PDA

צפייה בגרסה מלאה : התייעצות לפני קניית עגלה- תקנות גרירה ומשקלים

יונתןמצפה
26-04-15, 22:58
שלום
אני צריך לקבל החלטה לגבי סוג עגלה ומשקלה הכולל.

כמה נקודות חשובות:
1. בעקרון, אני מעדיף שהעלה תהיה עם המשקל הכולל המקסימאלי האפשרי בחוק.
2. הרכב הגורר (כרגע) הינו דימקס 4X4 משקל כולל 3000 ק"ג עם כושר גרירה ברשיון של 2100 ק"ג (לנגרר עם בלמים).
3. ברכב הגורר ינהגו נהגים בעלי רשיון נהיגה רגיל (B).

עכשיו, על פניו אני יכול לבקש מיצרן העגלות לבנות עגלה בעלת משקל כולל של 2100 ק"ג. בהנחה שהעגלה תשקול משקל כללי משוער של כ- 600 ק"ג (עגלה עם סורגים ובנויה לשטח) אני יכול להעמיס עליה כ- 1500 ק"ג ציוד. לא רע...

אממה....
שמועה ששמעתי מדברת על היתר לרשיון B לגרור גרור שמשקלו אינו עולה 1500 ק"ג. וזה כבר בעיה רצינית.

בהנחה והשמועה נכונה, קנייה של עגלה של מעל 1500 ק"ג תהווה סנדול של ממש כי מי שאינו בעל רשיון ג' (C1 לפחות) לא יוכל לנהוג ברכב הגורר את העגלה הזו גם כשהיא ריקה. זו אופציה גרועה מאוד מבחינתי...
להבנתי, זו תקנה ללא כל הגיון אבל אנחנו לא מחפשים הגיון.

ועכשיו לשאלות:
1. מי מכיר ויודע לומר בוודאות גמורה האם קיימת תקנה כזו?
2. האם ניתן לצפות לאיזה שינוי עתידי בתחום הזה (זה בהחלט יכול להשפיע על סוג ומודולריות העגלה הנרכשת...)
3. מה אומרת התקינה האירופית בנושא והאם היא משפיעה על מה שקורה כאן?

בחיפוש ברשת מצאתי את זה:
(http://www.nevo.co.il/law_html/Law01/P230_011.htm#Seif149)
אין לי מושג האם זה הקישור לתקנות המעודכנות...

רישיון נהיגה דרגה B תק' (מס' 3) תשס"ה-2005
180. (א) רישיון נהיגה דרגה B הוא רישיון לנהוג –
תק' (מס' 3) (תיקון מס' 2) תשס"ז-2007 תק' (מס' 7) תש"ע-2010
(1) ברכב מנועי שמשקלו הכולל המותר אינו עולה על 3,500 ק"ג ושמספר הנוסעים בו מלבד הנהג אינו עולה על 8, ולמעט מונית, רכב סיור ואוטובוס ציבורי;
תק' (מס' 7) תש"ע-2010
(2) ברכב כאמור בתקנה 179(2) עד (5);
תק' (מס' 13) תש"ע-2010
(2א) בטרקטורון;
(3) באמבולנס, ברכב לכיבוי שריפות, ברכב חילוץ וברכב אחר שאישרה רשות הרישוי כרכב ביטחון, ובלבד שהמשקל הכולל המותר של רכב כאמור אינו עולה על 3,500 ק"ג ושלבעל הרישיון ניתן היתר כאמור בתקנה 190(2);
תק' (מס' 3) (תיקון) תשס"ה-2005
(4) בטרקטור משא;
תק' (מס' 7) תש"ע-2010
(5) ברכב מנועי עם אבזרים מיוחדים אשר צוין ברישיון הרכב שלו כי הוא רכב רפואי מיוחד, שמשקלו הכולל אינו עולה על 4,000 ק"ג ומספר הנוסעים בו, מלבד הנהג, אינו עולה על 8;
תק' (מס' 7) תש"ע-2010
(6) ברכב שצוין ברישיונו כרכב להוראת נהיגה, שמשקלו הכולל המותר אינו עולה על 4,000 ק"ג ושמותקנים בו אבזרים מיוחדים שאישר המוסד לביטוח לאומי, ובלבד שלא ינהג בו אלא מורה מוסמך.
(ב) בעל רישיון נהיגה לפי תקנה זו רשאי לנהוג ברכב כאמור בתקנת משנה (א)(1) גם אם צמוד לרכב גרור שמשקלו הכולל המותר אינו עולה על 1,500 ק"ג.

וגם את זה: https://www.gov.uk/towing-with-car/driving-licence-rules-and-what-you-can-tow

Licences issued from 19 January 2013
From 19 January 2013, drivers passing a category B (car and small vehicle) test can tow:

small trailers weighing no more than 750kg
a trailer over 750kg as long as the combined weight of the trailer and towing vehicle is no more than 3,500kg Maximum Authorised Mass (MAM)
If you want to tow a trailer weighing more than 750kg, when the combined weight of the towing vehicle and trailer is more than 3,500kg, you’ll have to pass a further test and get B+E entitlement on your licence.

You’ll then be able to tow trailers up to 3,500kg.

Licences held from 1 January 1997
If you passed your driving test after 1 January 1997 and have an ordinary category B (car) licence, you can:

drive a vehicle up to 3.5 tonnes or 3,500kg MAM towing a trailer of up to 750kg MAM
tow a trailer over 750kg MAM as long as the combined weight of the trailer and towing vehicle is no more than 3,500kg
For anything heavier you need to take a category B+E driving test.

Licences held before 1 January 1997
If you passed your car test before 1 January 1997 you are generally entitled to drive a vehicle and trailer combination up to 8.25 tonnes MAM.

This is the weight of a vehicle or trailer including the maximum load that can be carried safely when it’s being used on the road.

You also have entitlement to drive a minibus with a trailer over 750kg MAM.

אם אני מבין נכון את התקינה האירופית (זה בכלל זה?) אז המצב הרבה יותר גרוע שם. לכאורה מותר לי לגרור ברכב הספציפי 500 ק"ג בלבד???
לפי זה ככל שהרכב כבד יותר מותר לגרור פחות?

אשמח להבהרות בנושא.

תודה מראש

רכס חיים
27-04-15, 01:21
בדי-מקס ניתן לגרור עגלה במשקל כולל של עד 1350 ק''ג.

תתיעץ עם משה וינגולד - יצרן ניגררים מבית שמש. הוא מומחה להסביר את תקנות משרד התחבורה שכתובות בסינית.

יונתןמצפה
27-04-15, 08:25
בדי-מקס ניתן לגרור עגלה במשקל כולל של עד 1350 ק''ג.

זה כבר ממש מבלבל אותי.
כאמור, ברשיון הרכב הוא מאושר לגרור 2100 ק"ג. מאיפה הנתון שהבאת? (מדובר בדימקס 4X4 2014)

OFF-RoaD
27-04-15, 08:55
תקנות משרד התחבורה לא כתובות בסינית, אלא בתנ"כית. ויש להן מיליון פרשנים, וכל אחד נותן את דעתו.
כשבדקתי את זה מול בעלי מקצוע, שמעתי 3 דעות שונות, וזו נשמעת לי ההגיונית שבהן:
ברשיון רכב כתוב "משקל לגרירה x ק"ג". זהו אינו המשקל שהרכב מורשה לגרור, אם כי נתון שנובע ממשקלו העצמי של הרכב / נתוני יצרן.
לעגלה מופיע ברשיון (לא סגור על הניסוח) "צריכה להיגרר ע"י רכב במשקל y ק"ג".
כל עוד x גדול מy, אתה בסדר.

כל זה לא ודאי בכלל, וראוי שמישהו שבאמת יודע מה המשמעות יתן על כך את הדעת...

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

boaz avrahami
27-04-15, 09:02
לעגלה רשום למיטב זכרוני רק משקל כולל מותר ולכן היא מורשית להיגרר על ידי רכב שמשקל הגרירה שלו הוא שווה או מעל למשקל בגרירה המורשה בגורר.

יש למיטב הבנתי ערבוב ובלבול בין התקנות הישנות לחדשות ( החדשות זה תקן ארופאי מסורס).
החישוב למשקל גרירה בתקן החדש למיטב זכרוני הוא מחצית ממשקל הרכב פלוס 70 קג.

בגלל התסבוכת ואי הוודאות מציע לך לדבר עם וינגולד. הוא באמת אחד הרציניים.

יונתןמצפה
27-04-15, 09:09
שימו לב שהשאלה העיקרית שלי מתייחסת לאישור נהיגה ברכב הגורר עגלה במשקל כולל מעל 1500 ק"ג, בהתאם לרשיון הנהיגה של הנהג.
זו כרגע הסוגייה הכי מעורפלת בעיני והציטוט (בעברית) שהבאתי ומודגש באדום מעלה שאלות משמעותיות בנושא.
(סוגיות רשיוי הגרירה של הרכב פחות מטרידה אותי בשלב זה. אלא אם כן אגלה הפתעות כדוגמת מה שרכס רשם...).

itaysa
27-04-15, 21:42
רכס צודק
מנסיון עם רכב כזה

כדי לגרור 2100 ק"ג אתה צריך רשיון ג'
היילקס לדוגמא יכול לגרור רק 1250 כך שמצבך טוב...

asafk
27-04-15, 21:53
התרנות ברורות ואני לא יודע מה אתם רוצים.
גם לגבי משקל הגרירה המותר לרכב (באמת אני לא מבין מה הבעיה) ובעיקר לגבי משקל הגרירה המותר לנהג.
1500 ק"ג, זה המשקל המירבי שמותר לגרור עם רשיון B. מה לא ברור?

כושר הגרירה מוגדר היטב לפי משקל הרכב כאן:
http://media.mot.gov.il/PDF/HE_RECHEV/39784911.pdf

או בקיצור, הנמוך מבין:
1. המשקל לגרירה שהתיר יצרן הרכב (כלומר מה שכתוב בספר הרכב או בתקינה שלו)
2. המשקל העצמי של הרכב הגורר בתוספת 75 ק"ג.

שוב, לא מבין מה לא ברור. היחידים שמנסים למכור לכם שהתקנות לא ברורות הם יצרני הנגררים ומתקיני ווי גרירה. תנסו לבד לחשוב למה.

אסף.

יונתןמצפה
27-04-15, 22:57
אסף, הקישור שנתת באמת מניח את הדעת לגבי כושר הגרירה של הרכב ואמיתות השורה הזו ברשיון הרכב.
כמו שאמרתי, זה פחות מטריד אותי כרגע (הרי זה רשום לי ברשיון רכב).

מה שמהווה בעיה אמיתי ולגביה לא מצאתי התייחסות בקישור שלך זה התקנות לגבי משקל הגרירה המותר לנהג.
לגבי זה לא מופיע שום התייחסות ברשיון הרכב. לא זכור לי שלמדתי על זה לא בתיאוריה של הרשיון ב' ולא בתיאוריה של רשיון ג' שעשיתי. אבל... אי ידיעות החוק לא פותרת מעונש ובמקרה הזה אני לא לוקח סיכון!

האם אתה יכול להפנות אותי למסמך רשמי שמאמת את המפשט הזה:

1500 ק"ג, זה המשקל המירבי שמותר לגרור עם רשיון B. מה לא ברור?

שתבין, זה סירוס רציני של היכולות של הרכב ומה שמאושר לו לגרור.
בפועל, זה מחייב אותי בחשיבה מחודשת לגבי שיטת העבודה עם הרכב והפתרונות בהובלת מטען.
1500 ק"ג משקל גרירה מותר מאפשר לי במקרה הטוב להעמיס 1000 ק"ג על נגרר איכותי שעונה לדרישות. זה לא מספיק לצרכים שלי!
במקרה הזה, אם אני משנה את כל שיטת העבודה לאור התקנות אני חייב להיות בטוח בנכונותם כי יהיו לזה השלחות מרחיקות לכת...

asafk
27-04-15, 23:19
http://media.mot.gov.il/PDF/RISHUI/NOHAL/HoratNohal052007.pdf

הבנת נכון.
רשיון B - גרור עד 1500 ק"ג.

אם מספר הנהגים ידוע וסופי, לפעמים יותר זול לשלוח את כולם ללמוד נהיגה ולעשות רשיון C1, מאשר לשנות שיטות עבודה.

אסף.

Elad Shamir
27-04-15, 23:23
http://images.tapatalk-cdn.com/15/04/27/0b4eb5a80892b9f4c792adaa2e29e11f.jpg
מתוך אתר משרד הרישוי
רשיון מדרגה b רשאי לגרור עד 1500 ק״ג!

אלעד שמיר
ניידת שירות "TOMCAR"
052-5362703

יונתןמצפה
27-04-15, 23:28
http://media.mot.gov.il/PDF/RISHUI/NOHAL/HoratNohal052007.pdf

הבנת נכון.
רשיון B - גרור עד 1500 ק"ג.

אם מספר הנהגים ידוע וסופי, לפעמים יותר זול לשלוח את כולם ללמוד נהיגה ולעשות רשיון C1, מאשר לשנות שיטות עבודה.

אסף.

חבל.
מספר הנהגים ממש לא ידוע וסופי והם צפויים להתחלף עשרות פעמים במהלך חייה של העגלה המתוכננת.

עכשיו צריך לחשוב.

boaz avrahami
27-04-15, 23:32
זה עיוות גדול לרעת הנהג הישראלי לעומת התקן הארופי שמשרד התחבורה אימץ.
אאלט התקן הארופי מאפשר לגרור עד 3 טון עם רשיון ב ולא 1.5 כמו אצלנו.
או שמאמצים חוקים או שממציאים אבל למה לעוות?!

יונתןמצפה
אגב, מישהו יודע להעריך האם יש תקווה שבעתיד תקנה זו תשתנה או שזה חסר סיכוי?
זה יכול בהחלט להשפיע על ההגדרות שארצה להגדיר ליצרן הנגררים במידה ובכל זאת אחליט להזמין עגלה חדשה.

asafk
אז בוא ונעזור לך.
מה אתה צריך לשנע?

אסף.

יונתןמצפה
27-04-15, 23:43

אני חושב שאתה טועה. ראה את הציטוט שהבאתי בהודעה הרשונה מאתר רשמי של ממשלת בריטניה.
שם ההתיחסות היא למשקל הכולל של הרכב הגורר + הרכב הנגרר. רשיון B מאושר עד 3500 ק"ג. במקרה של הרכב המדובר זה אומר נגרר של 1400 ק"ג...

בלי קשר, תראו איזה אתר יפה וברור יש להם וכמה המידע נגיש!
אסף, זה בקשר לאמירה שלך:
מה לא ברור...

יונתןמצפה
28-04-15, 00:00
אז בוא ונעזור לך.
מה אתה צריך לשנע?

אסף.

ציוד לוגיסטי לטיולים: גנרטורים, ציוד תאורה, מקררי שדה, בלוני גז, כירות גז, בזנטים, ציוד בישול ועוד ועוד... הרבה ציוד להרבה אנשים.
הציוד קיים.
המשקלים מבדיקה שפעם ביצעתי עוברים את המשקל שציינתי.

יש כמה כיווני מחשבה אפשריים:
צמצום הציוד/המשקל שלו
פיצול ל- 2 עגלות (אופציה הכי ריאלית כרגע)
רכב אחר לפי הצורך (דוקטו ודומיו) ללא יכולות שטח אבל להבנתי עם יכולות העמסה מכובדות.
מיקור חוץ על שלל גווניו...

אם יש לכם רעיונות שלא חשבתי עליהם אשמח לדעת.
אם לא, אשמח להשאיר את הדיון הפומבי כרגע סביב נושא הרישוי.

מעריך מאוד את הסיוע!

OFF-RoaD
28-04-15, 00:10
שכנע אותם שאתה חייב איזו משאית 4*4 אימתנית עם יכולות שטח גבוהות.
וכמובן שרק אתה יכול לנהוג בה...

יונתןמצפה
28-04-15, 00:15
שכנע אותם שאתה חייב איזו משאית 4*4 אימתנית עם יכולות שטח גבוהות.
וכמובן שרק אתה יכול לנהוג בה...

אם אפשר היה להסתדר כשאני נהג יחיד הייתי בונה עגלה של 2100 ק"ג ונגמר הסיפור.
כאמור זו לא אופציה.

OFF-RoaD
28-04-15, 00:16
זה נאמר עם חיוך... ממש לא ברצימות

Elad Shamir
28-04-15, 00:17
להכשיר נהג/מס׳ נהגים לרישיון מתאים ולעבור לרכב ונגרר מתאימים יותר ויש גם את השיקול של המיסוי שעושה את זה כדאי יותר (משמעותי!)
לפי מה כתבת אתם צריכים פורד/דודג׳/סילברדו
יכולת העמסה של ציוד וצוות + יכולת גרירה טובה (באופן משמעותי יותר מהאחרים ״דוקטו ודומיו״

אלעד שמיר
ניידת שירות "TOMCAR"
052-5362703

itaysa
28-04-15, 07:14
גם הדוקאטו ודומיו בעייתיים מבחינת רשיון נהיגה

נהגים שהוציאו רשיון B אחרי 2007 לא יכולים לנהוג ברכבים האלו, ונדרשים לרשיון ג'.

כך שאם אתה עובד עם חברה צעירים כנראה שזה לא הפתרון

asafk
28-04-15, 09:15
בעז.
באירופה עם אותו רשיון מותר לנהוג משקל כולל מורכב (רכב ונגרר יחד) של עד 3.5 טון. זה אומר נגרר קטן.
אם רוצים לגרור נגרר גדול יותר צריך רשיון E שהוא רשיון לנגרר. כך שהם לא יכולים לגרור טון וחצי עם דימקס ורישיון B.
מצד שני להם יש B+E. אצלנו יש רק C+E.

אסף.

יונתןמצפה
28-04-15, 10:32
מצד שני להם יש B+E. אצלנו יש רק C+E.

אסף.

זה כמו E = mc2 ?

asafk
28-04-15, 11:07
העניין בסופו של יום הוא כספי.
ברור לי שהכי זול זה טנדר עם עגלה ונהג שהוא מישהו מזדמן.
אבל אתה מדבר על ציוד שגם שוקל וגם תופס נפח, לכן השיטה פשוט לא תעבוד.

כתבת נכון - הפתרון הטריוויאלי הוא שני טנדרים ושני גרורים. על כל טנדר משקל של 800 קילו ועוד משקל דומה על כל עגלה. הבעיה היא עדיין נפח. גם הטנדר וגם העגלה מוגבלים.

מיצובישי קאנטר 4x4 עם נגרר של 3500 קג זה כנראה הפתרון הנכון יותר. המחיר שצריך לשלם הוא בגמישות התפעולית שנגזרת ממספר נהגים קטן יותר. גם לקנות את המשאית עולה כמה לירות אבל זו הוצאה מוכרת, עם פחת, נותנת הכרה מלאה בהוצאות וקיזוז של הבלו, ובשורה התחתונה תחזיר את עצמה כנראה.

אסף.

- - - Updated - - -

ועוד... יש משאיות 4x4 קלות משומשות בשוק. הבעיה היא שהן יחסית מיושנות ולכן עם הוצאות תפעול גבוהות. גם לפולסייזים אמריקאיים הוצאות דלק גבוהות שהופכות להוצאות תפעול גבוהות, למרות שמחיר הקנייה של כלי משומש הוא מאוד נמוך.

אסף.

יונתןמצפה
28-04-15, 15:48
אסף, תודה על התגובה המושקעת.
הפתרונות שהבאת הם כנראה הפתרונות הכי נכונים אם ההחלטות נגזרות מהחלטות תפעוליות-כלכליות נטו.
משנכנסים שיקולים נוספים למשוואה העסק מסתבך.
ולכן כתבתי שאני מעדיף להשאיר בשלב זה את הדיון סביב נושא הרישוי של העגלה/נהג.

פתרון של 2 טנדרים עם שני עגלות הוא פתרון זמין ומספק.
הוא לא יעיל, הוא מסבך קצת את המורכבות התפעולית (2 נהגים, לפעמים צריך גם עוקב וכד'...), אבל הכי מעשי בשלב זה.

נראה איך נתקדם...

-->