PDA

צפייה בגרסה מלאה : מזג האוויר - מה מצב עמק בית נטופה?

דרור ברלי
03-11-14, 21:04
שאלה קריטית לצפוניים, בדגש על אלה שמתגוררים בגליל/איזור עמק בית נטופה:

ירד הרבה גשם אצלכם?
יש למישהו מכם מושג מה מצב השבילים בעמק בית נטופה - איזור תל חנתון, העליה ליודפת/הר השאבי, הירידה מכיוון הררית לעין נטופה ועילבון?

amitaikl
03-11-14, 21:25
בוץ זוועות. ירד הרבה גשם. רק שישבת ירדו 50 מ"מ אצלנו בהר. עם אתמול והיום זה בטח נהיה 100+, ככה שבעמק יש דייסה אמיתית

דרור ברלי
03-11-14, 21:48
גם מחר יהיה גשום מאוד.
מנסיונכם, אם החל מיום רביעי כבר לא יירד גשם, עד שבת יש סיכוי שיתייבש קצת ברמה שתאפשר תנועה?...

או כבר עכשיו לתכנן ציר טיול חלופי (קבוצה גדולה שכוללת גם ג'יפונים, רוב הכלים על צמיגי כביש/AT)

amitaikl
03-11-14, 21:59
מציע בחום לנסות ולהשאר על האגנים למעלה ולא לנסות לחצות את הבקעה.
אני יורד דרומה בסופ"ש הזה, אז לא אוכל לסייע במקרה של שקיעות.

דרור ברלי
03-11-14, 22:03
החצייה המתוכננת היא מתל חנתון לכיוון העלייה ליודפת/הר שאבי שאני זוכר כטרשית במקצת ולכן גם לא תציב בעיות של החלקה/שקיעה.

אחר כך צריכים לרדת מכיוון הררית לעין נטופה, ירידה שאני זוכר כתלולה ובמצבים כאלה גם חלקה.
יש ציוד חילוץ, אבל חלק מהכלים הם ג'יפונים וגם הרכב המוביל (רנגלר ספורט חדש מהשקית) הוא על צמיגים מקוריים לא גיבורים במיוחד... לקחת סיכון או לוותר?

boaz avrahami
03-11-14, 22:29
קח בגד ים

amitaikl
03-11-14, 22:34
איך אתה מתכנן להגיע לתל? אם על הדרכי עפר מצומת המוביל, שווה לוותר ולהגיע לתל מהדרך עפר שחותכת כמעט ב90 מעלות מכביש 784, קצת אחרי הכניסה לאתר של מקורות.
לגבי ההמשך: יש דרך כורכר סבירה שהולכת מהמעין בחלק המזרחי של התל קצת מזרחה ואז לכיוון כפר מנדא. הבעיה: אתה צריך לחצות את נחל יפתחאל, שעלול להיות זורם למדי ובוצי.
הקטע שבין מנדא לנחל יודפת רובו כבר עם כורכר, עם כי יש קטע של איזה 2 קילומטר שאני ממש לא בטוח לגביו.
נחל יודפת (שעולה לתל) אין בעיה. קצת טרשי אז שווה לנסוע לאט עם צמיגים שיש להם דופן רכה.
הירידה מהררית לנטופה תהיה חלקה רק אם ירד גשם ממש באותו היום. אני זוכר שבסה"כ הדרך מנוקזת לא רע, ומקסימום קצת שלוליות קטנות.

כמסלול חליפי, אתה יכול באמת לנסוע מתל יודפת לכיוון הר אחים (כן/לא לעלות שם לתצפית), ואז לקחת סמ"ש אדום שמתחיל קצת מערבית להר אחים והולך לכיוון תל מורסן ומשם לכיוון המעין של סכ'נין (יש איזו נקודה בעמוד ענן שמדברת על עבירות קשה שם, אבל אני ממש לא סגור שזה מעודכן)

זיף
03-11-14, 22:38
הקטע מעילבון להררית לא בעייתי ברובו, אולי יהיה מעט חלק. זכורה לי אמבטיה של בוץ בחלקו התחתון באזור שלפני חרבת בית נטופה. עד כמה שזכור לי האמבטיה לא הייתה נוראית (נכון לשנה שעברה).
אמנם לא קר עכשיו והבוץ מתייבש מהר, אבל לא בטוח שהייתי בודק את זה עם קבוצה .

דרור ברלי
03-11-14, 22:39
מעולה. תודה רבה על המידע.

מי שיש לו עוד מידע מועיל, מוזמן לשתף.

שלומי
03-11-14, 22:53
מי האנשים ברכבים ?
משפחות או חובבי הרפתקאות ?

דרור ברלי
03-11-14, 23:22
משפחות.
חלקם גם אנשים לא צעירים.
חלק מהקבוצה ב-SUV וג'יפונים חדשים. כולם עם 4X4, אבל צמיגי כביש בחתך נמוך ומרווח גחון לא גדול. חלקם ללא הילוך כוח.
בתנאים יבשים לאף אחד מהכלים הללו אין שום בעיה שם וזה מנסיון.

רוב משתתפי הטיול אינם ג'יפאים בעלי נסיון.
בוא ונאמר שכל עליה/ירידה קטנה, חציית שלולית עם שפריץ של מים ובוץ או חילוץ קטן עם רצועה יהוו מבחינתם היילייט וחוויה שייזכרו זמן רב.

מצד שני, זה רק טיול. לא מסע עבירות וחילוצים. למוביל הטיול ממש לא מתחשק שהשיירה תטבע לו בבוץ וכל היום יעבור בחילוצים ובהתפלשות בטינופת, שלא לדבר על נזקים, במקום בטיול זורם ונעים. האיזור המדובר ידוע כבעייתי בעונת החורף ולכן השאלה.

katsirz
04-11-14, 06:54
הירידה מהררית לכיוון עין נטופה ועילבון לא מומלצת לרכבים ללא הילוך כח וקצת מרווח גחון - גם בעונה יותר יבשה. יותר מידי אפיקי זרימה ואבנים די גדולות (יחסית ליכולות של טריוס, למשל). אני מהקריות ואם להשליך מכמויות הגשם שירדו אצלנו הלילה, אין לך סיכוי לעבור בשבת את המסלול בשלום.

katsirz
04-11-14, 06:56
בהרכב כלי הרכב שציינת, כמובן

יונתןמצפה
04-11-14, 08:21
תוותר על הכניסה מכיוון תל חנתון. לדעתי בכלים שציינת ובאופי האנשים אתם לא תגיעו לנחל ידפת.
אפשר להגיע לנחל ידפת על דרך לבנה שמגיעה מכיוון מזרח. נכנסים מכביש 77 לרומת אל הייב ומשם לרומנה. מרומנה יש דרך עפר סלולה שחוצה את הבקעה לכיוון צפ' מזרח ומפיעה בבירור במפה. הדרך מתחברת לכביש הישן העולה על רכס ידפת לכיוון ערב'ה. מיד אחרי חציית המוביל יש דרך לבנה שרצה מערבה לאורך המוביל ונפדרת ממנו אחרי כקילומטר וממשיכה מערבה למרגלות הרכס עד לנחל ידפת.
אני ממליץ להמשיך מנחל ידפת על הדרכים הלבנות מתחת להר השאבי דרך חוות חלב עם הרוח. קצת אחרי החווה ממש לפני עיקול חד שמאלה יש בור מים מרשים מצד שמאל של הדרך. שווה! במיוחד עם ילדים!
כמובן לא לוותר על התצפית מהר אחים.
הירידה מעין נטופה לא תהיה בעייתית מבחינת בוץ, אלא שהבעיה היא באמבטיה שמתחת, כמו שזיף תיאר. אם רוצים טיול זורם הייתי מוותר גם על הקטע הזה.

כמובן שמומלץ לא לוותר על הביקור בתל ידפת. אפשר גם להסתובב קצת בשבילים שמסביב להר עצמון ואפילו לתת גיחה הלו"ח לעין קזיזה וא-תחתה שמדרום לכאוכב בראש נחל אבליים. בדרך הצפונית יותר יש הפתעה מעניינת... שים לב שבדרך הכחולה היורדת מערבה מהר עצמון יש מדרגה אחת שעשויה להיות בעייתית לרכבים שציינת במיוחד בעלייה.

לדעתי גם אם מסיימים בהר אחים זה יום טיול נחמד, עם הרבה עצירות נוף ותה של תחילת חורף...

זיף
04-11-14, 20:35
ובהמשך לדברים שכתב יונתן- אם אתם נכנסים מכיוון רמנה שווה לתת קפיצה גם לחרבת רומה- יש שם מערכת מחילות מסתור קטנה ונחמדה שאפשר להיכנס אליה.

amitaikl
04-11-14, 20:48
עד כמה שאני יודע המערכת מסתור בחרבת רומה נגועה בקדחת המערות. בכל מקרה ניתן לבדוק את הנושא מול גן לאומי ציפורי, אשר חרבת רומה שייכת אליו

דרור ברלי
07-11-14, 23:15
טוב. היום נבדק השטח תכל'ס, בגלגלים של צ'רוקי KL טריילהוק.

למרות שכבר שלושה ימים לא ירד גשם, לנסות לנוע מתל חנתון לכיוון צפון-מזרח בשבילי עמק בית נטופה עצמו זה עדיין הימור גדול מדי.
הכל דייסה-שוקולד וסיכוי גדול לשקוע גם עם רכב הרבה יותר גיבור.

הפיתרון - לצאת חזרה לכביש ולהיכנס דרך כפר מנדא ברחוב הראשי. בכיכר הגדולה בוחרים את היציאה הרביעית, שמהר מאוד יוצאת מהכפר והופכת לשביל מסומן שחור ולוקח עד חרבת קנה ולשביל האדום שעולה ליודפת. הנוף מרהיב. הכל ירוק . תענוג.

הירידה דרך עין נטופה כרגיל תלולה ומפותלת אבל יבשה לחלוטין. אין בוץ, הכל סבבה. משלבים LOW ויורדים בניחותא. גם בהמשך עד עילבון כבר יבש ולא בעייתי.

תודה לכל העוזרים.

יונתןמצפה
08-11-14, 09:23
באופן כללי, רוב השבילים בעמק כבר הספיקו להתייבש אחרי ימי השמש האחרונים.
עדיין יש אמבטיות פה ושם שבהחלט עשויות להוות אתגר/בעיה (תלוי במעקפים או בחשק) אבל בגדול כבר אין בעייה אמיתית לנוע ברוב שבילי העמק.

-->