PDA

צפייה בגרסה מלאה : טיפ צילום 14 - השוואה בין עדשה מקרבת ועדשה רחבה

אבנר ברוך
10-12-14, 11:18
הקדמה קצרה

היכולת של העדשה לקרב עצמים מרוחקים (להגדיל את העצם המצולם) נמדדת בעזרת מושג הנקרא אורך מיקוד או מרחק מיקוד (focal length). עדשות עם מרחק מיקוד גדול מ 100 מ"מ נחשבות עדשות טלפוטו (Telephoto). עדשות המצלמות בפרספקטיבה הזהה לעין האדם הן בעלות מרחק מיקוד של 50 מ"מ.

בדומה לאלומת פנס - ככל שאורך המיקוד גדול יותר, יהיה שדה הראיה של העדשה צר יותר ולהיפך. עדשות עם אלומה רחבה מכסות יותר שטח קרוב אבל הן קצרות רואי (אלמנטים רחוקים בקושי נראים). לעומתן, עדשות עם אורך מיקוד גדול הן בעלות אלומה מאוד צרה ולכן קשה לצלם איתן תמונות של התרחשות ארועים קרובים.

עדשות בעלות אורך מיקוד גדול יכולות לשמש גם כמד אור יעיל !

כדי להעריך נכון את עוצמת האור וטיב האור בנקודה מסויימת, כל מה שעלינו לעשות הוא לקרב את הנושא אל המצלמה בעזרת טבעת העדשה (zoom in), למדוד את האור, לקבוע את החשיפה (manual) ולבנות את הקומפוזיציה מחדש ולצלם.

שימו לב לדוגמאות הבאות:
בכל התמונות לא ניתן להעריך את המרחק או הרווח בין האלמנטים, כלומר - הכל נראה שטוח וממוקם באותה נקודה בציר המרחק שבין המצלמה לנושא.

93886 93887 93888

השוואה: עדשות רחבות מול עדשות מקרבות (טלפוטו)

פרמטר

עדשה רחבה

עדשה מקרבת

ייעוד עיקרי
נוף, עתונות, חלל מצומצם (ארועים, אדריכלות וכדומה)
פורטרטים, ספורט, נוף מרוחק, בעלי חיים

שדה ראיה
רחב
קטן (צר)

בידוד הנושא מהרקע
לא יעיל, לא מתאימה למטרה זו
יעיל. העדשה מיועדת בעיקר למטרה זו.

צילום במהירות תריס נמוכה
אפשרי
קשה מאוד עד בלתי אפשרי ללא חצובה או מייצבים מובנים (טכנולוגיה המייקרת את העדשה), תנועות קטנות של המצלמה והעדשה מתורגמות לתזוזה עצומה במרחב המצולם.

מהירות תריס מינימלית
תלויה בכישורי הצלם, לרוב מדובר במהירות של 1/50
תלויה באורך המיקוד של העדשה.
כלל אצבע שכיח: מהירות התריס המינימלית תהיה שקולה לאורך המיקוד, לדוגמא – בשימוש באורך מיקוד של 400 מ"מ תהיה מהירות התריס המינימלית 1/400.

עומק שדה
מקסימלי. תחום עבודה גמיש.
ככל שאורך המיקוד גדול יותר, עומק השדה של העדשה רדוד יותר. בצילום מקרוב יהיה עומק השדה הרדוד קריטי!

פרספקטיבה
העדשה מעוותת עצמים הרחוקים ממרכז התמונה, יתרון בהעצמת סיפור ההתרחשות
העדשה משטיחה לגמרי את מימד העומק בתמונה, לצופה קשה לדמיין או להעריך את המרחק בין האלמנט הקרוב לעדשה והאלמנט הרחוק מהעדשה (שרשרת מפלים נראים בתמונה כמפל בודד).
המרווח בין העצמים בציר המרחק נראה קטן יותר מאשר במציאות.

תחום צילום (מרחק עבודה)
עשרות ס"מ עד אינסוף
תלוי באורך המיקוד. באופן כללי, המרחק המינימלי לצילום עם עדשה מקרבת הוא מספר מטרים.

ולסיכום, זו דעתי האישית:
צילום בעזרת עדשה מקרבת מנטרל את הצלם מההתרחשות. לכן בצילום אנשים/התרחשות אני אעדיף קודם כל לצלם בעדשה רחבה או עדשת נורמל 50 מ"מ. למה? כי עדשות אלו מאלצות אותי להתקרב אל הנושא המצולם. כדי לייצר אווירה טבעית בתמונה אני מפעיל כלים נוספים המאפשרים לי לנטרל את חששות המצולם מהמצלמה ו/או צלם וסיכויים אפשריים לתוצאה מבויימת.

אבנר ברוך.

Pageup
10-12-14, 11:35
אבנר, רק תיקון קטן. חוק האצבע של המהירות המינימלית של התריס (או יותר נכון 1 חלקי המספר) תהיה
זהה למרחק המוקד נכונה ל"פעם". העדשות המודרניות מכילות מייצבי תמונה, הדור הראשון נתן
סטופ 1 ולפעמים 2. היום הם כבר נותנים 2 סטופים ולפעמים 3 (כמובן תלוי במיומנות הצלם).

עוד דבר, במצלמות פול פריים (או פילם 35 מ"מ) 50 מ"מ אכן נותן זווית ראייה של אדם. אבל במצלמות
היותר ישנות, ובאלה שהן מצלמות כניסה, יש מכפיל (באזור 1.5) ואז ה 50 מ"מ מתנהגת כמו 75מ"מ
ועדשת 35 מ"מ יותר משקפת את זה.

מעבר לזה, מסכים עם הדעתך האישית, היא משקפת גם את דעתי.

GodsFather
10-12-14, 11:48
בידוד הנושא מהרקע לא יעיל, לא מתאימה למטרה זו - למה ככה ?

ראית פעם פרצוף של מצולם כשדחפו לו עדשה 11 מ"מ במרחק 40 ס"מ עם צמצם 4.0 - 5.6 ?

אבנר ברוך
10-12-14, 11:54
תודה על התגובה המהירה.
בקשר לחוק האצבע - אני לא מתלהב מהמייצב כשם שאני לא מתלהב מהאלקטרוניקה ברכב. אני מעדיף עדשות ללא מייצב מסיבות רבות. לכן חוק האצבע רלוונטי עבורי. אם מישהו מעדיף לעבוד עם מייצב, זה בטח לא מזיק...

לגבי הפרספקטיבה - רוב הצלמים הוותיקים עוברים או עברו כבר לפורמט 35 מ"מ מלא, המצלמות החדשות אף הן מצלמות 35 מ"מ מלא, לכן לא התייחסתי לגורם המכפיל (crop factor).

באופן כללי, אני משתדל להעלות טיפים קצרים וממוקדים אבל תגובות כמו שלך הם מצויינות וממלאות את החסר.
תודה!
אבנר

- - - Updated - - -

בידוד הנושא מהרקע לא יעיל, לא מתאימה למטרה זו - למה ככה ?

ראית פעם פרצוף של מצולם כשדחפו לו עדשה 11 מ"מ במרחק 40 ס"מ עם צמצם 4.0 - 5.6 ?

התגובה שלך לא ברורה.
וכן, ראיתי הרבה תמונות כאלו...בעיתונים...שם נעשה שימוש רב בעדשות רחבות.
המטרה העיקרית בעדשה רחבה היא שדה ראיה רחב. לא מבודדים את הרקע בעזרת עדשה רחבה. זו לא המטרה ולא הדרך הנכונה.

GodsFather
10-12-14, 12:27
תודה על התגובה המהירה.
בקשר לחוק האצבע - אני לא מתלהב מהמייצב כשם שאני לא מתלהב מהאלקטרוניקה ברכב. אני מעדיף עדשות ללא מייצב מסיבות רבות. לכן חוק האצבע רלוונטי עבורי. אם מישהו מעדיף לעבוד עם מייצב, זה בטח לא מזיק...

לגבי הפרספקטיבה - רוב הצלמים הוותיקים עוברים או עברו כבר לפורמט 35 מ"מ מלא, המצלמות החדשות אף הן מצלמות 35 מ"מ מלא, לכן לא התייחסתי לגורם המכפיל (crop factor).

באופן כללי, אני משתדל להעלות טיפים קצרים וממוקדים אבל תגובות כמו שלך הם מצויינות וממלאות את החסר.
תודה!
אבנר

- - - Updated - - -

התגובה שלך לא ברורה.
וכן, ראיתי הרבה תמונות כאלו...בעיתונים...שם נעשה שימוש רב בעדשות רחבות.
המטרה העיקרית בעדשה רחבה היא שדה ראיה רחב. לא מבודדים את הרקע בעזרת עדשה רחבה. זו לא המטרה ולא הדרך הנכונה.

וזה גם מה שאתה רשמת - עדשה רחבה, ייעוד עיתונות.

נכון שזו לא המטרה הרשמית אבל זה עובד יופי במקומות צפופים.

-->