PDA

צפייה בגרסה מלאה : לתשומת לב בעלי חסכונות , בעיקר לשכירים !

ניר ל
07-10-14, 10:23
נתקלתי השבוע בתקנה חדשה שהוציא מס הכנסה ואחרי שהשתוממתי, ניגשתי לפקיד השומה לבדוק "הכצעקתה" .

כידוע, רובנו פטורים מחובת דיווח שנתית למס הכנסה ולכן נושא זה רחוק מאיתנו מאד , אולם תקנה זו עשוייה להכניס רבים מאד מהשכירים , הגמלאים וכו' למעגל חובת הדיווח ללא שיהיה להם מושג בכלל ולהעמידם בסכנת קנסות עצומים בעקבות אי דיווח במועד.

מדובר בתקנה המחייבת כל מי ש"מחזור המכירות" שלו מניירות ערך בשנת המס , עולה על סכום של 811 אלף ש"ח בערך, בהגשת דו"ח שנתי , רטרואקטיבית משנת המס 2013.
לפני שאתם מדלגים הלאה בפטור מ"צרות של עשירים" , אני אסביר ש"מחזור מכירות" איננו נוגע בכלל לרווחים, לגודל החיסכון או להכנסות .גם אם יש לכם חיסכון של עשרות אלפי ש"ח בודדים אתם עלולים להיכלל בקטגוריה בסבירות גבוהה.

נניח למשל שאדם מחזיק חיסכון של 100,000 ש"ח בקרן נאמנות כספית או אחרת , אג"ח, מק"מ או כל נייר ערך אחר ובכל חודש הוא "מגלגל" את התיק פעם אחת בלבד - כלומר מוכר את הקרן וקונה במקומה אחרת. נניח אפילו שהפסיד כסף מפעולות אלו . כבר מדובר ב"מחזור מכירות של 1.2 מליון ש"ח והוא חייב בהגשת דו"ח שנתי עפ"י חוק.
נניח שלכם או להורים המבוגרים שלכם, יש חיסכון של 850,000 ש"ח ,מכרתם את הדירה או שקיבלתם ירושה והפקדתם את הכסף לבינתיים באג"ח ממשלתי או קרן כספית , כדי שיצבור כמה מאות ש"ח בשנה עד שאולי תרכשו דירה ... והאג"ח נפדה השנה , המק"מ פוקע, או שסתם מכרתם את ניר הערך כדי להשתמש בכסף - אתם חייבים בדיווח.
אולי יש לכם תיק מנוהל של 50 אלף ש"ח ע"י מנהל תיקים חיצוני והוא קונה ומוכר פעמיים או עשר פעמים בחודש ... וכו' וכו' .

אז אמנם מס הכנסה לא מחפש אתכם, אתם ממילא משלמים את המס הדרוש ע"י "ניכוי במקור" הן דרך הבנק והן דרך המעסיק , הגשת הדו"ח השנתי לא תגרור הגדלה של תשלומי מס (אולי אפילו תזכו להחזרים) .
אין לכם אפילו מושג מהו "מחזור המכירות" השנתי שלכם . אבל כרגע זה המצב - אם אתם מחוייבים בהגשת דו"ח ואין לכם מושג - אתם בידיים של פקיד השומה ל 7 השנים הבאות ותלויים בטוב ליבו ובהבנתו את המצב . עפ"י חוק יכולים לחייב אתכם בקנסות עצומים עבור כל חודש איחור.

שורה תחתונה - בקשו מהבנק או מבית ההשקעות בו אתם חוסכים , טופס 867 לשנת 2013 בו מופיע גם הנתון הזה. אפשר להפיק את הטופס גם דרך אתר האינטרנט. תעבירו את האינפורמציה הזו הלאה. דעו לפחות את מצבכם החוקי.

shachar
07-10-14, 16:36
שורה תחתונה - בקשו מהבנק או מבית ההשקעות בו אתם חוסכים , טופס 867 לשנת 2013 בו מופיע גם הנתון הזה. אפשר להפיק את הטופס גם דרך אתר האינטרנט. תעבירו את האינפורמציה הזו הלאה. דעו לפחות את מצבכם החוקי.

2013 היא היסטוריה, את הנעשה אין להשיב.
כדאי לבדוק מה המחזור עד היום מכיוון שזה משליך על 2014 שטרם הסתיימה.

erezgur
07-10-14, 17:40
תודה על המידע החשוב, מודה שלא היה לי שמץ.

האם אתה בטוח שמדובר רטרואקטיבית משנת 2013?

shachar
07-10-14, 18:28
למיטב ידיעתי זו לא תקנה חדשה אלא רענון ועדכון של תקנה קיימת. העדכון הוא בסכום.
בצורה כזו חובת דיווח כללית זוחלת מהדלת האחורית.

לשכיר, אפילו שהרוויח כסף בניע לא צריכה לביות בעיה מכיוון שהוא משלם מס כחוק.
עם זאת, עשויה להיות חובת דיווח שלא מולאה.

לאחרונה היה מדגם (חובה) של כ 115,000 איש שנדרשו לדווח על הכנסות. שכירים נדרשו לדווח בקצרה ולצרף טופס 106 שקיבלו ממקום העבודה.
הטופס מיועד לפתיחת תיק, מה שהכניס פאניקה לחלק מהנדגמים.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

ניר ל
07-10-14, 20:33
גם אני קראתי את הכתבה בדה-מרקר, בגלל זה טרחתי לגשת ישירות לפקיד השומה ולא לסמוך אל מה שכתוב בעתון.
זה רטרואקטיבית ל 2013 . 2014 עדיין לא הסתיימה אז היא לא רלבנטית כרגע.
זה לא ריענון או עדכון , זו תקנה חמה מהתנור , מטרתה המקורית היא להגיע לאנשים שסך הכנסותיהם השנתי עולה על 811,000 ₪ ואז הם חייבים במס נוסף של 2% שנקרא מס יסף.

אני לא ממש חושב שכדאי להיכנס לדיון מקצועי , כי זה יעשה כאב ראש למי שלא מצוי בעניינים האלה .
למה בחרו במחזור מכירות שהוא כשלעצמו חסר משמעות ? למה דווקא מחזור מכירות של 811k שאין לו קשר להכנסות בגובה כזה ? כי ככה החליט פקיד שלא חושב עד הסוף על המשמעויות.
לשכיר מנכים מיסים כחוק על הכנסותיו , אם יש לו חשבון ני״ע מנכים לו מס במקור בבנק , אם הוא נהנה משכר דירה מתחת לחובת המס , אז גם פטור מחובת דיווח. אבל אין שום מקום שמרכז את כל ההכנסות האלו ויכול לדעת אם הן עוברות בסה״כ רף מסויים.
פקידי האוצר והמיסים צריכים לחלוב עוד כסף לקופת המדינה והם ממציאים כל הזמן עוד מיסים תקנות וחוקים. פקיד א׳ הגה רעיון נפלא - לקחת עוד 2% מהעשירים שמרוויחים מעל 800k , זה נהדר והציבור לא מוחה על כך , אולי אפילו שמח לאיד . אבל היות שאין דרך לדעת כרגע מה סך ההכנסות של כל אחד - אז או שמפרסמים וסומכים על כך שמי שחייב במס ידווח וישלם מרצונו ( אחרת הוא מבצע עבירת מס) , או שמנסים למצוא דרך יצירתית לאכוף - ואז פקיד ב׳ ממציא הפלצה כנ״ל שתחייב בפועל רבים מהחוסכים לדווח 99.9% מתוכם לא קשורים לסיפור הזה.

מה קורה בפועל - מי שבאמת מרוויח הרבה, או שמדווח ממילא ומעסיק רו״ח ממילא , גם אם לא אז סביר להניח שהוא מודע הייטב לחובותיו ובוחר אם לכבד את החוק או להסתכן.
מנגד נכנס ללחץ מעגל גדול של אנשים שמנסים להיות שומרי חוק , הם נבהלים מחובת הדיווח כי אין להם מושג איך להתעסק עם זה - אז או שהם משלמים 2000 ₪ על פארש ליועץ מס או רו״ח שיערוך עבורם את הדו״ח . או שהם מחליטים לא לסחור בני״ע - מה שמחמיר עוד יותר את מצבה של הבורסה בארץ , או שהם יחפשו דירה להשקעה וילחצו עוד יותר את מחירי הדירות . השאר פשוט לא יודעים ולמס הכנסה יהיה קלף עליהם .
אמנם כרגע מס הכנסה בסה״כ זרק אבן וגם אם תתעלמו מהתקנה , סביר שאף אחד לא יחפש אתכם . מצד שני - לכו תדעו...
ב 2008 החלפתי מקום עבודה , שולם לי שכר מראש למס׳ חדשים תקופת צינון , במשך השנים יצא לי לברר מספר פעמים אם קיים חוב בביטוח הלאומי, גם טלפונית וגם דרך אתר האינטרנט . שבוע שעבר ניגשתי לביטוח לאומי לצורך אחר ,פקידת הגבייה שולפת לי חוב מ 2008 על 4 חודשים שלא עבדתי , ישר הבנתי במה מדובר והסברתי שמדובר בשכר ששולם מראש ושעד היום בכלל לא היה חוב , היא הסבירה שהיות ואכן לא נרשם החוב במערכת ולא נשלחה הודעה - אני מחוייב רק בסכום הקרן ולא בקנסות ובריביות שכבר הכפילו אותו , אם אכן שולם לי מראש אני צריך לפקסס את תלוש השכר הרלבנטי ולהוכיח .
אז למרות שאני מקפיד לשמור מה שצריך, את התלוש הזה לא היה לי כי ביצעתי תאום מס בשנה זו ומס הכנסה דרש אותו, במזל הצליח המעסיק הקודם להפיק את התלוש שוב , למרות שבמשך השנים הוחלפה מערכת השכר ... כבר התכוננתי להרים ידיים ולשלם.
מה היה קורה אם היו שולחים אחרי שנים לכתובת לא מעודכנת ולא היו מוותרים על הקנסות וגם המעסיק לא היה קיים או מסוגל לשחזר ... נפלא...

ניר ל
07-10-14, 21:12
הערת אגב -
יש סיבה טובה לפטור מחובת דיווח . פשוט כי רוב הציבור לא יכול להעלים מס . אם מגזר השכירים יתחיל לדווח , זה יכפיל פי כמה את העומס על פקידי השומה וידרוש תוספת תקנים כמובן , כל זה לא רק שלא יעמיק את הגבייה - זה יחייב את מס ההכנסה להחזרים שכיום הציבור מתעצל או מפחד לדרוש.
כל שכיר שהחליף מקום עבודה/ לא עבד תקופה / הפסיד כסף בבורסה/ התגרש/ נולד לו ילד וכו׳ וכו׳ - זכאי להחזרים ממס הכנסה . אפשר לדרוש את זה רק 7 שנים אחורה , אבל הרוב מעדיפים לוותר גם אם הם מודעים לכך. לעומת זאת אני לא מכיר מצב ששכיר יחוייב בתוספת מס .
גם מילוי הדו״ח השנתי הוא לא מסובך לחלוטין ומומלץ לכל מי שיודע שמגיע לו החזר .

nirs
07-10-14, 22:49
הערת אגב -
יש סיבה טובה לפטור מחובת דיווח . פשוט כי רוב הציבור לא יכול להעלים מס . אם מגזר השכירים יתחיל לדווח , זה יכפיל פי כמה את העומס על פקידי השומה וידרוש תוספת תקנים כמובן , כל זה לא רק שלא יעמיק את הגבייה - זה יחייב את מס ההכנסה להחזרים שכיום הציבור מתעצל או מפחד לדרוש.
כל שכיר שהחליף מקום עבודה/ לא עבד תקופה / הפסיד כסף בבורסה/ התגרש/ נולד לו ילד וכו׳ וכו׳ - זכאי להחזרים ממס הכנסה . אפשר לדרוש את זה רק 7 שנים אחורה , אבל הרוב מעדיפים לוותר גם אם הם מודעים לכך. לעומת זאת אני לא מכיר מצב ששכיר יחוייב בתוספת מס .
גם מילוי הדו״ח השנתי הוא לא מסובך לחלוטין ומומלץ לכל מי שיודע שמגיע לו החזר .
ממליץ מאוד לבדוק את נושא החזר המס לשכירים. מניסיוני האישי (וגם של חברים קרובים), גביית יתר שכיחה בקרב שכירים...

shachar
08-10-14, 00:56
. 2014 עדיין לא הסתיימה אז היא לא רלבנטית כרגע. ...

היא מאוד רלוונטית - כי היא עוד לא נגמרה...
אם אתה קרוב לסף הדיווח יכול להיות שכדאי לכלכל צעדיך בהתאם

ניר ל
08-10-14, 14:51
היא מאוד רלוונטית - כי היא עוד לא נגמרה...
אם אתה קרוב לסף הדיווח יכול להיות שכדאי לכלכל צעדיך בהתאם

צודק מהבחינה הזאת ,
השאלה היא אם ניתן לקבל את הנתון הזה לפני סוף השנה , לדעתי הוא לא מופיע וצריך ללכת אחורה עסקה אחרי עסקה ולסכום.
באופן אישי לא הייתי נמנע מלבצע פעולות הכרחיות גם אם זה כרוך בדיווח - כל אחד יכול למלא את הדו״ח לבד ואין שום סיבה לחשוש , ניתן גם למלא תחילה בסימולטור שהוא אנונימי ולדעת את התוצאה מראש.
אם יש לך מאזדה 3 שנת 2013 עם 5k ק״מ , חבל לשלם למעכר ואפשר לגשת לבד לטסט...

shachar
08-10-14, 15:15
יש בנקים שניתן לקבל אצלהם מחזורים או להפיק 867 זמני.

בכל מקרה דאגתי שההשלכה הפוטנציאלית על מחזורי מסחר תגיע לאזני מי שהכי מוטרד מהם.

מידבר
08-10-14, 19:16
דוגמה מצוינת לאופן בו מואץ תהליך של בניית כח ביורוקרטי. מה"כ עומד להפוך למפלצת.

shachar
08-10-14, 21:44
דוגמה מצוינת לאופן בו מואץ תהליך של בניית כח ביורוקרטי. מה"כ עומד להפוך למפלצת.
דווקא זה לא המקרה.
לפי חוק כולם חייבים בדיווח חוץ מאלו שפטורים. רוב אוכלוסית השכירים פטורה.
במקרה הנל משנים את רמת הפטור.

ניר ל
08-10-14, 22:18
יש בנקים שניתן לקבל אצלהם מחזורים או להפיק 867 זמני.

בכל מקרה דאגתי שההשלכה הפוטנציאלית על מחזורי מסחר תגיע לאזני מי שהכי מוטרד מהם.

שחר , אם אתה מתכוון למנכ״ל הבורסה או ליו״ר הרשות ... הדחליל האחד הוא מינוי של השני שלצערי יש לו חלק גדול מאד באחריות למצב הבורסה , רק שהוא לא יודה בזה .

ביננו , לא זה ולא זה ממש מוטרדים מהמצב, הם מסודרים ויושבים במגדל השן . מי שבאמת מוטרד בלשון המעטה אלו אנשים כמוני שבעבר התפרנסו לא רע ממתן שירותים סביב התחום הזה , מנהלי השקעות שפעם היו להם קצת סמכויות ומי שצריך להיות הכי מוטרד אלו האזרחים שהפנסייה שלהם נפגעת מהמצב, נאלצים לשלם יותר מיסים בגלל גביית החסר שנובעת מהירידה בפעילות של כל החברות הקשורות לבורסה , חוסר היכולת של חברות לגייס כספים שגורם להאטה כלכלית וירידה בשכר הריאלי . זה אגב נושא שאני באמת מבין בו הרבה יותר מבענייני מיסוי...

מידבר
08-10-14, 23:07
דווקא זה לא המקרה.
לפי חוק כולם חייבים בדיווח חוץ מאלו שפטורים. רוב אוכלוסית השכירים פטורה.
במקרה הנל משנים את רמת הפטור.

זה אותו דבר: ה"מלחמה בהון השחור"+בור תקציבי מקימים עילה מצוינת ל"מבצעים" כגון "הרחבת מעגל המדווחים" וכו' אקטים שיגבירו את כוחם של פקידי מה"כ בשיח הכלכלי הארצי. הכלל קובע שכאשר מתאפשר לקבוצה מסוימת לצבור כח היא עושה זאת כי... בשביל זה היא שם (ע"ע Michel Foucaultׂׂ). לעניין הפרקטיקה של חובת הדיווח וכסימן לבאות, מעניין איך הם ישתלטו על 115 אלף טפסים לא ממוחשבים?

shachar
08-10-14, 23:47
ניר,
למנכל החדש מגיע קצת קרדיט.
הליך הבחירה היה בעייתי, אבל אני מאמין שיש לו יכולות.

הרגולציה אכן הרסנית מצד אחד דורשת מדיניות וסמכויות שלכאורה נראה שיש לה בסיס.
אך מצד שני מעקרת קבלת החלטות מה שמוביל לחוסר יכולת לפעול.

וגם אני מבין ומכיר את התחום הזה זה יותר ממיסוי...

-->