PDA

צפייה בגרסה מלאה : יעוץ בדיני עבודה - עבודה ביום בחירות

GodsFather
19-03-15, 12:03
היי חברים,

האם יש כאן מישהו/היא שיכולים לתת עצה בנושא עבודה ביום בחירות ?

מדובר בשכיר במסגרת משכורת גלובלית שנאלץ לעבוד ביום הבחירות במסגרת היותו כונן חירום, קרי במידה ויש התרעה הוא עובד (והייתה התרעה).

מה הנוהג בנושא ? ממה שקראתי ברשת, החוק לא נוגע בעניין ואו לא מחייב תשלום כלשהו אלא רק ממליץ לשכיר לפנות לבית הדין לעבודה. העבודה נעשתה בטווח השעות שהוגדרו כיום שבתון.

אגב, בשבתות וחגים אין תשלום מיוחד במקרים כגון אלו.

תודה,

אמיר

asafk
19-03-15, 12:49
בדיוק כמו שבת.
אם לא היה גלובלי היו משלמים 200%

אסף.

GodsFather
19-03-15, 14:13
כלומר שלא מחוייבים לתת לו כלום, על פי חוק ?

lizard
19-03-15, 14:35
יום בחירות נחשב כיום שבתון לכן או שמשלמים200% או שנותנים יום חופש אחר במקום

GodsFather
19-03-15, 14:38
יש לך הפניה בחקיקה על זה? כי אני יודע שזה נוהג ולא חוק

OFF-RoaD
19-03-15, 15:34
אם יש לו כמות מסוימת של תורנויות שחודש, שמגולמות בשכר הגלובלי, זו נספרת כאחת מתוכן? או שנוספה למספר הרגיל? אם זו תוספת, כמה היה מקבל על תוספת שבת בחודש אחר?

GodsFather
19-03-15, 15:43
אין פה עניין של תורניות ומכסה.

יש שכר גלובלי שמתקבל גם אם לא יבצע תורנות אחת בחודש אלא יהיה 9-5 רגיל ואפילו אם יהיו לו פחות שעות ממשרה מלאה (182-186 שעות).

אם במקרה יש צורך בעבודה מחוץ לשעות משרד, עובדים. זהו. גם אם עבד שעות "נוספות" וכד'. השכר הוא גלובלי לטוב ולרע.

לכן אני שואל, כי יום בחירות אינו יום רגיל בהתייחסות. עם זאת, אין חובה חוקית אלא נוהג, לפי מה שקראתי ברשת.

lizard
19-03-15, 16:24
זה נחשב ליום שבת וכמו כל יום כזה שעובדים בו, משלמים. במקרה שלי גם מטפלת שעל פי שעות וגם זו עם השכר הגלובלי מקבלות תשלום על אותו יום.

זה הולך ככה, אם הוא עבד בפועל, הוא צריך לקבל 200 אחוז או יום חופש אחר. אם לא עבד, משכורת כרגיל.
בגלל שמדובר על כוננות ולא הגעה למשרד או מקום עבודה, אני לא יודע.

asafk
19-03-15, 18:12
מיכה. מי שמקבל שכר גלובלי לא מקבל תשלום נוסף על עבודה בשבת. לטוב ולרע זו המשמעות בד״כ.

אני עובד ימים, לילות, עובד בסופי שבוע ואם צריך עובד לילות בסופי שבוע ולא מקבל שקל למשכורת יותר. ככה זה.

אסף.

קונסטון
19-03-15, 18:31
מיכה. מי שמקבל שכר גלובלי לא מקבל תשלום נוסף על עבודה בשבת. לטוב ולרע זו המשמעות בד״כ.

אני עובד ימים, לילות, עובד בסופי שבוע ואם צריך עובד לילות בסופי שבוע ולא מקבל שקל למשכורת יותר. ככה זה.

אסף.

אסף, בהסתייגות שלא מדובר בייעוץ משפטי, מה שציינת לפי מיטב ידיעתי, במקרים שהפסיקה מפרשת לחומרה, כלומר אתה צריך להיענות לכמה תנאים בכדי להחריג מחוק שעות עבודה ומנוחה, וכאמור הפרשנות מחמירה.

lizard
19-03-15, 20:28

אסף.

ולכן אתה מקבל תשלום על היום הזה אבל אם אתה -בפועל- עובד בו, אתה צריך לקבל משכורת כפולה, או יום חופש אחר.

asafk
19-03-15, 20:37
זה בדיוק ההפך. אני יודע כי ככה אני עובד כשכיר בשנים האחרונות. מה שיפה בזה שלא צריך יום חופש חלופי כי... זה המשמעות של גלובלי. עבדת בשבת? לא באת לעבודה ביום ראשון? כן באת ביום ראשון? לא עבדת בשבת? המשכורת לא משתנה.
אבל כל אחד והחוזה שלו, כנראה...

אסף.

GodsFather
19-03-15, 21:09
כאמור, יש 'נוהג' כי החוק לא מתייחס לזה במישרין. לכן שאלתי.

קיצר, העובד נדפק במקרה דנן

tallevi
20-03-15, 07:57
קיצר, זאת הכלה כנראה, ולצד היתרונות, יש גם חסרונות, והחבר שלך כנראה שמודע לזה באופן מלא.
אני לא רואה בזה שמישהו נדפק פה. את המשכורת הוא מקבל...

נכון שהחוק נותן מענה מלא יותר לגבי משרות שהן במסגרת הסטנדרטית, אבל אני למשל, לא הייתי מעדיף משרה סטנדרטית במשכורת מינימום-לפי החוק!

השמשוני יחיעם
20-03-15, 14:24
משכורת ״כוללת״ מה שאתם קוראים גלובלית !

אינה חלה על ימי המנוחה על פי החוק.

אין דבר כזה שלא יבוצע תשלום בגין עבודה ביום המנוחה השבועי . ויש כללים ברורים לגבי התשלום .
http://www.ovdim.org.il/Page10911.asp

- - - Updated - - -

מהו הגמול, אשר לו זכאי עובד המועסק בימי חג ?
סעיף 18א לפקודת סדרי שלטון ומשפט, התש"ח-1948 (להלן: "פקודת סדרי שלטון") קובע, כי דין עבודה בימי חג, כדין עבודה במנוחה השבועית.
סעיף 17 לחוק שעות עבודה ומנוחה קובע: "הועבד עובד בשעות המנוחה השבועית או בחלק מהן:...ישלם לו המעביד בעד שעות אלה שכר עבודה לא פחות מ-1.5 משכרו הרגיל. היה שכרו של העובד, כולו או חלקו, לפי כמות התוצרת, ישלם לו המעביד בעד כל יחידה שנעשתה בשעות המנוחה השבועית שכר עבודה לא פחות מ-1.5 מהשכר המשתלם בעד כל יחידה שנעשתה בשעות העבודה הרגילות;"
משילוב שתי ההוראות משתמע, כי יש לשלם לעובדים בעבור עבודתם בחג, לפחות 150% משכרם (תוספת של 50% על שכרם). מובן, שאם חל על העובד ועל המעביד הסכם קיבוצי, צו הרחבה או חוזה אישי, המעניקים גמול גבוה יותר מהמחויב על פי חוק, יחויב המעביד בשיעור הגמול האמור.
עם זאת, מן הראוי לציין, כי בע"ע 300360/98 נחום צמח נ' ש.א.ש. קרל זינגר צפון (1986) בע"מ, נקבע, שאם העובד עובד בחג, שלא מתוך בחירה אלא מתוך כורח, זכאי הוא לתשלום בעבור אותו יום כיום עבודה, בצירוף הגמול בעבור עבודה בחגים, דהיינו, יהיה זכאי לתוספת של 150% לשכרו (כלומר, תשלום בגובה 250%).

Pageup
20-03-15, 17:48
וסתם הערת ביניים:
למרות שרובנו (כולל אני) עובדים גלובלית. עבודה גלובלית אינה חוקית במדינת ישראל.
אז עשו הבה ונתחכמה לו, הגדירו חלק מהשכר בתור תשלום על שעות נוספות.
אבל מסתבר שגם זה לא חוקי. אז באופן עקרוני אין דבר כזה עבודה גלובלית, אין דבר כזה
לעבוד מחוץ לשעות העבודה והמנוחה ובגדול כולנו פראיירים (עד שיעצבנו אותנו ונתבע
את מקום העבודה אחרי פיטורים או משהו כזה).

יש החרגה על הנושא לעובדים שאי אפשר לעקוב אחרי השעות שלהם בפועל (כאלה
שלא יכולים לעבור דרך שעון נוכחות בצורה קבועה).

ran.amir.9
20-03-15, 17:55
אצלנו בחברה כונן שלא יוצא לקריאה לא מקבל תוספת,אך אם יוצאים לקריאה מקבל תוספת של 180 ברוטו.

-->