PDA

צפייה בגרסה מלאה : Fan clutch

yehuda75
13-10-14, 13:43
הי,

אשמח לפתוח דיון בנושא ולשמוע דעות בנושא הנ"ל. להבנתי מלבד הקטנת המרווח שבין המאוורר לרדיאטור, מדובר בשידרוג משמעותי (לטובה) בעיקר בנסיעות כביש ארוכות.

יהודה

boaz avrahami
13-10-14, 13:45
למה לא תוסיף חשמלי לדיון?

yehuda75
13-10-14, 14:20
הצעה טובה. בוא נוסיף חשמלי לדיון. האם חשמלי אמין? האם מספק מספיק כוח יניקה? האם נדרש שינוי באלטרנטור בעקבות צרכן מסיבי שכזה?

Bernard
13-10-14, 18:13
למרות שלא ברור לי מה בדיוק אתה שואל - ניסוח מוזר של הכותרת והתוכן..

בעבר בדקתי את הנושא לעומק, לא לפי סדר חשיבות/מסויים:

אין מאוורר חשמלי (יחיד) שיתן לך את הספיקה/הספק שיתן מאוורר מכני.
אין צורך בספיקה גדולה יותר מזו שיתן מאורר חשמלי חזק.
שני מאווררים חשמליים = טוב יותר מאחד. בלי צחוק. יש מאמרים על זה.
במאוורר חשמלי חשוב מאוד/יותר כונס האויר (יעילות. בשל הספיקה הנמוכה יותר).
מאוורר חשמלי עובד טוב ממכני בסל"ד נמוך - ההבדל גדול..
טרמוסטט חשמלי/אלקטרוני (לחשמלי) אמין ומדוייק מהפאןקלאץ'.
מאוורר חשמלי "משחרר" סוסים במנוע - גם אם לוקחים בחשבון שהאלטרנטור עובד יותר.
אין צורך לשנות אלטרנטור.
יש מאווררים מכניים מתוחכמים (סידור הזרועות וגמישותן) בעלי יעילות משופרת.
המרחק מהרדיאטור חשוב לכל סוד של מאוורר.
מאוורר מכני/פאןקלאץ' מקורי - פשוט יותר ומסובך פחות להתקנה.
אם לא ממש (אבל ממש) חייבים (ובד"כ ממש לא חייבים:)) - עדיף להישאר עם הקונפיגורציה המקורית.

יש עוד ואפשר להפנות אותך למאמרים, אם אתה ממש רוצה..
אם תרצה לערוך ניסויים - יש לי 3 מאוורים (הספק גבוה) חדשים במחסן בגבעתיים... כולל טרמוסטט מתוחכם..

ואם לא הבנת - אני ממש לא ממליץ לשנות:rolleyes:

- - - Updated - - -

עוד משהו קטן.
מאוורר (חשמלי) "דוחף" יעיל פחות מאשר מאוורר "יונק" אבל המנוע שלו מחזיק יותר (הרבה יותר) מעמד. החום שעובר על פני ה"יונק" מקצר את חיי המנוע.

shmil
13-10-14, 18:16
רבים וטובים ממכריך עם חשמלי.
במקרה של סיקס - של פורד מונדיאו.
מי שיש לו, למעט שניים שחזרו למכאני - מאושר.
אלטרנטור - לא יודע מה יש לך, אבל 90A אמור להספיק.
אגב, בנסיעה ביןעירונית, אין שום צורך בהפעלת החשמלי, והטמפרטורה נשארת בסביבות 90 מעלות. לבד, מעצם הרוח של הנסיעה.

השניים שחזרו למיכאני, לדעתי (אך לעולם לא נדע) - היו להם כנראה בעיות אחרות, שהורגשו בחום המנוע, אך לא בעיות של חשמלי.

yehuda75
13-10-14, 18:24
זו לא היתה שאלה ולמעשה המידע קיים ברשת. אבל אני מאמין ששווה לעלות לדיון "הנחות" מסויימות שקיימות אצל הותיקים שבינכם מכיוון שאני שומע דעות סותרות בכל יום.

תראה: מהטיעונים שלך (1-8) . ניתן להסיק ההעדפה ברורה לכיוון החשמלי, אבל בסיכום אתה אומר מיכני. כיצד?
אני מבין את ההיגיון במאוורר מיכני ללא פאן קלאץ עבור רכב סיור שטח. אינני מבין מדוע אני\אנחנו מאמצים כל כך את המנוע בנסיעות כביש.

המאמרים שקראתי לאחרונה דוקא דוגלים במעבר לחשמלי ולא בסטאפ המיכני (מוריד עומס ממשאבת המים, מפנה קצת סוסים ויורד הסיכון לריסוק הרדיאטור).
אין לי כרגע דעה לכאן או לכאן.

boaz avrahami
14-10-14, 04:04
אני עם zj v8 עברתי לחשמלי, חזרתי לפני שנה למשך טיול אחד למכני ושוב לחשמלי עד עכשיו.

גם אני כמו ברנרד לא שש לצאת מסטאפ מקורי אלא אם קיים יתרון מוחץ לשינוי.
אצלי כמו במרבית המשפחה האינדיאנית, יש בעיתיות מסויימת בסלד נמוך ובינוני בימים חמים.
לקחתי מאוורר של וולוו 70s טורבו יחיד עם כונס אלומיניום שהינדס לי עידו לוריה ( ארמדילו) וחשמל שהינדס לי ינון מיוקנעם.
התוצאה טובה אבל לא מצויינת.
יש שיפור בכל המצבים אבל הייתי שמח לספיקה חזקה יותר כי בסלד בינוני ביום חם עדיין אני גבולי.
יתרונות:
האוטו שקט בהרבה.
התחושה הסוביקטיבית למצערת הרבה יותר טובה.
אין משקל מיותר על משאבת המים.
להפתעתי אין כמעט שינויי צריכת דלק.
אני עובר לאלטרנטור 136 אמפר כי יחד לפי כמה מדידות שערכתי ברכב הספציפי שלי ים הצרכנים שיש לי ברכב יש לזה צורך.

חסרונות:
החשש הפסיכולוגי שהמאוורר ימות בלי שאשים לב...
הצורך האובססיבי להביט בשעון הדיגיטלי של חום המנוע.

אגב, בנסיעת אוטוסטרדה המאוורר לא נכנס לפעולה

raanan
14-10-14, 07:42
חסרונות:
החשש הפסיכולוגי שהמאוורר ימות בלי שאשים לב...
ואם תשים לב , יש לך ספייר בבגאז' להחלפה באמצע המדבר ?
כאן היתרון של המכני, הוא לא "מתאבד" בבת אחת.
וגם אם כן, אין בעיה לנעול אותו באמצעים פרימטיביים עד לחזרה הביתה.

הצורך האובססיבי להביט בשעון הדיגיטלי של חום המנוע.
בשביל זה רצוי מחוון (לא שעון !!! שעון זה רק זה שמראה את השעה !) אנלוגי. או דיגטלי עם התראת קולית
(יש כאלו עם יציאה לממסר עבור הפעלת מאווררים חשמליים, אני במקומך מחבר הפעלה לשוקר חשמלי שמוסלק בכסא ... ;) ).

אגב, בנסיעת אוטוסטרדה המאוורר לא נכנס לפעולה
אם מערכת הקירור תקינה, גם המכני מסתובב מזרימת האוויר ולא מהצמדות הפאן קלאץ'.

רענן

boaz avrahami
14-10-14, 08:06
האמת שכן....
בכניסה לברטעה יש פרוקיה עם שורה ארוכה של וולוואים. תמורת 100 שח פינקתי את עצמי בעוד אחד...
למרות שתכלס אני לא רואה סיבה ממשית לפיגור שלי.
זהה מתוכנן לעבוד קשה במקור.

Saar
14-10-14, 13:54
אני לא יודע אם שמיל התכוון אלי כאשר דיבר על אלו שחזרו למכני, אם לא, אז שמיל, אתה מכיר 3 :)
היה לי מאוורר של פורד טאורוס - חדש לחלוטין, לא מפירוקיה (הוא עדיין אצלי בעליית הגג, אם מישהו רוצה במחיר סמלי :) )
מאוורר 16" בעל ספיקה גבוהה וכו'.
בשורה התחתונה, כל הזמן חיכיתי לשמוע את הוונטה נכנסת לפעולה (ויוצאת).
הוא קירר פחות טוב מהמכני ב XJ (אולי ברכבים אחרים זה שונה)
בקיצור, לא אהבתי וחזרתי למכני.

Bernard
14-10-14, 14:45
הסיבה היחידה, כמו שבועז אמר - אם אין שיפור דרמטי, אני לא רואה כל סיבה "להתעסקות" (להעביר חשמל, להתקין מעבר מים עם כניסת חיישן לטרמוסטט, להכין תושבות, לפברק כונס, למדוד מרחק ולחשוש מריליי שישרף פתאום)..

ושוב.
אני מודע לכל היתרונות (באמת שכחתי לציין את העמס על המשאבה) של החשמלי אבל הם לא יתרונות ב"נוק-אאוט".
אם האוטו כבר הגיע עם חשמלי - אחלה. עדיף.
אם אתה ממילא עורך שינויים ברכב - לך על זה.
אבל רק אם לאוטו אין בעיות התחממות, משום שבסופו של דבר, הספיקה של המכני הרבה יותר גדולה, ורק עם מאווררים חשמליים בעלי ספיקה גדולה מאוד ואמינים.

כמו שגם אמרו קודם.
מאוורר מכני לא "מת בין רגע" - בד"כ, כל זמן שהמנוע עובד, המאוורר עובד.
גם בד"כ, הבעייה היא בכלל לא המאוורר אלא הפאןקלץ' ואותו אפשר, במקרה חירום, לתקוע (נסעתי כך כמה חודשים - מרעיש פחד אבל איזו ספיקה).

six 4 life
14-10-14, 23:28
בסיקס עם מאוורר מכני, כשתעבור לפאן קלאץ' תרגיש הבדל גדול גם בתגובות המנוע בכביש ובשטח, וגם בשקט שפתאום נוצר כשהרכב עובד - אתה תשמע את המנוע לשם שינוי ולא את היללה של המאוורר (ואתה לא באמת יודע כמה רעש הוונטה המכנית מייצרת עד שאתה מרכיב פאן קלאץ'/ מאוורר חשמלי - ה.מ.ו.ן רעש).
ההבדל בהתנהגות הרכב וברעש הכללי בין מכני לחשמלי יהיה גדול יותר לעומת המכני לפאן קלאץ', אבל זניח בכל מה שקשור לסחיטת ביצועי מנוע נטו (כי חשמלי אמנם לא מחובר ישירות לקראנק אבל האלטרנטור כן וכשהמאוורר עובד התנגדות האלטרנטור אל הקראנק עולה).
ברכב כמו סיקס עם חזית פתוחה לחלוטין אתה יכול ללכת על פאן קלאץ' או על חשמלי בלי דאגות, עניין של העדפה .
לא אוהב חשמל- פאן קלאץ'. מחפש קידמה ומקסימום ניצולת- מאוורר חשמלי.
כך או כך שני האופציות עדיפות עשרות מונים על המכני הקבוע.

Bernard
14-10-14, 23:48
דבר נוסף שלא הזכירו, שפאן-קלאץ' אף פעם לא מחבר את המאוורר למנוע ב-100%. נדמה לי שהמקסימום זה 80% ממהירות המנוע/פולי המשאבה.

כש"תקעתי" את הקלאץ' והמאוורר היה מחובר 100% למהירות המנוע, כבר ב-2000 סל"ד קרו שני דברים:

הרעש היה אדיר - אני ממש לא יכול לתאר לעצמי איך זה לנסוע ככה, ברכב ללא בידוד בתא המנוע או תא מנוע פתוח.
כל מה שהיה לפני המאוורר פשוט נשאב אליו - כל הרדיאטורים (מים, מיזוג, שמן מנוע/גיר) פשוט נמשכו אליו בכמה סנטימטרים. נייר, עלים, אבק שהיו לפני הגריל, פשוט נשאבו לתוך הרדיאטורים - ממש ניגרסו - הספק שאיבה אדיר (מאוורר פלסטיק של RR).

לגבי סחיטת ביצועי המנוע..
אני לא מדדתי אבל ההבדל היה, אצלי, מורגש מאוד. מאוד.
המנוע עלה מהר יותר בסל"ד ועבד חלק יותר.
צריך גם לזכור שמאוורר חשמלי לא עובד כל הזמן ולכן גם לא כל הזמם "מושך כוח" דרך האלטרנטור.
מאוורר מכני, גם עם פאן-קלאץ' יוצר כל הזמן התנגדות (מסויימת), גם כשהוא מסתובב "פריילוף".

ובסופו של דבר.
כשחשמלי לא עובד/תקול וכו', קל להבחין בזאת עוד לפני שהמנוע מתחמם והשעון... סיליחה, המחוון, מראה סימני תזוזה. אפשר גם לחבר זמזם ואו LED שיתריעו כשהטרמוסטט מורה למאוורר לעבוד אבל הוא לא עובד.
קל גם לבדוק מתי באמת ובדיוק הטרמוסטט נכנס/יוצא ל/מ-פעולה (אני התקנתי מתכונן).

במכני... ניחוש מושכל - כשאני לא בטוח שלדחוף ידיים ללהבים ולהרגיש אם הקלאץ' "מתחבר" או לא, זה משהו מושכל...
וגם זה רק אחרי שמתחילים הסימנים..

חנן-ג'יפולוג
15-10-14, 06:12
דבר נוסף שלא הזכירו, שפאן-קלאץ' אף פעם לא מחבר את המאוורר למנוע ב-100%. נדמה לי שהמקסימום זה 80% ממהירות המנוע/פולי המשאבה.

במכני... ניחוש מושכל - כשאני לא בטוח שלדחוף ידיים ללהבים ולהרגיש אם הקלאץ' "מתחבר" או לא, זה משהו מושכל...
וגם זה רק אחרי שמתחילים הסימנים..

ההצמדה היא מעל ל95 אחוז, גם לפי מדידות שביצעתי עם טכומטר אופטי (97 אחוז בהיילקס שלי) וגם ניתן לראות בקישור הבא:
http://silvertonrads.co.za/technical/viscous-fan-clutches-%E2%80%93-how-do-they-work-and-what-is-the-correct-way-to-diagnose-them/

מדידה עם טכומטר אופטי זה לא ניחוש מושכל.

Bernard
15-10-14, 06:25
וואללה, הרסת אותי.

מה זה טכומטר אופטי ולמה שיהיה כזה דבר לבעל רכב נורמלי?
טרמוסטט אלקטרוני ו/או מאוורר חשמלי... ניתן לבדוק אם עובדים כמו שצריך בלי כל מיני מכשירי מדידה של מדעני גרעין...
אני גם בטוח שברוב המוסכים אין כזה מין גישעפט - דוחפים יד (או משהו אחר.. אבל יד זה מספיק טוב) למאורר ומניעים ומרגישים מתי משתלב.

מעל 95 אחוז???? איך היד לא נתלשת?

Bernard
15-10-14, 06:36
טוב, חנן..
אני לא לגמרי אידיוט (לא לגמרי) והזיכרון שלי לא לגמרי "הלך קאפוט"...

פאן קלאץ' רגיל עובד ב-50-60 אחוז נעילה ו-HD פאן קלאץ' עובד עם 80-90 אחוזי נעילה... לפי מה שאני יודע כמו פה, בשאלה/תשובה #5:
http://www.daviescraig.com.au/Fan_Clutches-b-content.aspx

אז אולי אצלך זה HD ברף העליון+ ואולי בטויוטה זה אחרת ואולי הבחור שכתב מה שהבאת מתכוון רק ל-HD אבל שכח להזכיר...

בכל מקרה - ראית את ה-ה"פ שלי?

חנן-ג'יפולוג
15-10-14, 08:22
ואולי זו דעתו הלא מבוססת... אני באמת לא יודע.
יש לי נסיון של עשרות רבות של בדיקות פאן קלאצ'ים ויסקוזיים מפוקדים חשמלית ברכב כבד, וזה עומד שם על מעל ל98 אחוז.
נסיון עם בדיקה של פאן קלאץ'-ויסקוזי-מופעל-דו-מתכת יש לי רק עם ההיילקס, ושם, כאמור, היה 97 אחוז.

עניתי לך בה"פ. תשובה לא מספקת, אמנם, אבל זה מה שיש לי.

Bernard
15-10-14, 13:28
ואולי זו דעתו הלא מבוססת... אני באמת לא יודע.
...

כמו כל דבר אחר ברשת, לא?:rolleyes:

Bernard
20-10-14, 15:46
במסגרת דיון אחר באתר, שלפתי קצת מידע על הריינג' רובר ומצאתי הסבר על פאן-קלאץ' ומהירות המאוורר..
מסתבר שזה אפילו יותר מתוחכם ממה שחשבתי והמהירות המאוורר אינה אחידה, לפי סל"ד המנוע, אלא משתנה ביחס למהירות המנוע, על מנת לשמור על מהירות קבועה, פחות או יותר..
או במילים אחרות, עוצמת נעילת הקלאץ' משתנה - ככל שמהירות המנוע גדלה, עוצמת הנעילה קטנה...

9212892129

-->