PDA

צפייה בגרסה מלאה : משאיות בלי נהג נכנסות לשימוש מסחרי

נמרוד
14-06-15, 09:01
מהפכת הנהיגה הרובוטית מתחילה באופן רשמי. הנהגים הראשונים בעולם שיאבדו את מקום עבודתם הם נהגי משאיות הענק שמשנעות את חולות פצלי השמן בקנדה. מפיקת פצלי השמן הגדולה ביותר בקנדה, סאנקור אנרג'י, חתמה על חוזה עם קומטסו היפאנית למשאיות עם יכולת נסיעה אוטונומית, שצפויות לייתר 800 משרות נהיגה.

בקרוב אצלנו, במפעלי הפוספטים בנחל צין?

חנן-ג'יפולוג
14-06-15, 09:57
מעניין מאוד.

https://www.youtube.com/watch?v=EPTIXldrq3Q&feature=youtu.be (https://youtu.be/EPTIXldrq3Q)

Sent from my SAMSUNG-SGH-I537 using Tapatalk

nirs
14-06-15, 10:20
כל מקצועות הנהיגה הולכים להעלם ב 10 שנים הקרובות (כתלות, כמובן, ברגולטורים)

tamir128
14-06-15, 11:06
התלות היא לדעתי מי יהיה יותר חזק, חברות כמו גוגל ושאר היצרניות שירוויחו לעומת חברות הביטוח.

החזקות יותר ישפיעו על הרגולציה.

נקווה שלפחות בשטח יהיה חוקי לנהוג עם נהג אנושי, אם בכלל ימשיכו לייצר רכבים עם ממשק לנהג כזה (הגה, דוושות בלמים וכיוצ"ב).

boaz avrahami
14-06-15, 11:31
הסרטון הזה של יונדאי לא מדגים יכולת נהיגה אמיתית אלא סוג של קרוז משוכלל מעט.
לא ראיתי עדיין רכב ללא נהג שמתמודד עם שלל מצבי הדרך ויכול לתפקד לבד מתחילת הנסיעה ועד סופה ללא עזרת מפעיל.
לדעתי היום הזה לא כל כך קרוב כמו שמנסים לתאר לנו.
אגב, למיטב הבנתי, ישראל (מובילאיי) מובילה עולמית בתכנון עיבוד התמונה עליו מתבססות מערכות נהיגה עצמית.

כל פעם שנושא כזה עולה קשה שלא להיזכר בשיר הבא - שווה לשים לב למילים

מאיר אריאל (http://shironet.mako.co.il/artist?prfid=605&lang=1)
מילים ולחן: מאיר אריאל (http://shironet.mako.co.il/artist?prfid=605&lang=1)
קיים ביצוע נוסף לשיר זה (http://shironet.mako.co.il/artist?type=lyrics&lang=1&prfid=605&wrkid=2447#)
http://shironet.mako.co.il/jsp/images/blank.gif
אקורדים http://shironet.mako.co.il/jsp/images/icon_chords_page.gif (http://shironet.mako.co.il/artist?type=chords&lang=1&prfid=605&wrkid=2447)

מס הכנסה, הם עיקלו לי מגבר
מס ערך מוסף, הם עיקלו לי משדר,
חברת החשמל עיקלו לי מצבר,
מינהל המים סתמו לי באר -
ראיתי שאני מתדרדר למשבר, התחלתי הוזה...
אבל עברנו את פרעה, נעבור גם את זה.

טעות במחשב עלתה לי מיליון,
כספומט בלע לי יתרת חשבון,
מזכירה אלקטרונית דחתה לי ראיון,
שופט אוטומטי שלל לי רשיון
לעורך דין מכני שילשלתי אסימון בחריץ הפה...

למדתי מקצוע מועיל ונחוץ
כדי שלא אהיה דחוק ולחוץ
התמדתי בו, הייתי חרוץ
ברם כשלון המערכת גם כן היה חרוץ (מאוד)
מצאתי את עצמי עם המקצוע בחוץ הולך ורזה...

לפעמים אני חוטף את זה באוטובוס צפוף
או ביציאה ממגרש עת אני דרוך ודחוף,
לפעמים ברחוב מרוב חיכוך ושפשוף,
מרוב ביקוש לאיזה אושר חטוף,
בגב, בצלעות, לפעמים בפרצוף, המרפק הזה...

הסתובבתי קצת זמן ללא מטרה,
ללא הגדרה וללא פשרה,
איבדתי גובה וקצת הכרה,
חשבתי אולי בכל זאת הגדרה,
שתתן תשובה חד משמעית וברורה - נקרעתי על זה..

ועכשיו אני תקוע בזמן החדיש,
ולמען האמת אני די אדיש.
המצב אומנם ביש אך איני מרגיש,
אין לי לב לכל החומר שהמרקע מגיש.
ושלטון העם שוב יורד אל הכביש - ואני מתבזה...

דרור ברלי
14-06-15, 11:41
בועז, אתה אולי לא ראית, אבל הטכנולוגיה כבר קיימת והיא עובדת.
מין הסתם היא תיכנס לשוק בהדרגה על מנת שהציבור יתרגל והמכוניות של היום כפי שאנו מכירים אותן (כלומר, נהוגות ע"י אדם) יתיישנו ויירדו בהדרגה מהכבישים, למרות שהכל בעצם מוכן ותיאורטית כבר אתמול היה אפשר לאסור על בני אדם לנהוג.

ללא ספק, זמנים קשים ורעים באים עלינו.

נמרוד
14-06-15, 12:04
ללא ספק, זמנים קשים ורעים באים עלינו.

... אמרו גם עגלוני הדילז'אנסים בשחר עידן האוטומוביל.

דרור, תמשיך לעשן גולואז, לשתות סינגל מאלט ולאכול רק דברים טובים, ואולי תזכה לא לראות את היום שבו יאסרו על נהיגה אנושית בכביש החוף :rolleyes:

boaz avrahami
14-06-15, 12:09
... אמרו גם עגלוני הדילז'אנסים בשחר עידן האוטומוביל.

דרור, תמשיך לעשן גולואז, לשתות סינגל מאלט ולאכול רק דברים טובים, ואולי תזכה לא לראות את היום שבו יאסרו על נהיגה אנושית בכביש החוף :rolleyes:

דרור, אכול ושתה ועשן ובכלל תהנה מהחיים.
אני מתערב שדאעש יגיעו לכביש החוף לפני המכוניות לפני שיאסרו עלינו לנהוג שם :-)
לפחות היום נהנה....

חנן-ג'יפולוג
14-06-15, 12:12
העליתי את הסרטון של יונדאי כדי להמחיש שכבר היום ברכבים שחלקנו נוהגים בהם הפלט כבר הושלם: המכונית הסדרתית כבר שולטת באופן ממוחשב בהאצה, בלימה והיגוי.
לגבי הקלט, הוא כבר קיים באופן חלקי ברכבים סדרתיים בכביש לידכם.
לגבי סגירת הלופ בין קלט לפלט: כבר קיים חלקית כמו שנראה כאן בסרטון.

אוטוטו אוטונומי סדרתי על הכביש.

זה רע? למי שהנהיגה שהוא עושה מגיעה כולה מבחירה, כמו נתין של מדינת תל-אביב שמטייל באלפים השוויצרים על חשבון העבודה וביומיום מתנייד באופניים, זה רע.
למי שצריך להתנייד בעבודה 100000 ק"מ בשנה, ואחר הצהריים מבזבז את זמן הפנאי שלו על הסעת ילדים לחוגים וקניות בסופר, זה די טוב.

ולגבי התחביב, היום שבו יקחו לי את הרשיון להיילקס ולאקסאר כנראה די רחוק, וכשזה יגיע, יהיו מספיק תחביבים מגניבים אחרים, שכמותם רק עולה עם התקדמות הטכנולוגיה.

נמרוד
14-06-15, 12:18
התלות היא לדעתי מי יהיה יותר חזק, חברות כמו גוגל ושאר היצרניות שירוויחו לעומת חברות הביטוח.

החזקות יותר ישפיעו על הרגולציה.

נקווה שלפחות בשטח יהיה חוקי לנהוג עם נהג אנושי, אם בכלל ימשיכו לייצר רכבים עם ממשק לנהג כזה (הגה, דוושות בלמים וכיוצ"ב).

לא בטוח שאתה צודק . לחברות הביטוח בפרוש יש אינטרס בנהיגה אוטונומית, כמו גם לחברות הטכנולוגיה, יצרניות הרכב, ממשלות, עיריות ורשויות מקומיות למעשה לכולם, כולל לרוב רובם של הצרכנים. נהיגה רובוטית תקטין משמעותית את כמות התאונות - תיאורטית לאפס בכבישים בהם 100% מהתנועה תהיה רובוטית. והיא תאפשר לדחוס יותר כלי רכב לתוך כל כביש תוך צמצום זמני נסיעה, וכמובן תאפשר לנו זמן פנוי נוסף תוך כדי נסיעה.

אם כבר יש מתנגדים, הם יבואו אני מנחש מכיוון של התחבורה הציבורית הקונבציונאלית - חברות אוטובוסים, רכבות, וכדומה. כי בעצם מה חזון המכונית האוטונומית? זה בכלל לא מכונית, אלא קרון נוסעים אישי שאוסף אותך בדיוק איפה שאתה רוצה ולוקח אותך בדרך המהירה ביותר האפשרית בדיוק לאן שאתה רוצה, ובינתיים אתה קורא עיתון, עובד, משחק, מנמנם, מצחצח שיניים, צופה בפורנו... מה שבא לך. האם המכונית תהיה רכוש אישי או משהו שמזמינים לפי הצורך באפליקציה? מן הסתם גם וגם. עם נטייה לאפשרות השנייה עם הזמן, מה שמאד הגיוני - למה כל משפחה צריכה מכונית שעומדת במקום 95% מהזמן?

יקח שנים עד שהחזון יתממש. מכוניות ימשיכו להיות דואליות - מוד נהיגה אנושי ורובוטי - הרבה שנים קדימה, כי גם כשרוב הכבישים המהירים והראשיים, ואחר כך אזורים עירוניים שלמים - יהיו ללא נהיגת אדם, עדיין יהיה צריך נהג כדי לנהוג בקצה הדרך הביתה לתוך ישוב קטן, או לאזור פחות מפותח - או בשטח.

חנן-ג'יפולוג
14-06-15, 12:38
תאוונות דרכים וגניבות זה הביזנס של חברות הביטוח, אז מה האינטרס של חברת הביטוח ברכב אוטונומי? ובפרט אם הרכב האוטונומי יסע לחנות במתחם מאובטח במקום ברחוב?

boaz avrahami
14-06-15, 12:56
בגדול לזמן מה מה שיקבע זה האקלים הציבורי ולא הכלכלי אבל את הטכנולוגיה לא ניתן יהיה לעצור.
בשלב הראשון יהיה וויכוח אם הבטיחות לפני מקומות העבודה.
זה יהיה קרב מאסף של האדם מול המכונה בפעם המי יודע כמה.

עולם ההאקרים מעולם לא נראה מעניין יותר :-)

https://youtu.be/YEn9bQkBXkE

נמרוד
14-06-15, 13:20
תאוונות דרכים וגניבות זה הביזנס של חברות הביטוח, אז מה האינטרס של חברת הביטוח ברכב אוטונומי? ובפרט אם הרכב האוטונומי יסע לחנות במתחם מאובטח במקום ברחוב?

הם ימשיכו לגבות דמי ביטוח, כמובן, אבל ישלמו הרבה פחות.

חנן-ג'יפולוג
14-06-15, 13:23
על מה הם יגבו פרמיה? מי ישלם להם אם הרכב שלו לא בסיכון?

נמרוד
14-06-15, 13:41
זה שיהיה פחות תאונות, ופחות לשלם - בטוח טוב לחברות הביטוח. הן רק צריכות להאיט את הקצב שבו הפרמיות יורדות.

דרור ברלי
14-06-15, 13:41
על מה הם יגבו פרמיה? מי ישלם להם אם הרכב שלו לא בסיכון?

בדיוק. וזה רק מוכיח את תיאוריית ה"קונספירציה" לכאורה שלי - לאף אחד בשלטון ובחברות הביטוח אין שום אינטרס להפחית תאונות דרכים וגם לא גניבות רכב.

ואני יודע שזה לא קשור לשרשור אבל הייתי מוכרח.
בעיות בטיחות ובטחון אישי נמצאות בתחתית סדר העדיפויות כי הן מניעות את הכלכלה. אם לא היו תאונות וגניבות בכלל לא היה צריך ביטוח. אבל חברות הביטוח הן ענקים כלכליים ומקורבות ביותר לצלחת השלטון - הן לא מפסידות גם אחרי שהן משלמות פיצויי עתק לנפגעי תאונות וגניבות וביטוח זה עדיין עסק רווחי להפליא.

זה בדיוק גם סיפור האופניים החשמליים שה"עליהום" המתוזמר היטב שמאורגן מלמעלה כנגדם ונגד רוכביהם (בשת"פ פעיל של התקשורת) נמצא בכותרות לאחרונה - הכל בשורה התחתונה רק כסף. אני מהמר שמישהו בענף הביטוח הבין (קצת מאוחר, אבל מוטב מאוחר מאף פעם) שאפשר לעשות מזה המון כסף. אין לי שום הוכחה בכתב לזה, אבל אל תתפלאו אם וכאשר יתברר שידן של חברות הביטוח בחשה/בוחשת בעניין הזה.

nirs
14-06-15, 16:54
להערכתי המעבר לרכב אוטונומי יקרה הרבה יותר מהר ממה שאנחנו חושבים,
הגרמנים מפחדים מזה פחד מוות (מעבר ממכונת נהיגה עם ביצועים לנהג לקרון/סלון אינטראקטיבי).
אנחנו נשתעשע עם המכוניות הקונבנציוליות של היום, בפרקים יעודיים לנושא.

savyon
15-06-15, 14:06
נמרוד,
אם הרכב יהייה מעין "רכב ציבורי זעיר", אז לא לכל משפחה יהיה רכב, שלא לדבר על שניים שלושה
אז מה האינטרס של יצרני הרכב לקדם ולפתח את זה אם המכירות שלהם יקטנו?

לגבי הביטוח,
את מי תובעים אם רכב כזה דרס ילד שקפץ לכביש?

סתם שאלות

דרור ברלי
15-06-15, 14:22

זה בדיוק העניין.
"ילד קפץ לכביש ונדרס" זה תרחיש שסביר להניח שכבר לא יקרה עוד.
פשוט כי המערכת האוטונומית מתוכננת לסרוק גם לצדדים ולצפות דברים כאלה - ולהגיב בהתאם, מהר יותר מנהג אנושי.
זה עובד כבר היום בוולבו XC90 החדשה - מין רדאר שסורק ומוצא "מטרות" אפשריות בדמות הולכי רגל, רוכבי אופניים, ילדים משחקים וכו', גם אינן נמצאות על הכביש לפני הרכב עצמו ומכין את האוטו לכל תרחיש אפשרי של התחמקות או בלימת חירום. הכל תו"כ תנועה. האמת? מאוד מרשים.

נמרוד
15-06-15, 14:30
נמרוד,
אם הרכב יהייה מעין "רכב ציבורי זעיר", אז לא לכל משפחה יהיה רכב, שלא לדבר על שניים שלושה
אז מה האינטרס של יצרני הרכב לקדם ולפתח את זה אם המכירות שלהם יקטנו?

יצרן רכב קונבנציונאלי אכן נמצא בדילמה. אבל מה הוא יכול לעשות, לתת לחברות חדשות וסופר-סופר-עשירות כמו גוגל, טסלה, ואפל (שגם בוחשת כבר בקדירה) לכבוש את השוק? הם יודעים שמי שיתנגד לטכנולוגיה ישאר מאחור ובסופו של דבר ימחק, אז זורמים עם הזרם.

לגבי הביטוח,

לכל רכב יהיה רישוי ויהיה בעלים, יכול להיות פרטי, ויכול להיות חברה שמספקת שירות, בדיוק כמו היום.

boaz avrahami
15-06-15, 15:12
אם הילד ידרס זו תהיה אשמתו או אשמת הוריו כי אין מרכיב של חוסר זהירות או התרשלות של המכונה למעט כשל טכני כמו למשל בתאונת מעלית...

GodsFather
15-06-15, 16:32
לא מזמן רץ סרטון של VOLVO שניסו להדגים נהיגה אוטונומית...הרכב דרס את אחד הפרזנטורים שהיה (ואולי עודנו) דמות בכירה בחברה.

ד ו ר ו ן
15-06-15, 20:19
אם הילד ידרס זו תהיה אשמתו או אשמת הוריו כי אין מרכיב של חוסר זהירות או התרשלות של המכונה למעט כשל טכני כמו למשל בתאונת מעלית...
עכבר קטן שאכל חוט עוד יותר קטן, ושיבש לגולם את המעגל קבלת החלטות/חיישן כלשהו, והרכב לא עצר במעבר חצייה..

סתם רעיון מופרע..

nirs
15-06-15, 20:39
אל תדאגו לחברות הביטוח, הם תמיד יהיו קימות (כמו עורכי דין ושאר המקצועות שעושים כסף מצרות של אחרים).

נמרוד
16-06-15, 10:39
אתמול חזרתי הביתה בערב ושמעתי את פרופסור אמנון שעשוע, מייסד מובילאיי, מדבר בדיוק על הנושאים שעלו כאן באוניברסיטה המשודרת בגל"צ. הוא מאמין שתקשורת בין מכוניות ותשתית עדיין רחוקה, אבל מכוניות שנוהגות את עצמן בכביש המהיר כבר מעבר לפינה - כלומר, שנת 2016, קדילק עם מערכת "סופר-קרוז", ויהפכו לסטנדרטיות בעוד עשר שנים. הוא מסביר למה בארה"ב הן יכנסו מהר יותר מבשאר העולם, מסיבות רגולטוריות. מומלץ להקשיב, חצי שעה:

http://player.glz.co.il/Player.aspx?ClipID=0_bio785b3&Type=vod&Width=300&Height=200&FixedPoster=true&FixedPosterName=GLZAOD.jpg

boaz avrahami
16-06-15, 10:51
הוא עצמו נוהג לדעתי בכבישי ישראל ברכב כזה שבפיתוח ומובילאיי מפתחת עבור טסלה טכנולוגיה אוטונומית

נמרוד
16-06-15, 10:57
לפי מה שהוא מספר בהרצאה, אכן, הוא נוהג ביום-יום ברכב עם יכולת אוטונומית מלאה, אבל לא מפעיל אותה כי אסור בישראל להוריד את הידיים מההגה... מה שבארה"ב, למשל, מותר, כי לא כתוב בשום מקום שאסור... ומובילאיי לפי דבריו עובדת עם רוב חברות הרכב בעולם, כשטסלה צפויה להציג מכונית עם יכולת אוטונומית מלאה לכביש המהיר השנה וג'י אם בשנה הבאה, ועוד חברות יציגו מכוניות כאלו בשנתיים-שלוש הקרובות.

boaz avrahami
02-08-15, 00:49
כמה תמונות שקיבלתי הערב מהגולה הדוויה.
תארו לכם ילד בן 5 נוסע לבד לגן עם הבימבה שלו...

100234

100235

100236

100237

100238

six 4 life
02-08-15, 10:27
מעניין כמה משאיות ישדדו עם נהג רובוטי.

boaz avrahami
03-08-15, 18:06
הכירו את יצרנית הרכב הסודית והמתוחכמת בעולם: גוגל
http://www.themarker.com/dynamo/environment/1.2698455

ברנרד, לתשומת לבך שוב ההתנהלות הבעיתית של גוגל בתחום נוסף.
יש לי הרגשה שעוד רגע זה יהיה מאוחר מדי לעצור אותם

yoni_0000
03-08-15, 21:25
ואני שואל מה עם החלטות שקשורות למוסר?
ניקח לדוגמא מצב בו רק חלק מהרכבים ללא נהג, כלומר הסיכוי לתאונה קיים.
הרכב ללא הנהג נוסע ברחוב חד סיטרי, מולו נוסעת משאית נגד כיוון התנועה.
לרכב אפשרות לסטות מהכביש אל המדרכה, אבל אם יעשה זאת יפגע בהולכי רגל..
מה יעשה הרכב? יפגע בהולכי הרגל ויציל את הנהג? או יכנס במשאית?

חנן-ג'יפולוג
03-08-15, 21:44
לפי פרופ' שעשוע, יזם מובילאיי, הם פתרו את הדילמה הזו בכך שהם לא נותנים לרכב להגיב עם ההגה בתגובה לתאונה צפויה אלא רק עם הבלמים, ולכן השאלה לא רלוונטית.

ממליץ לשמוע באונברסיטה המשודרת שני פרקים של מפגש איתו על נושא הבינה המלאכותית. ניתן למצוא באפליקציה של גל"צ וכנראה גם באתר.

boaz avrahami
03-08-15, 23:50
הדילמות האלו יפתרו בצורה זו או אחרת וכמות התאונות כנראה תקטן.
העסק הזה הולך לקרות ומאוד בקרוב כנראה

מה שמלהיב אצלי את הדמיון זה היכולת של ילדים או עיוורים לנוע ללא תלות.
הזמן האבוד שפתאום מתפנה בין הבית למשרד.

nirs
04-08-15, 04:48
ואני שואל מה עם החלטות שקשורות למוסר?
ניקח לדוגמא מצב בו רק חלק מהרכבים ללא נהג, כלומר הסיכוי לתאונה קיים.
הרכב ללא הנהג נוסע ברחוב חד סיטרי, מולו נוסעת משאית נגד כיוון התנועה.
לרכב אפשרות לסטות מהכביש אל המדרכה, אבל אם יעשה זאת יפגע בהולכי רגל..
מה יעשה הרכב? יפגע בהולכי הרגל ויציל את הנהג? או יכנס במשאית?
שווה לקרוא גם את ספרו של יובל הררי "ההסטוריה של המחר" הדן גם בנושאים הללו.

GodsFather
04-08-15, 19:03
הזמן האבוד שפתאום מתפנה בין הבית למשרד.

הוא יתמלא בעוד זמן זבל בפייסבוק ושאר רשתות חברתיות.

תראה אותנו היום ובמהלך המאה וקצת שנים האחרונות (אפילו שאפשר לקחת את זה יותר אחורה). ככל שהתפנה לנו יותר זמן, כך התנוונו יותר. המיעוט שכן מנצל את הזמן הפנוי ליצירתיות והפרייה לא יושפע מזה כי הוא גם ככה היה מגיע ליעדו.

TMHO

-->