PDA

צפייה בגרסה מלאה : יום נסיעות בפורמולה טכניון, ינואר 2015 - תמונות

נמרוד
25-01-15, 22:40
ביום שישי האחרון, מיד אחרי הCDR של מכונית 2015 (סקר התיכון הקריטי - הנקודה שמסמנת את המעבר מתכנון ליצור המכונית) קבוצת הפורמולה של הטכניון יצאה ליום נהיגות כיף על המכונית היוצאת, מודל 2014. הצטרפתי וגם זכיתי סוף-סוף לכמה סיבובים מאחורי ההגה.

איך נאמר זאת? מכוניות הFSAE של הטכניון ובן גוריון הן מכוניות המרוץ האמיתיות ביותר שיש בישראל. כמו קרטינג, אבל מוכפל פי כמה. כמו פורמולה אחד, אבל בקטן (כך אני מנחש).

המסלול שסומן עם פילונים במנחת מגידו קצרצר. הילוך ראשון-שני בלבד. הילוך ראשון בלבד אחרי שמחליף ההילוכים החשמלי הפסיק לעבוד. הכי טוב ככה. גז עד הסוף ברגל ימין, ברקס עד הסוף ברגל שמאל, כל סיבוב יותר ויותר קרוב לסוף הישורת. רגל ימין חוזרת לגז עד הסוף, רבע סיבוב הגה שמאלה והפנייה של 180 מעלות מאחוריך. כשנוהגים בכזה דבר מתחילים להבין מה זה "היגוי ניטרלי" ומה זה כוחות G צידיים. המכונית עושה מה שההגה אומר, נקודה. כל סיבוב אני בא יותר מהר, בולם יותר מאוחר, וגורנישט. נהגי הקבוצה ה"מקצועיים" שצברו כמה שעות טובות כל אחד, מדברים על תת היגוי, שאותו אנחנו ננסה לשפר השנה. מבחינתי זה ההגה החד והמתקשר ביותר שיש, אין בכלל מה להשוות לכל מכונית מוכרת.

אני מניח שעוד כמה סיבובים והייתי מגיע לגבולות האחיזה, וגם אז לא הייתי באמת מאבד את המכונית. אי אפשר לאבד מכונית כזאת, לא על אספלט יבש.

האופי החלש שלי לא מאפשר לי להתעלם מהסימנים של דוד. גנבתי עוד הקפה או שתיים. לא מספיק. היום קצר וכמה שיותר מחברי הקבוצה, הן הוותיקים שבנו את המכונית הזאת והן הצעירים שנמצאים באמצע המכונית של 2015, צריכים לטעום.

אלבום תמונות (http://www.jeepolog.com/forums/album.php?albumid=811)

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=95533&d=1422212367

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=95561&d=1422212501

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=95542&d=1422212404

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=95556&d=1422212468

Tom Bril
26-01-15, 02:02
נמרוד מאוד מעניין, אחלה של סקירה, והרבה בהצלחה, אני מכיר מקורב את המחלקה, יצא לי לבקר בה מספר פעמים ובנוסף אני עובד עם עמית עקנין שהיה חלק מצוות FSAE, כיצד מתנהלת הקבוצה מבחינת נהגים?, האם ישנה תוכנית נפרדת לנהגים, האם הם חלק מצוות הפיתוח? כיצד זה עובד בקבוצות באירופה?

אביעד פ.
26-01-15, 04:11
כדי לנהוג בתחרות FSAE, ולא משנה באיזה מדינה היא מתקיימת אתה צריך לעמוד בתנאים הבאים:
1. אתה לא נהג מקצועי ומעולם לא היית.
2.אתה רשום כחלק מקבוצת הפיתוח של הרכב.
3. אתה חבר באגודת מהנדסי הרכב העולמית (SAE)
4. אתה סטודנט מהשורה באוניברסיטה שהרכב רשום תחתיה.
5. בדיקות היחלצות מהרכב בבדיקות הטכניות של התחרות.

ברוב הקבוצות הבולטות באירופה ובארצות הברית יש תוכנית אימונים מסודרת ומפורכת לנהגים שלרוב מתרחשת על למעלה משנה.
בחלק גדול (מהקבוצות הגדולות) ניתן לראות שהנהגים מעורבים באופן מלא בתיכנון ובבניה ובתחזוקת הרכב, והם עמודי הטווח של הקבוצה.
בחלק קטן מהקבוצות הגדולות, הנהגים הם "אלילים" שלא מלכלכים ידם בשמן וגריז. אבל זה נדיר.

בישראל, ממה שראיתי עד עכשיו, הנהגים הם אלו שהיו עמודי הטווח של הפרוייקט, החזיקו את הפרויקט על כתפיהם מבחינת תכן, ייצור, בניה ותחזוקה.
זה נכון לגבי כל שלושת הקבוצות.
אצלנו בבן גוריון לפחות, המסירות לקבוצה ולפרוייקט הם קריטריון עיקרי בבחירת הנהגים. וכך בעיני, צריך להיות.
תוך שנה שנתיים שהתחרות שלנו תהיה איפה אנחנו מדורגים בשלישיה הראשונה, אולי הקריטריונים יהיו שונים. :cool:

לגבי התוכנית אימונים (של בן גוריון),
לאורך השנה מתאמנים האנשים שמעוניינים לנהוג ויש להם את הזמן והמסירות להתחייב לזה על הרכב שנבנה בשנה הקודמת,
במקביל לאורך כל הדרך, כבר מתחילת השנה, הנהגים עוברים הדרכות נהיגה מקצועיות, סימולטרים ממוחשבים ועצות אישיות עבור כל נהג על ידי (ובאדיבותו של) חגי פארן מ- SimRace, ובמהלך השנה מתבלטת לה השישיה המוצלחת ביותר, ונבחרת על ידי המנהלים ובעצתו של חגי. במהלך הדרך נושרים להם סטודנטים (שנה 4) שמצאו עבודה במשרה מלאה כבר ולא יכולים להתחייב להגיע לכל האימונים.

נמרוד
26-01-15, 21:06
בטכניון די דומה. רוב האימונים הם על קרטינג (דן קרטינג בחיפה נותני חסות), ומעט על המכונית הישנה, וכמובן לקראת התחרות בצורה יותר אינטנסיבית עם המכונית החדשה. המגבלה העיקרית היא איפה להתאמן בצורה מסודרת. הנהגים נבחרים בתחילת השנה על פי יכולתם בקרטינג. חלקם עם נסיון מהתחרות בשנה שעברה. השנה יש גם פונקציונר רשמי - מנהל קבוצת המרוץ, אחראי על נהגים ואסטרטגיה במרוץ - מיכאל קוצ'נקו, סטודנט לתואר שני, מי שעיצב והיה אחראי על האוירו במכונית הראשונה.

חייב לציין שהחבר'ה מקפידים על כל כללי הבטיחות כאילו הם בתחרות רשמית, למרות שאין אף אחד שמכריח אותם. אף אחד לא נוהג ללא ציוד מגן מלא כולל כפפות ובלקלאווה, תדריך בטיחות, תרגולת נטישה מהירה של הרכב. מרשלים מוגדרים עם מטפים על המסלול המאולתר, סימנים מוסכמים וכולי.

אביעד פ.
26-01-15, 22:42
חייב לציין שהחבר'ה מקפידים על כל כללי הבטיחות כאילו הם בתחרות רשמית, למרות שאין אף אחד שמכריח אותם. אף אחד לא נוהג ללא ציוד מגן מלא כולל כפפות ובלקלאווה, תדריך בטיחות, תרגולת נטישה מהירה של הרכב. מרשלים מוגדרים עם מטפים על המסלול המאולתר, סימנים מוסכמים וכולי.

כמו שצריך וכל הכבוד!

הרכבים האלה נדלקים בשניה. מניסיון שלנו וגם של הטכניון. :)

ועם לשים יד על הלב, בסופו של דבר זה רכב שבנו קבוצת מהנדסים בתחילת דרכם או סטודנטים בסיום לימודיהם. אפשר להסתכל על זה כך או כך.
בטיחות היא ערך עליון גם בעבודה בסדנאות וגם בנסיעה על הרכב. אף אחד מאיתנו לא רוצה לגלות מה יהיה יחס האוניברסיטה לפרוייקט במידה ומישהו יפגע.

נמרוד
26-01-15, 22:44
כן, אבל היו יכולים לוותר לי! :)

מאז שהייתי צמ"פניק לא דחסתי ככה את הביצים לתוך סרבל ק'

-->