PDA

צפייה בגרסה מלאה : התייעצות בנוגע ללימודי הנדסה..?

yoni_0000
25-03-15, 19:27
אז ככה.. מעוניין להירשם להנדסת מכונות באוקטובר הקרוב ומתלבט איפה..

לצורך העניין אני כרגע ממוקד על אוניברסיטאות, לא מכללות.
אני בן 23, גר באשדוד.
ציון הפסיכומטרי שלי עומד על 631, והבגרות שלי לא מספיקה בעליל.. אני צריך מכינה.

האפשרויות שרלוונטיות מבחינתי:

טכניון- מבחינת פסיכומטרי הציון מספיק אבל די גבולי, ודורש ממני להוציא ממוצע 90 (!!!) במכינה על מנות לכסות על הבגרויות. במידה ואתקבל כל העסק אמור לקחת 5 שנים.

בן גוריון בבאר שבע\ ספיר- עושה שנה א' במכללת ספיר, אני עומד בתנאי הקבלה שלהם. לאחר מכן אני מצטרף לשאר 3 השנים בבן גוריון (התואר מוגש לבסוף על ידי האוניברסיטה). המעבר מספיר לבן גוריון מותנה בקבלת ממוצע מעל 80 בשנת הלימודים, ומספר המקומות הפנויים מוגבל. שנה א' בספיר אני מקבל בחינם (חייל משוחרר) ואם אבחר בה כנראה שאשאר לגור בבית (חוסך כסף...), והפרק זמן שלה מצטבר ל4 שנים.

אוניברסיטת תל אביב- אני בתהליך של דליית פרטים מדוייקים, אבל זה בסגנון של הטכניון.. דורש מכינה בציונים גבוהים, והיא גם אורכת פרק זמן של 5 שנים. משום מה זו האופציה שכרגע הכי פחות קוסמת לי.

לסיכום- בן גוריון היא האופציה הכי כלכלית, הכי זריזה, וכנראה הכי קלה מבחינת רמת הלימודים.. השאלה מה אני מקבל בסוף לעומת הטכניון.. עד עכשיו הייתי נעול על הטכניון, אבל נפתחתי לעוד אפשרויות מפתות..

אשמח לשמוע המלצות ודעות..

eysham
25-03-15, 19:33
בן גוריון לא נופלת מהטכניון בשום פרמטר בהנדסת מכונות.

בכל ראיונות העבודה שהייתי עד היום (ולא שהיו הרבה...) זה היה דרישה ל"בוגר אוניברסיטה" בלי עדיפות מובהקת למקום ספציפי.
כמובן שיש מעסיקים שבאים ממוסד מסויים ויש להם פינה חמה, אבל זה סוביקטיבי.

בעיקר שיש לך סיבות טובות כן ללמוד בב"ש לא הייתי חושב פעמיים. (גם אני גרתי בבית של ההורים בעומר בתקופת הלימודים)

מעבר לזה, הבדל גדול הוא הכיף וחיי החברה בתקופת הלימודים. משהו שלא הייתי מוותר עליו. בבן-גוריון גם חיים בתקופת הלימודים.

לגבי ה"פטנט" הזה של שנה א' במכללה ואח"כ אוניברסיטה, קטונתי. זה לא היה אופציה בתקופתי.
תחשוב רק מה יקרה אם לא תתקבל אחרי השנה הזו. האם אתה לא זורק אותה לים. לא יודע...

איל
בוגר הנדסת מכונות בבן גוריון. (בשנת 2001)

OFF-RoaD
25-03-15, 19:47
בן גוריון בבאר שבע\ ספיר- עושה שנה א' במכללת ספיר, אני עומד בתנאי הקבלה שלהם. לאחר מכן אני מצטרף לשאר 3 השנים בבן גוריון (התואר מוגש לבסוף על ידי האוניברסיטה). המעבר מספיר לבן גוריון מותנה בקבלת ממוצע מעל 80 בשנת הלימודים, ומספר המקומות הפנויים מוגבל. שנה א' בספיר אני מקבל בחינם (חייל משוחרר) ואם אבחר בה כנראה שאשאר לגור בבית (חוסך כסף...), והפרק זמן שלה מצטבר ל4 שנים.

אני סטודנט להנדסה אזרחית בטכניון, התחלתי השנה, ואם תרצה לדאול על המוסד אשמח לענות מנסיוני הדל.

מה שכן, בקשר ל"שנה א' הנדסה" של ב"ג, יש לי הרבה מה להגיד.
אני מכיר 9 אנשים שלמדו שם, באילת ובספיר. שניים עברו בממוצע הדרוש.
לכולם יכולת טובה מאוד ללמוד הנדסה, ובאוניברסיטה רגילה היו מצליחים ללא ספק (הייתי מדריך הפסיכומטרי שלהם, ואני חותם על זה).
התנאים שנותנים לך במכללות האלה על הפנים. מרצים פחות טובים, פחות שעות, אין נגישות ללמידה כמו באונ'. אחוז מאוד מאוד נמוך מתקבל משם, וגם לאלו שכן, חסרים קורסים של שנה א' שצריך להשלים אחכ ולגרור את הפער עוד שנה לפחות.

בהתאם לאמור לעיל, ממליץ על מכינה בכל מקרה, בבש או בטכניון. זו קריעת תחת, אבל תגיע ללימודים עצמם הכי מוכן שאפשר (מבחינת היכולת ללמוד, וגם מבחינת החומר הלימודי)

asafk
25-03-15, 19:49
לסיכום- בן גוריון היא האופציה הכי כלכלית, הכי זריזה, וכנראה הכי קלה מבחינת רמת הלימודים.. השאלה מה אני מקבל בסוף לעומת הטכניון.. עד עכשיו הייתי נעול על הטכניון, אבל נפתחתי לעוד אפשרויות מפתות..

אשמח לשמוע המלצות ודעות..

למדתי בטכניון, ובשנים האחרונות אני רואה מקרוב את העבודה והרמה של סטודנטים מהאוניברסיטאות האחרות. ובקטע הזה - לא יהיה לך קל יותר מבחינת רמת הלימודים - ולא תרגיש בשום נחיתות בתור בוגר אוניברסיטת בן גוריון לעומת הטכניון.
יש שיאמרו שבתחומים מסויימים הלימודים בבן-גוריון אפילו עדיפים. אבל מבחינת רמה אקדמית, מדובר ללא ספק בקרב צמוד מאוד, ולא ברור כל כך מי מוביל.

בקיצור.. ובמיוחד אם זה הכי נוח והכי משתלם מבחינתך - אל תחשוש.

אסף.

yoni_0000
25-03-15, 21:11
תודה לכולם על התגובות.. גם האופציה של מכינה בבן גוריון באה בחשבון, בבירורים. חבר שעובד איתי עשה את המסלול בספיר ועכשיו סיים הנדסת חשמל, הוא דווקא אמר שהיחס והרמה טובים, אבל הוא עשה את זה לפני יותר משלוש שנים. 4 שנים מתוכן אחת חינם לעומת 5 שנים בתשלום מלא זה מאוד מפתה..

OFF-RoaD
25-03-15, 21:14
מצד שני, הסיכון הוא לבזבז שנה שלא יצא לך ממנה כלום, אחר כך תצטרך להתחיל הכל מחדש, אה, ובן גוריון יסגרו בפניך את הדלת לנצח.

yoni_0000
25-03-15, 21:20
מזתומרת לנצח..? אני לא אוכל לעשות שוב את המסלול בספיר? או ששרירותית לא אוכל להתקבל בכלל?

עירא
25-03-15, 21:23
בתור אחד שעשה את המסלול של ספיר בזמנו אני יכול להעיד ממקור ראשון שהיחס לסטודנט ואיכות ההוראה היו טובים יותר בספיר מאשר ההמשך בבן גוריון.
לגבי סוגיית זריקת השנה לפח,
יש לי מספר חברים טובים שהתחילו את לימודיהם בספיר שנה לפני אבל לא הצליחו להגיע לרף הנדרש ולכן חזרו על שנה זו ובסופה הם עברו לבן גוריון.
המידע הזה נכון ללפני 10 שנים.

asafpeleg
25-03-15, 21:55
בזמני היתה בבן גוריון מכינה מקוצרת לבעלי בגרות. משהו כמו חצי שנה. בנוסף היתה אפשרות להתחיל בסמסטר אביב. ברר אם ומה קורה עכשיו, הכי "חסכוני" מבחינת זמן. אחלה מחלקה להנדסת מכונות.

OFF-RoaD
25-03-15, 22:05
מזתומרת לנצח..? אני לא אוכל לעשות שוב את המסלול בספיר? או ששרירותית לא אוכל להתקבל בכלל?
ככל הידוע לי, לא תוכל ללמוד יותר בב"ג. אני מכיר שלושה שעברו משם לסמי שמעון (מחשבים משהו), אבדוק מחר אם זה אכן כי לא הייתה ברירה כפי שהבנתי.

OFF-RoaD
25-03-15, 23:13
לאחר בירור, יש קורסים שדורשים צינון ותוקעים אותך, אך בניגוד למה שאמרתי, כן ניתן להתקבל שוב לב"ג.

AdiVitara02
25-03-15, 23:29
יוני שכחת את השיקול הכי חשוב :)

http://www.bgracing.com/
https://www.facebook.com/TechnionFSAE
https://www.facebook.com/tau.racecar.design?fref=ts

אני הייתי בוחר באנדר-דוג ;)

נמרוד
25-03-15, 23:32
בן גוריון אוניברסיטה מצויינת! יש בה את הפקולטה להנדסת מכונות השנייה הכי טובה בישראל.

אביעד פ.
26-03-15, 02:55
בן גוריון אוניברסיטה מצויינת! יש בה את הפקולטה להנדסת מכונות השנייה הכי טובה בישראל.

מה עם גילוי נאות? :-)
אני לאו דווקא מסכים איתך שהיא השנייה.
(גילוי נאות, אני בוגר המחלקה בבן גוריון).

יוני,
המעבר מספיר\אילת לבן גוריון הוא קשה מאוד והתחרות לא קלה בכלל.
כל אלו שעברו למחלקה שלי הם אנשים מבריקים, והם מגיעים לבן גוריון ולא נופלים מהסטודנטים האחרים.
הסיכוי לעבור הוא נמוך, כי אין אחד במחלקה שלך בספיר\אילת שלא יכוון לשם.

במחזור שלי, אף לא אחד מהאנשים שעשו את המעבר לא הצליח לסיים את הלימודים עם המחזור.
יש השלמות לעשות, והשלמות האלה הם הקורסים הקשים יותר במחלקה (לינארית, תכנות וכו') או מה שנקרא "קורסים מסננים" בשפת הסטודנטים.
כל החברה שעשו את המעבר נשארו לפחות לעוד סמסטר אחד בבן גוריון, אם לא שנה שלמה. אז קח בחשבון שזה יקח לך 5 שנים איך שלא תסתכל על זה.

היחס לסטודנטים בספיר הוא מעולה, טוב פי כמה מהאונבריסטאות שמתייחסות לעיתים לסטודנטים כאל מטרד שמונע מהם לעשות את מה שהם מחשיבים כמטרה העיקרית שלשמה הם באים לעבודה, מחקר. אם אתה כן הולך על זה, תנצל את השנה הזאת בספיר כדי לקבל כמה שיותר כלים אקדמאים מהמכללה.
כשתגיע לאוניברסיטה הכלים יהיו הרבה יותר קשים להשגה, והחברה שהתחילו שנה א' בבן גוריון כבר רכשו לעצמם את הכלים האלה בשנה הראשונה (והקשה ביותר בתואר) והם נמצאים כישדם על העליונה משום כך.

הטכניון ובן גוריון שניהם אופציות מעולות, ושתי קבוצות הרכב מספקות חוויה של פעם בחיים ואני ממליץ בחום להצמד לפרוייקטים כבר בשנה הראשונה.
באוניברסיטת תל אביב, קבוצת הרכב מדהימה וביתית, והם מתאמצים הרבה יותר כדי לקבל את מה שבבן גוריון ובטכניון כבר מקבלים כמובן מאליו. (לא שבשתי האחרונות הכל נח על זרי דפנה, גם שם כל בורג הוא מלחמה עיקשת), אבל משיחות עם תלמידים שם, מעסיקים שונים בתעשייה וחוות דעת כלליות, המחלקה עצמה להנדסת מכונות נופלת בטיפה מהאחרות. (התנצלות כנה אם אני פוגע במישהו שאני אומר את זה, זוהי דעתי האישית)ץ

דבר אחרון, קח בחשבון שבמידה ועברת, אפילו בהצלחה יתרה מספיר\אילת לבן גוריון, חלק מנקודות הזכות שצברת "נזרקות" לפח ובן גוריון לא מחשיבים אותם בזכאות לתואר. דרכך באקדמיה בתחילת דרכה, אז חשוב שתבין שנקודות זכות= כסף וזמן. שכר הלימוד שלך הוא פועל יוצא של מספר נקודות הזכות שעשית. לכן לא בטוח בכלל שהדרך הזאת היא הכלכלית ביותר.

אם הבנתי נכון מהסאב-טקסט, אתה תושב הפריפריה, (גר באזור מכללת ספיר), ולכן כדאי שתתחיל להרשם כבר עכשיו לאונבירסטאות ותתחיל להגיש בקשות למלגות. אם היית לוחם בצבא, בשילוב אזור מגוריך- יש לך סיכוי טוב למימון לא רע בכלל. קח בחשבון שבשנתיים הראשונות של לימודי הנדסה- רק יחידי סגולה (שאותם אני מעריץ עד מאוד) מסוגלים לשלב עבודה אפילו במשרה חלקית עם הלימודים. תהיה מוכן לזה כלכלית.

אם יש לך עוד שאלות אני אשמח לענות, ואפילו להפנות אותך לאנשים שעשו את המעבר ספיר-בן גוריון.

דידו
26-03-15, 07:42
תבוא לפגישה בSCE אשדוד
ותבין למה כדאי לך ללמוד בבית...
שלח ה"פ ונתאם

אומי5
26-03-15, 08:40
יש לי שני חברים שלמדו בספיר במסלול הנדסה, שניהם סיימו במכללה (וגם אני, רק בלי לבזבז שנה בספיר).
חבר שלמד חשבונאות באילת פירט לי כמה וכמה פעמים על הסיכוי האפסי לעבור לבאר שבע תוך כדי התואר (והבחור תותח).
במקומך הייתי עושה עוד שנה מכינה בבאר שבע ונכנס מהשער הראשי. מה גם שלפי הסיפורים חיי החברה בבאר שבע זה הדבר הכי קרוב לסרטי קולג' שיש בארץ.

omri_t
26-03-15, 15:20
לדעתי ןמנסיוני:

כמובן שעדיף אוניברסיטה.
תבחר את זו שיותר פרקטית לך כי ההבדל אינו עצום בטח לא במכאניקה.
עדיף להתקבל ישירות לאוניברסיטה גם אם זה אומר ללמוד יותר ולעשות שם מכינה.

יש סיכון תמידי באפשרות המעבר מספיר.
אני מכיר כמה מהנדסים שעברו בהצלחה.
גם מכיר שהמכללה טובה.
אבל עדיין- זה סוג של קיצור דרך עם סיכון.

nirs
26-03-15, 17:04
התובנות שלי כאחד שמראיין וקולט מהנדסים:
1. מעולם לא העדפתי בוגר טכניון על אוניברסיטה. כן העדפתי בוגרי אוניברסיטה על מכללה.
2. ציונים חשובים (83 ומעלה). מעל הסף הנ"ל, מעניינים פחות.
3. תפקיד צבאי משמעותי.

yoni_0000
26-03-15, 17:29
שוב תודה לכולם על התגובות והעצות. כנראה שבאמת אבחר בדרך של מכינה בבן גוריון. ננקה את הראש בטיול פסח ואחליט סופית.

asafpeleg
26-03-15, 18:31
שוב תודה לכולם על התגובות והעצות. כנראה שבאמת אבחר בדרך של מכינה בבן גוריון. ננקה את הראש בטיול פסח ואחליט סופית.
נסה לברר האם קיימת עדיין המכינה המקוצרת לבעלי בגרויות.

yoni_0000
26-03-15, 19:03
אני מתכוון ללכת לפגישת יעוץ ולברר. הלוואי וזה עדיין קיים.

OFF-RoaD
26-03-15, 20:10
קח בחשבון שפגישות הייעוץ האלה הן פגישות מכירה לפני הכל.
מוסד אקדמי הוא בראש ובראשונה עסק, והוא מוכר לך מוצר. תתייחס בחשדנות כראוי .

אורי ק.
26-03-15, 21:54
אהלן,

עשיתי את המכינה המקוצרת בבאר שבע לפני 5 שנים.
ראשית אציין שלא השגתי ציונים מספיק טובים כדי להתקבל ללימודי הנדסה.
שנית, קח בחשבון שהמכינה המקוצרת היא אינטנסיבית בצורה פסיכית- לא פחות, ואולי אפילו יותר משנה א׳ בהנדסה. יש לי בסיס טוב מאוד להשוואה כי למדתי במקביל לאשתי שלמדה בשנה א׳ בהנדסת תעשיה וניהול. אינטנסיביות מבחינת כמות שעות 50+- בשבוע (לא כולל שישי), כמות גדולה מאוד של תרגילי בית ברמה גבוהה שלפעמים לא נופלת מחדו״א של לימודי ההנדסה עצמם. אז תכין את עצמך לעבודה קשה מאוד בעניין הזה. אני הייתי ממליץ לעשות את המכינה הארוכה גם אם יש לך בגרות בפיזיקה, אותן דרישות ואותה כמות חומר בשלושה חודשים יותר, לדעתי עדיף משמעותית.

de fox
26-03-15, 23:38
אני בוגר ה. מכונות 2011 בבן גוריון. עשיתי מכינה מקוצרת ב 2006. לא בטוח שהמקוצרת (אם קיימת עדיין) מהווה יתרון, בסופו של דבר אתה עדיין יכול להירשם לשנת הלימודים הבאה. אתה חוסך 3 חודשים אבל יש לזה מחיר באינטנסיביות של המכינה המקוצרת. הרבה מחברי הטובים לתואר באו מספיר, כולם חברה טובים שהגיעו להישגים מצויינים בתואר - מהבחינה הזאת השנה בספיר מכינה אותך טוב יותר לדרישות התואר מאשר המכינה (שנה א' היא כפאה לא קטנה גם אחרי מכינה) ועל הדרך אתה חוסך שנה. לתפישתי, אם שרדת ועברת את השנה בספיר, סיכוייך לסיים את התואר בבן גוריון בהצלחה טובים יותר. גם אחרי המכינה אף אחד לא מבטיח שתתקבל

-->