PDA

צפייה בגרסה מלאה : סלט בדיפרנציאל הקדמי או מי צריך הנעה 4X4 ..

KOOKE
15-08-05, 11:24
לפני כחודש וחצי הוחלפו בדיפ' הקדמי קורונה ופיניון - רעש מתכתי בנסיעה - בדיקה, שיניים שבורות בקורונה ובפיניון = החלפה.

מאז כשני טיולונים שכללו את מישלט 21 ואת מעלה הרטוב.

יום חמישי האחרון יורדים לטיול לדרום. בנסיעה המנהלתית בכביש מורגשת רעידה ב- 80 קמ"ש.אני משער שזה דרייבשאפט קדמי.

מגיעים לתצפית אחרי מצפה עוצרים. בתחילת הנסיעה נשמע רעש לא ברור שתואם (פחות או יותר את סיבוב הגלגל) - עוצרים ורואים אבן גדולה תקועה בגלגל הקדמי מחלצים ממשיכים בנסיעה והרעידות התגברו.

תוך כדי נסיעה בכביש (בסמוך לכניסה לכיוון הר כיפה- נחל ברק) נשמע בום מתכתי - הרכב הזדזע עצרנו מיד מתכופפים וחושך בעיניים. שני הצלבים הקדמיים נגזרו, הדיפ' הקדמי "מדמם" שמן. האבחנה הדיפ' הקדמי נתפס.

פורסים סדנה בשטח. מפרקים גלגלים - שולפים ציריות קדמיות (הימנית נגזרה גם היא בחיבור לגלגל) מפרקים דרייבשאפט קדמי וממשיכים בטיול בהנעה 2X4 .

יאמר לזכות הסופקה שאת כל הטיול בן שלושת הימים (כולל כמה קטעים טכניים לא קלים) היא עברה כמו גדולה בהינע 2X4 בלבד (הכולל נעילה אחורית אוט') ובקלילות יתרה.

אחרי כל ההקדמה -הפואנטה: יום ראשון במוסך פותחים הדיפ' הקדמי ורואים שם סלט - הפין של בית הסטליטים נגזר לשלושה חלקים, בית הסטליטים עצמו נקרע, גלגלי הסטליטים קרועים ושבורים, הקורונה פיניון נטחנו גם הם, הדברים היחידים שלא ניזוקו היו המיסבים ובית הדיפרנציאל עצמו (הקייס).

ההנחה הבסיסית היא כי הפין כשל ונשבר בגלל עייפות החומר ???

השאלה שלי היא האם יכול להיות קשר בין הסלט שנהיה לי בדיפ' הקדמי ובין החלפת הקורונה פיניון ?

שאלה נוספת היא האם ניתן היה לאבחן משהו קודם לכן ולמנוע את התקלה ?? בהנחה שמי שהוא מיומן היה נוסע על הרכב ובקיא ב"רעשי" הנסיעה של סופה ??

שלמה

asafk
15-08-05, 11:29
האם יכול להיות קשר בין הסלט שנהיה לי בדיפ' הקדמי ובין החלפת הקורונה פיניון ?
כן, בהחלט. כיוון הדוק מדי של החופש, או גובה פיניון גבוה מדי, יגרום לעומסים גבוהים מאוד בדיפרנציאל. על פי רוב זה יתבטא בשבירת הקורונה, אך לעתים (במיוחד בסרן עם 4.10, בגלל עובי הקורונה) התוצאה תהיה התפסות של הדיפרנציאל ושבירת הבית.

אסף.

חנן-ג'יפולוג
15-08-05, 11:33
פורסים סדנה בשטח. מפרקים גלגלים - שולפים ציריות קדמיות (הימנית נגזרה גם היא בחיבור לגלגל) מפרקים דרייבשאפט קדמי וממשיכים בטיול בהנעה 2X4 .

אני מניח שהשארתם את החלק החיצוני של הציריה במקום, ומהודק.

למיטב ידיעתי (אני לא בטוח לחלוטין) בסופה זה קריטי כדי שהמיסבים הקדמיים לא יוכלו ללכת לטייל, כשהגלגל אחריהם.

זאביק
15-08-05, 11:35
הגדרת בצורה די מוחלטת מה קדם למה.
הפין נשבר, הכל נתקע בפנים, ואז נטחנו הקורונה והפיניון.

אני לא בטוח שזה באמת מה שקרה.
לפי דעתי, משהו לא היה מכוון כמו שצריך בקורונה-פיניון, והם אלו ש"תקעו" את הדיפ',
והשאר נגזר . . . .

מה שנשאר מוזר,
זה למה נגזרו הצלבים של הדרייבשפט הקדמי ?
הרי אין לו שום לחץ מצד הטרנספר, ואם כל הדיפ' הקדמי עוצר, הוא פשוט יעצור גם (הוא מקבל כוח ותנועה רק מכיוון אחד).

יכול להיות שבטעות או כתוצאה מתקלה, שולב ה-4X4 הטרנספר ?
האם הבום (וכל שאר הנזק) קרה בזמן סיבוב ?

חנן-ג'יפולוג
15-08-05, 11:41
זה למה נגזרו הצלבים של הדרייבשפט הקדמי ?

כתוב שהם נגזרו?

KOOKE
15-08-05, 11:52
חנן

לשאלתך, כן.

זאביק

ממש לא קבעתי שום דבר בצורה מוחלטת, היפך, שמתי סימני שאלה לאחר ההנחה שהפין נשבר וגרם לסלט.

הצלבים של הדרייבשאפט לא נשברו, מה שננגזר היו הצלבים של הגלגלים.

זה קרה בנסיעת בכביש ישר במהירות של כ- 80 קמ"ש ובהינע 4X2 .

אסף, שאלה נוספת, האם על פי החלקים הגזורים והטחונים ניתן לאבחן שמקור התקלה היה בקורונה ובפיניון שהוחלפו לפני כן ?

שלמה

זאביק
15-08-05, 12:00
שני הצלבים הקדמיים נגזרו

משום מה הבנתי (או הנחתי) שדובר על צלבי הדרייבשפט :oops: :oops:

איציק - 4X6ZH
15-08-05, 12:07
יש פה כל כך הרבה שאלות פתוחות !!
הברגים של הקרונה הוחלפו ?
הברגים של הקרונה במידה ולא הוחלפו איך נסגרו ?
הפין של הסטליטים הוחלף ? ( מומלץ להחליף ) .
הכיוון לקרונה פניון נעשה לפי מה ?
סגירת האום המרכזית של הפניון נסגרה לפי איזה מומנט ?
ואולי הרכב נסע במצב של 4X4 על הכביש לאורך זמן ( אולי אולי ? )
ואולי היה עוד נזק סמוי שלא התגלה בפעם הראשונה ואכשיו לאחר התיקון והפעלת המערכת הוא התגלה ?
ואולי יש טעות ביחסי העברה . ( לא לקפוץ מי שהוא ספר שיניים ?? )
יש סימני התחממות במקום כל שהוא ?
וכל זה מבלי להכנס לאקסים ולצלבים גם הם יכולים לגרום לצרות .
איציק

נמרוד
15-08-05, 12:11
לפני חודש וחצי הוחלפו יחסי העברה... לא הבנתי מהמשפט הראשון, קודם היו רעשים עם היחסים הישנים, ואז החלפת, או שאחרי שהחלפת לקורונה פיניון חדשים, היו רעשים שוב פעם?

בכל מקרה, כמה הסופה נסעה מאז ההחלפה הזאת? אני מנחש שלא הרבה. להוכיח קשר ישיר בין ההחלפה לבין הנזק אני לא יודע אם אפשר, בטח שלא ברמה "משפטית", אבל ההגיון אומר שיש קשר. אנחנו יודעים שקורונה פניון שלא כוונו כראוי יגרמו לנזקים, ואנחנו יודעים שלכוון קורונה פניון זה לא עבודה טריביאלית, זה נכתב כאן באלף הזדמנויות שונות.

KOOKE
15-08-05, 12:24
איציק

מתוך כל השאלות שלך אני יכול לענות רק על שתיים בוודאות - הפיניון לא הוחלף והרכב לא נסע בהינע 4X4 באופן קבוע.

נמרוד

יחסי העברה לא שונו - גם הקורונה והפיניון הישנים היו ביחס 1:4.1 . קודם בגלל רעש אובחן שבר בשיני הקורונה והפיניון הישנים הם הוחלפו בקורונה ופיניון חדשים עם אותם יחסי העברה. לאחר ההחלפה לא היה רעש והרכב אכן לא נסע הרבה.

איציק, אסף וכולם - אני חוזר ושואל האם על פי חלקי "הסלט" שיש לי ניתן לאבחן את מקור התקלה ?

שלמה

ניר ל
15-08-05, 13:23
אני מאמין שניתן יהיה לקבוע מה גרם לשבר עפ"י שברי הדיפ'.
צלם כמה שיותר תמונות מכל הזוויות -
אני מאמין שהסיבה לכשל הייתה פין האבטחה של הקרוס-שאפט, אם הוא לא הוחלף בחדש הוא כנראה השתחרר במהלך הנסיעה, הקרוס שאפט נפל ונשבר תו"כ שבירת בית הסטליטים ושברי המתכת גרמו לגריסת הקורונה פיניון. ברגע שהעסק נתפס נשברו גם הצלבים כי הרכב היה בנסיעה.

אלון_ק
15-08-05, 14:31
הפיניון לא הוחלף...יחסי העברה לא שונו
זה מבלבל. בהודעה הראשונה אמרת שהוחלפו הקורונה והפיניון, כאן אתה אומר שהפיניון לא הוחלף. במידה ורק הקורונה הוחלפה זה מאוד לא תקין, קורונה ופיניון הם סט שמחליפים ביחד, גם אם רק אחד שחוק. לומר לך שזה הגורם לתקלה אני לא יכול, אבל זה בהחלט אומר דרשני לגבי מבצע ההחלפה אם זה המצב.

מאיר רוטברג
שלוימה ראיתי את ה"סלט" ממש טחון שבור ומנופץ מכל הכיוונים

עמיקם
אם הקרוס שפט יצא ממקומו כמו שניר מציע אני מניח שיהיה אפשר לראות את זה.
בדוק לאורך ציר הסיבוב שלו אם יש סימן כל שהוא על המעטפת הפנימית.אם כך באמת היה אתה תראה אולי שקע,חריץ,או סריטה.

איציק - 4X6ZH
15-08-05, 15:17
הקרוס יצא ממקומו אז איפה פין האבטחה שלו ?
הקרוס שאפט נשבר אז הפין צריך להיות בתוך הקיס . ( בדרך כלל)
לפי תאור תהליך הקריסה היה כמה דפיקות חזקות \ רעידות במהלך נסיעה רגילה
זה מראה שכל המערכת התפרקה לאט אט תוך כדי נסיעה כל בום זה איזה חלק שנכנס בין גלגלי השיניים .
שבירה של ציריה \ צלבים יכולה להיות תוצאה של התפרקות ותפיסה של הדפרנציאל במהלך נסיעה . ( זאת הסיבה לרעידה שהורגשה ) .
יש הרבה אפשרויות ותמיד מה היה קודם הביצה או התרנגולת :lol: :lol:
מערכות כאלה ( ממסרות דפרנציאלים ) המופעלים אליהם עומסים כבדים בפרקי זמן קצרים
או עומסים קלים לפרקי זמן ארוכים .
זה שילוב מסובך !
לכן כל תיקון חייב להתחשב בכל גורם שהיה או שיהיה .
תיקון מקומי זה הימור קטלני .
הנקיון של גוף דפרנציאל מאד מאד חשוב .
בדיקת כלל הרכיבים שלא מוחלפים חשובה ביותר . ( לדעתי בלתי אפשרי לבדוק )
מי מבטיח לך שאין סדק באחד הסטליטים וזה ממתין לך לעומס הראשון והוא מתפרק !
לכן לדעתי רצוי להחליף את כל הביצה !!!
מי שלא מחליף צריך לדעת שהוא לוקח סיכון .
איציק

KOOKE
15-08-05, 15:44
אלון

אופס..בתגובה האחרונה בתשובה לאיציק התכוונתי שלא הוחלף הפין..בעת שהוחלפו הקורונה והפיניון הקודמים שני החלקים הוחלפו גם הקורונה וגם הפיניון.

איציק

לא היו "מכות" או רעשי גריסה/ חיכוך של מתכת לפני "המפץ הגדול"..אם כי אכן ייתכן ומ דובר בתהליך קריסה איטי שבא לידי ביטוי ברעידות שהרגשתי.

אני חושב שזה די מובן שהצלבים בגלגלים נגזרו כתוצאה מכך שהדיפ' נתפס+מהירות גבוהה יחסית.

אשתדל לצלם את שאריות הסלט והוסיף את התמונות.

שלמה

יוני5
15-08-05, 15:58
מצטרף לדעתו של ניר. פין האבטחה של הקרוסשאפט (פין C) יצא ממקומו, הקורסשאפט בעקבותיו, ומשם הכל ברור.

לפי מה שאני זוכר זה בדיוק מה שקרה אצל עדי JEEP כשהתקנו אצלו את הלוקרייט.

יוני5

עמיקם
15-08-05, 19:57
ולכן בכל פירוק והרכבה של הברגים בדיפ ללא יוצא מהכלל יש לשים לוקטייט.רק אתמול הרכבנו נעילה בצירוקי של אורן ודאגנו למרוח לוקטייט על פין ההבטחה.אני יודע שהרבה לא מיחסים לזה חשיבות אבל בכל אתר באינטרנט שכותב על הרכבה של חלקים בדיפ תמיד ידגישו למרוח לוקטייט.
לצערי לא כל המוסכים עושים את זה. ועוד דבר את הברגים של הקורונה והשלות יש לסגור לפי מומנט.

asafk
15-08-05, 21:23
קשה לומר מה גרם למה- מה הגורמים לכשל, ומה הגורם המיידי.
קשה, אבל אפשרי- ועשיתי זאת לא פעם בעבר- אבל זה עולה לא מעט. ולכן כאן כדאי לוותר. למרות זאת, אני יכול להעיף מבט- אולי נמצא סיבה ברורה לכשל.

אסף.

KOOKE
16-08-05, 16:25
לאחר מבט נוסף על שאריות ה"סלט"..פין האבטחה (פין C כמדומני) נשאר במקומו יחד עם חתיכת "קרוסשאפט" (הפין המרכזי) שנשארה צמודה לבית הדיפ' (לקייס).

הקורונה לא נטחנה לגמרי אלא רק שן אחת או שתיים שבורות. הפיניון גם רק שן אחת שבורה.

הקייס עצמו לא נפגע ואין בו סימני חריטה.

הסטליטים שבורים לגמרי ובאחר מהם ממש חסרה חתיכה.

הקרוסשאפט - הפין המרכזי נגזר לשלושה חלקים.

למיטב הבנתי הממצאים הנ"ל שוללים את האפשרות שהפין המרכזי יצא מהמקום בגלל שפין האבטחה נפל. האפשרויות ככל הנראה שהפין המרכזי נשבר/ נגזר בגלל עייפות חומר או שאחד הסטליטים נשבר והחלקים השבורים "נדדו" אל הקורונה פיניון - גרמו ל"נעילה" של הדיפרנציאל ולכל יתר הסלט..האם עשערה זו נכונה ??

שלמה

asafk
16-08-05, 16:36
הקורונה לא נטחנה לגמרי אלא רק שן אחת או שתיים שבורות. הפיניון גם רק שן אחת שבורה
שוב, בלי להיות ליד ה"ממצאים", ככה בדיוק נראים גג"שים שבורים בגלל מרווח קטן מדי.

אסף.

איציק - 4X6ZH
16-08-05, 16:42
אני מבין שהקרונה פניון הוחלפו .
הם חדשים זוג חדש שלא נעשה בו כל שימוש ? !
או שהם משומשים במצב טוב ? :lol:
כל הברגים של הקרונה נמצאו במקומם ומחוזקים ?
או שחסר בורג וחלק מהם משוחרר .
אלה השאלות שיש לי להפעם
אני מבטיח לך שיש עוד הרבה שאלות .
איציק

ניר ל
16-08-05, 17:22
למיטב הבנתי הממצאים הנ"ל שוללים את האפשרות שהפין המרכזי יצא מהמקום בגלל שפין האבטחה נפל. האפשרויות ככל הנראה שהפין המרכזי נשבר/ נגזר בגלל עייפות חומר או שאחד הסטליטים נשבר והחלקים השבורים "נדדו" אל הקורונה פיניון - גרמו ל"נעילה" של הדיפרנציאל ולכל יתר הסלט..האם עשערה זו נכונה ??

שלמה

אתה כנראה צודק, מוזר שזה לא קרה תחת עומס.

KOOKE
16-08-05, 17:54
איציק ואסף

ברשותכם אני מבטיח להזמין אותכם ל"סלט" תרתי משמע בימים הקרובים.

שלמה

מאיר רוטברג
22-08-05, 13:20
שלמה ,
הייתה תלונה כי לא הגבתי בנושא הנזק שנגרם לך
אני מצהיר בזאת כי איני מבין ב"סלט" הזה דבר וחצי דבר ואין לי כל השערה ממה נגרם הנזק ,מה מקורו
ולמה?

-->