PDA

צפייה בגרסה מלאה : מעולם לא פגשתי בשטח ראמים לבנים - בשבת הם הופיעו בכל הדרם.

רכס חיים
28-04-15, 13:25
בארץ הוכנסו לשטחי הבר בדרום כשמונים ראמים לבנים בחמש עשרה השנים האחרונות. לאחר שחרשתי את הנידחות בפינות המדבר ולא הצלחתי לראותם ,פגשתי אותם לראשונה בשבת האחרונה. הם היו שלושה פריטים בוגרים שצפיתי בהם במשקפת ייעודית מטווח של 700 או 800 מטר. למזלי הרוח נשבה מכיוונם אלי ולכן לא הבחינו בנוכחותי ונותרו מתחת לעץ שיטה ענק עם תרמילי זרעים לאכילה ,וכך יכולתי לצפות בהם כשעתיים.

הם נדירים לצפייה הרבה יותר מהפראים והופעתם ממש מרשימה בגלל גודלם וקרניהם הישרות. רק לך ותחשוב שאחרון הראמים ניצוד במזרח התיכון לפני כמאה שנה - ופתאום הם מופיעים מולך חיים ,מהלכים ומרגישים בבית, - שווה את כל המסע המפרך שעשיתי במשך שלושה ימים.

כפי שניסיתי להבחין מדובר בזכר ושתי נקבות ובוודאות - ללא גדיים. זה מאוד מוזר בתקופה זו שלא יהיו כבר גדיים בני חודשיים. אך זה מה שיש.

האמת שמיקומם קצת מדאיג היות והם נמצאו בלב ליבו של שטח אש המיועד להטלת פצצות כבדות של חיל-האוויר. לכן אני נמנע מציון מדויק של מיקומם.

בכל עצי הסביבה הגדולים מצאתי גומות רביצה שהם נוהגים לרבוץ בהם במשך היום ולצאת בלילות הקרירים לאכול עשבים מצופים בטל מדברי במקום לשתות מים מגבים ובורות. הגללים שלהם ממש רטובים כאילו שתו מים,שאינם בסביבה.

אנסה לחפש אותם במסע ארוך נוסף שאני מתכנן לעשות בחג שבועות הקרוב.

elro
28-04-15, 14:14
זה יפה!!!

לשמחתי, יצא לי לפני מספר שנים לראות אחד בשטח, יחסית קרוב וזה היה די מרשים.

kobiarava
28-04-15, 22:20
לפני כ-15 שנה, בתקופה בה הדרכתי וחייתי בביס"ש בחצבה, היתה לנו נקודה שבה היינו מעבירים את הלילה כדי לצפות בהם, לפעמים היו מגיעים במהלך הלילה ולפעמים לפנות בוקר, לשתות שם ולאכול מהצמחיה בסביבה. היו לי לפחות תריסר מפגשים יפים כאלה,כולל עם עגלים\גדיים, לעיתים בעדר של יותר מ-10 פרטים. בע"ח מדהימים ומיוחדים לכל הדעות!

קובי

ד ו ר ו ן
28-04-15, 22:27
חיים,
זה חלק מהאירוניה של האיסור כניסה לאזורים בנגב, שחוטפים כל השבוע פצצות של טון, ולמרות שהחיות מצליחות להתמודד עם המציאות הזו, אתה נחשב מטרד איום ונורא..

raanan
29-04-15, 06:15
חיים,
זה חלק מהאירוניה של האיסור כניסה לאזורים בנגב, שחוטפים כל השבוע פצצות של טון, ולמרות שהחיות מצליחות להתמודד עם המציאות הזו, אתה נחשב מטרד איום ונורא..
כול השבוע ביום מטילים פצצות פח במשקל של כ 150 קג' המכילות מיי ברז טריים (מהיום הקודם).
בלילות מטילים צעצועים במשקל 25 קג' שמייצרים אפקט של אור בפגיעה.
כמובן שלא כולל ניסויים, ואחת ל ... תחרות ח"א בין טייסות בקליעה.

רענן

ד ו ר ו ן
29-04-15, 07:43
רענן,
איפה שיש ראמים זורקים את הגדולות, לא רק את הכחולות.
וגם 150 במקבץ זה עדיין טון..

וזה עדיין הרבה יותר הרסני ורועש מרכב שטח.

boaz avrahami
29-04-15, 07:53
אז כנראה עדיף להם שם מאשר בפיתה בדואית אחרת הם היו הולכים משם

ד ו ר ו ן
29-04-15, 15:30
למישהו יצא לראות את היענים לפני שהן נכחדו בשנית?

-->