PDA

צפייה בגרסה מלאה : פאן קלאץ

shlomi71
31-07-05, 01:06
האם ישנה אפשרות לקבע את הפאן קלאץ בסופה? ואם כן הכיצד?

תודה,
שלומי

חנן-ג'יפולוג
31-07-05, 01:17
הסופות הממוגנות הצבאיות נוסעות עם מאוורר מקובע אז בטוח שיש אפשרות .

תרים טל' לינוביץ' , אני מעריך שיש להם פלאנג' שיעשה את זה, ואם לא, אז הם ידעו לתת לך תשובה טובה.

shlomi71
31-07-05, 02:31
תודה,

אני מחפש אפשרות זמנית "לנעול" את הפאן קלאץ כדי לדעת אם הוא תקין, שעון החום בסופה עולה ל 105 בנסיעה מהירה...
לפי מה שקראתי יתכן וזה הפן קלאץ.

שלומי

dambo
31-07-05, 09:23
שאלה
חום המנוע בסופה לא אמור להיות סביב ה 103 מעלות במצב תקין ???
דני

זאביק
31-07-05, 21:30
הסיבה לפאן קלאץ' היא מהירות גבוהה.
בהמירות גבוהה אתה לא באמת צריך מאוורר, הוא רק מפריע ומתנגד לאוויר (ולכן יש פאן קלאץ', שייתן למאוורר להסתובב חופשי, בלי להפריע לאוויר).

לכן, הפאן קלאץ הוא כנראה לא הבעייה.
הייתי עושה שני דברים פשוטים:
1) מחליף פקק רדיאטור (אולי הוא לא אוטם טוב).
2) נוסע בלי טרמוסטט לכמה ימים.

אם אלו לא פתרו את הבעיות, כנראה יש לך נזילה מאיפשהו.
הסבירות הכי גבוהה היא מערכת החימום, שקל מאוד לעקוף אותה (ע"י גישור מהיציאה לכניסה).

תתחיל בזה, ונראה לאן תגיע.

שי ברנר
01-08-05, 19:52
שלומי
אתה יכול להבחין מתי המצמד ניכנס לפעולה על פי הרעש שהמניפה יוצרת.

grand
01-08-05, 23:00
ד"א..
יש בינוביץ פאן קלאץ' HD חדש שעובד בצורה קצת שונה.
כל עוד שסיבובי המנוע פחותים מ 1800 סל"ד הוא עובד, ללא שום קשר לחום המנוע.
ובחום של 100 נכנס גם לעבודה ללא שום קשר לסיבובי מנוע. - 500 ש"ח.

ארז
02-08-05, 01:00
אצלי(אומנם רכב אחר) הייתה אותה הבעיה, הרכב התחמם במהירויות גבוהות, הוחלף פאן קלאץ והבעיה נפטרה.

shlomi71
02-08-05, 14:17
תודה לכולם,

שלב ראשון, אני אחליף פקק ואחפש נזילות.
שלב שני נחליף פאן קלאץ.
יש למישהו נסיון עם פאן קלאץ HD?

אני אעדכן בקרוב,
תודה,
שלומי

זאבי
02-08-05, 17:52
בביה"ס למדתי שמצמד המאורר ("פאן קלאטש") מושפע אך ורק מחום והוא בסה"כ מנותק כאשר המנוע עדין קר (ואז הטרמוסטט ממילא סגור). :o
בלימודים לא שמעתי על ניטרול המצמד (פאן קלטש) בהשפעת הטורים של המנוע אם כי מאחר ומדובר במצמד חיכוך, יש אמנם החלקה מסוימת הנובעת מהאצה.
מצמד מקולקל ו/או בלוי מחליק ואינו מעביר את מלוא המהירות לכנפיים ובכך קטנה כמות האויר הנינק.
לדעתי צריכת ההספק של המאורר במונחי הספק כולל של הסופה, אינה שווה התעמקות בענין ומוטב ביטול המצמד מאשר נסיון לשיפור.
טמפרטורה של 110 מ"צ אינה אמורה להוות בעיה אך מוטב להורידה באמצעי עזר נוספים כגון חיבור המאורר החשמלי של המזגן למתג הפעלה ידני (ללא הפעלת המזגן).

אינדיקציה טובה להחלקת המצמד היא נסיעה בהילוך נמוך יותר בשעת עלית הטמפרטורה ומעקב האם החום ירד עקב עלית הסל"ד של המנוע.

ערן המסוקס
02-08-05, 18:57
רעיון הקלאץ' HD הזה לא ברור לי. הרי כאשר המנוע לא מגיע לטמפ' עבודה אין שום סיבה לנסות לקרר אותו. ההיפך, הוא צריך להצליח להתחמם וחבל על בזבוז אנרגיה של המאוורר.
כאשר המנוע חם המאורר עובד, כאשר הוא קר המאורר מסתובב לאט יותר, מה צריך יותר מזה?
זה כמו הטריק לנסוע ללא טרמוסטט במחשבה שזה אמור לתת קרור טוב יותר למנוע.

grand
02-08-05, 20:20
ערן.
הרעיון ל HD הוא עבור רכבים שעובדים בעומס. גוררים עגלה, נוסעים הרבה בפקקים עם מזגן, הרבה בשטח במהירות איטית או עמידות ממושכות, המערכת הזו אמורה לשמור על טמפ' טובה יותר, לשפר את קירור המזגן ולמנוע התחממות בעמידה ממושכת.

coas
02-08-05, 20:23
תודה לכולם,
יש למישהו נסיון עם פאן קלאץ HD?
אמנם בCJ, ניסיתי את האופציה משום שהפאן קלאצ' הקודם היה קרוב מאוד לרדיאטור, ואילו זה הרבה יותר דק.
שלא כמו שנרשם, הפאן קלאצ' האמור מתחיל לעבוד מעל 1800 RPM ולא מתחת.
אחרי סיבוב ניסיון של 5 דקות החלפתי לרגיל.

ערן המסוקס
02-08-05, 20:40
גראנד.. תסביר את התיאוריה מאחורי מה שאתה אומר, כי כנראה שאני לא מבין למה זה אמור לקרר טוב יותר מפאן קלאץ' רגיל.

או שכדאי לוותר..

asafk
02-08-05, 22:43
תעזבו אתכם מפאן-קלאץ'. מקולקל? לבטל. ההשפעה היא בקצת יותר רעש (לא ממש משנה בג'יפ), למנוע לוקח כמה שניות יותר להגיע לטמפ' עבודה, וטיפונת הספק הולך לאיבוד- וזה מורגש רקק בזה שלפעמים המנוע מגיב טיפה יותר לאט (גם- לא ממש מורגש לנהג הרגיל).
בג'יפים צבאיים אין פאן-קלאצ', וככה הוא אף פעם לא מתקלקל.

אסף.

זאבי
03-08-05, 09:07
מצמד HD מיועד לחיבור בטמפרטורה נמוכה יותר מהרגיל.
לכן ניטרול כולל של המצמד בארצנו החמה מהווה פתרון לא רע בכלל.
כל סיפור הטורים (סל"ד) - תמוה אינו מוכר ואינו הגיוני.
דווקא בטורים נמוכים חשוב הצמדה מלאה כאילו אין מצמד.
\
בברכת קיץ קריר.

קיד
05-08-05, 17:09
תעזבו אתכם מפאן-קלאץ'. מקולקל? לבטל. ההשפעה היא בקצת יותר רעש (לא ממש משנה בג'יפ), למנוע לוקח כמה שניות יותר להגיע לטמפ' עבודה, וטיפונת הספק הולך לאיבוד- וזה מורגש רקק בזה שלפעמים המנוע מגיב טיפה יותר לאט (גם- לא ממש מורגש לנהג הרגיל). בג'יפים צבאיים אין פאן-קלאצ', וככה הוא אף פעם לא מתקלקל.

אסף.
אתמול, נפרץ לי השסתום הטרמי, של המצמד הויזקוזי, ומן הסתם כל הג'ל יצא. כמובן שחלה ירידה במהירות המניפה, ועליה בחום המנוע. תיקון זריז כלל פרוק המצמד (3 דקות), הכנסת בורג איסכורית באורך 15 מ"מ דרך חזית המצמד לקיבוע הדיסקה הפנימית (1 דקה) והרכבה מחדש של המצמד (3 דקות).
לג'יפ שלום. הרעש כעת בטורים מעל 3000 סל"ד משמעותי אך בהחלט לא נורא.
אבל, יש ירידה מורגשת בזריזות המנוע.
בברכה,
קיד.

asafk
05-08-05, 17:12
אולי אתה לא נהג רגיל...

אסף.

דרור ברלי
07-08-05, 20:22
הסימפטומים המתוארים אכן מצביעים לכיוון של פאן קלאץ'. לא הייתי ממהר לחבר את המאוורר קבוע ללא הפאן-קלאץ'. לאחר נסיון קצר - הירידה במהירות תגובת המנוע אכן מורגשת. אני לא אהבתי את זה, וחזרתי מיד לפאן-קלאץ'.

dambo
07-08-05, 23:16
אני אשאל עוד הפעם כי משום מה הדבר כמעט היחיד שלא הטריד אותי אף פעם בסופה הוא חום מנוע גבוה מידי.
מהיום שרכשתי את הסופה לפני כשלוש שנים בערך חום המנוע תמיד התיצב על 98+/- מעלות.
בנסיעה מהירה (100 קמש +/-) כאשר כידוע לי המנוע מתאמץ יותר מבנסיעה איטית חום המנוע הגיע גם ל 103+/- מעלות, :oops:
ומצד שני בנסיעה איטית מאוד בעיקר בשטח חום המנוע יורד לכ 90 +/- מעלות. 8)
בסך הכל חום המנוע בעבודה רגילה לא במאמץ ולא בנסיעה איטית הוא בערך 100 מעלות. :roll:

אז עוד פעם אני אשאל אם חום מנוע של 105 מעלות (בערך) צריך כל כך להדאיג במנוע כמו של הסופה , במיוחד בימים חמים כמו שהיו ביום שבו נכתבה ההודעה במקור,כאשר טמפרטורת העבודה הנורמלית של המנוע היא סביב ה 100 מעלות :?: :?: :?:

א. כן, אני אשמח לדעת ולטפל בזה גם אני.
ב. לא, אני גם אשמח לדעת ולהמשיך להתעלם מזה.
ג. לא לדאוג, אבל בזמני הפנוי לנסות למצוא פתרון לבעיה (אם זו בעיה).

דני. :?

קיד
07-08-05, 23:31
דני,
טמפרטורת עבודה של 105 מעלות C אינה תקינה, ומצביעה על בעיה.
הבעיה אינה חמורה, אבל מטבעם של בעיות קירור, היא תחמיר.
בעית קרור חמורה תוביל לתקלת מנוע.
טפל במערכת הקירור מבעוד מועד.

ולנושא התאורטי: למנוע בנזין בעל יחס דחיסה נמוך (סופה), בתצורה של I6 (שטח עצום לבלוק המנוע), בעל אגן שמן גדול, אין שום סיבה שבעולם להתחמם בסיבובי סרק.

מעבר לכך, בעיות של ספיקת קירור (להבדיל מתקלות במערכת הקירור), מחמירות בחורף עקב נצילות ניפחית גבוהה יותר של המנוע, אשר בעטייה הוא מוציא יותר הספק. יותר הספק בגל הארכובה = יותר חום במערכת הקירור.

בברכה,
קיד.

dambo
08-08-05, 00:24
קיד
אני מסכים שטמפרטורת עבודה קבועה של 105 מעלות היא לא מצב תקין ואכן מצביעה על בעיה כל שהיא.
כמו שכתבתי מבחינתי עד עכשיו 12:10 בלילה 8/8/05 מצב רגיל אצלי הוא קצת פחות מ 100 מעלות, גם במאמץ מתמשך וקבוע חום המנוע תמיד יתייצב אצלי לבסוף על קצת פחות מ 100 מעלות.
השאלה היא האם תחת מאמץ מתמשך ותנאים חיצוניים קשים במיוחד לא יקרה מצב שבו חום המנוע אכן יעלה גם ל105 מעלות וירד לאט בחזרה למצב רגיל עקב: א. פתיחה מלאה של הטרמוסטט ב. הקשחה של חיבור המאוורר (פאן קלאץ) עקב העליה בחום המנוע.
בקיצור הכוונה היא שאולי (במקום כותב השאלה המקורי שלומי) אין סיבה לרוץ ולבטל פאן קלאץ, טרמוסטט וכו כל כך מהר עקב מקרה לא כל כך קיצוני אחד.
אולי קודם ניקוי, החלפת נוזל קירור ובדיקת אטימות פקק הרדיאטור לדוגמה. ואם המקרה חוזר אז...

חוץ מזה תודה על התגובה המהירה
דני :roll:

shlomi71
08-08-05, 00:41
תודה למגיבים,

נוזל קרור הוחלף ביחד עם טרמוסטט לפני מספר חודשים.
בסופש ראיתי סימנים של נזילה קלה בין חיבור בית טרמוסטט לצינור, אני אפרק ואבדוק אולי בית הטרמוסטט פגום, בנוסף אני אחליף פקק.
אני אדווח בסופ"ש (רק אז הסופה נוסעת לצערי).

תודה,
שלומי

shlomi71
08-08-05, 00:43
דבר נוסף ששכחתי לציין:
הסופה אוטומטית, ישנו רדיאטור לגיר אוטומט בנוסף לנחש ברדיאטור הראשי, ונוסף לכל מותקנת כננת....

שלומי

AvigdorAharon
08-08-05, 07:09
אז עוד פעם אני אשאל אם חום מנוע של 105 מעלות (בערך) צריך כל כך להדאיג במנוע כמו של הסופה , במיוחד בימים חמים כמו שהיו ביום שבו נכתבה ההודעה במקור,כאשר טמפרטורת העבודה הנורמלית של המנוע היא סביב ה 100 מעלות

האם בדקת עם מד חום חיצוני (כספית למשל) או ע"י מבט בשעון?
קח בחשבון שגם לשעון יש סטייה מסוימת.
כפי שכתבו פה בעבר אין ספור פעמים, שעון עם סקלת צבעים או שנתות עדיף על מספרים.

אביגדור

קיד
08-08-05, 23:50
) אין סיבה לרוץ ולבטל פאן קלאץ, טרמוסטט וכו כל כך מהר עקב מקרה לא כל כך קיצוני אחד.
:roll:
דני, תנגב עם היד את הצד הקדמי של המצמד הויסקוזי. עם היד יוצאת יבשה, המצמד תקין. עם היד יוצאת שחורה ושמנונית, אזי המצמד פרוץ, ובהחלט לא תקין.
קיד.

dambo
09-08-05, 01:35
אהלן

היום לאחר שהחלטתי שיש לי קצת זמן להשקיע בסופה, וכשנתיים לאחר החלפת המים הקודמת, באמת הלכתי וקניתי מים, רוקנתי את המים שטפתי קצת עם צינור (למען האמת לא יצא הרבה ליכלוך),החלפתי צינור עליון ותחתון שעד היום עמדו וחיכו ליום הזה והכנסתי מים חדשים.
אחרי שראיתי פה את כל התקלות של המצמד הויסקוזי באמת רציתי לבדוק אולי גם אצלי.
המצמד יבש מסביב ובאמצע, לא יודע אם זה אומר משהו אבל כאשר מסובבים את המניפה (מנוע דומם כמובן) יש מן התנגדות צמיגית לסיבוב.
בקיצור טמפרטורת המנוע לא השתנתה ונשארה כמו שהיתה 3-4 דקות לאחר התנעה ממנוע קר השעון מתייצב ולא זז (יחסית), לא משנה כמה קשה או קל המנוע עובד.
השעון :
http://www.geocities.com/dambo2go/pics/hot_clock.JPG
כמובן שיש נטייה קלה לכיוון ה 100 כאשר מדליקים אורות :shock:
אבל זה כבר נושא אחר.

אביגדור, האמת שלא בדקתי אף פעם אם שעון אחר(אולי באמת יום אחד) אבל אני יוצא מנקודת הנחה שאם השעון באמת מתייצב על נקודה כל שהיא ולא משנה מה היא בכל תנאי עבודה של המנוע (כבר במשך 3 שנים לפחות), כנראה שזו נקודת העבודה של המנוע (הנקודה שבה הטרמוסטט "עובד"), אבל שוב אולי פה הטעות שלי.
הבעייה לפי דעתי היא כאשר המנוע עובד בתחום גדול מידי של טמפרטורות כגון בעומס קל יורד ל 70 ובעומס כבד עולה ל 100+ או יותר גרוע בעומס קל 8) ועומס כבד :oops: (נחליט לבד לפי נתוני המנוע/השעון מהם שני התחומים)

בכל אופן אני אמשיך ליסוע רגוע כתמיד.
תודה דני 8)

ערן המסוקס
09-08-05, 08:34
עוף דמבו עוף כאילו אין מחר :lol:

לדעתי אתה צודק בכל מה שרשמת בהודעה האחרונה והכל באמת בסדר.

skhaikin
10-08-05, 20:24
קיד,

אני לא בדיוק יודע איפה להעביר את היד - איפה בדיוק המצמד הוסיקוזי (זה הפאן קלאץ' ?) נמצא ? ברור שקרוב למאוורר, אבל איפה ? אתה אומר שלא להתחיל את הסיפור של ניקוי הרדיאטור לפני שאני בודק את הפאן קלאץ ?

skhaikin
21-08-05, 13:23
שוב שלום,
פירקתי הרדיאטור, לקחתי אותו למומחה רדיאטורים וניקינו אותו באופן יסודי. הרכבתי חזרה, אבל הבעיה נשארה - בעליה החום עולה לכיוון ה 95 (בדרך כלל, החום עמד קבוע על 80 - לא משנה עליה / כביש / שטח / קר / חם בחוץ). מצאתי את הפאן קלאטץ :) ... העברתי יד - לא גיליתי נזילה. האם להסיק מזה שהוא תקין ? מה עוד יכולה להיות הבעה ? או אולי זאת לא בעיה בכלל, וזה בסדר שהחום מנוע לא תמיד קבוע ועולה במאמצים ?

אגב, מאמר נחמד עם כמה תמונות על פאן קלאטץ: http://www.popularmechanics.com/automotive/sub_care_sat/1772922.html?page=1&c=y

dambo
22-08-05, 01:14
ציטוט שלך מההודעה הראשונה:
לגבי מערכת הקירור :
לא מזמן הוחלפו: טרמוסטט, משאבת מים, צינור רדיאטור תחתון
לפני החלפת הרכיבים(בעיקר הטרמוסטט) מה היתה טמפרטרת העבודה של המנוע ?

יכול להיות שהטרמוסטט שהורכב לא עובד בתחום הנכון? לא תקין ?

70-80 מעלות (בהנחה שהמדידה נכונה) נמוך מידי לדעתי למנוע שאמור לעבוד בין 90 ל100 מעלות.

95 מעלות במאמץ זה מצויין (עוד פעם בהנחה שהמדידה נכונה).

???
דני :?

skhaikin
22-08-05, 08:47
דני,
אחרי שהוחלף הטרמוסטט, שום דבר לא השתנה לעומת מה שהיה קודם, תמיד עבד סביב ה -80. זה היה לפני כחודש וחצי, התופעה שאני מתאר התחילה לפני כשבועיים. שאלה איך אני יודע אם המדידה היא נכונה בכלל. אבידגדור דיבר על מד חום חיצוני, אבל אין לי כזה...

קיד
10-09-05, 21:59
כיצד בודקים מצמד מניפה - מצמד ויסקוזי או בלע"ז פאן-קלאץ' :?:
מדובר כמובן על אמצעים ביתיים ללא שימוש במונה סיבובים דיגיטלי בעל משדר אינפרא אדום.
לצורך הבדיקה יש להשתמש בקרטון אריזה דק, או בריסטול, בעל שטח הקרוב מאוד לשטח החסום ע"י שתי האמבטיות של הרדיאטור (בקיצור השטח של הרשת). כמו כן יש צורך בעוזר סטנדרטי (HELPER), לדוגמא חבר, אישה, ילד בגיל העשרה. יש לוודא שלעוזר יש מינימום של 70IQ ושהוא רואה לפחות בעין אחת.

פרוט הבדיקה:
במנוע דומם, השחל את הקרטון בין רדיאטור המים ומעבה המזגן, כך שיחסום את זרימת האויר באופן ההרמטי ביותר. אין להתעקש על יותר מ-90% חסימה.
הנע מנוע, והנח לו להגיע לטמפ. עבודה - 90 מעלותC.
בקש מהעוזר לשמור על סיבובי מנוע יציבים של 2000 סל"ד. צפה במניפה, ולמד את מהירות סיבובה, את הרעש שלה ואת כמות האויר שהיא דוחפת.
הנח למנוע להגיע ל-100 מעלות C. כעת משוך החוצה את הקרטון. המניפה צריכה להאיץ בין-רגע, תוך השמעת רעש רוח חזק, ויצירת רוח חזקה [/b]מאוד בתא המנוע.
לאחר מספר דקות, המניפה צריכה להוריד את מהירותה באופן דרסטי, עת טמפ. המנוע תרד לרמה של 90 מעלות C.

במידה והמניפה לא האיצה, אזי המצמד לקוי.

למען הסר ספק, ההסבר לנעילת המניפה (ע"י ברגי איסכורית) שסיפקתי בתחילת השרשור, הוא בלתי הפיך.

בברכה,
קיד.

-->