PDA

צפייה בגרסה מלאה : נעילת גלגל אחורי שמאלי בבלימה - מה יכולה להיות הבעיה?

אדי
15-07-03, 16:06
בנסיעה האחרונה נתקלתי בבעיה שגרמה לי לחזור ... הגלגל האחורי שמאלי (בלם תוף) ננעל לי בלחיצה ממש קלה על דוושת הבלם . מה יכולה להיות הבעיה? משאבת בלם בגלגל? מישהו נתקל בבעיה דומה בסופה?

את הרפידות אני גם צריך להחליף בזמן הקרוב , יכול להיות שזה קשור?

תודה , אדי .

shay1
16-07-03, 20:18
צור קשר אני אסביר לך בטלפון

064643388 שי :) :) 8)

חנן-ג'יפולוג
16-07-03, 21:16
שי, הסבר בבקשה לכולנו, אני בטוח שיש עוד הרבה שירצו לשמוע תשובה על השאלה הזו.
אדי, אתה בטוח שזה רק הגלגל השמאלי או שאתה חושב שזה השמאלי כי זה מה שאתה רואה מכיסא הנהג? נתקלתי פעם אחת בבעיה הזו לאחר שניקזתי אוויר מהבלמים וניטרלתי לצורך זה את שסתום הפרופורציה. הוא לא חזר מיידית לאחר הניקוז ולכן הבלמים האחוריים קיבלו לחץ יתר.
עוד מצב שזה קורה, זה לאחר שהג'יפ עומד זמן מה לאחר שהגיעה לחות אל התוף, התוף מחליד, ובבלימות הראשונות אח"כ הבלם ננעל מאוד בקלות.

t_uri
16-07-03, 22:32
אני מתקלתי בנעילת האחוריים לא פעם.

מה שאני עושה, והמלצתי על כך גם לנמרוד באחד הטיולים, הוא לשים בראשון LOW וליסוע עם ברקס לחוץ משהו כמו 30-100 מטר (לפי הצורך). לא ללחוץ על הברקס בכל הכח, צריך ללחוץ חלש עם רגש.
אחרי שהבלימה מורידה את שיכבת החלודה החיצונית מהתוף, הבלמים חוזרים לתיפקד תקין.

יעיל במיוחד בימי החורף לג'יפים שנוסעים רק בסופי שבוע.

אורי טל.

UNIX
16-07-03, 23:30
זה קרה לי בסיקס כמה פעמים ובמיוחד אחרי השטיפה (אני שוטף טוב טוב למטה)
וזה בדוק בגלל מים כי חסרה לי גומיה בצד אחד של הריגולא'ג אחרי כמה עצירות זה חזר למצב רגיל?

אדי
17-07-03, 15:49
שי , אני אצור איתך קשר שאני אהיה ליד הג'יפ . בכל מקרה , נראה לי שכדאי שתכתוב את דעתך בפורום , זה יכול לעניין עוד אנשים .
חנן , אני כמעט בטוח שזה רק האחורי שמאלי , אבל אני אבדוק שוב ליתר בטחון .
אורי , באמת הבעיה התחילה אחרי שעברתי במעבר בוץ עם מעט מים , פירקתי את הדרמים אבל לא ראיתי בוץ או משהו כזה , אני אנסה את מה שאמרת .

תודה , אדי .

shay1
17-07-03, 22:02
ערב טוב לכולם

הבעיה מוכרת לי רק שאצלי זה היה בגלגל הימני.
כל פעם שהייתי לוחץ על הברקס וגם נגיעה קלה הימני היה ננעל והשמאלי לא
וכל הרכב היה נוטה על צידו.
הבעיה נפתרה אצלי כאשר ביצעתי כיוון ברקסים והביצוע מאוד פשוט
הרם ותמוך את הרכב מהסרן האחורי כשהגלגלים באויר [ לא לפרק גלגלים ]
כנס מתחת לאוטו כמובן לאחר שתמכת את הרכב טוב.
יש בצלחת שמאחורי התוף חלונית קטנה מחוסה בגומיה החלונית ממוקמת בחלק התחתון של הצלחת לאחר שהוצאת את הגומי עם מברג [ שים לב יכול מאוד להיות שאין אצלך גומי ]
תסתכל עם פנס כיס בתוך החלונית אתה תראה גלגל שיניים, הגלגל שיניים הזה תפיקידו לקרב או להרחיק את הרפידות מהתוף.
הכיוון מתבצע בעזרת מברג שטוח והבדיקה מתבצעת כך:
סובב את גלגל הרכב, כשהוא באוויר בחוזקה עם היד, כשאתה עוזב את הגלגל הוא אמור להפסיק להסתובב.
במידה והוא ממשיך להסתובב עליך להמשיך לסובב את גלגל השיניים עם המברג, הפעולה שאתה מבצע היא לקרב את הדיסקיות לתוף, תמשיך כך עד שתגיע לתוצאה ששני הגלגלים נעצרים ברגע שאתה עוזב את הגלגל.
כמובן, שאת כיוון הברקסים אתה מבצע כאשר בלם היד לא משוך ודוושת הבקרס לא לחוצה.
יש לציין שהפעולה בוצעה על ידי בגי'פ שלי מסוג סופה, והתופעה נפתרה כמעט לגמרי.
פרט לברס הראשון לאחר ההנעה של הבוקר שהוא נועל את שני הגלגלים יחד, לאחר מכן הרכב עוצר טוב ושווה בשני הגלגלים.

במידה ויש משהו לא ברור אשמח לעזור טלפונית: 064-643388

שי :lol: :P :) :D

חנן-ג'יפולוג
18-07-03, 00:30
לא!
ככה לא מכוונים בלמים אחוריים בסופה ובסיקסים משנות ה80.
זו הדרך המהירה ביותר לשרוף את הרפידות ולהרוס את תופי הבלימה.
ראשית, הם מתכווננים אוטומטית.
שנית, אם אתה מחליט לבטל את הכיוונון האוט' אתה צריך לכופף שם פחיות וכשאתה מכוון, אסור שבסופו של תהליך שהרפידות יגעו בתוף כשהבלם לא לחוץ!! בבלמי דיסק הרפידות "מלטפות" את הדיסק כל הזמן, בבלמי תוף לא.

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=1204

פרטים נוספים בספר הטיפולים העברי של הסופה ובספרי היינס.

shay1
18-07-03, 13:51
חנן
ככה הבעיה נפתרה אצלי

חנן-ג'יפולוג
18-07-03, 22:08
שי, שים לב לתגובות מעליך של רבים וטובים. התקלה הזו נפתרת הרבה פעמים רק מעצם השימוש בג'יפ. אני לא יודע מה התקלה שהיתה אצלך, אבל מה שכתבת הוא במקרה הטוב הרסני למכלולים, ובמקרה הרע מסוכן, כי נהג עלול להגיע למצב של רתיחת נוזל בלימה עקב החיכוך הרב שנוצר מהשיטה שהצעת ולהישאר עם דוושת בלם שיורדת לרצפה ולא מייצרת כוח בלימה כלל!
הצליח לך? תגיד יפה תודה, תקווה שהרפידות והתופים לא נשחקו יותר מדי מהניסוי האכזרי שעשית להם, והמלצה שלי? אל תחזור על זה שוב. בכל מקרה אל תעשה מזה תו"ל.
כדאי לך לעבוד עם ספר צמוד, זה יחסוך לך המצאות בתחום תחזוקת הרכב ובטח בתחום מערכות בטיחות.

ערן המסוקס
18-07-03, 22:57
ייתכן שהתופעה של נעילת גלגל לאחר בוץ או מים קשורה בשני גורמים ולא אחד בלבד. אצלי היתה תופעה שאחרי טיול רווי בוץ הבלמים האחוריים היו ננעלים בנגיעה. ייתכן כי הכוונון האוטומטי "משתגע" כאשר הרכב לא נעצר כל עוד הבלמים רטובים ומהדק את הרפידות יתר על המידה?
בלמי התוף האלה הם צרה אחת גדולה. בדיונות אין לך בלימה, בבוץ יש לך בלימת יתר, והשחיקה אחרי טיולים כאלה אדירה כי אין להן יכולת ניקוי עצמית טובה.

הרצל
20-07-03, 00:09
חנן
לפי ספר הרכב בסופה כיוון הברקסים בסופה יכול להעשות בשתי צורות

א. מדידת קוטר פנימי של התוף וכיוון הרפידות (הקוטר החיצוני שלהם )
בהתאם למידה של התוף.
הכיוון מבוצע בעזרת הבורג ש שי דיבר עליו.
ב. כמו ש שי הסביר
אותו הרעיון רק שהכיוון מתבצע שהתוף מורכב.

אז לא הבנתי על מה ההסטריה בתגובה שלך

הרצל

חנן-ג'יפולוג
20-07-03, 00:50
הרצל, קרא שוב את ספר הטיפולים, עמוד 4-18, ככה לא מכוונים בלמים בסופה.
מגיעים בצורה כזו לאיזור הכיוון הנכון כאשר משאירים חופש מסוים ואת הכיוון הסופי מבצעים באמצעות בלימות קדימה ואחורה 8-10 פעמים, כך שהכיוון הסופי יתבצע בצורה אוטומטית ולא בצורה ידנית.
בסופו של התהליך הרפידות לא מתחככות בזמן נסיעה בתוף.

נמרוד
20-07-03, 13:47
חנן צודק
ברכב שבו הכיוון האוטומטי מבוטל (וזה המצב בהרבה ג'יפים, ביודעין או שלא ביודעין), הכיוון על ידי גלגל השיניים דרך החריץ הוא בעצם הכיוון הסופי של הבלם. מבצעים כמו ששי כתב, אבל כשמגיעים לנקודה שבה הגלגל לא מסתובב חופשי, כלומר יש נגיעה של הרפידה בתוף, חוזרים אחורה, עד שהתוף מסתובב חופשי! חשוב מאד, הרפידה צריכה לא לנגוע בתוף בנסיעה. אחרי הכיוון כדאי לבצע נסיעת מבחן של כמה דקות, לעצור, ולהרגיש את התוף - אם הוא חם, הרפידה נוגעת וצריך לשחרר מעט.
וכשאין כיוון אוטומטי, צריך מדי פעם - כמה חודשים, תלוי בקצב הנסיעה - לחזור על הכיוון, כדי לפצות על שחיקת הרפידה.

אדי
23-07-03, 00:26
עכשיו הג'יפ עוצר בלי רעשים וחריקות מיותרות , נסעתי בLOW (ראשון) עם ברקס לחוץ כ-50 מטר לפי עצתו של אורי טל (תודה על העצה) וכרגע נראה שהכל תקין .

תודה , אדי .

שאולי
05-08-03, 00:35
צר לי חנן, אך אני מסכים עם שי, פעולה זו נקראת ריגולז' וכך בדיוק עושים את זה

שאולי
05-08-03, 00:41
תיקון קטן
לא צריך להגיע למצב שהגלגל נעצר אבל צריך לשמוע חיכוך שהגלגל מסתובב

tayrie
27-08-05, 01:18
השרשור הוקפץ...

לא מצאתי פתרון אמיתי בשרשור לבעיה , אחרי שטיפה או כל הרטבות רצינית של הגלגלים האחוריים זה קורה .
נסיעה בLOW עם ברקס לחוץ כמה מטרים פותרת את הבעיה , אבל הפתרון הזה גם מפחיד , ז"א פחד לטחון משהו וגם לגלות את זה באמצע נסיעה זה אחד הדברים המבעיתים לי ולסביבה...

יש דרך למנוע את זה?

UNIX
27-08-05, 01:58
יש דרך למנוע את זה
תחליף לדיסק ברקס .
כעיקרון נראה לי שאם תאטום את זה עד כמה שאפשר וזה אומר לשים כאפות
(מכסה כזה לגלגל , משמש בעיקר ליופי) תבדוק שלא חסר לך הגומיה של החור כיוון ריגולאז ובעיקר בכי חשוב לא להשפריץ מים לאיזור וללמוד לחיות עם זה.

ערן המסוקס
29-08-05, 19:51
יש עוד שיטה.
להרכיב רפידות בלם אחוריות מקוריות ולא מחודשות. המחודשות פשוט תופסות חזק מידי. זה גורם לנעילת הגלגלים האחוריים לפני הקדמיים בכל מצב! מאוד מסוכן בבלימת חירום בעיקר בכביש רטוב!
הרפידות המקוריות תופסות הרבה פחות טוב אבל מחזיקות מעמד עשרות אלפי קילומטרים והבלימה נעשית בטוחה ומאוזנת הרבה הרבה יותר.
לכאורה תרגיש שיכולת הבלימה נמוכה יותר כי צריך ללחוץ על הבלם חזק יותר, אבל בתכלס, עקב בלימה מאוזנת, מרחק הבלימה קטן בהרבה!
הבעייה היא שבלם החנייה לא יתפוס טוב במיוחד, אלא רק בצורה סבירה שעוברת טסט.

הפיתרון האולטימטיבי לדעתי, כאשר התנאי הוא להשאר עם בלמי תוך, הוא רפידות מחודשות והוספת שסתום הגבלה לצנרת הבילום האחורית.

לצערי, כרגע אני לא יודע איפה אפשר להשיג שסתום כזה.

asi
29-08-05, 20:45
ואיך בדיוק אפשר לעשות הסבה לסידקים מאחורה ? ושיהיה חוקי ועבור טסט ..?

אסי

AvigdorAharon
29-08-05, 20:53

זה לא ממש עובר טסט, זו בדיוק הבעיה, והפתרון הוא... (בה"פ).

אביגדור

tayrie
29-08-05, 21:21
יש עוד שיטה.
להרכיב רפידות בלם אחוריות מקוריות ולא מחודשות. המחודשות פשוט תופסות חזק מידי. זה גורם לנעילת הגלגלים האחוריים לפני הקדמיים בכל מצב! מאוד מסוכן בבלימת חירום בעיקר בכביש רטוב!
הרפידות המקוריות תופסות הרבה פחות טוב אבל מחזיקות מעמד עשרות אלפי קילומטרים והבלימה נעשית בטוחה ומאוזנת הרבה הרבה יותר.
לכאורה תרגיש שיכולת הבלימה נמוכה יותר כי צריך ללחוץ על הבלם חזק יותר, אבל בתכלס, עקב בלימה מאוזנת, מרחק הבלימה קטן בהרבה!

הפיתרון האולטימטיבי לדעתי, כאשר התנאי הוא להשאר עם בלמי תוך, הוא רפידות מחודשות והוספת שסתום הגבלה לצנרת הבילום האחורית.

לצערי, כרגע אני לא יודע איפה אפשר להשיג שסתום כזה.

הבעיה היא רק אחרי הירטבות , למה?

UNIX
29-08-05, 21:25
החיכוך בין הרפידה לתוף משתנה , מה שכן אני לא מבין איך ברכבים אחרים זה לא קורה? אלא אם כן ברכבים אחרים העסק אטום איכשהוא , על זה איציק4x6 בטח יענה לנו .

ערן המסוקס
29-08-05, 23:34
בלם החנייה כן עובר טסט. עובדה שאני עובר לבד ללא מאכר טסטים במכונים שונים במשך כמה שנים עם אוטו סט הרפידות, שקניתי מקורי מיאנוביץ'.

התופעה עם הבלמים הרטובים אמורה לקרות בכל מערכת בלימה של תופים לדעתי. זה קורה בצורה קיצונית ומורגשת יותר בסיקס שלך מכיוון שיש לך רפידות מודבקות, אשר מקדם החיכוך שלהן גם ככה גבוה מידי ועוצמת הבלימה שלהן גבוהה מידי גם בכל מצב אחר.
זאת הסיבה שהרפידות המודבקות מוחלפות כמו גרביים.
מסוכן מאוד לנסוע עם עצמת בלימה לא מרוסנת כזו מאחורה. זאת הסיבה שאני מוכן להתפשר על בלם החנייה.

-->