PDA

צפייה בגרסה מלאה : תיכנון אירודינמי לספוילר עבור רכב פרטי.

רכס חיים
31-08-05, 03:45
עקב מחירי דלק מבהילים - אנו מתכננים לייצר ספוילר אחורי לחיסכון בדלק. מי שיש לו רעיון , הצעה, אתר מתאים, או קישור מענין לנושא ,אשמח להיעזר בו. למי שיש ידע כיצד לתכנן נכון מערכת כזו מוזמן להנחות אותנו ברעיונותיו.

גיא
31-08-05, 08:12
הגיג.

אני לא מבין הרבה בספויילרים. אבל ידוע לי שצריכת דלק גבוה מקורה בעיקר ב:
1. פתיחות ברמזורים - תחביב ידוע של בעלי רכב בנזין חזק
2. עודף ג'אנק באוטו - בעיקר בתא מטען - כל אחד צובר שטויות שם
3. לחץ אויר לא נכון בגלגלים - אני לא מכיר הרבה שבודקים בפרייבט אם יש בכלל אויר
4. עקיפות ובכלל תאוצות ביניים ( גז ברקס גז ברקס ) - עם העצבים של הנהג והנסיון להרויח עוד חצי מטר לפני הרמזור

כל הדברים האלו לא קשורים בכלל באוירודינמיות של האוטו והספויילר לא יכול להשפיע הרבה אם בכלל על זה.
מה שכן יושפע זה נסיעה במהירות קבועה לאורך זמן על כביש מהיר.

זאת כמובן רק דעתי.

אגב, הספויילר הכי טוב זה להיצמד מאחורה למישהו אחר שיחתוך את הרוח בשבילך.

UNIX
31-08-05, 08:50
אגב, הספויילר הכי טוב זה להיצמד מאחורה למישהו אחר שיחתוך את הרוח בשבילך.
רק שלא יתן ברקס ואז משהו אחר יחתך :cry:

asafk
31-08-05, 10:50
תתחיל מזה:
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0837601428/qid=1125474337/sr=8-1/ref=sr_8_xs_ap_i1_xgl14/002-4346681-2152018?v=glance&s=books&n=507846

ספר מצויין של יוסי כץ, ישראלי, מרצה לאירודינמיקה של רכב בארה"ב (ומדי פעם מרצה גם בטכניון, ועל זה אני יכול להעיד), שאחראי על התכנון האווירודינמי של כמה מקבוצות המירוצים החזקות באמריקה.
(לפני כמה שנים, התפרסם בעיתונים סיפור על ישראלי שגר כמה שנים בארה"ב, והיתה לו דירה בקריות, וסוברו 700. לא היה לו איפה להחנות את הסוברו כשהוא נסע לחו"ל, ז הוא העלה אותה לסלון של הדירה שלו בקומה שלישית, או משהו כזה. בעיתונים ראו איך הוא מוריד את הסוברו עם מנוף, דרך המרפסת... אז זה הוא)

אסף.

גיא
31-08-05, 13:39
ולא עזרו לו כל החישובים על מנת לשכנע את השכנים שהאוטו לא יפול דרך הרצפה ...

זה באמת היה מזמן :lol:

erezjack
01-09-05, 14:10
האם מדובר בספויילר לסופה?

אם כן, זה חסר תקנה כי הקופסה הזו היא המבנה הכי פחות אוירודינמי (חוץ ,אולי, ממצנח)
לספוילרים אמיתיים לא הקישוטים שמרכיבים על לאנסר וכד' יש שני תפקידים: השימוש המקורי במטוסים הוא לייצר מערבולות שכבה שמצמידות את זרימת האויר לכנף, מקטינות את התנגדות האויר ומאפשרות זויות התקפה גדולות יותר ללא סכנת הזדקרות. מכאן גם בא השם כי הספוילר למעשה מקלקל את זרימת האויר.
בכלי רכב, בעיקר במכוניות מרוץ, ישנן שתי כנפיים בחזית ובזנב שהן למעשה כנף הפוכה שיוצרת כוח אוירודינמי כלפי מטה ומצמידה את המכונית לאספלט, דבר שמאפשר תאוצות ופניות מהירות יותר. משתמשים גם במין סינר קדמי שמגיע קרוב מאד למסלול ולא מאפשר זרימת אויר מתחת לגחון המכונית ומגביר את הצמדת הרכב לקרקע.
כל זה כמובן לא רלוונטי לג'יפים. הבעיה הגדולה ביותר היא הדופן האחורית שיוצרת מאחריה מערבולות חזקות ואזור תת לחץ שמגדיל את התנגדות האוויר בצורה ניכרת. צורות אוירודינמיות אופטימאליות הולכות ומתכנסות אחורה בצורה המתונה ביותר האפשרית כדי לאפשר לזרימת האוויר להשאר צמודה לגוף ולהתאחד מאחריו מחדש עם מינימום מערבולות.
הפתרון הכי פשוט הוא לשמור על מהירות נסיעה סבירה כי כח העילוי וכן כח ההתנגדות עולים ביחס לריבוע המהירות.

ארז

חנן-ג'יפולוג
01-09-05, 14:13
האם מדובר בספויילר לסופה?

כתוב בכותרת של השרשור:

תיכנון אירודינמי לספוילר עבור רכב פרטי

erezjack
01-09-05, 14:43
צודק.

בזמנו עבדתי קצת על ספוילרים כאלה שעשויים פייברגלס או שתי קליפות פלסטיק במשיכת ואקום. המיקום האופטימלי בפרייבט רגיל הוא באזור חיבור השמשה האחורית לגג כדי להצמיד את הזרימה לחלון האחורי.
בכל מקרה, יש ליצר ספוילר מותאם לכל דגם רכב בנפרד וזה כאב ראש רציני.

Bulldog
01-09-05, 19:50
אגב סופה (ויסלח לי חיים שאני מנצל את השירשור שלו, אני מקווה) למשאיות יש בחזית מעין מיני ספוילרים לפני הדלתות מעין רבע עיגול מוארך), האם הלבשה של כזה דבר באחוריים של הרכב (הקובייתי משהו)יסיט לשם את האויר ויוריד את התת לחץ?

erezjack
01-09-05, 20:38
החיפוי מעל תא הנהג נועד ליצור רצף מעוגל ביו חזית הקבינה לחזית המטען שבולט מעליה. הצורה האוירודינמית האופטימלית (במהירויות תת קוליות) היא בצורת טיפה מאורכת שצידה המעוגל פונה קדימה (אין צורך בשפיץ מחודד כדי לפצל את זרימת האוויר בצורה יעילה וחלקה) לכן החזית אינה צריכה להיות מחודדת אלא מעוגלת וזה מה שהחיפוי עושה, הוא יוצר רצף מעוגל בחזית המשאית. צריכת הדלק כתוצאה מכך משתפרת בכעשרה אחוזים.
את הצד האחורי צריך להאריך ולכנס בשיפוע מתון ככל האפשר וזה לא כל כך מעשי אבל כל פתרון עדיף על החיתוך החד בג'יפ.

רכס חיים
01-09-05, 21:22
אני נמצא בשלב של שרטוט הרעיון שיתן תשובה לכל רכב פרטי, ואני מקווה להגיע לעשרה אחוזי חסכון - במכסימום.הרעיון בנוי מכנף נמוכה וגדולה שמעליה ומאחור כנף גבוהה יותר וקטנה - כ-20% מהכנף הגדולה. לכל כנף יש טבעות ציר שיכולות לשנות את הזוויות תקיפה של כל אחת בנפרד. על הטבעות של כל כנף יוטבע לוח ספרות של שעון מ-1 עד 12. בכל רכב יבוצע ניסוי צריכת דלק והתנגדות ליניקה בכיוונונים שונים של הכנפיים. כל כיוונון יוגדר בשיטה של שעה - כלומר- הכנף הגדולה תציין שעות והקטנה דקות. כך ניתן יהיה לומר שכיוון הכנפיים על שעה 5 ועשרים דקות הוא אופטימלי לרכב מסויים ושעה 6 וארבעים מתאימה לרכב אחר.בשיטה של ניסוי וטעיה על-ידי עשרות מכוניות ניתן להגיע לתוצאות מעולות בכל רכב בנפרד.ברור שתכנון הכנפיים הוא פרשה בפני עצמה, אך הרעיון כולל בתוכו שיתוף פעולה בין הרבה רכבים למציאת האופטימום כשהמערכת מסוגלת להתגמש עם כל רכב בנפרד.יתכן והשרטוטים הראשונים יהיו כאן בעוד שבוע.

Bulldog
02-09-05, 01:05
ארז הכוונה היא לא לספוילר הגדול מעל הקבינה אלא לקטנים שבחזית.
בסיגנון מה שמוקף בתמונה בעיגולים.

http://img26.imageshack.us/img26/5817/manradl6vm.th.jpg (http://img26.imageshack.us/my.php?image=manradl6vm.jpg)

erezjack
02-09-05, 08:56
הכנפונים בחזית המשאית כנראה מיועדים אכן להחליק ולהצמיד את הזרימה, יתכן שזה קשור לשיפור הזרימה לפתח שבניהם. אבל לפי גודלם נראה לי שהם משמשים יותר כגימיק. בכל מקרה הספוילרים אינם יעילים אם הם נמצאים בקצה הגוף, צריך למקם אותם לאורך הגוף בנקודות בעיתיות כשהצורה משתנה בחדות כמו בפינות המשאית או בפינת הגג האחורית במכונית פרטית. בגי'פ הייתי ממקם ספויילר בחזית, בפינת הגג והחלון הקדמי ואז אולי משלב עם גגון.

לגבי כנפונים בזוויות משתנות: זוית הכנף ביחס לכיוון הזרימה קשורה למהירות, מצב מסויים יתן ביצועים אופטימליים במהירות מסויימת לכן צריך להגדיר את מהירות העבודה. את הבדיקות רצוי לבצע בתנאים זהים מבחינת טמפרטורה, גובה וכד' כי הנתונים האלה משפיעים על צפיפות האוויר והתנהגותו. יש גם תוכנות שיודעות לעשות סימולציות זרימה. (fluid dynamics) אפשר גם להתייעץ עם מהנדס אוירודינמיקה.
אני פניתי לאחד כזה כדי לתכנן כנף שקטה ויעילה למאוורר בקוטר 3.5מ' שמוגבל בהספק המנוע שלו ל 1.5 כ"ס. הוא בחר מספר פרופילים מתאימים לדרישות מקטלוג, ביצע הדמיות בתוכנה והגדיר לי את הצורה (יחס אורך/רוחב, פיתול , מהירות סיבוב ופרופיל),שתענה על דרישותי מבחינת ספיקת האוויר. בניתי את הכנף במחשב ומסרתי ליצרן תבניות שכרסם אותן בפוליאוריטן דחוס ומשם ליצרן פיברגלס. נראה אם זה באמת יעבוד.

נמרוד
02-09-05, 10:34
כל מה שרציתי לכתוב ארז כבר כתב...

ספוילר הוא "מקלקל זרימה". הוא יוצר גרר ומערבולות, כתופעת לוואי בלתי נמנעת של עילוי. כל כנף, ואני מתכוון לכל כנף, בהגדרה מייצרת גרר. אתה לא מחפש עוד כוח הצמדה (שתמיד עולה בחיכוך נוסף) אלא רוצה מינימום חיכוך בנסיעה בקו ישר - זה המשמעות של חסכון בדלק. אז תשכח מספוליירים וכנפיים, לא משנה כמה הן מתכוונות, הן יובילו אותך בכיוון ההפוך.

אני לא יודע לאיזו מכונית אתה מתכוון, אבל מכוניות נוסעים שתוכננו ב20 ומשהו השנים האחרונות מתוכננות במנהרות רוח עם דגש מאד גדול על הקטנת גרר אוירודינמי כי זה בדיוק איפה שהייצרן יכול להוריד את צריכת הדלק בלי לשלם שום דבר. אם אתה מדבר על מכונית כזאת, חבל לך על הזמן, אתה לא תצליח לשפר את הזרימה סביבה באופן משמעותי אם בכלל, ואני חותם על זה. אפילו בקטנות ביותר הייצרנים מטפלים - המראות, ידיות הדלתות, התפר שבין השמשות למסגרות, האנטנות (שים לב לבסיסי האנטנות) שלא לדבר על גדולות - הכניסה והיציאה של אויר לתא המנוע, הזרימה מתחת למרכב, הסיומת של המרכב (שכמו שארז כתב יותר מפעם אחת, היא גורם הגרר הגדול).

רכס חיים
02-09-05, 10:36
ארז שלום - תוכל להפנות אותי למהנדס הזה לצורך תיכנון הכנפיים וההדמיות?

ד ו ר ו ן
02-09-05, 10:45
אגב סופה (ויסלח לי חיים שאני מנצל את השירשור שלו, אני מקווה) למשאיות יש בחזית מעין מיני ספוילרים לפני הדלתות מעין רבע עיגול מוארך), האם הלבשה של כזה דבר באחוריים של הרכב (הקובייתי משהו)יסיט לשם את האויר ויוריד את התת לחץ?

עומר,
תסתכל באיסוזו טרופר מעל הדלת האחורית,יש שם בדיוק את הכנף הזו שמכניסה אויר לחלק האחורי להפחית את התת לחץ.

כנ"ל באוטובוסים הישנים יותר של אגד-המרצדסים, מעל החלון האחורי יש כנף שמשולבת בשיפוע של הגג להכניס אויר לחלל מאחורי האוטובוס.

asafk
02-09-05, 14:49
הספויילר שיש מעל החלונ האחורי נועד לנקות את החלון, ברכב עם דופן אחורית אנכית. בלי להיכנס יותר מדי לפרטים, ברכב עם חלק אחורי "קופסתי", כל האוויר שעובר מתחת לרכב למעלה וחוזר לחלון האחורי (בעצם, לכל הדופן האחורית), יחד עם ג'יפת הכביש. הספויילר שם למעלה תופס את שכבת הגבול שזורמת על הגג, ומזרימה אותה למטה, ובכך לא מאפשרת לג'יפה להגיע לחלון.

עומר מדבר (אם הנתי נכון), על הספויילרים האנכיים הקטנים שיש במשאיות לפני הדלתות, מעט מעל גובה הפגוש הקדמי, מתחת לחלון, ממש בפינה של הקבינה. מאחורי הספויילרים האלה, מה שאתה לא רואה, זה פתחים שמכניסים אוויר צח לקבינה. מנצלים את הנקודה הזו, שיש בה לחץ גבוה, כדי לתפוס את האוויר.

אסף.

אריה פאהן
02-09-05, 19:25
כנ"ל באוטובוסים הישנים יותר של אגד-המרצדסים, מעל החלון האחורי יש כנף שמשולבת בשיפוע של הגג להכניס אויר לחלל מאחורי האוטובוס.

בזמנו אני ייצרתי את הספוילרים האלה עבור "הארגז" ו "מרכבים" עבור המרצדסים 303
לטענתם זה חוסך 5% מצריכת הסולר , לא בדקתי
בכל אופן לייצר ספויילר לאווירודנמיקה בלי בדיקה במנהרת רוח נראה לי לא יעיל

-->