PDA

צפייה בגרסה מלאה : משלט 21 בלי נעילות?

klam
25-05-15, 18:22
הבוקר עשיתי הכנה לטיול שחלק ממנו עובר בעליה המפורסמת. מאחר ובקבוצה אמורים להשתתף רכבים לא נעולים (פאג'רו שהנעילה שלו שובקת בכל פעם שצריך אותה/ טרופר עם מגביל החלקה שעובד רק כשמתחשק לו/ צמיגי 50:50 וכד'); החלטתי לבדוק עם הרוביקון, כשיד אחת שלו קשורה מאחורי הגב:
1. נסעתי לבד, ללא מכוון קרקעי - לא מבחירה, פשוט בגלל האילוצים.
2. ללא ניתוק מוט מייצב - כדי לקצר את מהלך המתלים.
3. ללא נעילות - כדי להתאים.
4. ללא הורדת אויר בצמיגים - כדי לאפשר קצת החלקות (וגם כדי לבדוק את צמיגי הקנדה, שעד עכשיו עבדו יפה).
השורה התחתונה - הרוביקון עלה, כמובן, בלי להניד עפעף - אבל אני הזעתי ונכשלתי במשימה.
בשתי נקודות נפלתי - הראשונה, בסיבוב המסוכן שבו סער התקשה עם הפאג'רו: זהו סיבוב שאחריו סדרה של בולדרים שמחייבת בחירת מסלול זהירה. מתוך חשש הפעלתי את הנעילה האחורית. בדיעבד, יתכן וזו היתה סתם בהלה.
השניה, במדרגה לפני סיום המסלול, שיש בור באמצעה. זו מדרגה פשוטה למדי ואין קושי מיוחד לעבור את הבור עם הגלגלים בשני הצדדים. הבעיה היא שמייד לאחר מכן, סידור הבולדרים מחייב ריכוז גבוה ואין שום מרווח לטעות. עשיתי טעות קטנה, הקנדה החליקו קצת ואופס - גלגל באוויר ונאלצתי להפעיל נעילות. כמובן שהרוביקון דילג ללא מאמץ.
האם המסקנה שלי, שהעליה למשלט מחייבת לפחות נעילה אחת (בלי להתיחס למעקפים הקטנים מימין לדרך; וללא גמדי-אלקטרוניקה), היא אכן נכונה?
(וכן, הקנדה צמיג טוב. קצת אכזב אותי בהעדר אחיזה, אבל אני עצלן ולא אוהב להוריד אוויר..).

חן

asafk
25-05-15, 18:36
מסקנה לא נכונה.
העליה ככל הנראה מחייבת היכרות של הרכב באופן שאתה יודע היכן הגלגלים נמצאים בכל רגע, ובחירת קו מדוייקת בהתאם כולל זכרון של מיקום האבנים, או לחלופין מכוון טוב.

אסף.

klam
25-05-15, 19:02
זה נכון לגבי כל שטח טכני, אסף.
הנקודה היא שמעולם לא נזקקתי לנעילות - לא בעשוש ולא ביבנאל; לא עם ה WJ ולא עם הרוביקון.
מסיבה זו הופתעתי שדווקא במשלט, שאינו "הקשה במעלות", לא הצלחתי.
סביר להניח שזה אני, אבל אולי משהו גם במעלה עצמו?

Tomer Gal
25-05-15, 19:13
קיה ספורטאג עם צמיגי קנדה 235 100% עלתה בקלילות רבה ללא נעילות

klam
25-05-15, 20:23
אוקיי, כנראה באמת טעות שלי.
תודה.

דרור ברלי
25-05-15, 20:25
ותיכף יגיעו כל העדויות של כל בעלי הכלים הפחות גיבורים מרוביקון, עד טריוס וטוסון והונדה CRV ש"עלו בקלילות" את המשלט - ברוורס, עם צמיגי כביש, ללא הורדת אוויר, עם שני צילינדרים מנותקים, עיניים קשורות וידיים אזוקות.

לא טענתי שלא הצלחתם. אני כן אומר שמה שהיה לפני כמה שנים/שנה/חודש, לא תמיד יתפוס היום.

לכן לדעתי - אסור להקל ראש במשלט, כמו שאסור להקל ראש בכל מעלה אחר. לדעתי המשלט כבר לא קל ופשוט כמו פעם ויש כמה שהצליחו גם להתהפך בו. שנים על שנים ומאות (ואולי אלפי) כלי רכב במצטבר שטחנו וחפרו אותו, הפכו אותו למאתגר ומאוד מעניין. יש בו כמה נקודות שמחייבות היכרות עם הרכב, תשומת לב וזהירות. קל מאוד להיקלע שם לשפ"צים, להחליק וכו'. הגישה הנכונה לדעתי היא שכל פעם, גם הפעם ה-100, היא פעם ראשונה.

אגב JK רוביקון. גם אם לא הפעלת נעילות, עדיין בקרת המשיכה האלקטרונית עובדת. ועובדת טוב.
גם עם מייצב מחובר, עדיין מהלכי המתלה של ה-JK רוביקון טובים יותר משל כל הכלים שהוזכרו.
גם עם גלגלים בקוטר הסטנדרטי (31.5-32), עדיין הם גדולים יותר משל כל הכלים שהוזכרו.
יחס ההעברה הכולל שלך ב-LOW עדיין איטי יותר משל הכלים שהוזכרו. מה שנותן לך שליטה מדודה וטובה יותר.

וכמובן יש את הנעלם הגדול ביותר - הנהג. נהג טוב ומנוסה יתגבר על הרבה מאוד מעברים קשים גם עם כלים פחות גיבורים.

כך שהסימולציה שניסית לעשות זו יוזמה חביבה, בהחלט עוזרת לך להכיר את המעלה ולהיות מוכן טוב יותר לרגע האמת, אבל היא אולי לא בדיוק תופסת לגבי כלי רכב אחרים.

98671

wonderd
25-05-15, 20:27
שני טרופרים עם מיגון ללא שום נעילה ועם צמיגים 50/50 ללא הורדת אויר, אחד גם לא מוגבה, עברו את המשלט הזה, זה שלא מוגבה שבר אמנם צירייה באמצע אבל זה היה בגלל טעות של הנהג שקיפץ על סלע ולא בגלל שטח קשה מדי. דרך אגב, השני משך אותו את שארית המעלה :)

asafk
25-05-15, 20:46
זה נכון לגבי כל שטח טכני, אסף.
הנקודה היא שמעולם לא נזקקתי לנעילות - לא בעשוש ולא ביבנאל; לא עם ה WJ ולא עם הרוביקון.
מסיבה זו הופתעתי שדווקא במשלט, שאינו "הקשה במעלות", לא הצלחתי.
סביר להניח שזה אני, אבל אולי משהו גם במעלה עצמו?

אתה בסדר. בסדר גמור אפילו. כשאין מכוון ולא רוצים לקחת סיכונים, משתמשים בנעילה היא שם כדי להפוך את העבירות קלה יותר, נשלטת יותר, בטוחה יותר.
אבל במקרה זה, ובהרבה אחרים - זה לא חובה כדי לעלות במשלט. למשל.. הורדת אויר היתה אולי עוזרת יותר מהתחלה - כי זו נהיגה נכונה - ואם בחרת לא להוריד, הנה יש לך נעילה כדי לפצות על כך.
מה שאני מנסה לומר - קח את הכלים שכתבת לטיול בכיף, רק תתייחס לנושאים החשובים ברצינות, תכוון אותם בסבלנות, והם יצאו מהשטח עם תחושת מסוגלות, גם בלי נעילות (ויבואו לספר בפורום).

אסף.

איל מ
25-05-15, 20:53
אני לא מכיר לא אותך (פות"ש) ולא את הנהגים שאיתם אתה מטייל.
תיאורטית אם אני הייתי מטייל עם חברים שאני סומך עליהם לא הייתי נמנע מהמעלה. באים בעדינות, עם הכוונה ולאט.
רואים שלא הולך? אין בעיה, או שנוסעים מסביב או שנעזרים במישהו שכבר עלה לטובת משיכה.
אם החבורה לא מאפשרת טיול כזה משיקולים של אגו אז שווה לוותר גם עם רכבים נעולים/משופרים יותר.

klam
25-05-15, 21:44
אני לא מכיר לא אותך (פות"ש) ולא את הנהגים שאיתם אתה מטייל.
תיאורטית אם אני הייתי מטייל עם חברים שאני סומך עליהם לא הייתי נמנע מהמעלה. באים בעדינות, עם הכוונה ולאט.
רואים שלא הולך? אין בעיה, או שנוסעים מסביב או שנעזרים במישהו שכבר עלה לטובת משיכה.
אם החבורה לא מאפשרת טיול כזה משיקולים של אגו אז שווה לוותר גם עם רכבים נעולים/משופרים יותר.

במקרה, אני לוקח כמה אנשים שאיני מכיר ושחלקם חסרי ניסיון - וזו הסיבה שהחלטתי לעבור שם שוב. ליתר בטחון.
כמו שדרור ציין - המעלה השתנה ב 10 השנים מאז שביקרתי בו.
בכל מקרה הרשיתי לעצמי את הניסיון לבד, רק משום שהיה ברשותי רכב שיכול לפצות בקלות על טעויות.

עדיאל
25-05-15, 22:49
גימיני סטנדרתי עולה שם בקלילות
מנסיון
ומבלי לאנוס את הכלי .. בלי דרמות וגזיות מיותרות
פשוט בחירת קו נכון וכוון שאפשר לסמוך עליו

amirmoshe
26-05-15, 07:05
נהג טוב, הכוונה טובה וללא אגו יעזרו מאוד. מתוך חמשת הפעמים שהייתי שם בפעמיים ראיתי התהפכות. כשהראשונה הייתה סופה משופרת שפשוט המכוון לא התייחס. והפעם השניה רוביקון שרצה להוכיח. ומצד שני עלה איתי טראנו לא נעול אבל עם נהג טוב וקשוב.98677

klam
26-05-15, 07:21
נהג טוב, הכוונה טובה וללא אגו יעזרו מאוד. מתוך חמשת הפעמים שהייתי שם בפעמיים ראיתי התהפכות. כשהראשונה הייתה סופה משופרת שפשוט המכוון לא התייחס. והפעם השניה רוביקון שרצה להוכיח. ומצד שני עלה איתי טראנו לא נעול אבל עם נהג טוב וקשוב.98677
זו בדיוק הנקודה, בתמונה שלך, שהצריכה ריכוז ודיוק ונראתה לי בעייתית. הכוונה קרקעית כנראה תפתור את הבעיה.

YOSIS 2
26-05-15, 07:24
המישלט מעלה מסוכן מאוד לנהגים חסרי נסיון או שאננים
מצד שני נהג מיומן ורכב סביר יעברו ללא בעיה מיוחדת את כל הדרך
זה לדעתי הסיכום של המישלט ועכשיו כל אחד יפעיל את שיקול דעתו !!
יוסי

Saar
26-05-15, 07:44
לא הייתי לוקח למשלט נהגים חסרי ניסיון.
הייתי במשלט "קצת" יותר מפעמיים, בכל פעם הוא שונה ועלול להיות מסוכן לחסרי ניסיון לדעתי.
(וכמו שמוכיחות התמונות, גם לבעלי ניסיון...)

ד ו ר ו ן
26-05-15, 07:57
לא הייתי לוקח למשלט נהגים חסרי ניסיון.

+
להוסיף, לא הייתי לוקח למשלט או דומה מי שאני לא מכיר טוב.
זה מסוג המקומות שאתה נכנס אליהם עם אנשים שאתה יכול לסמוך על התגובות שלהם במקרה של נזק.

raanan
26-05-15, 08:38
+
להוסיף, לא הייתי לוקח למשלט או דומה מי שאני לא מכיר טוב.
זה מסוג המקומות שאתה נכנס אליהם עם אנשים שאתה יכול לסמוך על התגובות שלהם במקרה של נזק.

100+
חוץ מזה, עכשיו תקופה חמה והסבלנות רופפת .
זאת תקופה שהייתי מוביל בלילות ירח מלא. אבל אז הלילה מסבך עוד יותר את העיניינים.
בכלל, אתה ערוך לתסריט של תקיעה מכנית ? (גזירת צירייה וכדומה )
יש לך רכב עם נהג שיכול להוביל "אחורה פנה" לנקודת הסיום בדרך הקלה ?

בקיצור, ממליץ בחום שתרד מזה לגביי הקבוצה הספציפית.

רענן

פלג_
26-05-15, 08:41
לי דווקא לא ניראה שהוא השתנה יותר מידי בשנים האחרונות, היתי שם עם היילקס כמה פעמים, עם הפראדו ולפני שלושה שבועות בערך עם טרקטורון.
אולי השביל מעט התרחב ונתגלו עוד כמה סלעים שבאופן טבעי יצרו עוד חצי מסלול (עוד אופציה לבחירת נתיב)
אומנם עם הטרקטורון זה היה הכי מהר ובלי שום בעיות עבירות אבל הזיות שמקבלים בטרקטורון לא דומות לשום ג׳יפ, בכל זווית שבג׳יפ כמעט לא מרגישם אתה יכול להתהפך, לכן אחד עולה והשני מאבטח מהקשת.

בפעם האחרונה בדיוק דיברנו על זה בסוף המעלה על קפה, כאשר אף אחד מהקבוצות שעלו עוד לא הגיעה למעלה.
אני לא חושב שנעילה זה מה שצריך לגרום לך להחליט אם להגיעה למסלול הזה או לא.
מצד שני, לאחר אותה שבת אני אישית לא מצליח להבין למה אנשים עם רקסטון או קיה סורנטו סטנדרטים לגמרי נכנסים שלם.
קשה לי להאמין שהם נהנים מזה.

בכל מקרה אמרו פה נכון, לא היתי מוביל לשם קבוצה שהכרתי באינטרנט פעם ראשונה או שניה.
כן נכנסתי שלם עם חבר של חבר טוב ואמרתי לו בהתחלה, אם אתה מרגיש שזה לא נראה לך עדיין אנחנו יורדים וחוזרים שלביל, וכך היה

klam
30-05-15, 16:36
אוקיי, התעלומה נפתרה.
בעצתכם, ביטלתי את הטיול, אבל העניין הטריד אותי. גררתי חבר מהעבודה לעלות איתי (טראנו).
עליתי עם הרכב שלו בלי דרמות ובלי נעילות ואז הסתברה התשובה: לרוביקון בסיס גלגלים שארוך בכ 30 ס"מ
ממרבית הרכבים הסטנדרטיים. בנקודה הספציפית זה חסרון: אם מתחילים לתמרן בסוף המדרגה במקום הנכון,
הגלגלים האחוריים עדיין במדרגה ומסתכנים בהחלקה. מצד שני, אם ממשיכים עוד חצי מטר, נכנסים לשפ"צ מסוכן.
רדיוס הסיבוב הגדול (מדי), והגלגלים הגדולים יחסית, ממש לא עוזרים במקרה הזה..
זה פשוט אחד מאותם מקומות שבהם רכב מגודל מחייב מיומנות גבוהה ו/או הכוונה מדויקת, או לחילופין, הפעלה של שרירים דווקא במקום שכלים סטנדרטיים מרגישים בסדר.
בקיצור - יצאתי אידיוט.
עוד תרומה לשאלה הנצחית מה עדיף "ארוך או קצר; גלגלים רחבים או צרים, וכד'".
בכל מקרה, נחמד להיווכח שכמו בחיים, הבריון המגודל הוא לא תמיד בעל היכולת...
תודה לכולם.

-->