PDA

צפייה בגרסה מלאה : סוללות ליתיום

jirjur
27-09-14, 15:30
שלום לכולם,

אשמח לקצת עזרה, אני מתכוון לרכוש מנוע חשמלי 45 ליברות לקיאק. המצברים שמתאימים למנוע כזה הם ג'ל פריקה עמוקה
ששוקלים המון. 65 אמפר שוקל כ - 13 ק"ג.

חשבתי על מצברי ליתיום , מחירם מגיע לכ - 7,000 ש"ח. האם ניתן להרכיב מצבר כזה מתאים בודדים (סוללות ליתיום)?

אשמח לרעיונות/המלצות/עזרה.

תודה,

elitkh
27-09-14, 20:10
ניתן להזמין תאים בודדים ולחבר בינהם-רצוי לבחור תאים איכותיים. הבעיה האמיתית היא בטעינה והגנה על מצברי ליטיום-תצטרך מטען יעודי אחרת אתה עלול להגיע מהר מאד לחוסר איזון בין התאים ולהרס מוחלט. כמו כן צריך להגן על המצבר תוך כדי עבודה כדי למנוע פריקת יתר. ירידה מסף מתח של תא מובילה להרס מיידי.

elibaba
27-09-14, 20:28
תשתמש בקיט של אופניים חשמליים כולל סוללת lipo

Pageup
27-09-14, 21:04
חשוב להבין מה זרם העבודה של המנוע (אני לא הצלחתי לגלות) ומה מתח העבודה.
לאחר מכן יש להתאים את הסוללה ל Rating הנכון מאחר ולסוללות יש זרם משיכה
מקסימלי. מעבר לזה יש צורך להתאים את המתחים. סוללות Li-Ion הן בעלות תאים
של 3.7A ולכן המתחים הם מכפלות שלמות של זה ולכן מתח העבודה יכול להיות 11.1V
או 14.8V (בפועל המתח מתחיל קצת מעל ויורד למטה מזה).
כמובן שיש צורך לבנות PACK שמתאים מבחינת תכולת האנרגיה שלו (זמן עבודה רצוי X זרם)
תאים מאוד יעילים של פנסוניק (שהם גם יקרים) מכילים 3.4Ah הם שוקלים בערך 220 גרם ל 4 תאים.
כמו שציינו מעליי, מומלץ להוסיף מעגל הגנה מפני קצר, זרם טעינה גבוה ומתח מינימלי
בכדי להאריך את חיי הסוללות.
בנוסף לכל זה דרוש מטען מתאים שגם טוען בזמן סביר.

לצורך חישוב תאורטי: נגיד והמנוע עובד על 25A ב 12V, הוא מסוגל לעבוד במתחים שגבוהים מ 11V
ונדרש שיעבוד במשך שעה (כמובן שיכול להיות והיה צורך במעגל מייצב מתח בנוסף).
במקרה כזה צריך 4 תאים במקביל כדי לקבל מתח גבוה מ 11V. נשתמש בתאים של 3.4A ולכן נצטרך
7 תאים בטור. זה אומר 28 תאים. הוא ישקול בסביבות 1.7KG והוא יעלה מעל 500$ (בארץ ואני שמרן במחיר).
מטען יעלה גם כמה מאות דולרים.
סוללות LiPo הן בעלות מאפיינים דומים מבחינת מתחים ותכולה אבל: נותנות זרם עבודה גבוה יותר ומצד
שני יציבות הרבה פחות ובעלות נטייה לעלות בלהבות (הנטייה גדולה יותר עם שימוש במטענים לא מתאימים,
זרם טעינה גבוה ופגיעות בגוף הסוללה).

jacob72
10-10-14, 13:10
שלום לך
גם אני עם קיאק אבל מחמת החוק טרם התקנתי את המנוע. נכון להיום כמו שאתה בוודאי יודע דרוש כושר שייט +ביטוח. ממש במקרה היה אירוע עם השיטור הימי באשדוד ומישהו קיבל דוח 3200 שח, חבל !

לנושא האנרגיה , אני מתעסק בתחום הנל לטובת מיזעור מערכות.
יש בארץ 2 יצרנים מעולים שישמחו לעזור לך. שניהם יושבים באשדוד והיו בעבר שותפים והיום הם בעצם מתחרים.

אני גם יודע לומר לך ששניהם טובים ואין לי מושג ,כיצג הם מוכרים באותו מחיר.

יש כל מיני סוללות ליטיום איון. יש תאים מרובעים, תאים בצורת גליל, וסוללות פריזמטיות הכי טובות ויקרות.

חפש באינטרנט :
עמיסל
מאירסל

נ.ב. קח בחשבון את עלות המטען + מעגל הגנה על הסוללה. אל תחסוך את ה 5 $ הללו. זה רכיב מאוד חשוב לשמירה על חיי הסוללה.
הוא מגן מפני פריקה וטעינת יתר.

עוד נתון חשוב סוללות אלו מחזיקות כ 4-5 שנים.

בהצלחה.

send from my Mobile

opl
10-10-14, 16:31
לגבי עמי סל ומאיר סל...
מאיר היה עובד בעמיסל בעברו, אני עובד עם שניהם, לשימושים חובבנים הייתי הולך על מאיר סל, יעלה לך פחות. קח בחשבון שהם עובדים לרוב עם תאים של פנסוניק "3.4" כשאני כפרטי רציתי לקנות תא נאמר לי שהמחיר הוא 25 דולר ליחידה. תעשה חשבון לפי מה שכתב Pageup ותבין שהוא באמת היה שמרן. למאיר יש גם תאים של 1.5AH

jacob72
14-10-14, 23:06
בשבת האחרונה קיאק עם מנוע באשדוד. זכה בדוח משטרתי צנוע של 3200 שח.
מציע לך לחשוב שוב על נושא המנוע לקיאק !

בכל אופן בהצלחה

send from my Mobile

-->