PDA

צפייה בגרסה מלאה : מדוע יוצאים לטייל בקבוצה ולא לבד ?

יונימוג אדום
04-02-15, 19:43
מעשה אמיתי שאירע השבת .
בני עידו ( עם סיקס ארוך תכלת ) יצא לטייל השבת עם קבוצה של שלושה זוקונים ופרדו , הם טיילו באיזור השומרון .
בעת עליה ב"מעלה הנזירים " לפתע החליק הג'יפ שלו למדרון , ולמזלו נעצר על סף תהום בעודו לוחץ בכל כוחו על הבלמים .
הרכב היה בזוית של כ: 40 מעלות , מזלו שהגג הוא ברזנט , מרכז הכובד נמוך .
הבחור קרא לחברים בקשר לעזרה , הם עצרו ירדו מהרכבים , להגיש עזרה אף אחד לא היה מוכן , לנסות לעגן את הרכב לעצם כלשהו גם לא היו מוכנים לנסות , ביקש מהם לרתום מספר רכבים לנסות לעגן - וכלום .
אני בדיוק המראתי לטיסת חוויה עם אבי אשר חגג 85 !!! ועידו מתקשר אלי בבכי - הוא אומר לי : אבא אני מתקשר להיפרד ממך , אני יושב בג'יפ שלאט לאט מחליק למדרון , לא יכול לעזוב ברקס כי הג'יפ ידרדר מיד , קבוצה של ארבעה "ג'יפאים" עומדת ולא נוקפת אצבע .
תארו לכם איזו "חוויה" אני חוויתי , בא לי לקפוץ מהכדור ולנסוע לעזור לו .
הרצתי אין ספור טלפונים לחברים ומספר חברים מאיזור המרכז כבר התארגנו לצאת לשטח , לבסוף עידו איתר בחור בשם נמרוד מבקעות אשר יצא לשטח והצליח לחלצו בחילוץ לא פשוט .
רק היום התחלתי להירגע מהמקרה והחלטתי לכתוב , גם מספר לא קטן של חברים ג'יפאים אשר שמעו את הסיפור היו בהלם .
אני כבר 31 שנה מטייל בשטח ( מחלה תורשתית - גם ההורים בני 85 ועדיין מטיילים המון , לא בג'יפ אך כן בשטח ) , מעולם לא השארנו "פצועים" בשטח . גם כאשר התהפך ג'יפ בשביל אש בחורשן ( משפחה שלמה נפצעה קל ) , פינינו את הפצועים וחילצנו את הג'יפ - הדבר נמשך כמעט יום שלם , אולם הרכב חולץ והועלה לגרר והפצועים הגיעו לבית החולים .
מה דעתכם - האם זאת קבוצת ג'יפאים או בעלי ג'יפים , והאם יש הבדל בין השניים ?

אילן

nirs
04-02-15, 19:50
אם זוכר נכון, לאלירן (opl) היתה בעבר חתימה בסגנון: "זה שתקעת לעצמך 3 נוצות בתחת לא הופכות אותך לטווס".
אני חושב שמייצג נאמנה את בעלי הגיפים איתם נפגשת...

amit1
04-02-15, 19:58
מזעזע,
אשמח לדעת את שמות ה"גיפאים" שסירבו לעזור במקרה המתואר? מה שהם עשו מקביל להפקרת פצוע בתאונת דרכים.

yoni_0000
04-02-15, 20:00
ג'יפאים/ בעלי ג'יפים זה לא משנה... עדיף לטייל עם חברים ואנשים שאתה מכיר וסומך עליהם. ואם הם לא יכולים או שאין ברשותם האמצעים, אז עדיף לטייל לבד/ לא לטייל.

חנן-ג'יפולוג
04-02-15, 20:16
הסיפור הזה נשמע כל כך קיצוני ולא אופייני לסצינות הג'יפאות והישראליות שאני מכיר, שאני מרגיש שיש צדדים נוספים לסיפור, שאולי, אתה אילן, לא מכיר.

שולץ האיום
04-02-15, 20:18
הסיפור הזה נשמע כל כך קיצוני ולא אופייני לסצינות הג'יפאות והישראליות שאני מכיר, שאני מרגיש שיש צדדים נוספים לסיפור, שאולי, אתה אילן, לא מכיר.

קיצוני לא רק לסצינת הגיפאות אלא לסצנה הישראלית בכלל.

opl
04-02-15, 21:53
איזה זיכרון טוב יש לך...

ראיתי את התמונות בפייסבוק. ברח לי קצת שתן מפחד

danny_aaron
04-02-15, 22:11
זה לגמרי הזוי . אני והחברים שמטיילים יחד עוזרים בכל מה שניתן .
את נמרוד אני מכיר אישית והוא בדיוק התזה ההפוכה לאלה שלא היו מוכנים לסייע .
נמרוד כל הכבוד !
יופי שהכל הסתיים בשלום !!!

opl
04-02-15, 22:17
95729

95730

יונימוג אדום
04-02-15, 22:23
חברים , נמרוד לא היה חלק מהקבוצה !
הוא הוזעק לשם במיוחד ע"י עידו , כל הכבוד לנמרוד .

אילן

DANI1
04-02-15, 22:30
צריך לפרסם את תמונות ושמות האנשים חסרי לב האלה ,למען יראו ויראו, הרי הכדור עגול ,ובטוח שיום אחד הם יתקלו בבעיה בשטח .
DANI 1

asypeer
04-02-15, 22:50
https://www.facebook.com/groups/305024369553070/permalink/783108825077953/

Sent from my Ass

liontamer84
04-02-15, 22:51
ללא ספק, חומר אנושי "משובח"

asypeer
04-02-15, 23:16
מצד שני..למה ללכת רחוק:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=79741
התגובה האחרונה בשרשור מציגה את הדברים מזוית אחרת.

Sent from my Ass

OFF-RoaD
05-02-15, 00:04
אם הייתה כזו סכנת חיים ברורה ומיידית, לא עדיך לזנק החוצה ולוותר על הג'יפ במקום "להתקשר להיפרד מאבא"? כואב הלב, כן, אבל עדיין. סדר עדיפויות.
נשמע שהדרמה פה קצת יצאה מפרופורציות.

גלעד .ג.
05-02-15, 00:29
1. הכותרת לא מתאימה, הוא לא היה לבד, הוא טייל עם קבוצה.
2. את האנשים הוא לא הכיר עד לטיול (וזה הפער העיקרי).
3. לצערי עוד בשבת יצא לי לדבר עם בחור שטייל איתם וגם הוא סיפר על חוסר נכונות לעגן את הרכב ולמשוך אותו.
4. עידו ילד טוב ואני מכיר אותו מטיולים אחרים, תגיד לו שבמצבים כאלה יורדים מהג'יפ (עם כל האהבה לברזל) ונותנים לו להתגלגל במקום להתקשר להיפרד מהמשפחה.

הכי חשוב זה לצאת לטייל בקבוצה שאתה מכיר לפחות אחד מהגיפאים שם מספיק טוב...

Sent from my iPhone using Tapatalk

יקיר גרין
05-02-15, 01:48
סתם שאלה, ראשון LOW מכבה מנוע, למה שהרכב יזוז??

elibaba
05-02-15, 04:31
עזבו ג׳יפאים לא ג׳יפאים - בן אדם בצרה,לא תעזור? אפילו רק לשים סלעים לעצור את הגיפ מליפול.

alon oz
05-02-15, 05:57
שלום לכולם, שמי אלון עוז ואני הובלתי את הטיול הזה. אבא של עידו הציג את הדברים בצורה לא כל כך נכונה וחבל..
אף אחד לא עזב אותו שם לבד ורובנו ניסינו לעזור אבל היינו עם רכבים קלים מידי, ג'מיני וסמוראי. חוץ מבחור אחד עם טויוטה לנדקרוזר שהיה היחיד שיכול לעגן את הרכב והוא סירב! הבחור הזה הוא חדש בקבוצה ולא הכרתי אותו וכמובן שהוא כבר לא חלק ממנה.

חשוב לי לציין שהעדפנו לא להיות גיבורים ולנסות לחלץ את עידו ולהמתין לחילוץ מקצועי שאני ביררתי והשגתי בטלפון, כמו כן נשארנו במקום עם עידו ולא עזבנו אותו לבד בשטח וכולנו יצאנו בבטחה לכביש,
אשמח אם תבררו פרטים מדויקים לפני שאתם פותחים שרשור שפוגע באנשים,
זאת ההודעה המקורית שהשארתי בקבוצה שלי לאחר הטיול:
"
תודה לכל מי שעזר בחילוץ המסובך היום, אני חייב לציין שהיום למדנו ג'יפאות אמיתית מהי.
היינו בטיול כמה וכמה סוגי רכבים: טויוטה לנדקרוזר וטויטה היילקס ועוד..
במעלה הנביאים שניה של חוסר תשומת לב גרמה לג'יפ הסיקס להיכנס לשיפוע צד חריף ביותר על פני תהום.
נזקקנו לעזרתו של הטויוטה לנדקרוזר לעיגון הסיקס על מנת שלא יתהפך לתהום ונתקלנו בסירוב מצידו. אותי לא מעניינת הסיבה לסירוב ומה שהיה חשוב לי הם חייו של הנהג.כמובן שהאדם שסירב לעזור איננו איתנו בקבוצה יותר ומי שחושב על הרכב שלו ברגעים שכאלה במקום לעזור בכל דרך מקומו לא איתנו,
מה גם שלבסוף הוא רתם את הרכב שלו בלית ברירה כי המחלץ המקצועי הוכיח לו שאין ברירה וכולנו עם רכבים קלים שלא יכולים לעזור,
בכל אופן..אני שמח שכולם חזרו בריאים ושלמים לביתם ושוב תודה לכולם!
נתראה בטיולים הבאים".

asafk
05-02-15, 08:12
יש גם מה ללמוד על חברות ועזרה הדדית והדברים שהוצגו על ידי מוביל הקבוצה חשובים וראוי שיישמעו כעת, ״אחרי שהאבק שקע״.

יש גם מה ללמוד על מה עושים במצבים כאלו. לדומם בהילוך נמוך. לשים אבנים גדולות בנקודות תומכות. לעגן עם רצועה ליתד או ״בר מינן״ בצד הרחוק של השביל ועוד.
יש גם מה לעשות עם שני כלים קלים כשהכלי הכבד לא מוכן להירתם - אבל נכון שזה לא פשוט ומצריך ידע ונסיון.

בקיצור.... כל יום לומדים. ולפעמים כמעט נהרגים תוך כדי. לכן עדיף להתכונן מראש ככל האפשר.

אסף.

or_t
05-02-15, 08:54
לעגן עם רצועה ליתד או ״בר מינן״ בצד הרחוק של השביל ועוד.

במצב שהרכב בשפ"צ לאורך השביל (עומד להתהפך הצידה) כמו בתמונות, לאן מעגנים את הרצועות?

katsirz
05-02-15, 08:57
בשביל זה צריך בזנ"טים והלמניה.

or_t
05-02-15, 08:59
בשביל זה צריך בזנ"טים והלמניה.
אני אוסיף את זה לארגז חילוץ. אבל לאן מעגנים את הכבל על הרכב?

מיכל בח
05-02-15, 09:05
שלום לכולם,

אני קוראת את המילים שנכתבו כאן, והן מותירות אותי פעורת פה; נדמה לי שיהיה קל מאוד לגרום לכולכם להזדהות עם התחושות שלי כרגע, אז אנא מכם – הקדישו שתי דק' לקריאת הפוסט הזה:
שמי מיכל, ואני בת זוגו של נהג הפראדו שהשתתף בטיול המדובר.
מהרגע בו דיווח עידו על התקרית, מיהרנו לחפש נק' בה נוכל להסתובב ולחזור לחלץ אותו. לכשהגענו, האינסטינקט הראשוני של נהג הפראדו היה להיכנס לרכב ולהתחיל בחילוץ.
אבל משראינו את הפוזיציה בה נמצא הסיקס, הבנו כולנו, בלי שום ספק, שיש סיכוי יותר מסביר שהסיקס יגרר לתהום בזמן החילוץ ובכך יוכל לסכן גם את נהג הפראדו. אני סירבתי בכל תוקף לאפשרות הזאת.
ולא – לא היה שום סלע איתן באזור שיכל לשמש לנו כעוגן.
בכל אופן, התחלנו בלשכנע את עידו לצאת מהסיקס – בכל זאת, סדר עדיפויות...
מאותו הרגע, נהג הפראדו עסק בקדחתנות לנסות למצוא פתרון כדי לחלץ את הסיקס בבטחה, מבלי לסכן אף אחד במעגל הזה. הוא טלפן לאינספור אנשים, התייעץ עם כל מומחה אפשרי.
לבסוף הם התכנסו לשיטת חילוץ שהצריכה את השתתפותו של הטרנו שחבר גם הוא לקבוצה (שוב, הפראדו לבדו לא יכל לחלץ את הסיקס בשל סכנת התהפכות של זה האחרון).
למרבה הצער, גם הטרנו סבל מאיזשהי תקלה (סליחה שאני לא בקיאה בפרטים), וסירב להשתתף. נשארנו שם חסרי אונים, אבל עדיין מנסים לטכס עצה.
בזמן הזה גילינו שעידו הזמין את נמרוד.
גם כשנמרוד הגיע לבצע את החילוץ הוא הבהיר את הסכנה שממנה חששנו, והיה ברור שצריך קודם לעגן את הסיקס.
באותו ערב היינו אמורים לבקר חברים בצפון הארץ שנולדה להם בת. ולא, זה לא קרה, כי נשארנו שם בשטח, באופן מובן מאליו, כי בחיים, בחיים לא היינו מפקירים פצועים בשטח.
וסתם כדי לסבר את האוזן – נהג הפראדו הוא איש קהילה שמתנדב ב-3 מסגרות שונות, איש שעזרה לזולת היא ערך עליון עבורו.

סופשבוע מקסים לכולכם,
עתיר בג'יפאות בטוחה ורציונלית.

מיכל

דרור ברלי
05-02-15, 09:06
גם קבוצות ותיקות ומנוסות ומלוכדות מאוד עלולות להגיע למצבי אסון או כמעט אסון בגלל כל מיני שגיאות בשיקול דעת, טעויות נהיגה, כשל טכני בכלי רכב או תפקוד שגוי/לא ראוי/לא הולם של אנשים תחת לחץ. (אני יודע, היינו בסרט כזה לפני שבועיים. הכל נגמר בשלום, ללא נפגעים ,למעט כמה פחים שקצת התקמטו. כל כלי הרכב יצאו מהשטח בכוחות עצמם והגיעו הביתה בנסיעה. אבל יש מסקנות ולקחים מכאן ועד יריחו).

במקום להתקוטט ובוודאי במקום להלבין זה פני זה ברבים בהאשמות פומביות, הקבוצה הזו צריכה לעשות חושבים.

אירועי "כמעט אסון", התהפכויות, היתקעויות, בירבורים, תקלות מכניות קשות ושאר הרפתקאות בטיולי שטח יכולים להוות גורם מלכד. תחילתה של חברות אמיצה בין אנשים ויסוד מוצק לקבוצת טיולים בלתי מנוצחת ששום אירוע בלתי מתוכנן בשטח לא יוכל לה (וזו ממש לא מליצה - אני גאה להיות חלק מקבוצה כזו שהוכיחה את עצמה בזמן אמת בעזרה הדדית מעל ומעבר בלי לעשות חשבון לנזקים אפשריים לכלי הרכב ולציוד, התנהלות מקצועית ורגועה, רוח איתנה, אנשים שעזבו הכל ובאו ממרחקים בשעות קטנות של הלילה, בצעידה רגלית!!! עם ציוד רב בתרמילי גב כבדים לאורך קילומטרים רבים בשטח הררי-טרשי קשה על מנת לסייע. עם חברים כאלה ובשבילם, אני מוכן ללכת לכל מקום באש ובמים).

אבל יכול לקרות גם ההפך הגמור. כשהגלים מתחזקים החזקים מתגלים - אבל בשעת מבחן לא כל אחד הוא צוק איתן, תסלחו לי על החרוזים על הבוקר - אנשים נבחנים ונמדדים לא רק סביב המנגל והבירות וכשהכל בסדר, אלא כשצריך לשים את העניינים והצרכים האישיים בצד. לתת יד, לגרור, לחלץ, לפרוס ציוד חילוץ יקר בלי להיטרד מנזקים בציוד הזה, להגיע ממרחקים לעתים באישון לילה כדי לעזור לחברים, להישאר בלילה קפוא בשטח עם חבר תקוע/הפוך עד שיחולץ בשלום ואפילו בעזרה מורלית שערכה רב ביותר במצבים כאלה.
וכאן הקבוצה צריכה לקבל החלטה אחת ראשית ועיקרית - האם האנשים מעוניינים להמשיך לטייל ביחד. תשובה כנה וישירה, בלי "אם", "אבל" או "אולי" ובלי שום תנאים. תשובה פשוטה: כן או לא.

אם התשובה היא לא, אז חבל על הזמן והאנרגיה. תיפרדו כידידים ותמצאו לכם קבוצות/שותפים אחרים לטיולים.

אבל אם התשובה היא כן ואתם מעוניינים להמשיך לטייל ביחד - אתם צריכים להיפגש, לשבת כמו אנשים בוגרים, ולעשות בינכם לבין עצמכם ניתוח מושכל וקר של האירוע במהלכו תדברו על עובדות ועל פרטים מהאירוע בנימוס ובשקט ובלי לפגוע זה בזה, אבל בלי בושה ו/או פוליטיקלי קורקט ושכל אחד יקשיב טוב טוב לאחרים, יתייחס בכובד ראש למה שיש להם לומר ויפנים את הלקחים:
1. הרקע לאירוע: ניתוח מסלול הטיול, התייחסות למשתתפי הטיול ולנסיונם בנהיגת שטח, ולכלי הרכב, מצבם ותכונותיהם -שיפורים, משקל, פירוט ציוד חילוץ
2. האירוע עצמו: מה קרה בדיוק, אבל בדיוק, כולל כל סאגת החילוץ
3. השגיאות שנעשו: פירוט של שגיאות הנהגים, אחת לאחת, כולל הסירוב לעזור של אחד הנהגים (בגלל פחד, לחץ או כל סיבה אחרת)
4. מסקנות, לקחים ודרכי הפעולה להבא. מין הסתם יהיו מי שיתבצרו בעמדתם ולא יסכימו למסקנות הללו (זכותם המלאה) - ולפיהן אפשר יהיה להתייחס גם להרכב הקבוצה בטיולים הבאים.

רכס חיים
05-02-15, 09:15
רק לפי הצילומים נראה לי שהפניקה היתה מיותרת. מישהו מבחוץ היה צריך לשחרר מיד את כל האוויר משני הגלגלים שעל השביל אפילו בלי הצורך לרתום את הג'יפ. הכלי היה מתייצב מיד ויש את כל הזמן שבעולם להוציא אותי בסבלנות החוצה.

על פניו ורק משתי התמונות,ניראה שהנהג אשם בתוצאה המיותרת הזו או מחוסר ניסיון או מנהיגה לא מיומנת בכך שלא ניצל את כל רוחב השביל ולא ניצמד לקיר משמאלו וכך דחף את הרכב לתהום.

אומי5
05-02-15, 09:23
דוגמא קטנה למשהו שאפשר לעשות אפילו רק כדי שנהג יקפוץ מהרכב בביטחה לפני שמשחררים אותו לתהום.
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=88570&d=1403212958

alon oz
05-02-15, 09:23
כולם חכמים וגאונים פה זה נכון. בתור מוביל הקבוצה לקחתי החלטה לסיוע מקצועי וטוב שכך, כל שאר הפרטים כגון בעל הפראדו שסירב לעגן וכדומה לא מעניינים אותי! מה שהיה חשוב הוא להוציא את הנהג מהרכב ושכולם ישובו הביתה בשלום, את שלי עשיתי וכולם שבו לביתם בשלום.

דרור ברלי
05-02-15, 09:34
אלון, שים לב שאיני מתייחס לאירוע שלכם ספציפית.
מה שאני כותב זה מנסיון של מצבי אמת קשים. כולל קשים בהרבה משלכם, כולל חילוץ רכב הפוך שהתגלגל במדרון וניזוק בצורה קשה.

עשית את מה שלדעתך היה נכון וזה בסדר גמור. הכל נגמר בשלום בלי נזק והכי חשוב - בלי נפגעים. זו השורה התחתונה.
עכשיו הזמן שלכם להפיק לקחים.
תעשו את זה.

ofer23
05-02-15, 10:03
מישהו הצליח להבין איך הוא הגיע למצב הזה?
ושאלה למיבינים בביטוח: נניח שרכב שנקשר לעזור לבחור היה מתגלגל למטה, הביטוח המקיף תופס?

six-86
05-02-15, 10:12
גם קבוצות ותיקות ומנוסות ומלוכדות מאוד עלולות להגיע למצבי כמעט אסון בגלל כל מיני שגיאות בשיקול דעת, טעויות נהיגה, כשל טכני בכלי רכב או תפקוד לא ראוי/לא הולם של אנשים תחת לחץ. (אני יודע, היינו בסרט כזה לפני שבועיים. הכל נגמר בשלום, ללא נפגעים ,למעט כמה פחים שקצת התקמטו. כל כלי הרכב יצאו מהשטח בכוחות עצמם והגיעו הביתה בנסיעה. אבל יש מסקנות ולקחים מכאן ועד יריחו).

במקום להתקוטט ובוודאי במקום להלבין זה פני זה ברבים בהאשמות פומביות, הקבוצה הזו צריכה לעשות חושבים.
אירועי "כמעט אסון", התהפכויות, היתקעויות, בירבורים, תקלות מכניות קשות ושאר הרפתקאות בטיולי שטח יכולים להוות גורם מלכד. תחילתה של חברות אמיצה בין אנשים ויסוד מוצק לקבוצת טיולים בלתי מנוצחת ששום אירוע בלתי מתוכנן בשטח לא יוכל לה (וזו ממש לא מליצה - אני גאה להיות חלק מקבוצה כזו שהוכיחה את עצמה בזמן אמת בעזרה הדדית מעל ומעבר בלי לעשות חשבון לנזקים אפשריים לכלי הרכב ולציוד, התנהלות מקצועית ורגועה, רוח איתנה, אנשים שעזבו הכל ובאו ממרחקים בשעות קטנות של הלילה, בצעידה רגלית!!! עם ציוד רב בתרמילי גב כבדים לאורך קילומטרים רבים בשטח הררי-טרשי קשה על מנת לסייע. עם חברים כאלה ובשבילם, אני מוכן ללכת לכל מקום באש ובמים).

אבל יכול לקרות גם ההפך הגמור. כשהגלים מתחזקים החזקים מתגלים - אבל בשעת מבחן לא כל אחד הוא צוק איתן, תסלחו לי על החרוזים על הבוקר - אנשים נבחנים ונמדדים לא רק סביב המנגל והבירות וכשהכל בסדר, אלא כשצריך לשים את העניינים והצרכים האישיים בצד. לתת יד, לגרור, לחלץ, לפרוס ציוד חילוץ יקר בלי להיטרד מנזקים בציוד הזה, להגיע ממרחקים לעתים באישון לילה כדי לעזור לחברים, להישאר בלילה קפוא בשטח עם חבר תקוע/הפוך עד שיחולץ בשלום ואפילו בעזרה מורלית שערכה רב ביותר במצבים כאלה.
וכאן הקבוצה צריכה לקבל החלטה אחת ראשית ועיקרית - האם האנשים מעוניינים להמשיך לטייל ביחד. תשובה כנה וישירה, בלי "אם", "אבל" או "אולי" ובלי שום תנאים. תשובה פשוטה: כן או לא.

אם התשובה היא לא, אז חבל על הזמן והאנרגיה. תיפרדו כידידים ותמצאו לכם קבוצות/שותפים אחרים לטיולים.

אבל אם התשובה היא כן ואתם מעוניינים להמשיך לטייל ביחד - אתם צריכים להיפגש, לשבת כמו אנשים בוגרים, ולעשות בינכם לבין עצמכם ניתוח מושכל וקר של האירוע במהלכו תדברו על עובדות ועל פרטים מהאירוע בנימוס ובשקט ובלי לפגוע זה בזה, אבל בלי בושה ו/או פוליטיקלי קורקט ושכל אחד יקשיב טוב טוב לאחרים, יתייחס בכובד ראש למה שיש להם לומר ויפנים את הלקחים:
1. הרקע לאירוע: ניתוח מסלול הטיול, התייחסות למשתתפי הטיול ולנסיונם בנהיגת שטח, ולכלי הרכב, מצבם ותכונותיהם -שיפורים, משקל, פירוט ציוד חילוץ
2. האירוע עצמו: מה קרה בדיוק, אבל בדיוק, כולל כל סאגת החילוץ
3. השגיאות שנעשו: פירוט של שגיאות הנהגים, אחת לאחת, כולל הסירוב לעזור של אחד הנהגים (בגלל פחד, לחץ או כל סיבה אחרת)
4. מסקנות, לקחים ודרכי הפעולה להבא. מין הסתם יהיו מי שיתבצרו בעמדתם ולא יסכימו למסקנות הללו (זכותם המלאה) - ולפיהן אפשר יהיה להתייחס גם להרכב הקבוצה בטיולים הבאים.

דרור מילים בסלע
יחד עם זה ההבדל בין המקרה שלנו מלפני שבועיים למקרה הנ"ל , זה שבמקרה שלנו מדובר בקבוצה מלוכדת עם ניסיון בנהיגת שטח , ציוד מתאים ורכבים מוכנים לכל תנאי שטח ! הקבוצה הזו חלק מהם לא מכירים זה את זה והכירו רק בטיול הנ"ל , מהשיחות שלי ביום האירוע עם נהג הפראדו ועוד נהג שהשתתף בטיול , לפי דעתי היה כאן חוסר ניסיון בנהיגת שטח וחילוצים מהסוג הנ"ל , האירוע יכל להסתיים הרבה לפני לו רק היה קצת ניסיון בחילוץ ולהימנע מכל הדרמה הזו ...
בכל מקרה מציע לאמץ את עצתו של דרור , להיפגש ולהפיק לקחים לטיולים הבאים .
בהצלחה .
ראיד .

דרור ברלי
05-02-15, 10:29
כולנו היינו פעם חסרי נסיון.

אף אחד לא נולד מקצוען. נהיגת שטח, חילוצים ושאר מיומנויות שנדרשות בטיולי שטח הם דברים נרכשים ונלמדים.
גם מקצוענים ומנוסים עושים טעויות קריטיות, כפי שנוכחנו בטיול שלנו. לעתים שגיאה קלה כמו לחץ אויר לא נמוך מספיק או החלפת הילוך מיותרת, יכולה להסתיים בדרמה גדולה וההבדל הגדול בין נהגים מנוסים ברכבים משופרים לבין חסרי נסיון ברכב סטנדרטי, הוא שהמנוסה בג'יפ הגיבור והמשופר ייתקע רחוק, עמוק וקשה יותר....

בלי קשר לקבוצה הנ"ל, לא מומלץ לנהגים חסרי נסיון עם כלי רכב שאינם מוכנים/בנויים/מצויידים להרפתקאות מהסוג הזה, לקפוץ ראש ישר למים העמוקים ולטיולים הקשים/מורכבים/מסוכנים אלא לעבור קורסי נהיגת שטח, להצטרף מדי פעם כנוסע לקבוצה מנוסה, לשבת עם נהג ותיק ובעל נסיון, להסתכל איך הוא מתמודד עם תרחישי עבירות וללמוד - ולהתחיל מטיולים קצת פחות מאתגרים.
בטיול שלנו ישב איתי אחד מאורחי הטיול בעל רכב שטח בעצמו אבל פחות מנוסה מאיתנו, שקיבל החלטה נכונה, השאיר את הג'ימני הלא משופר שלו בתחנת הדלק והצטרף לטיול כנוסע - ופשוט הסתכל, שאל שאלות ולמד. גם מהטעויות שלי - והיו כאלה. הטיול הזה היה טבילת אש רצינית עבורו והוא יצא ממנו עם הרבה לקחים ותובנות שאותם בוודאי יישם בעתיד כשיצטרף עם הרכב שלו.

ראיד, מותר לנו לציין שבקבוצה שלנו יש היום כמה "דרישות סף" ממי שרוצה להצטרף עם הרכב שלו, כולל "טסט" מעשי על מנת לוודא שמדובר בנהג טוב ברכב שהוכן כהלכה, למעט אנשים ספציפיים שידוע וברור לנו מלכתחילה שהם בעלי נסיון רב ומוכח והרכב שלהם גיבור.

רבים שלא מכירים אותנו ושומעים על זה, מגחכים. אבל מסתבר שהגישה שלנו נכונה והוכיחה את עצמה.

alon oz
05-02-15, 10:49
צר לי לאכזב אתכם חברים, מדובר באנשים בעלי נסיון בשטח עם הרבה שנות וותק.
לאור המצב וחוסר ברכבים נכונים לחילוץ מצאתי לנכון להזמין חילוץ מקצועי,
כמו כן הרכב היחיד שיכל לעגן את הסיקס סירב ולא התכוונתי לחלצו בכל מקרה אלא רק לעגן אותו.
המסקנות הוסקו והאדם שלא רצה לעזור בשעת חירום סולק מהקבוצה שלי והובהר לו שהתנהגות שלו היתה חסרת אחריות.
העובדה שדאגתי שכולם ישובו בשלום מדברת בפני עצמה ולא ראיתי לנכון לשחק אותה גיבור או לנסות לחלץ בכל זאת,
מבחינתי כשכולם שבו בשלום את שלי עשיתי בתור מוביל הטיול.
כל השאר לא מענין אותי וגם לא דעות חכמות של אנשים שלא היו שם איתנו,
תודה ויום טוב

asafk
05-02-15, 11:04
אלון,

ראשית טוב עשית שהזמנת את נמרוד וטוב עשית לדעתי שהבהרת לזה שסירב לסייע, שהוא לא יכול להיות חלק מהקבוצה שאתה מוביל.
אני רואה חשיבות גם בזה שהבאת את נקודת המבט שלך.
אף אחד לא יכול לנתח את המצב בלי שהיה שם. אבל למרות שאותך לא מעניין מה אנשים חושבים, יש כאן הרבה גולשים שיכולים ללמוד מהמקרה ומהשיקולים בשטח... ואני בטוח שגם לך ולחבריך יש מה ללמוד ואולי להיות מוכנים טוב יותר לפעם הבאה - אפילו מתוך תגובות של כאלו שלא היו שם.

אסף.

alon oz
05-02-15, 11:10
אסף לכולנו יש מה ללמוד תמיד, אבל להיות חכמים מאחורי המקלדת ולכתוב שהיה צריך לעשות ככה או ככה זו לא חוכמה.
כשאני מוביל טיול חשיבות חיי אדם קודמת לכל ובתור זה שהוביל זאת הייתה החלטתי בהתאם למצב שראיתי,
לי לא שינתה כל הערה או הצעה כשהיינו שם וגם לא ממש שינה לי סירוב הפראדו לעזור ולעגן את הרכב,
היה חשוב לי שכולם ישובו הביתה בשלום ועדיף גיבור חי מאשר גיבור מת.
תודה ויום מעולה שיהיה :)

asafk
05-02-15, 11:11
שלום לכולם,

אני קוראת את המילים שנכתבו כאן, והן מותירות אותי פעורת פה; נדמה לי שיהיה קל מאוד לגרום לכולכם להזדהות עם התחושות שלי כרגע, אז אנא מכם – הקדישו שתי דק' לקריאת הפוסט הזה:
שמי מיכל, ואני בת זוגו של נהג הפראדו שהשתתף בטיול המדובר.
מהרגע בו דיווח עידו על התקרית, מיהרנו לחפש נק' בה נוכל להסתובב ולחזור לחלץ אותו. לכשהגענו, האינסטינקט הראשוני של נהג הפראדו היה להיכנס לרכב ולהתחיל בחילוץ.
אבל משראינו את הפוזיציה בה נמצא הסיקס, הבנו כולנו, בלי שום ספק, שיש סיכוי יותר מסביר שהסיקס יגרר לתהום בזמן החילוץ ובכך יוכל לסכן גם את נהג הפראדו. אני סירבתי בכל תוקף לאפשרות הזאת.
ולא – לא היה שום סלע איתן באזור שיכל לשמש לנו כעוגן.
בכל אופן, התחלנו בלשכנע את עידו לצאת מהסיקס – בכל זאת, סדר עדיפויות...
מאותו הרגע, נהג הפראדו עסק בקדחתנות לנסות למצוא פתרון כדי לחלץ את הסיקס בבטחה, מבלי לסכן אף אחד במעגל הזה. הוא טלפן לאינספור אנשים, התייעץ עם כל מומחה אפשרי.
לבסוף הם התכנסו לשיטת חילוץ שהצריכה את השתתפותו של הטרנו שחבר גם הוא לקבוצה (שוב, הפראדו לבדו לא יכל לחלץ את הסיקס בשל סכנת התהפכות של זה האחרון).
למרבה הצער, גם הטרנו סבל מאיזשהי תקלה (סליחה שאני לא בקיאה בפרטים), וסירב להשתתף. נשארנו שם חסרי אונים, אבל עדיין מנסים לטכס עצה.
בזמן הזה גילינו שעידו הזמין את נמרוד.
גם כשנמרוד הגיע לבצע את החילוץ הוא הבהיר את הסכנה שממנה חששנו, והיה ברור שצריך קודם לעגן את הסיקס.
באותו ערב היינו אמורים לבקר חברים בצפון הארץ שנולדה להם בת. ולא, זה לא קרה, כי נשארנו שם בשטח, באופן מובן מאליו, כי בחיים, בחיים לא היינו מפקירים פצועים בשטח.
וסתם כדי לסבר את האוזן – נהג הפראדו הוא איש קהילה שמתנדב ב-3 מסגרות שונות, איש שעזרה לזולת היא ערך עליון עבורו.

סופשבוע מקסים לכולכם,
עתיר בג'יפאות בטוחה ורציונלית.

מיכל

מיכל, כמו שכתבתי קודם - בסערת האירוע ובטח למי שלא נמצא במקום, קשה להבין את תמונת המצב. לכן גם נקודת המבט שלך חשובה - גם אם התקבלו החלטות גרועות וגם אם החלטות טובות... למזלנו המקרה נגמר בטוב אבל בבקשה, אל תמשיכו הלאה כאילו כלום. יש כאן מקום לשבת יחד עם כולם ברגוע ולהפיק לקחים.

אסף.

alon oz
05-02-15, 11:13
אסף לשמחתי האדם הזה כבר לא חלק מהקבוצה שלי,
אנשים מסוכנים או כאלה שמענין אותם הרכב שלהם וכדומה מקומם לא איתי וטוב שכך.
יום טוב

thebips
05-02-15, 11:21
שאלה למקצועים - מה שיטת החילוץ הנכונה במקרה זה תוך דגשים על בטיחות

boaz avrahami
05-02-15, 11:23
הערה למוביל-

ממליץ לך להחזיק מכפיל כמו של כננת.
לא יקר ויתן לך יכולת

אומי5
05-02-15, 11:38
אלון, אם לא נדון במיקרים של "מי שלא היה שם לא יודע" אז מה אנחנו עושים פה?
ברור שלעולם לא נוכל לנתח ב100% מהמקלדת מקרה כזה, בטח כשאין תיאור מדויק שלו, וגם אם היה...

דיון ללא נסיון להאשים או להשחיר, דיון לשם רעיונות וכיווני מחשבה הוא חשוב גם אם לא לך אז לאחרים.
מספיק שמישהו פעם בחילוץ יזכר ברעיון שזרקו כאן ויבין שהוא מתאים, אז שווה לכתוב גם אלף תגובות.

tamir128
05-02-15, 11:41
שאלה למקצועים - מה שיטת החילוץ הנכונה במקרה זה תוך דגשים על בטיחות

מצטרף לשאלה. בתור מי שלא יהיה שם, לא יכול לחוות דיעה על החלטות החברים, אבל מקצועית, נראה שרק בזנ"טים והלמניה יוכלו אולי לעגן.
אם הרכב התקוע היה נופל חלילה לתהום, לא נראה לי שארבעת הצמיגים של רכב אחר, גם אם כבד יותר, היו מצליחים לתת מספיק חיכוך.

asafk
05-02-15, 11:44
נראה לי שיש מקום לארגן שבת ״מבוא לחילוץ״. אני אפתח דיון נפרד.

אסף.

מוני אורבך
05-02-15, 11:51
אני עשיתי את המסלול הזה ומכיר את המקום.
כהערת אגב, מעלה הנביאים הוא לא הכי קשה באזור (למעשה הוא בנוני ומטה), אבל הוא בהחלט מסוכן.
הסיבה מאוד פשוטה, טעות אחת והרכב מדרדר לתהום עמוקה (כפי שרואים בתמונות).

האזור הזה הוא מאוד יפה אבל גם מאוד בעיתי.
הקירבה שלו לאזורים פלסטנאים גורמת לכך שהוא לא מתויר ואין שום תחזוקה של השבילים.
הם הולכים ונהרסים, עם הזמן.
לפיכך חיבים להתארגן מראש עם קבוצה מגובשת ומנוסה, זה לא טיול למתחילים.
גם אם הם מנוסים, אבל לא מכירים אחד את השני.
אנחנו נסענו קבוצה של 5 גיפים "גיבורים" שמכירים שנים אחד את השני (14 שנה ליתר דיוק).
כל אחד ידע בדיוק מה הוא מצפה מהשני, ולכולנו יש הרבה מאוד נסיון בחילוץ ובמצבים קשים.
הטיול שלנו הסתים ללא כל אירוע דרמטי או מסוכן, אבל אם היה קורה אירוע כזה אין לי ספק שכולנו הינו נרתמים.

לעניות דעתי אלון, קבוצה מהסוג שאתה הובלת מתאימה לטיולים מהסוג שברקאי מציע ולא טיול שאתם יצאתם אליו.
ספציפית לאירוע שקרה, היו צריכים להפעיל את הצעדים הבאים:
1. לעגן את הרכב ולאבטח אותו: סלעים מתחת לגלגלים. לקשור רצועה לגג ולסלע כדי למנוע התהפכות.
2. להוריד אוויר בצד אחד כדי להקטין את שיפוע צד.
3. להרים שני גלגלים בצד התהום (אפשרי על ידי גק) ולבנות רמפה מתחת לגלגלים, כדי להקטין עוד יותר שיפוע צד.
4. למשוך עם כננת ולאט לאט להרחיק מהתהום. אם אין כננת אפשרי משיכה על ידי רכב אחר אבל בזהירות

שגיא S
05-02-15, 11:53
אפשר לשאול פה שאלה ? בתור בעלים של רכב קטן וקל, ומטייל בחבורה של סוזוקים לא פעם נתקענו בבעיה של רכבים גדולים וכבדים פי 2-3 מאתנו שתקועים.

האם סמוראי/ג'ימני יכול לגרור פראדו/טרופר/פאג'רו וכדומה?
האם שני רכבים שקשורים בתור עדיפים על שני רכבים שקשורים במקביל?

האם במקרה הנ"ל - רכבים שמושכים מקדימה ורכב שמעגן מאחורה היו יכולים לעזור לסיקס להתיישר חזרה לשביל?
האם באמת אם הסיקס היה קשור ברצועה לסמוראי אחד בלבד מקדימה ונופל לתהום(טפו טפו טפו) האם הוא היה מושך את הסמוראי איתו?

asafk
05-02-15, 11:58
שגיא, באופן כללי גם עם סמוראים אפשר לעזור לג׳יפ כבד יותר.
אבל לא רק כאמצעי בודד אלא בשילוב של דברים אחרים.
שלב ראשון בחילוץ הוא ייצוב / עיגון. רק אחכ משיכה או דחיפה או הזזה.

אסף.

boaz avrahami
05-02-15, 11:58
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/45987-%D7%9E%D7%9B%D7%A4%D7%99%D7%9C-%D7%9B%D7%97

alon oz
05-02-15, 12:14
אדון מוני, המסלול הזה קל מבחינתי וכולם עברו שם. זה שגיפ כבד נתקע לא אומר שאנחנו לא יכולים לעשות אותו בבטחה. עשינו כבר מסלולים הרבה יותר קשים ואנחנו מקצועיים בשטח למרות הדברים שאתם חושבים, כמוביל דאגתי לשלום הנהג ושכולם ישובו הביתה בשלום.

Eitan_S
05-02-15, 12:23
אז את אלון עוז לא מעניין תגובות של אנשים שלא היו שם, למה? הוא כנראה יודע הכי טוב.

מסתמן גם שלא מעניין אותו הנזק שעלול להיגרם לפראדו.

סכנת חיים לא היתה שם. הבחור יכול היה לצאת כל רגע מהג'יפ.

עכשיו סיכון של כ 60K (פראדו) לעומת כ 25K (ג'יפ) - רואים זאת קצת אחרת. (בלי להעליב את הג'יפ כמובן).

במיוחד כאשר הסיכון אינו של מר אלון עוז.

אני נוסע עם חברים כבר שנים וסומך עליהם במאת האחוזים אולם, אם יווצר מצב כפי שתואר כאן
אין שום סיבה לסכן רכוש נוסף של חבר.

צריך להיות אמון בשיירה ואמון נוצר רק אחרי הכרות, לכן כפי שאומר דרור - לא כל אחד מתאים לשיירה מסויימת
ולא כל אחד יכול להנהיג שיירה.

כל זה נאמר לא לצורך התנגחות אלא בראייה קרה שלאחר המקרה.

2 הפרומיל שלי.

alon oz
05-02-15, 12:34
אתה לא היית שם ואתה לא יכול על פי תמונות להחליט אם היתה סכנת חיים או לא.
נהג הסיקס פחד להוריד את הרגל מהברקס כי הרכב הדרדר לאחור,
לא קשור למחיר הרכב ובאיזה רכב מדובר! כאשר קיימת סכנה אותי לא מענין ערך הרכב אלא ערך חיי אדם.
כמו שציינתי הבחור החדש שסירב לעזור הגיע פעם ראשונה (וגם אחרונה) לטיול שאני מוביל ולא הכרתי אותו לפני כן,

תפסיקו להיות חכמולוגים מאחורי מקלדות ולשער השערות, רק מי שהיה שם יודע מה קרה וראה במו עיניו במה מדובר.
תודה

מוני אורבך
05-02-15, 12:41
אלון, שום דבר אישי, אין מה להתרגז.
לא מכיר אותך, ולא יודע את היכולות והידע שלך או של חבריך בשטח.
אם אתם קבוצה המוגנית, קרי לכולם הרבה נסיון וידע סבבה.
אם אתם לא, כאן יש בעיה.
ומהתאור שלך (ואין לי מקור אחר להסתמך עליו) זו בדיוק היתה הסיטואציה.
אני מכיר את העליה הנ"ל באופן אישי, אין בעיה לסיקס לעבור בה.
במיוחד לא אם פראדו עבור שם לפניו (ופראדו לא פחות רחב מסיקס)
אין שום בעיה מיוחדת במעלה הזה, מלבד זה שהוא נע על שפת תהום.
אבל הסתבכות יכולה לקראת בכל מקום, ובמעלה הזה על טעות משלמים ביוקר.

בכוונה לא נכנסתי למי אשם ולמי לא, כי לא היתי שם ואני לא שופט בכל מקרה.

shmil
05-02-15, 12:44
אלון עוז היקר,
העובדה שאתה כותב ב-BOLD, לא הופכת אותך לצודק.
נהפוך הוא, דווקא העובדה שאינך מוכן לשמוע, ואין לך מה ללמוד מאף אחד כאן, על פי דבריך, "כי אף אחד מאיתנו לא היה שם", הופך אותך, בעיני ובעיני רבים נוספים כאן, למי שנראה שנכנס למגננה בגלל מה שקרה, ומאותו רגע לא מסוגל ללמוד כלום.
גם ה"העפתי אותו מהקבוצה" לא בדיוק תורם, ומנוגד לגמרי למה שדרור, כמו אחרים כאן מנסים להסביר לך.
מראש, אגב ,אילן יונימוג, אינני מקבל את הגישה של הבן שלך ש"צלצל להפרד". צריך להסביר לצעיר שג'יפ, בסופו של דבר הוא רק רכוש, ובבחירה בינו לבין החים, אין כל ספק מי קודם.

אבל, אני כנראה לא מבין כלום, כי לא הייתי שם, ולהבין תמונות ודאי אינני מסוגל, אז תמשיכו להוציא קיטור, או לחילופין להמשיך ולחשוב שכולם יודעים הכל.

alon oz
05-02-15, 12:52
הסיבה היחידה שלא מענין אותי התגובות שלכם כי אתם חושבים שאתם גיבורים בשטח ויודעים הכל,
אני הייתי שם, אני הובלתי את הקבוצה והם היו באחריותי זה הכל.
לקחתי החלטה ולעניות דעתי היא צודקת שעדיף להמתין לחילוץ מקצועי מאשר להסתבך,
כמוביל יותר חשוב לי שכולם ישובו בשלום מאשר דעות אחרות,
כשתבינו את זה תבינו מה יותר חשוב:להיות חכם וגיבור או להשיב את הקבוצה בשלום הביתה,
כשאתם תובילו אתם מוזמנים לסכן אנשים כמה שבא לכם לא ענייני, כשאני מוביל אני מעדיף שהכל יסתיים בשלום.

Eitan_S
05-02-15, 13:01
מצטער, אתה מחייב אותי להגיב שוב.

אם כפי שאתה אומר חיי אדם חשובים לך, כל שעליך היה לעשות הוא:

1. לומר לנהג הג'יפ לאחוז בשתי ידיו בגלגל ההגה.
2. חבר אחר סוגר את זרועותיו סביב חזהו של הנהג ובמשיכה מוציא אותו מהרכב.

כך הכל היה בא על מקומו בשלום ללא סיכון חיי אדם וללא סיכון רכב שאינו שלך.

אם חיי אדם היו כל כך בסיכון מדוע להמשיך ולסכן את הנהג וכל זאת על מנת להציל את הג'יפ?

alon oz
05-02-15, 13:06
​אם היית קורא ומבין את כל השתלשלות העניין לא היית כותב שטויות כמו שאתה כותב,
אני מציע שתעבור על השירשור שוב והפעם תבין אותו ואז תוכל להבין מה היה שם,
כתבתי בדיוק מה התחולל שם ומה קרה מהרגע שאני הגעתי למקום (הייתי למעלה כבר כי אני הייתי הראשון בשיירה),

להבא כשאתה כותב דברים לפחות תקרא את כל ההודעות כאן ואז תגיב..לא חוכמה לכתוב סתם ולא להבין בכלל מה היה שם.

- - - Updated - - -

אם היית קורא ומבין את כל השתלשלות העניין לא היית כותב שטויות כמו שאתה כותב,
אני מציע שתעבור על השירשור שוב והפעם תבין אותו ואז תוכל להבין מה היה שם,
כתבתי בדיוק מה התחולל שם ומה קרה מהרגע שאני הגעתי למקום (הייתי למעלה כבר כי אני הייתי הראשון בשיירה),

להבא כשאתה כותב דברים לפחות תקרא את כל ההודעות כאן ואז תגיב..לא חוכמה לכתוב סתם ולא להבין בכלל מה היה שם.

katsirz
05-02-15, 13:11
אלון, רוב מי שכתב כאן לא היה איתך בשבת ולכן לא יכול לדעת בדיוק מה קרה שם, אלא מתוך הסיפורים. אני מניח שקיבלת שם בשבת את ההחלטה הכי טובה שיכולת לקבל בשטח.
התמונות שפורסמו החל משבת בפייסבוק (כשהתחלת לקרוא לחילוץ בצהריים) לא הראו איזה מצב קריטי או שיפוע צד יותר מידי חזק. חוץ מזה שאני מניח שהלחיצה על הברקס נבעה יותר מהלחץ ולא מהמציאות מכיוון שמה שברקס עושה, עושה אבן גדולה שמונחת מאחורי הגלגל- ביתר יעילות. אבל שוב, לא היינו שם וחוץ ממי שהיה שם, אף אחד לא יודע לומר לך בדיוק מה נכון היה לעשות.
ניסו לסייע לך כאן בתהליך הלמידה של אחרי. אתה די כועס על אנשים וחבל, יש כאן כמה עצות טובות.
אני למשל חושב שהיו חסרים לכם אמצעי חילוץ בקבוצה, אמצעי עיגון ומשיכה ובעצם לפי כל מה שאתה סיפרת, אני לא רואה הבדל גדול בין לטייל לבד או במסגרת הקבוצה הזו.
לכן, אל תתרגז, קח את העצות ברוח טובה ותתקדם. מצד שני אתה יכול לזרוק את כל הדיון הזה לעזאזל ולהמשיך לעשות כהבנתך. מדינה חופשית.
ההצעה המועילה ביותר שעלתה כאן הייתה ההצעה של אסף בנושא "שבת חילוץ". בטח לא מזיק להתרענן וללמוד.

Eitan_S
05-02-15, 13:11
טוב, זה שאתה יודע הכל כבר הבנו.

עכשיו אתה יודע גם בשבילי.

המשך בדרכך, הרבה בריאות והמון טיולים לך.

alon oz
05-02-15, 13:17
לשמחתי עד היום כל הטיולים שלי עברו בשלום,
אני מוביל טיולים כבר הרבה זמן ומבחינתי חיי אדם יותר חשובים מהכל.
יודע טוב מאוד מתי ואיך לעשות והכל בסדר,
אתם רוצים תסכנו חיים בטיולים שלכם וזהו.
תודה לכולם ויום טוב

amimiller
05-02-15, 14:14
טוב שהאירוע הסתיים בטוב.
אבל הרצועה היתה צריכה להיות בצד השני.

asafk
05-02-15, 14:15
כיוון שמכאן, כך נראה, הדיון כבר לא יתפתח - הוא ננעל לפני שיתדרדר.
מקווה שאף אחד לא ייפגע.

אסף.

-->