PDA

צפייה בגרסה מלאה : שיפור מערכת קירור בפאג'רו Q

ukiuki
15-09-14, 14:02
הי
בטיול שבוע שעבר לסרטבה, הגיפ הגיע לגבול הקירור שלו.
מדובר על עליה טכנית קשה ועם מזגן פועל ובתקופה הזאת (חמה מאוד).
כיבוי המזגן וחיבור ישיר של וונטת המזגן עזרו והגיפ שרד את המסע.

כיוון שאני עם רדיאטור אלומניום חדש (מדגם שמתאים ל V6) ופאן קלאטש מקובע הגעתי למסקנה כי צריך לשפר מעט את יכולת פינוי החום.
ההתלבטות שלי היא סדר הפיתרונות או אולי בשניהם :

1: הפרדת הקולר גיר, כלומר הוצאתו מהרדיאטור הראשי, כך הרדיאטור הראשי מתפנה להתעסק רק בקירור המנוע.
2. ביטול הפאן קלאטש שחסרונו בזה שהעוצמה שלו תלויה בסיבובי המנוע ובעליה טכנית סיבובי המנוע דווקא לא גבוהים. והחלפת הפאן קלאטש בוונטה חשמלית עם 1 או 2 מהירויות.
כאן אני צריך המלצה לסוג הרכב התורם, המליצו לי על קנגו, או אולי וונטה מרכב אמריקאי גדול. העניין הוא שהרדיאטור אצלי כמעט ריבוע.

מה לדעתכם סדר הפעולות הנכון, אציין כי המערכת הנוכחית פועלת מצויין ב 99 אחוז מהמצבים, ובעיקרון לא חייבים מזגן בעליה, אבל אני מעדיף שהמערכת תדע לסחוב בכל מצב.

תודה מראש

ליאור

opl
15-09-14, 14:34
לא הבנתי האם אתה עם מנוע בנזין או דיזל

ukiuki
15-09-14, 14:52
לא הבנתי האם אתה עם מנוע בנזין או דיזל
בנזין 3.5 V6

opl
15-09-14, 14:55
הבנתי... אני דיזל, עולם אחר, יש אצלכם רדיאטור שמן מנוע?

Saar
15-09-14, 16:21
אם ב 99% מהזמן אין בעיה, לא הייתי נוגע.
לא הייתי מבטל את הפאן קלאץ ואני לא יודע לומר מהי הספיקה של המאוורר המכני, תבדוק את זה לפני שאתה מחליף לקנגו...
הניסיון שלי עם מעבר לחשמלי בצירוקי לא היה מוצלח.

raanan
15-09-14, 16:31
הגיפ הגיע לגבול הקירור שלו.
אתה יכול להיות פחות "ציורי" ולתת יותר פרטים ?
כגון, מצב מחוון חום מנוע, האם כבה המדחס ? (אוויר יוצא אבל לא קר בכלל)

כיוון שאני עם רדיאטור אלומניום חדש (מדגם שמתאים ל V6) ופאן קלאטש מקובע הגעתי למסקנה כי צריך לשפר מעט את יכולת פינוי החום.
רדיאטור מקורי או תחליפי ? אם תחליפי, יצרן ודגם ?
אני מניח שלא התקנת רדיאטור HD נחושת מלא כגון CSF3050 :
91142
הרגשה שלי שאתה "סוחב" בעיה וכחלק מחיפוש התקלה הוחלף רדיאטור וקובע הפאן קלאטץ'.

ההתלבטות שלי היא סדר הפיתרונות או אולי בשניהם :

1: הפרדת הקולר גיר, כלומר הוצאתו מהרדיאטור הראשי, כך הרדיאטור הראשי מתפנה להתעסק רק בקירור המנוע.
2. ביטול הפאן קלאטש שחסרונו בזה שהעוצמה שלו תלויה בסיבובי המנוע ובעליה טכנית סיבובי המנוע דווקא לא גבוהים. והחלפת הפאן קלאטש בוונטה חשמלית עם 1 או 2 מהירויות.
אני לא הייתי ממהר להפריד אלא להוסיף בטור קולר . אתה בטוח שאין לך קולר חיצוני לשמן גיר ?
אני ממליץ לך להישאר עם מאוורר מכני ופאן קלאטץ' תקין !!! (אמין יותר, יכולת שאיבה חזקה יותר)

אציין כי המערכת הנוכחית פועלת מצויין ב 99 אחוז מהמצבים, ובעיקרון לא חייבים מזגן בעליה, אבל אני מעדיף שהמערכת תדע לסחוב בכל מצב.
בשביל 1% ולמקרים יחודיים , לא חושב שיש טעם להתעסק עם שדרוג.
בנוסף, אני זוכר מחברים שהצטרפו עם בנזין קצר שגם הם בשיא החום ועליות ארוכות היו מכבים מזגן עקב טיפוס זוחל של המחוג מעלה.
מניח שגם בבנזין ארוך המצב זהה.

רענן

ukiuki
15-09-14, 21:03
הבנתי... אני דיזל, עולם אחר, יש אצלכם רדיאטור שמן מנוע?
לא ידוע לי על רדיאטור לשמן מנוע גם בדיזל. מה שאני מכיר זה קירור לשמן גיר וקירור לשמן ההיגוי (אם אני לא טועה).
אגב, עולם הדיזל לא שונה בקונצפט שלו מעולם הבנזין. ההבדל לפי דעתי הוא דווקא בין עולמות האוטומט לידני (בידני אין קולר לשמן גיר).

ukiuki
15-09-14, 21:38
אתה יכול להיות פחות "ציורי" ולתת יותר פרטים ?
כגון, מצב מחוון חום מנוע, האם כבה המדחס ? (אוויר יוצא אבל לא קר בכלל) מחוון חום מנוע נמצא אצלי תמיד על טיפה פחות מחצי. בעת ההתחממות המחוג טיפס לטיפה יותר מחצי (מצב נורמלי על פניו) אבל בבדיקה ראיתי שהמיים במיכל העודפים ממש מבעבעים ויש קולות רתיחה ברדיאטור.המדחס לא כבה. אציין שלא היה איבוד מיים משמעותי ולדעתי רובו נבע מפתיחת פקק הרדיאטור במצב חם (בזהירות כמובן). יכול להיות שאני מראה קצת פרנויה אבל המיים רתחו. את חיישן הטמפרטורה אני בהחלט מתכוון לבדוק.

רדיאטור מקורי או תחליפי ? אם תחליפי, יצרן ודגם ?
אני מניח שלא התקנת רדיאטור HD נחושת מלא כגון CSF3050 :
91142
הרדיאטור תחליפי וכנראה סיני. אבל בדקתי עם ספק הרדיאטורים שהדגם מתאים לבנזין 3.5 (עבה ויקר יותר). הרדיאטור הישן היה המקורי מהנחושת שדלף במקום שלא ניתן היה יותר לתקן. ממה שבדקתי האלומניום לא בהכרח נופל מהנחושת ביכולות פינוי החום שלו (ראה גם התייחסות שהייתה לנושא לא מזמן כאן בפורום ).

הרגשה שלי שאתה "סוחב" בעיה וכחלק מחיפוש התקלה הוחלף רדיאטור וקובע הפאן קלאטץ'. אכן הייתי (ואולי עדיין ) במצוד אחר בעיה. אכן הג'יפ התחמם לי באופן דומה בעשוש. לכן קיבעתי את הפן קלאטש. אבל הרדיאטור הישן נוקה בעבר ושופץ ולכן לא היה חשוד ולמרות שהיה מקורי ומנחושת עדיין כאמור התחמם בעלייה טכנית קשה עם המזגן.
דבר נוסף בו אני חושד הוא הכונס. הוא כבר ישן ועקום, ולא צמוד הרמטית אל פני הרדיאטור. מכאן יכול להיות שהמאוורר סוחב אויר מהצד במקום דרך הרדיאטור ויעילות הקירור נפגעת.

אני לא הייתי ממהר להפריד אלא להוסיף בטור קולר . אתה בטוח שאין לך קולר חיצוני לשמן גיר ?
אני ממליץ לך להישאר עם מאוורר מכני ופאן קלאטץ' תקין !!! (אמין יותר, יכולת שאיבה חזקה יותר)
אין לי בעייה בגיר כך שאני מניח שהשמן גיר לא מתחמם יותר מדי. מצד שני הגיר עובד מאוד קשה ב LOW ומייצר הרבה חום. החום הזה מתחרה עם המיים על יכולות הקירור של הרדיאטור . השארתו פעיל ישאיר את הבעיה.
קיבלתי את הרכב בתצורה המקורית שלו ולא נעשו בו לעניות דעתי כל ניתוחים או השתלות. ממה שראיתי יש לו רדיאטור קטן המחובר מקדימה לפני הרדיאטור הראשי אך לדעתי מדובר בקולר של שמן ההיגוי.
אני מסכים שיכולת השאיבה של המאוורר המכני אמורה להיות חזקה. אבל בנסיעה איטית וטכנית הסל"ד לא עובד את ה 1500-2000 . במצב זה סיבובי המאוורר לא נמצאים בשיאם. לעומת זאת וונטה חשמלית בועלת בשיא המהירות ללא קשר לסיבובי המנוע, לכן לדעתי דווקא בנסיעה מסוג זה יש לה יתרון.

בשביל 1% ולמקרים יחודיים , לא חושב שיש טעם להתעסק עם שדרוג.
בנוסף, אני זוכר מחברים שהצטרפו עם בנזין קצר שגם הם בשיא החום ועליות ארוכות היו מכבים מזגן עקב טיפוס זוחל של המחוג מעלה.
מניח שגם בבנזין ארוך המצב זהה.
החשש שלי שדווקא ה 1% הזה יכול להיות מאוד לא נעים כשאתה תקוע בציר גרינברג לסרטבה. יכול להיות שבשלב זה אנסה קודם כל להחליף את נוזל הקירור לפרסטון, אסדר טוב יותר את הכונס ואחבר פיקוד ידני לוונטה של המזגן תוך ידיעה שבטיול ג'יפים אפשר גם ליסוע עם חלונות פתוחים.

רענן

התשובות באדום.

תודה

ליאור

opl
15-09-14, 21:51
תתחיל מלהתקין מד חום דיגיטלי.
אני גם רוצה להתחבר לוונטה הזו. אתה הולך להשתמש בממסר או חיבור ישיר למפסק?

ukiuki
15-09-14, 22:12
תתחיל מלהתקין מד חום דיגיטלי.
אני גם רוצה להתחבר לוונטה הזו. אתה הולך להשתמש בממסר או חיבור ישיר למפסק?
לדעתי חייב ממסר. גם המזגן וגם המפסק צריכים להפעיל אותה. אני לא רוצה שכשתופעל על ידי המפסק יגיע + לפיקוד המזגן.

raanan
15-09-14, 22:17
עד 3/4 אני לא זאת כבעיית התחממות (כאשר מטפסים עליה ארוכה וקשה ביום חמסין עם מזגן ועומס מלא ).
מה שכן, ייתכן שהפקק רדיאטור שלך נדרש להחלפה.

הפעלת הוונטה של המזגן כמעט שאינה תורמת כלל לקירור הרדיאטור . הספיקה שלה נמוכה מאד ביחס למאוורר המכני.
רצוי מאד שתאטום את המרווחים בין הכונס לרדיאטור.

בקיצור, אני חושב שאין לך צורך בשינויים ושדרוגים.

רענן

opl
15-09-14, 22:27
בדיזל אצלי המד הדיגיטלי נע בין 65 בשיוט נינוח בכביש מהיר ל78 בנסיעה עירונית פקוקה. פעם אחת הגעתי ל98 בעליה מטבריה ביום רותח עם מזגן וגם זה בגדר הנורמה. מד הטמפ לא זז מילימטר מהאמצע... המד הזה לא שווה כלום. תתקין דיגיטלי עם רגש על הראש מנוע.

raanan
15-09-14, 22:32
בדיזל אצלי המד הדיגיטלי נע בין 65 בשיוט נינוח בכביש מהיר ל78 בנסיעה עירונית פקוקה. פעם אחת הגעתי ל98 בעליה מטבריה ביום רותח עם מזגן וגם זה בגדר הנורמה. מד הטמפ לא זז מילימטר מהאמצע... המד הזה לא שווה כלום. תתקין דיגיטלי עם רגש על הראש מנוע.
או שאין לך תרמוסטט או שהחיישן הדיגטלי מזייף (אולי לא הותקן כראוי) .
הטמפ' נמוכה מידיי.

רענן

opl
15-09-14, 22:49
היא נמוכה מדי, הכל חדש אצלי במערכת, כולל טרמוסטט. נקודת חיבור הרגש היא ליד צינור המים העליון. הטווחים האלה משמשים רק כנקודת ייחוס. ז"א אצלי המד מכוון ל100 כאשר בפועל בראש הטמפ גבוה יותר. הכוונה הייתה להראות שגם בשינוי של 35 מעלות אין שום תזוזה במד המקורי

16-09-14, 07:49
יש לי אותו רכב כמו שלך שמתי מכוונים דיגטליים גם לגיר וגם למנוע כך שבכול רגע נתון אפשר לדעת מה מצב המנוע והגיר
הוספתי פנים על הקולר גיר וקולר שנימצא בחזית המנוע בצד שמאל למעלה וכן מפסק המנתק את המדחס של המזגן אולם הפאן של המזגן ממשיך לפעול
באותם מקרים בודדים שחום המנוע עולה פשוט מנתקים את המזגן עד סוף העליה ובזה ניגמרה הבעיה
המכוונים הדיגיטיליים מראים מתי לנתק את המזגן לפני שהרכב מתחיל להתחמם

opl
16-09-14, 08:44
לאן בדיוק מחובר המפסק, יש לך תמונה?

ukiuki
16-09-14, 09:49
יש לי אותו רכב כמו שלך שמתי מכוונים דיגטליים גם לגיר וגם למנוע כך שבכול רגע נתון אפשר לדעת מה מצב המנוע והגיר
הוספתי פנים על הקולר גיר וקולר שנימצא בחזית המנוע בצד שמאל למעלה וכן מפסק המנתק את המדחס של המזגן אולם הפאן של המזגן ממשיך לפעול
באותם מקרים בודדים שחום המנוע עולה פשוט מנתקים את המזגן עד סוף העליה ובזה ניגמרה הבעיה
המכוונים הדיגיטיליים מראים מתי לנתק את המזגן לפני שהרכב מתחיל להתחמם
רעיון טוב לנתק את המדחס. החיסרון היחיד שאני רואה פה זה שאתה חייב להשאיר את מערכת האיוורור ברכב פועלת (לא קריטי).
לחיישני הטמפרטורה יש לפעמים יציאה לבאזר התראה בחום גבוה. מדוע לא לחבר אותה לממסר שינתק באופן אוטומטי את המדחס ?

16-09-14, 19:26
לצערי לא המכונאי שלי עשה את החיבור

שולץ האיום
23-09-14, 20:41
רענן,
אתה בטוח לגבי ההערה שלך על המאוורר של המזגן (המאוורר הקדמי)?
גם אם העוצמה חלשה יחסית, וגם אם מיועד בכלל לרדיאטור של המזגן, זה יכולה להיות בדיוק הסיבה להתחממות הקטנה ברגעים של קצה גבול היכולת (טמפ חיצונית גבוהה, וזחילה).
הרי במצב המתואר, מספיק העלאת המהירות בקמשים בודדים למשב רוח שמצנן את כל המערכת, אז גם פה זה יכול להיות ההבדל.
נסיון העבר מראה שכל רכיבי מערכת הקירור השונים צריכים להיות תקינים, במיוחד במצבים האלה.
אני לא הייתי מזלזל במאוורר הקטן הזה, שדרך אגב התעייף מאוד בשנתונים האלה אם הוא עדיין מקורי (מנוע המאוורר).
הייתי מחליף את המנוע בחדש.

מה דעתך?

שולץ האיום
23-09-14, 20:58
דרך אגב,
כמו שרשמתם, מדובר בתופעה ידועה בפאג׳רו בנזין, ומד הטמפ עולה הרבה יותר מקצת....בתנאי קיצון.
אם הרדיאטור באמת מתאים (לא מקורי = חשוד מיידי) ונקי, הייתי בודק את המאוורר החשמלי.
זאת לא תופעה שמצביעה על משאבה או טרמוסטט או פקק.
לא יודע את הסיבות הטכניות, אבל, אני מכיר בעל מוסך עם כלי כזה, שהתקין מפסק ידני למאוורר כך שהוא מפעיל אותו בלי קשר למזגן.

אם כל רכיבי מערכת הקירור תקינים, זה לא קורה, בוודאות. העניין הוא שרוב הבעלים לא מודעים או לא מתקנים בגלל שקורה רק בתנאי קיצון, אני לא הייתי לוקח סיכון.

-->