PDA

צפייה בגרסה מלאה : הסבת רכב ל-motorhome

סנש
27-09-14, 14:58
לאחרונה התחלתי לחקור את הנושא של בניית motorhome. שקלתי מספר אופציות, ביניהן קנייה של קרוואן, והסבה של משאית/אוטובוס/רכב גדול.
אציין שחלק מהשאלות יראה לכם מטופשות, אבל יש לי רישיון רגיל אז באופן כללי גם תחום הרכבים הגדולים חדש לי.

כמה שאלות למבינים:
- האם יש צורך ברישיון מיוחד למשאית (המשמשת למגורי קבע) אם היא עדיין מתפקדת כמשאית לכל דבר? (זה רלוונטי שאני ישן בה?)
- במידה ואכן צריך, כמה בעייתי זה להתגורר באותה משאית ללא שום רישוי מיוחד (מבחינת פקחים או כל בחינה חוקית אחרת)
- האם עשויה לעלות בעיה אם מחנים את הרכב באופן קבוע במקום שאינו מיועד לכך? (למשל ליד חוף הים, באיזור חנייה רגיל)
- מה הפרוצדורה הנפוצה לתחזוקת שירותים/מקלחות/ברז מים?
- האם יש יתרונות כלשהם בקניית קרוואן מוכן לעומת הפיכה של משאית/אוטובוס לקרוואן בהיבטים של רישוי וכו'
- מה העלות החודשית שלדעתכם סיגנון חיים כזה יעלה מבחינה חודשית (ביטוחים, דלק למכונית ולגנרטור, טסטים וכו')
- כמה אמורה לעלות מערכת סולארית לתחזוקה של הרכב? (בארה"ב ראיתי מערכות בכ-800$ אבל אני לא יודע מה ניתן למצוא בארץ)

באופן כללי אשמח אם תפנו את תשומת ליבי לעוד נושאים שהייתם ממליצים לי לבדוק כדי להתחיל להתעסק עם כל התחום.

תודה רבה ושנה טוב

asafk
27-09-14, 19:36
ברוכים הבאים..

אתייחס ברשותך למספר נקודות, לשאר יוכלו הגולשים בוזי וארז להתייחס יותר לעומק (ומנסיון)

לגבי הרישוי - אפשר להסב את הרישוי למשא - מגורים, אז חלק מהעלויות הקבועות משתנות. תיאורטית, כך רצוי לעשות - אך מעשית, יש רבים שלא עושים זאת. מבחינה חוקית נטו, כאשר בארגז המשאית מותקנים התקנים למגורים, זה עשוי להחשב שינוי מבנה ולכן הרכב לא יכול להיות משאית ברשיון אלא משא-מגורים. מעשית, יש רבים שעושים את ההסבה ודואגים שהיא תהיה דיסקרטית (אני לא שמעתי על מקרה שבו שוטר או בוחן ביקש לראות מה יש בארגז).
כאשר מדובר במשאית, מותר לחנות בכל מקום שבו מותר לחנות משאית... כאשר מדובר במשא-מגורים, מותר לחנות בכל מקום שבו מותר לחנות... זה עד כדי כך פשוט. זה נכון גם לחוף הים וגם לחניונים ציבוריים אחרים, למרות שיש רשויות מקומיות שמנסות להילחם בעניין, אין שום דרך למנוע ממך לחנות בחניון כחוק.
מערכות סולאריות עולות החלבאלפי שקלים בודדים למערכת בסיסית מאוד ועד מעל 10000 ש"ח למערכת שתתמוך גם במזגן. יש גם מערכות יקרות יותר, הכל תלוי בטיב התכנון ובטיב החלקים. לא רק הלוחות מהווים את חלק הארי של המחיר, גם המצברים. מערכת סולארית טובה מתחילה בתכנון מדוקדק, ומאזן אנרגיה נכון ועם יתירות ויכולות גידול.

לגבי סוג הרכב - לדעתי ואן גדול (משא-אחוד או מיניבוס) או משאית בינונית יהיו הפלטפורמה הטובה ביותר. אל תחשוב על אוטובוס... צריכת הדלק היא קילומטר לליטר...

אסף.

סנש
28-09-14, 12:33
המון תודה על התגובה אסף.
אולי אתה יודע, האם העובדה שהרשיון שמוצא הוא משא-מגורים, לעומת רישיון רגיל משנה משהו מבחינת עלויות? (גם מבחינת הקושי של לאשר מחדש את המשאית, וגם מבחינת עלויות ביטוח).

ברוכים הבאים..

אתייחס ברשותך למספר נקודות, לשאר יוכלו הגולשים בוזי וארז להתייחס יותר לעומק (ומנסיון)

לגבי הרישוי - אפשר להסב את הרישוי למשא - מגורים, אז חלק מהעלויות הקבועות משתנות. תיאורטית, כך רצוי לעשות - אך מעשית, יש רבים שלא עושים זאת. מבחינה חוקית נטו, כאשר בארגז המשאית מותקנים התקנים למגורים, זה עשוי להחשב שינוי מבנה ולכן הרכב לא יכול להיות משאית ברשיון אלא משא-מגורים. מעשית, יש רבים שעושים את ההסבה ודואגים שהיא תהיה דיסקרטית (אני לא שמעתי על מקרה שבו שוטר או בוחן ביקש לראות מה יש בארגז).
כאשר מדובר במשאית, מותר לחנות בכל מקום שבו מותר לחנות משאית... כאשר מדובר במשא-מגורים, מותר לחנות בכל מקום שבו מותר לחנות... זה עד כדי כך פשוט. זה נכון גם לחוף הים וגם לחניונים ציבוריים אחרים, למרות שיש רשויות מקומיות שמנסות להילחם בעניין, אין שום דרך למנוע ממך לחנות בחניון כחוק.
מערכות סולאריות עולות החלבאלפי שקלים בודדים למערכת בסיסית מאוד ועד מעל 10000 ש"ח למערכת שתתמוך גם במזגן. יש גם מערכות יקרות יותר, הכל תלוי בטיב התכנון ובטיב החלקים. לא רק הלוחות מהווים את חלק הארי של המחיר, גם המצברים. מערכת סולארית טובה מתחילה בתכנון מדוקדק, ומאזן אנרגיה נכון ועם יתירות ויכולות גידול.

לגבי סוג הרכב - לדעתי ואן גדול (משא-אחוד או מיניבוס) או משאית בינונית יהיו הפלטפורמה הטובה ביותר. אל תחשוב על אוטובוס... צריכת הדלק היא קילומטר לליטר...

אסף.

רמי גלבוע
28-09-14, 17:39
יש כמה אנשים שבנו כלים כאלה, חפש כתבות ב-YNET וכאלה, זה אפשרי.
צדי מסדנת רסטה בנה אחד כזה, אני משער שהוא יוכל לשוחח איתך על זה, ובחצי שעה תלמד ים של מידע.

כמי שטייל שנה במוטורהום באמריקה אני חושב שלפני הפרטים הטכניים והמנהליים, אתה צריך להבהיר לעצמך לשם מה אתה רוצה לעשות את הפרוייקט: חיסכון עלויות דיור? חופש? ניידות בין בני משפחה בארץ? ניתוק ומגורים אוטונומיים? האם אתה לבד, עם בת זוג, ילדים? מה היכולת הטכנית שלך, לתכנן ולבנות פרוייקט מורכב שכזה? אחר כך תצא לקושש פלטפורמה ומטענים סולאריים...

asafk
28-09-14, 21:27
לגבי העלויות - סדר גודל של 8000 ש״ח לשנה ביטוח ככה או ככה. אני לא סגור לגבי הפרש בטסט.

אסף.

-->