PDA

צפייה בגרסה מלאה : אפקט פאנהרד ל CJ?

ערן המסוקס
01-08-05, 20:07
בא לי רעיון קטן, כיצד להחזיר כמה שאפשר את התנהוגת הכביש של הCJ. הרי הוא בא ללא פאנהרד מהמפעל. העדר זרוע זו, בעיקר ברכבים מוגבהים ועם שאקלים ארוכים מהמקור, גורם לשיוט רציני של הרכב במהירויות בעיקר.

מכיוון ששילדת הרכב צרה מקדימה, יותר מבסופה, לא נראה שאפשרי להרכיב זרוע קשיחה. היא פשוט תהיה קצרה מידי ויש לזה השלכות רעות על ההיגוי של הרכב.

אז..

מה בדבר חיבור רצועות ריסון באלכסון מהשילדה לסרן? הרצועות בעלות אלסטיות מסויימת, זול ופשוט מאוד להרכיב או לנתק אותן אם צריך. אני אישית בעד כל דבר שיש לו אלסטיות מסויימת. רכיב אלסטי יהיה עמיד יותר מרכיב קשיח בדרך כלל..

אז הנה ציור קטן כדי להמחיש את הרעיון..
רצועה תהיה מחוברת בקצה אחד לתושבת מוט הייצוב ובקצה השני ללולאה מרותכת על הנאקל של הסרן. החיבור יכול להעשות ע"י שאקלים ונתיק בכל זמן רצוי.
יהיו 2 רצועות סה"כ בצורה מוצלבת.

http://learn.sapir.ac.il/users/www/16964/jeep%20technical/jeepcombina.jpg

נמרוד
01-08-05, 21:16
קח מצב גבול, שבו הרצועות לא אלסטיות - תדמיין שהם שתי מוטות קשיחים לחלוטין, או שהם כבלי פלדה מתוחים ועבים מאד. במקרה הזה, אתה ביטלת למעשה את כל החופש שיש במתלה - לגמרי! עכשיו תתרחק מהגבול, הרצועות כן אלסטיות, אבל עדיין הן רצועות חזקות ולא גומי - כמעט ביטלת לגמרי את המתלה. כל הרעיון בפנהרד שהוא אחד. שני פנהרדים בהצלבה - וזה מה שאתה מציע כאן, ברמת העיקרון - מבטלים את המתלה. הם מוסיפים שני לינקים לארבע שכבר קיימים, נועלים את כל שש דרגות החופש של הסרן, וזהו.

ערן המסוקס
01-08-05, 21:42
לא מדוייק. אכן תהיה הקשחה מסויימת של המתלה אבל בגלל הזוית של העבודה, האלסטיות בזוית העבודה מעלה מטה תהיה גדולה מאוד ביחס לאלסטיות האפסית ימין שמאל. וזה מה שאנחנו רוצים.
אולי בשטח זה יגביל את מהלך המתלה ולכן אפשר לעשות את זה נתיק לשטח בדיוק כמו שעושים עם מוט מייצב.
אגב, זה עלול לגרום גם לאפקט מוט מייצב כשאני חושב על זה, ברמה מסויימת. הכל תלוי בגמישות הרצועה.

כשאני חושב על זה. בסגירת מתלה הרצועות יתרופפו ולכן לא תהיה כל מניעה לסגירה.. הממ.. אבל תהיה מכה בפתיחה.. טוב נו..

חזרה לשולחן השרטוט :?

tzagi
02-08-05, 05:52
Eren,
Thinking out of the box is good
But there is no reason to try to reinvent the wheel.
Lets go back in time to the early 50's to when the CJ was born....
it was built as a SLOW speed vehicle, powered by a 134 f head with about 60 hp...on a good day, max speed about 60 mph

To make a long story short....you want road manners?
go with coils with a 4 link, just like in the TJ's
and forget about the penhard rod, most yj's aroud here lost theirs a long time ago as all it does is limit suspension travel
(ok so it does make things more stable over 65 mph)

I got the big brother version on a 01 Dodge Cummins 4wd
(solid axle coils, 4 link)
Let me tell you ....its very stable at 100 mph
please dont ask how I know!

ערן המסוקס
02-08-05, 08:36
נחמד, אבל בין השקעה ב 2 רצועות קצרות ואלקטרודה אחת לריתוך לבין הסבת המתלים בצורה כמעט בלתי הפיכה לסלילים יש מרחק מסויים. :)

אני ארד מתחת לרכב שוב, לראות אם אפשרי לייצר פאנהרד קשיח בצורה כלשהי..

moriseven
02-08-05, 08:49
ערן, לא הבנתי מה שאתה רוצה למנוע זה את התנועה של הסרן ימינה ושמאלה כלומר לצדדים?אם כן אז אצלי בג'יפ יש משהו כזה (נראה לי מקורי מהחברה) ככה הוא בא שקניתי אותו זה שתי מוטות שמחוברים לנדנדות באלכסון בצורה כזאת שכאשר יש פתיחה של המתלה והנדנדות יורדות למטה הוא לא מגביל אותן.

אני אנסה לצלם את זה היום כדי שתבין במה מדובר.

מוריס

UNIX
02-08-05, 09:46
מוריס אתה מדבר על מוט מייצב שאני מאמין שכבר קיים אצל ערן .

נמרוד
02-08-05, 09:47
נחמד, אבל בין השקעה ב 2 רצועות קצרות ואלקטרודה אחת לריתוך לבין הסבת המתלים בצורה כמעט בלתי הפיכה לסלילים יש מרחק מסויים. :)

אני ארד מתחת לרכב שוב, לראות אם אפשרי לייצר פאנהרד קשיח בצורה כלשהי..

ערן, מה שאתה צריך זה מוט פנהרד כמו בסופה (YJ) ואתה תגלה שמה שמפריע לך להתקין אותו כמו בסופה בדיוק, זה הדיפרנציאל שנמצא בצד הנוסע. הפנהרד חייב להיות כמה שיותר מקביל וקרוב באורכו לדראגלינק.

יותר מזה, יש לי סיבה טובה לחשוב שהוספת מוט הפנהרד לג'יפ YJ היא בדיוק הסיבה שהם הזיזו את הדיפרנציאל מצד הנוסע בCJ לצד הנהג בYJ ושאר הג'יפים שמשתמשים בפנהרד (XJ, TJ, ZJ וכן הלאה).

מוני אורבך
02-08-05, 09:59
נמרוד – ניתן לעקוף את הבעיה, והכוונה באופן מילולי.

לדוגמה ב LR הדיפ נמצא בצד הנוסע.
בפרנהרד יש פשוט כיפוף בצורת פרסה שעוקף את הדיף ומתחבר לסרן מיד לאחריו.
עובד די טוב, אף על פי שיש חופש מסוים (לפחות בדיסקו שהיה לי)

moriseven
02-08-05, 11:06
ברוך אני לא מדבר על מוט מייצב(לפחות כך נראה לי) אצלי זה מחובר לנדנדות עצמן מה שאני לא רואה שיש בתמונה של ערן(לפחות לא כמו אצלי),בקיצור בהמשך היום אני אוסיף תמונה כדי שכולנו נבין במה מדובר.

ערן המסוקס
02-08-05, 15:27
אהה, באמת רעיון טוב מוריס. נראה לי שזה חלף לי בראש פעם מזמן..

חיבור שרשראות למשולשים עצמם ויצירת משולש בעצם שקודקודו במרכז הפגוש וצלעותיו מחוברות לבורג התחתון של השאקלים? זה יעבוד?

זה גם פשוט מאוד לביצוע לצורך בדיקה.

ברכבים עם שאקלים ארוכים זה יכול לעזור מאוד לדעתי. הממ.. אני חושב על מי לעשות את הניסוי..

חנן-ג'יפולוג
02-08-05, 15:31
דוד מ"דרך השטח" עשה את זה-חיבור בין קצות השאקלים למרכז הפגוש. רק שהוא עשה את זה עם מוטות מתכווננים באורכם ועם תפוחים בקצוות. עבודה יפהפיה.

ערן המסוקס
02-08-05, 15:38
נו חנן, תן עוד פרטים! איך זה תיפקד?

ניר ל
02-08-05, 15:43
יש פתרון הרבה יותר פשוט, ראיתי את זה על רכב לאחרונה ודרור סיפר לי שזה הי פעם מאד נפוץ -
פשוט עושים חיבור קשיח בין השאקלים הקדמיים הפנימיים ||====||, זה מונע מהשאקלים לזוז ומהסרן לנוע לצדדים, הסרן כולו חפשי לעלות ולרדת אבל מצליב על מדרכה.

חנן-ג'יפולוג
02-08-05, 15:57
לא התנסיתי בנהיגה על הג'יפ שלו. דוד טען שזה עובד מצוין.

למען האמת לא הבנתי למה הוא היה צריך שם תפוחים, הרי דרגת החופש של השאקל היא רק קדימה-אחורה. נראה לי שמספיקים שני צירים באמצע הפגוש ומהם ברזלים מרותכים לשאקלים.

בכל מקרה, זה לגמרי חיצוני, וקורץ לבוחנים, אז זה די בעייתי. צריך גם לזכור שדרגת החופש ימינה-שמאלה של הסרן לא בהכרח נובעת רק מגמישות השאקלים, אלא מעצם העובדה שמדובר בעלים מפלדה קפיצית, כך שאני לא בטוח עד כמה השיפור הזה מורגש ביחס לחופש הכולל. הרי אם מסתכלים רק מהסרן הקדמי ואחורה אל התושבות האחוריות , גם אם נדמיין שהעלים בכלל לא מחוברים קדימה אל השילדה, ומניחים שהעלים הם קשיחים במובן של תזוזה ימינה-שמאלה, אז לכאורה הסרן לא היה אמור להיות מסוגל לזוז ימינה ושמאלה למעט על הגמישות של תותבי הגומי האחוריים.

הפתרון שניר הציע נראה לי מזעזע, והוא גם כתב בסוף שזה מצליב על מדרכה, אז מה האינטרס?

ערן המסוקס
02-08-05, 17:53
לא יודע, נשמע בהחלט מזעזע.. אני לא ביקשתי פה מוט מייצב, וזה בעיקר האפקט שיתקבל מהסידור של ניר.

אגב, חייב גם ציר על השאקל עצמו ולא רק במרכז הפגוש כמובן..

נראה מה יגיד על זה שפן הניסויים :lol:

חנן-ג'יפולוג
02-08-05, 17:54
אגב, חייב גם ציר על השאקל עצמו ולא רק במרכז הפגוש כמובן..

למה ?

ערן המסוקס
02-08-05, 18:28
כי ככה אמרתי!!

טוב, צודק.. במחשבה שנייה באמת אין שום צורך. זה אומר שהעלות הזולה תהיה אפילו זולה יותר.. יפה.

gmb
03-08-05, 00:11
נאמר כאן שהפאנהרד גורם להגבלת מהלך מתלה, האם משמעותי?
בכלל, מישהו מדד פעם מה ההפרש למשל עם מוטות מייצבים מנותקים וכשהם מחוברים?

רמי

UNIX
03-08-05, 01:32
יש הרבה הבדל רמי ,
אצלי לפחות הבדל של יותר מ 50 אחוז לטובה.

asafk
03-08-05, 12:06
נאמר כאן שהפאנהרד גורם להגבלת מהלך מתלה, האם משמעותי?
בכלל, מישהו מדד פעם מה ההפרש למשל עם מוטות מייצבים מנותקים וכשהם מחוברים?

רמי
המייצב- מאוד משמעותי. הפנהארד- ממש לא.

אסף.

moriseven
04-08-05, 18:36
ערן מצטער שלקח לי הרבה זמן רק היום היה לי זמן לגשת לצלם את מה שאמרתי אז הנה

http://img282.imageshack.us/img282/1121/picture0016qm.jpg (http://imageshack.us)

אצלי זה ככה מאז שאני מכיר את הג'יפ אז אני לא יודע אם זה בא ככה במקור או שמישהו לפני בנה את זה.

מוריס[/url]

moriseven
04-08-05, 18:38
מצטער הנה זה בקטן

http://img282.imageshack.us/img282/1121/picture0016qm.th.jpg (http://img282.imageshack.us/my.php?image=picture0016qm.jpg)

נמרוד
04-08-05, 20:13
זה לא מקורי מהמפעל, לא על ג'יפ ולא על שום רכב שאני אי פעם שמעתי עליו. זה נראה בדיוק כמו מה שחנן תיאר, וסביר להניח שזה מאותו מקור. אני לא אוהב את זה - אבל אשמח מאד בהזדמנות לעשות סיבוב ולבחון איך הסידור הזה עובד.

tzagi
04-08-05, 22:19
I dont get it....what's the purpose of this setup
?
To me it looks like it will reduce flex by limiting shackle movment

coas
04-08-05, 23:10
ערן, מה התועלת שתקבל ממוט פנהארד? אתה נוהג בCJ על כל המשתמע מכך ובנוסף כשאתה ממש מתפרע אתה לא עובר את ה80 קמ"ש. מה רבותא?

AvigdorAharon
04-08-05, 23:44
...ולמה אתה מקניט את הילד...,
עזוב את ערן ותן להשתעשע קצת...

ערן המסוקס
05-08-05, 02:28
הרכב שלי לא מוגבה ועם שאקלים מקוריים. סה"כ הוא תקין לחלוטין, ואני מרוצה מהתנהגות הכביש שלו (או פשוט התרגלתי כך שלא מפריע לי לנהוג עליו בכביש). ואני לא נוסע 80 קמ"ש עם כל הכבוד, תודה סליחה.

בכל מקרה, נראה לי שזה פתרון לא רע לרכבים מוגבהים ובעיקר עם שאקלים ארוכים. צריך לעשות את הפתרון הזה נתיק בקלות בצורה כלשהי בשביל מי שממש רוצה את מהלך המתלה הנוסף בשטח (לא בטוח בכלל שזה מגביל את המהלך)..

בקיצור, נהיה חכמים יותר אחרי ניסוי.. אבל צריך למצוא מישהו לנסות עליו :twisted:

שגיא S
24-01-14, 18:58
ישן מאוד אבל אני מקפיץ בכל זאת...יש באינטרנט בחור עשה את הפתרון הנ"ל:
http://www.jeep-cj.com/forums/f19/panhard-bar-10739/

כפי שהוא מספר: קנה מוט מתכוונן של YJ מחברת JKS, קיצר אותו למידות של CJ.
ריתך תושבת למכסה/ביצה בסרן הקדמי, ריתך תושבת בצד השני של השלדה וטוען שזה עובד לו טוב.

לגבי המגבלה בשטח - הוא אומר שהוא משחרר את הבורג בשטח, המוט משוחרר ונותן לסרן לזוז, ואז בכביש הוא מחזק את הבורג.

http://www.jeep-cj.com/forums/attachments/f19/6404d1315875470-panhard-bar-002-2-.jpg

http://www.jeep-cj.com/forums/attachments/f19/6403d1315875470-panhard-bar-001-2-.jpghttp://www.jeep-cj.com/forums/attachments/f19/6405d1315875470-panhard-bar-003.jpg

-->