PDA

צפייה בגרסה מלאה : זהו המקום ! בהצדעה לשוקי- הגדול (תרתי משמע) מכולם.

דידין
29-12-14, 13:03
כך זה נראה מלמטה

94650

וכך זה נראה מלמעלה

94651

יובל48
29-12-14, 14:08
גם אנחנו אהבנו את המקום

94652

six 4 life
29-12-14, 18:29
שתפסיקו לדבר בקודים אולי נבין.

יונתןמצפה
29-12-14, 19:25
וזה מה שרואים אם מסתכלים לצד השני...
אמנם לא פרסמת מהו הפרס אבל נראה לי שבין הפותרים נכונה תוגרל מחרשה.

יובל48
29-12-14, 19:29
יונתן,אתה מתבקש להכנס לתלם,מחרשה ולא מרחשה

יונתןמצפה
29-12-14, 19:30
יונתן,אתה מתבקש להכנס לתלם,מחרשה ולא מרחשה

אין לי מושג על מה אתה מדבר...

דידין
29-12-14, 19:36
צודק

דידין
29-12-14, 19:48
צודק הבחור שרוצה להבין רמזים

המקום הנבחר הוא "מפל יהושע" בנחל עשת.
אפשר להגיע מכיוון פארן- נסיעה באנלית בדרכי המדבר - משם יצאנו חזרה לכביש
ואפשר(רצוי יותר) להגיע מאזור הרי רבד ,דרך חתחתים שמפוצה באתגרים טכניים , בנוף מהמם וחוויה מדברית שונה.

הערה: יש שבילים אבל הם לא מסומנים. עוד באזור, אנדרטת להולכים לפטרה/מאגר עשת-הדסה.

תודה לקוביז על התמונות (הייתי עסוק בניווט/עבודות מע"ץ)
וכמובן לפלוצר הגדול על היוזמה,המרדף אחרי אינפורמציה והדחיפה קדימה !

מפת האזור (פארן) עם 2 הנקודות

94683

חלק מהדרך

94681

מטפסים למפל (אני כבר למעלה)

94685

המפל במלוא הדרו

94682

גל מגל
29-12-14, 19:59
ועוד מקום נהרס...

דידין
29-12-14, 22:48
למה נהרס ?
למה אתה רוצה לשמור סודות בבטן,אבל להנות ממה שאחרים מציעים כאן ?
תבוא תבקר,תהנה ממה שמציע הטבע,שמור על הנקיון וחזור הביתה בשלום.

ד ו ר ו ן
29-12-14, 22:53
צודק הבחור שרוצה להבין רמזים
המקום הנבחר הוא "מפל יהושע" בנחל עשת.

אני מכיר את המקום כ-"גבי שמשון" או משהו דומה, כך מפי דרי הערבה שהגיעו בטעות למקום לפני אי-אלו שנים.
כשהקוליס לשם היה מטושטש ולא מוכר.

הסיפור שאני שמעתי היה שמישהו שקיבל הכוונה לגבי ברק, הפך את הכיוונים והגיע לשם..

בכל מקרה,
מדובר על גוש טרוורטין מרשים מאד, המעיד על מעיין שייבש, לפני המון שנים.
ואולי על תחרות בין הקימוט לבין קו פרשת המים הקדום של התלם.

איפה שהרכבים חונים יש כמות מסמרים גדולה מאד..

גל מגל
29-12-14, 23:27
כן ידידי המקום שהיה פעם יחסית נקי היום מלא במסמרים.
והבמשך הערוץ מישהוא לא הביא עצים מהבית והחליט לכרות עץ שיטה ועוד כל מיני נזקים.
עד שהמקום לא פורסם באינטרנט הוא היה שמור. ואני מכיר את המקום כמה שנים טובות.
ומי שמכיר אותי אישית גם מכיר את הסיבה שהמקום חשוב לי.

האינטרנט זה דבר נפלא אם זוכרים שהוא גם יכול לגרום לנזק ממשי.

אני מכיר לפחות 10 אתרים שעד פרסומם באינטרנט היו נקיים.
ומאז הם הרבה פחות שמורים ותמיד יש בהם זבל.

אגב אני לא שומר את המקום בסוד. אבל למי שאני מספר אני ישר מבקש שישמור עליו, בתור משהוא אישי.
אני מאמין שצריך לחלוק מידע על מקומות טובים. אבל לא במחיר של הרס. ולא מפרסם מקומות בפומבי גם לא בפייסבוק, מהסיבה שאין לי שליטה על סוג המטיילים שמגיעים לשם.

ד ו ר ו ן
29-12-14, 23:57
+100
זה המקרה עם גב זרחן.
כשהמקום עבר מפה לאוזן, האתר היה נקי ושמור.
מרגע שעלה סיפור הדרך לאינטרנט, נהיה שם בית-שימוש.

כנ״ל לגבי הכוך בפארן, ועוד מקומות.

דידין
30-12-14, 04:17
בית שימוש ? כל כדור הארץ הופך לבית שימוש !
על מקום נקי אתה רוצה לשמור ? רד טיפה לעברונה !
בקשר ל"אורבנזציה" לך תראה מה נעשה בעוספייה ודלית אל כרמל !

נכון שזו הרגשה לא טובה ל"מורמים מעם" יודעי ח"ן שמכירים מקומות ופתאום טראח בום "לוקחים" להם אותם.

אני רואה את מטרת האתר/פורום ידיעת הארץ כאפשרות לשתף בחוויות ולשלוח אנשים למקומות יפים...
זה קל מאוד להיות שותף סמוי -לקבל מאחרים מקומות/ מסלולים ולהגיע אליהם, אבל לתרום מעצמי, חו"ח .

בקשר לאתר-כשהגענו היה נקי, כשעזבנו נשאר נקי ! (לא מסמרים ולא בטיח)

מוני אורבך
30-12-14, 06:36
לצערי הרב אני חייב להסכים.
הגישה של להסתיר וכך לשמור על האתר פשוט לא עובדת יותר.
אין שום דרך להסתיר את המידע בעידן עמוד ענן ופיסבוק.
לכן צריך להסתיר "מתחת לאף"
מעין נסתר שאף אחד לא מכיר ש"התגלה" פתאום הפיסבוק ימשוך המונים. אין מה לעשות אנחנו בעידן הענן...
ומהסוג הגרוע ביותר.
אם הוא יהיה עוד אחד ברשימת מאות אתרים..
אף אחד לא יתרח

ד ו ר ו ן
30-12-14, 08:08
בית שימוש ? כל כדור הארץ הופך לבית שימוש !
על מקום נקי אתה רוצה לשמור ? רד טיפה לעברונה !
בקשר ל"אורבנזציה" לך תראה מה נעשה בעוספייה ודלית אל כרמל !)

כולם קופצים מהגג, יאללה גם אני״

״אהה, כבר זרקו כאן זבל אז זה בסדר״

נכון שזו הרגשה לא טובה ל"מורמים מעם" יודעי ח"ן שמכירים מקומות ופתאום טראח בום "לוקחים" להם אותם.
)
אין כאן עניין של ״מורמים מעם״, אלא עניין של אחריות סביבתית.
עניין עם חלק מהצופים הדוממים שמתחבאים ב-3000 צפיות של כל שרשור שלא יודעים איך להתייחס בכבוד לשטח.
אני ההחלט משתף, וגם המקום הספציפי נודע לי ממישהו שהתרשם שיש לי מספיק אחריות סביבתית.

את גב זרחן הכרתי כמעט 10 שנים לפני שסיפור הדרך התפרסם.
עד אז, פינת חמד.
מאז?
לכלוך, מסיבות טבע וקייטרינג..והרבה זבל.

אני בעד שיתוף, אבל עם אחריות.

דידין
30-12-14, 08:28
הו תמימות קדושה
אנדרטת מעלה אברהם בסדר ?
אנדרטת ההולכים לפטרה בסדר ?(יש שילוט מהכביש)
מאגר עשת-הדסה בסדר ?
ועוד מאות אתרים בכל רחבי הארץ.

יש לי הרגשה שלקחו כאן צעצוע ממשהו.

דורון- הרישא של תגובתך- לא לכבודך

boaz avrahami
30-12-14, 08:35
לכאורה, בעידן המידע הזורם ומפות כמו עמוד ענן עם נקודות עניין כבר בלתי אפשרי ממש להחביא פינות חמד.
אני שנים כעסתי על אבירם ברקאי שלדעתי היה הסנונית שתרמה לקלקול הטבע עם הספרים שלו אבל כיום זה מאחורינו.

אין ספק שכל כתבה כזו תגרום לעליה דרמטית במבקרים שחלקם עדיף שלא ידעו.
אני למשל לא הכרתי את המקום אפילו לא מסיפורים.

לשמור או לשתף זו אכן דילמה.
אני בדרך כלל לא משתף למעט באיו״ש ששם אין סכנה להצפה

גל מגל
30-12-14, 14:39
נו באמת "כל כדור הארץ בית שימוש"
אתה באמת מאמין בזה?

תשים רגע בצד את רגשי הנחיתות, ותראה את העובדות מדברות בעד עצמן. אתרים נפגעו כתוצאה מפרסום!

ואין כאן תמימות יקירי נהפוכו יש הרבה מודעות למה שקורה בשטח. לכן אני משתף בגובה העיניים ולא צועק "זהו המקום"

אני יודע, מיושן קצת להרגיש אחריות כלפי המקומות שאני פוקד.
בטח בעידן התיוגים, שיתופים והלקיים

ד ו ר ו ן
30-12-14, 16:44
דידין,
לא היתה כוונה לפגוע, אבל האופה נתן עדות על עיסתו..

והנסיון המצטבר מראה הפוך ממה שאתה אומר.

הבעיה היא לא אתה ושכמותך. אלא אלו שגם אתה לא היית רוצה לפגוש שם, או בלכלוך שנים משאירים.
וכן, בלי להתבלבל, יש לא מעט קהל שאני מעדיף שלא יידע על מקומות כאלו.
כולל חוויה טרייה לא רחוק משם של עדר שהתיישב עלינו באתר יפיפה וקטן, פרש מנגלים וציוד בחוסר התחשבות בולט, בחזקת נעשה עשן ובלגן והם ילכו.

מקום שעד שפורסם, גם אם היית עובר על הכניסה אליו, לא היית מנחש שיש שם משהו.

דידין
30-12-14, 17:48
לא נרד לפסים אישיים, גם לא עם גל.
...רשמתי משהו ומחקתי....

בכל אופן הפנו את תשומת ליבי לכך שהמקום נעוץ מזמן ב"עמוד ענן" (כולל דרכי גישה מכל הכיוונים).
אני מנווט עם מפת סמ"ש, כך שלא הייתי מודע לכך קודם וקרוב לוודאי שתגובתי גם היתה אחרת .

אינשאללה שניפגש בשטח ונשמור על הניקיון !

דוד

יונתןמצפה
30-12-14, 17:49
נושא פרסום האתרים ה"סודיים" כמו הנ"ל ושכמותו שנוי במחלוקת כבר תקופה לא קצרה.
אישית, אני חושב שבעידן השיתוף והמדיה (עמוד ענן וכד') אין כבר באמת משמעות גדולה לפרסום אתר זה או אחר בפורום.
הנקודה הזו (ועוד רבים בסביבתה) הועלו זה מכבר לעמוד ענן ואת המציאות הזו לא ניתן כבר לשנות.
עובדתית, יש לשיתוף זה או אחר של אתרים לא מוכרים השפעה ניכרת על השטח. את זה אני יכול להגיד בבטחון מוחלט.
עוצמת ההשפעה והנזק הנובע ממנה תלויים בהרבה גורמים ועדיין- ההשפעה קיימת ועוד איך!

אחת התוצאות של זה, שאני אישית מצר עליה, היא היעלמות חדוות הגילוי...
לפני כ- 8 שנים + נסעתי לטייל באיזור סכיני דימונה והסביבה.
אז, עוד לא היה מידע רב על האיזור הזה ברשת למעט הסכינים הראשיות והשבילים המסומנים.
תכנון הטיול כלל מבט מדוקדק בתצלומי לוויין ומפות והחלטה לנסות ולחפש ציר שעולה מנחל דימונה מאיזור המפגש עם נחל חימר לכיוון הרכס למעלה.
אז גיליתי את מה שהיום קוראים לו מעלה סילון וציר הטרסות...
ההנאה שבמציאת הציר הזה (שהיה לא הרבה יותר מקוליס בודד...) היתה אדירה!

כמה שנים אחרי והמסלול פורסם ע"י יואב קווה ועלה לעמוד ענן.
מאז, השטח השתנה לגמרי וקוליסים רבים נפתחו בפרק זמן קצת מאוד כולל שבילים חדשים לגמרי!
היום, תאי השטח בהם אפשר להנות מאותה חדוות גילוי הולכים ונעלמים, והרצון לא לפספס גורם לי להיכנס לא פעם לעמוד ענן לפני היציאה לטיול באיזור כזה.
אני מיושן, אין לי טלפון חכם או מחשב ניווט.
את הנקודות המעניינות אני מעלה בבית על מפת נייר ויוצא לשטח. זה מאפשר לי להינות מחדוות הגילוי הזו בשטח מבלי לפספס אתרים שכבר פורסמו, אבל מצד שני פותח לי את העיניים לעוד הרבה תאי שטח חדשים שטרם הועלו לרשת.

את הנקודה המדוברת בפוסט ראיתי בעמוד ענן טרם היציאה לשטח והוחלט שהיא תהיה נקודת יעד לאחר שיטוט בתא השטח שמדרום לו.
בדרך אליה גילינו עוד לא מעט נקודות מעניינות (שהאמת כבר הספקתי לשכוח). אם לא הייתי רכב בודד הייתי ממשיך ובודק אותן אפילו יותר לעומק...

על חדוות הגילוי הזו הייתי מאוד רוצה לשמור.
באשר לנזק שהשטח סופג- לצערי המלחמה הכוללת הזו הולכת ונהיית אבודה מרגע לרגע.

השמשוני יחיעם
30-12-14, 18:19
דיון מעניין,,,

מאחר וברור ( לי לפחות) שרמת המטיילים הנה שונה ומשונה , הן בהיבט ניסוי הנהיגה והן מהיבט היחס לשטח .. התופעה של ״ צריבת״ נקודות בעמוד ענן ,,הייתי ורץ לספר לחברה ,, הנה גם פסולה וגם מסוכנת !!

פגשתי כבר מטיילים באזור ,בגישה המזרחית, אשר לא הבינו לאן נכנסו ויש שם מספר מעברים ״נחמדים״ . שלא לדבר על זה שהאזור הנו שטח אימונים.

דוגמא מייצגת לדעתי .. נחל ערוד - שנים ארוכות הנחל לא הייה שביל מסומן! ומעטים מאוד נסעו בו. בשנת 1896 לאחר שחילצנו את ה״המבר״ מקבורתו,, ביקשנו תקופה ארוכה מהרשט״ג לדאוג לסימון הציר . דבר שאומנם נעשה לאחר מספר שנים.
עד אשר ״סומן״ ציר הנחל במשך שנים עמד הרכב עם השלט המקורי שהצבנו במקום ואיש לא נגע!!! בו. לא הצבא לא הבדואים ... הכל נשאר כמו שהייה ( לפחות אחת לשנה מבקרים במקום) ... מאז שהפך ציר טיולים מפורסם ,,,השלט נעקר מספר פעמים,,נעשו נסיונות לפרק ממנו חלקים וכו׳ .

לצערי מסכים עם דורון בכל מילה,,,גב זרחן,הכוך,,ההרמון,,והרשימה עוד ארוכה

ד ו ר ו ן
30-12-14, 20:15
מי שמדבר על עמוד-ענן וכו׳, שוכח שזה לא מגיע לעמוד-ענן ולאינטרנט יש מאין.
מי שמעלה את התיאור של המקומות לרשת בפעם הראשונה, נותן את הדחיפה הראשונה והבלתי ניתנת לעצירה יותר של ממ שמגיע לשם.

boaz avrahami
01-01-15, 00:58
לך תלחם עם הקידמה...
זה כמו לנסות לשכנע אנשים להפסיק להשתמש בפייסבוק או לחזור אחורה בזמן.

אנחנו מיעוט בתוך המון שחושב ששיתוף המידע מועיל לו.
המעט שאנחנו עושים במניעת הפרסום הוא כמו אותו הילד שסתם את הסכר באצבע.
אני כמובן לחלוטין נגד הפרסום אבל מפוקח מספיק בשביל להבין שזה רק עניין של זמן עד שכל האתרים יחשפו לציבור

Bernard
01-01-15, 02:46
זה רק נדמה לי (או נדמה רק לי) או שיש פה כאלה ש"חדוות הגילוי" שלהם נעשית תוך ירידה מהשביל המסומן?

כאילו... אשכרה, מישהו נסע בשטח, שאף אחד אחר לא נסע עליו ועוד מתגאה בזה?

כאילו... לנסוע בשטח "שהיה לא הרבה יותר מקוליס בודד..." (שאיזה חוליגן "פתח בשטח בתולי), נעשה סממן לאהבת הארץ?

כאילו... אותם אנשים מתלוננים על "שמירת הטבע"?

כאילו... דאאה.

עלמה בדיוק אתם מתבכיינים, באיצטלה של שמירת הטבע?
כשאתם עשיתם את זה, זה בסדר ושומרים בסוד ויש "חדוות גילויי" אבל כשמישהו אחר עושה את זה הוא "הורס את הטבע".

זה לא קצת מזכיר לכם את מה שרשות הטבע והגנים עושה לנו?
נשמע לי טיפל'ה צבוע..

תמיד יהיה יותר מלוכלך כשבאים יותר אנשים ותמיד יהיו החוליגנים שמשאירים ליכלוך ונוסעים מחוץ לשבילים (!!!!) ופותחים קוליסים... אולי באמת צריך לאפשר לרשות לסגור הכל...

מסתבר שכולנו אותו הדבר, רק הפרשנות שונה... לנו מותר...:confused:

דידין
01-01-15, 06:07
מסתבר שכולנו אותו הדבר, רק הפרשנות שונה... לנו מותר...:confused:[/QUOTE]

הוא אשר כתבתי-"לקחו למישהו צעצוע"

ד ו ר ו ן
01-01-15, 08:00
ברנרד,
יש שם קוליס לפחות 20 שנה.. שבחלקו נפרץ ע״י כלי כבד, במקומות בהם לא ניתן היה לעבור ללא עבודות עפר.
זה שטח אש פעיל.
אף מטייל לא המציא את הגלגל במקרה הזה.

גם בסכיני דימונה, הנתיבים היו בשימוש הצבא (גם שטח אש).

יונתןמצפה
01-01-15, 08:27
ברנרד, אין לי שום בעייה עם אנשים שנוסעים לטייל. הרבה לפני שהיו שבילים מסומנים היו בשטח שבילים לא מסומנים ששימשו דורות של מטיילים, חוקרים, צבא, בדואים ומה לא. שאל את שמשוני שהגיב כאן בשרשור.
2 הבדלים קטנים:
1. הכמות- (וזה אולי הנושא העיקרי), יש מין אקסיומה כזו, שככל שבתא שטח יעברו יותר רכבים/אנשים/מטיילים השטח יהיה יותר מופרע. למי מותר ולמי אסור- אין דבר כזה. לכולם הזכות. האם לעודד נסיעה בכל תא שטח ע"י פרסום ושיתוף מידע ובכך לקדם את גודל ההפרעה? זה אני כבר לא בטוח. כן, לחדוות גילוי יש כאן רלוונטיות.
2. דרך ארץ. וזו כבר סוגייה מאוד סובייקטיבית. סטטיסטית, בתא שטח שבו יש שבילים ועדיין לא פורסם בשום מדיה המונית אתה תראה הרבה פחות נזק מאותו תא שטח אחרי שעבר פרסום. וזה ממה לא קשור רק לכמות הרכבים שנוסעים בו. הפרסום מביא איתו גם אנשים שייתכן שלא נחשפו לנושאי שמירת טבע והתנהגות בשטח כפי שאחרים כאן בשרשור היו מקווים.
אותו תא שטח שעליו כתבתי סבל לאחר הפרסום באופן שבו כל עלייה הכי קטנה שבעבר היתה קוליס בודד (הכוונה לשביל שבו יש שני פסים של גלגלים...) הפך לצלע הר שכולה תחוחה, הרוסה ומושמדת. אם בעבר היה נתיב אחד ברור וזהו, היום כבר יש לכל מעלה זרועות עם המלצות בעמוד ענן לאיזו עבירות מתאימה כל זרועה. ומכיוון שיש את אלו שלא מסתפקים בעבירות שהזרוע הקשה מאפשרת, פותחים נתיב חדש לגמרי. לא קוליס בודד שהיה ולא כלום. בעיני זה כבר לא לגיטימי!
וזה רק בנושא פתיחת שבילים חדשים. לא דיברתי על פסולת שמשאירים בשטח, חסימת צירים צרים להפסקות ארוכות ועוד.
הנחמה היחידה לגבי אותו תא שטח- זה שהוא מיועד בתמ"א להיות חלק משטח החציבה הגדול שנמצא ממזרח לו וביום מן הימים כל הנזק הזה יהיה זכרון מתוק של תא שטח שהיה וכבר לא.

אם תקרא שוב את התגובה שלי תראה שאני לא מטיף לאף אחד ובטח לא מאשים.
אני מצביע על נקודה שכואבת לי במקום מאוד אישי שהיא תוצאה ישירה של המציאות בה אנו חיים.
כמעט כמו שהיום כבר אי אפשר לשבת בפגישת עבודה (שלא לומר מפגש חברי) מבלי שהנוכחים כולם יהיו עם העיניים בסמארטפונים במקום להסתכל עליך.

זה חבל, וזה חבל.
זו דעתי.

תקרא שוב את הדברים שלי. לסגור שטחים- ממש לא.
להתגעגע לתקופה בה מסלולים רבים היו בחזקת- "קח מפה ותחפש"- בהחלט כן.

לשמחתי, עדיין נותרו כמה תאי שטח לא קטנים במדינה הזו שעדיין אפשר להסתובב בהם ולמצוא שבילים ומקומות שלא מופיעים בשום מדיה המונית.
אבל ככל שהם מקבלים את החשיפה ההמונית הזו, המועד שבו תאי השטח ייסגרו לאזרחים ע"י הרשויות הולך ומתקרב.
ורבות הדוגמאות...

אומי5
01-01-15, 08:58
ככל שאדם השקיע יותר בלמצוא את המקום הוא יעריך אותו יותר.
כמובן שמי שכבר למד להעריך את הטבע, בגיל 5 או 55, יעריך אותו גם במקום שגילו לו.
אני מוכן להפסיד מקומות שאני לא מכיר אם בעד זה כמעט אף אחד לא יכיר. מתישהו אני כבר אמצא אותם.

Bernard
01-01-15, 10:26
לא יודע...
לא האשמתי איש.. פשוט העלתי תהיות....

קוליס אחד, ממש לא מורגש, שהוביל בהמשך למאות קוליסים - זה לא בדיוק מה שרשות הטבע והגנים מנסה למנוע?
אז מה אנחנו כ"כ יוצאים נגדה?

ברור שהכי הטוב זה מקום שרק אני יודע עליו ואני "מביא" לשם רק חברים שלי, שברור שהם מנקים ושומרים ו... כי הם "מתורבתים". ברור, שהרי אם לא, לא היו חברים שלי... לנו מותר. אנחנו טובים יותר..
אבל אם חו"ח אחרים יבואו... אוי ואבוי..

אבל אולי, אם כ"כ חשוב לי לשמור על כל המקומות הסודיים ומיוחדים האלה... אולי אם גם אני לא הייתי נוסע אליהם ולא "מגלה" אותם... גם אחרים לא היו מגיעים... כולל אני - שהרי גם קוליס אחד די הורס... ותשאלו כל פקח של הרשות, שמטאטא את הקוליסים שלא על השבילים... הוא גם יגיד לכם את זה (שלא לדבר על הקוליסים שיגיעו אחרי הקוליס הבודד ההוא).

כמו שאמרתי - חוליגנים תמיד יהיו.
אבל כשחוליגן "מגלה" מקום חדש, זה "נוסע מחוץ לשביל המסומן (ומה זה שביל לא מסומן... אם לא מקום שאסור לנסוע עליו ו.. שמישהו נסע).
אם זה אני "מגלה" מקום חדש, זה "לא כל כך נוסע מחוץ לשביל"...

נו, באמת חבר'ה.

אני עוד זוכר את הכתבה שכולם התלהבו ממנה, של הטיול בשומרון, עם חבורת הגיבורים... לא הגבתי שם אבל די הפריע לי שאף אחד לא הרשם איזו הערה קטנטנה על הסלעים שהזיזו החבר'ה במסגרת "פתיחת הציר"...
זה היה בסדר גמור.
אני לא יודע.. אולי אני קצת תבוסתני או חדל אישים כזה אבל לא יעלה על דעתי להזיז סלע "שעומד לי בדרך". אם אני לא יכול לעבור, בלי להזיז את הסלע, כנראה שלא צריך לעבור שם... ככה המוח הפרימטיבי שלי אומר לי. מה השלב הבא, לנסוע עם פטיש אויר נוסח "תעלת בלאומיך" (ואני לא מדבר על סלעים ואבנים, שהביא איזה אידיוט שהחליט שהשביל "שלו")?
אבל כשחבורת אופניים "פתחה סינגל" באיזה מקום, כולם קפצו על חילול הטבע... ובצדק.

אבל לנו מותר..

אני... כל הטיולים שלי הם לפי הספרים והסיפורים (של אחי, אבל זה, לצערי, נגמר) ומעולם לא ירדתי מהשביל "לגלות מקום חדש".. בכוונה.
אני בד"כ, , גם כשטועה וצריך לעשות "פרסה", עושה רוורסים שלא לרדת מהשביל וכמו נודניק מהסרטים, נותן בראש לחברים שפשוט "גונבים" קצת בסיבוב ("מה קרה? כולה מטר").
אני גם מקלל מתחת לשפם כשמתחת לעץ מפורסם יש פסולת, בדיוק כשאנחנו חונים שם ואוסף את כל הזבל.
אבל אם מישהו "מגלה" מקום חדש (ובוחר בצדק לשמור לעצמו) ופתאום מתברר שהוא לא היחיד שיודע ויש כאלה עוד שמספרים על זה... להעביר ביקורת על זה שכאילו בגללו עכשיו יהרס... כאילו, מה נהיה?

ושמת לב שאמרתי "לנו מותר" ולא "לכם מותר"?
אני לא מתנשא פה מעל אף אחד אבל... קצת ביקורת עצמית לא תזיק..

יונתןמצפה
01-01-15, 10:46
אבל אם חו"ח אחרים יבואו... אוי ואבוי..

אתה מפספס את הנקודה. וגם כותב בשמי דברים שממש לא נכונים!
אין לי בעיה עם זה שאנשים אחרים יבואו!
מי אני שאקבע למי מותר ולמי אסור?

אני גם לא מעביר ביקורת על הפרסום. פעם כן, היום- כבר אין טעם.

אני מצביע על נקודה שכואבת לי עם השתנות המציאות. לא מבין איפה כאן הבעיה.

ולפי דבריך, עולה גם שאתה לא בקי ברזי החוק למה מותר ומה אסור.
שביל לא מסומן אם אינו בתוך שמורה לא אסור לנסיעה בשום מובן חוקי.
(ולכן יש כאן אך ורק "איש, הישר בעיניו יעשה" - וזה כבר מצית וויכוח ישן נושן... שלצערי ממש אין לי כרגע את הזמן להתפנות אליו)

savyon
01-01-15, 12:38
הכל מתחיל ונגמר בחינוך!

את "תרבות" השטח גיליתי לפני משהו כמו 12-15 שנים
לא הייתי בצבא ביח' שנמצאת בשטח
לא הייתי בחוגי סיירות
המשפחה שלי לא יצאה לטייל בשבתות
ועוד...

מה שכן,
את הטיול הראשון שלי עשיתי עם מישהו שלימד אותי מה מותר ומה אסור
אסור להשאיר מלוכלך, אסור להשאיר קוליסים (איפה שאסור)
מותר וכדאי לקדם בניד ראש נהג של רכב מולך,
נחמד יהיה להתחשב בהולכים על שתיים ולהאט בסביבתם כדי לא להעלות ענני אבק
חביב להציע להם בקבוק מים
אסור להשתמש בעצים מהשטח למדורה (יש חיות קטנטנות שחיות בתוכו...)
וכו'...

אני לא ממש יודע לנווט, אז את חדוות הגילוי אני מפסיד ולכן יוצא למסלולים שפורסמו פה או שם
ואם לא תפרסמו, אני ושכמותי, שבסה"כ חבר'ה דיי בסדר, לא נוכל לטייל
תחשבו על זה לפני שתחליטו אם לפרסם או לא לפרסם כי יש חארות שלא אכפת להם מכלום.

חינוך זה לא למנוע...

erezgur
01-01-15, 17:46
הכל מתחיל ונגמר בחינוך!

....
מה שכן,
חביב להציע להם בקבוק מים
וכו'...

יפה וחשוב!

הייתי שמח אם כללים כאלו (שלחלק מהאנשים כאן הם מובנים מאליהם, אבל כנראה לרבים אחרים קצת פחות) היו זוכים להתפרסם מדי פעם (ואין לי רעיון כיצד) כדי שייחשפו לכלל ציבור הגיפאים.

יש כאן הרבה חברה צעירים המצטרפים בחדווה לתחביב הזה ואינם זוכים לליווי צמוד ומחנך כמו שהזכרת, אולי באמצעות אזכור כללים מנחים כאלו החינוך הנכון יעבור ויהיה נפוץ יותר.

אם למישהו יש רעיון כיצד ליישם זאת במסגרת הפורום זה יהיה מבורך.

ארז גור

savyon
01-01-15, 18:51
יפה וחשוב!

הייתי שמח אם כללים כאלו (שלחלק מהאנשים כאן הם מובנים מאליהם, אבל כנראה לרבים אחרים קצת פחות) היו זוכים להתפרסם מדי פעם (ואין לי רעיון כיצד) כדי שייחשפו לכלל ציבור הגיפאים.

יש כאן הרבה חברה צעירים המצטרפים בחדווה לתחביב הזה ואינם זוכים לליווי צמוד ומחנך כמו שהזכרת, אולי באמצעות אזכור כללים מנחים כאלו החינוך הנכון יעבור ויהיה נפוץ יותר.

אם למישהו יש רעיון כיצד ליישם זאת במסגרת הפורום זה יהיה מבורך.

ארז גור

הדרך הנכונה והטובה ביותר, לדעתי,
היא פשוט להזמין צעירים וחדשים להצטרף לטיולים עם הוותיקים,
זו דרך החינוך הכי טובה כי הוא לא באה לחנך מתוך הטפה,
אלא היא מלמדת מתוך התבוננות/צפייה ב"ג'יפאים" (עם פ' דגושה) ותיקים מה נכון ומה לא
בניגוד לאותם ג'יפאים (עפ פ' רפה...) שבטוחים שמותר להם הכל כי יש להם רכב שטח...

בקיצור,
זו היתה המהות של הפורום- שיתוף מידע, טיולים וכו'
וכנראה שהגיע הזמן לחדש את זה
(להחזיר עטרה ליושנה- ממש מתאים "ערב" הבחירות :p)

בקיצור 2,
זה הזמן להזמין חדשים לטיול, כל טיול שמישהו יוצא,
שיזמין רק ג'יפ אחד או שניים

סביון

Bernard
01-01-15, 18:53
יונתן.
לא התכוונתי דווקא אליך ולא כותב כלום בשימך - דיברתי באופן כללי.
אני מבין בדיוק למה אתה מתכוון ואפילו מסכים עם הרוב המוחלט - ראה בהמשך.
וגם לא דיברתי על מה חוקי ומה לא - דיברתי על מה נכון ומה לא - החוף שצמוד ל"בור" גם הוא לא מוכרז כשמורת טבע (ואני מדבר על, לפני חוק ה-100 מטר) - ראית מה נהגו לעשות שם כל שישי, עם התחרות מי יעלה הכי גבוה מקו המים למעלה?
אז זה היה חוקי... וכבר ממילא היה שם קוליס...

הכל מתחיל ונגמר בחינוך!

את "תרבות" השטח גיליתי לפני משהו כמו 12-15 שנים
לא הייתי בצבא ביח' שנמצאת בשטח
לא הייתי בחוגי סיירות
המשפחה שלי לא יצאה לטייל בשבתות
ועוד...

מה שכן,
חביב להציע להם בקבוק מים
וכו'...

אני לא ממש יודע לנווט, אז את חדוות הגילוי אני מפסיד ולכן יוצא למסלולים שפורסמו פה או שם
ואם לא תפרסמו, אני ושכמותי, שבסה"כ חבר'ה דיי בסדר, לא נוכל לטייל
תחשבו על זה לפני שתחליטו אם לפרסם או לא לפרסם כי יש חארות שלא אכפת להם מכלום.

חינוך זה לא למנוע...

כמעט כמוני.
אני התחלתי את הצבא ביחידה שנמצאת בשטח ואפילו עברתי אי אילו קורסים חביבים אבל את "תרבות השטח" גילה לי אחי וכמוך, הוא "הסביר" לי את המותר והאסור.

אני גם מתרגז מכל מיני חוליגנים וקוליס בודד שעולה לראש גיבעה "מעלה לי את הסעיף" וכשחבר עוצר לעשן ועל מנת לא לחסום את השביל, מחנה את הרכב מחוצה לו, בכלל אני רותח (ובכלל, למה לעשן ואיפה הוא זורק את הבדל..) ולא רוצה שיגיעו למקומות שאני מגיע אליהם... בדיוק כמו שיונתן מתאר.

אף פעם לא אהבתי לנווט ואת כל הדרך לאתרי הניווט בד"כ "ביליתי" בהשלמות שינה, על ריצפת הטיולית או ה-4X4 התורן ועד היום אין לי מושג איפה נמצאים המקומות שאני מגיע אליהם (כולה נהג. SHMBO מנווטת.. תמיד - לכל החבורה. ומידי פעם אני מזהה איזה מקום "מוכר" וכולם צוחקים עלי - GPS זו המצאה שפותחה בדיוק לשכמותי).

למזלי יש לי גיס שכיכב בסיירת צנחנים והוא והחברים שלו נפגשים כל שנה לטיול "מקורות" והוא לוקח אותנו לכל מיני מקומות שאף אחד לא מכיר (כמו מקום שהם קוראים לו "הארמון".. מין קניון "ללא מוצא" שנראה כמו מערה ואין לי מושג איפה הוא ואיך מגיעים אליו - "פה ימינה. ישר, שמאלה, לאן אתה נוסע? אתה לא רואה את השביל? תחזור והנה שם, בפנים...").
ועד לפני כמה שנים אחי היה סוגר עם SHMBO לאן ואיך לנסוע - כך שלי אין את הדילמה אם לספר על כל מיני מקומות. אם אני אכווין, כולכם תמצאו את עצמכם בים או ברבת עמון.

אבל...
כמו שאמר סביון.. בדיוק כמו שאמר סביון.

ובגלל זה אני פה, בפורום הזה, באתר הזה, שבו "אנחנו קצת שונים" מ... אתרים אחרים, עם מלכי הגיבעה ושאר סיפורי הגבורה..
אז, פה אני כן רוצה לשמוע על מקומות (ולשאול את גיסי איך מגיעים לשם ושאולי כדאי לנסוע לשם ולהעביר ל-SHMBO לתכנן מסלול).
וכן... בטח גם אחרים ישמעו על זה ויכול להיות שיתחיל להיות ליכלוך ועוד קוליסים... זה מה יש.

boaz avrahami
01-01-15, 19:19
ברנרד, רק ביננו, ושאף אחד לא יקרא- יש באתר המיוחד הזה גם קוראים פסיביים מארץ ישראל האחרת...

סביון-
כתבת כל כך נכון יפה ומרגש אבל לא כולם כמוך רוצים ללמוד דרך ארץ.
אלו שמלכלכים ושומעים מוסיקה בקולות לאו דווקא עושים זאת מחוסר ידע.
חלקם פשוט בז לחוקים

asafk
01-01-15, 19:22
רציתי להוסיף כמה מילים ואז נזכרתי שכבר כתבתי אותן....
http://www.jeepolog.com/forums/content.php/1177-jeepolog-archive

(הכותרת שבחר העורך קצת לא משהו אבל חוץ מזה אני עדיין חותם על מה שכתבתי אז)

אסף.

Bernard
01-01-15, 19:49
כל מילה... בסלע.

אבל אני פחות "סלחן" ממה שאולי עולה מהתגובות שלי (בשירשור הזה..) - אני לא רואה שום הבדל או צורך מיוחד בחינוך או צורך בחינוך מיוחד בנוגע ל"טיול בשטח".
החוליגן הזה.. שלא מבין שלא זורקים זבל סתם כך או הדביל שחושב שהוא יכול להשאיר "שקית זבל ארוזה היטב" במקום שאין פח אשפה יעודי... את החוליגן הזה ני לא ורצה איתי - לא לארוחת בוקר ולא לטיולון קצרצר.
זה לא משהו מיוחד ומסובך שצריך "ללמד" ו"לחנך" - ובנינו, מי שצריך לחנך אותו לדברים האלה, והוא בגיל של "יש לו רשיון ויש לו רכב"... גם לא בדיוק ילמד ממך.
שמישהו אחר ינסה לחנך אותו.

אני מדבר על הפירסום פה באתר - וכן, בועז, אני יודע שיש פה "מרגלים" של החוליגנים, שרק מחכים "לגנוב" פה את פינות החמד הסודיות..
אני רק רומז, בעדינות עד עכשיו ועכשיו מעלה קצת את רמת הרמז, שיש גם פה, בנינו - "הטובים", כאלה שיורדים מהשבילים ומזיזים עצים ועוקרים הרים ו... אנחנו, בעיני עצמנו, לא נחשבים חוליגנים...
לנו יש "שיקול דעת". הכי חשוב שלקחנו את שקית הזבל איתנו, למרות שפירקנו לסלע ההוא את הצורה ו"כבשנו את השטח"...
לנו מותר..

savyon
01-01-15, 20:45
חלק מהחינוך שלי התקבע הודות לטיול או שניים עם השמשוני,

וכמי שאינו יודע לנווט, להגיע לנ"צ 114690/1021268, בלילה, היה משימה לא קלה
ועם כל השפצ"ים שהיו בדרך...:confused: מאז למדתי להתגבר קצת על הפחד
אבל נ"צ לילי איין.

שמשוני???

ד ו ר ו ן
01-01-15, 20:47
ברנרד,
האינצידנט שתיארתי עם העדר שנחת עלינו והדליק מנגלים ועשה רעש, היה בארמון.

taylorh
01-01-15, 21:02
וזה מה שרואים אם מסתכלים לצד השני...
אמנם לא פרסמת מהו הפרס אבל נראה לי שבין הפותרים נכונה תוגרל מחרשה.

מאחר ויש לי נקודה בעמוד ענן דקורה שם אגלה רק שהשם שלו כמו אפריים.....

Bernard
01-01-15, 21:19
ברנרד,
האינצידנט שתיארתי עם העדר שנחת עלינו והדליק מנגלים ועשה רעש, היה בארמון.
אתה רואה... מגיעים לכל מקום, החוליגנים...

כן יפרסמו פה או לא יפרסמו פה - כך לפחות סביון ואני נכיר מקומות חדשים...

אחי שיכנע אותי לקנות רכב 4X4.
בהתחלה התנגדתי ואמרתי שהיה לי מספיק "שטח" בצבא (לו, לא היה) ושלא יבלבל לי את המוח. כמו שאמרתי במקום אחר פה, שתי סטירות יישרו אותי ובסופו של דבר קניתי סופה ו... נדבקתי.

כשהתחלתי לשכנע חברים לעבור ל-4X4, שאלו אותי למה זה טוב, שהרי אפשר להגיע לאתרי פיקניקים לאורך שביל ישראל, גם עם פאסאט, עניתי שעם 4X4 אפשר להגיע למקומות שהפאסאט לא מגיעה ולהתרחק מהחוליגנים הרעשניים והמלכלכים ושלא מתחשבים באלה, בשולחן הפיקניק המקובע שלידם...
האמת - טיעון משכנע שאכן שיכנע.

היום, כמו שדורון ויונתן ציינו (לא מצטט!!), החוליגנים מגיעים אל מעבר לשולחנות הפיקניק של שביל ישראל ויער בן שמן... וזה חבל.

אבל זה מה שיש וזה לא עומד להשתנות לטובה.

החינוך צריך להתחיל בבית. לא בשטח.
אני לא מאמין בחינוך לשטח - אני מאמין שמסבירים... פעם אחת, משום שזה צריך להיות ברור מיד.
אני לא רוצה איתי כל מיני חוליגנים, ולנסות לחנך אותם לנקיון ודרך ארץ.
אני לא מעיר למלכלכים.. אני פשוט מתרחק ובורח מהם.
אני לא מאמין ב"הסברה" - מסבירים כבר שנים. תראה מה קורה אחרי כל יום העצמאות וכל חג, לאו דווקא ב"ארמון". בכל מקום.
אני גם לא מאמין שצירך להעניש את כולם, בגלל אותם חוליגנים.

צריך, לדעתי, להכפיל ולשלש את מספר הפקחים ולהגדיר להם אופי תפקיד שונה ולא "מתעלל" ולהחמיר (עשרת מונים) בענישה של חוליגנים - זה החינוך הטוב ביותר שיכולים לקבל, כאלה שצריך שוב ושוב להסביר להם שקופסת טונה ריקה לא משאירים אחרי שעוזבים.. גם אם מכסים אותה בקצת חול (מה יש להסביר פה?) או שעל שדה חרוש/זרוע/נובט/"עובד" לא "מקצרים" ולא עושים "חארקות"..

תראה פה, בארה"ב.
יש שלט בכניסה לפארק - What goes in – goes out. Don’t leave anything behind וזהו... אין יותר מה להסביר. אין פחי אשפה ואין זבל.
וגם אף אחד לא מתעסק עם הפקחים - אלה... פחד אלוהים! בצבא, עוד כשהתלהבתי מה"שיפצורים" ("פ" רפוייה, כן?), לא הייתי מדוגם כמוהם..
אז נכון שפה ושם יש איזה חוליגן שחורט את שם שלו (נוסח ברוך ג'מילי) אבל הוא החריג ואם יתפס... יסבירו לו טוב מאוד, כך שיבין..

אז, באימש'כם, תעזבו אותי עם לקחת איזה חוליגן בשיקום לטיול ארוחת בוקר.
אבל גם אל "תיסגרו" לי את המקומות היפים, שאתם מוצאים... החוליגנים יגיעו לשם ממילא ורק סביון ואני... לא נזכה..

ד ו ר ו ן
01-01-15, 22:17
אתה רואה... מגיעים לכל מקום, החוליגנים...
כן יפרסמו פה או לא יפרסמו פה - כך לפחות סביון ואני נכיר מקומות חדשים...
תפרסם באינטרנט, בלי בקרה- תמצא אותם אתך בארמון הרבה יותר מהר ממה שחשבת..
תעביר למי שאתה סומך עליו, וזה יתפשט לאט ובאחריות.

אני לא מעיר למלכלכים.. אני פשוט מתרחק ובורח מהם.
אני לא מאמין ב"הסברה" - מסבירים כבר שנים. תראה מה קורה אחרי כל יום העצמאות וכל חג, לאו דווקא ב"ארמון". בכל מקום.
לא תצטרך לברוח מהם אם הם לא יהיו שם..
לפני כמה שנים, מתחת לחמרן, 7 בבוקר, וחבורת סופות שעונות על כל הסטיגמות האפשריות חולפות אותנו בדרך לחמרן.
אחד הרכבים חורג מהשביל, רק כדי לטפס על חומה עתיקה שיש במקום.
בהתחלה די קיבלתי בחילה מהאיש וההתנהגות- הרי אתה הולך לעלות על החמרן, בגלל שהוא מאתגר, אז מה בדיוק עשתה לך חומה חצי הרוסה בגובה חצי מטר?
ואז הבנתי שהוא כנראה בכלל לא מבין שהוא דרס אתר ארכיאולוגי..

שאלת מה ההבדל בין יונתן שנוסע בשביל לא מסומן ברכס דימונה?
זה בדיוק ההבדל, היכולת להבחין איפה להניח את הגלגל כדי ליהנות מהשטח, ולא לעלות על אתר ארכיאולוגי, או להבין את ההבדל העצום בין נסיעה על משטח סלע או נסיעה על יחידת חוואר או לס.

כמה שנים לפני כן, הם בכלל שרצו רק בחולות ראשל"צ.. עד שמישהו התחיל לפרסם את המסלולים האלו בדרום.
ואני לא חושב שאני מיוחד או שהשטח של אבא שלי, אבל חושב שאנשים כאלו לא ראויים לשטח.
וכשזו לא שמורה, גם אין לך מה לעשות כנגד חוליגנים כאלו- והם מגיעים אך-ורק כי המידע נהיה זמין ללא בקרה.

לשתף?
בהחלט, עם אחריות איך אתה מעביר את המידע.

צריך, לדעתי, להכפיל ולשלש את מספר הפקחים ולהגדיר להם אופי תפקיד שונה ולא "מתעלל" ולהחמיר (עשרת מונים) בענישה של חוליגנים -
טעות חמורה.
אכיפה סלקטיבית היא כמעט בלתי אפשרית, כי הם לא מכירים אותך אישית כמו שהיה לפני 20 שנה, אלא מתייחסים לכולם כאל ממוצע מייצג.
וככזה- כמו הרבה גורמי אכיפה, הם יטפלו לזה שעצרת לקפה מתחת לעץ שיטה, עם שני גלגלים בצד כדי לא להפריע למעבר (דרך ארץ..), "כי זה לא חניון יום מוגדר"- ולא משנה אין בכלל דבר כזה חניון יום מוגדר.. (מקרה אמיתי כאן מהאתר), ולא יעזו להתעסק עם חבורת בבונים שמפחידה אותם.

יש חריגים לטובה, אבל אותו פקח שהחליף אתנו כמה מילים, התרשם, הפעיל שיקול דעת ונענה בחיוב לבקשה שלי לנסוע במקום סגור למטיילים באותו הזמן, שנתיים אחרי דפק דו"ח לחבר, שחנה מחוץ לגבול השמורה וירד ברגל לגב מים לשתות קפה.

ובאותה הגישה, אני לא סומך על מי שאני לא מכיר, ולא יודע מי ומה הוא- ולא מעלה ברשת לדראון מקומות שאני לא רוצה להגיע של התחבטות אם "אני לא מעיר למלכלכים.. אני פשוט מתרחק ובורח מהם"..

תרצה המלצות לגבי אזור מסוים?
תבקש, תקבל בפרטי.
זה קורה כבר היום בהרבה שרשורים.

Bernard
01-01-15, 22:46
העניין של פירסום או מענה "בפרטי", כבר עלה פה, אני חושב, בקשר להמלצות טובות ורעות על בעלי מקצוע - זה די מוציא את כל התוכן מהאתר, אם דברים פה מתנהלים בהודעות פרטיות ורק למי שזה ממש מעניין אותו וממש מכיר את כולם ויודע למי לפנות לגבי כל שאלה...
אתה פשוט מקדם את שיטת ה"מפה לאוזן" ו"חבר מביא חבר" לגירסת האימיילים וההודעות הפרטיות - בשביל זה לא צריכים אתר כמו ג'יפולוג.

ומי דיבר על אכיפה סלקטיבית?
אכיפה זהה לכולם ואמרתי "...להגדיר להם אופי תפקיד שונה ולא "מתעלל"." ואפילו נתתי דוגמא של הפקחים פה, בארה"ב.
הם לא חברים של אף אחד ולא מכירים אף אחד והם די "מלאים בעצמם" ו.. עושים את העבודה בשיקול דעת ולא בצורה דווקנית מטומטמת ודבילית.

סיפרתי פה, לפני איזה שנה או משהו כזה, על טיול שעשינו לצפון ניו יורק.
מצאנו מקום, על שפת אגם שמוגדר כאתר נופש, הרחק מכל העמחה..
זמן קצר אחרי שהדלקתי את המנגל הקטן, הגיעו שני פקחים של המקום ואמרו שהנקודה הספציפית הזו, היא לא מקום לפיקניק ושאסור להדליק שם אש. אבל, כך אמרו, הם רואים שהאש "בפיקוח" ושלא ידעתי ולכן הם מבקשים שאסיים עם זה ואכבה את האש מיד אח"כ...
אחרי זמן מה הגיע פקח נוסף, של המדינה, ושוב... הבין מה היה ו.. זהו.
התנהגו בתקיפות ובנימוס ונענו בנימוס והתרשמו... כל אחד עשה את תפקידו והמטרה, שמירה על המקום, הושגה.
אם היה ליכלוך מסביב או שההתנהלות שלי היתה "חוליגנית", תוך שנייה הייתי מוקף פקחים קשוחים, מקבל דו"ח רציני ואולי אפילו נעצר וכל הציוד שלי מוחרם - כך פשוט ומהר ולפי החוק.

מוני אורבך
02-01-15, 07:13
ברנרד לא צריך להרחיק עד הגן עדן שלך בכדי להתקל בפקחים הגונים.
16שנה אני מטייל בשטח, נתקלתי כבר בהרבה פקחים.
גם בצפון וגם בדרום ואפילו במרכז.
אף פעם לא היתה לי שום בעיה עם פקח.
לרוב שלום שלום מה נשמ, ואפילו מצידים אותי בשקיות זבל אם צריך.
פעם פעמים נסעתי בטעות במקום שלא צריך או חניתי במקום אסור.
הסבר קצר של הפקח, אני מתנצל טעות, מצידי והענין נגמר בשלום שלום.
היו כמה פעמים שחשבתי שהפקח טועה. אף על פי כן עשיתי כדבריו.
הוא חי את השטח לא אני, אני רק מבקר.
איך היחסים הטובים הללו? מאוד פשוט.
אני לא יורד משבילים מסומנים, לא פותח קוליסים.
לוקח איתי את כל הזבל, ונותן כבוד לפקחים.
אני יודע, אני פולני רכרוכי מרובע ניחנח ועוד ועוד..
אני לא פחות נהנה מהטיול, לא פחות סופג אווירה.
כנראה שלי אין צורך להיות היוצא מהכלל, שמותר לו הכול
ולאחרים לא, כי הם לא מיוחדים כמוני

Bernard
02-01-15, 19:32
כמוני כמוך, מוני - פולני ניחנח.
אבל לא עלינו אני מדבר אלא על מדיניות הרשות והאופן שבו הפקחים מוציאים אותה לפועל - ועל זה דובר פה רבות.
נדמה לי שיש גם בין החברים פה פקח של הרשות, שהסביר מהצד שלו, איך הדברים נראים... והם לא נראים טוב.

אז בין "המדידות בעין" כמה אתה רחוק מקו המים וסגירת איזורים שלמים, על מנת שלא יהרסו והדוחות שמחלקים לאופניים (הכל סיפורים מפה, מהאתר פה) ובין זה שאחי תמיד הציע לפקחים קפה ואף פעם לא קיבלנו ולו דו"ח אחד.... בין אלה לאלה, יש מספיק סיפורים שמצביעים על מדיניות "אכיפה" דרקונית שבאה לשרת את הפוליטיקה של נושאי המשרה ולא בדיוק לשלב בין חופש התנועה ואהבת הארץ והטבע לבין הצורך לשמור עליו... על הטבע.
על זה אני מדבר.

ופה זה לא גן עדן.
רוב השטחים פה, במזרח, הם פרטיים ואף אחד לא יכול להינות מהם, כמו למשל בארץ...
ואם אתה רוצה "לשחק" עם האוטו, יש לזה פארקים מיוחדים.. סגורים כאלה וגם הם פרטיים (חפש באתר, פעם העלתי משהו שאין איפה לנסוע פה לטיול 4X4 - שלחו לי לינקים לכל מיני פארקים כאלה... דרור כתב מה הוא חושב עליהם (בגרמניה) ואני מסכים עם כל מילה).

אני מדבר על משהו אחר.
אני מדבר על זה שהפקחים נמצאים פה על מנת לשרת את הציבור ולא לשרת "מטרה". גם השמירה על המקום, שהם אמונים על אכיפת החוקים הנוגעים בדבר, נועדה על מנת שיוכלו להינות ממנו - לא סוגרים מקומות ומונעים גישה לחלוטין, בתירוץ שצריך לשמור עליו. ולא משתמשים בחוקים על מנת לסחוט כספים ולהפגין כוח ושליטה (חוץ מדוחות המהירות - מסחטת כסף מוצהרת).
הפקח, פה, לא יחכה לך ביציאה מהמקום האסור - הוא ימנע את כניסתך לשם (אם יש הצדקה לסגירה, כמובן) ולא יתחיל להתווכח אם "כלי רכב" הכוונה גם לאופניים ואם לחד אופן מותר...
אם צריך לסגור מקום (לשיקום), לכולם יהיה ברור למה ולכמה זמן סגור ולמי בדיוק מותר להיכנס.
יש גם מספיק כח-אדם (איכותי!!! לרשות הפארקים יש רשימת המתנה וסינון, שלא יבייש יחידות מיוחדות) "להשכיב" רכב מאוייש בכניסה לאתרים סגורים או לסייע לפקח במפגש עם כל חוליגן שמתחצף (וכבר הזכרתי כאן, שיש פה עבירת התחצפות - סובייקטיבית לחלוטין!!) או שלא נענה לפקח.
פה, אין דבר דבר כזה "להתמודד" עם חוליגן - ברגע שעברת את הגבול (וזה נתון לשיקול דעתו המוחלט של הפקח/שוטר/כבאי וכו'), מיד יהיה מי שיטפל בזה - מיד.
אולי בגלל זה הם לא צריכים להוכיח דבר וכל ההתנהלות שלהם פחות כוחנית ויותר לינארית אבל זה מתחיל בזה שלא צריך להסביר "דברים" - יש שלט שלא משאירים כלום ואין צורך להתווכח אם הזבל "אורגני" או לא.

ואת זה אין לנו - בגלל זה אני לא רוצה לקחת איתי "מתמחה" בטיול שטח - זה שלא זורקים זבל על הריצפה, זה בכלל לא קשור "לשטח". וזה שלא מגבירים את אייל גולן או גידי גוב ל"פול ווליום" לא קשור לנימוס בטיול. וכמו שאתה לא עושה פרסה על המדרכה או בחצר של השכן, כך גם לא צריך להסביר למה לא להיכנס לשדה (שברור שהוא מעובד - ואל תגיד לי שגם את זה צריך להסביר..).

הסברה?
מסבירים פה שנים וכלום לא עוזר עם החוליגנים. תתכיל לפגוע להם בכיס והם יבינו מהר מאוד..

בפוסט הבא-הבא שאעלה על "גן העדן" כמו שקראת לו, יהיה חלק על אגם במרכז-מערב.
אלפי אנשים נופשים שם (חגיגות יום העצמאות) במשך כמה ימים - על קו המים!!!
מדורות ענק וחגיגותשתייה וקרוואנים ומה שאתה רוצה - אין פקח במקום (לא נראה) והאוכלוסיה... נגדיר אותה כ"לא ברמה הכי גבוהה" ו.. אין זבל!
ואין מוזיקה בקולי קולות (ביום) והם צפופים שם, לפחות כמו בכינרת בחופשים.
זה כבר עניין של משמעת עצמית אבל לא פחות מזה, זו גם העובדה שהם יודעים שחריגה מהכללים (הכתובים והלא כתובים) יכולה מהר מאוד להביא להחרמת כל הציוד ולמשפט וקנס גדול...
אני זוכר איזה מקרה, שמישהו פה העלה טענה לגבי החרמת רכב שנהגו בו בשיכרות - מה הבעלים אשם, אם הילד/שכן/חבר נהג ברכב שיכור. למה הבעלים צריך לסבול - הוא לא. אבל זו לא הבעייה של הרשות... מהר מאוד השתרש הפחד מהחרמת הרכב והאחריות "התקבעה" לכל אורך "שרשרת השימוש ברכב".
אחרי כמה החרמות של רכב שירד מהשביל (בשיקול דעת, כפי שאמרתי. לא זה ששם שני גלגלים מחוץ לשביל, לאפשר לאחרים לעבור..) או החרמת כל ציוד "האוכל" (ואתה יודע מה, גם הרכב) של מי שהשאיר זבל (גם "ארוז יפה")... תאמין לי כווווולם יבינו.

סיפורון קטנטן (יש עוזרת, שבאה עם הגמדים שלה, אז יש לי זמן לשבת קצת ליד המחשב, למרות שהגמדים בחופש).
יש פה תכנית בערוץ המדע, על פקחים בכל מיני מקומות בארה"ב.
יש איזו שמורה שאסור "לדוג" בה צדפות מסויימות (מותר להיכנס עם הרכב עד לקו המים, לשחות, לדוג, פקניק, גריל... הכל. רק תשאירו נקי ואל תשלפו צדפות מהים) - כמובן שיש כמה חכמולוגים שחייבים את הצדפות.
בקיצור שלושה חברים יוצאים מהים ורואים מרחוק את הפקחים ומיד זורקים את הצדפות שאספו. כמה לשיחים אחת מתחת לאוטו ועוד איזה אחת בצד.
למרות שהכל מצולם ורואים בדיוק מי זרק מה, אסור לצצות הצילום להתערב והפקחים (בחור ובחורה) לא יכולים להשתמש בחומר המצולם במקום (אין את הפטנט הזה, שיש לשופטים בפוטבול פה - עוצרים את המשחק ובודקים בוידאו מה היה).
הבחורה מגיע אל השלושה (יש להם שני כלי רכב) ומחילה לתחקר (מרחוק היא ראתה שזרקו משהו) - כמובן שהם מכחישים הכל.
היא לוקחת מהשלושה את רשיונות הנהיגה (הכל בנימוס.. משני הצדדים - הרי יש מצלמות מסביב. כולם מנומסים). ונכנסת לשיחים לנסותלמצוא מה נזרק שם.
אחרי כמה דקות טובות (זה ערוך אבל רואים איך מזיעה, כך שמבינים שעבר די זמן..) היא מוצאת צדפה אחת וחוזרת לשלושה.
שואלת מי הוציא את הצדפה מהים - השלושה מתתממים ואומרים שאין להם קשר לזה ושהיא לא יכולה להוכיח שהם קשורים לזה.
מיד הבחורה מודיעה בקשר על 3 "מתחכמים" וממשיכה בתיחקור ידידותי.
תוך דקה (זה כבר לא ערוך) מגיעים עוד 3 ניידות פקחים ועומדים בצד - מסתכלים על האירוע.
אחד מהם קולט את הצדפה מתחת לאחד מכלי הרכב ורומז לבחורה.
ההיא מסתכלת ואומרת שתשאל רק עוד פעם אחת "מי לוקח אחריות" - שוב, כולם תמימים.
מיד - אבל מיד - היא מודיעה להם:

ששני כלי הרכב מוחרמים, עד לבירור העניין.
ציוד הצלילה/שחייה מוחרם לצמיתות - יכולים להגיש בקשה בבימ"ש אבל רק בתום החקירה והמשפט, אם יהיה.
נרשם לכל השלושה, דו"ח ברירת קנס על "הפרעה לפקח" - על העלמת הראיות - המשפט, אם יבחרו לא לשלם את הקנס, יתקיים בתום החקירה על הצדפות ואם יהיה משפט בתום החקירה, בתום המשפט... התוצאות ברורות.
חתמו על כך שנמסר להם צו (במקום) שאסור להם להיכנס לשום שטח בפיקוח אותה רשות פקחים, שעליו הם יכולם לערער אחרי שלושים יום (ובתוך שבוע, מאותו מועד) - לא היו חותמים שנמסר הצו, היו נעצרים ומובאים בפני שופט בתוך 4 שעות.

אחרי שראיתי את הפרק הזה, התקשרתי לחבר שלי (סגן השריף בגימלאות) ושאלתי "היתכן?!?!?- מה זה, דיקטטורה? ומה עם זכויות הפרט ודיני ראיות והוכחות?"
והוא אמר "וודאי!!!" You don’t mess with the law and if you do, it goana cost you… a lot.

עוד הוא אמר שאם אכן יהיה משפט (יענו החבר'ה לא יודו - בכל מקרה לא יראו את כלי הרכב לפחות 30 יום. לפחות), כלי הרכב יוחרמו לצמיתות (ויחולקו לרשויות האכיפה במדינה), גם בלי שימצאו טביעות אצבע של החשודים על הצדפות (הוא היה סארקסטי) משום שהשופט לא טמבל ושלא יספרו סיפורים - מילה של פקח שראה שזורקים משהו ולא אמרו מה בדיוק זרקו - מספיקה להרשעה.במיוחד כשמצאו בסביבה הקרובה צדפה.

שאלתי גם על זה שראו שם שתפסו מישהו אחר, שהוציא צדפה וזרק כשהפקח התקרב (אותו סיפור) אבל מיד כשהפקח שאל, הוא הודה והתנצל ואמר שטעה והפקח "ויתר לו" - זו לא אכיפה סלקטיבית?
סגן השריף אמר שלפקח יש שיקול דעת נרחב מאוד ולא ניתן לערער על החלטות שהוא "לוקח" בשטח (כאמור, "עירעור" (יותר נכון, בקשה לקבלת המוחרם בחזרה - לא יכולה להיות קביעה שהפקח טעה ולכן צריך להחזיר) על החלטה אחרי 30 יום) והוא יכול, למעשה, לעשות מה שהוא רוצה ולפעול לפי התרשמותו, איך ואיזה חוק להפעיל.

זה מה שהייתי רוצה לראות בארץ - אבל עם פקחים שאכן מפעילים שיקול דעת.
זה לא בשמים - פקחים איכותיים, אג'נדה מתאימה וחוק מתאים. תאמין לי, מהר מאוד(אחרי שכבר עברנו כמה עשרות שנים של "הסברה") כולם יהיו מחונכים "לשטח"..

ד ו ר ו ן
02-01-15, 20:52
ברנרד,
כשפקח אומר בגלוי שמבחינתו מטיילים זה אויב.. איך אתה יכול לסמוך על אכיפה נקייה?

לא הכל שחור, להיפך, הרוב לא כאלו, אבל ברגע שיש כמה אנשים שמשתמשים בתפקיד כדי לקדם אג׳נדה אישית, אסור שיהיו להם סמכיות כאלו.

דידין
02-01-15, 21:09
לעינייננו

אני כשאני מפרסם מקומות /אתרים כאן ,תמיד במקש בסיום הפוסט שימרו על הניקיון
אם לא פירסמתי סיסמא זו, מתוך שיכחה אן פיזור נפש .

אני מציע שע"מ לחדד את נושא שמירת ערכי הטבע ועל הניקיון במקומות בהם אנו מבקרים,
נעשה לנו חוק שבסיום כל "פוסט" בכל נושא שהוא ,נציב סיסמא כזאת ע"מ לחדד כל הזמן את המסר .
אז בואו נתחיל מעכשיו :

שימרו על הניקיון וקחו הזבל איתכם

Bernard
02-01-15, 21:53
ברנרד,
כשפקח אומר בגלוי שמבחינתו מטיילים זה אויב.. איך אתה יכול לסמוך על אכיפה נקייה?

לא הכל שחור, להיפך, הרוב לא כאלו, אבל ברגע שיש כמה אנשים שמשתמשים בתפקיד כדי לקדם אג׳נדה אישית, אסור שיהיו להם סמכיות כאלו.

אני לגמרי מסכים איתך ובגלל זה אמרתי שצריך להגדיר להם אופי תפקיד שונה ולא "מתעלל". וגם להיפטר מכל ה"עבד כי ימלוך", ששורצים בכל חלקה טובה, בכל מיני מקומות (והנה אנחנו חוזרים לויכוח על איך למשוך כוח אדם איכותי לשירות הציבור..).
נראה שהאג'נדה של הרשות היא כאילו שהמטייל הוא אוייב והם באים לשמור על הטבע מפניו ולא שצריך לשמור על הטבע, על מנת שנוכל להינות ממנו - כבר דובר רבות על כך פה - וכך מתייחסים הפקחים לעבודתם.

אבל זו לא הנקודה.
כמו שדידין אמר - "לעינייננו".
זה שיש חוליגנים, לא אומר שצריך לשמור את כל "המקומות הטובים" בסוד. החוליגנים, בסופו של דבר, יגלו אותם ועד שאנחנו (סביון ואני ודומינו) נזכה לשמוע עליהם, זה רק אחרי שהחוליגנים כבר הרסו...

בחוליגנים צריך לטפל כמוב.. חוליגנים.
לא להסביר - הכל כבר הוסבר.
לרשום אתמספרי הרכב של אלה שהורסים שדה ומלכלכים ולדווח לרשויות (בתקווה שאלה יעשו את עבודתם).. רק שדרור לא יכנה את המדווחים "מלשנים"...

ראיתי שמישהו העלה פה, לא מזמן, איזה סירטון של חוליגנים שמשתלטים על מסלולים ואתרים בצפון (הטרקטורונים שמטרידים בתוך הנחל)... מה יש להסביר לאלה? אולי גם אותם ניקח לאיזה ארוחת בוקר?
להגיש תלונה ולבוא להעיד ולתת להם בראש - אין דרך אחרת.

דידין
02-01-15, 22:22
סתם קריוז

עין נון צולם לני פחות משבועיים בהפרש של יומיים.

תמונה ראשונה באמצע השבוע (סיור מקדים)

94772

תמונה שניה בשבת (רצינו לעשות הפסקת אוכל)

94773

Bernard
02-01-15, 22:29
וברקע, אם אני רואה טוב, יש פח אשפה גדול, לא?

נו, אז תגידו לי - מה יש להסביר פה ומה?
להזמין את החוליגנים האלה לטיולון ולהסביר להם... מה בעצם?

boaz avrahami
03-01-15, 00:02
וזה עוד כלום לעומת מה שיקרה למקום בקרוב, לאחר שפירסמת אותו עכשיו.
אני לא היכרתי את המקום ככה ולרגע חשבתי שזה יזרעאל.
חבל
כאילו כל השרשור הזה ולא הפנמת דבר

דידין
03-01-15, 11:03
אתה באמת חושב שאנשים לא מכירים את המקום ? מה,מחכים שאני אראה אותו ברשת ?
תל יזרעאל יותר נקי ?למרות שאני לא זוכר שהוזכר כאן באתר.
אתם תמימים או שמשחקים אותה תמימים, זאת הארץ שלנו,זה העם שלנו ואיתו ננצח.

שימרו על הניקיון וקחו הזבל איתכם!

Bernard
03-01-15, 17:03
אם נלך ב"מסלול" הזה, בועז, אפשר למחוק את "פורום טיולי ג'יפים ושטח" לגמרי.. ואם כבר, לא יזיק למחוק גם את פורום הבונים + הנדסת ג'יפים (שמגלים סודות שפתאום כולם יעשו ואז הרשויות "יחפשו אותנו") ואפשר גם ללכת ולבדוק את הכדאיות של קיומו של הפורום הכללי ובכלל, לך תדע למי מגיע המידע הסודי מפורום JEEP ... ועוד יותר גרוע, של לנדרובר...

ובוא נבדוק שוב, אם הבית נעול טוב ומי מבטיח לך שהאור במקרר באמת כבה, אחרי שסגרת את הדלת....

עולם אכזר שם בחוץ - אי אפשר לסמוך על כלום ועל איש..

boaz avrahami
03-01-15, 17:14
לא נסחפת בכלל...

מאחר והתרבות השלטת בארץ היא כזו שלא מאפשרת לי להינות מפינות חמד שהם גילו ( רעש ולכלוך), אני אנהג על פי הבנתי גם בהמשך ואמנע מלהציג בפומבי מקומות שטרם התגלו לציבור הרחב ועדיין כיף לי לנסוע אליהם...

פורום טיולים קיים גם בשביל שיתוף מסלולים וחבירה לטיולים משותפים.
לא בכל מסלול יש נקודות שמומלץ לשמור מפני ההמון.

לגבי שאר הטענות שרשמת - אתה זוכר את אדון נעים שעזר לנו מול הרשויות עם מידות הצמיגים?
אתה יודע למה חלקנו מוחק מהתמונות את מספר הרכב?

אתה יכול להשתין מהמקפצה...
יש לך אולי קשרים או מספיק כסף בשביל להיחלץ מזה.

אגב, לא בכל המקררים האור כבה אם סוגרים את הדלת.

JEEP GC V8 98 IR 3.5
Honda 300ex

Bernard
03-01-15, 17:32
אני יודע למה מוחקים מספרים וזו גם אחת הסיבות שלמרות בקשות, לא העלתי את "סיפור המתלים של הריינג'" שלי (כאן גם לא עזרו שתי הסטירות המפורסמות).
אבל מי שנסחף זה די.. אתם.

קח בחשבון שאם אתה הגעת וכייף לך לנהוג שם, המקום כבר התגלה לציבור הרחב... על זה כתב יונתן "שהלכה חדוות הגילויי". הסיכויי שרק אתה יודע על מקום מסויים, די שואף לאפס, בימים האלה... כשכל זב חוטם עם 4X4, יורד מכל שביל ומחפש מקומות מעניינים/מאתגרים.

לי אין כסף ואין קשרים וכל פעם רעד לי הפופיק מחדש בטסטים - אני פחדן כזה.

ו..
האור כן כבה - בכל פעם... תבדוק!
אלא אם מדובר במקרר אנגלי..

boaz avrahami
03-01-15, 17:39
חשבת פעם למה משלמים כסף על פרסום באתר למשל?
אם לפומביות היה אותו משקל כמו העברת המידע מפה לאוזן אז פרסום היה חינם.
אני לא משקיע משאבים בשמירה על הסודיות אלא לגמרי בפשטות לא מפרסם אותו במקום שהמידע יהיה נגיש בקלות רבה מדי.
אני לא מרגיש קולומבוס כשהגעתי למקום יפה ונקי. אני יודע שהיו שם רבים לפני אבל כנראה שלא רבים מדי וכך אני מעדיף את זה...

JEEP GC V8 98 IR 3.5
Honda 300ex

Bernard
03-01-15, 17:55
...וכך אני מעדיף את זה...

JEEP GC V8 98 IR 3.5
Honda 300ex

כמו כולנו, כמו שאמרתי.

אבל...

וגם הפרסומות מתאימות לחתך החברים פה... אני לא רואה פה פרסומות למחרוזות שירים של אום-כולתום ולא של מערכות הגברה להטרדת שכנים וכשמישהו רומז שאפשר לפתור, די בקלות, בעייה של נביחות של כלב, אין למחרת פוסט "מנצח" עם ראש של כלב על עמוד... וגם אם לא מפרסמים מספרי מכוניות, יש פה גם כאלה (מפגרים?) שמעלים את דו"ח מידרוג הקרדיט שלהם
יש פה אוכלוסיה (קצת) אחרת...
וגם אם זה אתר פומבי... עדיין, לקחתם את הסודיות (וההטפה לה) לרמה אחרת..

ד ו ר ו ן
03-01-15, 18:05
הסיכויי שרק אתה יודע על מקום מסויים, די שואף לאפס, בימים האלה... כשכל זב חוטם עם 4X4, יורד מכל שביל ומחפש מקומות מעניינים/מאתגרים.
ממש לא נכון.
הם התחילו להגיע למקומות האלו עם פריחת תוכנות הניווט.
הטיילים, התחילו להגיע לעומק השטח עם הספרים של אבירם ברקאי וכו', ותיאר את זה פעם יפה מאיר שלו, כשנתקל באנשים ששאלו "האם אתה ב-14?", ולקח לו זמן להבין שהם מתכוונים למיקום בשטח לפי מס' המסלול בספר, ולא לפי שמו המקורי..

זמינות תוכנות הניווט הביא את השאר.. לא שזה רע, שאנשים יכירו את הארץ, אבל זה אומר הרבה נלווים ללא דרך ארץ מינימלית.

נתקלנו לא מעט באנשים שאין להם מושג איפה הם נמצאים, ורק תכנת הניווט אפשרה את ההגעה שלהם לאן שהגיע- בלי האינטרנט ותכנות ניווט, הם לא היו מעיזים להיכנס לעומק השטח.
פעם,
היית לומד לנווט עם מפה כדי למצוא את הדרך לתוך השטח, ואם לא ידעת לנווט מחוגי סיירות או מסגרות כאלו, שגם חינכו לתרבות שטח, אז למדת בצבא, שגם שם לרוב יש חינוך לתרבות שטח, או שכמו שסביון הזכיר, נסעת אחרי חבר שמכיר ולימד אותך אורחות שטח.
עברת סוג של "מסלול לימוד שטח" שהקנה לך כלים והבנה מה זה שטח, ואיך ראוי להתנהל כדי לשמור על הסביבה ולהנות ממנה, ולדעת לחזור הביתה.

תוכנות הניווט מחקו את שלב ה"הכשרה" של הקניית תרבות שטח למטיילים, והביאה הרבה מאד אנשים ישירות לעומק, בלי להבין מה יש סביבם.

היום, הם מורידים מסלול מהרשת, או נקודה מסומנת בעמוד-ענן, ותוכנת ניווט אומרת להם ימינה-שמאלה עד לנקודה, בלי שהם בכלל יודעים לקרוא, לא את המפה ולא את הנ.צ..

הדבר הזה גורם לאנשים לחשוב שיש מי שיפנה אחריהם את הזבל מחניוני לילה, לתלות שקיות זבל על עצים, לשרוף עצי שיטה בתור חומר בעירה, להפעיל מערכות קראוקי בקולי-קולות, לישון צמוד למקורות מים במדבר, לפרק לוחות שיש או בסיסי עמודים מרוחייבה, , או "סתם" לא להבין שיש זכות קדימה למי שעולה.. כי יותר קשה לו.

זה גם הגורם ללא מעט תקלות בטיחות כשהם מתברברים/אין קליטה/המחשב שווק ולא מתפקד.
מידי פעם אנחנו פוגשים כאלו בשטח, ששואלים שאלות מפחידות, כי אתה מבין שאם הוא לא היה פוגש אותך, הוא היה מחפש את עצמו הרבה מאד זמן עד שהיה מוצא את הדרך, או יותר גרוע נפגע בניסיון חילוץ עצמאי בגלל מצוקה.

דידין
03-01-15, 18:54
אני לא יודע איך אחרים,אבל אותי לימדו שאם מקבלים (אתרים/מסלולים-כאן בפורום), אז צריך גם לתת.
לכן. כהוקרה על מה שלקחתי מהפורום(לא נולדתי עם ידע בהכרת הארץ),לכן אני מביא משלי.
להיות רק "לקחן"זה קל מאוד.
לפעמים אני מפרסם אתרים/מסלולים כאן וכ200 צופים לא מכירים-אז הנה תרמתי חלקי לפורום.

Bernard
03-01-15, 19:16
עם כל הכבוד, דורון... אתה מברבר את עצמך לדעת...

עירבבת כ"כ הרבה נושאים, שיושבים לך על הלב, והתפזרת ... על פני כל השטח..

תוכנות הניווט תפורות על אנשים כמוני - עברתי ניווט בצבא ואפילו הייתי טוב ושנאתי כל רגע ושכחתי הכל, מיד כשהתברר לי שמאיר הר ציון כבר לא אהיה.
נכון - תוכנות הניווט הפכו את הירידה לשטח קלה יותר ולא צריך לדעת את מפת הכוכבים על מנת להגיע לעץ השיטה ליד חלוקים.
אני מבין את ה"העלבות" שכבר לא צריך להיות מומחה במפה טופוגרפית ולקרוא מצפן מתוחכם ופתאום כולם "יכולים" ונעשה "צפוף" ויש כאלה "שלא מבינים כלום בשטח" ועדיין מגיעים.
אותם/ן תרוצים/סיבות העלו פה גם לעניין בקרות המשיכה והנעילות וכל הדברים ש"נהגים אמיתיים" לא צריכים ופתאום כולם עוברים...

כל הדברים נכונים עובדתית ולא קשורים בכלל לעניין ה"חינוך לשטח" ו"תקופת חניכה"... קישקוש מקושקש.
אותי לא היו צריכים לחנך לא להשאיר ליכלוך אחרי. גם חבר שלי, שהצטרף בסך הכל לשני טיולי שטח, לא היה "ירוק" שצריך היה להסביר לו שלא זורקים על הקרקע את הליכלוך והוא לא העלה על דעתו לקשור שקית זבל על עץ באמצא המדבר.
וחבר אחר, עד היום לא מבין מה לא בסדר לזרוק סיגריה קטנה וכבוייה לגמרי, בצד הדרך.
עניין של חינוך אלמנטרי, שלא קשור להיותך (או לא) "חיית שטח.

חוליגנים וחסרי חינוך וחסרי התחשבות יש בכל שכבות האוכלוסיה ובכל שכבות "אנשי השטח".
כשיש יותר נגישות (גם כלי רכב נגישים יותר וגם אמצעי התמצאות וגם... כסף זמין) יש יותר אנשים ב"שטח" - יותר אנשים "טובים" ויותר אנשים "לא טובים".
כמו בכל דבר.

הרצון להשאיר איזשהי הילה של סודיות, של "רק אני יודע", של "לא כולם יכולים להגיע", של "שלא יגיעו כולם ו... יהרסו... לי", הוא מובן בהחלט.
אבל... כמו שאמרתי, בגלל זה אני באתר הזה ולא באתר אחר, שמושך יותר "לא טובים"..
ומה שאתם אומרים ומטיפים לו, די מעקר את האתר ויותר מזה - לא ברור מה בכל זאת אתם עושים פה, אם כל כך מסוכן...
והנה, אתם בכל זאת פה ובכל זאת חולקים מהיידע שלכם ובכל זאת מתייחסים לחברים פה כאל "טובים" (גם כאלה שאתם לא מכירים - שהרי, מניין לך לדעת שאני לא מה"לא טובים", שתגלה לי "סודות" בפרטי ושלא אפרסם אותם)...

מזכיר לי סיפור על חברה שלנו פה (חזרה כבר לארץ).
אכלה עוגה מ-צ-ו-י-נ-ת-!-! אצל איזו חברה וביקשה את המתכון.
ניסתה כמה וכמה פעמים להכין את אותה עוגה ו... לא יצא כמו שצריך - תיסכול איום.
אחרי זמן מה התברר לה (דרך צד שלישי) שאותה חברה אמנם נתנה לה את המתכון אבל השמיטה כמה מרכיבים וכמויות... "שלא יסתובב המתכון"...

- - - Updated - - -

אני לא יודע איך אחרים,אבל אותי לימדו שאם מקבלים (אתרים/מסלולים-כאן בפורום), אז צריך גם לתת.
לכן. כהוקרה על מה שלקחתי מהפורום(לא נולדתי עם ידע בהכרת הארץ),לכן אני מביא משלי.
להיות רק "לקחן"זה קל מאוד.
לפעמים אני מפרסם אתרים/מסלולים כאן וכ200 צופים לא מכירים-אז הנה תרמתי חלקי לפורום.

איפה האייקון ההוא, של הבוהן למעלה, כמו בוואטס-אפ?
תחשוב שהעלתי אותו כאן.

יובל48
03-01-15, 19:44
נראה שאתם מפספסים את העיקר,החינוך מתחיל(לפחות אצלי)מהבית,תנועת הנוער ,בית הספר וכל המסגרות
השונות שעובר האדם בחיים ולא "בחונך" שנסעת אחריו בטיול.
טיולי הג'יפים שלי החלו בגיל מבוגר יחסית לצערי,אך גם לפני זה,בטיולים משפחתיים ופיקניקים במקומות שונים
מעולם לא השארתי אחרי זכר לביקור במקום וכך גם ילדי ראו ולמדו.
אז אם זו הבעייה תמצאו דרך להעביר לאותם מטיילים את החינוך שלא זכו לו בילדותם או לבלוע את הצפרדע
ולאסוף אשפה שאחרים השאירו,אבל לא לשתף כאן בפורום?לשם מה הוא קיים?
אתם יודעים מה,עזבו,ניכנס לעמוד ענן,הכל ממילא נמצא שם וכל יום מתווסף מקום חדש.
ועוד דבר,לולא ספרי הטיולים טרום עידן האינטרנט,היה לי אולי ג'יפ אבל לא הייתי יודע לאן לנסוע.

שבוע טוב

ד ו ר ו ן
03-01-15, 19:52
ברברה,
אופס.. ברנרד (ברח לי על משקל התברברות.,)
אני טוען שהדברים קשורים זה לזה, וזה החוט שמקשר בין העלאת נקודות שטח רגישות ובין ההרס שלהן.

חלק קטן מהצופים השקטים הם חוליגנים שהורסים את השטח בשביל האחרים שהיו יכולים להנות בלי להרוס.

מי שבאמת רוצה לטייל, וגם אם הוא לא יודע לנווט, הוא בעל תודעת שטח, יגיע למקומות האלו לאט-לאט באופן טבעי.
אני מדבר על אלו שלא מעניין אותם ללמוד, ובשבילם המדיום האינטרנטי הוא קיצור הדרך.

boaz avrahami
03-01-15, 19:54
תמשיכו להתיפיף אבל בהזדמנות תלמדו אותי את הקסם הזה של איך אתם מחנכים אנשים שבזים לסביבה להפסיק להרעיש עם מוסיקה וקריוקי, לזבל את הסביבה וכו׳....

זה בערך כמו החלום לעשות שלום עם הערבים

boaz avrahami
03-01-15, 19:57
ברנרד, הנה האייקון

[emoji106]

Bernard
03-01-15, 20:17
ברברה,
אופס.. ברנרד (ברח לי על משקל התברברות.,)
אני טוען שהדברים קשורים זה לזה, וזה החוט שמקשר בין העלאת נקודות שטח רגישות ובין ההרס שלהן.

חלק קטן מהצופים השקטים הם חוליגנים שהורסים את השטח בשביל האחרים שהיו יכולים להנות בלי להרוס.

מי שבאמת רוצה לטייל, וגם אם הוא לא יודע לנווט, הוא בעל תודעת שטח, יגיע למקומות האלו לאט-לאט באופן טבעי.
אני מדבר על אלו שלא מעניין אותם ללמוד, ובשבילם המדיום האינטרנטי הוא קיצור הדרך.

יאללה....
מה זה "באמת רוצה לטייל"? כמה רוצה זה "באמת רוצה"? יש גיבושון לבדיקת ה"כמה רוצה"?
ברור שזה קיצור דרך. גם בשבילי זה קיצור דרך - במקום להתברבר ולהרוס שדות תוך כדי ולבזבז זמן בלעלות על שבילים שלא מובילים לשום מקום (שלמישהו שרצה "לגלות" משהו חדש??).
אמרתי - רוב הטיולים שלי הם מסלולים ש-SHMBO מאתרת בספרים. מה לא בסדר בזה?
ואנחנו לא משאירים כלום בשטח, אפילו שאנחנו לא "חיות שטח" ולא נולדנו עם מצפן בתחת ולא יצאנו למשימות בעומק האוייב ולאבא שלי לא היה משק, שהייתי צריך לעקוב אחרי עיקבות הזאבים שגנבו טלה/עגל..
מתחיל להזכיר לי את הסנובים האלה, כשעוד הייתי קרבי ובמיעוט עירוני (ועוד מרמלה) ביחידה, לעומת כל האשכנזים מהקיבוצים והמושבים... הם תמיד חשבו שהם יותר טובים בגלל שהם הם "ארץ ישראל" ולא הבינו איך אני ושכמותי התברגנו ליחידה "שלהם"...

יובל48 חזר בדיוק על מה שאני אומר - החינוך לא אמור להיות בשטח ולא בגלל השח - הוא מתחיל מהבית.
אני לא חושב שמי שהוא בוגר מספיק לקבל רשיון, צריך לעבור תקופת "חניכה לנימוסי שטח" - אין נימוס מיוחד ולא דרך ארץ מיוחדת לשטח. אם אתה בריון וחסר נימוס בבית כף גם תהיה בשטח ולהיפך.
הסבירו מספיק - הגיע הזמן לתת להם בראש... וחזק.

אבל לזה אין שום קשר (או קשר דק מאוד) למה שאתם מעלים, על נושא "פירסום-כן או לא".
פורום וחברות בפורום זה שיתוף... לטוב וגם (שהרי אנחנו ראליים, לא?) לרע..
אחרת... אין פורום.

ויופי, בועז - תודה.
איך מוצאים את האייקון ואיפה, לשימוש פה?

boaz avrahami
03-01-15, 20:46
קונים אייפון...

טוב, אני חושב שגם בטלפון המצ׳וקמק שלך אפשר.
תצקין tapatalk ותגלוש ממנה באתר.
יש מקלדת עם סמלונים - זה משם

ד ו ר ו ן
03-01-15, 20:47
תמשיכו להתיפיף אבל בהזדמנות תלמדו אותי את הקסם הזה של איך אתם מחנכים אנשים שבזים לסביבה להפסיק להרעיש עם מוסיקה וקריוקי, לזבל את הסביבה וכו׳....

זה בערך כמו החלום לעשות שלום עם הערבים
אני לא חושב ולא מתיימר לעשות את זה.

בגלל זה אני לא מעלה מקומות יחודיים ורגישים לרשת.

Bernard
03-01-15, 21:19
קונים אייפון...

טוב, אני חושב שגם בטלפון המצ׳וקמק שלך אפשר.
תצקין tapatalk ותגלוש ממנה באתר.
יש מקלדת עם סמלונים - זה משם

אה.
זה גם אנימכיר - לא אוהב את הטאפטוק הזה... אני במחשב..

-->