PDA

צפייה בגרסה מלאה : תקציב עד 100K: דיסקו? לנדקרוזר? פג'רו?- עזרה תתקבל בברכה

yoav
01-02-15, 20:10
הנתונים:
1. ישמש כרכב יום יומי לעבודה וחזרה סה"כ 25 ק"מ ביום (אבל עם פקקים אז בנזין/סולר זה בהחלט שיקול)
2. חייב להיות אמין (תחבורה לעבודה) ולא (!) בטיפול עצמי
3. ישמש לטיולי משפחה פעם בחודשיים במקרה הטוב ופעם בארבעה חודשים אם להיות ריאלי..שטח לא קשה
4. יישאר בבעלותינו שנים ארוכות - אז זו השקעה לטווח ארוך ולכן יתרונות במכירה פחות מעניין אותנו

חשבנו על ויטארה ארוכה מטעמים פרקטיים (יפני, בנזין, צריכת דלק שפויה..)- אבל תכלס בא לנו אחד יותר גדול- והחלטנו שאת רכב השטח שלנו נקנה עם הלב :)

התקציב עלה מאז השרשור הקודם, ונראה לי שהצטמצמנו לדיסקו/פג'רו/לנדקרוזר והשאלות הן:

1. בנזין או דיזל?

2. דיסקו זה בור בלי תחתית?

3. טויוטה מאוד (!) יקרה ביחס לשנתון- למה?...והפג'רו- יש דגם חדש מ 2008 (?) כי פתאום יש קפיצה אדירה במחיר.

4. עוד רעיונות או נקודות שאנחנו לא חושבים עליהם?
5. אנחנו רוצים בתקציב הזה לקנות רכב תקין (!!) ומוכן לשימוש היום יומי ולטיולים

עצות יתקבלו - בברכה!

דרור ברלי
01-02-15, 22:50
1. בנזין או דיזל?

2. דיסקו זה בור בלי תחתית?

3. טויוטה מאוד (!) יקרה ביחס לשנתון- למה?...והפג'רו- יש דגם חדש מ 2008 (?) כי פתאום יש קפיצה אדירה במחיר.

4. עוד רעיונות או נקודות שאנחנו לא חושבים עליהם?
5. אנחנו רוצים בתקציב הזה לקנות רכב תקין (!!) ומוכן לשימוש היום יומי ולטיולים

עצות יתקבלו - בברכה!

1. ל-25 ק"מ ביום גם בנזין בא בחשבון. הסולר והבנזין במחיר די דומה, (בהרבה תחנות הפער הוא דווקא לטובת הבנזין) והפער בצריכת הדלק קיים אבל לא תהומי. בנסיעת פקקים ממוצעת גם הדיזל יאכל לך 6-7 ק"מ לליטר בערך. אם תטיילו הרבה זה יתחיל להיות משמעותי כי בנסיעה ארוכה הדיזלים כבר מתייצבים על 8-9 ק"מ לליטר לעומת הבנזין שיישאר בסביבות ה-6-6.5 בממוצע. אם הטיולים הם פעם ב... אפשר לחיות עם בנזין. בכל מקרה, רוב הכלים מהדגמים הללו בשוק הם דיזלים, ואני ממליץ שתקנה את זה ששמור, במצב טוב ומתוחזק כהלכה. דיזל או בנזין פחות קריטי.

2. בסכום כזה אני מניח שאתה מדבר על דיסקו 3?... הוא מציג יתרונות אירופאיים מסורתיים מול היפניים בתחומים הדינמיים כמו ניהוג, נוחות ועידון וגם יותר עביר, לעיתים משמעותית. אבל הוא גם יקר יותר לתחזוקה וכנראה ידרוש יותר ביקורים במוסך. לא יודע אם לקרוא לזה "בור ללא תחתית" אבל סביר שפחות אמין ויותר יקר לאחזקה מהיפניים.

3. לנדקרוזר הכי יקר ביחס לשנתון, כלומר בתקציב הנתון שלך לנדקרוזר יהיה הכי ישן מכולם. אבל כאן מדובר בחוכמת המונים ובתרבות עדר ובהרבה המקרים העדר לא טועה - אפשר לאהוב את הלנדקרוזרים האלה או לא (אני לא) אבל על היתרונות של טויוטה אין ויכוח - טויוטה אמינה יותר ושומרת ערך טוב יותר גם בהשוואה ליפניים מתחרים וזה כי המכוניות של טויוטה בנויות טוב יותר. זה לא שאין להם בעיות (דשבורדים נסדקים, מזרקים יקרים ועוד כל מיני) אבל הנסיון מלמד שבשורה התחתונה הם אמינים ומזדקנים יפה. ובסוף, כשתרצה למכור, סביר גם להניח שאחרי עוד כמה שנים הלנדקרוזר ישמור ערך טוב עוד יותר, יהיה מבוקש יותר והסיכוי למכור אותו מהר בהחלט יהיה גדול יותר.

4. אין לי רעיונות. אני רגיל כלי רכב בתקציב נמוך יותר.....

5. יש הרבה לנדקרוזרים ופאג'רואים שבאמת לא ראו שטח. שימשו נשים להסעת ילדים. כתמי במבה, גלידה וטביעות נעליים קטנות על המושבים יהיו הנזקים העיקריים.

asafk
02-02-15, 07:47
אם ללכת על בטוח - לא תטעה עם אף אחת מהאופציות היפניות.
אם להמר קצת - דיסקברי 3 בהחלט רכב טוב שמניסיון של כאלה שמחזיקים אותו עולה בהוצאה השנתית הממוצעת בערך כמו האחרים, רק כאן זה כמה הוצאות קטנות וביפנים זה בא בבום של חמישית ממחיר הרכב כל שלוש- ארבע שנים (מזרקים / תיבת העברה / מסנן חלקיקים ועוד קללות של מפלצות מוצצות). סדרי הגודל של להחזיק מכוניות כאלה מצריכים תכנית חיסכון בצד. רוצה לבדוק בחברה כמה עולה דרייבשפט מחומר מרוכב של פג׳רו?

אני במקומך כנראה הייתי מחפש טויוטה ופותח ״קרן הפתעות״ בתכנית סולידית בבנק. אבל באותה מידה פג׳רו או פתפיינדר אם אתה מוצא במצב ממש טוב, יהיו מוצלחים באותה מידה. אני מכוון לטויוטה רק בגלל שכמו שהוא בלי שום שיפור הוא רכב טיולים מצויין. האחרים דורשים לכל הפחות הגבהה וסט מיגונים כדי לקחת אותך לשטח באותו ביטחון. אבל זה לא דבר דרמטי.

אסף.

- - - Updated - - -

אגב. יש עוד אופציה מעולה. ג׳יפ גראנד צ׳רוקי בערך שנת 2009 נכנס בתקציב.
אמנם קצת אוטו צעצוע אבל עדיין ג׳יפ טוב.

אסף.

boaz avrahami
02-02-15, 07:50
עכשיו הסתבכת עם וועד בעלי ה WK...

צעצוע אתה קורא לרכבים המסוקסים שלהם. אצלנו בכנופיה יש אחד כזה אדום שעושה בערך כל מה שעושים כל המשופרים בלי לקטר אבל אחרי סדרת שיפורים כמו כל הגיפים בעצם.
גיפ סטנדרטי זה לסופר

IlanHadar
02-02-15, 18:10
אגב. יש עוד אופציה מעולה. ג׳יפ גראנד צ׳רוקי בערך שנת 2009 נכנס בתקציב.
אמנם קצת אוטו צעצוע אבל עדיין ג׳יפ טוב.

אסף.

אתה שולח אותו לדיסקו 3 וקורא ל WK צעצוע, מה עישנת היום אני רוצה גם :D

ה WK שנקנה ב 100,000 תוסיף עליו כ 20 אלף וקיבלת אחד מרכבי השטח ברמת ג'יפ אמיתי שאין מקום שלא יעבור בארצנו.
כמו שבועז כתב, האדום, של חבר יקר, הוא רכב שטח אמיתי, שכל ה WK של חובבי השטח התיישרו ברמה אליו, כמה כבר עברו אותו ביכולת.
אבל ה WK הוא לא לאוהבי היפניות או השקט הנפשי, זה ג'יפ בכל המובנים, כולל כל הטירוף.

asafk
02-02-15, 18:13
טוב... כתבתי שזו אופציה מצויינת. אבל לחובבי הז׳אנר. ממש כמו הדיסקברי שהוא לחובבי ז׳אנר אחר לחלוטין.

אסף.

דרור ברלי
02-02-15, 19:14
הבנאדם מחפש אוטו אמין ושקט נפשי. לא טירופים ולא הפתעות.

yoav
02-02-15, 20:04
תודה דרור :))
כדי להבהיר את צרכינו מבחינת עבירות : בעברינו סמוראי נעול וג׳ימיני סטנדרטי שענו על צרכינו מבחינת עבירות (ואז באו הילדים..)
אין לי טיפת זמן/ידע/ ידיים להתעסק עם הרכב לבד ואני אהיה תלוי בו לנסיעה יום יום לעבודה ותלוי במוסך לצורך אחזקה. אז כן- אמינות היא תנאי חשוב במקרה שלנו. הפג׳רו יותר שכיח בלוחות ובתקציב הזה נכנסים שנתונים יותר מתקדמים - האם הוא נחות מהטויוטה למרות הנעילה האחורית? ( כתבתם שצריך יהיה למגן ולהגביה?). דיסקו 3 לא נכנס בתקציב, ועל 2 אני מבין שכדאי לדלג?

דרור ברלי
02-02-15, 20:21
אם אמינות היא תנאי חשוב - אז עזוב את כל דגמי לנדרובר בצד. וגם גרנד צ'רוקי WK. אתה לא רוצה הפתעות וטירופים, נכון?...

אישית אני אוהב יותר לנהוג בפג'רו. המתלים וההיגוי שלו טובים יותר בכביש ובשבילים המהירים.
הלנדקרוזר חסון יותר, טוב יותר בשטח וכנראה טוב יותר כחבילה כוללת.

yoav
02-02-15, 20:39
תודה רבה. יש בלוחות פה ושם גם דגמי טויוטה בנזין 4 ליטר. זה אומר שצריך תחנת דלק בבית? מה לצפות מצריכת דלק של מנועי בנזין? האם 200 אלף קמ של מנוע בנזין הם כמו 200 של הדיזל או שבתאי של מנועי הבנזין מואץ יותר? המון שאלות, יודע ומתנצל..

דרור ברלי
02-02-15, 21:09
צפה ל-6-6.5 ק"מ לליטר בממוצע בנהיגה רגילה. בלי לחיצות.
המנוע הזה חזק (240-250 כ"ס) ומצוין. אם תוחזק כהלכה אני לא חושב שצריך לפחד ממנו.
דווקא בדיזל יש כל מיני הוצאות/הפתעות מאבזרים היקפיים כמו טורבו, משאבת הזרקה, מזרקים וכו' - באיזור 200K ק"מ טיפול מזרקים של לנדקרוזר יכול להגיע בקלות ל-20K שקלים....

boaz avrahami
02-02-15, 21:15
דרור,
אתה בטוח בהמלצה שלך לגבי היפניות?
אין הפתעות או שאין הפתעות קטנות?

לדעתי ההבדל המרכזי בין wk ליפניות הוא שבג׳יפ תתעסק מדי פעם בתקלות קטנות ומעצבנות סביב מערכת החשמל.
ביפניות כמו שאסף כתב תפתח ״קרן הפתעות״.
מזרקים למשל זה פשיטת עור...
בעלי היפניות לא מדברים כי רובם מטפלים במוסך ולא לבד

boaz avrahami
02-02-15, 21:17
ואז ה wk עדיף באמינות בהרבה!

דרור ברלי
02-02-15, 22:06
מה שאסף התכוון אליו זה שפעם בתקופה, יש מצב שתצטרך לפוצץ על ה-SUV היפני שלך סכומים גדולים.
לעומת המתחרה האמריקאי או הבריטי שיכניסו אותך למוסך יותר פעמים על דברים "קטנים".

כולנו יודעים שמדובר בסכומים של 5 ספרות במקרה של המזרקים בלנדקרוזר. אבל זה משהו שאתה יודע שיגיע ומתכונן אליו. כי בכל מקרה SUV מודרני גדול זה לא אוטו לתפרנים, אבל הלנדקרוזר אמין במובן שהוא לא מפתיע אותך בבוקר כשאתה ממהר לעבודה עם תקלות חשמל "קטנות" למיניהן שצצות פתאום ואתה יודע טוב מאוד שרוב הבעיות של כלי רכב מודרניים הן סביב חשמל ואלקטרוניקה. אז כן, ברור לי שהמכניקה של הגרנד צ'רוקי מצויינת, גם אני פריק של Jeep וסביר להניח שאישית הייתי מעדיף WK על פני לנדקרוזר... אבל אלה אתם בעצמכם שכותבים שחור על גבי מסך על השיגועים של ה-WK. זה אוטו נפלא למי שזו השריטה שלו וחשוב לו לנהוג ב-Jeep ולא בשום דבר אחר. כמוהו גם הדיסקו 3 עבור אוהבי לנדרובר. הם יעדיפו לשלם יותר ולבלות יותר במוסך ורק לא להיראות ברכב יפני נטול נשמה מבחינתם.
רוב הלקוחות של טויוטה בכלל ולנדקרוזר בפרט הם אחרים - הם לא שרוטים. לא מחפשים "אופי" ולא "נשמה" ולא גאוות יחידה ולא הנאות נהיגה. הם מוכנים לסלוח על היגוי גרוע, על התנהגות רכרוכית, אבל אין להם סבלנות לתקלות והם לא מוכנים לסלוח לאוטו על שיגוע כזה או שיגוע אחר, כמו הפריקים של לנדרובר ו-Jeep. הם רוצים מוצר אמין שיעשה את העבודה וזהו. טויוטה זה יצרן שמכוניות לא דינמיות ולא מהנות לנהיגה עם אופי של מייבש כביסה הן חלק מה-DNA ומהתפיסה שלו. אבל הן אמינות לאורך זמן - וזה מה שמוכר אותן.

KOOKE
02-02-15, 23:27
פותח השירשור שם דגש על האמינות. תכלס ברכבים בני 6 עד 10 שנים (זה מה נכנס בתקציב ) הגורם הכי משפיע על אמינות רכב כזה או אחר היא התחזוקה השוטפת והטיפולים שעבר הרכב ולאו דווקא המותג או הדיעות הרווחות בשוק.

אם האמינות היא הפרמטר החשוב ביותר אז דווקא הייתי חוזר לשקול גרנד ויטרה משנתונים מתקדמים יותר עם קילומטאז׳ נמוך יותר וכפועל יוצא גם רמת אמינות גבוהה יותר מרכבי הפול סייז הותיקים יותר.

אם בכל זאת הלב אומר רכב בגודל מלא הייתי הולך על הפאג׳רו - בתקציב הזה אפשר להשיג את השנתונים המתקדמים יותר ואפשר עם סבלנות למצוא אקזמפלארים שמורים מתוחזקים היטב שאכן שימשו כסופר ג׳יפ יעני רק לנסיעות לסופרמרקט או לילופין שימש כערסמוביל ושבאמת לא ראה שטח

שוב ההבדל באמינות בין פאג׳רו צעיר יותר בכמה שנים טובות לבין לנדקרוזר יהיה לדעתי בבירור לטובת הפאג׳רו -

יואב פולס
03-02-15, 09:19
דווקא בדיזל יש כל מיני הוצאות/הפתעות מאבזרים היקפיים כמו טורבו, משאבת הזרקה, מזרקים וכו' - באיזור 200K ק"מ טיפול מזרקים של לנדקרוזר יכול להגיע בקלות ל-20K שקלים....

דרור אתה מפתיע אותי - תן לי שמות של שני אנשים שאתה מכיר שהחליפו טורבו או משאבת הזרקה בלנדקרוזר עם כ 200,000 ק"מ. אפילו בה.פ.
ככה בדיוק נוצרות אגדות שאין להן ביסוס. בקרוזר הקשיש שלי הטורבו מקורי. גם משאבת ההזרקה. עם 310,000 ק"מ משנת 2000.

מזרקים - כן. הם רגישים כנראה לסולר מחורבן בדגמים שמעל 2001 - בין אם יש צורך בהחלפה אחרי 200,000 ק"מ או 250,000 ק"מ - העלות להחלפה למזרקים חדשים היא כ 14,000 שקלים ובוודאי ל 20,000 שקלים. וזה מקנה לך שקט לעוד 200,000 או 300,000 ק"מ. בק"מ הזה אתה תחליף שלושה או ארבעה סטים של צמיגים, שיעלו כנראה יותר.

דרור ברלי
03-02-15, 11:54
אני מדבר על דיזל בכלל.
יש במנוע טורב-דיזל כמה מערכות היקפיות שיכולות להיות מאוד יקרות, שמנוע בנזין פטור מהם.
לעניות דעתי מנוע ה-V6 בלנדקרוזר 120 ו-150 הוא מנוע מצויין ואמין. אולי נציגינו באמריקה יפריכו את זה.

סולר מחורבן לא מזיק רק למזרקים. ואני לא צריך לספר לך כמה תחנות פיראטיות שמוכרות סולר זול היו כאן פעם.
טיפולים מחופפים, דילוג על טיפולים או על חלק מהם...
אתה בעצמך בדקת והזהרת מלא מעט קרוזרים מצוחצחים שהם מלכודת לפראייר התורן הבא.

אין אגדות מוטוריות. אין בעולם מותג או דגם שהוא אמין אבסולוטית. פשוט אין חיה כזאת.
מי שקונה טויוטה או סוזוקי משלם יותר עבור מוניטין יצרן שבחלקו מוצדק, אבל שלא יצפה לאפס תקלות ולאפס הוצאות על תחזוקה.
צמיגים מתבלים בכל רכב, גם אם אינו נוסע מטר (הם מתייבשים הולכים לפח, או שתיקח סיכון ותיסע על צמיגים יבשים ובלויים, ובסוף זה יעלה לך יותר) אבל גיר אוטומטי בעייתי שקשה להשיג לו חלקים או למצוא מפירוק/יבוא בג'ימני ישן (עד 2004 כולל) או מזרקים ב-20,000 שקל בפראדו 2001-2003 ובלנדקרוזר 120 שלא נופלים על כל דגם של SUV יפני מתחרה אבל כן נופלים על בעלי לנדקרוזר מתי שהוא, ממש כפי שראש מנוע בדיסקו TDI או ציריות בלנדרוברים ישנים בכלל או מנוע קומפלט בפטרול או בטרופר 3.0TD זה לא שאלה של "אם" אלא של "מתי".

זה לא אומר שאי אפשר לחיות עם זה, להשקיע מדי פעם סכום גדול בתחזוקה מונעת או בתיקון גדול ולהינות מאוטו טוב בשאר הזמן - אלא שאולי באמת כן צריך לפתוח "קרן הפתעות" ולהפריש אליה כמה מאות שקלים בחודש באופן קבוע ושוטף, כדי שתיתן גיבוי פיננסי להפתעה לכשתגיע.

asafk
03-02-15, 12:02
למה לא פתפיינדר?

אסף.

ד ו ר ו ן
04-02-15, 10:23
אני מדבר על דיזל בכלל.
יש במנוע טורב-דיזל כמה מערכות היקפיות שיכולות להיות מאוד יקרות, שמנוע בנזין פטור מהם..
אני עם יואב.

דרור,
אולי תנסה פעם אחת ולתמיד לעגן את האמירות האלו?
יש כאן באתר כאלו שמנסים שנים לקעקע את האמירות האלו, על תסריטי אימה בנוגע למנועי דיזל, בינתיים ללא כיסוי.
נראה לי שחלק מהסיסמאות האלו התחילו לקבל חיים משל עצמן.
זה נכון שהן יקרות לתיקון, אבל כמה מקרים באמת קורים?

כמה אנשים באמת הגיעו לנקודת שבר הזו?
גם ברכבים מוזנחים.

מוני אורבך
04-02-15, 10:32
דרור - לכל בעיה יש פתרון.
והפתרון הוא לא בהכרח להחליף לחדש.
נכון, הכי טוב להחליף לחדש, אבל בעלות תועלת ממש לא נכון.
טורבו, בדרך כלל משפצים לא מחליפים, ואז העלויות הם באלפי שקלים לא עשרות אלפי.
מזרקים, כנ"ל. בדרך כלל מדובר רק על שיפוץ (ויש קיט מקורי לזה של טויוטה)
משאבת סולר כמעת תמיד משפצים (אני עוד לא שמעתי על משהו שהחליף משאבת סולר לחדשה)

בקיצור לא כל תקלה משמעותה החלפה לחדש. מה לעשות דרור החיים הם לא שחור או לבן אלא גוונים של אפור...
כמה פעמים זה באמת קורה? לעתים נדירות (מאוד)
אני עוד לא דיברתי ישירות עם משהו שנדרש להחליף מזרקים, לדוגמא.

דרור ברלי
04-02-15, 10:36
אלה לא תסריטי אימה ולא משהו שהופך רכב ל"לא אמין" אבל אלה דברים שעלולים לקרות והם לא קיימים באותו רכב בעל מנוע בנזין.

כשאתה רוכש SUV ישן עם מנוע טורבו-דיזל 200K ק"מ בתחת אתה לוקח בחשבון כשלים/תיקונים אפשריים יקרים במכלולים כאלה כי הם עולים תועפות. אם אלה היו חלקים זולים במחירי 3 ספרות כמו בסופה למשל, אז לא היה אכפת. אבל מכיוון שב-SUV מייד-אין-ג'פאן כל שטות עולה סכומי 4 ו-5 ספרות, מתייחסים לזה אחרת.

דוגמה: כמה אנשים אתה מכיר, שנותנים למגדש טורבו להתקרר דקה בסל"ד סרק אחרי מאמץ ולא מכבים מיד את המנוע?
כשאתה רוכש רכב משומש עם מנוע טורבו כלשהו, מי ערב לך שהתייחסו אליו בהתאם ונתנו למגדש להתקרר לפני שכיבו את המנוע?

אסף דיבר על "קרן הפתעות" ברצינות גמורה. אני מסכים איתו.

- - - Updated - - -

דרור - לכל בעיה יש פתרון.
אני עוד לא דיברתי ישירות עם משהו שנדרש להחליף מזרקים, לדוגמא.

בבקשה - ארבע תגובות מעליך.
ספר נא יואב, כמה עלה טיפול המזרקים בלנדקרוזר 120 של אחיך.

יואב פולס
04-02-15, 10:46
13,500 ש"ח - כשאחי ואני החלטנו לא לשפץ אלא להחליף לחדש. (שיקולים שלנו).

ד ו ר ו ן
04-02-15, 11:00
דוגמה: כמה אנשים אתה מכיר, שנותנים למגדש טורבו להתקרר דקה בסל"ד סרק אחרי מאמץ ולא מכבים מיד את המנוע?.

כנראה שמעט מאד, בלי קשר לאיזה רכב דיזל.
אני בטוח שרוב האנשים בכלל לא יודעים שצריך לחכות קצת לפני הכיבוי.

ועם זאת, כמה מקרים כשל אתה מכיר?

מוני אורבך
04-02-15, 11:04
200 אלף זה ממש "פתיחת מנוע" בדיזלים.
שום רכב דיזל ובעלים שאני מכיר ישירות פנים מול פנים, לא החליף מרכיבים מרכזיים בקילומטר כזה.
יואב איתך הסליחה אבל אני לא מכיר אותך ישירות, רק דרך האינטרנט.
החלפת טורבו - נדירה מאוד ואף פעם לא ב 200 אלף.

ודרור, היכן אתה מוצא גיר טרנספר או סרן לסופה במחיר עם שלוש ספרות ???
אולי לפני 10 שנים, היום ממש לא.
טרנספר משופץ (לא משומש שלא ברור מצבו) מתחיל מ 2500 שח
גיר ידני משופץ 4000 שח
מנוע סופה משופץ לא פחות מ 7000.
סרן, תהיה מרוצה אם תמצא ב 3000 שח.
לא משופצים במצב לא ברור אפשר בפחות (אבל לא הרבה פחות).
האם זה מה שאתה רוצה בשביל הבונבונירה שלך ??
ואם תרצה חדשים (ועל זה מדובר בטויטות) אתה תתקרב מאוד לסכומי ה 5 ספרות שדיברת עליהם.

גיר טרנספר סרן, ניתן גם לשפץ בטויוטה.
ניתן גם להשיג מפירוק, ואז העלויות שונות לחלוטין ממספרים בני 6 ספרות.

רוצה חדש ?! גם מקריזלר זה יעלה הרבה, הרבה מאוד.

wonderd
04-02-15, 12:11
לפותח השירשור,
אני אנסה לתרום מעט מהניסיון הדל שלי;
רכב ישן (- גיל 5 ומעלה מבחינתי הוא רכב ישן) יהיה אמין מאוד או לימון חמוץ, הכל תלוי כמו שכבר כתבו פה בכמות האהבה שהאוטו קיבל.
כל אחד פה ייתן לך את דעתו וחלק מן הסתם יהיה קצת משוחד.
אתה כתבת שהחלטתם ללכת עם הלב - לדעתי לך תראה את כל הרכבים האלה - טויוטה, פג'רו, לנדקרוזר וגרנד צ'ירוקי ותחליט לפי מה שאתה מתחבר אליו הכי טוב. אחר כך תחפש אחד במצב הכי טוב שאתה יכול למצוא ואותו תקנה.

אני יכול לומר לך שאצלי תחושת הלב קובעת הרבה בהחלטות האלה, כי בתכלס אף אחת מהן לא תהיה באמת חסכונית או מוגדרת כהשקעה טובה.
הטויוטה שומרת הכי טוב על הערך אבל אני בחיים לא אקנה אחת - אני לא מתחבר איתה בכלל, הפג'רו נוסע מצוין בכביש ובשבילים ואני חולה על העיצוב שלו אבל בשטח הוא לא ישרת אותי באופן אישי, הגרנד לטעמי הוא כמו פנטזיה, אבל אני לא הכי מתחבר לעיצוב הפנים שלו.

אני חושב שאם תקנה רכב שכולם ממליצים עליו אבל אתה לא מתחבר איתו - כל פעם שתסתכל עליו תרגיש צביטה קטנה בלב וחבל.

דרור ברלי
04-02-15, 12:26
מחירי אמת למכלולי סופה:

טרנספר 231 תקין - 1500 ש"ח.
טרנספר 241 (קשה למצוא - אני רוצה) משומש תקין - 2500 ש"ח (מצריך עוד השקעה בהתאמת דריישפטים וכו' שמעלה את עלות הפרוייקט לכ-4,000 שקל)
גיר תקין - כ-1,500 ש"ח. ושלא יספרו סיפורי סבתא על גירים שהולכים - הגיר שלי בן 314,000 ק"מ ומצבו מעולה.
מזרקים? סטים תקינים ב-400-500 שקל לכל השישה. או שאחת ל-50-60K ק"מ תעשה להם טיפול ניקוי/שיפוץ יקר במכון הזרקות ב-600 שקל....

מנוע? המנוע שלי בן 20. 314,000 ק"מ. עובד חלק כמו משי. הוציא נתון יצרן על הדיינו. מספיק לך?.... ואם ייאסף מתי שהוא אל אבותיו, יש מנועים מצויינים מייבוא ב-5,000, עם עבודה ומע"מ תגיע ל-7,000. מנוע משופץ? ממי? מי שיפץ? קח את המנוע שלך לשיפוץ במוסך, תשאיר עשירייה ואין שום טעם בזה. רוצה להישאר עם מנוע סטנדרטי, תיקח אחד מייבוא. משפץ? תשקיע עוד קצת ותבנה סטרוקר כמו שצריך.

סרנים? תלוי איזה. דנה 60 ודנה 30 יש כמו זבל. דנה 44 נדיר כי הם מבוקשים עבור שדרוגי רנגלר TJ, צ'רוקים וגרנד-צ'רוקים שהם "ג'יפים של העשירים" שמוכנים לשלם, אז המחירים עלו.

תשווה מחירי חלקים מתבלים וערכות שיפוץ לכל מיני מכלולים:
דוגמאות:
כמה עולה קיט שיפוץ (מיסב ומחז"ש) לסרן אחורי דנה ספייסר מול סרן יפני.
כמה עולה פולי מנוע ראשי חדש (משכך תנודות) למנוע 4.0L וכמה עולה אותו חלק למנוע של פאג'רו או לנדקרוזר.
דברים כאלה, שמתבלים עם השנים. ואז תכתוב את זה כאן... (רמז - מחיר הפולי למנוע יפני בערך פי 7 - 10 מחלק מקביל חדש למנוע אמריקאי. ולא, הוא לא מחזיק פי 10 ק"מ. מחזיק אותו דבר פלוס-מינוס)

תספר כמה עולה (במוסך) הטיפול הגדול של ה-SUV ים היפניים לפי הוראת יצרן בכל 90-100K ק"מ...

מזרקים חדשים לטויוטה: יואב לא מספר שבהתחלה ביקשו ממנו 20,000. אבל הוא לא פראייר. בדרכיו ובקסמיו ובחיפושיו הצליח להשיג בהרבה פחות.
ועדיין מדובר ב-13,500 שקל, רבאק. בחמש וחצי שנים עם הסופה הנוכחית אני עדיין רחוק מאוד מהסכום הזה בכל התיקונים המצטברים.
רק לפני כמה ימים נמכר כאן בלוח המודעות סט מזרקים מקורי חדש ללנדקרוזר ב-6,000 שקל - סכום שצוין כחצי ממחיר אותו סט במוסך מורשה לפני עבודה ומע"מ...

אז ברור אני לא משווה תפוח לתפוז. SUV יפני יקר בהרבה לאחזקה מג'יפ ספרטני ופשוט כמו סופה, אבל בכל זאת - שיהיה לאנשים מושג למה הם נכנסים.

לעניין טורבו - תתפלאו כמה אנשים בכלל לא מודעים לעובדה שיש טורבו על המנוע שלהם. מאמצים אותו ואז מכבים בלי לתת לו חצ ידקה להוריד סל"ד ולהתקרר. זה נזק מצטבר. ואחר כך אתה רוכש רכב כזה וכשפתאום תצטרך להחליף/לשפץ מגדש, תשלם סכומי ארבע ספרות לפחות. זה לא קורה במנועי בנזין אטמוספריים גדולים. לכן אני אומר - בשביל 25 ק"מ ביום, לא בטוח שצריך טורבו דיזל - לנדקרוזר V6 בנזין יתאים לא פחות ועם יותר שקט נפשי.

מוני אורבך
04-02-15, 12:45
דרור - מהיכן אתה קונה את החלקים שלך, גם אני רוצה...
בצפון בכל אופן, לא תמצא טרנספר ב 1500 שח משופץ
אחד משומש במצב לא ידוע בהחלט כן, בדגש על מצב לא ידוע !
גיר אותו כנל.
לגבי פולי אתה משווה תפוחים ותפוזים.
כמה עולה פולי מקורי ממופר לסופה ??
כי תחליפי יש גם לטויוטה, מאוד זול.

ושוב, לכל דבר יש פתרון זול (בדיוק כמו לסופה שבה אתה קונה חלקים לא מקורים וטוען שזה מאוד זול)

דרור ברלי
04-02-15, 12:55
פולי חדש 500-550 שקל.
משומש 250.

טרנספר משופץ - אני שילמתי בזמנו 1,500 ש"ח. כולל אחריות. אבל זה היה לפני 6 שנים.
היום יש תקינים בסכום הזה.
זה מה שאני אבקש עבור הטרנספר התקין שלי כשאחליף אותו ל-241.

אני יודע על טרנספר שעבר שיפוץ עמוק כולל שרשרת חדשה מהשקית (רק השרשרת עולה 1,100 שקל) שנמכר ב-1,700 שקל.

ניר ל
04-02-15, 16:11
לא ממש הבנתי את הסיפור עם דימום הטורבו, באיזו סיטואציה יוצא לדומם מיד אחרי מאמץ ?
מהרגע שאני יורד מהכביש המהיר עד שאני מגיע לשכונה זה שני ק״מ, עד שאני מגיע לחנייה זה מספר דקות בסל״ד נמוך החנייה עצמה היא בסל״ד סרק, אצל מישהו זה אחרת ?

OhadL
04-02-15, 16:23
את הדוגמה הכי טובה לאמינות הטויוטה אני נותן על שכן שלי, בעלים של לנדקרוזר 2007 דגם בסיסי יד ראשונה עם 350000 קמ, למעלה מחצי מהם בשטח.

למעט טיפולים שוטפים הרכב לא יודע מה זה מוסך.

בכל הנעה הוא מחכה כמה דקות להתחממות המנוע, ובכיבוי מספר דקות לקירור.
לא שובר ולא מתגרזן, מטייל בהנאה.

לפני הלנדקרוזר נסע על טרופר, באותו אופן בדיוק, אך זה בילה כל שני וחמישי במוסך.

נכון שאי אפשר להשליך מדוגמה אחת לכל הרכבים, אבל זה נותן פרספקטיבה טובה.

דרור ברלי
04-02-15, 16:33
לא ממש הבנתי את הסיפור עם דימום הטורבו, באיזו סיטואציה יוצא לדומם מיד אחרי מאמץ ?
מהרגע שאני יורד מהכביש המהיר עד שאני מגיע לשכונה זה שני ק״מ, עד שאני מגיע לחנייה זה מספר דקות בסל״ד נמוך החנייה עצמה היא בסל״ד סרק, אצל מישהו זה אחרת ?

"תחנת הרענון" בכביש 6 היא דוגמה מצויינת.

רגע אחד הרכב טס על 140, רגע אחר כך הוא חונה, מדומם והולך לשתות קפה.
הטורבו שלו שממש כתום מרוב חום, ממשיך להסתובב ב-30,000 סל"ד ללא שימון (כי המנוע מדומם, אין לחץ שמן).

שולץ האיום
04-02-15, 20:40
מעניין מה הסיבה הטכנית, שבמנועי בנזין המוגדשים המודרנים, כדוגמת TSI a של vAG, המנוחה הזאת לא נדרשת.
כנראה שהם מקוררים בדרך אחרת?
ביררתי פעם ונאמר לי מפורשות שאין צורך במנוחה.

asafk
04-02-15, 20:43
אם הבנתי נכון (צריך לבדוק) יש משאבת שמן חשמלית. אבל זה לא נושא השרשור...

אסף.

שולץ האיום
04-02-15, 20:55
לגבי נושא השרשור
חקרתי את הנושא לעומק מזוית הקונה, הדהימה אותי העובדה שאין כמעט אופציות.
SUV בלי שגעונות יש רק פגרו או ל.ק.
ל.ק מחירים מצחיקים והוצאת תחזוקה עוד יותר מצחיקה, מה שמשאיר אופציה אחת? מדהים בעיניי.
נשארתי עם יפני בן 15 שהחסרון המרכזי שלו הוא מרכב קצר. אתמודד עם זה בינתיים.

wonderd
04-02-15, 21:18
מי ששאל לגבי הטורבו - בכל המנועים יש צורך להמתין דקה לפני שמכבים, הענין הוא שרוב האנשים לא בדיוק מגיעים במהירות וישר מכבים את הרכב, רוב האנשים גם ככה גולשים לחניה או גולשים במורד הרחוב וכך לטורבו יש זמן להירגע.
לדעתי אם תקרא את החוברות של הרכבים, גם ב vag יהיה כתוב לתת למנוע להירגע לפני שמכבים אחרי נסיעה מאומצת

amit1
04-02-15, 21:51
מהנסיון שצברתי במהלך השנים הבנתי שאין טעם להחזיק רכב שטח לטובת נסיעה יום יומית. עדיף לרכוש רכב שיעודו לשטח (גבוה, סרנים קשיחים, הילוך כוח.....) ובנוסף משפחתית לנסיעות היומיומיות שתמיד תהיה נוחה, בטוחה, אמינה וזולה יותר לתחזוקה מרכב השטח.

שולץ האיום
04-02-15, 21:58
מי ששאל לגבי הטורבו - בכל המנועים יש צורך להמתין דקה לפני שמכבים, הענין הוא שרוב האנשים לא בדיוק מגיעים במהירות וישר מכבים את הרכב, רוב האנשים גם ככה גולשים לחניה או גולשים במורד הרחוב וכך לטורבו יש זמן להירגע.
לדעתי אם תקרא את החוברות של הרכבים, גם ב vag יהיה כתוב לתת למנוע להירגע לפני שמכבים אחרי נסיעה מאומצת

בספר רכב אין שום אזכור, ונאמר לי בע״פ שבמנועי tsi הטורבו מקורר ע״י נוזל הקירור (אם אני זוכר נכון) ולא שמן, כך שאין צורך בהמתנה, אפילו לאחר מאמץ.

התרחיש שדרור העלה עם כביש 6 מציאותי מאוד.

נ.ב - נזכרתי שהדגמים החדשים מצויידים במערכת ״עצור וסע״ כך שאין סיכוי שהטורבונים האלו זקוקים לקירור.

boaz avrahami
04-02-15, 22:39
הצירים של הטורבו ״צפים״ על שמן.
טורבו נכנס לפעולה החל מסלד שהוא מעט מעל הסרק.
אם אתה מכבה מנוע לפני שהטורבו נעצר אז אין לחץ שמן ומתרחשת פגיעה בצירי הטורבו.
כשאתה בסלד סרק מספר דקות או בפקק הטורבו לרוב במנוחה

JEEP GC V8 98 IR 3.5
Honda 300ex

איל מ
04-02-15, 23:03
הצירים של הטורבו ״צפים״ על שמן.
טורבו נכנס לפעולה החל מסלד שהוא מעט מעל הסרק.
אם אתה מכבה מנוע לפני שהטורבו נעצר אז אין לחץ שמן ומתרחשת פגיעה בצירי הטורבו.
כשאתה בסלד סרק מספר דקות או בפקק הטורבו לרוב במנוחה

JEEP GC V8 98 IR 3.5
Honda 300ex
אם אני טועה תקנו אותי.
הטורבו אף פעם לא במנוחה. פשוט בסל"ד נמוך גזי הפליטה מסובבים אותו יחסית לאט ולכן הוא לא אפקטיבי, ולא מורגש.
גם בסרק הוא מסתובב אבל הרבה יותר לאט ולכן כשמדוממים הוא מגיע לעצירה די מהר ולא "רץ" על התנופה שלו במהירות גבוהה ובלי שמן.
(לא מדבר על מערכות מודרניות עם פסיעה משתנה או שני תחומי עבודה או שימון עצמאי).

boaz avrahami
05-02-15, 00:00
אתה טועה לגבי רוב המקרים.
יש מין שסתום בייפס שבסלד נמוך מסיט את גזי הפליטה ישר לאגזוז במקום לטורבינה.

בבקשה הסבר נחמד וקל להבנה

http://youtu.be/vGhlgphrBxA

חנן-ג'יפולוג
05-02-15, 07:11
הפוך, בועז. הוויסטגייט נפתח בלחץ גדישה גבוה מדי. לא בסרק.

למיטב זכרוני הרעוע, במקרים הספורים שראיתי טורבו כשהמנוע בסרק, הוא הסתובב.

boaz avrahami
05-02-15, 07:31
שלחת אותי לקרא קצת ומסתבר ששניכם צודקים ואני טעיתי.
הטורבו מתחיל מיד והוויסטגיט מונע לחץ יתר...

מוני אורבך
05-02-15, 10:07
יש כאן סמנטוחה לא קטנה של מושגים.
אני לא אתחיל לברור את המוץ מהתבן, אין לי את הזמן.
אבל רק אסדר כמה עובדות:
1. הטורבו מסתובב כל הזמן שהמנוע עובד (הוא יושב על צינור הפליטה).
2. מהירות הסיבוב משתנה לפי הטורים של המנוע (על כן קים טורבו עם גאומטריה משתנה)
3. הטורבו מסתובב על ציר "מרחף" עם מיסבים בלחץ שמן.
4. הטורבו מתחמם מאוד בזמן הפעולה, ובמיוחד כאשר הוא מסתובב במהירות גבוהה ולאורך זמן.
5. נזק יכול לקרוא אם המנוע עבד בטורים גבוהים לאורך זמן (מעל 10 דקות) ומכבים אותו בבת אחת.
הסיבה, הטורבו חם מאוד ובבת אחת לחץ השמן יורד לאפס, מה שגורם לציר לצנוח על המיסב, ויוצר בלאי.
6. הבלאי הזה מצטבר, ולאורך זמן עלול לגרום לבלאי רציני בטורבו, עד כדי הצורך בשיפוץ.
7. אם לא היתה נסיעה ארוכה (מעל 10 דקות) בטורים גבוהים (מעל 2000) עקרונית אין בעיה לכבות במידי.
8. כדי לקרר את הטורבו, מספיק לנסוע במשך דקה בטורים מתחת ל 2000 סלד או לחכות חצי דקה לפני כיבוי.

סך הכל ה"בעיה" הזו היא מאוד מאוד שולית. אצלי זה כבר נכנס לאיסטינקט. מגיע לחניה עוצר.
עד שמארגן את עצמי ליציאה מהרכב עוברת לפחות חצי דקה ואפשר לכבות בביטחה.

חנן-ג'יפולוג
05-02-15, 12:56
בלי לסתור את הדברים החשובים שנכתבו כאן, מנסיון של עשרות רבות של מגדשי טורבו הרוסים, הנזקים שאני נתקלתי בהם נגרמו מ:
חוסר שימון, כתוצאה ממיסבי קרנק שחוקים, או רשת משאבת שמן סתומה בבוצה.
גוף זר, לעתים רחוקות בגלל תקלה במערכת היניקה ולעתים קרובות מאוד עקב נקיון לא מספק של שבבי אימפלר ממערכת היניקה והאינטרקולר, לאחר החלפת טורבו.
גדישת יתר עקב חיבור לא נכון של צנרת וואקום לווייסטגייט או לVGT, או עקב תקלה בסולנואיד הפיקוד למערכות הנ"ל.
זכורים לי מקרים בודדים שלא התגלה נזק מאלה הנזכרים למעלה, ואז היה ניתן לשייך את התקלה לבלאי טבעי או אולי לתפעול נהג.
הסעיף הראשון נגרם בד"כ מהחלפות שמן שלא תואמות את תנאי הנסיעה, גם אם עונות להוראות היצרן.

roibnun
15-02-15, 15:17
כל אחד פה ייתן לך את דעתו וחלק מן הסתם יהיה קצת משוחד.
אתה כתבת שהחלטתם ללכת עם הלב - לדעתי לך תראה את כל הרכבים האלה - טויוטה, פג'רו, לנדקרוזר וגרנד צ'ירוקי ותחליט לפי מה שאתה מתחבר אליו הכי טוב. אחר כך תחפש אחד במצב הכי טוב שאתה יכול למצוא ואותו תקנה.

....

אני חושב שאם תקנה רכב שכולם ממליצים עליו אבל אתה לא מתחבר איתו - כל פעם שתסתכל עליו תרגיש צביטה קטנה בלב וחבל.[/QUOTE]

סטינו מהנושא המרכזי- גם אני מכיר שבכלל מנועי הטורבו נדרש לתת עד 1דקה מנוחה למגדש, בכדי לתת לשמן להמשיך לזרום ולמערכת להתקרר, אגב גם במנועי בנזין קטנים (בכלי טיס בעלי מנועי בוכנה +טורבו, נדרשת מנוחה בסרק 2 דק' עד דימום מנוע- הוראות יצרן...)

לגבי מה לקנות- מסכים מאוד עם הנאמר למעלה.. להריח את הרכב וללכת עם הלב, אני אישית גם מתלבט, ברקורד שלי סמוראי, פאג'רו ורודאו.
ועכשיו חושק מאוד בדיסקו 2, מאמין שנצטרך גב כלכלי כלשהו אבל זה משהו שכל בעל 4X4 לוקח בחשבון..
מאוד מסכים עם הנאמר כאן.

shaypaj
15-02-15, 18:12
בקיצור: לנד קרוזר - תצטרך להתפשר בשנתון, רכב שטח מצוין , נוחות סבירה , בידוד רעשים טוב מנוע מצוין גם הדיזל וגם הבנזין , קצת יותר קשה למצוא אחת עם ק"מ נמוך. קח בחשבון שהבנזין שתיין משהו כמו 1 ל6 במקרה הטוב, אני מכיר גם כאלה שיגידו פחות, שומר על מחיר ויש לו דרישה גבוהה בשוק יד 2 , בסה"כ שלוקחים בחשבון יתרונות וחסרונות הוא רכב מעולה .

פגארו- גיפ עם התנהגות כביש שלדעתי הטובה מכולם מהאופציות שהצגת, מאד נוח בכביש, עניין של טעם אבל לדעתי מעוצב יפה מאד חיצונית ומיוחד בפנים, אבזור טוב(מערכת שמע טובה וכו'), מנועים טובים, בידוד רעשים לא משהו ( מפריע לחדי שמיעה, בדיזל) , תוכל לקנות שנתון גבוה יותר מהלנד קרוזר , רכב שטח פחות טוב מהטיוטה אבל עדיין יקח אותך להרבה מקומות (מומלץ מאד להגביה ולמגן, אפילו חובה), אין מהלך מתלה להיט אז תמצא את עצמך הרבה פעמים מפעיל נעילה אחורית בשטח במקומות שאחרים לא צריכים. אפשר למצוא רכבים עם ק"מ שפוי, פחות שכיר בשוק יד2 מהטיוטה. זכור לי שגם יש להם מידת צמידים שקשה למצוא לה צמיגים טובים לשטח ( גאנט 18, חתך נמוך) .

בקשר לאחזקה גם הפגארו וגם הלנד קרוזר יקרים לאחזקה כמו שאמרו במקרה הגרוע התקלות היקרות הם משאבת סולר בפגארו ומזרקים לדיזל בלנדקרוזר(ממה שאני מכיר) על שניהם תשלם 10-15 אלף וצפונה. בקיצור חשוב למצוא רכב שטופל כמו שצריך.

לא מכיר את הלנד רובר אישית אבל שמעתי על בעיות אמינות , אם אתה קורא אנגלית טוב יש המון מידע באינטרנט.

שורה תחתונה: רק אתה תחליט מה טוב בשבילך לפעמים גם הבחירה הלא הגיונית היא הבחירה שתעשה לך טוב אתה משקיע הרבה כסף קנה את הרכב שהכי עושה לך את זה, אני אישית הייתי הולך על JEEP WK עם איזה V8 עסיסי, אבל זה אני...

קונסטון
15-02-15, 18:37
יש כאן סמנטוחה לא קטנה של מושגים.
אני לא אתחיל לברור את המוץ מהתבן, אין לי את הזמן.
אבל רק אסדר כמה עובדות:
1. הטורבו מסתובב כל הזמן שהמנוע עובד (הוא יושב על צינור הפליטה).
2. מהירות הסיבוב משתנה לפי הטורים של המנוע (על כן קים טורבו עם גאומטריה משתנה)
3. הטורבו מסתובב על ציר "מרחף" עם מיסבים בלחץ שמן.
4. הטורבו מתחמם מאוד בזמן הפעולה, ובמיוחד כאשר הוא מסתובב במהירות גבוהה ולאורך זמן.
5. נזק יכול לקרוא אם המנוע עבד בטורים גבוהים לאורך זמן (מעל 10 דקות) ומכבים אותו בבת אחת.
הסיבה, הטורבו חם מאוד ובבת אחת לחץ השמן יורד לאפס, מה שגורם לציר לצנוח על המיסב, ויוצר בלאי.
6. הבלאי הזה מצטבר, ולאורך זמן עלול לגרום לבלאי רציני בטורבו, עד כדי הצורך בשיפוץ.
7. אם לא היתה נסיעה ארוכה (מעל 10 דקות) בטורים גבוהים (מעל 2000) עקרונית אין בעיה לכבות במידי.
8. כדי לקרר את הטורבו, מספיק לנסוע במשך דקה בטורים מתחת ל 2000 סלד או לחכות חצי דקה לפני כיבוי.

סך הכל ה"בעיה" הזו היא מאוד מאוד שולית. אצלי זה כבר נכנס לאיסטינקט. מגיע לחניה עוצר.
עד שמארגן את עצמי ליציאה מהרכב עוברת לפחות חצי דקה ואפשר לכבות בביטחה.

ברור ותואם להוראות הפעלה של המנוע וכך נוהג

yoav
26-02-15, 17:41
לא יודע לגבי חכמת העדר... אבל אפקט העדר ניכר בלוח יד 2 שנראה כאילו כל בעל לנדקר וזר מדליק את האחרים במחיר שמבקש וכמו בבורסה- המחירים עולים ומשתגעים ( אני מבין רכב מבוקש- משלמים מעל למחירון לוי יצחק שאמור לשקף ערך של הרכב, אבל משבר הדיור נראה כבדיחה לעומת מחירי הלנדקרוזרים הנוסקים ביד 2 לעשרות אלפי שקלים מעל למחירון..). פאג׳רו מתחיל להראות כמו אופציה שפויה יותר :(

-->