PDA

צפייה בגרסה מלאה : לבקשת החברים הסבת ויטארה מאוטומאט לידני

8ball
12-09-14, 15:37
ננסה לכתוב רשמים ולחלוק מהניסיון לביצוע ההסבה בויטארה דור ראשון. מראש נגיד שהכל פה נעשה בעבודה עצמית והרבה סבלנות. לי זה לקח המון זמן יחסית כי עבדתי לבד בחנייה ברגע שחזרתי מהעבודה ולא תמיד היו לי כל החלקים זמינים.

המינימום הנדרש לביצוע הפרוייקט:

סט מפתחות מילימטרי 8-19
סט בוקסות במידות הנל
מברגים
בוקים יציבים (לא לזלזל)
גקים לפחות שניים רצוי עגלה
רצועות
איזולירבנד חשמל
איזולירבנד חבלה
מלחם ובדיל
דיסק
והחשוב ביותר מלא מלא קפה.

חלקים נדרשים

גיר ידני
כבל קלאצ
דוושות קלאצ וברקס מויטרה ידנית
ידית הילוכים
זרוע מצמד לכבל
תושבות גיר ורצוי גם טרנספר.
גלגל תנופה של ויטארה ידנית

עבודה מול בעלי מקצוע

חרט לשני ברגי מנוע גיר עליונים
מכון שיפוץ גלי הינע לקיצור והארכת גלי הינע למידות החדשות.

אז ככה. נתחיל בשיקולים בעד ונגד ההסבה.

נגד: אם מדובר בקצרה, מכירה וקנייה של ידנית הרבה יותר חכם מהסבה.
לא כלכלי. השקעה שלא תכסה את עצמה.
האישה לא תאהב את הרעיון לנהוג ברכב ידני(אולי זה צריך להיות בבעד)
בעד:
כי אני שונא אוטמאט.
כי רציתי פרוייקט מאתגר
כי אין כאלה ואין סיכוי שאני חוזר לקצרה.
כי הרכב מקבל המון כוח זמין ביחס להתנהגות באוטומאט וזה משמעותי בסוזוקי.
כי אני שונא אוטומאט.
והסיבה החשובה ביותר... כי בא לי.

את הויטארות אני מכיר לעומק הקרביים מכמה וכמה שנות ניסיון איתן. את הראשונה קניתי כשהייתי קצין צעיר בתחילת ימי הקבע ובלי יותר מדי חשיבה, מה שמרמז שקניתי נבלה שחוטה. המון שיעורי מכונאות קיבלתי ממנה ובתמורה לקחתי אותה לחרוש את הארץ. לאט גדלנו יחד(והעוש שלי קטן אבל למי אכפת) עד שיום אחד הצטרפתי לטיול ויטארות עם אחד נקרא לו נ. ועוד אחד נקרא לו ש. לש הייתה ויטארה 4 דלתות מעתה יקראו ארוכה. אוטמאטית מגניבה וממש מעניינת לעומת הטרקטורון עם גג שלי. אבל היא אוטומאטית ואני שונא אוטומאט. לנ. מיודענו יש אחת ארוכה הרבה יותר מגניבה והיא ידנית. אאוריקה התאהבתי. מיד מתחיל לברר ולפשפש. אותו נ בחור חביב. עוזר לצעיר שכמוני ומספר לי שהיא הוסבה אחר כבוד ולארץ לא הגיעו כאלו ידניות וזה סיפור יקר ו.... שיט. אבל אני רוצה.

שלוש שנים אחר כך ונהר של שמן גריז נוזל בלמים ושבבי מתכת מפרויקטים שעברתי אני כבר עם ארוכה אוטומאטית בצבעי הסוואה שנצבעו בבית כמו כל דבר. ההבדל העיקרי מאותו ילד בן 20 שפוחד לעשות טיימינג בלי אבא לילד של היום שעושה פחחות וצבע למרות שכולם נגד הוא אחד. אני לא מאמין שיש משהו שמוסכניק ממוצע בארץ יכול לעשות ואני לא.

יושב מול האינטרנט מתחיל ללמוד לחפור לחקור לחשוב לתכנן. לא מפסיק כל היום בסוף מחליט ללכת לשחק בידיים. הפחד הגדול והעיקרי הוא מההאוזינג של הקלאצ. הטענה הנפוצה מכל מי שעוסק בויטארות היא שלמנוע g16b המנוע שהגיע על כל הארוכות, אי אפשר להרכיב גיר של מנוע g16a מנוע 8 שסתומים שיותר נפוץ למצוא משודך לגיר ידני. טו מייק לונג סטורי ורי שורט - רדו מהעץ. חארטה ענקית. הבלוקים בשני המנועים ז ה י ם!!! מגיע למוסך בבש שיש לו ערמות של שאריות מויטארות ומחבר מנוע של בלאנו להאוזינג של ויטרה 8. זה עובד. הבלוק של ויטארה ובלנו זהים. יש לנו מנצח.

מכאן לשם מוצא את עצמי בכרמיאל בדרכי לקנות גיר שפורק מקצרה. התמונות לא נראות מזהיר. הוא מטונף מבחוץ ואני גר בכלל בדרום הקרוב. אזור באר שבע. שרוט כבר אמרנו?
הבחור נראה רציני. חונה לו קצרה מחוץ לבית נראית טוב. השנייה פורקה לקניבליזם. הגיר נראה זוועה אבל העוגנים נקיים אין חופש במיסבים והרוב שם מינוס איז יוניט ויוקים לגלי הינע. לוחצים יד. 1400 שח והוא מעמיס איתי גיר משודך לתיבת העברה. עסקה מעולה פנינו דרומה.

מתחילים לעבוד. מפנה את החנייה מהכל הכל. מכין את המשטח לעבודה.
שלב ראשון למניעת טעויות מנתק מצבר. יש הרבה התעסקות עם אזור הסטארטר ולא מתאים לי להתניע מלמטה.
ריקון שמנים. ברגע שמוציאים את היוק בגל ההינע הקדמי השמן מתחיל לזלוג. מרוקן שמן תיבת העברה. מרוקן שמן גיר. המלצה קטנה. מיכלי שמן צהובים גדולים כאלו של מסעדות. אני אספתי אחד מחדר האוכל בקיבוץ. משפך למעלה ויש מקום מסודר לצבור את כל השמנים ולהעיף אחר כך למוסך הקרוב בלי לזהם הכל.

מפרקים גלי הינע. מנוחות התחלתי עם האחורי. ארבעה ברגים 14. צריך מפתח נוסף או שוודי לקונטרה. בוקסה לא נכנסת. מפרקים את ארבעת הברגים. לא לשכב מתחת לגל הינע הוא עלול ליפול. דחיפה קטנה קדימה ואם לא עוזר מכה קטנה על היוק עם פטיש קילו ומשיכה אחורה. הגל בחוץ. עוטפים את קצה עם טבעת ההזחה בשקית כדי לשמור מפגעי הסביבה ובשקית שומרים את הברגים. אותו סיפור עם הקדמי. תומכים את הגיר מלמטה עם גק ועוברים לכיוון מכסה המנוע. מפרקים מהפרפר של המצערת את כבל הקיקדאון. מנווטים אותו החוצה. מנתקים בחלק האחורי של המנוע מתחת למפלג את חיבורי החשמל של הגיר. שתי צמות עם קוביה של חיבורים. אחת הצמות חשובה. היא הצמה של בורר ההילוכים. ניתקל בה בהמשך.

8ball
12-09-14, 15:58
אחרי שניתקנו את הצמות נכנסים לקבינה. מפרקים את כל המעטפת של ידית ההילוכים מפרקים את הידית ואת כל המתגים מסביב. זוכרים מה הולך לאן. מפרקים ארבעה ברגים מסביב לידית בחיבור לבודי. ומרימים לאט החוצה. מנתקים באמצעות בוקסה 10 את הבורג של כבל בורר ההילוכים ואת הטבעת שמחזיקה. מנתקים את כל החוטים מסביב. מוציאים את הידית. מפרקים גם את ידית הטרנספר. הידית מחוברת בשני ברגים בצידי בית הידית מפתח 12 ולחיצה וסיבוב שלכוסית פח סביב הידית. ברגע שהידית בחוץ סיימנו לעת עתה.

קפה סיגריה. חזרה לעבודה. מנתקים את חיבורי החשמל של הסטארטר. מפרידים ממנו. מפרקים את הסטארטר בפירוק שני ברגי 12 אחד מעל הבנדיקס אחד מתחת. העבודה בגישה מעצבנת. לנשום עמוק ולזכור שהמטרה טובה. הסטארטר בחוץ.
מפרקים בשני צידי הגיר בחלק העלין בחיבור למנוע בורג בכל צד. בוקסה 17. ברגים ארוכים לא להתייאש.
יורדים חזרה מתחת לרכב. מוודאים שהגיר תמוך על הגק כמו שצריך. מפרקים את גשר הגיר מתושבות הגיר והטרנספר. מפרקים את גשר הגיר מהרכב. זורקים סמרטוט מספיק גדול מתחת לגיר. בשלב הבא רצוי מאוד עוד זוג ידיים אבל לא חובה. מפרקים את שני ברגי החיבור התחתונים למנוע ועוד כל מיני תומכות בין הגיר לתושבות המנוע. לא קשה לזהות אותן במבט. ברגע שהכל מפורק מנמיכים את הגיר ממש חצי סנטימטר ומושכים אחורה ולאט. אני עשיתי את זה על גק עגלה והמון מאמץ. זהירות זה כבד. הגיר על הרצפה. ברגע שהוצאנו את הגיר החוצה הולכים לשתות קפה. הרבה. מפרקים את הטרנספר ומשדכים לגיר החדש אם הגיע בלי.

מפרקים גלגל תנופה. מפרקים את הטורק מגלגל התנופה. שלושה ברגים 14 סגורים במומנט שרק הרקולס פותח. אני הלכתי על מאריך. לדאג שהמנוע לא יסתובב בפירוק נגד הכיוון.
מפרקים החוצה. על גלגל התנופה יש שישה ברגים שמושחלים דרך דיסקית. בוקסה 14 נעילה עם מברג של גלגל התנופה ופירוק. מוציאים את גלגל התנופה .

תם פרק הפירוקים.

8ball
12-09-14, 16:34
גלגל תנופה.
מרכיבים את הגלגל עם ברגים מתאימים. אלו שפרקנו מהרכב לא מתאימים. ההרכבה מרגע זה היא עם לוקטייט לכל הברגים.
לוקטייט הוא חומר נורא יקר. זמן לעומתו יקר יותר. אחרי שהרכבנו מרכיבים את הקלאצ על פי הרכבת קלאץ פשוטה 9 ברגים הידוק בהצלבה ואיפס של דיסקת החיכוך. הכל טוב. מרכיבים את הגיר על המנוע. הגיר על הגק. מרימים לגובה ומכניסים לכיוון המנוע. מכניסים את הטופ גיר - הציר שיוצא מהגיר לתוך ההאוזינג- לדיסקת החיכוך ומסובבים את הגיר דרך היוק כדי לישר את שיני ההזחה מול השיניים בדיסקה.ברגע שישרנו מצמידים את ההאוזינג למנוע ומבריגים ביד את כל ארבעת הברגים. מרכיבים את זרוע המצמד על הציר שלו ומיישרים אותה למקומה. עכשיו מגיע שלב הכנת תושבת הכבל.
אני השתמשתי בזרוע תמך הימנית של הגיר למנוע וריתכתי עליה פלאך עם טבעת מתאימה.

מרגע שיש לנו הכל משחילים את כבל הקלאץ מרכיבים לזרוע ומעבירים אותו כך שהקצה שנכנס לדוושה יגיע למעל בוסטר הבלם.

ועכשיו לשלב שכולנו חששנו ממנו. פירוק תת השלדה של הדוושות. מפרקים את ההגה לוח השעונים הדשבורד כולו ומוציאים החוצה. תת השלדה מחוברת בארבעה ברגים 12 לבודי מתחת למוט ההגה. מנתקים את דוושת הבלם מהמוט הדחיף שנכנס לקיר האש. מנתקים את חיישן אור בלם. מוציאים את תת השלדה. מכניסים את זו שיש בה שתי דוושות בסדר ההפוך.

הולכים לתא המנוע ומתחת למנוע של הוישרים יש גומיה קטנה שמסתירה את הקדח שמיועד לכבל קלאץ. מעיפים אותה, נושאים תפילת תודה למהנדסי סוזוקי שהביאנו עד הלום בלי לום ובלי לקדוח. משחילים את הכבל דרך קיר האש מחברים לדוושה מותחים ובודקים שהקלאץ מפריד.
מרכיבים את הידיות של הגיר והטרנספר. מסמנים מה להעחף מהפח של הבודי מביאים דיסק ומפנים מקום. מרכיבים שוב מוודאים ש כל בסדר וזז.
יורדים לתחתית הרכב. מהדקים הכל חזק ויפה. מרכיבים תושבות גיר וטרנספר. מרכיבים את גשר הגיר חזרה. מחברים את התושבות לגשר ומהדקים שוב הכל כולל ברגי ההאוזינג. מרכיבים סטארטר ומהדקים.

לא להבהל. הרכב לא מניע. יש עוד עבודה על צמות חשמל וחיישנים. בורר ההילוכים בגיר חייב להיות על ניוטרל או פארקינג כדי לאפשר התנעה. מצד שני הוא צריך להיות על רוורס כדי להדליק אור רוורס. הפתרון שלי לזה הוא שימוש בצמה של הבורר ולא שינויים בצמת הרכב עצמה. זה עובד מצויין. המחיר הור השמדת בורר ההילוכים. היא הפיכה אבל אותנו זה לא מעניין

gmike
12-09-14, 18:40
כל הכבוד על ההסברים המפורטים!
חשמל- אפשר לקצר בין 5-6 בקונקטור גיר(מקווה שאני זוכר נכון) בשביל ההנעה. ולהוסיף סיגנל מיוניט רוורס שעל הגיר ישר לחוט המתאים בקונקטור הנ"ל, בלי להרוס צמות..
מיכאל.

ishc
12-09-14, 19:00
וואו... מצויין!!! רק חבל שאין תמונות וזה לא מדריך מסודר.
מנהלים לטיפולכם אם אפשר

8ball
12-09-14, 20:41
צחי זה נכתב מאי שם אי פה בטלפון. כשאהיה ליד הגיפ אצלם ואעלה לטובת הכלל.

מיכאל. יש דרך יותר פשוטה. בזמנו התייעצתי בפורום ואתה נתת לי את הכיוון המנחה שההסבר שלו יינתן ברגע שאהיה ליד הניירת שלי בבית. הקצר טיפה בעייתי אבל עובד.

לגבי המנהלים. צחי ככה אתה מכיר אותם. לא עברו שלוש שניות וכבר ניסו לשחד אותי עם דיסק ועניינים(-;

אלדר
12-09-14, 20:56
תודה, כל הכבוד על ההסבה

GodsFather
12-09-14, 23:05
כל הכבוד.

איך התחושה בנסיעה?

erezgur
12-09-14, 23:13
צחי זה נכתב מאי שם אי פה בטלפון. (-;
כל זה כתבת בעזרת הטלפון? זה לבד מזכה אותך בפרס...

8ball
13-09-14, 01:21
התחושה מאוד טובה. הגיר קצת קצר יותר כי הוא גיר של 8 שסתומים ככה שהמהירות הסופית טיפה ירדה. בסטאפ של צמיג 215 על גאנט 15/8 פלדה של אמריקן רייסינג עם אופסט 2.5 שהוא יחסית כבד מאוד 110 ב3300 סלד. מצד שני תאוצה מאוד זריזה. עקיפה מ80 ל120 על חשבון עליה לסלד קצת צווחני בסביבות 4000 סלד, לא פחות מהירה מכל משפחתומטית ממוצעת. המנוע מרגיש מנוצל במלואו. יחס הילוכים נמוך כבר מרגיש ממש חזק ונורא נורא איטי. בlow הילוך ראשון ולפעמים שני כבר לא רלוונטיים. נשלט בצורה מדהימה. לפני חודש עלינו בטיול את העליה מכיוון קיבוץ האון לרמת הגולן דרך עין שוירח עם כמה הצלבות לא נעימות. הילוך שני נמוך רגל על הברקס ולפעמים ליטוף בגז ועלתה בלי מאמץ מיוחד ובלי פירפורי גלגלים מיותרים. מצד שני זה בא עם מהלכי מתלה מכובדים שכנראה ישופרו ברגע שהמצב הבטחוני יאפשר(בכל זאת העבודה לוחצת).

יש עוד קצת עבודות לליטוש ועידון אבל בעיקר בידוד רעשים ומציאת פלסטיקה של הקונסולה המרכזית סביב ידית ההילוכים והטרנספר. מבחינה מכאנית פה ושם מעקבים כדי לוודא שהכל נשאר במקום אבל זה כי אני משועמם ומחפש צרות.

לגבי הכתיבה מהטלפון... זה מה יש ועם זה מנצחים. הקשר המידי שלי לפורום. בלעדיו הייתי מצליח להתעדכן אולי פעם בשבועיים

tomer1978
30-09-14, 00:16
לי היו שתי ויטרות אוטומאטיות ארוכות, אחת נגנבה לפני שנתיים מבאר שבע, והשנייה נמכרה לפני שנה, מעניין איך השתנתה צריכת הדלק?

טויוטה סטארלט 97׳ אוטו׳
מחפש רכב עד 20 אש״ח (סונטה,אקורד,וכד׳)

Vitara16V
15-10-14, 23:36
היי האם פירוק הדשבורד הוא חובה ?
ומדוע צריך להחליף דריישפטים ?

GodsFather
16-10-14, 07:32
הגיר הידני קצר יותר ולכן החיבורים (דרייבשאפטים) צריכים שינוי.

Oded1984
19-05-19, 15:00
שלום חברים יש לי 2 שאלות בנוגע להסבה של גיר אוטומט לידני
1 יש דיבור על 2 ברגים שצריכים חרט לא הבנתי בדיוק למה אם אפשר לקבל קצת יותר מידע זה היה אחלה
2 בקשר לגלי היניע האם חובה לקצר אותם או אפשר לקחת גלי הניע של ויטרה ידנית?
תודה רבה שהיה לכולם אחלה יום

נדב42
19-05-19, 15:18
1. אין לי מושג
2. אם שתיהן קצרות גלי ההינע של הידנית יתאימו.

Sent from my Pixel 3 using Tapatalk

Oded1984
20-05-19, 17:48
אחת ארוכה ואחת קצרה

נדב42
20-05-19, 18:37
גל הינע קדמי יתאים, אחורי לא, אבל יש בעלי מקצוע שיוכלו להאריך לך.

Oded1984
20-05-19, 20:38
תודה רבה נדב מדהים לקבל כ"כ הרבה אינפורמצייה במקום אחד

נדב42
20-05-19, 21:07
בכיף.

אני נוסע על ארוכה ידנית, מבין את המוטיבציה [emoji1]

Oded1984
20-05-19, 21:28
עברתי כבר על כל השירשורים שלך יש לך רכב לתפארת!

Oded1984
23-05-19, 11:58
שלום נדב אם זו לא בעייה מבחינתך הייתי רוצה לדבר איתך איזה כמה דקות בקשר להסבה יש לי כבר את כל החלקים הדרושים תודה רבה עודד

נדב42
23-05-19, 13:06
נשלח בה"פ.

-->