PDA

צפייה בגרסה מלאה : חישוב קבוע קפיץ

omp
06-05-15, 12:39
שלום,
עשיתי מדידה דיי בסיסית של קבוע הקפיץ בג'ימני על ידידי מדידת אורך עם/בלי מאמץ ושקילת המאמץ, בתנאי מדרכה לא מעבדה.
יצא שהקבוע מקדימה הוא 145 ומאחורה 140 (ליברה לאינץ').
הצלחתי לשכנע את ההיגיון למה מקדימה יותר נמוך מאחורה אבל ההפרש בינהם נראה לי זניח וקטן מדי. צריך לציין שהקפיץ מקדימה ארוך יותר בכ2 אינץ' ויש לו כריכה אחת או 2 יותר.
תחת כל זה מה סביר להניח שיהיה הקבוע קפיץ ברכב כמו ג'ימני? או איך אני יכול להתקרב לאמת באמצעים ביתיים?

talw
06-05-15, 12:54
הגיוני שבצד הכבד יותר-(קדימה,145) יהיה קבוע גדול יותר,ובצד של ה"אין מנוע" ,נמוך יותר(אחורה,140) .
מרכז הכובד נמצא קדימה יותר ממרכז מרחק הסרנים,במקרה הזה.
למה אתה שואל?

נמרוד
06-05-15, 13:13
אני לא מבין מה אתה שואל.

omp
06-05-15, 13:22
טעיתי בפוסט הראשון, מקדימה יצא יותר חלש (140) ומאחורה יותר חזק (145)
אני שואל בעצם האם הגיוני הפרש כזה קטן בין קדמי לאחורי?
והאם המספרים הגיוניים ביחד לרכב או שממש טעיתי במדידה?
קצת לא מסתדר לי הפרש של 2 אינץ' באורך קפיץ ללא מאמץ ורק 5 ליברה הפרש.

talw
06-05-15, 13:59
אם זה הפרש הגיוני בינהם,אתה צריך לשאול את מי שתכנן את הרכב.
הקבוע ביחס לרכב ,על פניו נראה הגיוני,אם כל קפיץ רואה בערך רבע טון ,בעמידה במקום הוא יתכווץ לפי הנתונים שלך בכשלושה-ארבעה אינטצ', הגיוני.
או יותר פשוט ,תשאל את l4-l5-s1.
אין קשר ישיר לאורך הקפיץ ולקבוע שלו,זה מאוד תלוי גם בעובי התיל,קוטרו של הקפיץ ומספר הלולאות.יכול להיות קפיץ יותר ארוך עם קבוע יותר גבוה.ולהיפך.

נמרוד
06-05-15, 14:11
באיזה משקל השתמשת במדידה שלך, ובכמה הקפיץ התקצר? בקיצור, תן את התוצאות הגולמיות של הבדיקה.

אלון_ק
06-05-15, 16:34
הגיוני שבצד הכבד יותר-(קדימה,145) יהיה קבוע גדול יותר,ובצד של ה"אין מנוע" ,נמוך יותר(אחורה,140) .
מרכז הכובד נמצא קדימה יותר ממרכז מרחק הסרנים,במקרה הזה.
בטוח? זה בדר"כ הפוך, רוב המשקל יושב על הסרן האחורי. אני אופתע אם זה לא כך בג'ימיני.

talw
06-05-15, 16:51
בטוח אני לא,לא שקלתי,אם אני בוחן את הרכב מהצד בעיין בלתי מזויינת,ובמידה ולא מילאו בטנק הדלק עופרת במקום בנזין,המנוע+גיר+רוב המכלולים כולל נהג,תורמים יותר למתלה הקדמי.אני לא מתכוון לרכב שיוצא לטיול עם 100 ק"ג ציוד מאחור.

omp
11-05-15, 23:48
פרה פרה..
1. יש היגיון בזה שמאחורה הקבוע גדול יותר. בסופו של דבר מקדימה המשקל דיי סופי לעומת החלק האחורי שפעם עמוס ופעם לא. בשביל שהרכב לא ישקע כשמעמיסים ציוד הקבוע קצת יותר גדול בשביל לא לצנוח.
2. לרכב קטן כמו הג'ימני סביר להניח שיהיו קבועים נמוכים יותר משל רכב מגודל. רכב קל יותר, פחות משקל להתמודד איתו ובשביל שהרכב לא יהיה קשה כמו אבן הקבוע נמוך יותר.

עד כאן תאוריה בשקל.
טל, אני יודע שאורך לא משליך על קבוע, אבל הקפיץ האחורי והקדמי עשויים מאותו חומר עם אותם נתונים רק מספר כריכות שונה, מה שאומר שלקפיץ הקדמי הארוך יותר יהיה בהכרח קבוע נמוך יותר.

נמרוד, המדידות התבצעו כשהקפיץ על משקל רגיל ששוקלים בני אדם. אני ישבתי עליו וחבר רשם את המשקל שהיה רשום בצג ומדד את ההתכווצות של הקפיץ.
אלה הנתונים הגולמיים:
קדמי
משוחרר: 34ס"מ
מכווץ: 31 ס"מ
משקל: 76 קילו
קבוע: 141.5 ליברה/אינץ'

אחורי
משוחרר: 28.5 ס"מ
מכווץ : 25.5
משקל: 77.6
קבוע: 144 ליברה/אינץ'.

אני שואל כאן כי אני בטוח שיש חברה שבנו כלים מאפס ויצא להם להתמודד עם בחירת קפיצים ושיחקו עם כל מיני קבועים ויכולים להביע דעה.
שורה תחתונה, אני מנסה להבין מה הקבוע בשביל להזמין קפיצים רכים יותר ועל הדרך להגביה (לא מעוניין בקיט ייעודי תודה רבה).

אז אחרי החפירה הזאת, מה דעתכם? מה סביר שיהיה הקבוע אחרי המדידות ה"מדוייקות" האלה? ושוב בהתאם למשקל הזעום של הרכב.

talw
12-05-15, 17:41
עד לא מזמן אינטואיציה הנחתה אותי רוב הזמן, בזמן האחרון התחלתי להתעסק לעומקם של חישובי תדרים משקלים מוקפצים גאומטריות ושאר זיבולי שכל. וכמובן שגיביתי את החישובים בנסיונות ממשיים על הבאגי שברשותי.
אני יכול להגיד לך בפה מלא שדייקנות אין פה,התחום של קבועי קפיץ ברכב שנוסע בכביש וגם זוחל על סלעים ולקינוח גם רץ על שבילי הדורים ,הוא רחב מאוד,מאוד !!! זה עוד מבלי להכנס למהירות נסיעה והאם הרכב עמוס או לא.
רק מהחישובים שלך תוכל לשים לב שעם אותה שקיעה בשני הקפיצים ובהבדל של סה"כ 1.6 ק"ג עומס בין המדידות כבר קיבלת הבדל של" 4 " בקבוע הקפיץ שאתה מתייחס אליו כהבדל.-אתה מבין עד כמה החישובים האלה עדינים?
איך אפשר "להכיל" ,לחשב ולהתחשב בכל הפרמטרים ?

פרקטית-לדעתי במקרה הנ"ל אתה צריך 150-200 ק"ג עומס בכדי לדייק במדידה.
תמדוד באותה דרך קבוע של קפיצים להגבהה של אותו רכב אשר לא מצאו חן בעינך ,רכים מדי או קשים מדי לסגנון הטיולים שלך ,הנהיגה שלך ולנוחיותך-תשווה את הקבועים ותוכל להתפקס יותר טוב על מה שאתה צריך .
בחירת קבועים בג'יפ טיולים שנוסע גם בכביש הוא אוסף של פשרות,והרבה.

asafk
13-05-15, 15:36
נתחיל מהבסיס.
מידות של הקפיצים. אורך חופשי. קוטר סליל. קוטר חוט. מספר כריכות פעילות.

אסף.

נמרוד
20-05-15, 13:15
לפי המדידה שלך, הקפיצים בעלי קבוע קפיץ זהה - שניהם שקעו 3 ס"מ תחת אותה משקולת.

אני מסכים עם טל שזה מדידה גסה מאד - צריך עוד נקודה או שתיים של מדידה, עם משקל כפול לפחות.

לחלופין אפשר להעריך ברמת דיוק טובה את קבוע הקפיץ על סמך הגיאומטריה, ואת זה אסף יחשב אם תיתן לו את הנתונים שביקש.

אבל אם נחזור להתחלה - מלבד הידיעה של קבוע הקפיץ המספרי, מה אתה מנסה להשיג? זה הקפיצים שהיצרן מצא לנכון לחבר לאוטו במקור, הוא עושה את זה כדי לספק נסיעה נוחה יחסית ולעמוד בתקנים מסוימים של התנהגות כביש ובטיחות.

זה לא טוב מבחינתך? רך מדי? קשה מדי?

-->