PDA

צפייה בגרסה מלאה : חום מנוע הגיע לקו האדום - איך לבדוק אם יש נזקים?

יעל זמר
23-08-05, 02:06
אתמול במהלך טיול בחום של +40 מעלות בחוץ, מזגן עובד ומאמץ יתר (כניראה) של הגיפ בשטח, המד חום הגיע לקו האדום (אם היתה לו אפשרות היה כניראה ממשיך לעלות :twisted: )
מיד כיביתי מזגן.
מאחר והייתי באמצע עליה שקועה בחול רק אחרי בערך 20-30 דקות הגעתי למצב של עצירה מוחלטת.
כיביתי מנוע ונתתי לגיפ "להירגע" כעבור 10 דקות המד חום ירד למצב נורמלי.

והמשך הטיול עבר ללא תקלות (המזגן היה מכובה לאורך כל הטיול).

היום ניגשתי למוסך במטרה ליבדוק שאין מה שניקרא תופעות לוואי.
הם רצו את הגיפ לכל הלילה כולל מחר.

מאחר וזה ניראה לי קצת מוגזם - סה"כ זה לא טיל נאס"א, הייתי שמחה לקבל את עזרתכם.
מה כדאי לי לבדוק?

על פניו, כרגע הכל ניראה תקין. אבל בכל זאת כדי שאוכל לישון בשקט בלילה.

תודה,
יעל.

Bulldog
23-08-05, 02:14
הגיע לקו האדום ונעצר על הגבול התחתון של הקו או העליון? (זה קו או פרוסה מסקאלה?)

טיפ קטן, האוטו מתחמם, לא מכבים, עוצרים בצד אלא אם ההתחממות נובעת מיציאה של מים ממערכת הקירור (צינור קרוע, רדיאטור שניזוק וכ"ו). ברגע שכיבית את המנוע משאבת המים לא מסתובבת והמאורר לא עובד, זה מקפיץ את הטמ"פ למעלה בעוד אי אלו מעלות.

הלאה, מבדיקה ויזואלית חיצונית לא תוכלי לראות נזקים, מה שכן בידקי אם הרדיאטור ומיכל העיבוי מלאים כמו שצריך, האם הם היו מלאים בתחילת אותו היום והיה איבוד?

Saar
23-08-05, 09:30
יעל,
הגעת למוסך בנסיעה?
האוטו לא התחמם מאז (גם עם מזגן)?
יש מים ברדיאטור ושמן במנוע?
לחץ שמן זהה למה שהיה לפני ההתחממות (יש לך שעון ללחץ שמן, כמו ב XJ)?
אם ענית על הכל כן, סעי לשלום, סביר שלא נגרם נזק.
אם היה "הולך" ראש מנוע כנראה שהייתה לך בעיה לצאת מהשטח (הוא היה מתחמם גם בלי מזגן)
אם את מטיילת הרבה במזג אויר כזה, התקיני מפסק למאוורר המזגן כך שתוכלי להפעיל אותו גם כאשר המזגן אינו עובד (יש מאוורר חשמלי ברנגלר, נכון?).
ההתקנה קלה מאוד וזה עוזר מאוד בשטח.

סער.

ד ו ר ו ן
23-08-05, 10:21
לדעתי אם את כבר רואה שהמנוע חם בצורה חריגה לא היית צריכה להמשיך בעלייה אלא לעצור במקום לזמן קצר,גם אם זה באמצע העלייה ולתת למנוע קצת לקרר את עצמו ללא מאמץ ובאותה ההזדמנות לבדוק בשטח אם יש בכלל נוזל קירור.

בדקת את צבע השמן מנוע?
לראות אם היתה פריצה של האטם ראש? אם נסעת 20-30 דק' בתוך התחום האדום לא בטוח שהאטם הזה עדיין מתפקד כמו שצריך.

asafk
23-08-05, 19:20
הבדיקה הכי פשוטה (ונכונה)- בעזרת ערכה לבדיקת לחצים במערכת קירור (להשיג בסניף AUTOZONE או חנות כלים רצינית קרובה לבית, או ברשת. ערכה שנמצאת בכל מוסך), מכניסים לחץ למערכת, ובודקים האם הוא יורד אחרי מספר דקות/ שעות. אם הלחץ נשמר- הכל בסדר, אין סדקים ונזקים. אם יש פריצה שרואים בעין- גרוע במיוחד.

http://store1.yimg.com/I/brandsplace_1859_68362105

http://www.sjdiscounttools.com/sta12270.html

אסף.

קיד
24-08-05, 23:31
מה כדאי לי לבדוק?

על פניו, כרגע הכל ניראה תקין. אבל בכל זאת כדי שאוכל לישון בשקט בלילה.

ראשית תבדקי גורם תקלה. עליה + חול + מזגן, אינם סיבה מספקת להתחממות המנוע. הסיבות להתחממות המנוע יכולות להיות: מניפות לא תקינות, מצמד מניפה לא תקין, משאבת מים לקוייה, ורמוסטט לקוי, מחסור בנוזל קירור עקב נזילת מים, רדיאטור סתום (פנימית או חיצונית), פקק רדיאטור לא תקין, והחשוב מכל, שימוש לא מושכל בגיר אוטומט.

כעת לנושא הגורורות:
יש לבדוק לחץ במערכת הקירור ע"י משאבה יעודית. משך הבדיקה 6 שניות.
יש לבדוק המצאות CO2 במערכת הקירור. משך 10 שניות.
יש לבצע נפילת לחץ בראש המנוע. משך 3 שעות.
את הציוד לבדיקות מן הסתם אין לך בבית.
לכן, גשי נא למוסך הקרוב, ובקשי החלפת שמן מנוע + מסנן.
סעי לשלום עם הג'יפ, ועיקבי אחרי מפלס נוזל הקירור, וצבע השמן, ולבדוק שאיןבועות במיכל הפיצוי לאחר כיבוי המנוע.
במידה ויש לך תקלה מסוג ראש מנוע מעוות / פרוץ או אטם ראש שרוף, אזי תחול ירידה במפלס נוזל הקירור ו/או השמן יעשה אפור עכור, ו/או יופיעו בועות במיכל, ואז תלכי למוסך. אין ממצאים, הכל תקין.
בברכה,
קיד

יעל זמר
25-08-05, 19:11
תודהרבה לכולם על ההסברים והסבלנות.
נתחיל דווקא עם השאלות הפשוטות:

אחרי התקרית נסעתי לפחות עוד 200 ק"מ.
החום מנוע ולחץ השמן נישארו תקינים לאורך כל הזמן הזה.
לאחר כל ההמלצות עשיתי את הבדיקות הנ"ל:
יש מים ברדיאטור ויש שמן מנוע.
השמן בצבע תקין - כלומר אין סימנים שמים ניכנסו.
המים ברדיאטור ירוקים ללא בועות או קצף - כלומר אין סימנים של כניסת שמן.
לא איבדתי מים - נישאר על FULL.

המסקנה: אין פגיעה באטם ראש.

אסף, תודה על ההתייחסות. אבל לא הבנתי - הערכה לבדיקת לחצים אמורה לבדוק מה? לחץ שמן במנוע?
מאחר ואני לא מבינה בנושא, האפשרות האחרונה שהועלתה זה שמאחר והגיפ הוא אוטומאט כניראה שטמפרטורת השמן גיר עלתה באופן חריג. האם הערכה לבדיקת לחצים תכסה גם את הנקודה הזאת?

קיד - אני חייבת לציין שהחתימה שלך "עדיף לפחד מאשר להיבהל" קצת הפוכה. אחרי התגובה שלך אני: ניבהלתי. :D
אבל את הבדיקות האלו אני כבר לא אבצע בעמי. אין לי את הידע או הכלים כמו שציינת.

ושוב תודה,
יעל.

יעל זמר
25-08-05, 19:13
שימוש לא מושכל בגיר אוטומט

לא הבנתי. איזה שימוש לא תקין ני כבר יכולה לעשות עם גיר אוטומאטי?? :roll:

asafk
25-08-05, 22:04
הערכה לבדיקת לחצים אמורה לבדוק מה? לחץ שמן במנוע?

לא. בודקים את הלחץ במערכת הקירור (לחץ נוזל קירור). אם הוא לא נשמר- זה בגלל שיש פריצה אי-שם במערכת.

האפשרות האחרונה שהועלתה זה שמאחר והגיפ הוא אוטומאט כניראה שטמפרטורת השמן גיר עלתה באופן חריג

זה יכול להיות, אלא שבמקרה כזה, לא היית מצליחה לנסוע.

אסף.

קיד
26-08-05, 14:28
שימוש לא מושכל בגיר אוטומט

לא הבנתי. איזה שימוש לא תקין ני כבר יכולה לעשות עם גיר אוטומאטי?? :roll:

כאשר גיר אוטומט נמצא במצב של תחילת נסיעה = שקיעה בחול = זחילה בשיפוע תלול, הוא מייצר חום רב בממיר המומנט, ומוסר חום זה למערכת המים של המנוע ע"י צינור שמן גיר שעובר בתוך רדיאטור המים.
ההמלצה השימושית למצבים אלה, היא פשוטה: לאחר 1-2 דקות של מאמץ גבוה, 4-5 דקות המתנה בהילוך -N.
לצורך ההסבר, 1 דקת עמידה בהילוך D, בלמים לחוצים, מצערת פתוחה, יעלו את טמפרטורת הגיר אל מעבר ל-120 מעלות C.

יעל, את בדיוק "מפחדת" ולכן לא "תבהלי" כאשר יום אחד באמצע שום-מקום הג'יפ יתקע.
בברכה,
קיד.

-->