיים)

בהצלחה ,שחר

shachar
03-08-05, 08:19
חיים

אתה יכול להתייחס לנושא האלומניום כמיכל למי שתייה והאם יש לו תקנים כמו שקיימים לגבי סוגי נירוסטה ?

תודה

חנן-ג'יפולוג
03-08-05, 13:49
הסתדרתי מעולה בשנים האחרונות ללא משאבה, אלא בזרימה גרוויטציונית, ואני אמשיך להסתדר מצוין ללא משאבה גם עם המיכל החדש שחיים בונה לי בעקבות השרשור הזה.

תמונות בהמשך.

רכס חיים
04-08-05, 00:20
קשה להיכנס לפרטים כימיים של מתכות בשרשור כזה.לגופו של ענין -כל המתכות להוציא עופרת משמשים למזון ללא בעיות במשך מאות שנים. ברוב תרכובות המתכת נמצאים מספר סוגי מתכת שונים הגורמים לתכונות רצויות שונות.בדרך כלל יש מתכת מובילה המהווה את הבסיס ושברי אחוזים נוספים של מתכות עזר לצורך קבלת תכונות רצויות. כל מתכת מובילה כגון ברזל מופיעה במאות תרכובות שונות בהתאמה לשימוש המתוכנן בה.האלומיניום שאני משתמש בו משרת אותי אישית כמיכל מים מזה 8 שנים שבהן בחנתי את תיפקודו המעשי ואין לי כל השגה לגביו.בהחלט יתכן שבגיל 80 יתגלה לי שהמיכל מצמיח לי שערות כחולות. במסגרת הגילוי הנאות אפתח שרשור מיוחד לנושא בבא העת.

asafk
04-08-05, 00:26
יש בעיה ידועה עם סוגי אלומיניום מסויימים בשימוש למזון- והתוצאה היא אלצהיימר. כדי למנוע את זה יש למיטב ידיעתי תקן של אלומיניום שכן מתאים למזון. אני אשמח אם מישהו מכיר את העניין יותר ממני ויוכל לפרט על הסגסוגות המתאימות למזון.

אסף.

asafk
04-08-05, 00:27
או, לחילופין, כמובן- מה הסוג שלא בריא להשתמש בו?

אסף.

רכס חיים
04-08-05, 07:10
אלומיניום שאינו מכיל מגנזיום מוגדר כ'אלומיניום למזון'.השימוש בו מתבצע רק במוצרים חד-פעמיים כגון פחיות בירה וקופסאות שימורים ולא במוצרים קבועים, שכן הנזק הינו אמנם מזערי - אך רק בשימושים הראשונים, ומהמגנזיום הנמצא על פני המוצר.לכן הוא נפסל למוצרים חד-פעמיים שברבות השנים יכולים לגרום להצטברות מזיקה בגוף.

חנן-ג'יפולוג
10-08-05, 01:01
פתחתי שרשור עם תמונות והסברים :

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=10164

-->