PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלת ברקסים (אופנוע שטח DR600)

מוני אורבך
07-08-05, 08:53
מדובר על ברקס קידמי של אופנוע.

כאשר קיבלתי את האופנוע המיכל העליון על הכידון היה ריק מנוזל והברקס לא עבד.
לאחר שמלאתי נוזל (והחלפתי אותו תוך כדי) הברקס התחיל לעבוד אבל עדין הבלימה היתה חלשה.
אני יודע איך להוציא אוויר מהמערכת כך שכאן לא הבעיה.
חסמתי את הצינור והלחיצה על הידית היתה קשה (אי אפשר היה להוריד אותה). מכאן המשאבה הראשית תקינה.
פרקתי את הקליפר נקיתי והחלפתי גומיות. ניסיתי שוב, אותו הדבר.

פרקתי את הקליפר. לחצתי על הידית. הבוכנה זזה החוצה. הרפתי והיא זזה אחורה !!!
היה קשה מאוד להזיז אותה קדימה. היא כל הזמן זזה קדימה ואחורה במידה שווה.
בברקסים שאני מכיר הבוכנה זזה קדימה יותר מאשר אחורה. ואז אם הבוכנה באוויר היא יוצאת כאשר מפמפמים על הדוושה. כאן זה לא קרה. הבוכנה נשארה במקומה.

אני חושד שהחיבור בין מאגר הנוזל לבוכנה הראשית סתום.

האם זה הגיוני ?
איך אני יכול לבדוק את זה בלי לפרק את המשאבה הראשית?
רעיונות אחרים יתקבלו בברכה.

חנן-ג'יפולוג
07-08-05, 09:35
הקליפר צף כמו שצריך על הפינים?

מוני אורבך
07-08-05, 09:39
לא חנן זו לא הבעיה.

החלפתי גומיה, ופרקתי ונקיתי את כל הקליפר. הבוכנה נכנסת ויוצאת ללא בעיות – ללא שמן כמובן
גם ניקזתי אוויר. ויש לי די הרבה נסיון בזה כך שלא נראה לי שזו הבעיה.

מה שקורה הוא שהבוכנה מתקרבת לקליפר ונוגעת בו.אתה לוחץ היא דוחפת אותו אבל לא מספיק. וברגע שעוזבים היא נמשכת אחורה . אי אפשר להגיע למצב שבו הבוכנה לוחצת בכוח על הקליפר, במצב מנוחה

מוני אורבך
07-08-05, 09:41
הקליפר צף כמו שצריך

חנן-ג'יפולוג
07-08-05, 09:47
החלפת רפידות?

יתכן שמסיבה כלשהי הרפידות נשחקו בצורה אלכסונית, ועכשיו נוגע קודם כל צד אחד שלהן ולא כל המשטח, ואז כל העסק מתעוות בצורה אלסטית וחוזר למקום לאחר שאתה משחרר את הלחץ.

מוני אורבך
07-08-05, 10:13
לא החלפתי רפידות ולא נראה לי שצריך.
הם לא נשחקו באלכסון ויש הרבה בשר (רואים טוב את החריצים והם מעל 3 ממ עובי)

חנן-ג'יפולוג
07-08-05, 10:17
אני חושד שהחיבור בין מאגר הנוזל לבוכנה הראשית סתום.

המשפט הזה לא ברור לי, כי אתה כותב שניקזת אוויר, ובמהלך ניקוז אוויר אתה גם מגיע בסוף למצב שבו נוזל נקי יוצא מפיטמת הניקוז שבצילינדר, אז איך יכול להיות שאתה חושד במעבר חסום?

חנן-ג'יפולוג
07-08-05, 10:18
עניין נוסף: יש אופנועים שבהם פיטמת הניקוז לא נמצאת בחלק הכי גבוה של הצילינדר ולכן יש צורך באופנועים כאלה לבצע את ניקוז האוויר כאשר הקליפר מפורק, עם חתיכת קרש בין הרפידות. יתכן שזה המצב? התיאור שלך לגמרי מזכיר אוויר במערכת.

gali
07-08-05, 10:25
אני מוכרח לשאול בכדי להמשיך ולחשוב, הנוזל שאתה משתמש הוא בתקן המתאים ליחידה?

מוני אורבך
07-08-05, 10:29
היה קשה מאוד להזיז את הבוכנה קדימה.
היתי צריך לפמפם את הידית עשרות פעמים עד שהבוכנה הגיע למצב בו היא לחצה על הרפידות.

זה לא המצב בקליפר הזה. בורג הניקוז נמצא בחלק העליון.

אני נקזתי אוויר בכל השיטות שעבדו לי עד היום (לחיצה ופתיחת בורג, וגם פתיחת הבורג והמתנה עד שכל הבועות יצאו) לא נראה לי שיש אוויר.
אם אתה מכיר שיטות אחרות אשמח לשמוע.

shachar
07-08-05, 10:50
יכול להיות שצינור הבילום נפח את נשמתו והוא מתנפח בלחיצה ולכן לא מגיע לחץ מספק לבוכנה ?

מוני אורבך
07-08-05, 11:18
הכנסתי DOT4

הצינורות בסדר. סתמתי אחד בקצה והידית נהיתה קשה, לא היה אפשר להזיז אותה. הצינור לא התנפח בלחיצה.

חנן-ג'יפולוג
07-08-05, 11:38
שיטה מאוד יעילה לניקוז אוויר, הולכת כך:

אתה מפרק את הקליפר ממקומו. מוודא שצינור הנוזל נמצא בנקודה הגבוהה ביותר. לוחץ את הבוכנה עד לתחתית הצילינדר. מפמפם שוב עד שהבוכנה כמעט מצמידה את הרפידות אחת לשניה. לוחץ שוב את הבוכנה לתחתית, וכן הלאה. אחרי שלוש פעמים כאלה לא אמור להיות לך אוויר במערכת. בכל התהליך הזה אתה לא פותח את פיטמת הניקוז.

מוני אורבך
10-08-05, 09:07
נמצא הגורם לבעיה.

הבוכנה היתה מחורצת ולכן איבדה לחץ.
החלפתי לחדשה + השתמשתי בשיטת הניקוז של חנן (תודה חנן, שיטה יעילה) והברקס חזר לתפקד.

מוני אורבך
18-08-05, 11:07
כתבתי מהר מדי )-:

הברקס חזר לתפקד אבל לא מספיק טוב.
כל עוד האופנוע לא נסע זה נראה בסדר. אבל אחרי שהתגברתי על בעית ההנעה (לא ידעתי איך להניע סינגל + תערובת עניה מדי) התברר לי שהברקס עדין חלש מדי.
הוא פשוט לא עוצר מספיק טוב. החלפתי רפידות, עוצר יותר טוב אבל זה עדין לא זה.
הידית נלחצת עד הסוף בלחיצה חזקה. בכל האופנועים שאני מכיר אי אפשר להגיע למצב בו הידית תילחץ עד הסוף.
ניסיתי להוציא אוויר בכל דרך אפשרית וזה עדין לא מספיק טוב.
אני בטוח שהקליפר שומר על לחץ כי החלפתי בוכנה. הקודמת היתה מחורצת ולא שמרה לחץ.
עתה אין בעיה של שמירת לחץ אבל אין מספיק לחץ !!!
לדעתי זו רק בעיה של אוויר, אבל מאיפה ?!!!

טבעת האטימה של הקליפר נמצאת בתוך מגרעת על הצילנדר. המגרעת היא לא בצורת ריבוע אלא טרפז. כך ניתן להכניס ולהוציא את הטבעת.
בצורה זו יש מרווח של כמלימטר בין הטבעת לדפנות המגרעת. לדעתי האוויר מתחבא במרווח זה.
היות והבוכנה מכסה על המרווח אחרי שהיא מוכנסת לצילינדר, אוויר זה לא יכול להשתחרר ולא משנה מה אעשה.
חשבתי לנסות שיטה חדשה. להכניס גריז סיליקון במרווח (עמיד בחום ולא הורס את הגומיות). כך לא יהיה לי אוויר שם.
השאלות:

1. האים גריז סיליקון יוצר ראקציה עם שמן ברקס ?
2. משהו פירק פעם קליפר של אופנוע או רכב לשם החלפת גומיות? האם צריך שם למרוח את הגומיות איטום בגריז סיליקון. אם כן אז כנראה זו הבעיה שלי.

חנן-ג'יפולוג
18-08-05, 11:13
לא נסעתי בDR600 אחרים , אבל האופנוע הזה בחיים לא עצר טוב מדי. אין מה לדבר על נעילת גלגל, והידית שוקעת בצורה רצינית. יתכן מאוד שצינור חדש, או יותר טוב - עם ציפוי מתכת שזור, ישפר לך את המצב בצורה דרסטית.

אבל הצופר חדש :wink:

מוני אורבך
18-08-05, 11:22
חנן אני לא חושב שהבעיה נובעת מהצינור.
אני חסמתי את הצינור בקצה הקרוב לקליפר ואי אפשר היא להזיז את הידית ברקס כלל שלא לדבר על להוריד אותה עד הסוף. צינור הגומי מתנפח (כמו כל צינור גומי) אבל זה לא מה שגורם לבעיה כאן.
למה אני חושב שזו בעית אוויר?

לחצתי על הברקס ואז חסמתי את הצינור. שחררתי את הידית (כדי להכניס תוספת שמן) ואז לחצתי שוב. שחררתי את החסימה. במקרה הזה אי אפשר היה להגיע (או להתקרב אפילו) לסוף המהלך.
מה שעשתי למעשה הוא דחיסה של האוויר.
שחררתי את הידית וזרם של שמן חזר חזרה למאגר (האוויר הדחוס השתחרר)

-->