PDA

צפייה בגרסה מלאה : צניחה חפשית במחירי הנפט

מאיר אלוני
30-11-14, 08:51
וכנראה גם הדלקים יירדו הלילה חזק.
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000989752#fromelement= hp_morearticles

asafk
30-11-14, 09:07
זו התחלה של טרנד מעניין.
למתעניינים בפוליטיקה של הכלכלה, שימו לב לכך שארהב הפכה ליצרן אנרגיה והלכה למעשה כבר לא תלויה ביצרניות הנפט הגדולות במזרח התיכון. התוצאה הכלכלית היא ירידת מחירי הנפט. התוצאה הגיאופוליטית.... זה כבר סיפור אחר.

אסף.

boaz avrahami
30-11-14, 09:26
לפי מה שקראתי, סעודיה מורידה מחיר בתאום עם ארהב על מנת להילחם באירן ובדלק המוברח של דעאש מצד אחד ומצד שני להילחם בטרנד של המכוניות החשמליות שנקודת האיזון שלהם היא 70-80 דולר לחבית.
מתד שני, הדולר אצלנו טס למעלה לאחרונה

דרור ברלי
30-11-14, 09:31
אל תבנו על דלקים זולים כמו פעם. כל עוד מס הבלו כל כך גבוה, זה לעולם כבר לא יקרה.

ניתוח לא מדעי ושלא מבוסס על הבנה כלשהי בכלכלה, רק על עובדות כפי שאני מבין אותן:
מרכיב מחיר הנפט נטו מתוך מחיר ליטר בנזין/סולר אצלנו, זניח מאי פעם. גם ירידה חדה מאוד במחירי הנפט, לא יכולה להיות מתורגמת להוזלה משמעותית כפי שניתן לצפות. זה מס הבלו שמשמש כבלם וכגורם מאזן. הוא מונע תנודות חדות מדי - הן כלפי מעלה והן כלפי מטה.
ההתייקרות הגדולה של שנת 2011 לדוגמה, היתה בעקבות החלטת הממשלה לייקר את מס הבלו.

היום כמעט חצי ממחיר ליטר בנזין בישראל - כ-3.2 שקלים - הוא מס בלו.
כל היתר - עלות הנפט, זיקוק, שער הדולר, רווחי חברות הדלק וכמובן מע"מ 18% על הכל. מה שמביא את חלק המס על דלק בישראל לכ-60% ממחיר כל ליטר.

חישוב מחיר הדלקים בישראל מבוסס על מחירי הנפט והתנודות בשער הדולר - שני גורמים שמאזנים ומקזיים זה את זה.
בחודשים האחרונים הנפט בצניחה - אבל הדולר בעלייה - מה שממתן את השפעת ירידת מחירי הנפט. עלויות הזיקוק נשארות דומות וכך גם רווחי חברות הדלק. גם המע"מ יורד מעט כי המחיר הכולל של ליטר דלק בכל זאת מעט נמוך יותר, אבל רק מעט, יחסית. לכן לא הייתי בונה על פחות מ-6 שקלים לליטר בחודשים הקרובים או בכלל. אופטימי מדי.

יותר מזה? גם אם הנפט יירד ל-30 דולר לחבית, אני מאמין שממשלת ישראל תגיב מיד ותייקר את הבלו על מנת לא ליצור מצב של דלקים זולים. הן משום שזה מתבטא בצניחה מיידית של הכנסות המדינה ממע"מ, והן בתירוץ המשומש שדלק זול מדי הוא "מתנה לעשירים" ולא נראה טוב סוציאלית.

אני טועה?

מוני אורבך
30-11-14, 09:43
דרור סוף סוף אני מוצא את עצמי מסכים איתך לחלוטין.
ניתוח מדויק של השוק !
אם משהו מצפה שבעיקבות הצניחה מחיר הדלק ירד משמעותית (מתחת ל 6 שקלים) הוא טועה בראית המצב.
כמו כן התנודה הזו היא זמנית לחלוטין...

מצד שני צריך לראות את הצד החיובי, כל עוד לא מיקרים את הדלק, זכינו !

נמרוד
30-11-14, 09:48
מוני, איזה אופטימיות פולנית קלאסית... תסבלו בשקט ותגידו תודה לפריץ, הוא היה יכול גם להרוג אותנו...

דרור ברלי
30-11-14, 09:57
הלילה תהיה הוזלה, אולי אפילו גדולה, אבל כנראה לא הוזלה דרסטית כמו שחלק מאיתנו מצפים.
לא תתדלקו ב-6 שקלים לליטר מחר בבוקר. אולי 6.5 שקלים בשירות עצמי בתחנות היותר זולות. אולי.

נקודת האור? "זכינו" במחירי דלקים זולים יחסית עבור עונת הטיולים הנוכחית וזו כבר סיבה טובה לחייך.
בהשוואה לשנה שעברה? כל טיול גדול לדרום יעלה לנו בדלק, בערך 100-150 שקל פחות.
זה לא רע. אני לא מזלזל. גם 100-150 שקל זה כסף (עוד קילו וחצי בשר/עוד כמה שישיות בירה/דמי כיס לילדים) אבל מצד שני זה לא משהו משמעותי שמשנה דברים עקרוניים לרבים מאיתנו - הדלק עדיין יקר רצח. במיוחד כשהוא עף דרך שישה מזרקים בקצב של ליטר לכל שישה וחצי ק"מ.

אל תבנו שזה יישאר ככה גם בעונת הטיולים הבאה.

מוני אורבך
30-11-14, 10:22
נמרוד, אני לא רואה אותך מסתער עם קלצניקוב ביד על הכנסת (או משרד האוצר במקרה זה)
מצד שני הרי גם בך זורמים לא מעט ליטרים של דם פולני משובח... זה יכול להסביר כמה דברים.
כל עוד ראש הממשלה ושאר הכנופיה סביבו מסוגלים להלהיט את הרוחות סביב דעש, חמס וכו
יש מעט מאוד שאנחנו יכולים לעשות, האגנדה החברתית היא לא סקסית מספיק להתחרות בעריפת ראשים.

היי, זה רעיון, נחטוף כמה פקידוני אוצר ונערוף את ראשם אחד אחד.
לא נפסיק עד אשר הבלו יעלם, הדלק ימכר בשקל תשעים לליטר, והמשיח יגיע לירושלים בגיפ V8 בזבזן.
נמרוד אתה מתנדב לבצע את העריפה ?!

katsirz
30-11-14, 11:08
אני כבר היום מתדלק בקריות ב 6.7 ש"ח לליטר.
ההוזלה יכלה להיות הרבה יותר גדולה, אלמלא השינוי בשער הדולר...
המיסוי על דלק והמיסוי על רכב הם הפרה החולבת של האוצר - אף אחד לא יוותר עליהם.
לא מערבבים כאן פוליטיקה, אז לא נבכה על מה (ועל איזה אזור גאוגרפי) הולכים המסים שלנו....

boaz avrahami
30-11-14, 11:37
זה ידוע שרוב המיסים הולכים על אזור גוש דן וזה לא פוליטיקה.
בכל סקר רואים את ההבדל בין המרכז לפריפריה בהשקעות.
למרות שאני משער שניסית להשמיץ סקטור אחר.

דרור, הסקירות הקודמות שלך נבאו מחיר של מעל 10 שח לליטר אז התמזלנו, לא?

אגב, התרוץ הרשמי למיסוי העקיף הוא שגם מעלימי המס / העובדים בשחור, נאלצים לשלם אותו.

katsirz
30-11-14, 11:41
לא משמיץ אף אחד, אף פעם...

דרור ברלי
30-11-14, 12:03
זה ידוע שרוב המיסים הולכים על אזור גוש דן וזה לא פוליטיקה.
בכל סקר רואים את ההבדל בין המרכז לפריפריה בהשקעות.
למרות שאני משער שניסית להשמיץ סקטור אחר.

דרור, הסקירות הקודמות שלך נבאו מחיר של מעל 10 שח לליטר אז התמזלנו, לא?

אגב, התרוץ הרשמי למיסוי העקיף הוא שגם מעלימי המס / העובדים בשחור, נאלצים לשלם אותו.

בועז, דעתי הפוליטית כדעתך, אבל אי אפשר להתעלם מהמיליארדים שנשפכים "שם", היכן שאי אפשר לדעת אם זה יישאר שלנו או לא. זו עובדה.

עד כאן פוליטיקה.
אני השוטה, יכול להרשות לעצמי להתנבא מה יקרה כאן. לא מה יקרה בסעודיה/כווית/נסיכויות המפרץ או למשל בשדות הנפט בעיראק.
עליית דאע"ש למשל, הפתיעה את כל העולם, כולל את נשיא ארה"ב האידיוט שלא יודע מה לעשות. אז אם הוא אובד עצות, מי אני ומה אני?....

בעיראק, דאע"'ש השתלט על שדות נפט ומתקני זיקוק רבים מאוד ומוכר את הנפט דרך חברות קש למיניהן ב-35-40 דולר לחבית ולא תאמין כמה שווקים גדולים (כמו טורקיה למשל) הם קליינטים נאמנים שלו. גם זה מושך את השוק כלפי מטה. אבל אם חזון המדינה האיסלמית הגדולה בכל המזה"ת יהפוך למציאות, הם כבר לא ימכרו את הנפט שלהם ב-40 דולר לחבית. הם לא רק יחזיקו את כל העולם בביצים וילחצו, אלא גם יביאו את הסכין ויחתכו.... תאר לעצמך שדאע"ש יפשוט כמו ארבה על סעודיה. זה לא שאלה של "אם" אלא של "מתי". מה אז? הנפט יזנק כמו טיל. אתה רואה את אובמה הסמרטוט שמפקיר את בעלות בריתו שולח את חייליו להיערף בשביל סעודיה?

בינתיים, אלמלא דאע"ש ומה שעובר על מדינות אופ"ק, מי יודע מה היה קורה כאן... למעשה, אני הייתי משוכנע שרוחות המלחמה במזה"ת דווקא יקפיצו את מחירי הנפט. גם המלחמה האחרונה מול עזה שעלתה למדינה מיליארדים רבים, דווקא היתה אמורה לדחוף את הממשלה להעלות את הבלו...

עכשיו זה שמנהל לנו את המדינה רוצה ללכת לבחירות, אז נכון לרגע זה דלק זול דווקא מתאים לו מאוד - יש במדינה הזו מספיק מטומטמים שיאמינו לו כשהוא יכריז "הורדנו את מחירי הדלק" ויתנו לו פתק.
אחרי הבחירות לעומת זאת.... ולא משנה מי ייבחר... הולכים להכניס לנו את כל ההברגה. עם האלמנט. 10 שקלים לליטר זו ממש לא תחזית קיצונית מדי.

בינתיים, עם המנועים השתיינים שלנו, אפשר רק לחייך ולתת בגז.
תהנה היום בועז, כי מי יודע מה יהיה בשנה הבאה.

boaz avrahami
30-11-14, 12:20
אני לא יכול לדבר בחופשיות על נושאי ביטחון רגישים אבל כל שקל ששמים על ישובים בשומרון נותן לנו יתרון אדיר במודיעין ראה את ההבדל מול עזה שבה אין לנו דריסת רגל.
החשבון כאן הוא די קר והתושבים בשטחים לא מקבלים מתנות.
מעבר לכך, חלוקת העוגה נוטה חזק לגוש דן על חשבון הפריפריה- כל פרפריה אז חלאס עם השטיפת מוח המגמתית הזו

tamir128
30-11-14, 13:02
דרור, פשיטה של דאע"ש על סעודיה זה קאזוס באלי לגבי ארה"ב, ודאע"ש יודעים את זה.
אם יגיעו לסעודיה, תראה כמו במלחמת המפרץ הראשונה את כל הארמי, הנייבי, האייר פורס וכל הנלווים מתייצבים שם, לא משנה מי יהיה הנשיא.

דרור ברלי
30-11-14, 13:03
כל מה שכתבת נכון. אין ויכוח על זה. במיוחד על ההעדפה הגורפת של השלטון למרכז ולמדינת ת"א על חשבון הזנחת הפריפריה.
וגם אני לא טועה, תאמין לי. שופכים שם הרבה מיליארדים. הרבה מאוד.כאשר לך תדע אם נישאר שם או לא. והרי כאשר הפריץ יחליט שאנחנו צריכים לעוף משם, אנחנו נעוף. אם נרצה ואם לא. ואז כל ההשקעה הזו, שחיסלה את עתיד הילדים שלנו כאן, ירדה לטמיון.
וכל זה רק פסיק בים ההוצאות, השחיתויות, האתננים והבזבוזים. במיוחד בכל מה שקשור למערכת הבטחון ולגוזרי הקופונים שמסביבה.

עכשיו, כשריח בחירות באוויר, זה גם לא סוד שמסע החיזורים של רוה"מ אצל החרדים למשל, הולך לעלות לנו הרבה בבוקר שאחרי. הרבה מאוד.
מי הולך לשלם את זה ראשון ובאופן ישיר? מאיפה יבוא הכסף?. זה ברור כמו שמחר תזרח השמש.

דרור ברלי
30-11-14, 13:12
ואכן, כל הירידה מסתכמת ב-15 אג' לליטר.
וכך, בתחנות הזולות ביותר, תשלמו 6.55-6.60 ש' לליטר בשירות עצמי. זניח למדי.

boaz avrahami
30-11-14, 13:17
אז הנתונים מתחילים לצוף...
הלילה כנראה תהיה הוזלה של 15 אג' בלבד - למרות כל ההתרסקות של הנפט בעולם. מדובר על ירידה של 2.13 אחוז בסה"כ...

המחיר בשירות עצמי לבנזין 95 יעמוד 6.90 שח לליטר.
השירות לא יעלה על 19 אג לליטר.
המחיר כולל מע"מ.

על מיכל של 80 ליטר החסכון יהיה 12 שקל בסה"כ :cool:

דרור ברלי
30-11-14, 20:00
לא כנראה אלא בטוח.
עליית הדולר קיזזה חלק גדול מירידת מחיר הנפט.
אז מה שנשאר זה הוזלה מינורית של 15 אג' בלבד. תידלוק ממוצע בסופה של 60 ליטר יעלה לי ממחר 9 שקלים פחות...

היום אגב, הנפט צנח בעוד 10%....

Bernard
30-11-14, 23:51
ככה זה יהודים/ישראלים - רק תלונות...

מישהו חשב אולי, שהאיזון הזה, של מיסים-שער דולר-מחיר חבית נועד על מנת לבסס יציבות ולמנוע תנודות קיצוניות?
הנה, תראו מה הולך פה, בגולה - קטסטרופה!!
אתה לא יודע מה לעשות פשוט - תוקפים אותך מכל הכיוונים!!!
כל יום ולפעמים אפילו פעמיים ביום, מחיר הדלק פה משתנה. לא צוחק. כל יום מחיר משתנה.
אתה לא יודע אם "התחנה הזולה "שלך" היום, תהיה הזולה מחר - אפשר למות מזה.
כאילו, יכול להיות שתשלם יותר מחר ותפסיד את המחיר הזול, שבדיוק עבר לתחנה בצד השני של הכביש.
רק לפני שלושה חודשים, מחיר הדלק פה היה קרוב לארבעה דולרים לגלון - עכשיו פחות משניים וחצי דולר לגלון!!
אתה לא יכול לתכנן קדימה את ההוצאות שלך ולא יודע מה יקרה מחר.
ואתם מתלוננים שהמנהלים בארץ שומרים על יציבות... שום דבר לא יספק אתכם, אה? רק תלונות...:rolleyes:

אני לא יכול לדבר בחופשיות על נושאי ביטחון רגישים אבל כל שקל ששמים על ישובים בשומרון נותן לנו יתרון אדיר במודיעין ראה את ההבדל מול עזה שבה אין לנו דריסת רגל.
החשבון כאן הוא די קר והתושבים בשטחים לא מקבלים מתנות.
מעבר לכך, חלוקת העוגה נוטה חזק לגוש דן על חשבון הפריפריה- כל פרפריה אז חלאס עם השטיפת מוח המגמתית הזו
אתה רק שוכח פרט קטן אחד - רוב המיסים מגיעים מהמרכז...
רוב התקציב מגיע בזכות העובדים והתושבים של המרכז - ובהפרש עצום... בלי כל השוואה למה שתורמים לכלכלה המצפורים למיניהם..
אז מה בדיוק אתה אומר, בועז? את מי בדיוק "מפלים" ואת מי מזניחים?
והמודיעין הזה שלך... אולי לא שמת לב אבל יש לנו מודיעין די טוב גם על עזה ואם לא שמת לב #2 אנחנו גם לא יושבים באירן ולא בסודן....

ובלי קשר לעמדה פוליטית בנושא..
אם כבר אתה מייחס לישיבה של הצבא (וכל היתר) חשיבות מכרעת בהבאת מודיעין... למה שלא ישבו שם לבד, הצבא והיתר.. בלי האזרחים, שצריך לאבטח ולשמור עליהם (ומפניהם..)?

שטיפת מוח מגמתית, אעלק...

ד ו ר ו ן
30-11-14, 23:56
70-80 דולר לחבית.
מתלהבים שאולי מחיר ליטר ירד מתחת ל-7 שקלים, ושוכחים שבפעם הקודמת שמחיר חבית היה בשיעור הזה, מחיר ליטר דלק היה הרבה יותר נמוך.

דרור ברלי
30-11-14, 23:59
אין תלונות. אנחנו דווקא מרוצים מאוד מהתרסקות מחירי הנפט, כן ירבו וימשיכו להתרסק ושהתדלוק פול-טנק בסופה פעם בשבועיים ישאיר לי עודף מ-200 שקל במהרה בימינו.... אבל בגלל שאנחנו יודעים שהכל זמני ושמתי שהוא המחירים יחזרו לעלות (כי ככה זה) אנחנו מתלוננים רטרואקטיבית...

ד ו ר ו ן
01-12-14, 00:04
שטויות שזה לא יאמן.
רק בשביל ההקבלה שנתת אתה בעצמך,
תשווה כמה ישובים עאלק אחיזה היתה ברצועה, וכמה יש באיו״ש, על שטח גדול בהרבה.
בשביל אחיזה מודיעינית לא צריך ישובים, צריך מתקנים ביטחוניים, עם מעט צבא ובלי אזרחים.

אזרחים במצב כזה הם רק נטל,שמצריך תשומות אבטחה, שבחלקן לא היו נדרשות אם ישוב ספציפי לא היה קיים.
יש לא מעט טיעונים להתיישבות באיו״ש, כולם בסוף עניין של אידאולוגיה, ולא משנה בכלל מה נכון או לא נכון.
אבל בטחון זה מזמן לא.

ד ו ר ו ן
01-12-14, 00:08
כל מה שכתבת נכון. אין ויכוח על זה. במיוחד על ההעדפה הגורפת של השלטון למרכז ולמדינת ת"א על חשבון הזנחת הפריפריה.
וגם אני לא טועה, תאמין לי. שופכים שם הרבה מיליארדים. הרבה מאוד.
לפני כמה שנים פרסמו נתוני סיכום הוצאות באיוש מ-67 עד היום, כבסיס לקראת הסכם עם הפלסטינים, וסוג של בסיס לפיצוי ישראלי במקרה של נסיגה.

דיברו על קרוב ל-100 מיליארד שקל מאז 67..

תחשבו מה היה אפשר לעשות עם הסכום הזה.

דרור ברלי
01-12-14, 00:09
מתלהבים שאולי מחיר ליטר ירד מתחת ל-7 שקלים, ושוכחים שבפעם הקודמת שמחיר חבית היה בשיעור הזה, מחיר ליטר דלק היה הרבה יותר נמוך.

מה יש להתלהב? מתחילת נובמבר אני מתדלק ב-6.70-6.80 ש' בכמה תחנות זולות נבחרות. אני מניח שעכשיו אתדלק בהן ב-6.55-6.65 ש'. אלה מחירים זולים ללא תקדים בארבע השנים האחרונות, ועדיין זה יקרררר. גם בתחנה הכי זולה שאמצא, ה"פול טנק" שלי (60 ליטר פלוס מינוס פעם בשבועיים) עדיין יעלה כמעט 400 שקל....
יש משהו בשיטת החישוב של מחירי הדלקים בישראל, שתמיד גורם לי לפקפק באמינותה.
משום מה, כשמחירי הנפט עולים, תמיד נדמה שעליית המחירים בארץ משמעותית יותר מההוזלות כשמחיר הנפט יורד.

מאיר אלוני
01-12-14, 10:22
אי אפשר לתרגם ירידה במחירי הנפט להוזלת הדלק בתחנות בתוך יומיים, זה תהליך מתמשך ובעוד חודש נראה תוצאות אלא אם יקרה משהו בדרך.
וזה לא רק הדלק שיוזל, כל עלויות הייצור של כל המוצרים מושפעים ממחירי האנרגיה.
ותראו מה זה יעשה לכלכלה העולמית : http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000990078#fromelement= hp_morearticles

מאיר אלוני
01-12-14, 10:32
4 ש"ח לליטר סולר ? כן יש סיכוי... :)
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000990075#fromelement= hp_morearticles

דרור ברלי
01-12-14, 12:14
4 ש"ח לליטר סולר ? כן יש סיכוי... :)
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000990075#fromelement= hp_morearticles

זה לעולם לא יקרה.
הנה, תקרא (http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3646289,00.html?ref=ynet)

ולמי שאין כוח להיכנס לקישור - 4.1 שקלים ממחיר כל ליטר דלק הם מס. מס בלו ומע"מ על הכל, יענו כפל מס.
רק מס בלו הוא מעל ל-3.2 שקלים לליטר והוא מתעדכן כל רבעון בהתאם לעליית המדד. כלומר - שיעורו בשקלים ובאחוזים, עולה בהתמדה. גם אם בצעדים קטנים. אגורה ועוד אגורה ועוד חמש אגורות ועוד עשר אגורות.

וזה אומר שגם אם מחיר חבית יירד ל-0 עגול והסעודים יחלקו את הנפט שלהם בחינם, עדיין בישראל נשלם הרבה יותר מ-4 שקלים לליטר, לפחות. רק מיסים.

הדרך היחידה להוזיל את הדלקים משמעותית היא להוריד את המיסוי.

וזה לא יקרה.

tzagi
05-12-14, 06:17
ככה זה יהודים/ישראלים - רק תלונות...

הנה, תראו מה הולך פה, בגולה - קטסטרופה!!
אתה לא יודע מה לעשות פשוט - תוקפים אותך מכל הכיוונים!!!
כל יום ולפעמים אפילו פעמיים ביום, מחיר הדלק פה משתנה. לא צוחק. כל יום מחיר משתנה.
אתה לא יודע אם "התחנה הזולה "שלך" היום, תהיה הזולה מחר - אפשר למות מזה.
כאילו, יכול להיות שתשלם יותר מחר ותפסיד את המחיר הזול, שבדיוק עבר לתחנה בצד השני של הכביש.
רק לפני שלושה חודשים, מחיר הדלק פה היה קרוב לארבעה דולרים לגלון - עכשיו פחות משניים וחצי דולר לגלון!!

צודק, ממש גועל נפש, באוקלהומה סיטי יש דלק בפחות מ$2 לגלון ואני משלם $2.80
איזה בושות......

דרור ברלי
05-12-14, 07:46
הדולר עולה.
כבר כמעט 4 שקלים.
תקופה של חוסר ודאות, למשל בחירות מתקרבות וגזירות שיבואו אחריהן, עוצרת כלכלות ודוחפת אנשים להשקיע בדברים בטוחים.
למשל מט"ח חזק ויציב. למשל דולר ואירו. קונים דולרים.
אם זה יימשך כך, אצלנו נראה דווקא עליה במחירי הדלק.

boaz avrahami
05-12-14, 11:56
אבל עשוי למנוע מיתון.
היצוא ירוויח והבורסה תעלה כתוצאה מרווחי החברות ואז כשהבורסה תעלה המשקיעים ישקיעו בבורסה והדולר יירד וחוזר חלילה

Bernard
05-12-14, 13:26
נו... תראה מה שחוסר יציבות עלול לגרום...
לא עדיף דלק גבוה וזהו?

ניר ל
17-12-14, 09:06
אני קורא שלכלכלנים יש דעות סותרות, אם זה טוב או רע בסה״כ . אבל זה בגלל שהשווקים ( שוקי ההון) מגיבים בינתיים הפוך ממה שהיו מצפים מהם וזה גורם לאנליסטים לחשוש שאולי כללי המשחק השתנו ומחר לא תזרח השמש ממזרח....

בואו נראה, אירן ורוסיה במצב ביש מהסיפור הזה, זה יותר גרוע מכל סנקציה שהמערב יכול לדמיין להטיל עליהן כי לא ניתן לעקוף את זה. מלחמה ישירה לא באה בחשבון במצב הזה ,
אבל למה לא לשלוח את האחים מחיזבאללה לעשות שמח ? הם כבר מצויידים ומוכנים לסיבוב נוסף מולנו, יש להם אמנם חזית פעילה בסוריה שמנעה מהם בינתיים לפעול, אבל לפטרונים שלהם הרי לא איכפת. אי אפשר כבר להיות בטוחים שעוד מלחמה כאן תזיז למחירי הנפט שממילא לא מופק כאן, אבל זה קלף שהם עלולים לנסות לדעתי , כי אין להם מה להפסיד איתו.

tzagi
17-12-14, 09:20
הבנתה נכון ניר,
הפדרלים הורידו את מחיר הנפט לזנות כדי להעניש את פוטין, ובהצלחה, הרובל קורס.
על הדרך שמים את הבוהן על הפרסים....שיבינו עם מי יש עסק.
אבל זה הולך לעלות להם ביוקר, זכרו את המילים שלי, כוונות טובות מובילות לגהנום. פוטין זה לא לפלף. זה יגרום לעוד אגרסביות כנגד המערב, נחכה לפיצוץ הבא.

boaz avrahami
17-12-14, 09:24
לא רק שהוא לא לפלף, הוא קגבשניק...
קצת יותר חכם מהצוות האמריקאי שעומד מולו.
מצד שני, לצוות ולחברים של פוטין יש הרבה כסף להפסיד.
שהם יוותרו בקלות על מה שהם גנבו כל כך הרבה שנים?

ניר ל
17-12-14, 09:31
לארה"ב תמיד היו עתודות נפט עצומות שהיא העדיפה לשמור אצלה לעתיד הרחוק ולהמשיך לייבא אחוזים ניכרים, למרות משברי האנרגיה והנזק העצום שהם גרמו לכלכלתה ב 50 השנים האחרונות.
אז למה דווקא עכשיו ?
חוץ מזה , שהיא יורה לעצמה ברגל דווקא בגלל שמפיקה היום יותר נפט מאי פעם , איפה הלובי הענק של חברות הנפט הענקיות , זה שעד היום ייחסנו לו את כל הקונספירציות לדיכוי אנרגיה חליפית ? מה אני מפספס ?

boaz avrahami
17-12-14, 09:33
סעודיה מאויימת על ידי מאירן, לוב לא קיימת
מי נשאר עם שעור קומה בלובי?
להבנתי, ברגע שיחס הכוחות של אופ״ק מול העולם נפגע המחיר כבר לא מוכתב.

ניר ל
17-12-14, 09:35
מתכוון לאיילי הנפט האמריקאים , לא לאופ״ק .
אולי ג׳ו יסביר לנו שהם כולם רפובליקנים וככה אובמבה הורג שתי ציפורים ...

boaz avrahami
17-12-14, 09:39
קראתי איפה שהוא שעלות הפקת נפט אמריקאי היא מעל 50 דולר.
בהשוואה לסעודי למשל שעולה להפיק רק 3 דולר.
זה אומר שגם ארהב מפסידה כרגע

ניר ל
17-12-14, 09:43
אם כבר קונספירציות , יותר הגיוני לי שחברות הנפט האמריקאיות יגדילו תפוקה כדי להרוג את תעשיית פצלי השמן המתהווה ( לא כלכלי מתחת 80$) לפני שהיא נולדת ...
אבל אין לי הבנה באיך זה מתנהל שם ומי הבעלים של מה

tzagi
17-12-14, 09:46
לא מאמין שזה חלק במשואה
הכול בנוי כדי להעניש את פוטין על ההתנהגות שלו(פנימית וחיצונית)
הקורבנות מסביב? סתם בונוס.

ניר ל
17-12-14, 09:57
אבל איך זה עובד ? לממשל יש שליטה על בעלי ההון ? זה לא להיפך?
איך הם יכולים להכתיב מחירים ? או שהם שולטים במכסות התפוקה ?

אתה מאתגר אותי לחפש בכתובים מתוך סקרנות... אחרי שאעביר את הפאג׳רו טסט , בלי מאעכר ( כנראה שאני צריך להיבדק) .

boaz avrahami
17-12-14, 10:01
קרוב לוודאי שדרך מכסות הפקה.
חפש, זה מעניין מאוד.
היה איזה דיבור על טכנולוגיה חדשה אמריקאית להפקה מפצלי שמן

מצאתי את הכתבה הזו
http://m.ynet.co.il/Article.aspx?id=4602799

ניר ל
17-12-14, 10:07
אני אחפש, אבל בינתיים התוצאה זהה - פוטין עצבני !

״יש אנשים שאומרים שהם לא מאמינים באלוהים אבל מפחדים ממנו,
אני מאמין באלוהים, אבל הדבר היחיד שמפחיד אותי הוא וולדימיר פוטין ״

(קייזר סוזה)

tzagi
17-12-14, 10:08
לא אנסה להתחזות למי שמבין
אבל עם עובדות אי אפשר להתוכח
וכמו תמיד, FOLLOW THE MONEY

asafk
17-12-14, 11:14
יש באתר של גיא בכור מאמר מרתק (כרגיל) בנושא. מומלץ.

אסף.

ניר ל
17-12-14, 11:58
בועז, להפיק נפט מפצלי שמן , כמו להפיק נפט מלב ים, או מאתרים רחוקים , או עמוקים , או קרים, זה כמו התפלת מים -

הטכנולוגיה ידועה , היא לא חדשה , אבל זה דורש השקעה רבה בתשתיות ויש עלות שולית גבוהה יותר להפקה. זה משתלם רק ממחיר מסויים .
ככה שזה לא צריך לרסק את המחיר אלא להגדיל את ההיצע בטווח המחירים הגבוה ולייצב את המחיר לתקופה נוספת עד ששוב יהיה מחסור .
אם כל המטרה של הדאמפינג הזה היא להרוג את המשקיעים של תעשיית הפצלים - אז יהרגו אותם ואח״כ יעלו את המחיר פי כמה.
חברת הכרייה הצפון אמריקאית שדיברנו עליה אתמול , הודיעה שהיא סוגרת מכרות ענק שהתכוונה לפתח , בגלל חוסר כדאיות כלכלית - זה עלה לה מיליארדים לקנות את הרשיונות ולהתחיל לפתח, זה יעלה לה מאות מליונים לסגור ויקח שנים אם ירצו לחזור שוב ולהתניע כזה פרוייקט . זה בדיוק מה שיגרום לחוסר היצע ולסייקל החיובי הבא.

מאיר אלוני
25-12-14, 18:26
הדלקים יורדים בסוף החודש משמעותית :
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000996141#fromelement= hp_morearticles

Bernard
25-12-14, 18:45
לא יודע אם זה קשור אבל מישהו אמר לי שיש בחירות בארץ...

boaz avrahami
25-12-14, 18:54
הנפט בעולם יורד אז אחרי הבחירות כחלון יוכל לעשות כמו לפיד ולהעמיס עליו עוד מס.
מה שמזעזע שגם אם הנפט היה חינם למדינה היינו משלמים למעלה מארבעה שקלים מיסים

ד ו ר ו ן
25-12-14, 22:59
בועז, להפיק נפט מפצלי שמן , כמו להפיק נפט מלב ים, או מאתרים רחוקים , או עמוקים , או קרים, זה כמו התפלת מים -

הטכנולוגיה ידועה , היא לא חדשה , אבל זה דורש השקעה רבה בתשתיות ויש עלות שולית גבוהה יותר להפקה.
וזה משאיר אדמה חרוכה. תרתי משמע, באזור הכרייה. למי שתהה לגבי המשמעויות של הכוונות לנסות להפיק נפט מפצלים השפלת יהודה..

נמרוד
28-12-14, 13:10
עכשיו שהבנזין הולך להתקרב תוך חודש-חודשיים לשישה שקלים, וכנראה שפחות, איפה עומדת הכדאיות של הנעה בגז?

רועיג
28-12-14, 16:37
בנתיים איכשהו הגז ממשיך לרדת ולשמור על כמחצית מבנזין
כרגע זה 3.35 כולל מעמ לפני הנחות שנעות בין 10-25 אג

נשלח מה iPhone שלי ע"י Tapatalk

דרור ברלי
28-12-14, 18:10
עכשיו שהבנזין הולך להתקרב תוך חודש-חודשיים לשישה שקלים, וכנראה שפחות, איפה עומדת הכדאיות של הנעה בגז?

כבר היום אני מתדלק במחיר 6.63 - 6.55 לליטר בנזין בכמה תחנות נבחרות.
אם תרצה השם, מיום חמישי הקרוב התחנות הללו ימכרו ליטר בפחות מ-6 שקלים. לא יאומן כי יסופר אבל עובדה.
תהנו מזה כל עוד אתם יכולים. זה זמני.

boaz avrahami
28-12-14, 18:28
מישהו שאני מכיר חזה מחיר של מעל 10 שח לליטר בסוף 2014...

הייתי שמח לראות ציור שלו אוכל את הכובע

ד ו ר ו ן
28-12-14, 18:37
מישהו שאני מכיר חזה מחיר של מעל 10 שח לליטר בסוף 2014...

הייתי שמח לראות ציור שלו אוכל את הכובע

הוא יכול להצטרף לכל אלו שלא ראו את דעאש מגיחים משומקום בסערה..

lizard
28-12-14, 18:39
ואם לא היה דאעש ובלאגן במדינות האיסלמית אז זה מה שהיית רואה. הסעודים מציפים את השוק בשביל רווחים פוליטיים. אגב זה רק אומר שהקשר בין עלות ייצור הנפט והמחיר שלו לא ממש קשורים

דרור ברלי
28-12-14, 18:43
תקבל ציור.

לא רק אני הופתעתי. גדולים וחכמים ממני שמנהלים תיקים של מיליונים גם הופתעו.
זה יהיה מטופש וחסר אחריות לחשוב שהמחירים יישארו נמוכים לנצח.
הם יעלו שוב ויעלו חזק - וזה יקרה יותר מהר ממה שאתה חושב.
גם 6 שקלים לליטר זה עדיין המון כסף. והעובדה שק"מ אחד כבר עולה לנו "רק" שקל אחד או קצת פחות, היא עוד לא סיבה למסיבה.

חוצמזה - גם אם המחירים בעולם ימשיכו לרדת, ההוזלות אצלנו יהיו פחות ופחות משמעותיות, כי חלקו של מחיר הנפט בליטר בנזין ישראלי רק הולך וקטן. כמו שכבר אמרת - גם אם הנפט עצמו יינתן בחינם, עדיין נשלם כ-4 שקלים על מסים בלבד.

החגיגה שלנו היא זמנית. ולכן אני אומר - תהנה מה-V8 שלך בעונת הטיולים הזו ככל יכולתך, לפני שזה יקרה.

דרור ברלי
28-12-14, 18:51
ואם לא היה דאעש ובלאגן במדינות האיסלמית אז זה מה שהיית רואה. הסעודים מציפים את השוק בשביל רווחים פוליטיים. אגב זה רק אומר שהקשר בין עלות ייצור הנפט והמחיר שלו לא ממש קשורים

בדיוק. עד לפנ יכמה חודשים המגמה הייתה של עליות במחיר ואף אחד לא חזה התרסקות כזו.
ולמחירי הנפט ההזויים מעולם לא היה ושם קשר לרזרבות או עלויות. העלויות כמעט קבועות ויש מספיק נפט בעולם גם לעוד 200 שנה ויותר. זה עניין פוליטי וספקולטיבי נטו.
הדבר היחדי שנותן תקווה למחירים נמוכים/שפויים לאורך זמן הוא באמת הקטנת התלות של ארה"ב בנפט מהמזה"ת והמשך ההאטה הכלכלית בסין.

אבל מדינות אופ"ק לא יכולות להמשיך להתגלגל על רווחים מוקטנים לאורך זמן. הן יקטינו תפוקה, הביקוש יעלה ואיתו המחירים.
גם יכולת ההפקה של דאע"ש מהבארות שכבשו בעיראק היא די מוגבלת, יחסית, בקנ"מ עולמי. הארגון אמנם מוכר בכ-40 דולר לחבית ומושך את כל השוק למטה, אבל כל התפוקה שלו כבר נמכרת לטורקיה. אין לו מספיק רזרבות כדי למכור לעוד קליינטים.

Bernard
28-12-14, 18:55
בועז.
אני לא מבין מה הפליאה על המחירים הנמוכים ומה הפליאה שלא הגיע ל-10 ש"ח.

שום דבר לא ממש השתנה- כל הזמן היינו תלויים בגחמות של הערבים וכך גם עכשיו.
כל נסיון לחזות ולנסוך אופי רציונאלי להחלטות שלהם, מועד מראש לכישלון וכל הצלחה "לחזות" מהלך כזה או אחר לא ממש מרמזת על "שיטה".

במקרה נפלנו על תקופה שלמלך הסעודי "בא לעשות ככה ולא אחרת" - עוד יום יומיים (או עשרה) יבוא לו אחרת ותצטרך להוציא את הציור של דרור מהבויידם.

ערבים - לך תבין למה הם עושים, מה שהם עושים...

asafk
29-12-14, 11:39
דרור. לא הבנת. המפה השתנתה ואופ״ק כבר לא במצב של לקבוע מחירים. למעשה הם הופכים לזה יחסים בשוק ומי שישלוט במחירים הם הרבה גורמים אחרים.
עולם חדש.

אסף

Bernard
29-12-14, 18:58
לא נראה לי, אסף.

כרגע הערבים רבים בינם לבינם. עוד מעד זה יפסק (תראה את קטאר ומצרים) ושוב יעשו את החיים קשים לכולם, בנוגע לנפט.
אמנם ארה"ב מפיקה המון אבל זה רק לצריכה עצמית וגם זה די זמני (יש פה המון בעיות עם הנזקים לסביבה - המדינות הרלוונטיות (האזרחים) משלמים מחיר כבד לטובת כל היתר... וזה לא מוצא חן בעיניהם..).
הערבים האלה (אופ"ק) נותנים לכולם לשחק קצת "בנדמה לי"... אוטוטו הם יפסיקו את החגיגה...

shachar
29-12-14, 19:16
שימו לב להשקעות של הערבים בנדלן וחברות בחול. כולל תדמית בקבוצות כדורגל וכו.
העולם משתנה וגם הם מתחילים להפנים.

Bernard
29-12-14, 20:04
הערבים השקיעו תמיד בנדל"ן וקבוצות כדורגל זה טרנד כזה ואני לא חושב שזה קשור לתדמית.. מין תחביב כזה, למי שיש הרבה כסף לבזבז (כמו הרוסי/יהודי ההוא ממנצ'סטר, נדמה לי) - אם כבר זו תדמית של "יש לי כסף ואני קונה מה שאני רוצה..".

asafk
29-12-14, 22:00
המלצתי ואני שב וממליץ:

http://www.gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=2782

http://www.gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=2836

אסף.

boaz avrahami
31-12-14, 10:16
התשובה של ארה''ב לסעודים: ממשל אובמה אישר הקלות ביצוא הנפט כדי להוריד עוד יותר את המחיר

http://iglob.es/?997313

כמה כיף יהיה לנסוע יותר בזול

ניר ל
31-12-14, 13:31
קיבלתי קצת אינפורמציה מעניינת, לא דברים שאני יכול לכתוב כאן לצערי, כמו בכל נושא שאנחנו לא מכירים לעומק, אנחנו סתם מלהגים דברי הבל, כל הניתוחים שלנו, של התקשורת וגם של גיא בכור הם מרתקים אבל אין מאחוריהם הרבה עובדות אמיתיות.
עוד נושא שברגע שאני מתחיל לבדוק, אני רק מבין כמה אני לא מבין...
בשורה התחתונה - כל עוד המחיר יורד צריך להנות מזה, לצערנו מהסיבה שציין דרור זה לא יכול לרדת אצלנו עוד הרבה בגלל המס הקבוע. אין טעם בלנסות לנתח כמה זמן זה ימשך, בטח לא לחשוב שמשהו באמת השתנה בשוק הזה בזמן האחרון.

נמרוד
31-12-14, 13:33
מה שאתה אומר ניר זה להתחיל למלא ג'ריקנים?

ניר ל
31-12-14, 14:26
מה שאתה אומר ניר זה להתחיל למלא ג'ריקנים?

נמרוד, אתה כתבת כאן לפני שנים שדלק מאובנים הוא משאב מתכלה ואי לכך מחירו תמיד יעלה גם אם לא לינארית. אני לא מצטט, אבל זו רוח הדברים שלך.
אני מתעלם מעובדות שאני יודע או לא יודע, כי לדעתי יש כל כך הרבה גורמים וכל כך הרבה השפעות מנוגדות,עד כדי שלא ניתן להעריך את תנודות המחיר בטווח הקצר.
אני כן מכיר מקרוב התנהגות של שווקים אחרים שעולים לאורך זמן והם כולם מתנהגים באופן די דומה. אם יש ירידה קיצונית במחיר תוך פרק זמן קצר, סופה להיבלם ואחריה יבוא תיקון למעלה ומשם המגמה תמשיך . בהחלט הגיוני שמחיר של 140$ לחבית היא מופרז ביחס לזמנים הנוכחיים ומה שאנחנו חווים כרגע הוא תיקון הפוך. מהו המחיר שמתאים להיצע ולביקוש האמיתיים כרגע ? - אולי 80$ ואולי 100$ קשה לי להאמין שהרמות האלו שררו משך כל כך הרבה זמן בלי ביקוש אמיתי , לדעתי האישית הרמה הנוכחית של כ 50$ היא נמוכה מדי.
אין לי כוחות מאגיים בכדי לנבא איפה התחתית ומתי בדיוק יגיע התיקון למעלה, מי שבאמת חושב ״לאגור ג׳ריקנים״ בצורה כזו או אחרת צריך לקבוע מראש אם כאן מספיק טוב לו או שהוא רוצה לחכות ל 40$ -35 , או שהוא רוצה ללכת על בטוח ולהפסיד קפיצה של 20% לפחות מהתחתית אבל להיות משוכנע שהמגמה התהפכה.

נמרוד
31-12-14, 14:34
טכנולוגית, התלות בדלקים מאובנים תרד. המכוניות יהיו חשמליות לגמרי עוד בחיינו כדבר מובן מאליו (ברלי וכל מי שרוצה נסיעה אחרונה בוואן דיזל מטרטר של חברה קדישה - כדאי למהר). אנרגיה סולארית מפתיעה בקצב ההתפתחות שלה. יש תחומים שבהם לא נראה באופק תחליף לדלק מאובן - תעופה, תחבורה ימים, מלחמה, ושאר נישות כמו רכב אספנות :rolleyes: אז תמיד יהיה ביקוש לנפט אבל הוא יהיה שיורי ביחס להיום.

חוץ מזה שבמדינות המפותחות צריכת האנרגיה הכוללת יורדת (בארה"ב למרות גידול האוכלוסיה וצמיחה צריכת האנרגיה הכוללת ירדה ב5% בעשר השנים האחרונות) וזה יקרה מן הסתם גם במדינות המתפתחות מתישהו.

ניר ל
31-12-14, 14:46
ומה יקרה אם ישרור מחיר נפט נמוך לאורך זמן של יותר מחודשים ספורים ?
כל הפיתוח הזה ייבלם ... נראה לי שאנחנו חייבים מחיר גבוה היום כדי להשתחרר מהתלות בנפט בעתיד.

ניר ל
31-12-14, 15:00
טכנולוגית, התלות בדלקים מאובנים תרד. המכוניות יהיו חשמליות לגמרי עוד בחיינו כדבר מובן מאליו (ברלי וכל מי שרוצה נסיעה אחרונה בוואן דיזל מטרטר של חברה קדישה - כדאי למהר). אנרגיה סולארית מפתיעה בקצב ההתפתחות שלה. יש תחומים שבהם לא נראה באופק תחליף לדלק מאובן - תעופה, תחבורה ימים, מלחמה, ושאר נישות כמו רכב אספנות :rolleyes: אז תמיד יהיה ביקוש לנפט אבל הוא יהיה שיורי ביחס להיום.

חוץ מזה שבמדינות המפותחות צריכת האנרגיה הכוללת יורדת (בארה"ב למרות גידול האוכלוסיה וצמיחה צריכת האנרגיה הכוללת ירדה ב5% בעשר השנים האחרונות) וזה יקרה מן הסתם גם במדינות המתפתחות מתישהו.

רק מלהשוות צריכת דלק של מכונית חדישה לעומת מכונית בת 10 , אפשר להבין את הירידה בצריכת האנרגיה הכוללת וזה לא קרה ביום אחד, ומה עם שאר התוצרים של נפט שמשמשים בתעשייה ? להם כבר נמצא תחליף ? ומה עם האנרגיה הגרעינית שהפכה להיות בעייתית מאד ? אנרגיה סולארית זה טוב כשיש אפשרות , אבל הבעיה שתוקעת את כל הטכנולוגיות האלו היא חוסר האפשרות לאגור אותן בצורה יעילה. והמתכות שדרושות לתעשיית המצברים...
בקיצור מוקדם מדי להספיד את שוק הנפט , אם היתה לי יכולת לאחסן מלאי ל 10 שנים , הייתי עושה את זה כבר היום. גם דולרים קניתי בממוצע 3.55 , לא ב 3.4 ואני לא מצטער על זה היום.

דרור ברלי
31-12-14, 15:02
ומה יקרה אם ישרור מחיר נפט נמוך לאורך זמן של יותר מחודשים ספורים ?
כל הפיתוח הזה ייבלם ... נראה לי שאנחנו חייבים מחיר גבוה היום כדי להשתחרר מהתלות בנפט בעתיד.

את זה כלכלה גדולה כמו ארה"ב יכולה להשיג באמצעות הטלת מס בלו, כמו אצלנו.
זה בטח לא יעבור בשקט, אבל בכסף הזה יוכלו לממן את המשך הפיתוח וגם להשאיר את הנושא במודעות ולגרום לאנשים להעדיף רכבים חסכוניים יותר.

ניר ל
31-12-14, 15:30
וואלה , אז זה מה שהממשלה שלנו עושה עם הכסף מהבלו ?;)

דרור, זה פחות מעשי מלקחת להם את הנשק

ניר ל
31-12-14, 15:36
היום חסכתי שני מיכלי דלק של הביוקר !
עברתי לתכנית של זוג ב 40 בהוט מובייל , צחוק צחוק קורים דברים טובים בזמן האחרון... איפה השר שיקח על זה קרדיט ?

גם למחסור בקרקע לבנייה מצאו פתרון - בונים לידנו שכונה חדשה של 24 גורדי שחקים על שטח של מגרש טניס ... איזה כיף יהיה לנסוע לת״א בבוקר... מזל שאין לי עבודה .

נמרוד
31-12-14, 15:38
הממשל האמריקאי מכריח את יצרני הרכב לייצר מכוניות מזהמות פחות ויעילות יותר על ידי מה שנקרא CAFE - Corporate average fuel economy. הממשל דורש בכל שנה, בתוכנית ארוכת טווח שראשיתה ב1978, שצריכת הדלק הממוצעת של כלל המכוניות שנמכרות על ידי יצרן רכב תהיה טובה יותר מערך מינימום שמתעדכן כל שנה. צריכת הדלק הנדרשת עלתה מ18 מייל לגלון ב1978 ליותר מ-30 מייל לגלון היום.

מאיר אלוני
31-12-14, 16:30
עברתי לתכנית של זוג ב 40 בהוט מובייל , צחוק צחוק קורים דברים טובים בזמן האחרון... איפה השר שיקח על זה קרדיט ?

גם למחסור בקרקע לבנייה מצאו פתרון - בונים לידנו שכונה חדשה של 24 גורדי שחקים על שטח של מגרש טניס ... איזה כיף יהיה לנסוע לת״א בבוקר... מזל שאין לי עבודה .

וגם החשמל והמים מוזלים היום בעשרה אחוזים

יואב פולס
31-12-14, 17:06
מממ...זהו, שהחשמל לא.
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4609969,00.html

- - - Updated - - -

בקיצור מוקדם מדי להספיד את שוק הנפט , אם היתה לי יכולת לאחסן מלאי ל 10 שנים , הייתי עושה את זה כבר היום. גם דולרים קניתי בממוצע 3.55 , לא ב 3.4 ואני לא מצטער על זה היום.

אתה יכול לקנות חוזה עתידי על הנפט. לא חייב לקנות ממש חביות.

ולגבי 'הוט מובייל' - אין כח בעולם שהיה גורם לי להתחבר למשהו שקשור בחברה המקוללת הזו.

Bernard
31-12-14, 18:57
קיבלתי קצת אינפורמציה מעניינת, לא דברים שאני יכול לכתוב כאן לצערי, כמו בכל נושא שאנחנו לא מכירים לעומק, אנחנו סתם מלהגים דברי הבל, כל הניתוחים שלנו, של התקשורת וגם של גיא בכור הם מרתקים אבל אין מאחוריהם הרבה עובדות אמיתיות.
עוד נושא שברגע שאני מתחיל לבדוק, אני רק מבין כמה אני לא מבין...
בשורה התחתונה - כל עוד המחיר יורד צריך להנות מזה, לצערנו מהסיבה שציין דרור זה לא יכול לרדת אצלנו עוד הרבה בגלל המס הקבוע. אין טעם בלנסות לנתח כמה זמן זה ימשך, בטח לא לחשוב שמשהו באמת השתנה בשוק הזה בזמן האחרון.
ודווקא כשהתחילה למצוא חן בעיני הלוגיקה הפשוטה (לה(/א)דיוט כלכלי כמוני) של גיא בכור... אתה חייב לנפץ.

רגע.
אתה אומר שיש משהו במה שאני אומר, שתכף זה נגמר, החגיגה הזו שהערבים מאפשרים לנו?

את זה כלכלה גדולה כמו ארה"ב יכולה להשיג באמצעות הטלת מס בלו, כמו אצלנו.
זה בטח לא יעבור בשקט, אבל בכסף הזה יוכלו לממן את המשך הפיתוח וגם להשאיר את הנושא במודעות ולגרום לאנשים להעדיף רכבים חסכוניים יותר.

מיסים על הדלק?
השתגעת?
מחיר הדלק כאן והזכות לקנות דלק בזול היא שנייה רק לזכות לקנות/לשאת נשק - קאזוז בלי, לרוב האוכלוסיה...ה
סיבה היחידה שזה לא נכנס למגילת העצמאות שלהם היא.. שהוא לא היה קיים אז.. הנפט.
מפתיע אותי שהם לא הכניסו איזה "תיקון"/תוספת בהמשך..

דרור ברלי
31-12-14, 19:11
הממשל האמריקאי מכריח את יצרני הרכב לייצר מכוניות מזהמות פחות ויעילות יותר על ידי מה שנקרא CAFE - Corporate average fuel economy. הממשל דורש בכל שנה, בתוכנית ארוכת טווח שראשיתה ב1978, שצריכת הדלק הממוצעת של כלל המכוניות שנמכרות על ידי יצרן רכב תהיה טובה יותר מערך מינימום שמתעדכן כל שנה. צריכת הדלק הנדרשת עלתה מ18 מייל לגלון ב1978 ליותר מ-30 מייל לגלון היום.

בגלל זה טויוטה מייצרת את הפריוס ושאר העגלות ההיברידיות המבחילות שלה - כדי שתוכל להמשיך למכור לאמריקאים את הדבר האמיתי - 4ראנרים וסקוויות וטונדרות עם מנועי V8.

erezgur
31-12-14, 20:00

פרייר... גולן לא נשארה אדישה:

חבילה עם 3 גיגה גלישה במחיר 37 לחודש, אבל קו שני ומעלה ב-2 שקלים... (כלומר 39 שח לחודש לזוג, אבל מעבירים גם את הילדים הסכומים מגוחכים עוד יותר). רק לזכור לשים תזכורת לקראת סוף שנת החבילה ולמצוא ספק אחר כיון שהמחיר קופץ ואין להם דילים טובים למעבר בין חבילות...

yehuda75
31-12-14, 20:03
לפריוס דור 3 יש 140 כוחות סוס ומקדם גרר של רכב ספורט. תחזוקה מגוכחת וצריכת דלק של 1:20. הקניה הכי טובה שלי הי פעם!

ניר ל
31-12-14, 20:28
לא צריך שום סנטימנטים לחברות התקשורת, מהשירות של הוט-מובייל והוט -נט הייתי מרוצה, את הכבלים העפתי מזמן. ב 40₪ מקבלים מהם הטבה של ספק אינטרנט 100 מגה בנוסף על שני הקווים ואחרי שנה אני יכול להמליץ עליהם לטובה. בגלל שאני לקוח קיים שלהם הם לא איפשרו לי לשדרג לחבילה של ה 40 אלא לקבל את התנאים האלו ב 50+ דמי טיפול של 40 ש״ח לכל קו, זה עדיין השתלם לי ולהבא אני פשוט יעבור לכל ספק שיוזיל לי את המעבר ללא עלויות נוספות. הייתי טמבל שלא עשיתי את זה לפני חצי שנה ושילמתי בגלל זה כמה מאות ₪ מיותרים.

- - - Updated - - -

תגידו, אם יצרן רכב אמריקאי קונה חברה קטנה שמוכרת כמה עשרות אלפי כלי רכב חשמליים בשנה לשוק הסיני - זה תופס ?

מאיר אלוני
06-01-15, 13:03
הנפט בדרך ל 30 דולר ?
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000998698#fromelement= hp_morearticles

boaz avrahami
06-01-15, 13:18
הדלק לא ירד עוד משמעותית כי מחיר הנפט בקושי 30 אחוז מהמחיר.
השאר בלו מיסים זיקוק ורווח לחברות הדלק.
העיקר המיסים

94865

מאיר אלוני
06-01-15, 13:24
הדלק לא ירד עוד משמעותית כי מחיר הנפט בקושי 30 אחוז מהמחיר.
השאר בלו מיסים זיקוק ורווח לחברות הדלק.
העיקר המיסים

94865

70% זה מיסים ו-30% מחיר הנפט, אם הנפט יירד ל-30 דולר (החישוב האחרון בדלק היה כאשר הנפט היה 60 דולר) זה אומר שהדלקים יירדו בעוד 15%

ניר ל
06-01-15, 14:01
הנפט בדרך ל 30 דולר ?
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000998698#fromelement= hp_morearticles

שים לב ממה מייצרים כותרת בומבסטית שאין מאחוריה כלום...
אופציה היא מכשיר פיננסי - חוזה בין קונה למוכר שהמחיר שלו נגזר ממחיר הנכס כרגע (במקרה הזה חבית נפט) , מהזמן שנותר עד לפקיעה שלו ומההסתברות לכך שהמחיר של הנכס יגיע למחיר החוזה. את ההסתברות מעריכים לפי קצב שינוי המחיר בתקופה האחרונה.
ברור שאם מחיר הנפט יורד בחדות בתקופה האחרונה אז הסיכוי להמשך שינוי המחיר עולה, אגב השינוי יכול להיות למטה או למעלה, המונח הסטטיסטי הוא סטיית תקן.

אז מה היה לנו -מחיר הנפט שנסחר ביציבות יחסית משך תקופה ארוכה, ירד תוך שלושה חודשים ב 50% , סטיית התקן עלתה מאד עקב השינוי המהיר הזה והמשמעות היא שאופציות שהן מאד ״רחוקות מהכסף״ (כלומר שמחיר המימוש שלהן רחוק מהמחיר הנוכחי ) מקבלות כרגע שווי כלשהו. זה אומר שיש מי שימכור אופציות כאלו ויש מי שיקנה אותן, אין לזה שום משמעות נבואית, באותה מידה אם תסתכל על חוזים פתוחים באופציות call במחיר 70$ לחודש יוני , תראה שיש שם מסחר ער.
זה גם אינטואיטיבי - אם במשך 3 חדשים המחיר ירד ב 50$ אז יש סיכוי מוחשי שתוך ששה חודשים הוא ירד בעוד 20 $ או יתקן למעלה 20$ ובהחלט ניתן להמר על אחת מהאפשרויות האלו . לעומת זאת אם המחיר יהיה יציב משך תקופה קצרה אפילו, סטיית התקן תרד ולא יהיה מסחר ער בחוזים מחוץ לכסף.

דרור ברלי
06-01-15, 14:28
70% זה מיסים ו-30% מחיר הנפט, אם הנפט יירד ל-30 דולר (החישוב האחרון בדלק היה כאשר הנפט היה 60 דולר) זה אומר שהדלקים יירדו בעוד 15%

ההבדל בין המצב היום למצב לפני עשר שנים, הוא שמס הבלו עלה מאז ביותר משקל שלם.
הבלו צמוד למדד וקצת לפני המחאה החברתית של קיץ 2011 הוא גם הועלה פעמיים ע"י הממשלה ללא קשר לעליית המדד - וזה ההבדל העיקרי.

ואכן, גם אם הנפט יירד בפראות בחודשיים-שלושה הקרובים, המחיר אצלנו ימשיך לרדת אבל רק במנות קטנות וכנראה שכבר לא נראה עוד ירידות מחיר משמעותיות באמת כמו לפני שבוע.

היום כבר יש לא מעט תחנות זולות (של חברות גדולות ומוכרות, לא משהו קיקיוני/;פיראטי) שמוכרות ליטר בנזין ב-5.99 שקל. אני מניח שבסוף, המחיר הכי נמוך שנוכל להינות ממנו יהיה סביב 5.5 שקלים לליטר בתחנות הללו.

ניר ל
06-01-15, 14:43
אולי אם הציבור יעורר מחאה על 200% מס , ביבי יוריד את הבלו לפני הבחירות ?
זה לא באמת משנה ...

boaz avrahami
06-01-15, 14:53
אל תדאג, ביבי לא באמת בופר אותנו ולא יוריד מס אלא להיפך

דרור ברלי
06-01-15, 15:40
חכו לאחרי הבחירות.... חכו חכו.
קיצוצים, גזירות, אתננים קואליציוניים...
מישהו צריך לממן את כל הבלגן המיותר הזה...:(

מאיר אלוני
06-01-15, 15:49
חכו לאחרי הבחירות.... חכו חכו.
קיצוצים, גזירות, אתננים קואליציוניים...
מישהו צריך לממן את כל הבלגן המיותר הזה...:(

זהו שהגוזר את הגזרות ניזון מציפיות הציבור ואתה /אנחנו נמשיך לקבל בראש :)

דרור ברלי
06-01-15, 16:04
אנחנו קיבלנו, מקבלים ונקבל בראש רק באשמתנו.
לא מספיק לקטר. צריך לעשות.
זה מה יש וזה גם מה שיהיה, כל עוד ממשיכים רק לקטר ברשת במקום לצאת לרחוב עם נבוטים - או לחילופין, להפגין בגרות ולהתאחד במסגרת פוליטית כלשהי כדי לקחת בחזרה את מה ששלנו ולדאוג לאינטרסים שלנו.
ואלה אינטרסים שלנו לא רק כג'יפאים אלא כבעלי רכב בכלל - אנחנו ציבור עצום, כנוע, אדיש, שמממן מכיסו את כל היתר, אב לברגע האמת, שוב מתפלג ומתקוטט לפי דעות פוליטיות ושאר שטויות.
הפרד ומשול - זו השיטה כאן, שמאפשרת לממשלות לשדוד את הציבור. והיא עובדת ביעילות מפחידה.

ולא נחזור לויכוחים האלה.

Bernard
06-01-15, 17:31
הפגנות...מכות..נאבוטים...
קישקוש...

יש בחירות כל שנתיים (אמור להיות כל ארבע, לא? או שהבנתי לא נכון את שיעורי האזרחות..).

מזכיר לי את המערכון ההוא של אלתרמן וגרייניק...אם אני זוכר נכון...

boaz avrahami
06-01-15, 18:56
אנשים יוצאים לרחוב כשבאמת רע להם וכשיש אדי דלק באוויר.
לאור רמת החיים הנוכחית אנחנו אמנם סובלים אבל עדיין לא נאנקים מספיק

דרור ברלי
07-01-15, 08:42
הפגנות...מכות..נאבוטים...
קישקוש...

יש בחירות כל שנתיים (אמור להיות כל ארבע, לא? או שהבנתי לא נכון את שיעורי האזרחות..).

מזכיר לי את המערכון ההוא של אלתרמן וגרייניק...אם אני זוכר נכון...

מהמקלדת שלך לאלוהים.... לנוכח הצפי לתוצאות הבחירות הקרובות, בחירות כל שנתיים זה כבר משאלת לב.
במציאות נקבל שוב בחירות בעוד כשנה-שנה וחצי. וחוזר חלילה.
אף קואליציה כאן לא מסוגלת לשרוד, בטח לא למשול.
שיטת השלטון הקואליציונית פשטה את הרגל.

וכל בחירות כאלה עולות ים של כסף.
אז לפני הבחירות מתחנפים אלינו ומלטפים אותנו כדי להסיח את דעתנו. הפעם עם דלק וחשמל מוזלים.
אחרי הבחירות מישהו צריך לשלם את החשבון. כבר יכניסו לנו את האלמנט.

ואל תתפלאו אם בבחירות של 2020 (שבטח תהיה מערכת הבחירות השלישית מהיום) שוב יעשו לכם השוואות - איך זה שחבית נפט עולה רק 50 דולר ושער הדולר רק 3.80-3.90 ש' ובכל זאת ליטר בנזין עולה לנו 12 שקל?....

נמרוד
07-01-15, 09:02
יש דרך אחת לעזור לשיטה להיות יותר יציבה - וסליחה שאני גולש לפוליטיקה יותר מעשית.

להפוך את ההצבעה שלך לבינארית. א' או ב'. באמריקה זה רפובליקאים או דמוקרטים. בישראל זה עבודה או ליכוד. אם תשתכנעו בעצמכם ותשכנעו את מי שסביבכם לרכז את כל הדעות והמחשבות והפוביות והרצונות לאחת משתי הכוסות האלו.

לא לפיד.

לא כחלון.

לא מרצ.

לא בית יהודי.

לא ישראל ביתנו.

בטח שלא "מפלגת הג'יפאים בראשות דרור ברלי" :D

תרכזו את הקולות שלכם לאחת משתי האפשרויות הראשיות (שהיו כאן תמיד).

נכון, תמיד יהיו מצביעים סקטוריאליים, חרדים וערבים. אבל הבעייה היא לא איתם, אלא עם הרוב הגדול של החילונים, עמך ישראל. אם כולנו נצביע בינארית, עבודה או ליכוד, נכריח את השיטה להתכנס.

זה שני הגרוש שלי כי באמת נמאס לקרוא את הבכיינות בפורום הזה.

boaz avrahami
07-01-15, 09:07
אתה כמעט בכיוון.
אם אתה מדבר על השיטה האמריקאית אז מה שצריך להיות פה זה משטר נשיאותי.
לליכוד ולעבודה מצביעים רק אוהדים של הפועל וביתר ששנים אוהדים את המועדון וכבר מזמן שכחו את הסיבה.

אהה, וגם עוד כמה עשרות אלפים שסידרו להם ג׳וב או שהם חלק מוועד עיבדים מאורגן ( ע״ע תעשיה אווירית, חברת חשמל, נמלים וכו׳)

ובשביל הפרוטוקול, לדעתי מה שישנה פה הכול תהיה מלחמה אזורית קשה במיוחד תוך גג שנתיים שתשנה גבולות וחוקי משחק.

נמרוד
07-01-15, 09:23
אתם כל הזמן בוכים שכולם אותו דבר - אז בואו נצביע כולנו רק לשניים הגדולים. זה אותו דבר, אבל תהיה ממשלה יציבה.

אתה בועז, אני מניח שאתה בכיוון של בית יהודי/ישראל ביתנו/אולי מפלגת מרכז כלשהי/ליכוד - תבלע את הגלולה ותצביע ליכוד.

אני שכנראה איפשהו באזור לפיד/עבודה/מרץ/כחלון (מטה הבחירות החדש שלו קומה מתחת למשרדים שלנו!) - גם עוצם עיניים, ומצביע עבודה.

אם שתי המפלגות יגיעו לאזור 30, אינשאללה אחת מהן אפילו 40 מנדטים - אז הגדולה מהשתיים תחבור לחרדים ועוד אחת מהמפלגות האחרות המוחלשות שבכל זאת אלו שלא מקשיבים לי הצביעו להן - ויש סיכוי לממשלה יציבה למדי.

אם אתם צודקים והכל חרה ואבוד בכל מקרה - אז מה זה כבר יכול להזיק?

boaz avrahami
07-01-15, 09:33
הנה הטעות שלך.
אמנם ימני בדעותי אבל אצביע חברתית כי ממילא רק הליכוד יחזיר שטחים.
הפוליטיקה היא מאוד אמוציונלית.
לא תנתח התנהגות המונים עם תחשיבי הנדסה

מוני אורבך
07-01-15, 09:44
נמרוד, הפעם דפקת על המסמר, בדיוק באמצע.

בגלל כל שיטת התקשורת המודרנית קל מאוד להסיח את דעת ההמונים.
אני מסתכל על הסטודנטים שלי ונחרד.
הם הקצפת של הקצפת, הדובדבן שבעוגה.
וכולם מקרה גבולי של הפרעות קשב וריכוז.
כל ווטס אפ או עידכן או SMS או מייל או סתם טלפון פשוט מעיפים אותם לכל הרוחות.

רואים את זה מאוד חזק בפוליטיקה.
כל סלב שיכול לגזור קצת קופונים, כבר פותח מפלגה חדשה.
ומי אשם ? אנחנו כמובן שמאפשרים להם לעשות זאת.
מתבכינים צועקים ובוכים כמה רע ואיום לנו. וביום הבחירות בוחרים את הסלב האהוב עלינו.
חברים אין דבר כזה מפלגת מרכז, יש מפלגה שאין לה שום עקרונות ולכן היא יכולה לפנות להיכן שבא לה בהתאם למי שמציע יותר.
אז תבחרו, שמאל או ימין לא אנדרגונוס שיכול לעשות מה שבא לו.
כך אתם נותנים את הכלים למשהו לעשות משהו ולהשפיע.

תמשיכו לפזר קולות לכל מני סלבס ובאמת שום דבר לא ישתנה, אנחנו נמשיך להתבכין ודרור ימשיך להשמיע אמירות פשיסטיות.

אומי5
07-01-15, 09:48
שים לב ממה מייצרים כותרת בומבסטית שאין מאחוריה כלום...
אופציה היא מכשיר פיננסי - חוזה בין קונה למוכר שהמחיר שלו נגזר ממחיר הנכס כרגע (במקרה הזה חבית נפט) , מהזמן שנותר עד לפקיעה שלו ומההסתברות לכך שהמחיר של הנכס יגיע למחיר החוזה. את ההסתברות מעריכים לפי קצב שינוי המחיר בתקופה האחרונה.
ברור שאם מחיר הנפט יורד בחדות בתקופה האחרונה אז הסיכוי להמשך שינוי המחיר עולה, אגב השינוי יכול להיות למטה או למעלה, המונח הסטטיסטי הוא סטיית תקן.

אז מה היה לנו -מחיר הנפט שנסחר ביציבות יחסית משך תקופה ארוכה, ירד תוך שלושה חודשים ב 50% , סטיית התקן עלתה מאד עקב השינוי המהיר הזה והמשמעות היא שאופציות שהן מאד ״רחוקות מהכסף״ (כלומר שמחיר המימוש שלהן רחוק מהמחיר הנוכחי ) מקבלות כרגע שווי כלשהו. זה אומר שיש מי שימכור אופציות כאלו ויש מי שיקנה אותן, אין לזה שום משמעות נבואית, באותה מידה אם תסתכל על חוזים פתוחים באופציות call במחיר 70$ לחודש יוני , תראה שיש שם מסחר ער.
זה גם אינטואיטיבי - אם במשך 3 חדשים המחיר ירד ב 50$ אז יש סיכוי מוחשי שתוך ששה חודשים הוא ירד בעוד 20 $ או יתקן למעלה 20$ ובהחלט ניתן להמר על אחת מהאפשרויות האלו . לעומת זאת אם המחיר יהיה יציב משך תקופה קצרה אפילו, סטיית התקן תרד ולא יהיה מסחר ער בחוזים מחוץ לכסף.

בואו נחזור לדברים יעילים יותר מויכוחים פוליטיים.
אם אני מבין נכון את מה שאתה כותב: אז ככל שיש יותר תנודות יהיו יותר אנשים שירצו למכור, מתוך אמונה שהמחיר ירד, ויותר אנשים שירצו לקנות מתוך אמונה שהמחיר יעלה, אלו מוצאים את אלו ועושים עיסקה.
אם לא יהיו תנודות אז כולם יחפשו שוק עם תנודות וילכו לסחור שם. אמת?

לאיזה טווח קדימה אפשר לבצע עסקה כזו? יום? שנה ? כמה שאני והמוכר נסכם?

shachar
07-01-15, 09:54
נמרוד בהמשך לעצתך.... אפילו אורי אבנרי קרא לשמאל להיות יותר מעשי ופחות טהרני. המטרה. להצליח להשפיע ולהשיג תוצאות.

ניר ל
07-01-15, 12:31
בואו נחזור לדברים יעילים יותר מויכוחים פוליטיים.
אם אני מבין נכון את מה שאתה כותב: אז ככל שיש יותר תנודות יהיו יותר אנשים שירצו למכור, מתוך אמונה שהמחיר ירד, ויותר אנשים שירצו לקנות מתוך אמונה שהמחיר יעלה, אלו מוצאים את אלו ועושים עיסקה.
אם לא יהיו תנודות אז כולם יחפשו שוק עם תנודות וילכו לסחור שם. אמת?

לאיזה טווח קדימה אפשר לבצע עסקה כזו? יום? שנה ? כמה שאני והמוכר נסכם?

בגדול אנשים משקיעים מתוך אמונה שיעלה ומוכרים כי סבורים שירד או שעדיף להם לקנות משהו שיעלה יותר וזה מה שגורם למסחר באופן כללי .
במקרה של מסחר באופציות , יש מודלים של תמחור על סמך המשתנים שאמרתי, ראה למשל נוסחת בלק ושולס, עלייה בתנודתיות מעלה את שווי האופציה. כשסטיית התקן נמוכה לא יהיה מסחר באופציות רחוקות מהמחיר הנוכחי כי שוויין יהיה אפסי. כמובן שאם תתעקש להציב על המסך מחיר גבוה לקנייה אז ימכרו לך מיד.

אמנם אופציה היא הסכם בין קונה למוכר, אבל ע״מ להבטיח שהמוכר יקיים את התחייבותו צריך משהו שיגבה את זה. לכן המסחר מתבצע דרך זירות של בורסות. הבורסה מחזיקה בטחונות של חברי הבורסה והם מחזיקים בטחונות של לקוחותיהם וערבים לכך שהלקוח שמכר אופציה יעמוד בהתחייבות שמאחוריה.
אתה גם יכול להקים אתר אינטרנט למסחר באופציות על כל נכס שתבחר - למשל כמות המשקעים בירושליים בכל סוף שעה עגולה , הזמן לפקיעה יהיה מה שתחליט.

מאיר אלוני
07-01-15, 13:14
ירידת מחיר הנפט וההשפעה על כלכלת העולם כתבה מהיום :
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000999030#fromelement= hp_morearticles

Bernard
07-01-15, 13:42
וואללה, נמרוד.
ר
רעיון גדול!!!

לגרום ליהודים להתאחד, לשתי מפלגות... יענו, לגרום ליהודים להסכים זה עם זה ואשכרה להתפשר...

שהמומחים יעזרו פה, לא כתבו על זה באיזה ספר? משהו על חזון ועצמות יבשות?

נמרוד
07-01-15, 14:18
אם כולם אותו זבל, ואין ימין ושמאל, וכולם אופורטוניסטים ואין למילה שלהם משמעות (לא שאני מסכים עם כל האמירות האלו, אבל אני זורם לצורך הדיון): אז בואו נצמצם את כולם לשתי מפלגות גדולות. זה מה שהאמריקאים הגיעו אליו, והבריטים, זה לא שאצלהם יש הבדלים אידיאולוגיים בין המפלגות. זה פשוט חוסך כסף כשהממשלות יותר יציבות.

ואם שיטת הממשל לא תשתנה בכיוון שגורם למערכת להתייצבות דו-קוטבית, אז כל אזרח שמחליט להתעלות על עצמו ולבחור בינארית עבודה או ליכוד, עוזר לקדם את המטרה הזאת בקצת.

מוני אורבך
07-01-15, 15:11
ברנרד היקר, חזון העצמות היבשות ??!
לא ממש.
אתה שוכח שעד לשנות התשעים העליזוות זה היה בדיוק המצב בארץ במשך עשרות שנים (מיום הווסדה למעשה)
זה מובן ומקובל שפנסיונר שכל הדאגות שלו מתרכזות בלהביא ולקחת את הגמדים שלו ישכח את ההסטוריה שלו.
לכן אנחנו הפולטריון העובד נמצא כאן, כדי להזכיר נשכחות.
זה וכדי למלא את קופות הפנסיה שמתרוקנות במהירות רבה מכפי שהן יכולות להתמלא.
כדי שפנסיונרים יוכלו לנוח בבית מעמלם הרב במשך שנות עבודה ארוכות וקשות, רצוי בארצות זרות.

boaz avrahami
07-01-15, 15:44
[emoji106]

Bernard
07-01-15, 16:58
דווקא אני חושב שאני זוכר שקואליציה תמיד היתה ותמיד "לא עשו מה שרצו".
בוא אני אזכיר לך את הסטטוס קוו של התחבורה הציבורית בשבת וגיוס החרדים ו... עוד כל מיני. זו לא המצאה של הזמן האחרון או של מפלגה מסויימת.
ותמיד היה את מי להאשים... את הפויטיקאים ואת ה... פנסיונרים.

- - - Updated - - -

וקופות הפנסייה לא היו מתרוקנות, אם היו מכניסים לתוכן כסף בזמן ולא משתמשים בו כ"דמי אתנן" לכל מיני דברים חשובים ו"חשובים"... למשל קראתי איזו כותרת על העברה של איזה 70 מליון לאיזה ישוב קטן, שלא ממש נמצא ליד ת"א..
נשמע לי שזה יכול היה לממן לפחות איזה 2-3 פנסיונרים, לאיזו שנה שנתיים...

ניר ל
07-01-15, 16:59
נמרוד, כשממשלה יציבה והשרים נמצאים לאורך זמן בתפקידם, השחיתות מעמיקה .
אנחנו מתוודאים רק בשנים האחרונות לעומק השחיתות ולכך שכמעט כל הפוליטיקאים הוותיקים שהיו בעמדות השפעה זמן ממושך נעשו מושחתים עד היסוד.
יכול להיות שדווקא התחלופה הגבוהה סייעה לחשוף אותם ,ככה שהיא לא עשתה רק רע.

מוני אורבך
07-01-15, 18:45
שחיתות תמיד תהיה, וכך גם סחיטה של החרדים (או כל קבוצה אחרת שהיא לשון מוזניים)
השאלה היא אם עושים משהוא מעבר לשחיתות וסחיטה.
בשנות השמונים תקופה שאני זוכר היטב, לאף אחד לא היה הרבה אף אחד (בסביבתי כמובן) לא היה עשיר
לרוב לא היו שתי מכוניות ואפילו לא אחת.
אבל כולם גרו בבית משלהם, היה להם מקום עבודה בטוח עליו הם יכולים לבנות,
וכולם קיבלו פנסיה שיכולים לחיות ממנה בכבוד.

והיום, העבודה לא בטוחה כלל כבר מגיל 40. פנסיה בטוחה יש רק לעובדי מדינה ושאר קרובים לצלחת.
בית בבעלותך הוא חלום רחוק.
כן, אין כמו קפיטליזם דורס, והוליגרכיה של חמש משפחות.

Bernard
07-01-15, 19:30
איך מסתדר "לשון מאזניים" עם מה שאמרת קודם?

וגם בשנות השמונים שלך, היתה פנסיה תקציבית (והיום כבר אין. הרבה זמן אין, למי שזה נוח לו להתעלם)... רק לא היתה כזו קינאה וצרות עין ולתרום למדינה/חברה באמת נחשב.
וגם לא היו רעשניים כ"כ, כל שוחטי הפרות, מטעם עצמם..
אולי זה ההבדל.

boaz avrahami
07-01-15, 19:30
פתאום אנחנו מתגעגעים לסוציאליזם... ( גם אני תכלס).
שכחנו איך פעם נראה לנו נורא הסוציאליזם... שביתות, להמתין לקו טלפון שש שנים, ועדים שמנהלים את המדינה והדבר הכי קובע- בלי פרוטקציה אתה לא קיים.
וכמה שחיתות שהייתה אז מצד בעלי השררה.
וחוצלאאץ זה היה רק למיוחסים...

נכון, היו להורינו בתים חסרי ערך כספי.

איך שפתאום הזיכרון כבר פחות נוצץ ויותר נוסטלגי / רומנטי...

מאיר אלוני
13-01-15, 16:37
הדלקים יירדו ביותר משקל לליטר בסוף החודש ?
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001000292#fromelement= hp_firstarticle

דרור ברלי
13-01-15, 16:49
הלוואי.
אבל כבר אין למחירים כל כך הרבה לאן לרדת.
5.5 שקלים לליטר זה לדעתי רף תחתון.
גם אם הנפט עצמו יהיה בחינם עדיין נשלם כ-4 שקלים לליטר.

ניר ל
03-02-15, 19:17
מצטער להשבית שמחות, אבל מחיר הנפט מתאושש ממש יפה בימים האחרונים.
תנצלו את החודש הזה לטיולים...

-->